China nog dit jaar lid WTO Vertrek minister Rubin complete verrassing Economie ipsalons kampen met j oot personeelstekort Zwaar weer dreigt voor Europese scheepsbouw 'Afwezigheid op internet is schadelijk voor omzet' Grootste pak koffie IAG14MEI 1999 Lzine een cent goedkoper rdaM-ï De prijzen van benzine en diesel dalen komende idag opnieuw, deze keer met een cent. Afgelopen maandag de prijs van benzine voor het eerst na eèn reeks van prijs- ngen verlaagd. Super met loodvervanger wordt 2,30, euro lood 2,18 en super plus ongelood 2,24. De prijs van diesel DE Of le pomp daalt van 1,494 naar 1,484. 0 tam en GUO samen verder met fusie kt_. De pensioenbeheerders Detam (detailhandel) en GUO I' bouw) zetten hun fusieplannen door. Aanvankelijk was 1 iet spoorpensioenfonds SPF betrokken bij de fusieonder- elingen, maar deze liet dinsdag weten zich wegens me- verschillen terug te trekken. De pensioencombinatie in g al een belegd vermogen gaan beheren van twintig miljard. 0i (150 werknemers) en GUO (130 medewerkers) brengen etien miljard in. Met SPF in de gelederen was het belegd 1? ogen uitgekomen op veertig miljard. iemaal zo veel verlies voor Versatel f gDAMTelecombedrijf Versatel heeft in de eerste drie i iden van dit jaar het verlies bijna zien verdrievoudigen tot jjj' niljoen. In het laatste kwartaal van 1998 was dat nog 26,8 18 ien. Ongunstige wisselkoersen van de gulden ten opzichte 5 le sterke dollar namen het grootste deel (ongeveer veertig jj en) van de fikse teruggang voor hun rekening. 5 heft ban rundvlees VS niet op 3 i» De Europese Unie is niet van plan het importverbod et hormonen bewerkt Amerikaans rundvlees op te heffen. 1 woordvoerder van de Europese Commissie zei gisteren dat 0 ereldhandelsorganisatie (WTO) hiervan in kennis zal wor- >esteld. De WTO heeft Brussel tot 13 mei de tijd gegeven 1 nportverbod op te heffen. De VS dreigen met sancties ter J de van honderden miljoenen dollars als dit niet gebeurt. !9 ins de EU is met hormonen bewerkt rundvlees schadelijk c de gezondheid. Meerdere onderzoeken zouden hebben wezen dat het kankerverwekkend is en bestaande tumoren 3 ersnellen. De VS bestrijden dit en werden vorig jaar in het 7 gesteld door de WTO. :er gebruikte auto's verkocht Ki De verkoop van gebruikte auto's is in het eerste kwar- 2 ran dit jaar met 8,4 procent toegenomen ten opzichte van Ifde periode vorig jaar. In de eerste drie maanden gingen in il 466.000 auto's in andere handen over. De professionele 1 iedrijven leverden het grootste deel van de 'tweedehands- 64 procent (297.00 voertuigen). De Bovag Verklaart de stij- 3 onder meer uit het feit dat mensen gemiddeld korter in een 25 rijden en dat een auto tegenwoordig tijdens zijn levens- 3 meer eigenaren heeft dan vroeger. rt regelt pensioen uitzendkrachten Uitzendbureau Start wordt de eerste grote speler in de die een pensioenregeling rond heeft. De nieuwe regeling jelden voor 15.000 werknemers. De voorziening geldt voor 23 erkers die onder de uitzend-CAO vallen, 26 weken of lan- ewerkt hebben voor één uitzendbureau en ouder zijn dan ir. Medewerkers kunnen zich vrijwillig aanvullend verzeke- c oor middel van een extra premiestorting en het meeverze- 6 ivan de nabestaandenverzekering. Start maakt de regeling 10! nee ruimer dan de CAO eist. rkoop Makro drukt resultaat SHV jli Het resultaat van SHV is vorig jaar fors gedaald ten op- ivan 1997 als gevolg van de verkoop in 1977 van de Euro- 15 Makro-winkels. De winst bedroeg vorig jaar 201,9 miljoen lover 405,5 miljoen in 1977. In dat