Helft bedrijven denkt aan inkoop extra voorraden Zwaar weer dreigt voor KLM in Noorwegen Duits porno-aandeel vurig begeerd Economie Containers worden 'doorgelicht' Luchtverkeersleiding wil tarieven verhogen 'Daling huizenprijzen kan economie schaden' Nieuwe loods rondom oude Weer grote telecomfusie op komst in Verenigde Staten fGEWl gunning HSA voor export radar JUR 5Ëör E (018 MEI 1999 D, Hollandse Signaalapparaten (HSA) mag radarappara- mde Indonesische marine leveren. Het ministerie van ndse Zaken heeft uiteindelijk positief geadviseerd over irtvergunning. HSA is blij met het besluit van minister jri>en. Tot voor kort had het ministerie problemen met qjortvergunning (waarde 81 miljoen gulden). Van avond het onjuist dat Indonesië zoveel geld uit zou ge- n defensie terwijl het land in een economische crisis ver bolgens een woordvoerster van het ministerie heeft het uniddels laten zien op de goede weg te zijn. De huidige ng probeert serieus werk te maken van de opbouw van de cratie via onder meer vrije verkiezingen en met de VN is lossing overeengekomen voor Oost Timor. en Antwerpen dicht door staking De haven van Antwerpen is gisteravond gesloten als van een wilde stakingsactie. Actievoerders hebben de dichtgedaan. De Belgische radio meldde dat deze situa- vanmorgen acht uur voortduurde. De actievoerders zijn i kleine bond Personeelsbelangen en eisen veiliger werk- ndigheden, betere dienstroosters en een hogere vergoe- oor hun werkkleding. M schaft adviestarief makelaars af it. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) gisteren met onmiddellijke ingang haar advies tarieven af- iaft, Dit betekent dat klanten van NVM-leden vrij met de treffende makelaar afspraken kunnen maken over de prij- an de dienstverlening. De NVM-tarieven zijn sinds 1994 in adviestarieven. Toen bestond al het voornemen om iteem op termijn af te schaffen. Bij de NVM zijn driedui- makelaars onroerend goed en vastgoeddeskundigen aan- taast op Duitse Telecolumbus bdam Kabelbedrijf United Pan-Europe Communications laast op de Duitse branchegenoot Telecolumbus. UPC I binnen twee weken een bod uit te brengen op het na sche Telekom grootste kabelbedrijf van Duitsland. Een ge- dbod zou de eerste stap betekenen van UPC in Duitsland, ntree bij de oosterburen staat of valt niet met Telecolum- schetst een UPC-woordvoerder gisteren. „Er zijn meer ie kabelmaatschappijen waar we in geïnteresseerd zijn." ïault mag investeren in Nissan U De Europese Commissie heeft de deelname van het 3.50«Renault in het Japanse Nissan goedgekeurd. De twee ngeen dominante positie op de Europese auto- en vracht- nmarkt, aldus Brussel. Renault kocht eind maart een be- ran36,8 procent in Nissan. Daarmee is 33 miljard Franse (11 miljard gulden) gemoeid. vo roept S80 terug wegens airbag Volvo roept zevenhonderd auto's van het type S80 terug, een materiaalfout in de bekleding van de bestuurders- waardoor de side-airbag bij een aanrijding zich legen de an de bestuurder opblaast. De stoelen zijn in Thailand ge- tdoor het Amerikaanse concern Lear Corporation. til verkoopt Amerikaans gasbedrijf EDAM» Shell heeft het Amerikaanse gasbedrijf Transok 700 miljoen dollar (1,44 miljard gulden) verkocht aan ex. De koper neemt ook de lange termijn schulden van 173 en dollar over, waarmee de waarde van de transactie uit- op873 miljoen dollar (bijna 1,8 miljard). De verkoop is deel van een reorganisatie in de jacht op een beter rende- Transok is een dochter van Tejas. Sheill Oil kreeg deze stributeur begin vorig jaar in hande|i vpof 4^7 'miljard gul- Shell Oil meldt dat het zich door de verkoop kan concen- nop het transport en opslag van gas en vloeibaar gas. Philips investeert ruim drie miljard in beeldschermen den haag gpd Philips koopt zich voor 50 pro cent in bij de dochter van het Koreaanse LG Electronics op het gebied van platte beeld schermen, LG LCD. In totaal investeert Philips zo'n 3,3 mil jard gulden in het bedrijf. Eer der dit jaar maakte Philips al bekend dat het voor een paar miljard gulden het Amerikaan se chip-bedrijf VLSI over wil nemen. LG LCD is volgens