'Een tweede plaats telt niet voor mij f :v 'Uitwijken is niet meer mogelijk' A] De deeltitel Sport Marathonschaatsers in de wereld van Willink Van den Brom overweegt vertrek Alphians herstelt zich in dubbelwedstrijd ISDAG 18 ME11999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF IANEI VAN DIIK, 07) AlSoltO [yvpia naar Liverpool jyRG_ï De Fin Sami Hyypia verhuist van Willem II naar Liver- iol. De 25-jarige centrale verdediger tekende een contract met Engelse club voor vier jaar. Hyypia stond nog onder contract i medio 2002. Volgens technisch directeur Martin van Geel Xnd de overgang van Hyypia naar Liverpool al een tijdje vast. idfl |aar we wilden eerst zekerheid hebben over het bereiken van Champions League. Nu dat binnen is, mag iedereen weten itHvypia naar Engeland gaat." De transfer levert Willem II n recordbedrag op. Mor Vedstrijd Suriprofs op losse schroeven draag 'AM Het duel ter nagedachtenis aan de slachtoffers van SLM vliegramp is op losse schroeven komen te staan. We ns de tegenvallende belangstelling werd de voor donderdag plande Memorial Match tussen de Suriprofs en Feyenoord rplaatst van De Kuip naar het kleinere Woudestein. Dit tot itevredenheid van de politie. Het stadion van Excelsior ligt in n ander politiedistrict dan De Kuip. Burgemeester Opstelten iemt vandaag een beslissing. laven terug bij Katwijk jjwuKBjörn Raven keert terug bij w Katwijk. De rechterspits edit seizoen voor Dordrecht '90 in de totodivisie uitkwam, leelde eerder al in het seizoen '97/'98 voor de oranjehemden. ge club van de nieuwe trainer Wim van Zwam legde ook Ed- lund Vriesde vast. Vriesde kwam in het verleden uit voor ARC L n FC Usse en speelde afgelopen jaar voor Quick in Den Haag. ïjj lohammed Ben Saïd verlaat de zaterdaghoofdklasser voor Ij jndagderdeklasser SJC >aan speelt afscheidswedstrijd gwuK» Hans Zwaan neemt zaterdag afscheid van het Katwijk- publiek in een wedstrijd tussen oud-Katwijk en oud-Rijns- irgse Boys. De blonde spits kwam in het verleden uit voor bei everenigingen. Zwaan won met Katwijk drie afdelingstitels en eee landskampioenschappen. Het team van oud-Katwijk be aat uit spelers, die de drie kampioensjaren meemaakten. Oud- ijnsburg is een verzameling voetballers uit het seizoen '89/'90, ien de geelzwarten kampioen werden. De wedstrijd begint om .00 uur. ioed vervolg Indiana Pacers yANAPOLisDe Indiana Pacers en de San Antonio Spurs zijn tweede fase van de playoffs in de Noord-Amerikaanse bas- tbalcompetitie goed begonnen. De Pacers, club van de Ne- erlander Rik Smits, wonnen vannacht thuis de eerste wedstrijd norde halve finales (best-of-seven) van de Eastern Conference de Philadelphia 76'ers met 94-90. De Spurs troefden in ei- ïihuis het favoriet geachte Los Angeles Lakers af met 87-81. lagi wil rentree voor één wedstrijd iekarest Gheorghe Hagi wil voor één wedstrijd zijn rentree aken in het Roemeense elftal. De 34-jarige speler nam vorig irna het WK in Frankrijk afscheid van het nationale team, laar is bereid terug te keren voor de cruciale EK-kwalificatie- jo'gi edstrijd tegen Hongarije op 5 juni. Hagi zei dat hij de vele ver- Ij leken van de fans niet meer kon