jaar verkocht £HV zijn li o's in Europa aan het Zwitsers-Duitse Metro-concern. Het J :m, eigendom van de familie Fentener van Vlissingen, o-1 zich bezig met detailhandel (Makro's in Azië en Zuid- i ika), handel in energie en recycling van metalen. Vorig jaar J le vergelijkbaar gemaakte omzet van SHV (31.500 werkne- omhoog van 18,6 miljard naar 19 miljard. Hoewel de gehalveerd is, krijgen aandeelhouders een dividend per ran 22; dat is iets meer dat de 21,38 over 1997. lenwerking Deutsche Telekom' urg» Microsoft en Deutsche Telekom willen gaan samen- 107 en. Dat melden althans enkele bladen in Duitsland. Het zo 109, om een strategisch samenwerkingsverband, waarbij deci le ng in eikaars aandelenkapitaal niet is uitgesloten. Het blad 108 nger Magazin is een van de bladen die er melding van iio| t. Volgens Die Zeit heeft het Amerikaanse softwareconcern miljard dollar gereserveerd voor een deelneming in Deut- Telekom. Er zou al bijna twee weken overleg gaande zijn. I iie farmacieconcern stap dichterbij 3 Li De fusie van de farmacieconcerns Hoechst (Duitsland) ïöne-Poulenc (Frankrijk) is weer een stap dichterbij geko- De grootste aandeelhouder van Hoechst, Kuwait Petrole- torporation (KPC) met een belang van 24,5 procent, liet 121 en weten in principe akkoord gegaan. De besturen van de JJ*J bedrijven gaven dinsdag al goedkeuring. Het laatste woord 133 i een buitengewone aandeelhoudersvergadering van 12; :hst in juni of juli. Oorspronkelijk zouden Hoechst en Rhó- Dulenc pas over twee tot drie jaar volledig fuseren, maar loo. i op aandrang van KPC gebeurt dat al dit jaar. •70 Ij ilips verlengt biedingstermijn VLSI ij: irdaM' Philips heeft de biedingstermijn op VLSI met ruim nc weken verlengd tot 1 juni. Aanvankelijk hadden beleggers ïffl 1 mei de tijd om hun aandelen van de Amerikaanse chip- JJf ucent aan te bieden. Dat heeft Philips gisteren bekendge- !08 kt. Philips heeft momenteel ruim 2,7 miljoen VLSI-stukken 96 emeld gekregen, wat nog geen vier procent van het aande- 'gn ipitaal van VLSI vertegenwoordigt. Philips wil begin juni 60 ntig procent van de in totaal 53 miljoen aandelen in han- lebben. Met de twee weken respijt moet dat lukken, aldus oordvoerder. VLSI maakt chips voor mobiele telefoons, een id waar Philips een leidende rol wil spelen. 33T ANP 'ons kampen met een tekort aan ervaren perso- let sterk afnemende aan- 2 geren dat een kappersop- volgt, is hiervan de oor- Slechte werkomstandig- _enlage lonen zorgen er- 2; dat steeds minder wordt in voor het kappersvak, estuurder Groen van de rsbond FNV. f be e Randstad zijn de tekor- grootst. Friesland heeft b ltegen de minste moeite ^aren kapsters te vinden, aantal vacatures in de ^branche is de laatste ja- rk uit de pas gelopen hoeveelheid beschikba- «ïemers", vertelt Groen. Ierland werken nu 23.500 rs.- [ens de FNV-bestuurder - het tekort nauw samen oo de ontwikkelingen bij de kappersopleidingen. Het aantal leerlingen is de afgelopen vijf tien jaar met de helft gedaald tot vierduizend. „De slechte ar beidsomstandigheden en voorwaarden in de kappers branche stoten jongeren af', luidt Groens verklaring. Volgens hem kan bijvoor beeld het werken met chemi sche middelen in kappersec zeem uitmonden en kampen werkneemsters vaak met psy chische klachten. Daarnaast leidt het staand werken en het omhoog moeten houden van de armen tot veel klachten. Ook is het loon relatief laag. Boven dien is de opvang van kinderen niet of nauwelijks geregeld. Overigens waarschuwde FNV-voorzitter De Waal vorig jaar juni ook al