'Hoogtepunt van acties komt nog' Primakov moest weg voor relaties met het westen :e dus m reden door. Buitenland Vluchtelingenfeestje Duitse Groenen eisen vuurpauze op Balkan Afzettingsprocedure Jeltsin saai van start 314 MEI 1999 ;ar kiest Habibie tot kandidaat aat 82, 1 PA ers au-pair verdacht van fraude De ouders van de Britse au-pair Louise Woodward, die irenigde staten terechtstond wegens het doodschudden |y Matthew, worden verdacht van fraude. De inmiddels k den Gary en Susan Woodward zouden het fonds dat was d om de verdediging van hun dochter te betalen hebben it. Susan zou het fonds een rekening voor verblijfskos- ben gestuurd, terwijl ze bij de advocate van haar doch- •rde. Het zou gaan om een ongeveer 30.000 gulden. Voodward werd in 1997 veroordeeld tot levenslang we lord. In hoger beroep kreeg ze 279 dagen cel, precies het i dat ze in voorarrest had gezeten. Daardoor kon ze «perken wapenverkoop jongeren tON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren besloten erkoop van halfautomatische wapens aan jongeren ?rboden. Woensdag verwierp de Senaat nog wel een r om verkopers op wapenshows te verplichten een on- in te stellen naar de achtergronden van hun klanten, feliciti naren van officiële wapenwinkels zijn wel al aan zo'n ;el onderworpen. De afwijzing van de maatregel stuitte ge kritiek bij onder anderen president Clinton en nabe- n van slachtoffers van vuurwapengeweld. Clinton vroeg at zijn beslissing te herzien. Hij riep na de recente lartij op een middelbare school in Littleton op tot aan- jjg van de wapenwetten. 00 uu' ngom De regerende Golkar-partij heeft president Habibie inrig gekozen tot kandidaat voor de presidentsverkiezingen ^fr dit jaar in Indonesië worden gehouden. De Indonesiërs juni een nieuw parlement. De parlementariërs vormen met tweehonderd benoemde leden de Raadgevende Dams irgadering, die vermoedelijk in november de president srtenti ce-president kiest. Golkar heeft ook vier mannen voor presidentschap voorgedragen, onder wie legercom- it en minister van defensie Wiranto. De kans lijkt klein 'lartij wint. Uit peilingen blijkt dat Habibie slechts bij ze- rent van de bevolking vertrouwen geniet. Hij ligt daar achter op oppositieleiders Soekarnoputri en Rais. we besprekingen in Noord-Ierland De Britse premier Blair en zijn Ierse ambtgenoot Ahern vandaag opnieuw met de Noord-Ierse politieke leiders n vredesregeling voor de provincie. Het belangrijkste ge nt blijft de ontwapening van de republikeinse terroristen IRA. De protestanten weigeren de politici van het aan de ieerde Sinn Féin toe te laten tot een nieuwe Noord-Ierse g, zolang de terreurbeweging niet op zijn minst een deel ir wapens heeft ingeleverd. Overigens was er gisteren lichtpuntje. De protestantse Oranje Orde kondigde aan iili niet massaal naar Portadown te gaan. In de vorige ja- ken daar telkens ernstig onlusten uit rond een mars door holieke wijk, waar Orangisten uit de hele provincie op aen. Dit jaar zal het waarschijnlijk alleen om de plaatse- >es gaan. e PKK'er getuigt tegen Öcalan KIR» Een gearresteerde hoge commandant van de Koer- Arbeiderspartij PKK heeft zich bereid verklaard te getui- en zijn oude leider en strijdmakker öcalan. Semdin Sa- jarenlang de nummer twee van de PKK, maar kreeg on- d met öcalan over de te volgen strategie. Dat gebeurde - orSakik begin vorig jaar werd gearresteerd. Hij was vol- ïrkije door öcalan ter dood veroordeeld. Volgens naar de pers gelekte informatie is Sakik