Edward Albee komt in Hoofddorp regisseren l?iden sniktwaar het ooit heeft gelachen Cultuur Kunst Naturalis: concurrent van de Efteling? ubachtelijke kwaliteit Literair V aritiété vlu er ie diep het leed waar- Realistisch werk Nijland en De Vries in de Paauw r li» 14 ME11999 CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 'Kunsthal concurreert met Efte ling' kopte De Volkskrant on langs boven een artikel over de wijze waarop in Rotterdam kaartjes, kop en schotels en alle andere moge- rele vrijetijdsactiviteiten onder nemen. ..De elite kun je reuze blij maken met een pot bier, liefst in combinatie met een pot voetbal", somberde NRC Han delsblad lijke prullaria stelling de man wor den gebracht. Het gaat goed met de Kunst bracht om de stroom op peil te houden of te laten groei - langs nog in een artikel waarvan de auteur in mi neur conclu deerde dat „de kunst door de vrijetijdscul tuur wordt op geslokt. De vroegere SCP-directeür, de Leidenaar Van der Staaij. beschreef vijf jaar geleden in 'Museumvisie', het vaktijd schrift van de Nederlandse museumive- reld, de ver- Het gaat ^1 >11 |«j JVJVVI houding tus- ook goed met "anil sen musea en het natuur- pretparken al historisch museum Naturalis in als „een wedloop om de gunst Leiden. Maar het aantal van van het publiek. Van den Broek 360.000 bezoekers die het muse- zegt het er vooralsnog op te Wil li m het eerste jaar trok geeft ook len houden dat cultuur in een enige reden tot zorg, of op z'n competitie om de vrije tijd is be- minst aanleiding tot de vraag of land. Naturalis, als het nieuwtje er af Hoe dan ook: de Leidse rnuse- is, een neergang cl la NewMetro- umwereld en gemeentebestuur polis te wachten staat? Moet het ders zullen er de komende jaren museum ook concurreren met niet aan ontkomen zich de vraag te stellen die ook de direc teur van Naturalis zich al heeft: gesteld: worden stad en musea een soort pretpark waar de mayonaisecultuur zegeviert? Gaat er steeds meer vermaaks- water bij de culturele wijn? Of kiest men. het poldermodel in dachtig, voor 'de derde weg': het culturele midden waarbij niet de aanbieding van vermaak, noch de klassieke opvatting van kunstinstellingen voorop staat, maar een symbiose tussen kunst- en publieksgerichtheid. Die laatste gedachte betekent dat de culturele wereld niet de concurrentie met de Efteling aangaat maar het accent legt op de autonomie van de kunst en een aansprekende overdracht van culturele informatie waar bij de eigenheid van het musea le product wordt gerespecteerd. Een verdergaande popularise ring van dat product leidt uit eindelijk. en onbedoeld, tot een steeds makkelijker inwissel baarheid van cultuur voor an der vermaak hetgeen op den duur de positie van musea ver der ondergraaft. Zo'n uitgangspunt vergt een gemeenschappelijke aanpak van gemeente en musea. Tot dusver hebben Leidse museum directeuren het wat dat betreft lelijk laten afweten. Ze bemoei en zich voornamelijk met hun eigen 'eiland', niet met de ande re musea, laat staan met de stad (ze wonen, op een na, ook alle maal buiten Leiden). Zolang ook het gemeentebestuur meent de stad te moeten profileren als een klutsei van vermaak, met onzinnige kreten als 'Niets lijkt op Leiden', schiet het niet op. 'Leiden museumstad' klinkt zo cultureel, heb ik al eens horen zeggen. Alsof dat het ergste is dat ons kan overkomen. de Efteling en andere pretpar ken? Of draait het uit op een keiharde competitie om de be- zoekersgunst tussen Naturalis en de andere Leidse (rijks)mu- sea? Feit is dat de cultuurgangers zich steeds meer cultureel- en niet-cultureel vermaak kunnen veroorloven, en dat de musea en andere (culturele) instellingen daarmee in een competitie om de beschikbare vrije tijd terecht zijn gekomen. Het museum be zoek is de laatste decennia wel iswaar sterk gestegen, maar de