D66 haalt uit naar enquêtecommissie 'Nederlanders willen geen premier als grote regisseur' Binnenland Tuffen tussen de gele weelde 'Srebrenica blijft altijd schandvlek voor Nederland' DAG 18 MEI 1999 skundigen onderzoeken Picasso £nér troosteloos bij ja voor een tuin' van jrde 41 jarige man UTII fenaardappelmesje. fff J (Ofi ens deskundigen is ft \J wratie weliswaar 4 A lEi 1999C il.jk,maartechmsch 2MV* "apt uit een inrich- aar hij gedwongen opgenomen, pleegde negen jaar geleden ook een aanslag [embrandts 'Nachtwacht' die hij met zwavelzuur overgoot, probeerde hij ooit onder dreiging met een neppistool een vliegtuig te kapen. De aanslag op het schilderij is aanlei- opgeba poor staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur om meer H - !t te maken met een studie naar maatregelen tegen kunst- 4 Partlcu idalisme. Hij acht het overigens 'vrijwel onmogelijk' om aan- c!hÜ! en helemaal uit te sluiten. ,,Dat is de prijs die je betaalt voor nbaarheid. Het Stedelijk is een van de best beveiligde musea Nederland. Dat geeft te denken. Beter kan het haast niet." foto stedelijk museum Kritiek op vasthouden belangrijke informatie D66 heeft aangekondigd vandaag tijdens het debat over de vliegramp in de Bijlmermeer hard uit te halen naar de parlementaire enquêtecommissie. De fractie neemt het de commissie 'zeer kwalijk' dat het 'belangrijke informa tie een tijdlang onder de pet heeft gehouden'. zelf lid van de D66-fractie, deze informatie tijdens een verhoor met een El Al-medewerker naar buiten bracht. Volgens D66-woordvoerder Van Walsem had er echter di rect moeten worden gerectifi ceerd, vooral omdat dit zoveel ophef en verontwaardiging ver oorzaakte in de samenleving. Dat de commissie dit naliet te doen, zorgde voor een toename D66 verwijst hiermee naar de 'onthulling' dat er toch gevaar lijke stoffen in het vliegtuig za ten. Het duurde twee weken voordat de commissie bekend maakte dat dit was gebaseerd op foute informatie, terwijl ze dit al daags na de uitspraak wist. Saillant detail hierbij is dat het commissielid Augusteijn, van de maatschappelijke on rust. Dit was onder meer te merken uit het feit dat daags na die aankondiging 400 telefoon tjes van verontruste mensen binnenkwamen bij het AMC. „De commissie heeft zich hier mee zélf schuldig gemaakt aan dezelfde harde verwijten die het anderen maakt in het rapport", aldus Van Walsem. De commissie verdedigt van daag, morgen en overmorgen haar rapport in de Tweede Ka mer. De drie coalitiepartijen hebben de nodige kritiek op het eindrapport 'Een Beladen Vlucht'. Drie bewindslieden van deze fracties liggen ook onder vuur. Premier Kok wordt verwe ten dat hij te weinig de coördi nerende rol naar zich heeft toe getrokken in de nasleep van de ramp, de ministers Borst (D66. Volksgezondheid) en Jorritsma (WD, Verkeer) wordt verweten te laks en traag te hebben ge reageerd. Bovendien vindt de commissie het aantal momen ten dat de bewindslieden de Tweede Kamer 'onvolledig, on tijdig, onduidelijk en onjuist' informeerde te groot. De coalitiepartijen zijn het niet eens met deze kritiek. De PvdA mist een onderbouwing van de conclusie dat Kok te weinig een regierol op zich nam. Woordvoerder Van Gijzel: „In 1997 vroeg ik bijvoorbeeld om een onafhankelijk onder zoek om een aantal aspecten door te lichten. Op dat moment nam Kok contact op met de mi nister van justitie en liep er al een onderzoek vanuit het mi nisterie van volksgezondheid." De VVD vindt de politiek meest beladen conclusies on voldoende onderbouwd. De li beralen zien voorlopig dan ook geen reden een of meer minis ters naar huis te sturen. Woord voerder Te Veldhuis vindt bij voorbeeld de beruchte conclu sie dat dat de Tweede Kamer te vaak onvolledig, ontijdig of on juist door ministers is geïnfor meerd. te algemeen. „Er zitten heel veel niet essentiële en niet cruciale gevallen tussen. En het gaat om zes jaar verdeeld over een minister of zes. Als dat het criterium moet worden, dan houd je geen minister meer over." Andere grote fracties wilden in de aanloop naar het vanmid dag om drie uur