ID Drastische plannen flats Engelendaal VERBIJSTEREND' i .eurig nette wegpiraten tonen berouw Duwtje in de rug voor jonge, agrarische ondernemers (eel verzet tegen an Lange Voort Wassenaar voelt niets )or steun aan Kosovo Regio lat 00 Te- j andstichtster opgenomen Voor de bijl GERECHT AG 18 MEI 1999 chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof, 071-5356416 Warmondse bedrijven in de prijzen op bijeenkomst van WLTO in de Keukenhof meldde id eerst ets van assenaarse CDA-fractievoorzitter M. Stolk kreeg gister- ijnwoiH geen steun voor zijn idee om de vluchtelingen in Kosovo VP j' u1611 "Vant^aag is het Kosovo, morgen is het weer wat an- zei burgemeester P. Schoute tijdens een raadscommissie jirszaken. ,mense DUte: „We hebben het er in het college wel even over g ingewfl naar er is elke keer wel weer een actie voor een goed doel. samenv iar blijf dan als overheid? Bovendien heb ik het gevoel dat halea K\ acties zijn vanuit de burgerij." och do fcdeed de suggestie om in navolging van andere gemeen- >als bijvoorbeeld Leiden, één gulden per inwoner beschik - stellen aan het noodfonds voor de opvang van gevluchte aren. De overige fracties voelen daar echter weinig voor anden de opvatting van de burgemeester. „Waarom wel 'akweth oor Kosovo en niet voor Sierra Leone?", vroeg L. de Cuele- n gema (PvdA). van burgemeester toonde zich helemaal geen groot voorstan - enden U1 acute geldinzamelingsacties. „Het is vaak de gemakke- :n date methode: trek je portemonnee, dan ben je van het gevoel hebben réchte betrokkenheid is belangrijker." ewacht neester lat we het en goec ïensen 'h"3! Murlijk beneden ieder peil' jk moj 1 van sukkel Hing legin ir van enodjjj ie brief e kom; |nt istconnie van uffelen 1 verlies van groen, te veel te veel beton en te wei- jlgelegenheid voor kin- Zon honderdvijftig om- den van de Lange Voort isteravond massaal over enbouwkundige schets, gemeente Oegstgeest modernisering van drieho winkelcentrum heeft ge elheid ïstolen ns een informatie- en Korten fcavond in het gemeen - gen na jyeeg wethouder M. felle kritiek te verwer- Kanngiesser, lid van de irdgroep van bewoners, dat de gemeente zich to- iet aan de afspraken Ze is met de overige le de klankbordgroep een reningenactie tegen het ilan begonnen, van de dingen waaraan esser zich ergert is de ie van het autoverkeer in van de beloofde afname et doorgaand verkeer, en ieder bestuurlijk peil. nog vertrouwen in de ite? Nee dus." Ze zei dat in wil dat er iets gebeurt, net op deze belachelijk halige wijze'. Ook had d Zieke 0p cjGi volgens haar kige inspraak. Tijdens de omst kregen omwonen- arvoor een half uur de region jet js te schandalig voor ■lalis™ en en zeer ondemocra- opedie urologi nhuisb Twee bewoners van de Duin zichtstraat overhandigden een lijst met zo'n honderd handte keningen. Zij verwachten een toename van het sluipverkeer in hun straat, de Schoutenburg straat en de Wijttenbachweg. Er is ook kritiek op de manier waarop de gemeente het verlies van openbaar groen in het Iris park wil compenseren: met een grasdak op een van de gebou wen. „Kun je je hond uitlaten op dat dak", vroeg iemand zich af. A. van der Mark vroeg zich af hoe dat groen onderhouden moest worden. „Hoe ga je dit in godsnaam maaien? Kabouters? Gaan we geiten houden? Scha pen?" Smitsloo reageerde zelf niet op alle kritiek. De wethouder liet alles gelaten over zich heen komen en bleef tijdens het veel vuldige applaus van insprekers stoïcijns voor zich uitkijken. Het woord werd gevoerd door projectleider B. te Kiefte. „Het is procedureel verlopen zoals het moet", verklaarde Smitsloo na afloop van de bijeenkomst. „Je hoort het kleine groepje dat hier woont. Het doet me deugd dat ik hiér in ieder geval van mensen van groot Oegstgeest, dus van buiten het gebied, geen negatieve geluiden heb ge hoord. Dat vind ik toch een soort toetsing." Bewoners kunnen nog tot 26 mei schriftelijk reageren op het plan. De gemeenteraad be spreekt het op 1 juli. vuk/den haag issen iis bel gelijkh t de )ij het ;heid ii pjgg Noordwijkse die in >ed ami j bran(j stichtte in een moa leeisflat van het Willem L. m |en Bergh zorgcentrum e" "e binnenkort opgenomen lale ca chiatrisch centrum Bloe- "betP ial in Den Haag. Ze staat op de wachtlijst, maar nog niet precies