groei blijft sinds een aantal ja ren achter bij de groei van het aantal musea, zei A. van den Broek, van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP), afgelopen week in Naturalis. Feit is ook dat hoger opgelei den vaker naar musea, theaters en concerten gaan dan lager op geleiden. Maar de stijging van het opleidingsniveau heeft geen groeiende culturele belangstel ling tot gevolg gehad, blijkt uit cijfers van het SCP. Mensen doen dan dit, en dan eens dat. Activiteiten en instellingen trek ken niet zozeer vaste klanten maar vooral incidentele bezoe kers. Mensen gaan bovendien verder van huis, wat tot gevolg heeft dat meer vrije tijd opgaat aan heen en weer gereis. In het Sociaal en Cultureel Rapport 1998 wordt een en ander geka rakteriseerd als een 'parade van passanten'. Een groot deel van het publiek blijkt de cultuur dus ontrouw. Ook de groei van de schare be zoekers van musea bestaat voor al uit incidentele bezoekers. Nog niet gepubliceerde analyses van het Planbureau zouden boven dien suggereren dat de trouwe bezoekers van musea en podia steeds vaker allerlei niet-cultu- VARA Geen duidelijke favoriet in Cannes CANNES RTR/AFP/DPA/ANP Het 52ste internationale filmfestival van Cannes is woensdagavond begonnen met alle fanfare, sterren, toe ters en bellen die bij het meest prestigieuze filmfeest ter wereld horen, maar zon der een duidelijke favoriet voor de hoogste onderschei ding: de Gouden Palm. Tweeëntwintig films dingen mee, elf uit Europa, zes uit Noord-Amerika en vijf uit Azië en het Midden-Oosten. De prijs wordt op zondag 23 mei, de laatste dag van het festival, uitgereikt. Openingsfilm was de in ternationale coproductie 'De barbier van Siberië' van de Russische regisseur Nikita Michalkov, met de Britse ac teurs Richard Harris en Julia Ormond. De Britse comedie 'An ideal husband', van re gisseur Oliver Parker, sluit net filmfestival af. Op het festival zijn geen Nederlandse films te zien. Er is wel Nederlandse inbreng. De nieuwste film van de Brit Peter Greenaway, Eight and a half woman', is medege- produceerd door Kees Kas- ander en productiemaat schappij Movie Stars. In de marge van het festival van Cannes is een retrospectief te zien van grote liefdesfilms met eregaste Faye Dunaway. 'ekker 1 eei onde levensliedfestival over kunstbeen, zielig hondje en rode rozen che, YSIE WIJNAND ZEILSTRA Ivo de Wijs en Pieter Nieuwint dt va in ni lgen m heeft een klinkende dron |de geschiedenis van de kleinkunst. üeg#'in vooral het blijmoe- lem ithousiasme van de Jlesi 'den die spitsvondige e o\ hten. Luister naar wat jweg i groep op plaat of cd is s dit len. en de uitbundig- is z I direct op. In 1979 hiel- ïiet J mee op. En nu ineens, taal jaar na dato, staan de En Pstelijke vaders in een i ni leidsproductie weer sa- 1ste toneel. Wederom is het enni 1 'euk zelfs, omdat alles Veel e'plezier en ambachte- elad 'aliteit getuigt. Ivo de ter t njddels gerenommeerd En tijver en radiopresenta- Lt su peter Nieuwint, docent heti digheid Engels aan de Niel teit in Tilburg, zijn even is 5 het podium, gewoon i. D ze dat leuk vinden. En sfl °der meer te merken, nieu oemen ze het program- en i rair Variété' en dus niet jsyd Misschien willen ze bi: 'e benadrukken dat de te 1 van het tekstmateriaal we de hoogste prioriteit prol at is bij de hedendaagse mei ,ets wel eens wat an- ieuwint zit achter de vleugel en zorgt voor de liedjes, De Wijs loopt rond of zit achter een tafeltje. De structuur is een om-en-ommetje: nu eens speelt en zingt Nieuwint, dan weer leest De Wijs voor of geeft hij les in rijmschema's en opmer kelijke versvormen als de 'cleri hew' jen een enkele keer zingen ze samen. Nieuwint bezingt bijvoor beeld de schoonheid van de Letterenmeisjes die hij dagelijks tijdens zijn werk mag ontmoe ten. Zijn zangstem is verre van volmaakt, maar