Voorlezen broodnodig TV WEER Het Gesprek van de Dag Israël rekent af 228 iSD COMMENTAAR De Israëlische politiek is sinds gisteren verlost van zijn meest pro minente kwelgeest. Premier Bibi Netanyahu is wat je noemt ver pletterend verslagen door de leider van 'Een Israël' Ehud Barak. Dat is zeker niet gebeurd omdat deze oud-generaal op handen wordt gedragen, maar vooral omdat Netanyahu drie jaar geleden min of meer per ongeluk de verkiezingen won en zich sindsdien ook bij zijn vrienden mateloos impopulair heeft weten te maken. Hij zal de geschiedenis ingaan als een onbetrouwbaar en onbere kenbaar politicus, groot geworden in de televisiedemocratie, dui delijk te bekrompen voor het echte werk. De wereldwijde bijval voor Barak is behalve door opluchting over het vertrek van Netanyahu, ook ingegeven door het besef dat met de nieuwe zetelverdeling in het parlement de macht van de ortho doxe partijen is gebroken. Netanyahu kon niet zonder deze partij en regeren. Dat heeft zijn slagvaardigheid in allerlei opzichten be perkt en de begroting belast met onzinnige uitgaven aan subsidies waarmee de orthodoxie te vriend moest worden gehouden. Was de keuze voor Barak dan volledig uit weerzin tegen Netanya hu en extreem rechts? Voor een belangrijk deel wel. Voor zover Ba rak de verkiezingen op eigen kracht heeft weten te winnen, is dat door zijn stilzwijgen over het te'voeren veiligheidsbeleid. Hij wil weg uit Libanon, praten met Assad van Syrië en hij wil het akkoord van Wy uitvoeren en dus de Westoever goeddeels ontruimen. Maar de goede verstaander weet ook wat hij zeker niet wil: Jeruza lem opdelen, en waarover hij twijfelt: steun aan een Palestijnse staat. Zijn verkiezing houdt de belofte in dat hij in het voetspoor gaat treden van de vermoorde premier Rabin. Ook een oud-topgene- raal, ook (bij leven) geen lieveling van het volk, maar wel een strateeg die goed inzag dat je vrede alleen kunt bereiken door het met je vijanden op een akkoordje te gooien. Hij iffdat zeker van plan, maar zal zijn huid duur verkopen, zo is de verwachting. Barak wil een brede coalitie om brede delen van de bevolking te binden aan zijn buitenlandse en economische politiek. Hij zal de extreme partijen rechts laten liggen, maar doet er goed aan ook de Likud buiten zijn kabinet te houden. Deze door corruptie en het grillige leiderschap van Netanyahu uitgewoonde partij heeft voor alsnog meer baat bij een loutering door oppositie dan bij nieuwe regeringsverantwoordelijkheid. (E)literair avondmaal Een copieus diner met heel veel dure wijn; ziehier de leefomstandig heden van de huidige generatie literatoren. De uitreiking van de Li- bris literatuurprijs 1999 was gisteren omgeven met een hoop gran deur. Nederland 3 zond het geheel uiten gaf het programma de toe passelijke titel 'het literaire avondmaal' mee. Het is natuurlijk niet zomaar iets als je als schrijver genomineerd wordt voor wat de belangrijkste prijs van het jaar heet te zijn. En als je als boekhandel je naam aan zo'n prijs (ik geloof iets van een ton) verbindt, zou je wel gek zijn om, naast de hoofdpersonen van de avond, de crème de la crème van het Nederlandse bedrijfsleven, de landelijke politiek en andere notabelen niet uit te nodigen. Het was een aandoenlijk gezicht om, als de camera weer eens de zaal inzwenkte, de kaken op en neer te zien gaan en de heren net werkers als parodie op zichzelf bezig te zien tijdens hun elitaire avondmaal. Het schrijversduo Koos MeindertslHarry Jekkers