Philips marktleider en bovendien winstgevend. De markt voor platte beeldschermen is daar naast een snel groeiende. Phi lips spreekt van twintig pro cent. De omzet van LG LCD be droeg in 1998 een dikke miljard gulden en zal dit jaar door groeien tot 3,7 miljard. Eind juli moet de zaak be klonken zijn zodat de joint ven ture officieel in augustus kan starten. Het elektronicaconcern is de laatste jaren actief op het gebied van platte beeldscher men in allerlei soorten en heeft al gezamelijke ondernemingen met Sony, Pioneer, Toschiba en Hosiden. Rotterdam De controlemogelijkheden van de douane op de Rotterdamse Maasvlakte is sinds gisteren fors uitgebreid. Er werd nieuwe appara tuur in gebruik genomen waarmee containers kun nen worden 'doorgelicht' zonder te zijn geopend. De scanapparaten bieden de mogelijkheid om met behulp van röntgenstralen de inhoud van een con tainer die op een vrachtwagen is geladen te con troleren. Bestaat er twijfel over de inhoud dan kan besloten worden alsnog een nader onderzoek in te stellen naar eventuele aanwezigheid van smokkel waar. FOTO ANP Vanwege teruglopende groei Schiphol schiphol richard mooyman De teruglopende groei van Schiphol heeft ook gevolgen voor de inkomsten van Lucht verkeersleiding Nederland (LVNL). Om de tegenvallende inkomsten op te krikken over weegt het bestuur de tarieven voor het begeleiden van vlieg tuigen te verhogen. De lucht verkeersleiding sloot 1998 af met een exploitatieverlies van vier ton, zo blijkt uit het jaar verslag. De groei van Schiphol vlakte vorig jaar af tot 7,1 procent. LVNL merkte dat aan een min der snelle groei van de inkom sten. Op starts en landingen op Schiphol werd een positief re sultaat behaald van 1,9 miljoen gulden, maar op doorgaande vliegroutes werd een verlies ge boekt van 2,3 miljoen gulden. LVNL (872 medewerkers) zorgt ook voor de begeleiding van vliegtuigen bij de luchthavens van Rotterdam, Eelde en Beek. Op Schiphol werd vorig jaar een nieuw, geavanceerd lucht verkeersleidingssysteem in ge bruik genomen. Na aanloop problemen functioneert het systeem volgens LVNL inmid dels uitstekend. Het systeem heeft een grotere capaciteit en biedt een hoger veiligheidsni veau, aldus het jaarverslag. De investering van ruim 350 mil joen gulden drukt flink op de begroting. De kostenstijgingen werden slechts gedeeltelijk gecompen seerd door hogere inkomsten. De milieubeperkingen voor Schiphol resulteerden in 1998 in een afvlakkende groei. LVNL ontving vorig jaar ruim 276 mil joen gulden uit heffingen, bijna zes miljoen gulden meer dan in 1997. Inclusief een bijdrage van de rijksoverheid voor de regio nale luchthavens en overige op brengsten ontving de organisa tie in totaal 308,7 miljoen gul den. Een aantal Bijlmerbewo ners heeft bij LVNL een schade claim ingediend wegens ver meende fouten bij de ramp- vlucht van de El Al-Boeing in 1992. LVNL wijste elke aanspra kelijkheid af en heeft daarom geen voorzieningen getroffen. Millenniumangst grijpt om zich heen Steeds meer organisaties en bedrijven overwegen extra voorraden in huis te nemen met het oog op de komende eeuwwisseling. Het gaat inmiddels om 43 procent van de publieke- en private sector, die denkt meer dan normaal in te slaan. In het najaar van 1998 was dat nog de helft minder. De dreigende hamsterwoede blijkt uit het vierde Nationaal Millenniumonderzoek dat het bureau PA Con sulting Group in opdracht van het Millennium Platform verrichtte en dat vandaag werd gepresenteerd. kozen wordt voor het opmaken van bestaande voorraden". De conclusies in het rapport staan voor een deel in schril contrast met de geruststellende woorden die de commissie-Al- ders onlangs sprak. Deze com missie verwachtte dat dq kans op ernstige problemen in vitale sectoren niet groter is dan nor maal. Voorzitter Jan Timmer den haag gpd „Het genoemde percentage kan voor significante verstoringen gaan zorgen, omdat extra vraag naar producten al snel kan lei den tot overspannen reacties", aldus de onderzoekers. „Ook moet rekening worden gehou den mét een vraagdaling na de eeuwwisseling, omdat dan ge- van het