bekend neer ze terechtkan, werd htszaak tegen haar giste- ngehouden. Dat gebeur- weken geleden ook al. ras nog helemaal niet be waar ze behandeld zou lisse/warmond rob onderwater Wie wil er nog veehouder wor den in de drukbevolkte Rand stad? Heeft een jonge onderne mer in de tuinbouwsector in Zuid-Holland de ruimte om zijn beroep uit te oefenen? De Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) vindt dat er in deze regio wel degelijk vol doende mogelijkheden zijn om het vak van agrariër uit te oefe nen. Om jonge ondernemers te stimuleren, deelde de agrari sche bond voor de eerste keer in haar bestaan een prijs aan hen uit. Dat gebeurde gister avond in het Prins Willem Alexanderpaviljoen in de Keu kenhof. Er waren zes genomineerden in drie categoriën: veehouderij, glas- en tuinbouw en bloemen- bollen/buitenteelt. Maar eigen lijk draaide het gisteravond niet om de prijswinnaars. Al waren Marco van Noort uit Warmond (kweker van vaste planten), de broers Peter en Theo Warmer dam uit Warmond (veehou ders) en de familie De Mooy uit Rijnsburg (glastuinbouw) uiter aard zeer ingenomen met de geldprijs van 1000 gulden, uit gereikt door Jan Heijkoop, jury voorzitter en gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland. Maar naast het feestgedruis rond de winnaars plaatsten vrij wel alle sprekers positieve, maar ook kritische kanttekenin- De winnaars van de prijs voor jonge ondernemers van de WLTO. gen bij het ondernemersschap in de druk bevolkte provincie Zuid-Holland. Van Noort, winnaar in de ca tegorie vaste planten, stelt zich zelf voortdurend de vraag of hij nog wel toekomst heeft in de drukke Randstad. Hij reisde al een keer naar Nieuw Zeeland om te kijken of hij daar een be drijf kon gaan beginnen. Een maal terug in Nederland om de emigratie 'rond' te maken, kreeg hij een goed aanbod om met een compagnon een be drijf op te zetten. Hij hapte toe De brand ontstond doordat de vrouw in de keuken van haar appartement een kleedje aan stak. Volgens de psychiaters is zij geheel ontoerekeningsvat baar. Daarom krijgt zij waar schijnlijk geen celstraf, maar tbs met verplichte opname. Dat houdt in dat ze in Bloemendaal moet blijven zolang haar be handelaars dat nodig achten. Bij de bfand vielen geen slacht offers. Wel moesten vijftien mensen met ademhalingspro blemen naar het ziekenhuis. De rechtszaak wordt op 3 juni voortgezet. Het formele vonnis wordt twee weken later gewe zen. leiderdorp Ze staan er al bijna dertig jaar, maar hun einde nadert. Zeventien grote platanen aan het Staringpad in Leiderdorp gaan binnenkort voor de bijl. Dat zouden er achttien zijn geweest als er niet vorig jaar eentje bovenop een auto was gevallen. De zwakke platanen gaan om vanwege de beoog de ophoging van het Staringpad. Die ingreep wordt hun dood, denken de groenexperts. De ge meente heeft een - zelfopgelegde - plicht om bo men die ze kapt te vervangen, maar dat gebeurt in dit geval waarschijnlijk niet, vertelt een woord voerster. „Die herplantingsplicht is hier niet van toepassing, omdat er genoeg groen overblijft", Zegt Zij. FOTO HENK BOUWMAN w ste [e dames en heren zijn is geknipt en strak in het bekwaam opgemaakt en d in een stemmig bruin )akje. En ook op hun 't niets aan te merken, lease-auto's van de ere merken, voorzien van en met een heleboel enkrachten onder de mo- Mag ook wel als je voor k40.000 kilometer per diter het stuur zit. wachtkamer van de kan toer zijn het heel herken- erschijningen. De o zo aafde dames en heren die 1 moment dat ze in hun lappen veranderen in wil- asten. Die de maximum- !'d niet met tien of twintig tier overtreden, maar onder problemen tachtig eter boven gaan zitten, sze toevallig een keer be korden de edelachtbare ten dat ze hun rijbewijs lee! hard nodig hebben- >un werk, en die - vooruit 'aar - om die reden nog oogen blijven rijden, nooit meer doen hoor! rechter R. van Leeuwen 'leren een hele stoet keu- Ije wegpiraten aan zich 'j trekken. Een 35-jarige "beimer die met een gan- 184 kilometer per uur over de A4 kachelde en, nadat hij was geflitst, tegen de politie verklaarde dat hij niet het idee had dat hij zo hard gereden had. Een 31-jarige Rotterdam mer die op dezelfde weg 157 reed, en bijna traantjes in de ogen kreeg toen de officier van justitie eiste