voor een drei gend tekort aan kappers. Hij deed dat ter gelegenheid van een scholingsproject in de regio Zaanstreek. Akkoord VS, EU, Japan en Canada over toetreding De Verenigde Staten, Europese Unie, Japan en Canada zijn het erover eens dat China nog dit jaar lid moet wor den van de Wereldhandelsorganisatie WTO. Dat zijn de handelsvertegenwoordigers van de vier economische grootmachten woensdag overeengekomen in Tokyo. tokyo afp-anp In de Japanse hoofdstad werd dinsdag en woensdag top-over- leg gehouden, het zogenoemde Quad-overleg. Volgens de vier gesprekspartners is daar voor uitgang geboekt op het gebied Boeing schrapt duizenden banen militaire sector st. louis afp De Amerikaanse vliegtuigbou wer Boeing heeft gisteren een reorganisatie aangekondigd in de fabriek voor militaire vlieg tuigen in St. Louis. Tot midden 2001 worden er 6.500 tot 7.000 van de 20.000 banen geschrapt. Eerder had de vliegtuigbou wer al een reductie van acht- tot negenhonderd banen in de fabriek in St. Louis aangekon digd, maar dat aantal is nu aan zienlijk verhoogd. Boeing hoopt zo te bereiken dat zijn militaire vliegtuigen en raketten beter kunnen concurreren. De vlieg tuigfabrikant heeft de fabriek in St. Louis in handen gekregen toen het in 1997 rivaal McDon nell Douglas opkocht. Het banenverlies is een ge volg van het besluit van Grie kenland eind vorige maand om geen F-15's bij Boeing te bestel len, maar vijftig F-16's aan te schaffen bij concurrent Lock heed Martin. Beatrix wil met CBS'ers praten heerlen gpd Koningin Beatrix wil met een delegatie van het CBS-perso- neel praten tijdens de viering van het honderdjarig bestaan van het Centraal Bureau voor de Statistiek op 28 mei in de Haagse Ridderzaal. Dat heeft woordvoerder Maas van het CBS-Actiecomité woensdag be kend gemaakt tijdens een werk onderbreking op de beide CBS- vestigingen in Voorburg en Heerlen. Minister Jorritsma, politiek verantwoordelijk voor het CBS, zal niet bij het gesprek aanwezig zijn. Aanvankelijk weerde onder nemingsraadvoorzitter Am- kreutz de uitnodiging af. „Zo lang Jorritsma's reorganisatie plannen voor het CBS niet van tafel zijn, had ik geen behoefte aan een feestje. Het is welis waar een grote eer om met de koningin te mogen spreken, maar ze heeft niets te vertel len." Tijdens de massaal bezochte werkonderbreking gaf Am- kreutz gehoor aan het verzoek van zijn collega's en het Actie comité om toch naar koningin Beatrix te gaan. De Rijksvoor lichtingsdienst wil nog geen mededelingen doen over het precieze programma bij de her denking van honderd jaar CBS. van China's toetreding tot de WTO. De handelsvertegen woordigers Barshefsky namens de VS, eurocommissaris Brit tan, de Japanse Yosano en Mar- chi hopen China te begroeten als nieuw lid voor de WTO-top- conferentie in het Amerikaanse Seattle eind november. Op deze conferentie wordt waarschijn lijk het startschot gegeven voor een nieuwe handelsronde die de wereldhandel verder moet liberaliseren. China probeert al dertien jaar lid te worden van de Wereld handelsorganisatie. Vooral de Amerikanen lagen dwars omdat ze flinke concessies verlangen van Peking. Washington vindt dat China zijn markten beter moet openen voor buitenland se bedrijven en producten. China verlangt daarentegen de status van een ontwikke lingsland. Dat zou betekenen dat het land wel gemakkelijker zijn producten op de westerse marlüen kan slijten, maar dat de eigen markten minder hoe ven worden geopend. Dit stuit de VS maar ook de Europese Unie tegen de borst. Vorige maand