Millennium Platform spreekt dat tegen. „De cijfers wijzen onomstotelijk uit dat we niet zeker kunnen zijn van een business-as-usual-situatie, di rect na de jaarwisseling, zoals wel eens wordt voorspeld". Het onderzoek werd gehou den onder 10.000 organisaties van overheid en bedrijfsleven, eenvijfde deel daarvan deed mee. Uit de resultaten blijkt dat het afgelopen jaar weliswaar grote vooruitgang is geboekt bij het oplossen van het millenni umprobleem, maar lang niet al le kritische en vitale situaties op tijd zijn opgelost. Het gaat om 28 procent van de cruciale pro ducten, diensten, processen, systemen en objecten die niet tijdig millenniumgereed zijn. Vooral gemeenten, overheids diensten, de zorgsector (zieken huizen), landbouw en visserij en de transportsector komen slecht uit het onderzoek. De computerbug - veroor zaakt omdat datumvelden in computers niet goed reageren op de nullen in het jaartal 2000 - blijkt ook minder belangrijke bedrijfsdelen te treffen. Bijna zestig procent van de respon denten zegt niet op tijd klaar te zijn. Het Millennium Platform waarschuwt dan ook dat: 'Ern stig rekening moet worden ge houden met het ontstaan van verstoringen in tal van bedrijfs- en maatschappelijke processen. Dit zullen geen grote verstorin gen zijn, maar er is een kans op een situatie waarin gelijktijdig heid en volume van dit soort verstoringen cruciaal worden'. de overwaarde van hun huis ge bruikt voor grote consumptieve uitgaven. De consumptie was daardoor een van de aanjagers van de economie. De OESO waarschuwt ervoor dat de con sumptie sterk zal afnemen als reactie op een eventueel inzak ken van de huizenprijzen. De OESO verwacht dat de economie in ons land dit jaar met 2,2 procent zal groeien. Volgend jaar zal de groei 2,4 procent bedragen. Met deze cij fers zit de organisatie iets onder de ramingen die het IMF een maand geleden publiceerde. Ondanks de afname van de economische groei (in 1998 nog 3,8 procent) gaat de OESO er van uit dat de spanning op de arbeidsmarkt blijft bestaan. Daardoor is er een gevaar dat lonen en prijzen sterker om hoog gaan dan was voorzien. De Nederlandse inflatie ligt nu al met twee procent op jaarba sis één procent boven hel ge middelde in de Europese Unie. Een eventuele daling van de nu zeer hoge prijzen van koopwo ningen kan ernstige gevolgen hebben voor de Nederlandse economie. De consumptie zou daardoor sterk afnemen. En dat heeft ingrijpende gevolgen voor de economische groei. Dat zegt de OESO, de organi satie van de 27 belangrijkste in dustrielanden, in zijn halfjaar lijkse rapport. „Een feitelijke val van de huizenprijzen zal schade toebrengen aan consumptie en groei," schrijft de OESO. Vooral als gevolg van de enorme toename van hypothe ken zijn de schulden van huis houdens, als percentage van het beschikbare inkomen, sinds 1990 vrijwel verdubbeld. Deze stijging van hypotheekschulden heeft de kwetsbaarheid van huishoudens voor een correctie in woningprijzen vergroot. Bovendien hebben veel Ne derlanders de afgelopen jaren jardenclaim ce Telecom en Duitsers -opa the Telekom kan een mil- tclaim tegemoet zien we- ijn fusie met Telecom Ita- i France Telecom het Duitse telecomcon- ten strategische alliantie iken. De Fransen maak- isteren bekend de zaak leggen aan de interna- Kamer van Koophandel Duitse en Franse tele- ediijf sloten de alliantie jaar. Daarin stond ook ld dat elke fusie of acqui- an tevoren aan elkaar zou in gemeld. Volgens Fran- lecom heeft DT dit niet met Telecom Italia, loor het recht heeft op enoegdoening van 'enkele den euro's'. itsche Telekom en Tele- talia besloten in april sa- Ie gaan nadat Telecom I ta li overvallen zag door een an de voormalige Italiaan- lemachinefabrikant Olive- ance Telecom vroeg zich (elopen weken of de alli- met zijn Duitse partner wel zin heeft na het Itali- avontuur van Deutsche om. Duitsers hebben evenwel nnen gegeven ook verder fel met France Telecom, 'an Ron Sommer bena- dit gisteren nog eens. Hij tl dat de Franse aantijgin- de samenwerking steeds in gevaar brengen. Ze fn onder meer samen in Uiantie Global One, waar 'ft