afwijzen. Ook bondscoach ctor Piturca had een beroep op Hagi gedaan. DEN HAAG CPD Het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB stelt voor om clubs voortaan punten in min dering te brengen indien wed strijden van overheidswege worden verboden. Het gaat hier om een uitbrei ding van het bestaande tucht- reglement, dat vooralsnog slechts voorziet in financiële sancties. Binnen het voorstel wordt de verantwoordelijkheid voor het doorgaan van de wed strijden neergelegd bij de clubs, afhankelijk van de schuld zowel bij de thuisspe- lende als de uitspelende clubs. De reglementswijziging wordt overwogen ter bevorde ring van een ordentelijk com petitieverloop. Op 31 mei, tij dens een besloten vergadering, wordt het voorstel in stemming gebracht. Ajax-voorzitter Michael van Praag: „Een dergelijke maatre gel, mits in een uiterst geval toegepast, juich ik van harte toe. Men moet het zien als een Ajax en PSV juichen punten in mindering bij verbod voebalwedstrijden toe drukmiddel, indien de plaatse lijke omstandigheden te wen sen overlaten. Er zitten boven dien allerlei veiligheidskleppen aan. De sanctie is pas aan de orde als de zogenaamde lokale driehoek - burgemeester, poli tie, justitie - geen uitweg meer ziet." „Je hebt clubs die er nooit mee te maken zullen krijgen, omdat ze hun zaakjes goed hebben geregeld. En je hebt clubs die gevaar lopen omdat de organisatiegraad onvol doende is. Ik vind het goed dat er op deze manier op de thuis- spelende clubs druk wordt uit geoefend om hun infrastruc tuur goed te regelen." „Nog altijd gebeurt het te vaak dat de aan de kaartver koop verbonden eisen niet nauwkeurig worden opgevolgd. Rond de bekerwedstrijd FC Zwolle - Ajax bij voorbeeld werden in Zwolle eigen gepro duceerde toegangskaarten ver kocht, en niet de via de SENS- kantoren voorgeschreven kaar ten. Met als gevolg dat er valse kaarten in omloop kwamen. Clubs die dit doen, moeten niet verbaasd zijn." „Iedereen, ook een club als Ajax, dient zich te realiseren dat we met al die verboden wedstrijden niet langer kunnen doorgaan. In de agenda is er praktisch geen plaats meer. Door die stortvloed aan Euro pese wedstrijden volgend sei zoen is uitwijken vrijwel niet meer mogelijk." Martin van Geel, directeur betaald voetbal Willem II: „Ik ben een voorstander van alle maatregelen die gericht zijn op het bewaken van een normaal competitieverloop. Toch bezie ik dit voorstel met gemengde gevoelens. Bij een financiële boete kan ik me iets voorstel len. Sportieve sancties blijf ik een moeilijk verhaal vinden. Het financiële en sportieve as pect moet, vind ik, zo veel mo gelijk gescheiden worden." „Het zal lastig zijn om de schuldvraag te bepalen. De thuisspelende club heeft het niet altijd in de hand, de uit spelende club evenmin. Rel schoppers van concurrerende clubs kunnen misbruik van de situatie maken. Ik voorspel dat er heel inventief op ingespeeld zal gaan worden." Frank Arnesen, directeur voetbalzaken PSV: „Ik deel het standpunt van het sectiebe stuur volledig. Het was toch volstrekt belachelijk dat de competitiewedstrijd Roda JC - Feyenoord vier dagen van tevo ren door de burgemeester van Kerkrade werd