kondigde de Chinese premier Zhu Rongji aan meer buitenlandse land bouw- en telecomproducten toe te laten. Hete hangijzers tussen de EU, de VS en China zijn nog steeds de bank- en de audiovisuele sector. Tijdens het Quad-overleg in Tokyo werd ook gesproken over de benoeming van een nieuwe WTO-directeur. Deze kwestie verkeert al lange tijd in een im passe. De vier handelsvertegen- woordigers kwamen er in To kyo 'tot hun spijt' ook niet uit, zo lieten ze in een verklaring weten. De VS en Canada steu nen de Nieuw-Zeelandse oud premier Moore, terwijl Japan achter de Thaise vice-premier Panitchpakdi staat. De EU is verdeeld. rotterdam anp Rotterdam Het grootste pak Aan de Wilhelminakade in de ha- koffie ter wereld bevindt zich mo- venstad ligt een bok afgemeerd menteel in de Rotterdamse haven, met het gevaarte er op. Het gaat Een akkoord van de OECD (de industriële landen wereldwijd) had de scheepsbouw in Europa weer perspectief kunnen geven. Maar dat kwam er niet omdat de Verenigde Staten en Japan dwars lagen. Zij waren tegen wereldwijde afschaffing van subsidies. Juist dat afschaffen zou tot eerlijke concurrentie op de markt hebben geleid, den ken de bonden. Ook in Europa geeft het ene land meer subsidie dan het an dere. Nederland is hekkesluiter met 2,5 procent. Volgens de Eu ropese richtlijnen mag de sub sidie maximaal negen procent bedragen. Maar sommige lan den gaan daar 'creatief mee om, waardoor het percentage in de praktijk hoger uitpakt. om een stunt van het koffiemerk meter breed en er passen vijf mil- Van Nelle. Het pak is 26 meter joen kwartpondspakken koffie in. hoog, acht meter lang en twaalf foto anp koen verheyden De vakbonden in de scheeps bouw maken zich zorgen over de overlevingskansen van de scheepsbouw in Europa. En daarmee over werkgelegenheid van de 300.000 mensen die er werken. Vanaf komende maandag buigen de Europese metaal- bonden zich enkele dagen over de aanpak van de problemen. Zij doen dat met onder anderen de Europese werkgeversvoorzit ter Meyer en Fowley van de Eu ropese Commissie. De problemen komen vooral door de zware concurrentie uit Azië (Korea) met z'n lage lonen en de overcapaciteit. De prijzen komen daardoor onder druk. Promovendus Erasmus Universiteit: ROTTERDAM GPD Financiële dienstverleners, die geen eigen site op het internet hebben, laten flinke omzet- kansen liggen. Het relatief nieuwe medium blijkt voor bepaalde groepen consumen ten een belangrijke bron voor informatie te zijn. Op basis van die informatie worden be sluiten genomen om tot een aankoop over te gaan. Dat geldt vooral voor de impulsie ve koper. Tot deze conclusie komt de econome drs. P. Plas- meijer in haar proefschrift 'De invloed van internet op extern informatiegedrag bij de aan koop van financiële diensten'. Zij promoveert daarmee op 20 mei aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Internet heeft ervoor ge zorgd dat de traditionele wijze van informatievoorziening sterk aan het wijzigen is. In het pre-internettijdperk be paalde het bedrijfsleven wat de consumenten over hun producten te weten kwam en op welke manier. Het initiatief ligt nu bij de koper. Zeker voor degenen die via internet hun aankoopbeleid willen bepa len. „Als je niet op internet aanwezig bent, word je niet gevonden en kun je dus ook niet verkopen", aldus Plas- meijer. Wall Street reageert met val Dow Jones De Amerikaanse minister van financiën Rubin legt zijn func tie neer. President Clinton heeft het ontslag aanvaard en onderminister Summers als opvolger voorgedragen. De