com poneerde ooit: 'Er hangt kunst aan de muur,/om hun smaak te la ten zien/ze lezen literatuur,/de boeken top tien'. Treffender kan je het bijna niet zeggen, al vraag ik me af of de genodigden überhaupt ooit een boek ter hand nemen. De NPS had er wel een leuk programma omheen verzonnen. Onder leiding van presentator Philip Freriks babbelde een panel van 'des kundigen de eerste zeventig minuten over de zes schrijvers en de in houd van de boeken. Anthony Mertens, Natasha Gerson en Marcel Vannieuwenborg mochten hun eigen jury vormen en interessant was het om te zien dat de drie het voortdurend met elkaar oneens waren. Maar ze kwamen wel tot het laffe eindoordeel dat Harry Mulisch deze prijs ging winnen en kregen nog gelijk ook. Het debat werd afgewisseld met interviews met de genomineerden in hun favoriete restaurant. De schrijvers kozen namens hun hoofd personen iets van de kaart. Grappig en met een ferme knipoog naar het MTV- en IMF- tijdperk waarin steeds minder gelezen en des te meer naar bewegende beelden gekeken wordt, waren de videoclips, die de grote lijnen van de respectieve romans uitbeeldden. Onbedoeld hoogtepunt van de uitzending was het moment waarop Freriks besloot een kijkje in de zaal te nemen om de stemming te peilen. 'Wordt er gegeten? Ja, er wordt gegeten', zei hij toen de groot- peuzelaar aller banketten Henk Vonhoffin beeld kwam. Ik twijfelde even of 'het literaire avondmaal' niet per ongeluk een vergeten aflevering van Jiskefet was. Grotere kans op regen- of onweersbui In het centrale en zuidwestelijke deel van Europa bevinden zich actie ve depressies die van alles en nog wat promoten, behalve stabiliteit. Gisteren viel er op de in zuidelijk Frankrijk gelegen Mont Aigoual meer dan 100 mm neerslag. Vorige week veroorzaakten storingen in het overgangsgebied tussen de hete lucht boven Spanje en de relatief koe le lucht bij ons, zeer grote hoeveelheden neerslag in het Alpengebied. In sommige streken viel in enkele dagen tijd 150 tot 200 mm. In com binatie met het smelten van de sneeuw liep dat in Zwitserland uit op de ernstigste overstromingen van de afgelopen eeuwen. Dat is de keer zijde van een winter waarin tijdens de maand februari een dik pak sneeuw viel dat op de Sëntis, een 2500 meter hoge berg, op 21 april een historische dikte van 8,16 meter bereikte. Een depressie boven de Golf van Biskaje, met aan de oostflank warme en vochtige luchtmassa's die naar het noorden worden gestuwd, veroorzaakt morgen een grotere kans op een regen- of onweersbui. Toch komt ook de zon nu en dan tevoorschijn, neemt de oostenwind flink in kracht af en stijgt de temperatuur morgenmiddag tot rond 22 graden. Op de nadering van de depressie, waarvan de restanten op donderdag boven het Noordzeege bied worden verwacht, gaat de wind morgenavond naar richtingen tussen oost en zuid. Donderdag is het nog steeds vrij warm maar komen er opnieuw enkele regen en onweersbuien tot ontwikke ling. Na donderdag gaat de temperatuur iets omlaag. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat het op de pinkster dagen slecht weer is. Hooguit valt er een enkele bui. Gisteren was het een overwegend zonnige dag. Het werd ech ter wel steeds winderiger. Aan het einde van de middag stond er aan de kust een krachtige tot harde oostenwind met op IJmuiden windstoten tot bijna 70 kilometer per uur. jan visser Meeste ouders stoppen wanneer het kind zelf kan lezen „Hoe meer je voorleest, hoe groter de kans dat een kind later een gretige en goede lezer wordt." Niny v jaar voor op de nationale voorleesdag. i Oerle, fractie-voorzitter van het CDA in Haarlem, las schoolkinderen vorig FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Voorlezen helpt, constateert de moeder van Jasper (10) uit Utrecht. Jasper heeft slaappro blemen. Hij wil nooit naar bed, kan niet in slaap komen, wordt 's nachts wakker en kruipt dan tussen zijn vader en moeder in. De therapeute bij wie ze hulp zochten, adviseerde de ouders onder meer hun zoon voor te lezen vlak voor het sla pen gaan. Dat hadden ze wel gedaan toen Jasper klein was, maar in de loop der jaren was die gewoonte verwaterd. Jas per slaapt nu beter, zegt zijn moeder. En hij is gék op de boeken van Paul van Loon, de kinderthrillerschrijver. Terwijl Jasper voorheen niet naar boe ken taalde. Voorlezen kan een middel zijn om problemen op te lossen, maar het is natuurlijk geen re cept voor alle situaties, stelt Anke Stavenga, orthopeda goog/psycholoog. Ze werkt bij het Seminarium voor Orthope dagogiek in Utrecht en is coör dinator van de bijbehorende praktijk voor leer- en gedrags problemen. „Jasper is een ge voelig kind, dat met zijn ge dachten overal en nergens is voor hij gaat slapen. Als je zo'n jongen voorleest, gaat hij daar helemaal in mee. Het verhaal prikkelt de fantasie en er ver schijnen beelden in zijn hoofd. Het is goed een kind los te ma ken van zijn eigen wereldje. Hij kan zich bijvoorbeeld identifi ceren met de hoofdpersoon en leert zijn leven relativeren." Onlangs bleek uit onderzoek dat ouders vaak stoppen met voorlezen als hun kind zelf kan lezen. Dat is jammer, want voorlezen heeft alleen maar positieve effecten, stellen deskundigen. Al is het maar een kwartiertje per dag. Voor Jasper had het voorlezen 's avonds een dubbele functie. Hij keek nooit naar boeken, vond lezen maar moeilijk, hoe wel zijn moeder het goede voorbeeld gaf: zij houdt erg van lezen. „Maar Jasper vond er niks aan", zegt Stavenga. „Door het voorlezen ontdekte hij dat boeken leuk zijn. Het verbreedt de horizon, je leert andere manieren van leven kennen. Voorlezen heeft Jasper in beide opzichten geholpen. Hij slaapt beter en hij is gaan lezen." Lezen is belangrijk, blijkt in de praktijk. Kinderen die van jongs af aan zijn voorgelezen, lezen als ze groot zijn graag, meer en beter. En dat is handig in een westerse maatschappij met computers en formulie ren, waarin taal zo belangrijk is. De eerste die dat heeft aan getoond is prof. Helma van Lierop, werkzaam aan de uni versiteiten in Tilburg en Lei den. „Hoe meer je voorleest, hoe groter de kans dat een kind later een gretige en een goede lezer wordt. Dat blijkt uit allerlei onderzoeken", al dus Van Lierop. „Maar lezen betekent ook persoonlijke ver rijking, ervaringen opdoen. Voorlezen vergroot de woor denschat." Eén van de belangrijkste plus punten van voorlezen als op voedkundig middel, is dat het voor beide partijen leuk is. Van Lierop: „Het schenkt ouders en kind veel plezier. Er is licha melijk contact: ze zitten tegen elkaar aan op de bank of op bed. Dat geeft kinderen een gevoel van emotionele gebor genheid. Bij televisiekijken mis je dat. Voorlezen is intiemer." De meeste ouders stoppen met voorlezen zodra hun-kind zélf kan lezen. Dat bleek ook on langs uit een NIPO-onderzoek. Jammer, vindt Van Lierop. „Want een kind moet heel veel moeite doen om zelf te lezen. En wat is de beloning? Van die magere boekjes: 'Jan zit op de wip. En Miep ook'. Voorlezen helpt