begonnen de bat met de commissie nog niet reageren. Volgende week de batteert de Tweede Kamer met het kabinet over het Bijlmer rapport. Actieplan tegen veteranenziekte DEN HAAG ANP Minister Borst van volksge- t zondheid en minister Pronk van milieu hebben vandaag een actieplan gepresenteerd om een nieuwe legionella-epidemie te voorkomen. Mocht de vete- {t ranenziekte toch opnieuw uit- breken, dan ligt er nu een plan voor het achterhalen van de be- smetting en het opsporen en behandelen van de ziektegeval- len. Borst legt de nadruk op preventie. Inspectiediensten gaan samenwerking en toezicht intensiveren. Er komt een 'snel- alarmsysteem' voor huisartsen en een 24-uurs bereikbaarheid J voor GGD-artsen. Een andere pijler is voorlichting. 'Asielzoekers verwijzen naar opvangcentrum' SCHIPHOL ANP Nu de advocaten op Schiphol in staking zijn, heeft de Stich- ting Rechtsbijstand Asielzoe- kers Amsterdam de immigratie- en naturalisatiedienst gevraagd alle asielzoekers door te verwij- zen naar een opvangcentrum, j Hierdoor zouden zij automa- tisch terecht komen in een lan- gere procedure. Maar de dienst J weigert daaraan mee te werken, en laat nieuwkomers langer wachten in het aanmcldcen- trum op de luchthaven. De actievoerende juristen en advocaten hebben voor de i' asielzoekers een standaard for- muiier gemaakt waarin zij bé- zwaar aantekenen en verzoeken om doorverwijzing naar een opvangcentrum. Hierdoor be- landen zij direct in de langere procedure. Gebeurt dat niet dan willen de advocaten een spoedzaak aanspannen bij de i rechtbank in Haarlem. De ac- j tievoerders verwachten de ko- mende drie dagen zo'n 25 tot 5 30 asielaanvragen. De Stichting Rechtsbijstand Asielzoekers zegt de zorgen van de asieladvocaten en juristen te delen, maar noemt de 48-uurs- regeling een 'politieke realiteit'. Zij vindt de actie voorbarig. j De advocaten, die zich op Schiphol bezighouden met rechtskundige hulp aan asiel- zoekers, hebben gisteren hun werk voor drie dagen opge- schort. Hiermee protesteren zij i tegen de 48-uursprocedure die staatssecretaris Cohen volgen- de maand wil invoeren. Nu nog worden kansloze asielaanvra- j gen binnen 24 uur behandeld in het aanmeldcentrum op Schiphol. 'Kansrijkere' aanvra- gen komen in een langere pro- cedure, die asielzoekers in op- vangcentra kunnen afwachten. Van corruptie verdachte CID'er voor de rechter ROTTERDAM ANP Een voormalig medewerker van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) van de politic Rot terdam-Rijnmond staat volgen de week terecht wegens corrup tie. De inmiddels ontslagen man wordt ervan verdacht te gen betaling geheime informa tie aan criminelen te hebben doorgespeeld. Hij werd in februari 1996 aangehouden toen hij in ruil voor 10.000 gulden een map met vertrouwelijke CID-infor- matie overhandigde aan een verdachte van drugshandel. De politie was door die verdachte getipt over de op handen zijnde transactie. Na de aanhouding van de CID'er werd bij zijn raadsman een koffer met docu menten in beslag genomen. De omvang van de corruptie zaak is onduidelijk. Volgens P. Doedens, advocaat van de be trokken drugsverdachte, heeft de CID'er verteld dat hij in vijf tien drugszaken informatie aan criminelen heeft verkocht. 11 J? 11 «nier Kok had de afwikkeling de vliegramp in de Bijlmer Wen coördineren, vindt de luêtecommissie Bijlmer iegramp. Hij deed dat niet en 'ene minister dacht dat de 'dere verantwoordelijk was. dj vertaald zegt de commissie de minister-president zijn k niet goed heeft gedaan. Groningse hoogleraar visrecht prof. mr. D. Elzinga «lt dit verwijt onterecht. In Nederlandse politieke ver- udingen past geen grote re- s*ur die de touwtjes strak in ®den heeft. ÜjMC GPD a draait de conclusie om. P is niet de premier maar de «ercommissie die slecht t heeft geleverd. „Er zijn het kabinet geen majeure f Jten gemaakt, ook al had het hier en daar wat beter gekund. Men was inderdaad terughou dend, er kwam geen groot me disch onderzoek. Dat bleek achteraf juist." „Maar stel dat men dat kort na de ramp wel had gewild: dat had geen ziekenhuis