Mulisch wint Libris Literatuur Prijs René Froger zet Leidse Stadsgehoorzaal op zijn kop Ze schreeuwen erom te worden gezongen' Cultuur Kunst Theo d'Or-nominaties Brandsma en Heebink Ontroerend hoe de raditie onder je ogen I wordt doorgegeven Tig neemt 'Alles voor de tuin' veel te serieus ISDAG 18 MEI 1999 M RIJSDAM. 071 ,5356444, PIV CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 tiowBizCity ondergaat metamorfose Li smeer ShowBizCity ondergaat de komende maanden een Jetamorfose. Het overdekte uitgaanscentrum in Aalsmeer staat iaf september alleen nog in het teken van het theater. Alle Ujinneringen aan de televisie, zoals de studio van de soapserie |oede Tijden, Slechte Tijden', zijn dan verdwenen. Bezoekers inde showstad krijgen na de zomermaanden behalve een di- wook een feestelijke theatershow en een afsluitende party et live-optredens voorgeschoteld. De nieuwe opzet en veran- jde programmering moet de sfeer en intimiteit in ShowBizCi- verbeteren. zo maakte het paleis van vermaak gisteren be- jid. Ruim 600.000 mensen brachten in de afgelopen achttien aanden een bezoek aan ShowBizCity. Joop van den Ende Pro- jctions heeft altijd gezegd te mikken op een half miljoen be- lekers per jaar. tiller wint grootste literaire prijs uguN De Britse schrijver Andrew Miller heeft voor zijn de- jutroman 'Ingenious Pain' de internationale IMPAC-litera- nirprijs gewonnen. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden an 100.000 pond (333.000 gulden), waarmee het één van de ootste literaire prijzen in de wereld is. Het boek is in 1997 bij itgeverij Anthos in het Nederlands verschenen, onder de titel leelmeester pijn'. Miller versloeg met het boek onder meer de merikaanse auteur Don DeLillo ('Underworld') en de Brit Ian [cEwan ('Enduring Love'). AMSTERDAM ANP Jubileumconcert Aly N'Diaye Rose Marjon Brandsma en Marieke Heebink zijn genomineerd voor de belangrijkste Nederlandse toneelprijs, de Theo d'Or. Brandsma dankt de uitverkie zing aan haar rol van Rakel in 'Na de repetitie' (van Bergman) bij Toneelgroep De Appel; Hee bink speelde zich in de kijker als Constance Middleton in 'Een ideale vrouw' (W. Somer set Maugham) bij Toneelgroep Amsterdam. De twee hebben slechts con currentie te vrezen van Sylvia Poorta, die al eerder werd ge nomineerd voor haar rol van Ljoebov Ranjevskaja in 'De ker sentuin' (Tsjechov) bij De Trust. De kanshebbers op de Louis d' O, de mannelijke te genhanger van de Theo d'Or, waren ook reeds bekend: Gijs Scholten van Aschat (voor zijn Hamlet-rol bij Het Nationale Toneel) en Lucas van den Eyn- de (voor de rol van Bruno in 'Cocu Magnifique' bij het To neelhuis). Vier toneelproducties maken kans op de Toneel Publieksprijs 1998/1999. Het gaat om de voorstellingen 'De Hel' van Grünfeld Theaterprodukties, 'Hamlet' van Het Nationale To neel, "t Gelag' van Fred Delf- gaauw/Impresariaat Angélique Finkers en 'Wilhelmina: Je Maintiendrai' van Anne Wil Blankers e.a./Impresariaat Jac ques Senf. De vier voorstellin gen zijn als finalisten naar vo ren gekomen na de tweede stemronde met een jury van 10.000 toneelbezoekers. De Toneel Publieksprijs is een initiatief van de AVRO, de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties (VSCD), de Vereniging van Ne derlandse Toneelgezelschap pen en de Vereniging van Thea ter- en Televisie Producenten. Wie de prijs van 100.000 gulden wint, zal zondag 