niet blij met het feit dat dische leider zichzelf nu portretteert als een vre- Viter. Het proces tegen öcalan wordt op 31 mei voortge- r een speciale rechtbank op het gevangeniseiland Imrali. nbare aanklager heeft aangekondigd de doodstraf te zul- uin voor gouden tip zaak-Dando De Britse krant Daily Mail looft een beloning van zo'n gulden uit voor tips die leiden tot de opsporing van de inaar van de Britse tv-ster Jill Dando. De leider van het Tonderzoek naar de moord zei tegen de krant dat het aan- tuigen ertoe kan brengen met informatie naar de politie pen. Dando, BBC-nieuwslezeres en presentatrice van het ingsprogramma Crimewatch UK, werd op 26 april voor Ids door het hoofd geschoten. De polite vermoedt dat zij loord door een bekende, wellicht een voormalige gelief- ir het is niet uitgesloten dat de moord te maken heeft ir werk voor Crimewatch. fr aanslag op Belgische McDonalds In het Belgische Sint-Niklaas is woensdagnacht brand it in een vestiging van hamburgerketen McDonalds. De bleef beperkt tot een opslagplaats voor vlees. De daders oorloos, maar moeten wellicht worden gezocht in krin- q dierenactivisten. Vorig jaar zomer was McDonalds in herhaalde malen het doelwit van brandstichting. In San l111!?een bedrijf volledig in vlammen op. Het Animal Li- üenjj m Front, (ALF) een radicale actiegroep voor dierenrech- Pltm ite de verantwoordelijkheid daarvoor op. Ook in Sint- waren de letters ALF op een muur gespoten. Laden achter aanslag in Luxor' De aanslag in de Egyptische stad Luxor, waarbij twee leden 58 toeristen omkwamen, is volgens de Egyptische gefinancierd door de Saudische terrorist Osama Bin La- it is bekendgemaakt door de Zwitserse Federale Politie, ntserse delegatie is in Egypte om een rapport in ont- te nemen over de voortgang van het onderzoek naar het 1. Onder de doden waren 35 Zwitserse toeristen. Bin een Saudische miljonair die nu waarschijnlijk in Afgha ns verblijft, is volgens de Verenigde Staten ook het brein JI aanslagen op de Amerikaanse ambassades in Kenya zania van vorig jaar. kar wordt premier Schotland ■•Edinburgh Labour-leider Donald Dewar is gisteren door fcuwe Schotse parlement gekozen tot premier van Schot- Pe huidige minister voor Schotse Zaken in de regering neeg 71 van de 129 stemmen. Voor de overwinning had de steun nodig van de Liberal Democrats, met wie de La- jartij in Schotland na de regionale verkiezingen van vorige jen coalitie gaat vormen. Labour haalde met 56 van 129 keen meerderheid in het parlement. Woensdagnacht be- pde twee partijen overeenstemming over het vormen van Jalitie. Om Schots premier te kunnen worden, moet De- In functie in Londen neerleggen. $i*vq lekken.. N- VJarer, we 's ochtends om 8 uur 91 of oh ze bestemmingTent opyezet, Gedoucht, naar het dn-p /oor vers brood.loas,J~rwitzate*1 we. Cm 12. vuur ai achter een koel alas 3 hitte wijn KamperenC>at is het toppunt i/an vakantie. RAI afdeling caravans )v peermagazine '99 is uit, vol informatie, tips, adressen. Vraag het aan Telefoon 020 - 607 11 42 (werkdagen 10 tot 16.00 uur), fax 020 - 685 61 99, e-mail kampeermagazine@rai.nl Clinton eert slachtoffers bom Chinese missie WASHINGTON AFP-Rtr De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteravond het con doleanceregister voor de drie slachtoffers van het NAVO- bombardement op de Chinese ambassade in Belgrado gete kend. Clinton bewees de drie doden de laatste eer tijdens een ontmoeting met de Chinese ambassadeur bij de Verenigde Naties, Li