gedaan. Waar had men naar moeten zoeken: het is een merkwaardi ge kip-ei-geschiedenis. Want wat is de oorzaak van de on rust? In elk geval niet de lading, want die bestond niet uit om streden stoffen. Veel mensen zijn ziek. Maar dat komt waar schijnlijk niet - met een dikke streep onder waarschijnlijk - door de vliegtuiglading maar door alle commotie er om heen." Elzinga moet het de commis sie nageven. Ze was succesvol ler dan het kabinet in het op snorren van de vrachtbrieven over de lading. „Zij maakte wel een geweldige heisa. Er zouden allerlei onthullingen komen. Maar ze liet de zaak uit de rails lopen, bijvoorbeeld het verhaal over verkeersleiders die de ge gevens over de lading onder de pet zouden hebben gehouden. Maar over het algemeen heeft het kabinet volgens hem na de ramp wel de juiste inschatting gemaakt. „Het kabinet heeft geen onrust veroorzaakt. Ach teraf blijkt-dat zowel de premier als de ministers Jorritsma en Borst de zaak redelijk hebben beoordeeld. Er waren allerlei geruchten over de lading. Dan moet je bepalen of je wel of geen actie onderneemt. In schatten is een risico maar dat is het hele politieke bedrijf. Achteraf blijkt pas of je gelijk hebt. Paniekvoetbal bleek niet nodig. De premier heeft niet ge faald." Dat Kok niet heeft ingegrepen WÊFM D. Elzinga: 'De premier heeft niet gefaal dfoto gpd phil nijhuis in het Bijlmerdossier past in de Nederlandse traditie van colle giaal bestuur, vindt Elzinga. De minister-president is eerste on der de gelijken, hij is niet de baas van de ministersploeg. Hij mag een onderwerp naar zich toetrekken en de zaak coördi neren als hem dat goeddunkt maar is daar niet toe verplicht. Het hangt van de persoon af hoe hij de functie invult. „Je moet als premier de club bij eenhouden. pas ingrijpen als dat nodig is. Als je dat dan een keer doet, maakt het ook meer indruk." Elzinga verwijst naar pre miers als Lubbers en Den Uyl. „Die waren nogal regelzuchtig. Daarop was veel kritiek van an dere ministers. Premiers als Drees en Van Agt intervenieer den alleen als het echt nodig was. Kok is ook zo. Niet meer naar je toetrekken dan strikt noodzakelijk. Dat is onze tradi tie. Een 'volgende'premier als Kok past beter bij Nederland dan een regelaar." De Nederlander hecht zich volgens hem aan een minister president die zich een beetje los maakt van de politiek en van zijn eigen partij. „Je bouwt dan een positie op als vader des va derlands. Dat is wat Kok wil. Staatsmanachtig, selectief in grijpen. En dan luidt de vraag: Was de Bijlmer een grote affaire om op te interveniëren. Nee, dat is het nooit geweest. Behal ve dat er geruchten circuleer den over gevaarlijke stoffen die in het vliegtuig zouden zitten." Eén van de weinige verdien sten van de commissie Vlieg ramp Bijlmer is volgens Elzinga dat ze het slechte management bij rampen heeft blootgelegd. „Achteraf was het een circus dat uit veel valse hectiek heeft bestaan." In Elzinga's optiek zullen premier Kok en de zijnen het Bijlmerdebat dan ook wel overleven. CS jl gas file in: drie gewonden Drie inzittenden van auto's zijn gisteren gewond ge- op vindij kt bij een kettingbotsing op autosnelweg A50, ter hoogte van d. Amèj |ei bij Arnhem. Onder de gewonden bevond zich de chauf- rvan de auto, 'die met volle vaart op de file bij Teriet was in- eden. Zes auto's raakten zwaar beschadigd. De bestuurder gaarde tegenover de politie dat hij de file niet had opge- lc' [ft Hij knalde met een snelheid van ongeveer 120 kilometer uur tegen de laatste stilstaande auto. Door de klap schoot tegen de vangrail in de middenberm. De veroorzaker van aanrijding botste vervolgens op een auto die op de rechter trook stilstond, waarna nog drie andere stilstaande wagens elkaar schoven. Door de botsing raakte de westelijke rij- ivan de A50 volledig geblokkeerd. inry Dunant is weer ontsmet De J. Henry Dunant is vrij van legionellabacteriën en weer. De vakantieboot van het Rode Kruis heeft ruim twee in aan wal gelegen voor een grondige reinigingsbeurt. Het is gisteren vertrokken voor een reis van Amsterdam naar Cl .lipen