Se naat moet de voordracht van Summers nog bekrachtigen. WASHINGTON Rtr-AFP Het nieuws over het vertrek van minister van financiën Rubin eergisteren kwam voor de fi nanciële markten in de VS als een complete verrassing. Welis waar werd al al enige tijd op Rubins vertrek gespeculeerd, maar algemeen werd aangeno men dat hij pas zou vertrekken als de rust in de wereldecono mie zou zijn teruggekeerd. Op de effectenbeurs van New York zakte de Dow Jones-index in korte tijd met ruim tweehon derd punten. Daarna trad er weer een herstel op. Ook de dollar ging eventjes hard naar beneden. Een officiële reden voor het ver trek is niet bekendgemaakt. Wel doen op de financiële markten geruchten de ronde dat hij met tertijd voorzitter Greenspan van het stelsel van Amerikaanse centrale banken zal opvolgen. „Dan krijgt hij nog meer in vloed", heet het. Bovendien wordt opvolger Summers even Een onderonsje tijdens de persconferentie woensdag tussen president Clinton, de vertrekkende minister van financiën Rubin (rechts) en zijn opvolger Summers (links). foto reuters larry downing bekwaam geacht als Rubin. President Clinton vindt het jammer dat Rubin vertrekt. In een verklaring zegt hij: „Wij zul len zijn koele verstand, zijn vas te hand, zijn scherpe geest en zijn warme hart missen." De 60-jarige Rubin stapt rond 4 juli op, aldus het Witte Huis. Als nieuwe vice-minister is S. Ei- zenstat gekandideerd, nu nog onderminister van buitenland se zaken. Elzenstat staat be kend als goed ingevoerd in eco nomische aangelegenheden. Rubin, die als voormalig effec tenpartner bij Goldman Sachs miljoenen verdiende, is de man achter het beleid van de sterke dollar. Hij werd in 1995 minis ter van financiën na de econo mische adviesraad van het Wit te Huis te hebben geleid. De vertrekkende bewindsman is het brein achter de diverse miljardenpakketen die onder leiding van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) werden samengesteld om landen in problemen uit het dal te trek ken. Hij speelde een sleutelrol bij de pogingen om het vertrou wen te herstellen in de Aziati sche landen die vanaf 1997 in een crisis terechtkwamen. Samen met zijn niet aflatende campagne voor een sterke dol lar hebben zijn inspanningen om een wereldomvattende fi nanciële crisis te voorkomen de economie van de VS op het goede spoor gehouden. Die economie groeit nu al negen jaar achtereen. „Rubin heeft ons door een wereldcrisis ge loodst", aldus een financieel analist. Rubins opvolger Summers is 44 jaar en sinds 1995 tweede man op het departement van finan ciën. Hij heeft economie gedo ceerd aan de Harvard universi teit en is Clintons aanspreek^ punt op het gebied van financi ële crises. Woordvoerder Lockhart van het Witte Huis zei dat 'niemand be ter is voorbereid om het minis terie van financiën te leiden dan Summers'. Hij voegde er aan toe dat Summers goede re laties heeft met Greenspan, met de Amerikaanse en internatio nale bankiers en met talloze staatshoofden. Greenspan roemde in een reac tie 'het buitengewone talent en beoordelingsvermogen' van Summers. Hij zei er naar uit te zien om met hem samen te werken. Rubin was volgens Greenspan 'een van de meest doelmatige ministers van finan ciën in de geschiedenis van dit land'. Kort geding tegen Heineken over roosters amsterdam-zoeterwoude anp FNV Bondgenoten en CNV Be- drijvenbond hebben een kort geding aangespannen tegen Heineken omdat de bierbrou wer de CAO niet zou naleven. Heineken Nederland heeft vol gens de bonden per 1 april een rooster ingevoerd