Zhaoxing. De Amerikaanse president praat vandaag voor het eerst sinds de NAVO-actie met zijn Chinese ambtgenoot Jiang Ze- min. Hij heeft het afgelopen weekeinde tevergeefs gepro beerd Jiang te bellen. Clinton heeft China zijn excuses aange boden voor de NAVO-actie, maar dat was voor Peking niet voldoende. China eist ook een grondig onderzoek, de publicatie van de resultaten daarvan en de be straffing van degenen die voor de actie verantwoordelijk wa ren. Clinton heeft inmiddels een diepgaand onderzoek toe gezegd. De Chinezen worden van de resultaten op de hoogte gesteld. Daarop Jiet ambassa deur Li Zhaoxing weten dat de Amerikaanse president zijn Chinese ambtsgenoot kan bel len. Amerika heeft verder beslo ten het negatieve reisadvies voor China weer in te trekken. Dat werd ingesteld na de hefti ge anti-Amerikaanse demon straties in het land, direct na het bombardement. stenkovac Temidden van alle ellende en droefheid is er in de vluchtelingenkampen voor Koso- varen ook nog tijd voor een mo ment van ontspanning. In het Macedonische kamp Stenkovac werd gisteren een vrolijk feestje voor de kinderen gehouden. De Amerikaanse presidentsvrouw Hillary Clinton zal het tentendorp vandaag bezoeken. Ze wil met ei gen ogen zien welke problemen er zijn bij de opvang van de ruim 200.000 vluchtelingen in Mace donië. FOTO AP JOHN McCONNICO NAVO negeert groeiende kritiek Ciampi nieuwe j president Italië j rome hans geleunsej correspondent Zuchten van opluchting en staande ovaties begeleidden gisteren in beide huizen van het Italiaanse parlement de verkie- zing van Carlo Ciampi tot staatshoofd. De zuchten van opluchting waren er omdat voor de geheime verkiezing maar één ronde nodig was. Het J applaus demonstreerde de eensgezindheid over de keuze voor de internationaal geres- pecteerde Ciampi, nu nog mi- nister van financiën. Ciampi beloofde de voorzit- ters van beide huizen als presi- dent boven de partijen te zullen staan, en zich in te zullen zet- J ten voor verdere hervormingen. Een ervan is directe verkiezing van het staatshoofd. Er is zowel in als buiten de politiek veel verzet tegen het geheimzinnige gekonkel waarmee die verkie- zing door parlementsleden en afgevaardigden uit de regio's nu nog gepaard gaat. Ciampi's verkiezing betekent J dat Italië nog geruime tijd moet wachten voor een vrouw op nieuw de kans krijgt om voor het presidentschap te gaan. De twee vrouwelijke kandidaten - Europees Commissaris Emma Bonino en minister van bin nenlandse zaken Rosa Russo Jervolino - kwamen er met vijf tien en zestien stemmen niet aan te pas. Drugshandel jaagt koers van dollar omhoog paramaribo anp De NAVO-luchtcampagne tegen Servische doelen heeft de kaap van vijftig dagen gerond, maar een overwinning is nog niet in zicht. NAVO-opperbevelhebber Clark spie gelde de beleidsmakers op het hoofdkwartier deze week voor dat de operatie Allied Force pas over drie tot vier weken zijn hoogtepunt zal bereiken. De alliantie waagt zich niet aan voorspellingen over het moment waarop de militaire ruggengraat van Milosevic kan breken. brussel paul koopman correspondent De NAVO staat onder toene mende druk resultaten te boe ken, nu de campagne in Kosovo al langer begint te duren dan de bevrijding van Koeweit. De kri tiek groeit, maar het bondge nootschap geeft geen krimp. Woensdag en gisteren, op de 51ste dag van de campagne, liet woordvoerder Shea weten dat de NAVO vasthoudt aan zijn ei sen en de acties pas afblaast als ze allemaal