Amerikaanse Sprint aan 'eemt. !nmcr ontkende de be- iging dat het France Te niet gekend heeft in de Volgens de topman is zijn collega Michel Bon op itérw* >°^e gehouden. IrRoofö s in Italië is ontevreden- over de plannen, vooral Deutsche Telekom de 'rheid van de aandelen jnden krijgt. In Italië is in- tef*i een 8rote advertentie tje begonnen die de 'inatie aanprijst. Daarin fi- !ft de populaire Duitse au- 182a- tcur Michael Schumacher JP dat er vele voorbeelden cie aantonen dat Duits-Ita- samenwerkingen leiden freldsucces. uithoorn Aan de Machineweg in Aalsmeer is een ludieke manier gevonden om een oude loods te vervangen door een nieuwe. Terwijl de oude nog in gebruik is wordt er rondom een nieuwe veel grotere US West en Global Crossing samen gebouwd. Zodra de nieuwbouw gereed is kan met de sloop van de overbodig geworden oude loods worden begonnen. FOTO DIJKSTRA OR SALVERIUS Analisten houden rekening met greep in pensioenpot amsterdam ronald frisart Voor de KLM doemen forse problemen op in Noorwegen. De Scandinavische concurrent SAS wil zijn aandeel in de Noorse luchtvaartmarkt flink uitbreiden. De Noorse KLM- partner Braathens zal daardoor klappen krijgen. Analisten voor zien dat de KLM ofwel flink geld in Braathens moet pom pen ofwel zich uit Noorwegen terugtrekt. Morgen publiceert de KLM de jaarcijfers 1998-'99. De concurrentie op de Noorse luchtvaartmarkt is moordend. Kenners spreken van 'een bloedbad'. Dat komt onder meer door de malaise in de om vangrijke Noorse olie-industrie. Die sector koopt veel minder vliegtickets en dat draagt bij aan de ferme overcapaciteit aan vliegtuigstoelen. KLM-partner Braathens - die voor dertig procent eigendom is van de Nederlandse maat schappij - leed in het eerste kwartaal van dit jaar 104 mil joen gulden verlies. Topman Braathen verwacht ook over heel 1999 verlies te lijden. In kringen van SAS is vernomen dat deze grote Scandinavische maatschappij van plan is zijn aandeel in de Noorse vlieg- markt uit te breiden van veertig naar zestig procent. „Waar het bloed dan gaat vloeien, is wel duidelijk: bij Braathens", aldus een analist in Amsterdam. Waarnemers verwachten dat de KLM flink extra geld in Braat hens moet pompen. „Naast de 200 miljoen die er al in gesto ken zijn, met een tot nu toe dramatisch rendement." Kon digt de KLM-top morgen geen nieuwe kapitaalinjectie in Braathens aan, dan is dat vol gens sommigen een aanwijzing dat de KLM zich op termijn uit Noorwegen terugtrekt. Dan zou die markt aan de concurrentie worden gelaten, en dat stemt analisten ook niet erg vrolijk. Of de KLM-directie zich mor gen durft te wagen aan een prognose van het resultaat over het op 1 april begonnen boek jaar is de vraag. Als er toch zo'n voorspelling komt, dan zal die tamelijk somber zijn. Voor waarnemers geen verrassing, want de internationale lucht vaart maakt een vrij moeilijke periode door. Sommigen slui ten niet uit dat de KLM-top de druk wat zal verlichten door new york» krf-anp In de VS is opnieuw een grote fusie in de telecomindustrie aangekondigd. US West en Glo bal Crossing maakten gisteren bekend samen te gaan via een aandelenruil op basis van ge lijkwaardigheid. De nieuwe on derneming gaat Global Cros sing heten en krijgt 63.000 werknemers. US West behoort tot de regio nale telefoonmaatschappijen die in 1984 ontstonden door de opsplitsing van monopolist AT &T. De meeste van deze 'Baby Bells' zijn de afgelopen jaren fusies aangegaan, maar US West had nog geen partner. Global Crossing bestaat nog maar twee jaar, maar maakt via overnemingen een snelle groei door. Onlangs werd een ak koord gesloten voor de aan koop van Frontier Corporation voor 23 miljard gulden. Global Crossing richt zich vooral op het data- en internetverkeer. De omzet van US West be droeg vorig jaar 25,5 miljard. Global Crossing had vorig jaar een omzet van slechts 873 mil joen gulden, maar de beurs waarde van het bedrijf is groter dan die van de partner. Global Crossing is 75 miljard gulden waard en US West 64,5 miljard gulden. BERLUN ANP De gang naar de beurs van de Duitse por nokoningin Beate Uhse