6 juni worden bekendgemaakt tijdens een ga la-avond waarop ook de Louis en Theo d'Or en de overige to neelprijzen van de VSCD (Co- lombina, Arllecchino en de Hans Snoekprijs) worden uitge reikt. MUZIEK RECENSIE CEES VAN HOORE René Froger, het troetelkind van de lichte muze, deed de Stadsgehoorzaal in Leiden gisteravond sidderen op zijn grondvesten. Met zijn 'Home Again Tour' zweepte hij de uitverkochte zaal op tot groot enthousi asme. In Zuid-Amerikaanse landen noe men ze zoiets 'machismo'. Hier zeggen ze gewoon: 'Mokumse lef. René bezit die lef in ruime mate. Bovendien heeft hij het uit zonderlijke talent om met zijn warme, die pe stem tot in het achterkamertje van het hart door te dringen, tot daar waar bijna niemand komt. We hebben Lee Towers gehad, die ook niet vies was van de Ameri kaanse ballad. Maar Froger haalt het echt vanuit zijn nieren. Zijn stem is Malt-whis- ky en haardvuur tegelijk. Bijgestaan door de uiterst beweeglijke, goed zingende Frogettes, begon de zanger met de geheide stamper 'Wild Rythm', een nummer waarop half Nederland maan denlang heeft lopen hypen. Meteen rees het publiek bij dat nummer als een bran ding op uit de stoelen en begon het en thousiast mee te dansen. En dat gevoel zou de gehele voorstelling door blijven zinderen. Met nummers als 'This is the moment' en evergreens als 'Winter in America' en 'I close my eyes' liet Froger zijn fans tussendoor even op adem ko men. Ontroerend was het moment waarop de zanger een vrouw uit de zaal op het toneel liet komen om samen met haar een duet te zingen, een duet dat hij op de cd met Macy uit de bekende soap-serie 'The Bold and the Beautiful' zingt. Na een wat ze nuwachtig begin, kreeg de dame het echt te pakken en zong ze als een volleerde po dium-persoonlijkheid mee. Froger is altijd aardig en sympathiek voor zijn publiek. Dus geen gemalckelijke en arrogante in-de-maling-nemerij. Nee, Froger laat zijn fans in hun waarde. Daar om kan deze jongen ook een potje breken. Daarom heeft hij ook 'de trouwste fans van Nederland', zoals hij het zelf gister avond uitdrukte. Na de pauze verscheen de zanger in een zeer nerveus gesneden pantalon. Toen kon de avond helemaal niet meer stuk. Talloze vrouwen kwamen halverwege de 'tweede helft' prachtige boeketten leggen aan de voeten van de zanger. Hij beloonde hen allen met een tedere kus. Een wat ou dere dame repte zich na die zaligheid te rug naar haar plaats, nog zichtbaar onder de indruk van de kennismaking met de jonge god. Het is werkelijk hartverwar mend hoe René door zijn fans wordt ge koesterd. Bij het nummer 'You've got a friend' be gaf Froger zich in de zaal. Zowel de parter re als de balkons pakte hij mee, overal kussen uitdelend, overal handen gevend, maar goed afgeschermd door zijn body guard. Het publiek kan René wel opvreten. Zoveel is wel duidelijk. Betekent 'René' in het Frans niet 'herbo ren'? Ja. Herboren stroomden de fans na afloop van dit concert de Breestraat in. Met een hoofd vol dromen en de kus van Froger nog nagloeiend op hun wang. This was the moment. MUZIEK RECENSIE SABINE VAN DEN BERG t: Fatou' Jubileumconcert van Aly e Rose Gehoord 15/5, Stadsge hoorzaal, Leiden. beschikt over ellenlange ar- één van de Afrikaanse issionisten die te gast zijn het jubileumconcert van sa- Ier Aly N'Diaye Rose. Na solo spreidt hij zijn armen overstaan van de halfvolle Wat een krachtige