verboden. Het was een pure vorm van compe titievervalsing. Alleen daardoor kan Roda JC straks misschien Champions League spelen." „Ik vind dat elke stad of elk dorp z'n zaakjes maar netjes moet regelen. Zo niet, dan ge woon drie punten in minde ring brengen. Bovendien bete kent het een signaal in de rich ting van die kleine groep her rieschoppers die willen provo ceren. Uiteindelijk wil toch nie mand dat z'n favoriete clubje wordt benadeeld." Van de traditionele 'grote drie' is alleen Feyenoord tegen de voorgenomen maatregel van de KNVB. „Dit voorstel kan zeker niet op mijn steun reke nen", reageert Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik. „Dit is een regeling die in mijn ogen te ver gaat. We praten over een sportief gebeuren. Wedstrijden worden op spor tieve gronden gehouden, dan kan het niet zo zijn dat clubs punten in mindering kunnen krijgen om redenen die vereni gingen niet zijn aan te rekenen. Als een wedstrijd wordt verbo den, dan kan het duel opnieuw worden vastgesteld, op neu traal terrein worden gespeeld of zelfs worden omgedraaid." „Met het reglement wordt ook een bepaalde rechtsonge lijkheid gecreëerd. Daarnaast krijgt de tuchtcommissie te veel verantwoordelijkheid. Elke club moet toch aan de veilig heidseisen van de KNVB vol doen, anders mag een vereni ging niet eens deelnemen. Al leen het driehoeksoverleg van politie, justitie en burgemees ter kan na zo'n goedkeuring nog ingrijpen. In dat geval treft de club geen blaam." Etappezege ert leiderstrui voor getergde Blijlevens CL houdt twee ijzers in het vuur Wel de zaterdagtak als de üfdmacht op zondag van blijven kans houden op motie naar de vierde klasse, zondagse 'blauwen' versloe- ihet Haagse Archipel/Ornas dmaar liefst 10-0. e forse cijfers werden onder er veroorzaakt door een rode kaart voor een agse speler, die op brute wij- doorgleed op VCL-doelman Tol. deze plaatsverwijzing i am de Vliet-trein op stoom. der leiding van topschutter er Zaalberg (vijf doelpunten) werd de Archipel-defensie aan stukken gereten. Marvin James (2x), André Deijn (2x) en Hen- nie van den Hoogen scoorden de andere goals. Na de zege van afgelopen donderdag, 2-1 op DWO, ver sloeg VCL-zaterdag in eigen huis De Jagers met 5-2. Door deze zege pakte de Vlietclub de winst in de nacompetitie van de vijfde klasse A. VCL gaf eerste een 2-0 voor sprong uit handen. Na de rust namen de gastheren het initia tief en wonnen het duel dankzij goals van Ed Stolk (2x), Hans de Canne, Casper de Hollander en Quint van der Wee. Met een getergd gemoed verscheen Jeroen Blijle vens gisteren aan de start van de derde etappe in de Giro d'Italia. De herinne ringen aan de twee tweede plaatsen van het weekein de zaten de Nederlandse wielrenner dwars. Des te groter was de ontlading na zijn fraaie overwinning in de massasprint in Messina, die hem bovendien de roze leiderstrui opleverde. MESSINA ANP „Ik ben niet van plan die met een weer af te geven", zei Blijle vens, die gisteren de eerste Ne derlander werd na Erik Breuk- ink aan de top van het klasse ment van de Italiaanse ronde. „Al zal het moeilijk worden, morgen gaan de laatste twee ki lometers bergop, met een