is bij voorbaat een succes. Financiële deskundigen verwach ten een stormloop op de bijna 8,4 miljoen aandelen van het bedrijf, waarop vanaf morgen kan worden ingetekend. Volgens het concern gaat het om het eerste 'eroti sche aandeel' in Europa. De aankondiging van de 79-jarige op richtster Beate Uhse uit het Noord-Duitse Flensburg om zich op de beurs te laten noteren, baarde opzien. Uhse draagt, on danks hel enorme zakelijke succes met haar sekswinkels, nog altijd een zondig en pikant stempel. Experts bekijken de zaak heel wat nuchterder. Volgens de Com- merzbank, die de beursgang begeleidt, gaat het bij Uhse om een betrouwbaar aandeel van een marktleider. De erotische handel loopt praktisch altijd, ongeacht de economische situatie. „Sex sells, is de overeenheersende opvatting in de financi ële wereld. Of zoals Uhse het zelfstelt: On ze business - de mooiste bijzaak van de wereld en daarbij ook nog crisisbestendig. Daarnaast wordt het zakelijk risico ver kleind door de brede pakket producten en diensten. Beate Uhse AG omvat niet alleen ruim vijftig eigen seksshops en 56 licentie houders. het bedrijf doet ook aan postor ders. telefoonsekslijnen en is 'nummer 1 bij de online-erotiek via Internet'. Ook wordt de deelname aan digitale te levisie overwogen en wil de onderneming programma's leveren aan erotische kana len. Met de opbrengst van de beursgang wil het concern nog meer in het buiten land expanderen. Na Zuid- en Oost-Euro pa zijn Frankrijk en Scandinavië aan de beurt, Nederland en de andere Benelux- staten staan ook op het verlanglijstje. Uhse, bekend bij 98 procent van alle Duitsers, vergrootte het afgelopen jaar de omzet met bijna een derde tot 190 miljoen gulden. De winst van rond 4,5 miljoen in 1998 stijgt dit jaar waarschijnlijk naar 16,5 miljoen. Verwacht wordt een verdubbe ling van de winst in 2001 bij een omzet van 330 miljoen, vooral dankzij de cybers- eks via de computer. Na de beursgang van het Uhse-concern behoudt de oprichtersfamilie van het seksimperium rond zeventig procent van de aandelen. Voor vrije aandeelhouders komt twintig procent beschikbaar, de rest is voor zakenpartners en het manage ment. De geschatte prijsmarge bedraagt 6 tot 9 euro per aandeel. 1 let aandeel is van af 27 mei aan de beurs in Frankfurt geno teerd. De stukken zijn geïllustreerd met een naakte en drie schaars geklede dames. een greep te doen in de overre- serves van de pensioenfondsen. Een puntje van aandacht is ver der dat dochtermaatschappij Martinair niet volledig, maar slechts voor de helft is verwerkt in de KLM-jaarcijfers. KLM- woordvoerster S. Maas heeft dat gisteren bevestigd. De re den is, dat de Europese Com missie nog steeds geen toe stemming heeft gegeven voor de volledige inlijving van Mar tinair door de KLM. Martinair was voor de helft in KLM-han- den. De andere helft nam de nationale luchtvaartmaai schappij vorig jaar voor 350 miljoen gulden over van Ned- lloyd onder voorbehoud van het Brusselse fiat. Martinair boekte in 1998 een winst vóór belasting van ruim 74 miljoen gulden. Volledige consolidatie zou de KLM-cijfers volgens sommigen dus aardig kunnen oppoetsen. Anderen wijzen er echter op dat dat voordeel ongeveer wegvalt te gen de rente die de KLM nog aan Nedlloyd schuldig is. Het gaat om de rente over het aan koopbedrag van 350 miljoen. Dat geld is nog niet aan Ned lloyd overgemaakt. Duitse ministeries bezuinigen flink BONN DPA-ANP De Duitse ministeries moeten volgend jaar zo'n 34 miljard gulden bezuinigen. Minister Hans Eichel (financiën) heeft dit gisteren voorgesteld. Het Duitse ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid moet met 14,4 miljard het meeste inleveren, aldus Eichel. Ook defensie moet volgend jaar fors minder uitgeven: een klei ne v«er miljard gulden. De nieuwe minister om schreef in zijn brief de huidige financiële situatie van de minis teries als 'dramatisch'. Tot 2003 voorziet hij meer dan 55 miljard aan bezuinigingen. Eichel heeft zijn collega's tot eind mei de tijd gegeven om met bezuini gingsplannen te komen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9