ledema- Samen met een groepje an- drummers slaat hij de rit- alvorens de meester zelf podium betreedt. Tien jaar ilijft Rose nu in Nederland; ;r meer als docent verbon- aan het Haagse conserva- ium. Zijn vader is vanuit ika overgevlogen, evenals ijke andere familieleden, Ders en zussen. Voor een st op z'n .Senegalees. )e leden van Circle Percussi- zorgen deze avond voor het lanse slagwerk. Een gastop- Iden. De mannen bespelen irlei Japanse drums en hun iere zwart-rode kleding ekt af tegen de bonte uitdos- van de Afrikanen. Aly pakt sabar en zijn stokje, het lijkt dikke twijg, om diverse tra- onele ritmes in te zetten. Hij ■elt met vier tieners en draait ers h naar hen toe om het tem- aan te geven. Geduldig, met drang te doceren. Zijn ene nd daalt met een zachte, ch dwingende plof op het immelvel. In de andere steekt stok die veel vinniger dezelf- ïme inÜ )e Afrikaanse gastzanger ver- dat Fatou een belangrijke beeldschone vrouw is in Se gal. Maar er zijn ook een paar zulke vrouwen met het ge- Jschap meegereisd. Een jonge 1SOO ikaanse danst uitdagend met landgenoten in oranje nsrokken van riet. Ze draait g0( ar knieën schokkerig van binnen naar buiten en laat haar heupen golven. Eén van haar danspartners, lang en slank, springt metershoog en danst zo bezeten dat zijn aardsheid lijkt te verdwijnen. Nooit eerder zag ik Afrikaanse dans zo virtuoos vertolkt: deze danser lijkt uit te treden zodra de sabar of djem- bé weerklinkt. Vader Doudou N'Diaye Rose, klein maar in een groot groen gewaad, bedankt de directrice van de Stadsge hoorzaal, voor haar warm ont haal. Een vertaler staat hem bij. Deze percussionist is groot in Afrika. Maar dirigeert nu vooral. Hij is trots op zijn zoon, maar ook op zijn kleinzoon. Het jochie van nog geen drie turven hoog zal vanavond zijn examen afleggen. Vadêr Aly heeft hem alles geleerd. Nu moet hij zijn eigen applaus verdienen. Het luid moeiteloos. En dat is zeer ontroerend. Dat de traditie on der je ogen wordt doorgegeven. Het ventje staat met de trom mel tussen zijn benen, in tradi tioneel kostuum, volgt met zijn ogen de bewegingen van de twaalf drummers, vooral fami lie, maar mist geen aanslag. Uiteindelijk springen er nog een paar danseressen op het podium. Eén van hen laat haar bekken soepel draaien in haar ruime rokken. Opgezweept door het felle spel van de enor me groep sabardrummers. En ook die lenige, virtuoze danser stuift opnieuw over de planken. Ongekend. Fatou! importeert de Afrikaanse percussie recht streeks vanaf zijn geboorte grond, en geeft de eeuwenoude ritmes, bijvoorbeeld geschikt voor doop en huwelijk, niet al leen op aanstekelijke wijze door aan zijn publiek. Tijdens het concert worden de allerjong sten, als zij er klaar voor zijn, eveneens ingewijd in deze mu zikale familietraditie. Om de betovering eigenhandig voort te zetten. Harry Mulisch heeft gister avond uit handen van Ruud Lubbers de Libris Li teratuur Prijs ontvangen. Hij kreeg de prijs, die 100.000 gulden omvat, voor zijn roman 'De Proce dure'. De jury omschreef bij monde van oud-pre mier Lubbers de roman van Mulisch als 'virtuoos', 'gedurfd' en 'soms zelfs duizelingwekkend'. „'De Procedure' bewijst dat een klassieke roman waarin niets voor niets gebeurt en alles met alles samen hangt, nog altijd indruk wekkende en grootse lite ratuur kan opleveren", al dus de jury in het rapport. Naast Mulisch