volledig zijn inge willigd. Het NAVO-commando heeft de afgelopen dagen in Kosovo geen enkel teken gezien dat Joegoslavië zijn troepen be gint terug te trekken, zoals pre sident Milosevic maandag had aangekondigd. Volgens Shea is dat een nieuw bewijs dat de president niet op zijn woord moet worden geloofd. Behalve diepgeworteld wan trouwen in Milosevic is er ook een militair-tactische reden waarom de NAVO niet licht vaardig zal besluiten tot een ge vechtspauze. Opperbevelheb ber Clark heeft de NAVO-am- bassadeurs in een besloten ver gadering verteld dat het vermo gen van de Servische strijd krachten om aangerichte scha de te repareren fenomenaal is. Met name de luchtafweer en vi tale aanvoerroutes zouden door de Servische genie binnen korte tijd kunnen worden hersteld. Gisteren werden op één dag zestien SAM-luchtdoelraketten op NAVO-vliegtuigen afge vuurd, een indicatie dat de luchtafweer nog steeds een be dreiging vormt. Die weerhoudt de alliantie er nu al weken van de in Albanië gestationeerde Apache-helikopters in te zetten, al lieten de VS gisteren weten dat de kwestbare wentelwieken nu snel een rol gaan spelen. Zolang op het diplomatieke front geen doorbraak wordt gé- boekt, wil de NAVO zonder pauze doorgaan met bombar deren. En dat kan nog lang du ren, zo luidt deze week de boodschap aan de bondgeno ten. „Een nieuwe regering wordt ook pas na honderd da gen beoordeeld. Het spel is nog niet uit", zei Shea. De bombar dementen werden gisteren en vannacht dan ook voortgezet. Daarbij werd vooral de stroom voorziening in Joegoslavië ge troffen. Diverse steden zaten uren zonder licht. De explosieve stijging van de dollar ten opzichte van de Suri naamse gulden is te wijten aan de recordvangst van zevenhon derd kilo cocaïne op Schiphol. Dat meent de Surinaamse mi nister van financiën Gobard- han. Drugscriminelen kopen volgens hem ijverig dollars op om hun schuldeisers te betalen. De cocaïne die door de douane op Schiphol op 7 mei in beslag werd genomen, was uit Surina me afkomstig. De drugs zaten verstopt in 144 dozen met groente en fruit. De regering in 1 Paramaribo voerde gisteren spoedoverleg met de monetaire i autoriteiten. De dollarkoers steeg van 1.400 tot boven de 1.750 Surinaamse guldens. De waarde van de Surinaamse gul- den daalde deze week op de va- lutamarkt met bijna de helft. berlun anp De Duitse regering moet een tijdelijke onderbreking van de NAVO-luchtaanvallen op Joe goslavië zien te bereiken. Deze opdracht kregen de drie Groene ministers in het kabinet op een buitengewoon congres van hun partij, gisteren in Bielefeld. Met het besluit is vooralsnog een breuk in de coalitie met de so ciaal-democraten van bonds kanselier Schroder voorkomen. Op de soms tumulteuze bij eenkomst van de Groenen bleef het lange tijd onduidelijk of de gedelegeerden de regerings- koers zouden steunen. Na bijna negen uur debat .stemde een meerderheid van 444 tegen 318 stemmen in met het compro misvoorstel voor een vuurpau ze op de Balkan, die onderhan delingen mogelijk moet maken. De 'oorlogspartijdag' van de Groenen was het eerste natio nale overleg met de diep ver deelde achterban over de op stelling van de pacifistische partij in de Kosovo-crisis. Criti ci eisten een onmiddellijk en onvoorwaardelijk einde van de NAVO-aanvallen. Daarmee dreigden zij de Groenen te splijten, wat tot de val van het kabinet had kunnen leiden. De Groene minister van bui- De Groene minister van buitenlandse zaken Fischer had op het 