Maden laten Joop lopen TV WEER Jomanda maakte Tiel beroemder dan Flipje Aanpak doping terecht Het Gesprek van de Dag VRIJDAG 14 MEI 1999 COMMENTAAR Morgen gaat in het Italiaanse Agrigento de 82ste Giro d' Italia van start. Richard Virenque maakt deel uit van het wielerpeloton, dat voor zijn eerste grote ronde van dit seizoen vertrekt. De Franse renner wordt als sinds de Tour de France van 1998 verdacht van dopinggebruik, maar blijft systematisch ontkennen. Ondanks alle verdachtmakingen mocht het paradepaardje van zijn werkgever Festina - zij het tegen aanzienlijk minder salaris - gewoon in dienst blijven. Maar Virenque nam geen genoegen met minder, en hapte direct toe toen Polti hem een lucratief contract aanbood. De Belg Frank Vandebroucke verschijnt morgen niet aan de start. Eerder deze week legde het misschien wel grootste wielertalent een verklaring af, waarin hij toegaf dat hij medisch wordt bijge staan door Bernard Sainz (paardenfokker van beroep) en advocaat Bertrand Lavelot. Die twee worden door de Franse justitie ver dacht van handel in doping. Werkgever Cofidis heeft Vandebrouc ke voor onbepaalde tijd geschorst. Het is niet de doping zélf die de sport geweld aandoet, maar de volstrekte argeloosheid en arrogantie waarmee atleten, ploeglei ders, Tour-directies en wielerorganisaties omgaan met het gebruik van stimulerende middelen en de gevolgen daarvan. De wielren nerij heeft zich tegenover de buitenwereld lang onwetend gehou den over het gebruik van stimulantia. Nu met name de Franse jus titie de strijd tegen de dopingmaffia in de sport in het algemeen, en in het wielrennen in het bijzonder onverminderd voortzet, lijkt de vicieuze cirkel - handel, gebruik en het oogluikend toestaan van doping - doorbroken. Maar op een enkele uitzondering na houdt de wielrennerij zich stil. Het zelfreinigend vermogen van de sport laat duidelijk te wensen over. Als er al zoiets bestaat. Doping speelt sinds jaar en dag een voorname rol in de wielrennerij, en de problematiek is met het verstrijken der jaren alleen maar groter geworden. Immers, de kwakzalvers met hun pillen en spuiten zijn nooit weg geweest en de (commerciële) belangen zijn toegenomen. Maar het is stuitend en ontluisterend om een niet als 'dom' bekend staand wielertalent als Frank Vandenbroucke anno 1999 te horen verklaren dat hij zich heeft laten volstoppen met 'homeopatische middelen' door paardenfokker Sainz. Een beter bewijs dat de topsporter tegen zichzelf in bescherming moet worden genomen, is er niet. Dat nu heeft de ploegleiding van Cofidis gedaan. Een voorbeeld dat navol ging verdient. De droom van plastic In de hele reut van millennium-programmaprogramma's, de te rugblikken op de afgelopen eeuw, de praatprogramma's, de ge- schiedenisquizjes en wat dies meer zij, is eindelijk weer een fat soenlijk programma opgedoken. De grote schrijver Norman Mailer vertelt in een serie van drie afleveringen over de geschiedenis van 'zijn' Amerika. De Ikon maakte het met een aantal buitenlandse omroepen en zendt het uit op zondagavond: 'De droom van plas tic'. Alleen al de keuze van de reclame- en voorlichtingsfilmpjes waar mee de makers het verhaal illustreren maakten het eerste deel de moeite waard. De reclame voor presidentskandidaat Eisenhouwer bijvoorbeeld: een stoet van tekenfilmfigiiürtjes met vlaggetjes die over straat marcheert terwijl een koortje zingt: 'I love Ike, you love Ike, everybody loves Ike.' Het reclamefilmpje waarin een frisse jon geman in pakaan een stralende vrouw de zegeningen van