waren Nan- ne Tepper, Cees Noote- boom, Ernst Timmer, Paul Claes en Hans Maarten van den Brink genomi neerd. AMSTERDAM GPD Zelfs het meisje van de catering was tijdens het diner vooraf gaande aan de uitreiking van de Libris Literatuur Prijs gisteren in hotel Grand Plaza te Amster dam, kennelijk zo gespannen over de vraag wie van de zes ge nomineerde schrijvers zou win nen dat ze hete koffie over het pak van Frits Bolkestein morste. Cees Nooteboom viel, op weg naar het toilet, bijna van het vlonder naar het podium, ter wijl de voor zijn boek 'Over het Harry Mulisch in gesprek met mede-genomineerde Cees Nooteboom. „Winnen went veriiezen nooit." water' genomineerde schrijver Hans Maarten van den Brink te kennen gaf dat hij het leuk zou vinden wanneer diezelfde Noo teboom de prijs zou krijgen voor zijn boek 'Aller zielen'. Toen uiteindelijk Mulisch een glas champagne in de handen kreeg gedrukt om te toasten op de bekroning van zijn roman 'De Procedure', knapte het glas in zijn handen. Alle gesprekken tijdens het diner gisteravond draaiden om dezelfde vraag: zou de jury het aandurven om nog betrekkelijk onbekende schrijvers als Nanne Tepper ('De vaders van de ge dachte'), Paul Claes (met zijn boek 'De phoenix') of Ernst Timmer ('De stille omgang') FOTO OLAF KRAAK met een ton naar huis te sturen, of zou ze niet om de literaire grootheden Nooteboom en Mulisch heen kunnen en dur ven. Voorafgaande aan de uitrei king drentelde juryvoorzitter Ruud Lubbers van tafel naar ta fel. Aan de tafel van de Gronin ger schrijver Nanne Tepper be kende de oud-premier geen groot lezer te zijn. De CDA-po liticus zei weliswaar een man van het Woord te ziin, „maar nee, een goed beoordelaar ben ik niet". Toch zou uitgerekend hij binnen enkele minuten het juryrapport voorlezen. Op ge dempte toon: „Eigenlijk zou ik het liefst zelf vertellen wat ik van de boeken vind, maar ja, dat mag helemaal niet. Ik krijg de teksten aangeleverd". Bed remmeld: „En dan zetten ze er nog een klok bij ook." Fikse discussie over wie er met de prijs naar huis zou mo gen gaan, is er zeker geweest binnen de jury, bevestigde Lub bers. „Ik dacht dat ze in de po litiek ijdel waren, maar in de li teratuur is het nog veel erger." Uiteindelijk mocht Mulisch, die in 1993 net naast de (toen nog AKO Literatuur) Prijs greep, met de eer gaan strijken. Voor zijn collega's had hij bemoedi gende woorden. „Winnen went, verliezen nooit. Maar kop op, tel je zegeningen, er komen nog een heleboel prijzen." Als het aan Lubbers ligt, gaan die toekomstige prijzen ook naar Tepper (die volgens de jury een vitale en ontroerende roman heeft geschreven) en ook naar Hans Maarten van den Brink, die door de jury wordt geroemd om zijn sobere en poëtische taal. Lubbers, na dat het rumoer een beetje was verstomd: „Van den Brink en Tepper waren mijn favorieten. Van den Brink vanwege zijn stijl, Tepper vanwege het plot en de enorme intensiteit van 'De vaders van de gedachte'." eidse band zet Van Iependaals gedichten op muziek XNWIM KOEVOET J dl tterdam lijkt het ideale wingewest or de Leidse formatie Dempsey. Het o heeft immers muziek gecompo- Erd bij de gedichten van de uit die 'd afkomstige volksschrijver Willem nlependaal (1891-1970). Rotterdam >et Maarten Witkam (zang, fluiten, H3< lol), Michael van Hoogenhuyze (ac- rdeon) en Ferry Rigault (gitaar, bas, ng) dankbaar zijn want op de de- ft-cd