heeft nog wel altijd dat'licht ironische karak ter dat zijn liedjes meerwaarde geeft. Bovendien werkt de uit bundigheid van zijn klassiek- cabaret-klinkende pianobege leiding aanstekelijk. De Wijs zelf is in zijn element wanneer hij spelletjes met taal Isan demonstreren. Aan de hand van talrijke voorbeelden uit eigen werk en uit dat van anderen (onder wie de door hem bewonderde Drs. P.) be spreekt hij uitvoerig ons aller behoefte aan rijm. Eigenlijk krijgen we af en toe gewoon les („Zijn hier nog vragen over?") en de' meester is trots wanneer zijn leerlingen de grap door hebben. Op het bord staat het raadselgedicht: 'MIJN BU REN ZIJN ETTERS'. Een slimme toeschouwer heeft door dat de typografie aangeeft welk rijm ontbreekt: 'en dat schrijf ik met grote letters'. 250 Theater\'oorstellingen en concerten 7 0 Chlt ei takei 'AN VOORPAGINA i als ef kan er wat van. Ze café Het Centrum een ran De Zangeres zon- helei i en een lied van Mari- istiscl ber ten gehore. De toe- ich da rs raakten diep ont- or zo'n bonk jong ta- irlène en Willem Bey Dersoc iet hun stem en een voordracht ontroering r is B n. En hoewel het alle- nieifai was om aan te zien, niet van alle deelne men g Malle Babbe brachten een geestig lied over ouwtje, waarin Heijer- iroemde regel 'De vis ïur betaald' een kleine wordt gemaakt ook wordt het met spot in conol gezongenmet kilo's z': et is bedoeld als gees- aak. Een pukkeltje con- i ren|en jan zingen dat je de :st hebt. Zoiets. Het zet tot verborgen huilbui- a mÉ alles wat er in het leven aren' ging. itenic met zeer getajen_ ïe at emaskerde leadzanger, Fraai om te zien al kon het niet alti bracht een ballade over een kunstbeen, een ballade die in ontroering wekken. een studententijdschrift niet zou misstaan. Knap, maar af en foto loek zuyderduin toe zou die Zorro moeten gaan zingen. Een Paul de Leeuw achtig talent. Maar wederom: schmieren, spotten en gein. Hetzelfde geldt voor De Tissu es. Ook leuk, maar wel heel erg lang. Het geestige was wel dat andere groepen hun lied over het zielige hondje al na twee keer luisteren feilloos konden meezingen. Maar de ernst ont brak. Het optreden van Patrick Broeken in café Beavers had van mij ook in de prijzen mo gen vallen. Al was het alleen maar door de ontroerende pre sentatie van zijn Frans Bauer- achtige, romantische liederen, met natuurlijk veel donkerrode rozen en eeuwige trouw. Maar de echte vonk ontbrak. Waar schijnlijk door de zenuwen. In café Bacchus was het net als in de andere kroegen een ui- enpan. Wethouder Alexander Pechtold liet zich het jureren goed smaken. Met enige ver wondering in zijn blik sloeg hij de zanger Toon Asten gade, die twee eigen nummers bracht, jammer genoeg niet volledig verstaanbaar en af en toe weg gedrongen door een andere stem op de band. Een Joe Cocker van het levenslied, met een eenvoudige voordracht, waarmee hij leek te willen zeg gen: 'Hier sta ik. Ik kan niet an ders.' Bacchus, de god van de wijn, werd extra gekieteld door me vrouw Kinkel-Van Leeuwen, die was uitgedost als de Zangeres zonder Naam en zelfs een beet je mank binnenkwam. De wat oudere dame, bij wier door groefde gezicht Van Gogh zijn vingers zou aflikken, was nog soepeitjes in de heupen, het geen bij het lied over de eenza me matroos goed uitkwam. Toekomst Een mooie avond. Een gedenk waardige avond ook voor de ta lentscouts. Mits ze een goede tekstschrijver heeft en iemand die pakkende melodieën kan maken, ligt er voor de twaalfja rige Charlène een grote toe komst in het verschiet. En wat Willem Bey betreft, ook die man moet nu maar eens op zijn waadde worden geschat. Het zou mooi zijn als dit festival daartoe de aanzet was. Dan blijft het levenslied toch een beetje in de familie. Woensdag 19 mei worden in de tweede voorronde de overige fi nalisten uit de hoge hoed geto verd. De