ze om motivatie te hou den voor lezen. Ouders moe ten voorlezen zien als noodza kelijke aanvulling. Vergelijk het maar met de vitamine die ze hun kinderen extra geven naast gewone voeding." Therapeute Anke Stavenga ziet in haar praktijk geregeld kin deren zoals Jasper, die alle mo tivatie voor lezen hebben ver loren, gewoon omdat het moeilijk is. Voorlezen is in dat geval een goede therapie. „Jas per vond lezen op school ver velend en zwaar. Hij had daar door ook een taalachterstand opgelopen. Het is heel erg als kinderen geen zin hebben om te lezen. De gevolgen zijn groot. Door het voorlezen is Jaspers houding omgedraaid. Hij haalt zijn achterstand nu heel snel in." Een van de problemen waar voor goedwillende ouders zich gesteld zien, is het kiezen van het juiste boek. Silja ten Wol- de, woordvoerder van de stich ting Lezen, tipt dat ouders in elk geval in de boekwinkel kunnen vragen om een boek dat afgelopen jaar de Gouden Griffel heeft gewonnen. „Dan weet je in elk geval dat je een goed boek te pakken hebt. De Kinderjury kiest ook elk jaar het beste boek: dat zijn boeken die kinderen zélf leuk vinden." De stichting Lezen publiceert elk jaar samen met de Volks krant een handboekje over voorlezen. Het nieuwste deel heet 'De magie van het voorle zen' en geeft antwoord op vra gen als 'wat is de beste voor leestijd' en 'wat zijn geschikte boeken'. Overigens vindt professor Van Lieshout dat ouders niet bang moeten zijn het 'verkeerde' boek te kiezen. „Desnoods lees je voor uit een reclamekrantje. Zeker voor kleine kinderen hoef je geen duur boek te ko pen. Ook met het 'voorlezen' van plaatjes vergrootje hun woordenschat. Praat erover, dat is belangrijk." Het gaat bij het voorlezen niet alleen om het verhaal. Het gaat er ook om, aldus Ten Wolde, kinde ren van jongs af aan vertrouwd te maken met boeken. „Kinde ren moeten boeken zien als speelgoed. Ook al kunnen ze niet zelf lezen, het zou een ver trouwd voorwerp moeten zijn, dat ze associëren met de pret tige sfeer van voorlezen." Voorlezen zou nooit moeten stoppen, vindt Ten Wolde. Ook pubers die naar de middelbare school gaan en boeken moeten lezen voor Nederlands, zouden best kunnen worden voorgele zen door hun ouders. „Waar om niet? Laat je zoon of doch ter die passage van die roman waarvan je zelf zo hebt geno ten maar horen. Vertel waarom je zo van dat boek houdt. Dèt is voorlezen. Mensen realise ren zich niet hoe vaak ze zelf voorlezen aan andere volwas senen. Elke dag lees ik mijn partner voor. Uit de krant. Daar heeft hij soms wel een hekel aan, omdat-ie het zélf wil lezen, maar het gaat vanzelf." gerry van der lit MILLENNIU "tir nog dagen Ra jidi Nog 228 dagen en iee' nieuwe millennii» Cn breekt aan. Reden deze krant om in i mu dagelijkse serie ter CD; kijken op belangiij K gebeurtenissen die plaatsgrepen opci Sjd ponderende datai afgelopen lOOOjaj Jej Deze week: 17 mei 1792: Wall Streeto richt; 18 mei 1899: »mi ning eerste vredes ferentie; 19 mei 19 jjjj Renbaan Duindigt open; 20 mei 1927: Lindbergh vliegt»; Pf| New York naar Par 21 mei 1904: Werei voetbalbond FIFAi eis gericht; 22 mei 192 tn Charles Aznavouri lel boren. 