dat hij vier maan den zijn rijbewijs moest inleve ren. Een 29-jarige dame die de politie zelfs niet meer bij kon houden en die bij haar aanhou ding ook nog eens te veel bacardi-cola bleek te hebben gedronken. Wie voor de rechter staat omdat hij stout is geweest, hoort be rouw te tonen. Dat schijnt te helpen. Dus laat de Sassen- heimse evenknie van Jos Ver stappen met een zenuwachtig lachje om de mond plichtmatig weten 'dat ik berouw toon'. Van Leeuwen laat een lange, pijnlij ke stilte vallen. Maar de eis van de officier van justitie zwakt hij uiteindelijk toch af. De man hoeft zijn rijbewijs nog niet in te leveren, het blijft vandaag bij een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid, zoals dat zo mooi heet. Zo komen al le klanten er deze ochtend ge nadig van af. Zelfs de 50-jarige Zoetermeer- der die helemaal geen spijt had. Toen agenten, nadat hij op de Leidse Churchilllaan was ge flitst hem op durfden te bellen, werd hij zelfs pisnijdig. Waar haalden die agenten het gore lef vandaan, en hoe kwamen ze trouwens aan zijn nummer? Dat hadden ze dus van de lea se-maatschappij. „Ik begrijp dat ik als verkeersovertreder minder rechtsbescherming ge niet dan een gewone burger", concludeerde de Zoetermeer- der, die vond dat de lease maatschappij de boete had moeten afhandelen. Sowieso vond de man het bela chelijk dat hij een bekeuring kreeg. Voor hem als lease-auto- rijder zouden andere regels moeten gelden. „Ik was op mijn werk mede om fiscale redenen gedwongen een auto te bezit ten. Als ik daar nu persoonlijk de consequenties van moet dragen, vind ik dat oneerlijk", hield hij de verbaasde kanton rechter voor. En dat Van Leeu wen zijn gedrag als 'asociaal' betitelde, daar was hij het al he lemaal niet mee eens. „Dit is niet asociaal. Ik ben geen auto mobilist, niet iemand die voor zijn plezier in de auto zit." De Zoetermeerder kwam ervan af met een boete van 575 gul den en vier maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid, met de gebrui kelijke proeftijd van twee jaar. „Wanneer gaat die proeftijd in", wilde de veroordeelde we ten. „Over acht dagen", zei Van Leeuwen. En weer voelde de man zich onheus bejegend. Waarom gaat die twee jaar niet in op het moment dat hij de overtreding pleegde, nu op een paar maanden na alweer tw^e jaar geleden? Naar Marokko Ineens zag ze haar jaarlijkse be zoek aan de familie in Marokko in rook op gaan. Ruim ander half jaar nadat de politie con stateerde dat de auto die op haar naam stond niet was ver zekerd, moest de 47-jarige uit Marokko afkomstige vrouw zich gisteren voor de kantonrechter verantwoorden. En hoewel de auto eigenlijk van haar zoon was en haar man de verzeke ring had moeten regelen, stond daarbij héér rijbewijs ter dis cussie. Omdat het niet de eerste keer was dat zij een onverzeker de auto op haar naam had, eis te de officier van justitie ijskoud dat de vrouw voor vier maan den haar rijbewijs in moest le veren. Haar zoon, die mee was geko men om te tolken, legde de rechter uit dat de auto eigenlijk van hem was. Maar moeder had wel degelijk een rijbewijs, en had het kleinood nodig om deze zomer naar haar geboorte land te rijden. De eis van de of ficier sloeg daardoor in als een bom. De vrouw snikte en snot terde en huilde haar hoofddoek nat. „Ze zegt: het is niet haar schuld", vertaalde zoonlief, maar de kantonrechter had zelf ook al opgemerkt dat de vrouw 'niet gelukkig' was met de eis. En ach. een kantonrechter is ook maar een mens. Dus liet Van Leeuwen het ook deze keer bij voorwaardelijke inname van het rijbewijs. „Om rekening te houden met de omstandighe den", legde hij uit. „Dan kan ze in ieder geval naar Marokko." en onderscheidde zich volgens de jury met gedurfd onderne mersschap. „Maar als ik onver hoopt mijn bedrijf moet verko pen, dan ben ik weg uit de Randstad. De grond is hier veel te duur. Dan ga ik hier geen du re grond terugkopen", zei de FOTO DICK HOCEWONINC Warmonder tijdens de prijsuit reiking. 