van Dempsey, 'Door een toe staan dertien liedjes die hoorbaar Et inzicht, liefde en toewijding zijn speeld. Het resultaat klinkt dan ook authentiek dat je zou zweren dat toipsey reeds bestaande liedjes nog Ens dunnetjes overdoet. En dat is alleen het geval met afslui- 'Das muÊ ein Stück vom Himmel in', een nummer waarvoor Van Iq- ndaal, pseudoniem voor Van der ilk én de teksten én de muziek hreef. De muziek van alle andere djes is bedacht door Dempsey, te ns de naam van een vooroorlogse nerikaanse bokskampioen én de bij- iam van Marinus van der Lubbe. Zelf vinden de drie hun muziek niet ns zo'n geweldige prestatie. Iepen- sis gedichten schreeuwen erom te irden gezongen, stellen ze. Dat deed ook zelf wel eens, met een trekzak or zijn buik. Witkam: Als je Van le gaal leest, komen de muziekasso- 'ties als vanzelf." Rigault: „Zijn tek- zijn heel zingbaar. Hij maakte e En moeilijke poëzie. Elke zip telt tzelfde aantal lettergrepen. Zijn ge- thten zijn eigenlijk smartlappen. De in Alphen aan den Rijn opgeno- En cd is de eerste geluidsdrager van toipsey. dat toch al zo'n twintig jaar staat. „We wilden van alle dingen we hebben gespeeld nu eindelijk wel eens iets vastleggen." Zelf vinden de drie dat de plaat 'heel transparant klinkt'. „We hebben dan ook niet al te veel instrumenten gebruikt." Heel fraai door komt de blokfluit van Wit kam: „Een tuttig instrument, inder daad, maar je kunt er heel veel mee, juist omdat het geen moeilijk instru ment is. Zelf vind ik dat mijn sopraan sax zo typisch klinkt. Als een hobo ei genlijk." Rigault en Hoogenhuyze be ginnen te grijnzen: „Nogal wiedes, je bent multi-instrumentalist, geen saxo fonist. John Coltrane klinkt heel an ders dan jij." Voor de distributie van de cd heeft het trio de stichting Woord op Muziek opgericht. „Voornaamste doelsteliing is gedichten die wij de moeite waard' vinden, toegankelijker te maken door ze op muziek te zetten. Wellicht dat dit amateurdichters stimuleert. Ze lopen immers de kans dat ze hun teksten in een liedje aantreffen." Rigault gebruikte al in de jaren ze ventig, in één van zijn toenmalige bandjes, gedichten van Van Iependaal, waaronder 'Dikke Dinges R.I.P.', dat nu ook op 'Door een toeval' is beland. Zonder haperen declameren de drie de mooiste, maar ook meest tongbre- kende passage van het lied: „Zeven bidders wiegewarikten/In d'r grafge- zantenvlijt/Met de kostbaar inge- plankte/Vieze dikkedooiigheid/." Multi-instrumentalist/zanger Wit kam merkt op dat 'sommige dingen van Van Iependaal hooguit door de tijd zijn gekleurd, maar zeker niet zijn achterhaald'. Hetzelfde geldt volgens de Leidenaars voor zijn boeken, die bol staan van het Bargoens en waar van Polletje Piekhaar en Lord Zeepsop de bekendste zijn. In Rotterdam is Van Iependaal nog altijd een begrip. Zo opende de Stads schouwburg een paar jaar geleden zijn eerste seizoen met Lord Zeepsop. Het Leidse Dempsey heeft dan ook twee verkapte thuiswedstrijden na de zomer gepland in het bibliotheektheater in de havenstad. Dat Dempsey voortkomt uit de strijdcultuur die ook in Leiden welig tierde en dat Van Iependaal, die een groot deel van zijn leven aan de zelf kant van de toenmalige samenleving heeft verkeerd, in zijn teksten sociale wantoestanden te lijf gaat, is allesbe halve toeval. Toch was Van Iependaal geen ideologische scherpslijper die louter linkse noten wenste te fabrice