moderne keukenapparatuur zoals staafmixers en vuilvermalers uitlegt. Het voorlichtingsfilmpje waarin het publiek wordt uitgelegd wat te doen in geval van een Russische atoomaanval: een man die vertelt dat je nooit in het licht van de explosie moet kijken, zijn arm voor zijn gezicht houdt en zegt: onthou dit gebaar, het kan uw leven red den. Maar het belangrijkst is natuurlijk de geïnterviewde, Norman Mai ler. Hij is 76 jaar oud. En al vijftig jaar getrouwd met Amerika, ver telt hij aan het begin van het programma. „Amerika is mijn spiritu ele vrouw, is dat mijn hele schrijversloopbaan al geweest, en ik heb geen respect meer voor haar.Het blijkt de harde openings-uit- spraak van een milde beschouwer, een man die om zichzelf kan la chen en die zijn geschiedenis en die van zijn land met afstandelijk heid bekijkt. Mailers schrijversloopbaan is de rode draad in het verhaal. Hij ver telt hoe hij als 20-jarige de oorlog inging met het doel om een groot schrijver te worden. Hoe hij dat na de oorlog inderdaad werd. Hoe de Koude Oorlog Amerika in zijn greep kreeg. Hoe het bedrijfsleven zijn invloed op de maatschappij vergrootte en de mensen 'braaf en fantasieloos' maakte. En hoe Amerika 'van plastic' werd. Mailer pakt een tupperware-schaaltje en haalt de deksel eraf „Kijk", zegt hij. „met speelgoed van dit materiaal zijn generaties mensen opge groeid. Het heeft geen enkel gevoel niet zoals glas of hout of stof je krijgt er niets van terug. Hij vertelt met zelfspot hoe hij ooit de illusie had om adviseur van presidenten te worden. „Maar dat is natuurlijk belachelijk. Wat had ik die mensen kunnen vertellen? Breek alles af wat je hebt op gebouwd? Wordt een nieuw mens? Ik had ze helemaal niets te ver tellen. Het leuke van Mailer is dat hij niet van zijn eigen gelijk overtuigd is. Zoals hij over zijn stem op president Kennedy zegt: „Of ik daarin gelijk had, daar kan ik nog jaren met mezelf over bakkeleien. WIL BUYS Aan de koude kant De bewolking bleef gisteren vrijwel de hele dag nadrukkelijk aanwezig en hier en daar viel uit die dikke grijze wolken wat lichte regen of een lokale bui. Voor de zon werd slechts in geringe mate wat ruimte gela ten. Ondanks de vrij hoge ochtendminima, schommelend rond 11 gra den, resulteerde dit dan ook in iets lagere maxima dan de dagen voor dien. In deze regio schommelde de maximale kwikstand tussen 15,3 graden in Valkenburg en 16,3 graden op Schiphol. Ook vandaag wordt het niet echt beter. Een lagedrukgebied met een centrum iets ten westen van ons land domineert in grote mate ons weer. In de loop van de volgende 24 tot 48 uur trekt deze depressie naar het oosten, waardoor de wind geleidelijk naar het noorden draait. Vandaag krijgen we een afwisseling te zien van wolkenvelden en op klaringen. De luchtmassa is evenwel voldoende onstabiel dat er hier en daar een opbollende stapelwolk voldoende dik kan worden om een lo kale bui te produceren. Zelfs een donderslag behoort tot de mogelijk heden. Na een opnieuw vrij zachte ochtend met temperaturen rond 11 graden wordt het maximaal 14 tot 16 graden. Vanavond en vannacht verandert er weinig. Het blijft wisselend be wolkt met kans op een lokale bui. Doordat de opklaringen tegen de ochtend iets breder uitvallen wordt het tegen de ochtend wat frisser, met minima van rond 7 graden. Het weekeinde lijkt gunstig te gaan verlopen onder positieve invloed van een naar onze streken trekkende uitloper van een hogedrukgebied. Het blijft zowel op zaterdag als zondag overwegend droog met flinke zonnige momenten. Maar