'Landje pik' hangt de agrari sche sector als een zwaard van Damocles boven het hoofd. Welke gemeente speurt er niet naar een geschikt stukje grond om woningen te kunnen bou wen? De broers Peter en Theo Warmerdam zijn vooralsnog niet bang dat zij de grond waar op zij hun veehouderij in War mond houden, moeten inleve ren. De jury had grote waarde ring voor de wijze waarop hun bedrijf wordt gevoerd. Klein schalig, maar uiterst efficiënt. De broers propageren het zoge naamde landbouw-toerisme. Voorts zijn ze actief in het agra risch natuurbeheer. De familie Warmerdam verkoopt op het bedrijf zelf de eigenhandig ge maakte Leidse kaas en boter. De tussenhandel wordt op deze manier uitgeschakeld. „En daarmee kunnen we ons hoofd redelijk boven water houden aldus Theo Warmerdam. Wie is geïnteresseerd in vee houderij kan het allemaal ko men bekijken en wie dat wil kan kamperen op de aanpalen de camping. „Deze heren heb ben de bedreigingen waarmee de veehouderij heeft te kam pen, positief omgebogen", al dus de juryvoorzitter. De broers René, Wilfried en Henk-Jan de Mooy, die met hun vader een anthuriumkwe- kerij annex tuincentrum in Rijnsburg hebben, werden ge prezen om hun inzet voor het milieu. Juryvoorzitter Heijkoop: „Maar ze onderscheiden zich in meer dingen. Bijvoorbeeld het personeelsbeleid. Het bedrijf is populair bij stagelopers en dat is meestal een goed teken." Corporatie denkt aan sloop en nieuwbouw De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) heeft drastische plannen met haar flatgebouwen langs de Engelendaal, de zogeheten 'schansen' en 'dreven'. De AWL overweegt onder meer sloop van woonblokken ten gunste van nieuwbouw, en verhoging van flatgebouwen. In het gebied tussen Rietschans en Houtschans staan 690 huurappartementen, verdeeld over drie omvangrijke blokken. is er naar onze mening wel iets meer nodig", zegt Verdoes. De woningbouwvereniging wil hierbij niets buiten de be woners om doen, en houdt daarom op 29 juni een informa tiedag voor alle bewoners. Dan wordt ook per blok een 'plan team' samengesteld waarin steeds twee bewoners zitting krijgen. Verdoes zegt 'in spanning' af te wachten wat de informatie bijeenkomst oplevert. De AWL presenteert op 29 juni ook een stedenbouwkundige visie van een Rijswijks bureau en de re sultaten een bewonersonder- zoek. Verdoes wil over beide niets kwijt vóór de bewoners bijeenkomst. In de bewonersbrief worden verschillende ingrepen ge noemd. Behalve sloop en ver hoging van flatgebouwen zijn dat het samenvoegen van wo- afke van der toolen Volgens de AWL zijn ingrijpen de maatregelen in het complex nodig om leegstand van de flat woningen tegen te gaan. „We kennen nu nog geen leegstand, maar het kost wel steeds meer moeite om de woningen aan eensluitend te verhuren", legt directeur T. Verdoes van de wo ningbouwvereniging uit. „Door het hele land loopt de vraag naar huurhuizen terug en bij flatwoningen merk je dat altijd het eerst." Er was een renovatieplan voor de flats, maar de AWL vindt dat plan bij nader inzien toch niet ver genoeg gaan. Eerst dacht de woningbouwvereni ging alleen aan het opknappen van het sanitair en aanpassin gen voor rolstoelers. „Maar om de ontwikkelingen voor te zijn ningen, het aanpassen van de toegang van het gebied, en het creëren van drie herkenbare hoven. De schansen en dreven zijn in de jaren 1969-1970 gebouwd en bevatten allemaal dezelfde drie- en vierkamerflats. „Inmid dels leven we in een andere tijd en wordt bouwen en verbou wen van woningen steeds meer afgestemd op de wensen van de klanten", aldus de bewoners- brief. Verdoes: „Stel dat ieder een straks zegt: dit zijn hartstik ke leuke woningen, dan gaan we niet groots ingrijpen." Maar, met een verwijzing naar het be- wonersonderzoek dat al heeft plaatsgevonden: „Dan hadden we niet voorgesteld wat we nu voorstellen." Een Amsterdams bureau hield in januari een telefoni sche enquete onder dertig pro cent van de bewoners van de Dennenschans, lepenschans, Houtschans, Beukenschans, Peppelschans, Rietschans en de Bos- en Wilddreef. „Anders dan bij andere corporaties zijn de huurders van de AWL niet zo actief bij het beleid betrokken. Maar als dit soort spannende dingen te doen staan willen we ze natuurlijk wel activeren", zegt directeur Verdoes. Bank Vogue, in stofsoort 'Caleido' of 'Lmosa'. 4-zitter (breedte 263 cm) van 3499.- voor 1999, Tevens verkrijgbaar met losse armkussens, per set 198,- Ook leverbaar in 2, 2'/? en 3-zitter of bijpassende fauteuil De Bijenkorf zet de toon. Odysee. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17