'oorlogscongres' van zijn partij een zware dag. FOTO AP ROLAND WEIHRAUCH tenlandse zaken Fischer verde digde de politiek van de rege ring. Hij dreigde indirect met aftreden, mocht hij de steun van de achterban verliezen. Tij dens zijn herhaaldelijk door boegeroep en gefluit onderbro ken rede verklaarde hij de te rugkeer van de Kosovo-vluchte- lingen tot belangrijkste doel. Hij beklemtoonde de noodzaak van een robuuste troepenmacht om dat doel te bereiken. Fischer reageerde fel op aan wezigen die hem voor moorde naar en oorlogshitser uitschol den. „Binnenkort willen jullie Milosevic zeker voor de Nobel prijs voor de Vrede voordra gen", schamperde hij. Na zijn toespraak moest Fischer kort naar het ziekenhuis. Hij kampte met oorklachten, nadat hij aan het begin van het congres was bekogeld met een zakje rode verf. De eerste dag van het driedaag se debat over de 'impietsjment- procedure' tegen Boris Jeltsin heeft gisteren in het Russische parlement, de Doema, weinig vuurwerk opgeleverd. De stem ming wordt morgenavond ver wacht. Terwijl buiten enkele honder den kleumende communisten het vertrek van het Russische staatshoofd eisten, bogen de af gevaardigden zich binnen in een vreedzame en zakelijke sfeer over de vijf aanklachten. Ze variëren van genocide op de Russen tot het beginnen van de oorlog in Tsjetsjenië. Alleen die laatste aanklacht heeft een kans om met de be nodigde tweederde meerder heid te worden aangenomen. Het Kremlin doet daarom ver woede pogingen de liberalen van Javlinski en de ultra-natio nalisten van Zjirinovski over te halen niet tegen het staats hoofd te stemmen. Er zouden flink wat ministerposten in het nieuwe kabinet in het vooruit zicht zijn gesteld. De dag begon met het voorle zen van de vijf beschuldigin gen. Daarna was het snel ge beurd met de aandacht. De af gevaardigden waren meer bézig met het bespreken van de mo gelijke consequenties van het ontslag van Primakov en de voordracht van Stepasjin als diens opvolger, dan met de be togen van de fractieleiders. In de wandelgangen stond de vraag centraal wat de grond wettelijke gevolgen van de crisis zijn. De grondwet schrijft voor dat het staatshoofd het parle ment moet ontbinden als de meerderheid tot drie keer een kandidaat-premier afwijst. Er is een grote kans dat de Doema dit doet. In de grondwet staat echter ook dat Jeltsin het parle ment niet kan ontbinden als het met een afzettingsprocedu re bezig is. De grondwet meldt echter niet welke bepaling zwaarder weegt. Experts menen dat het Constitutionele Hof, dat toeziet op de naleving van de grond wet, in zo'n situatie moet be slissen. Enkele waarnemers sluiten niet uit dat Jeltsin de Doema van zijn taak zal onthef fen gedurende de tijd dat het Hof zich over die vraag buigt. moskou hans hoogenduk correspondent Het ontslag van de Russische premier Primakov door Jeltsin is niet alleen in gegeven door presidentiële jaloeziege- voelens. Natuurlijk vond Jeltsin dat Primakov te sterk, te populair en daar door te bedreigend voor hem was ge worden. De heerser in het Kremlin ontslaat nu eenmaal altijd onderge schikten die te succesvol zijn. Maar waarschijnlijk hebben ook andere be langen een rol gespeeld bij Jeltsins handelen. Primakov, de vroegere KGB-man, was populair bij de communisten en natio nalisten in het land, omdat hij er nooit een geheim van heeft gemaakt dat het belang van Rusland voor hem centraal stond. Dat standpunt bepaalde zijn houding tegenover het westen. In dit verband moet