doordat de aangevoerde lucht vanuit het noorden komt blijven de maxima aan de lage kant; in het binnenland tot gemiddeld 14 graden en aan zee stokt het kwik op 12 graden. WERNER VAN DEN BROECK Al wat nog op het perron was overgebleven stapte in die vertraagde Intercity. Ik bleef moederziel alleen achter. Zou mijn boemel wel ooit komen? Toen keek ik achter mij en zie, tegen de balustrade leunde een vergeten paraplu. Die leen ik, dacht ik, om in Hilversum droog naar de studio te komen. Mijn boemel verscheen, ik stapte in en had zowat een hele trein voor mezelf alleen. Omdat het boemelen bij de NS een beetje in het verdomhoekje zit, wordt er veelal gebruik ge maakt van die ouderwetse hondenkoptreinen. Dit was ook een hondenkop, met nog twee van die coupés achterin met schuifdeuren. Ach, zo prettig en rustig en relaxt als je daar in zit! Eigenlijk zijn die boemeltreirien, omdat ze nagenoeg leeg blijken, uiterst comfortabel. In een gemoedelijk vaartje stoomden we naar Hilversum alwaar ik precies een uur na vertrek aankwam. Zit je in een duur T\'-programtna en halen ze je met een taxi op dan doe je er, als er geen files zijn. toch ook vijftig minuten over, dus met openbaar ver voer gaat het nauwelijks langzamer. In Hilversum goot het niet, plensde het niet, hoosde het niet, nee, daar viel de regen met bakken uit de hemel Wat was ik blij met mijn lease-paraplu! Wat ben ik 1de hem in Leiden CS vergat dankbaar! Kurkdroog »aj de studio aan. Tegen de portierster zei ik: ik kor ik programma Kopstukken. Waarop zij zei: ik zal t ei Ze nam de telefoon en sprak: Maarten 't Hart is m Waarop ik heel verbaasd dacht, verrek, hoe kar et nou weten dat ik Maarten 't Hart heet? eu Nu zit ik echter met één probleem. Hoe geef ik tl ma aan de rechtmatige eigenares terug? Het is eeni d nieuwe bordeauxrode paraplu met een blank the handvar en een gemene lange punt waarmee je, hti of Feyenoordsupporter van het lijf kunt houden M del en uitvoering lijkt het me een typische damt ari Ik kan hem terugzetten op de plaats waar ik lie or heb, maar dan valt hij licht in verkeerde handt Nt hem inleveren bij NS-gevonden voorwerpen, d' ig( bestaat. Maar misschien dar de rechtmatige m u'c leest eti zich bij mij meldt. Graag zal ik hem da: ch ren met heel veel dank voorde mogelijkheid oft te mogen lenen. 'Ze vreten het rottend vlees en daarmee de bacteriën gewoon op' ie rd' totaa chtig I dagei de kar Nog 232 dagen e eld nieuwe millennii wr aan. Reden voor om in een dagelii terug te kijken op in rijke gebeurtenis plaatsgrepen opi ponderende data ïk 0 gelopen 1000 jaa ,cd> week: 10 mei 194 ssecn WO II; 11 mei 181 ienra grange rijdt eerst m cord; 12 mei 196 de Wipper zet S'v vlam; 14 mei 194' i de z; bardement op Rt van 15 mei 1718: eers ij het JANTJE SMIT gaat nationale toer. Het tje uit Volendam zoek van zijn pij een Duitstalig men. Binnenkort gels- en Spaanstalige zijn palingsmartlappe plaat zetten, zo meld! brief Factfile van Cof „Ik heb Tiel beroemder ge maakt dan Flipje." Bescheiden heid was al nooit een van Jo- manda's eigenschappen, maar gisteren had het genezend me dium geen enkele remming om haar 'grootheid' nog eens te be nadrukken. The Lady of the Light, zoals het medium zich zelf placht te noemen, hield haar laatste healing in Tiel. Nog één keer mochten haar trouwe volgelingen in de voormalige veilinghal opdraven om de wonderbaarlijke genezingen te kunnen ervaren. Nog één keer kon het publiek getuige zijn van Jomanda's helende werk. Na acht jaar lang wekelijks dui zenden mensen in haar