stij gingspercentage van acht pro cent. Ik zal er alles aan doen om die trui te behouden." In de 176 kilometer lange rit van gisteren was Blijlevens be trokken bij een massale valpar tij, waarvan de Rus Berzin en de Deen Hamburger de voor naamste slachtoffers waren. Blijlevens en ook aartsrivaal Mario Cipollini klommen snel weer op de fiets en vonden aan sluiting bij het peloton. In de eindsprint in de straten van Messina koos de Italiaan dit maal het wiel van de Nederlan der, omgekeerd evenredig met de situatie van een dag eerder. Maar de macht van Blijlevens zag en. niet eens bij de top- tegenstander, de Tsjech Svora- was zo groot, dat .Mooie Mario' twintig eindigde. da, en zegevierde met een fiets- volledig werd gedeklasseerd, Enkele meters voor de finish lengte voorsprong, het nutteloze van zijn daden in- passeerde Blijlevens zijn laatste „Het was een moeilijke aan komst, met de wind op kop. Onderweg in de etappe was er niet al te hard gereden, alle sprinters hadden dus nog vol doende kracht over. Er zijn in de Ronde van Italië traditioneel veel goede sprinters. Dan toch winnen én in het roze komen, dat is een perfect gevoel." Bij aankomst in Messina was Blijlevens nog in het paars ge kleed, het roze stond hem be ter. „Ik ben hier hartstikke blij mee", zei de Brabander, de nummer 28 op de wereldrang lijst van de internationale wiel- renunie UCI. „Ik had zondag een grote fout gemaakt, was ontgoocheld. Ik koos toen het wiel van Cipollini, maar kwam net te laat. Dat vroeg om revan che." Blijlevens nam zich bij het vertrek uit Catania voor niet nogmaals zo'n inschattingsfout te maken. „Een tweede plaats telt niet voor mij. Voor mezelf en voor mijn ploeggenoten, die de afgelopen drie dagen heel veel goed werk hebben gedaan, was ik erop gebrand nu wel te winnen. Ik voel me momenteel heel sterk. In drie ritten twee keer tweede, één keer eerste, dan laat je wel wat zien." Blijlevens startte de 82ste Gi ro d'Italia met een goed voorge voel. In de Ronde van Roman- dië liep hij begin deze maand een verkoudheid op, kreeg drie dagen vrijaf om te trainen. Op reis naar Sicilië voelde de sprin ter uit de TVM-ploeg de vorm terugkeren. „Het parcours was de afgelo pen drie dagen best lastig. Er moesten steeds veel renners af. Ik ben van huis uit natuurlijk geen klimmer, maar kon toch aardig meekomen. Dat zal ik morgen proberen te bewijzen." ANBROEK CPD /ij", had Dirk Scheringa ge- jd, „wij doen wel meer din- ndie ongebruikelijk zijn." En directeur van het financie- ibedrijf Frisia met een mil- rdenomzet is daar best trots le moet er maar opkomen: m presentatie van een mara- n onschaatsploeg op de drem- van de zomer, in smoorhë- winterkleding, tussen de illinks, in zijn museum. Maar iar stonden ze, gistermiddag: enk Angenent, Jan Eise omkamp, Piet Kleine en Re- Ruitenberg uit de wereld m de echte mannen, in de lereld van magisch realisme. Scheringa doet de dingen op zijn eigen wijze. De voetbalwe reld kent hem inmiddels, als voorzitter en sponsor - zeg maar eigenaar - van AZ. Willem van Hanegem kent hem inmid dels. Twee grillige, eigenwijze, onvoorspelbare en dus vaak botsende grootheden. Scherin ga