ren, zoals wel gebruikelijk was in de strijdcultuurscene van de jaren zeven tig, door groepen als Bots. Slapstick Rigault was toen met zijn eigen 'De Grote Bluf in de weer. „Tenenkrom mend", noemen de drie de teksten die toen werden afgescheiden. Hoogen huyze stelt vast dat louter voor eigen parochie werd gepredikt. Witkam voegt daaraan toe dat Van Iependaal veel meer humor in zijn werk stopte en meer observeerde dan rebelleerde. Een prachtig voorbeeld is 'Causaal verband', een slapstick achtig lied over een burenruzie: ,,'k Nam een bierfles in me pote/En ging effen in debat/." Hoogenhuyze: „Van Iepenaal is een betere schrijver. Wijzer. Getekend door het leven." 'Door een toeval': Dempsey speelt lie deren op gedichten van Willem van Iependaal. Te bestellen via 071- 5219637. Cd-presentatie op 21 mei in benedenzaal van De Burcht, onder auspiciën van Cultureel Centrum de X, aanvang 21.00 uur. TONEEL RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling: Alles voor de tuin van Ed ward Albee door Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen Regie John Don ders. Gezien; 17/5, Leidse Schouw burg. Het is niet de eerste keer dat Tig 'Alles voor de tuin' van Edward Albee speelt. Vijftien jaar geleden stond het ook op het programma, maar het is dan ook een zeer herkenbaar en nog steeds actueel thema: je stand ophouden, niet on derdoen voor de buren. Geldzorgen vergallen het leven van een keurig echtpaar in een keurige buitenwijk, maar hij is er mordicus tegen dat zij een baantje neemt. Dus doet ze het stiekem. Ze verdient niet slecht; ze ver koopt zichzelf en als hij daar achter komt, is de beer los. Hij walgt ervan, maar wat men ervan zou zeggen, baart hem minstens zoveel zorgen. Dat laatste blijkt mee te val len. Alle dames in de buurt oefenen hetzelfde vak uit, met medeweten van hun echtgenoten. De enige com plicerende factor is buurman Jack, een rijkaard van zich zelf, die zijn dagen verdoet met aan de bar nangen, po keren en schilderen. Maar hij wordt, min of meer per onge luk, gesmoord, dus het leven kan gewoon zijn loop herne men. Edward Albee verwerkte in dit cynische stuk een forse dosis maatschappijkritiek, in de eerste plaats tegen het burgerlijk materialisme, maar ook tegen rassendiscrimina tie en hypocrisie. Die bijten de kritiek komt bij Tig niet echt uit de verf. De nadruk ligt geheel op de handeling. In een erg realistische huiska mer laat men het verhaal zien, maar wat het betekent, wordt, juist door het ernstige spel, een beetje onder het kleed geveegd. De teksten, in een vertaling van Ernst van Altena, worden nadrukkelijk gezegd en het tempo is* niet hoog genoeg. Kees Poelman als de tobben de echtgenoot en Marianne van der Knaap als het halve- dagen-hoertje worden pas boeiend als ze tijdens een knallende ruzie geniepighe den beginnen uit te wissel den. Tot dat moment zijn ze eigenlijk veel te braaf om in teressant te zijn. Het leukst is Ton Bam- hoorn, vooral als hij zich als de wereldwijzere Jack direct tot het publiek wendt. Door zijn half-filosofische terzijdes krijgt het stuk net iets meer diepgang en wordt het ook iets luchtiger. Tig neemt 'Alles voor de tuin' eigenlijk te serieus. De zaak is hopeloos, maar het le ven is een klucht. Een cyni sche zelfs, en dat komt bij de kijker des te harder aan als je erbij blijft fluiten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19