hal te hebben ingestraald vond de 51- jarige Jomanda gisteren de tijd gekomen om een punt te zetten achter die activiteiten. Omdat, zo vertrouwde de vrouw in het blauw ons toe, ze niet langer de Jomanda hield gisteren de laatste healing in Tiel. foto anp koen verheyden mensen naar haar toe wil laten wil gaan opzoeken die haar komen, maar juist de mensen 'liefdesenergie' echt nodig heb ben. „Ik ben onder meer door een recent bezoek aan Hondu ras tot het besef gekomen dat de nood in arme landen veel groter is dan in ons land. In het buitenland ligt nog zoveel ter rein voor mij braak dat ik haast niet anders kon om de beslis sing te nemen Tiel te verlaten. Zo ben ik vrij om te staan en gaan waar ik wil. Kan ik naar gebieden reizen waar ik door de mensen nog met open armen wordt ontvangen." Omdat zij haar loopbaan als ge- nezeres nu een internationale wending geeft, wil dat nog niet zeggen dat Jomanda haar fans in Nederland helemaal in de steek laat. Ook voor hen blijft zij nog beschikbaar. „Het is mijn bedoeling om straks deels in het buitenland en deels in ons land actief te zijn. Via healings in theaters en zaaltjes wil ik contact blijven houden met mijn oude achterban. Ook mijn radioprogramma bij Noordzee FM blijf ik doen. Bovendien ben ik in gesprek met een om roep over een eigen tv-pro- gramma. Daar kan en mag ik echter nog niet te veel over zeg gen." Behalve het nieuws over haar toekomstplannen, presenteerde Jomanda ook een nieuw boek van haar hand. In Jomanda's Wonderbaarlijke Genezingen laat zij mensen getuigen die ooit door haar geholpen zijn. „De sceptici kunnen nu met ei gen ogen lezen welke ervarin gen die mensen hebben gehad. Ik heb het boek niet geschreven om bewijzen te leveren, maar om maar aan te geven dat er meer aan de hand is dan som migen willen aannemen." RENS MULLER Over een paar maanden zal Joop van Velzen weer gewoon aan het werk zijn. Volgende week zet hij, met behulp van krukken, al weer zijn eerste stappen. Dat mag een wonder he ten, nadat de stalen rups band van een heikraan ne gen weken geleden zijn linkervoet verbrijzelde. Amputatie leek onvermij delijk. Maar Joop had ge luk dat traumatoloog G. Jukema aan zijn bed ver scheen. De chirurg van het Leids Universitair Medisch Centrum wist na een lange operatie de voet te behou den. Met de inzet van vlie- genmaden, die de wond netjes schoon vraten. „Een primeur voor Nederland en gezien de aard van de verwonding uniek in Euro pa", aldus Jukema enthou siast. Tijdens werkzaamheden in een bouwput in Oegstgeest raakte graafmachinist Joop van Velzen met zijn voeten onder een rij dende heikraan. Per ambulance werd hij in allerijl naar het na bijgelegen academisch zieken huis gebracht, waar trauma arts Jukema zich over hem ont fermde. Vijf uur had dr. Jukema nodig om alle botjes in de ka potte voet weer op hun plaats te zetten en vast te houden met behulp van een plaatje, pinnen en een uitwendig geraamte. Om infectie te voorkomen pakte hij de voet in met eën speciaal ver band, een zogeheten polyvinyl- alcohol spons. „Naar dat mate riaal doe ik al jaren onderzoek", zegt Jukema. „De alcohol houdt de wonden steriel, de spons zuigt het wondvocht op en werkt tevens als een soort mal voor nieuw weefsel." Infecties bij een dergelijke ver wonding zijn levensbedreigend. Amputatie lijkt dan nog de eni ge uitweg. De eerste dagen na de operatie bleven infecties uit. Totdat de patiënt op een nacht slaapdronken uit zijn bed wilde stappen. Hij moest met spoed terug naar de operatietafel, waar het herstelwerk van voren af aan begon. Twee dagen later kreeg hij koorts. Afstervend weefsel raakte ontstoken door de pseudomonas-bacterie. Toch wilde Jukema de voet nog niet amputeren. Hij stelde zijn patiënt voor maden in te zetten. „Ik heb hem volkomen vrij ge laten in de beslissing. Het was toch een experiment. Maar hij had nog geen tien seconden nodig. 