is hoogst ongebruikelijk in de sportwereld. De schaats- en skeelerploeg Frisia zal tot en met het seizoen 2005 bestaan. En, natuurlijk, met de bijbehorende begro ting. Hoe veel geld er in zijn nieuwste onderneming rond gaat? Iets meer dan gebruike lijk, glimlachte de ondernemer. Maar wat is dan gebruikelijk in de marathonschaatssport? Een kwart miljoen, drie ton, had Scheringa gehoord. Ja, daar zat zijn ploeg boven. Flink boven, dat is zeker. De vier schaatsers kunnen in ieder geval een re delijk bestaan opbouwen op de smalle ijzers. Toch blijft Ange nent de spruitjeskweker, Kleine de postbode en Kromkamp de rechercheur. Omdat het mara- thonschaatsen nog niet zó pro fessioneel is dat een zorgeloze toekomst kan worden gegaran deerd. Ook de ploegleider is een on gebruikelijke. Jos Niesten, der de in de Elfstedentocht van '85 en Nederlands kampioen kunstijs in '88, heeft zich in de jaren negentig niet meer laten zien op het bevroren water. Hij was het schaatsen meer dan zat. Hij had ook twee keer nee gezegd tegen de Frisia-man- nen. En toch weer terug. Nies ten „Ik had er genoeg van, ja, dat klopt. Ik zag ook tegen de drukte op. Maar er worden me toch zo veel taken uit handen genomen, dat ik me alleen met de coaching hoef te bemoeien. Bovendien is mijn zoon nu ook m'n zakenpartner geworden, ik kan wat meer weg van mijn be drijf." Jos Niesten is nog steeds die 'tuinder uit Uitgeest'. Henk Angenent, winnaar van de laatste Elfstedentocht, werd voor twee jaar vastgelegd, Rui tenberg tekende zelfs voor zes jaar, veteraan Kleine voor één seizoen, Kromkamp voor twee jaar. Kromkamp en Ruitenberg laten zich ook op de skeelers zien. Twee man in een rood pak, dat vonden ze bij Frisia wel een erg mager gezicht in het peloton. En dus werden de wereldtoppers Philippe Bou- lard en B.J.Steketee gecontrac teerd. Een nieuwe onderneming van de ondernemer Dirk Sche ringa. Weer een die hem aar digheid - en publiciteit - ver schaft. Net als de Willinks in zijn Frisia Museum en de Moensen in zijn AZ-stadion. Maar het schaatsen vindt hij toch de leukste van al zijn be zigheden. „Dit is nog een nor male, zuivere sport." Hij schaatste met zijn vrouw Bouk- je inmiddels twaalf Elfsteden tochten. Tien alternatieve, twee echte. „En als ik dan op de Weissensee schaats, dan ver geet ik alles." Een vleugje ma gisch realisme in de harde we reld van de financieringen. Dirk Scheringa doet de dingen op zijn eigen, ongebruikelijke OREBORD Reseivebank zit Vitesse-libero dwars PRIJSVRAGEN *1 Ten vi maandag 17 mei: 3 - 12 - 16-17- 18-20- 21 -22-43-44- 57-58-60- 67 - 71 - 76 - 78-80 >19: Eerste prijs-, één winnaar, bruto ■300.000,00. tweede prijs: 6 wirv elkf. 16.666,60 Derde prijs: 108 I's, elk f. 1.000,00. Vierde prijs: winnaars, elk 250,00. Vijfde prijs: winnaars, elk f. 25,00. Zesde prijs winnaars, elk f. 10,00. Zevende 51.509 winnaars, elk f. 5,00. Cij- 19: Zes cijfers goed. geen winnaar. Ved 3 winnaars, elk bruto f «0.00- Vier goed: 24 winnaars, elk f ""O. Drie goed. 328 winnaars, elk f. Twee goed: 3103 winnaars, elk f VOETBAL divisie: Excelsior - VW 7-1 (4-1). 3. 71-0, 22. Fattouchi 2-0, 33. Den Ou- -•0. 