met aan boord 68 gasten. In twee tappunten werd eind til bij een inspectie de gevreesde legionellabacterie gevon- l Het Rode Kruis besloot uit voorzorg het passagiersschip uit aart te halen. De rustperiode is gebruikt om de hele water- f-|3! houding van het hospitaalschip te reinigen en desinfecte- Voorts is het technisch systeem aan een extra onderhouds- n onderworpen. Ruim tweehonderd zieke mensen hebben vaarvakantie met de J. Henry Dunant door de onverwachte ral moeten missen. Het Rode Kruis wil de ziekste mensen leen alternatieve vakantie aanbieden. remie energiezuinig apparaat. Huishoudens kunnen een premie,krijgen als ze een ergiezuinig apparaat aanschaffen of maatregelen in hun wo- ig treffen die energie besparen. Dat blijkt uit een wetsvoorstel staatssecretaris Vermeend van financiën gisteren naar de :de Kamer heeft gestuurd. Het wetsvoorstel bevat een uit ing van afspraken uit het regeerakkoord. Daarin staat dat opbrengst van de verhoging van energiebelastingen (een be- oplopend tot 500 miljoen gulden per jaar in 2001) beschik- komt om energiebesparing bij burgers en bedrijven te sti- uleren. Van dit bedrag is 200 miljoen beschikbaar voor huis- wdens. De rest gaat naar bedrijven. of BS geëist voor moord que Voor de rechtbank in Zwolle is gistermiddag TBS met •angverpleging geëist tegen een 21-jarige man wegens moord poging tot moord. De man schoot op 29 november vorig jaar jnoom uit Zwolle dood en probeerde een dag later in Rotter- mzijn vriendin om het leven te brengen. Tijdens familiebe- lekin Zwolle schoot de verdachte onder invloed van waan- teën zijn oom neer. Hij dacht dat deze een duivel was die mmet voodoo iets wilde aandoen. Na het schietincident ichtte de verdachte met zijn zwangere vriendin naar Rotter- im, waar hij haar de volgendë dag belaagde omdat ook zij lorde duivel bezeten zou zijn. Tijdens een worsteling vuurde jhet wapen leeg waarna hij op de vlucht sloeg. Hij werd vrij- tl direct gearresteerd omdat het tweede schietincident ge luide boven een kantoor van de Rotterdamse politie. Irandstichting in verzorgingshuis iTHOVEN Een verwarde man heeft gisteren brand gesticht in in verzorgingshuis in Bilthoven. De Bilthovenaar goot in een wtoorruimte een jerrycan benzine leeg en stak de boel in and. De brandweer, die net als de politie bijtijds gewaar- huwd was, kon het vuur snel bedwingen. Een verdieping van gebouw werd wegens de rook ontruimd. Twee bewoners westen voor controle naar een ziekenhuis. De 28-jarige dader id volgens de politie een relatie 'met een ex-werkneemster van ei verzorgingshuis. Zij was eerder die dag komen praten over in regeling rond haar salaris. De politie gaat er vanuit dat het sprek niet tot haar tevredenheid was verlopen en dat haar lend verhaal ging halen. De politie heeft het stel later in zijn oning in Bilthoven aangehouden. De man is overgedragen an de crisisdienst. idvocaten Koerden willen Peper horen Dé advocaten van zes Koerden die nauw betrokken iden zijn geweest bij de bezetting van de Griekse residentie Den Haag, willen minister Peper van binnenlandse zaken, ister Korthals van justitie en burgemeester Deetman van Haag als getuige oproepen. Ook hebben ze opnieuw ge- IPKK-leider Abdullah öcalan te willen horen. De raadslie- vroegen bovendien om een zo snel mogelijke opheffing van voorlopige hechtenis van hun cliënten. hoorn De museumspoorlijnen zijn dezer dagen volop op stoom. Hemelvaartsdag vormde overal in het land als vanouds een goede start van het stoom- seizoen. Ook wie er met Pink steren op uit gaat vindt altijd wel ergens in de buurt één of meer blazende en puffende lo comotieven aan het werk. De liefhebbers hebben de keus tus sen onder meer Goes-Borsele (Zak van Zuid-Beveland), Apel doorn - Dieren (Veluwe) of Haaksbergen- Boekelo (Twen te). Ook in Zuid-Limburg (Kerk- rade-Simpelveld-Schin op Geul), in Groningen (Veendam-Stads- kanaal-Musselkanaal), op de Brouwersdam, of vlakbij huis langs het Valkenburgse Meer, kan worden gestoomd. Niet op stoom, maar toch sfeer vol en nostalgisch zijn trams van de Electrische