18 MEI 1899 rod Het is het negentiende eeuwse sleutelbegrip dooi vrede: arbitrage. Niet; heel gek dus dat de 'Ee fh Haagsche Vredesconfe tie' van 1899 - die vand tón precies honderd jaar g een den in Huis ten Boschl ken. gint - juist dit antwoort bilje uitkomst heeft. Met ee eeuwfeest in Den Haaj (vandaag en morgen) t raar Petersburg (23-25 juni; denken we dat momen Tijdens de conferentie Den Haag, die tot 29 jü duren en waaraan hou afgevaardigden uit zes twintig landen deelneitlcon is niet ontwapening hei sultaat, maar de instel van een Permanent Het Arbitrage. Tussen dein sidi banketten door zijn de turn vaardigden al snel totd conclusie gekomen dat wapening - in een Eurq dat niet echt in een vra lievende stemming is slecht idee is. Om hunj zicht te redden wordt te sloten tot de instelling! een internationaal cent voor recht en vrede, gebouw juist in Den Ht zal worden gebouwd,! Vredespaleis in 1913 op gaat, heeft veel te make met de vooraanstaande plaats in de wereld Haagse rechtsgeleerde' bias Asser. Erg gemakkei gaat het overigens allee niet. Pas na de tweede Haagse conferentie in 1 komt er na veel diplom overleg een Hof, dat a2: vankelijk een patriciërs! ning aan de Prinsegracfc Den Haag betrekt. Weinig toekomst Het is helemaal niet erg om te weten op welke dag de wereld zal vergaan. Inte gendeel, gelovigen die ons spoedige einde voorzien voelen zich juist geluk kiger dan ooit: omdat zij het al moch ten weten, en u lekker nog niet. Pijnlijk wordt het pas als de voorspelde cata strofe niet blijkt te zijn doorgegaan. En als iemand het haat om ongelijk te krijgen is het wel een sekteleider. Som mige sekteleiders bevelen hun volgelingen daarom collectie ve zelfmoord aan, een paar uur vóór de wereld zal ver dwijnen. Afgezien van alle bloedige tragiek rond dat soort gebeurtenissen: het blijft wonderlijk dat de slachtoffers die truc niet doorzien. Of zijn ook zij zelf voor hun ongelijk banger dan voor hun gelijk? Wat hun dood dubbel tragisch maakt is dat er bovendien be trouwbare tactie ken beschikbaar zijn om het voortbe staan van de wereld geestelijk te overleven. Het eerste verdedigings mechanisme van de ware gelovige is het Zien van de Diepere MENSELIJK Bedoeling. Inderdaad, de catastrofe is niet doorgegaan, zo zal de gelovige met enige aarzeling toegeven, maar dat was exact waar liet de Heer om begonnen was: God verblijdde in dat geval zijn uitverkoren volgelingen met een wijze les in bescheidenheid. Het heeft in zo'n geval dus geen enkele zin om uw buurt-Jehova uit te lachen of te be schimpen: ook al uw beledigingen zijn deel van God's Dubbele Bodem. Be grijpt u wel? De iets brutalere gelovige gaat nog een stapje verder: hij zal u enthousiast be vestigen dat de apocalyps van gisteren is komen te vervallen, maar uitsluitend omdat hijzelf zo hard heeft gebeden. In liet geval van Chriet Titulaer ligt dat lastiger. Het is met enige aarzeling dat ik hem noem, niet omdat hij een slecht mens is, maar hij krijgt alweer precies wat hij wil: aandacht. En bevestiging. Hoe krachtig is niet zijn Woord, dat her alweer uw dagblad bereikte! Chriet Ti tulaer, de Jehova's getuige van de mo derne wetenschap, voorspelde al vele malen dat de wereld zoals wij die ken nen binnen enige jaren vergaan zou zijn. Betaalde je iets hem meer, dan ging de wereld gewoon nog een keertje extra ten onder, want marktgericht is onze nationale technokabouter ook. Ter ondersteuning van zijn mediage nieke claims bouwde hij - onder meer - het Kantoor van de Toekomst. Dat werd binnen zeven jaar weer gesloten. Gesloten. Chriet is dan de man die be weert dat die sluiting volgens plan was. Volgens plan. Dus dat je niet al leen weet wanneer de kantoren-toe komst precies begonnen is laten we zeggen: bij het slaan van de eerste paal maar dat je van tevoren ook nog exact wist wanneer