35. Graef 3-1, 37. Den Ouden 4- Turay 5-1, 87. Breetveld 6-1, 90 ns7-l Scheidsrechter: Van Beek ouwers: 924 Gele kaart: Rayer BASKETBAL k NBA, playoffs, eerste ronde. Conference: Atlanta Hawks - De- slons 87-75. Eindstand 3-2 Halve Indiana Pacers - Philadelphia 94-90 Indiana leidt in best-of- met 1-0. San Antonio Spurs - ^ers 87-81. San Antonio leidt t^-seven sene met 1-0. prl #fn Conference: Utah Jazz - Sacra- ngs 99-92 n v Einstand: 3-2 PAARDENSPORT Alkmaar Eerste koers, 2040 m: 1. Keith Runner (Mw. I. Klappe) 1.22,6, 2. Keystone Syca- mor, 3. Mr Svarvis Niet gestart-, Ludwig Transs R, Janky Yankee. Toto: winnend 4,00; plaats 1,10 1,40 1,00; koppel 46,70; trio 423,40. Tweede koers, 2040 m: 1. Mirre S (E. Bot) 1.23,4, 2 Macho Norton, 3. Marlen Jet.Toto: winnend 12,60; plaats 2,50 2,00 1,60; koppel 57,50, trio 999,60, dubbel winnend 91,30. Derde koers, 2040 m: 1. Celtic Storm (Ch J de Leeuw) 1 22,4, 2. Kingly Nobo, 3 Jeu de Boules.Niet gestart: Hol land.Toto. winnend 5,00; plaats 1,60 1,60 1,70; koppel 8,70; trio 81,80. Vier de koers, 1700 m: 1 My way Alone (T H Kooyman jr.) 1,21,7. 2. Lowbudget Brasil, 3. Kayleigh Jet,. Niet gestart: De Fortu- nees Toto: winnend 2,50; plaats 1,80 3,20 2,00; koppel 36,80, trio 278,40. Vijfde koers, 2040 m: 1 Nigel Baldwin (F.J.J. Crebas) 1.23,7, 2. Natali Swager- man, 3 Napoli Meadow.Niet gestart Nesquick Pavas Toto: winnend 4,30, plaats 1,90 3,00 1,60; koppel 27,60; trio 268.10 Zesde koers. 2040 m: 1. Kanjer Swagerman (Mw S. Bakker) 1.22.5. 2. Hunter Bont, 3. Lace Vryenesse.TotO: win nend 12,00; plaats 2.30 3,40 5,70, kop pel 88,60. trio 1255.40 Zevende koers, 2380 m: 1. Jari (T.H Kooyman jr.) 1.23,7. 2. Laila Boshoeve. 3. Lady Jan. Toto: winnend 6,70; plaats 2,20 1,30 2,90; koppel 9,60, trio 128,90 Achtste koers, 2040 m: 1 Ideal Air (P J. Strooper) 1.21.1. 2. Ingotranss R, 3 Gideon Uithui zen, 4 Looking for Girls. Niet gestart Ica- re Marneland.Toto: winnend 2.40, plaats 1.60 1.10 1.10; koppel 3.20; kwartet 38.00 Negende koers. 2040 m: 1 John's Butcher (Mw. AL Beerda) 1.21,3. 2. Je- ron Vliethoeve. 3. Join the Champ Toto: winnend 14,40, plaats 3.80 2.10 2.50; koppel 32,80; trio 871,20 Tiende koers. 1700 nv 1 Lickety Jet (J.W.M. Engwerda) 1.21.2, 2. Laguna Flair. 3. Kimberly R.To to winnend 11.60; plaats 2,50 2.50 1,90, koppel 24,70. trio 268,20 Totalisa- toromzet: 143.683 TENNIS St. Pölten. Mannen, 850.000 gulden. Eerste ronde: Clavet (Spa/4) - Schalken (Ned) 4-6 7-6 6-2, Ivanisevic (Kro/3) - Ihe (Aus) 6-2 5-7 6-3, El Aynaoui (Mar/6) - Auffray (Fra) 7-5 6-2, Ruud (Noo) - Puerta (Arg/8) 3-6 6-1 7-6, Schüttler (Dui) - Nor man (Zwe) 7-5 6-4, Stepanek (Tsj) - Gau- denzi (Ita) 2-6 6-3 6-1, Berasategui (Spa) - Martin (Spa) 7-6 6-3, Fromberg (Aus) - Alonso (Spa) 6-3 6-1, Hipfl (Oos) - Marin (Spa) 6-1 6-1. Düsseldorf. World Team Cup, mannen. Blauwe groep: Australië - Slowakije 2-1 Rafter - Kucera 3-6 6-7, Philippoussis - Hrbaty 4-6 7-6 6-4, Rafter/Stolle - Hrbaty- Kucera 3-6 6-3 6-4 Stand: 1. Groot-Brit- tanmë 1-2 (sets 5-2), 2. Zweden 1-2 (4- 3), 3 Spanje 1-0 (3-4), 4. Duitsland 1-0 (2-5) Rode groep: Zweden - Spanje 2-1 Enqvist - Moya 3-6 6-1 6-3, Johansson - Corretja 1-6 6-7, Björkman/Kulti - Albert Costa/Vel- asco 6-3 6-0. Stand: 1. Verenigde Staten 1-2 (4-2). 