'Doet u dat maar dokter.' Van zijn vader had hij geleerd negeweer gepate jaï 14 MEI 1940 lia 'Wat ik zag', aldus0 joi I kine in 1951, 'zou m aribc met rust laten. Ik pr cocai voortdurend over, a in. D< aan deze grote verni schij ontkomen...'. De a het leeggeslagen haii hem terdam heeft Zadkir beroemdste werk ge De Verwoeste Stad. middag 14 mei 1940 Duitse bommen op Tussen de 600 en 90 Dmt werden gedood. Doi ïaarr slagen en een dagen eeft 1 brand werden de hi: an oi stadsdriehoek vrijw r Eng de wijk Kralingen vo negi verwoest. Het bomb dacf was bedoeld om hel zet te breken, dat Ni en, o: troepen sinds 10 me n va rechter Maasoever b iterei Dinsdagmorgen wei ultimatum bij de Ro g ij stadscommandantl Het was echter nieti kend en werd Uren later se kapitein en nam een in ontvangst veel tijd ste bommen al damse bombardement dat Utrecht een zou dat de Nederlandse Ijimb de strijd tegen staakte en zich, [hij. f |e 1< [Mi C ring van troepen overgaf. De 15 mei in een oord. Paraplu Maandag moest ik naar Hilversum. Tegenwoordig kun je daar vanaf Leiden rechtstreeks heen met de trein, je komt dan weliswaar in een boemel terecht, maar omdat je niet meer, hetzij in Amsterdam, hetzij in Utrecht, hoejtover te stappen, is dat toch een aanmerkelijke verbetering. Mijn trein zou om 9.15 uur vertrekken. Op het station stond een duizendkoppige menigte. Moeren die alle maal naar Hilversum, dacht ik verschrikt? Al spoe dig stoomde op de plek vanwaar mijn trein zou vertrekken, een dubbeldekker binnen. Het bleek de vertraagde trein te zijn van 9.13 naar Amsterdam CS. Vrijwel iedereen stapte in en de trein vertrok. Op het nieuwe dak van liet station kletterde de re gen neer. Wat een pech. dacht ik, dat ik geen para plu heb meegenomen. Als het daar in Hilversum ook hoost, ben ik doonueekt als ik in de studio arriveer. Weer stoomde een dubbeldekker binnen. Het bleek de vertraagde trein van 9.00 naar Amsterdam CS te zijn. Ik dacht: gaan wij nu achteruit in de tijd? Is het straks weer kwart i>oor negen? Maar dan mag ik nier op mijn kortingskaart! Traumatoloog G. Jukema bekijkt de röntgenfoto's van de verbrijzelde voet. foto loekzuyderduin zich open te stellen voor alter natieve geneeswijzen. Ik heb hem elke dag opnieuw voor de keuze gesteld, maar hij werd zelf enthousiast. Hij zag de ver betering." Binnen 24 uur was de koorts gezakt. Vijfhonderd maden van twee millimeter, net uit het ei, zette Jukema op Joops voet. Ze wer den aangevoerd uit Duitsland, waar ze steriel worden ge kweekt, en vraten zich in drie dagen vol. Dan waren ze ge groeid tot ruim een centimeter en werden ze verbrand. Vijf keer herhaalde Jukema de be handeling. „Ook het verplegend personeel, infectieartsen en bacteriologen zagen dat de voet opknapte. Dat is van belang, want die madenbehandeling vereist een speciale techniek. „Je moet ze zorgvuldig inpak ken zodat ze 'm niet piepen en blijven controleren of de pati ent geen pijn heeft. De behan deling is pijnlijk, maar met een ruggeprik hebben we dat rede lijk in de hand." Nieuw is het gebruik van ma den allerminst. Al ten tijde van Napoleon beschreven veldart sen hoe gewonden die soms dagenlang op het slagveld had den gelegen