finale van het Leids Festival van het Levenslied is op 18 september in de Leidse Schouwburg. tekende voor zijn zoon John Lennon is vooral bekend geworden als Beatle, had ook andere creatieve talenten. Volgende maand erenigde Staten een boek uit met tekeningen die zijn zoon Sean maakte. Lennon zat voor hij muzi- e tijd op een kunstacademie. Toen de nu 23-jari- twee en vijfjaar was, tekende de Beatle vrijwel voor hem. De beroemde schrijver Ed ward Albee komt komend seizoen een week naar Schouwburg De Meerse in Hoofddorp om persoonlijk de regie op zich te nemen van zijn eenakter 'The Zoo Story' en het stuk 'Old Friends'. Albee schreef on der meer het wereldbe roemde toneelstuk 'Who's afraid of Virginia Woolf. Schouwburg De Meerse en Theater Het Oude Raad huis hebben voor het ko mende seizoen 250 thea tervoorstellingen en con certen op het programma. Het theaterseizoen in Hoofddorp begint op 15 september met een pre mière van cabaretier Rob Kamphues. HOOFDDORP CAROLINE VAN OVERBEEKE De schouwburg en het theater hebben veel verschillende voor stellingen op stapel staan, vari ërend van cabaret van Lenette van Dongen tot een concert van het Noordhollands Philharmo- mento Consort Amsterdam speelt werk van Italiaanse meesters als Scarlatti en Loca- telli. Er staan ook weer veel beken de acteurs op de planken in Hoofddorp, onder wie John Kraaijkamp sr. [Op bezoek bij meneer Green), Linda van Dijck en Jules Croiset [De onverwach te man), Trudy I^abij en Jules Hamel [Er valt een traan op de tompoes) en Carol van Herwij nen en Peter Lusse [Het Zak- kendiner). De Dans Combinatie toont klassiek ballet en moder ne dans van drie topgezel- schappen op één avond: Het Nationaal Ballet, Dansgroep Krisztina de Chatel en Leine Roebana. De kassatijden van De Meer se worden vanaf 6 september verruimd: maandag tot en met zaterdag van 10.00-14.00 uur, op donderdag van 19.00-21.00 uur en op voorstellingsavonden van 19.15-20.15 uur. De nieuwe seizoensbrochure wordt huis- aan-huis verspreid in Haarlem mermeer. Abonnementhouders krijgen de brochure thuisge stuurd. Het nieuwe programma is ook verkrijgbaar in bibliothe ken, buurthuizen en bij Schouwburg De Meerse aan het Raadhuisplein 3 in Hoofddorp. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Zijn expressieve houtsneden, tegenwoordig gewilde verzame laarsobjecten, behoren mijns in ziens tot het allerbeste wat er in deze techniek in Nederland ge maakt is, en zijn schilderijen en rekeningen nemen, vooral door zijn uiterst eigenzinnige en op merkelijke onderwerpkeuze, een unieke plaats in binnen de rea listische stromingen uit de eerste decennia van deze eeuw. Dat schrijft M. Ariëns-Volker in een boek over Dirk Nijland (1881-1955), een kunstenaar die niet erg bekend is onder het grote publiek, maar met zijn opmerkelijke, bijna abstracte houtsnedes wel de aandacht trok van een selecte groep kunstminnaars. Raadhuis De Paauw in Wassenaar besloot, in aansluiting op de tentoonstel ling 'Dageraad van de Moderne Kunst' in de Leidse Lakenhal, nu juist deze Nijland en zijn tijdgenoot Johan de Vries (1892-1982) voor het voetlicht te halen. Het voor deze kleine tentoonstelling geselecteerde werk - zowel olieverf als grafiek - bevat realistisch weergegeven duinlandschappen en havenge zichten, en stillevens met mo delscheepjes. stormlampen en schilderattributen. Nijland werd in zijn tijd als eenling beschouwd omdat hij niet duidelijk onder te brengen was bij een bepaalde groep of richting. Volgens hedendaagse kunsthistorici sluit zijn werk echter aan bij het 'luminisme' van 1905-1910 en de 'nieuwe zakelijkheid' uit de jaren 1925- 1940. Hij had een voorliefde voor typisch Nederlandse on derwerpen als havenhoofden, vuurtorens, Katwijkse vissers vrouwen, opkomend tij, het Leidse Galgewater en netten bij laag water. Hij bracht