2. Australië 1-2 (4-4). 3. Slowa kije 1-0 (4-4). 4. Frankrijk 1-0 (2-4) Straatsburg. Vrouwen, 400.000 gulden. Eerste ronde: Morariu (VSt/5) - Vento (Ven) 6-1 6-2. Black (Zim/6) - Molik (Aus) 7-5 6- 4, Magdelena Malejeva (Bul) - Fang Li (Chn) 7-6 6-3, Wang (Tai) - Loit (Fra) 6-1 4-6 6-3 WIELRENNEN ARNHEM GPD John van den Brom staat open voor een vertrek bij Vitesse. De 32-jarige voetballer zou in beeld zijn bij 1860 München. als vervanger van libero Gerald Vanenburg. „Ik laat het allemaal m.aar op me afkomen", zegt Van den Brom. „Mijn zaakwaarnemer heeft niets van 1860 München gehoord, voorzitter Karei Aalbers niet, en ikzelf ook niet. Als basisspeler zou ik niet de behoefte hebben om weg te gaan bij Vitesse. Maar nu dat niet het geval is, is een transfer op voorhand niet onbespreekbaar." Bij Vitesse staat Van den Brom tot medio 2001 onder contract. Samen met Edward Stu ring heeft hij de cursus trainer/coach I doorlo pen, en in zijn contract is opgenomen dat hij na zijn loopbaan wordt opgenomen in de techni sche staf van Vitesse. Van den Brom: „Ik ben 32, en helemaal fit. Ik zeg niet dat ik weg wil of weg moet. Het liefst blijf ik bij Vitesse..Je moet niet te snel reageren wanneer je een tijdje niet in de basis staat. Maar als de situatie zo blijft, moet Ik iets anders gaan zoeken." ALPHEN A/D RUN Giro d'Italia. Derde etappe. Catania - Messina: 1. Blijle vens (Ned) 176 km in 4.53 49. 2. Svorada (Tsj). 3. Strazzer (Ita), 4. Minali (Ita), 5. Leom (Ita), 6. Perdiguero (Spa). 7 Bal- ducci (Ita). 8. Fabrizio Guidi (Ita). 9. Gont-' sjenkov (Rus), 10. Turicchia (Ita), 21 Van Heeswijk, 116 Vries, 137. Van Kessel Klassement: 1. Blijlevens 12.50.24, 2. O pollini (Ita) 0 08. 3. Quaranta (Ita) 0.16, 4. Tosatto (Ita) 0.22. 5. Apollomo (Ita). 6 Pieri (Ita) 0.24. 7. Piccoli (Ita), 8. Valoti (Ita). 9. Fagnim (Ita) 0.26. 10. Guidi 0.28. 61. Van Heeswijk 0.28, 151. Vries 10 22, 157. en laatste Van Kessel 16 27 PIETER VAN DER VLIET De softballers van Alphians hebben de punten gedeeld in de lastige ontmoeting met Tha- men uit Uithoorn. Verloren de Alphenaren eerst nog met 6-0, in het vervolg werd met 6-1 re vanche genomen. Opvallende verschijning in het uniform van Th amen was pitcher Tuti Rumai. Jarenlang verdedigde de international de kleuren van Alphians. Rumai bleek zijn voormalige ploegge noten door en door te kennen, hij liet geen spaan heel van de Alphense dadendrang. Alphians raakte van slag en moest toezien dat bijna nie mand grip kreeg op het werpen van Rumai. Zijn opponent Shannon van den Bergh (10-1- 4-6) maakte wel een goede in druk, maar aan slag liet de for matie van coach Stanley Bou- tisma het afweten. In het tweede duel leidde Al- phianspitcher Humphrey Mar- tes, vorig jaar nog spelend voor de ploeg uit Uithoorn, de ver dediging. Alphians kreeg meer grip op Thamen en ook de slag- ploeg hervond zich. In een aan trekkelijke wedstrijd bouwde Alphians gestaag aan een 6-1 voorsprong die niet meer uit handen werd gegeven. Bij de vrouwen van Alphians rommelt het. Tegen hekkenslui ter Zuidvogels werd met 1 -0 en 3-2 