mooie schone wonden hadden als daar ma den in rond kropen. Ook in an dere oorlogen bleken maden nuttige infectiebestrijders. Toen begin deze eeuw de penicilline in zwang raakte, leek de biolo gische schoonmaakmethode echter overbodig. Maar antibiotica wordt door het bloed vervoerd en dat was bij de verbrijzelde voet juist een van de problemen. Bloedvaten en s.pieren waren stuk, waar door de penicilline zijn werk niet kon doen. „Bovendien doodt antibiotica wel de bacte riën, maar het weefsel blijft zit ten waardoor het herstelproces traag verloopt. De biologische schoonmaak is hier dus zinvol ler en sneller. De maden vreten het rottend vlees en daarmee de bacteriën gewoon op. Dan is ook de koorts weg", aldus Juke ma. De arts bleef de wonden tus sendoor behandelen met de polyvinyl-alcohol spons. „Dat is geweldig, het versterkt de schoonmaak van de maden. Daardoor redt deze man het, kan hij zijn voet behouden en straks gewoon weer gebruiken. Bij ernstig letsel door een onge luk is dit heel belangrijk. Daar naast is de behandling ook bruikbaar bij het zogeheten open been, diabetische voeten of ontsteking van de botten. Maar het blijft beperkt hoor. Mensen met een wond moeten niet meteen gaan bellen of er maden op kunnen." Hij is pas 39 jaar, maar het klas sieke voorbeeld van de dokter met-een-roeping. Jukema kwam in september naar het LUMC, na elf jaar in Duitsland te hebben gewerkt. „Het was mijn wens om in de traumato logie te werken, daarom ben ik naar Duitsland gegaan want dat is het traumamekka. Ik heb ge werkt in het traumacentrum van Duisburg en in dat van de universiteit van Bochum, het oudste traumacentrum ter we reld. Heel beroemd, driehon derd bedden. Ik was er Ober- artz, daar droomt menigeen van. Het was dan ook niet ge makkelijk om die positie op te geven. Maar Nederland heeft behoefte aan goede traumato- logen. Het is een uitdaging om hier een goed systeem te hel pen opbouwen." Minister Borst van volksge zondheid wees onlangs enkele ziekenhuizen aan die zich als traumacentra moeten ontwik kelen. Het LUMC is er daar één van. „Dat is de reden dat ik hier zit", aldus Jukema. „De patiën ten hier kunnen profiteren van de expertise die ik in Duitsland heb opgebouwd." Specialisering in traumatologie bij ernstige ongevallen drukt bovendien de kosten, zo rekent Jukema voor. „Joop van Velzen kan over een maand of vijf weer aan het werk. Daarmee blijven we binnen het tijdspad dat no dig was geweest als we zijn voet hadden geamputeerd. Voordat je met een prothese weer ge woon functioneert heb je zeker negen maanden nodig. Daar komt bij dat een onderbeen prothese van tien- tot vijftien duizend gulden geregeld ver nieuwd moet worden omdat het been steeds dunner wordt. In andere gevallen komen er de kosten van de WAO bovenop." En dan heb je natuurlijk het leed dat niet in geld is uit te drukken. Van iemand die een van zijn ledematen moet mis sen tot aan de fantoompijn van een teen die jeukt, maar die je niet meer kunt krabben. In Duitsland is het gebuikelijk dat je als traumachirurg ook de re validatiearts bent, dus de pro blemen die mensen hebben ken ik heel goed. Daar ben ik wekelijks mee geconfronteerd. Ik heb daar zoveel geleerd en daarom zit ik nu hier." Mensen redden, daar gaat het om. Niets minder. „Als het re sultaat er is, dan weet je waar je het voor doet. Deze man kan straks weer alles wat hij voor dat ongeluk kon. Dat is je werk. Daar ben je voor. Om mensen er doorheen te trekken." ONNO HAVERMANS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2