die in beeld op een droge en soms humorvolle wijze en schilderde stilte en verlatenheid in tere tinten. Nijland was in zijn jonge ja ren bevriend met Jan Toorop. Op 17-jarige leeftijd ging hij in de leer bij Antoon Derkinderen in Laren waar hij leerde litho graferen. In 1897 ging hij in Amsterdam wonen, maar hij reisde regelmatig naar Katwijk om met Toorop te werken. Via Toorop kwam hij in contact met Albert Verwey die in Noordwijk woonde. Daar ont moette hij vooraanstaande kunstenaars uit de kring van de Tachtigers. Nijland verhuisde in 1904 naar Katwijk. In 1916 maakte hij zijn eerste houtsneden en werd hij lid van de Vereniging tot Bevordering der Grafische Kunst. Twee jaar later betrok de kunstenaar het 'Roze Huisje' in Wassenaar. In 1926 stopte hij met het maken van houtsneden en richtte hij kunstenaarsver eniging De Brug op. In 1947 verhuisde hij met zijn tweede echtgenote naar Santpoort waar hij in 1955 overleed. Nijland bleef zijn hele leven realistisch werken. In een aan tal van zijn indringende pren ten van havenhoofden komt hij dicht in de buurt van abstractie, maar de stap naar een volledig Monet brengt 24,5 miljoen op Het doek Hooiberg van de Franse schilder Claude Sotheby's in New York geveild voor 12 miljoen dol- gulden). Een ander werk van Monet, van de Waterloo Bridge in de mist, bracht 9,3 miljoen dollar miljoen gulden) op. Van de 48 schilderijen die op de impressionistische en moderne kunst werden aan- werden er slechts 30 verkocht. Voor onder andere een een balletdanseres van Degas, een portret van een vrouw in een tuin van Toulouse-Lautrec en een Klee werd geen koper gevonden. gaat. een i striji len ht ze oc tricel Una, "werp 'De P ZIE 3 20.52 Urbanus in De Meerse. foto pr nisch Orkest. In het nieuwe sei zoen komen Rob de Nijs, Jaspe- rina de Jong en Louis van Dijk naar Hoofddorp, maar ook Ce- asar Zuiderwijk met Percosa Percussion en Robert Long worden verwacht. Liesbeth List speelt de hoofdrol in Piaf, de 'musical', over het leven van de beroemde Franse chansonnière Edith Piaf. Hans Liberg, win naar van de Emmy Award, staat op de planken met zijn 'Nieuwe show' en Conny Janssen Danst met 'Kus van een vis'. De Senegalese meesterdrum- Oscar Siegelaar 'De Naaktslak'. foto tetlagemaat mer Ali N'Diaye Rose Sabar Ensemble brengen een Senega lese percussie met zang en dans en Introdans Ensemble voor de jeugd viert 'Feest' voor de klein tjes vanaf 7 jaar. Behalve be kende cabaretiers als Seth Gaai- kema, Urbanis en Bert Visscher zijn er ook voorstellingen van jonge winnaars van cabaretfes tivals onder wie Patrick Stoof, Jacqueline Kerkhof en Najib Amhali. In Celtic Connections laten vijf vocalisten hun kelti- sche gezang, muziek en oerrit- mes horen en het Combatti- non-figuratieve werkwijze, zou Nijland nooit zetten. Johan de Vries woonde van 1924-1927 in Wassenaar en ver huisde vervolgens naar Katwijk waar hij tot 1931 woonde en werkte. Hij noemde zichzelf een 'romantisch realist', van hem is op de expositie even eens werk te zien. Ook hij heeft geflirt met abstacte kunst, maar uiteindelijk de herkenbaarheid in zijn voorstelling nooit losge laten. „Ik wil met mijn werk in het leven staan", zei hij ooit. In 1831 keerde de kunstenaar te rug naar Wassenaar waar hij in 1982 overleed Op de tentoon stelling in De Paauw is werk te zien dat duidelijk is geïnspi reerd op Katwijk en de Wasse- naarse duinen. In de jaren der tig werd het duinlandschap zijn belangrijkste Onderwerp. Hij koos onderwerpen die de drei ging van de tijd verbeeldden. De tentoonstelling Is van tot en met 20 juni te bezichtigen op donderdag t7m zondag van 12.00-16.00 uur in De Paauw, Raadhuislaan 22 in Wasse- Houtsnede van Dirk Nij land, Har- wichboot te Hoek van Holland, 1924. foto tom fiaartsen/pr

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9