die toekomst afge lopen zal zijn! Chapeau! Wist u dat robots al ons werk gaan overnemen? En dan gaat de ene helft van de bevolking vissen en de andere helft wordt psychiater om ze rustig te houden. Wist u dat het internet de krant gaat vervangen? Straks zit ieder een in de trein met een comfortabel, opvouwbaar beeldscherm op magazi neformaat. Jaha. En het vergeten van je krant, of het defect raken ervan, kost vanaf die dag een paar honderd gul den. Wist u dat straks iedereen thuis werkt? Jaha. En we mogen zelf kiezen: komen de zieken bij de verpleegster in huis wonen, of andersom! Wist u dat zelfs uw werkster thuis gaat werken? Wist u dat vele bovenmodale visliefhebbers te gen die tijd bij hun werkster gaan in wonen? Wist u dat de woningnood zal verdwijnen? Wist u dat je over de toe komst vrijwel alles mag beweren zon der dat ze je pillen voorschrijven of la ten opsluiten? De roekomst verklaart 99% van alle huishoud-futurologen met terugwer kende kracht krankzinnig. Er zijn. goedbeschouwd, maar weinig beroe pen waar zo weinig toekomst in zit. JUSTUS VAN OEL De pub in de Maltese hoofdstad La Valetta waar de acteur OLIVER REED zich begin deze maand dooddronk, eert de Britse film speler met een nieuwe naam. Voortaan heet het café 'The Oliver Reed'. Eigenaar Paul Cremona vertelde aan het amusements persbureau WENN dat hij van Reeds weduwe Josephine toe stemming heeft gekregen diens naam te gebruiken. Reed (61) overleed op 2 mei in zijn tijdelij ke stamkroeg toen hij bezig was aan zijn tweede fles rum binnen drie uur. Op een gegeven ogen blik viel hij van zijn stoel, maar bleef liggend op de grond door drinken tot hij blauw werd en overleed, vertelde Cremona na derhand. Reed en zijn vrouw kwa men dagelijks in The Pub op Mal ta sinds hij daar was begonnen aan de opnamen van de film Gla diator. „Toen hij voor het eerst op Malta kwam, kwam hij binnen, keek rond en zei dat dit zijn stam kroeg zou worden", zei Cremona. Daarom komt er nu een schilde ring op de buitenmuur van het café waarop Reed de bezoekers toedrinkt. „Zijn dood was een drama, maar hij ging tenminste dood terwijl hij aan het doen was wat hij het liefste deed en zo blijft hij altijd in onze herinne ring." De eigenaar van het Londense warenhuis Harrods, MOHAMED AL FAYED, wil na zijn doodt winkel blijven passen. Daart: wil de excentrieke Egyptisch! miljardair zich laten mummf ren en in een kist in de koepa van het warenhuis laten pi De vader van Dodi, die same met prinses Diana in Parijs* gelukte, speelde al eerder rr« geachte zich te laten mumm ren. Dit keer is het waarsct' echter serieus, zei zijn woon) der. Daarnaast heeft de miljï het voornemen zich te latent nen om de Britse gevestigde tieke orde te blijven achtervo Mohamed probeert al jarenli Britse staatsburgerschap te* machtigen maar kreeg tot zi; grote woede telkens nul opt* kest. Deze maand nog werd: zoveelste verzoek tot naturals afgewezen. Hij wil zich nu stens honderd keer laten vi nigvuldigen om de gevestigd! de die hem als paria behands te achtervolgen. Harde rockmuziek met drein de drums en bassen zijn een| ma middel ter bevordering»- tomatenteelt. Onderzoekers» de Britse vereniging van ton* telers (BTGA) hebben ontdeK de trillingen veroorzaakt door muziekgeweld de productiet! Zi vorderen, doordat het stuift loslaat. Daardoor bevruchten! planten zichzelf. Tot nu toeS gen bijen voor de bevruchting u Hi Ho Ka; niï »i S én, na; als

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2