ook zijn onverzoenlijke veroordeling van de NAVO-bombarde- menten op Joegoslavië worden gezien. In eerste instantie probeerde het wes ten het harde Russische standpunt af te kopen met nieuwe miljardenkredie ten, maar waarnemers in Moskou slo ten toen al niet uit dat de koers van Primakov kon leiden tot een terugkeer van de Koude Oorlog. Jeltsins omgeving besefte dat. Het be sluit om Tsjernomyrdin tot speciale Kosovo-gezant te-benoemen, was een signaal dat het Kremlin de relaties met het westen wilde redden. Een duidelij ke aanwijzing in die richting was ook de ontmoeting op 26 april van Tsjer nomyrdin met Jeltsins chef-staf, mi nister van binnenlandse zaken Ste pasjin, diens collega van defensie Ser- gejev en de hoofden van de veilig heidsdiensten. Daar werd Ruslands onderhandelingspositie bepaald. Pri makov en minister van buitenlandse zaken Ivanov waren niet uitgenodigd. Ruim een week later verklaarde Serge- jev dat Rusland gewapende vredes troepen in Kosovo zou aanvaarden, in clusief eenheden van NAVO-staten die niet aan de bombardementen hadden deelgenomen. Tsjernomyrdin was er in de tussentijd in geslaagd de kloof tussen Rusland en het westen over een vredesakkoord op basis van G7-plan- nen behoorlijk te dichten. Rusland deed weer mee op het internationale vlak. Voor waarnemers was het - zeker na Tsjernomyrdins reis naaf Peking na de NAVO-aanval op de Chinese ambassa de in Belgrado - zonneklaar dat Jeltsin en de zijnen de relaties met het westen niet verder wilden belasten. De strijd lustige taal die Jeltsin de afgelopen da gen uitsloeg - Rusland zou zich uit de vredesonderhandelingen terugtrekken als de Russische stem nog langer wordt genegeerd - was vooral bedoeld voor het thuisfront. De president wilde de schade die is aangericht door het ontslag van Pri makov zoveel mogelijk beperken, door nationalistische gevoelens te tonen. Veel Russen zijn immers diep veront waardigd over de NAVO-acties en het anti-Amerikanisme groeit. Zeker nu Jeltsin opnieuw in een strijd met de Doema is gewikkeld, kan enige steun uit de niet-politieke hoek geen kwaad. Maar of Jeltsins woorden daarvoor vol doende zijn, staat in de sterren ge schreven. De Russische defensie-spe cialist Felgenhauer: „De verbale uitval len naar het westen zijn een poging te tonen dat het ontslag van Primakov geen pro-westerse coup is. De binnen landse uitwerking zal nihil zijn.'' Professor Lozanski van de Amerikaan se Universiteit in Moskou is nog pessi mistischer. „Het lijkt erop dat Prima kov, ondanks zijn ontslag, uiteindelijk het belangrijkste doel in zijn leven heeft bereikt, namelijk het scheppen van een geopolitiek Chinees-Russisch tegengewicht tegen de VS en de NAVO." Volgens Lozanski voorspelt dit in combinatie met de groeiende in vloed van de communisten en felle na tionalisten in Rusland weinig goeds voor de toekomst. „De VS hebben bereikt wat de sovjetr propaganda nooit lukte, namelijk het scheppen van sterke anti-Amerikaanse gevoelens onder het Russische volk. In feite keren de pro-westerse Russische intellectuelen en jongeren, die de felle communistische aanvallen op Ameri ka hebben weerstaan, zich nu tegen de VS." Het lijkt dubieus dat Boris Jeltsin, eens de lieveling van het westen, die trend in zijn nadagen nog kan ombui gen. Op korte termijn sleept hij hoog uit nog wat extra miljarden binnen. En misschjen is dat ook wel de enige be doeling geweest van zijn adviseurs.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5