Museumtramlijn Amsterdam. Leuk voor een uit stapje naar het Amsterdamse bos vanaf het Haarlemmermeer station in de hoofdstad. Het oudste museumstoomtram- bedrijf is dat van Hoorn-Me- demblik. Tussen de gele weelde van de boterbloemen in de West-Friese weilanden tuffen ook met Pinksteren de prachtig gerestaureerde stoomlocomotie ven en bijbehorende rijtuigen van Hoorn naar Medemblik en terug. TGV-snelheden maken de nostalgische trammetjes niet, maar toch is het goed om op het open treinbalkon je hoed vast te houden. Op het emplacement van Hoorn doet het oude sein huis uit het Betuwse Kesteren met al zijn hendels voor seinen en wissels weer goede dienst. foto's anp raymond rutting Overlevenden verzamelen getuigenissen in boek Srebrenica zal voor altijd een schand vlek blijven in de Nederlandse geschie denis. Dat zeggen twee overlevenden van de genocide in de Bosnische stad Srebrenica, waar in 1995 onder toeziend oog van het Nederlandse VN-bataljon Dutchbat zeker 3.500 moslims zijn om gekomen. Twee vrouwelijke overlevenden van het drama, Hatidza Hren (36) en Nura Begovic (42), hebben 91 verklaringen verzameld van lotgenoten die Srebreni ca hebben overleefd. De ene verklaring is nog gruwelijker dan de andere. Eén overlevende verhaalt hoe moslims ge keeld wérden, terwijl weer een ander vertelt hoe kinderen, onder wie een hui lende baby, werden onthoofd. Het is voor het eerst dat overlevenden van Srebrenica verslag doen van hun be levingen. De vrouwen hebben deze ge tuigenissen opgetekend in een boek 'Srebrenica: het verhaal van de overle venden'. dat vandaag aan minister Pronk is aangeboden. Dutchbat arriveerde begin 1995 in de enclave Srebrenica om de bevolking te beschermen tegen de Bosnische Serviërs die de enclave hadden omsingeld. In 1993 was de stad door de Franse VN-ge- neraal Morillon uitgeroepen tot be schermd gebied. Veel moslims uit ande re delen van Bosnië vluchtten naar de enclave waar ze dachten veilig te zijn voor de agressie van de Bosnische Ser viërs (tsjetniks). Maar op 11 juli 1995 veroverden de Serviërs Srebrenica en in enkele dagen werden vele honderden inwoners vermoord. De Nederlanders hielpen de Serviërs om de moslimmannen te scheiden van hun vrouwen en kinderen die zouden worden geëvacueerd. Plaatsvervangend commandant Franken liet zelfs de na men van 239 mannen registreren die zich in de accufabriek bevonden, waar het Nederlandse bataljon zijn basis had. Deze mensen worden nu, evenals de 3.300 mensen die door de tsjetniks wer den afgezonderd, vermist. Zelf lukte het Hatidza Hren om met haar moeder en 11-jarig dochtertje naar de Bosnische stad Tuzla te vluchten. Maar haar man, die met 12.000 anderen de bossen is ingevlucht, heeft ze nooit teruggezien. Slechts een derde deel van deze groep, onder wie de man van Nura Begovic, wist te ontsnappen aan de tsje tniks. De meesten werden in hinderla gen door de Serviërs gedood of ze kwa men om door uitputting. Ook een kon vooi met vierhonderd vrouwen en kin deren uit Tisca dat naar het vrije Sekovi- ci zou gaan, is spoorloos verdwenen. De twee vrouwen hopen dat de Dutchbatters ook met een dergelijk boek komen, zodat eindelijk de waarheid aan het licht komt van wat zich heeft afge speeld. Ze menen dat de Nederlandse militairen destijds heel wat meer heb ben gezien dan tot dusver bekend is ge maakt. Zelf zag Hatidza een donker ge kleurde VN-militair die huilend stond te kijken toen moslimmannen van hun vrouwen en kinderen werden geschei den. Van de opbrengst van elk boek gaat tien gulden naar de overlevenden van Srebrenica, van wie er duizenden nog steeds onder zeer primitieve omstandig heden moeten leven. Velen zitten met vijf a zes anderen op een kamertje in af tandse gebouwen. Toch zijn de overle venden, ondanks hun eigen moeilijkhe den, bereid om vluchtelingen uit Kosovo op te nemen. „Met de tv-beelden uit Kosovo komt alles weer in herinnering. We weten wat het betekent om vluchte ling te zijn", aldus Hatidza. Hoogleraar Elzinga over rol premier bij afwikkeling Bijlmerramp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5