verloren. „Het was een complete afgang", zei teamma nager Jascha Rooswinkel. „Met deze ploeg mogen we niet van zo'n team verliezen. Het komt aan op mentaliteit en die is op dit moment ver te zoeken." Door het povere resultaat zakt Alphians af naar de onderkant van de ranglijst en komt het in de buurt van de degradatiepou le. Het is de periode van de pe riodes. Alle periodekampioen zijn be kend, dus die zijn begonnen aan de strijd om de klasse-pe- riodetitels. Als een club zo'n klasse-periodekampioenschap binnen heeft, moet-ie de strijd aanbinden met de nummer tien van de hogere klasse om promotie. Heel hard is er gestreden voor de periodetitels, er zijn zelfs beslissingswedstrijden gespeeld om uit te maken tvie zich pe riodekampioen mag noemen. Trainers worden graag perio dekampioen, kan je toch weer bijschrijven op je erelijst. Clubs natuurlijk ook; 'een toetje' noemen de verenigingen de strijd om de klasse-periodeti- tel Eerlijk is het allemaal niet, die laatste fase van het seizoen. Tijd voor veranderingen! In de eerste plaats de bena ming van de strijd om de pe riodetitels. Persoonlijk heb ik een rot hekel aan het woord 'periode'. Vraag me niet waar om, maar toch pleit ik ervoor om het systeem een andere naam te geven. 'Deeltitel', stel ik daarom voor. De deeltitelstnjd zou ook an ders opgezet moeten worden. In het amateurvoetbal gaan in de meeste klassen drie houders van een deelkampioenschap om de algehele titelstrijd spe len. Nu weel ik niet of er mensen zijn die wel eens met drie man op een sportveld hebben ge staan. maar dat werkt niet. Bij tennis liet ik de derde altijd ballen rapen tot het moment dat die derde vond dal ik dat zelf moest gaan doen. Op het voetbalveld wees ik de derde aan als scheidsrechter, tenzij ik dacht - en dat was meestal het geval - dat ik die twee stum pers gemakkelijk kon hebben De competitie met drie hou ders van deeltitels verloopt niet altijd eerlijk. Een voorbeeld: in de eerste wedstrijd hebben Rooclenburg en Vredenburch gelijkgespeeld. Zaterdag speelt Roodenburg tegen FC Rijnland. Dat wordt ongetwijfeld een fel potje. Stel nu dat Roodenburg deze wed strijd wint. FC Rijnland is dan uitgeschakeld, maar moet maandag nog wel tegen Vre denburch. Het lijkt onwaarschijnlijk - en dat is Rijntand niet kwalijk te nemen - dat de ploeg erg ge motiveerd aan de start ver schijnt. Het moet dan niet las tig zijn voor Vredenburch om de score van Roodenburg tegen Rijnland te overtreffen en zo de strijd tussen de deeltitel houders te winnen. In de competitie van de hou ders van de deeltitel moet deze competitievervalsing worden voorkomen. Dat kan erg een voudig. Laat geen drie, maar vier ploe gen strijden om de promotie Voeg meteen de nummer tien van de hogere klasse als vierde aan de competitie toe, loot wie er tegen elkaar spelen en laat de winnaars om promotie strijden. Of wijs een vierde club uit de klasse van de deel titelhouders aan als deelnemer aan de nacompetitie. bijvoor beeld de hoogst geklasseerde club die nog geen deeltitel heeft. Op naar een eerlijke nacompe titie. Wij denken wel na, nu de KNVB nog. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21