dat in strijd is met de CAO-afspraken. De bonden vallen over de manier waarop Heineken ar- beidsduurverkorting toepast. In de CAO is afgesproken dat die alleen in halve of hele dagen mag worden ingeroosterd. „Sinds 1 april heeft Heineken echter een rooster ingevoerd, waarin het de arbeidsduurver korting per half uur inroostert", licht bestuurder Van den Akker van FNV Bondgenoten toe. „Dat kan dus niet. De gang naar de rechter is volgens de bestuurder onver mijdelijk. „Urenlang overleg met het bedrijf op woensdag bleek al vrij snel tot mislukken gedoemd." Het kort geding dient maandag in Amsterdam. Transporteur Nedlloyd lijdt minder verlies rotterdam gpd Het Rotterdamse transportcon cern Nedlloyd leidt uit de ont wikkeling van de vervoersstro men voorzichtig af dat de Azië- crisis over zijn dieptepunt heen is. De exporten naar Azië ne men volgens topman Bemdsen weer toe, waarbij de tarieven overigens nog aanzienlijk bene den het niveau van dezelfde pe riode vorig jaar liggen. De tarie ven voor vervoer vanuit Azië zijn gestegen. Het bedrijf heeft in het eerste kwartaal van dit jaar iets min der verlies gemaakt dan in de zelfde periode vorig jaar. Het nettoverlies daalde met 2,2 mil joen gulden tot 26,4 miljoen. Rederij P&O Nedlloyd, waarvan Nedlloyd de helft van de aande len bezit, /.ij; liet resultaat ook iets stijgen. Het verlies van de rederij daalde van 80 tot 73 mil joen gulden, waarvan Nedlloyd voor de helft voor zijn rekening neemt. De sector Europees Trans port en Distributie, waaronder Van Gend Loos, boekte een gelijk resultaat van 24 miljoen gulden. Deze 'landpoot' is ver kocht aan Deutsche Post en zal in de tweede helft van het jaar worden overgedragen. Op de Atlantische Oceaan is de concurrentieslag opnieuw aan het oplaaien, wat daar lage re prijzen tot gevolg heeft, zo zei Berndsen woensdag tijdens de jaarvergadering van Konink lijke Nedlloyd in Rotterdam. De gemiddelde prijs voor het ver voer van één container ligt op een historisch laag niveau: 2.600 gulden tegenover 2.850 gulden vorig jaar. Berndsen denkt dat die tarie ven weer zullen stijgen. Hij is voorzichtig optimistisch over de resultaten voor dit jaar, op voorwaarde dat de westerse economieën doorgroeien. Bollenexport groeit dankzij VS en Japan usse arie in 't veld De export van bloembollen blijft groeien. Het aantal bloem bollen dat dit jaar de grens overgaat, is ruim vier procent meer dan vorig jaar. De omzet stijgt eveneens met vier procent tot 1,24 miljard gulden. Dat is vooral te danken aan de nieuwe groeimarkten Amerika en Japan die de terugval van grootmacht Duitsland meer dan goedma ken. Uit statistieken van het Pro ductschap blijkt dat het afgelo pen is met de vooraanstaande positie die Duitsland jarenlang heeft ingenomen. Dit jaar is dat Amerika met in het nu nog lo pende seizoen een totaal aan koopbedrag van 261 miljoen gulden. Dat is een groei van ne gen procent. Duitsland heeft dit bollensei- zoen voor 162 miljoen gulden aan bollen afgenomen. Dat is zelfs niet genoeg voor een twee de plaats want die wordt inge nomen door Japan met 167 miljoen gulden, een groei van zeven procent. Die stijging is opvallend omdat enkele jaren geleden geen enkele bol Japan binnenkwam vanwege vrees voor ziektes. Die markt is met succes opengebroken en het einde van de groei is nog niet in zicht. Er gaan vooral tulpen naar Amerika (239 miljoen stuks) maar ook irissen (121 miljoen stuks) en krokussen (105 mil joen stuks) zijn populair.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7