w V* Nieuwe Peugeot 406 kost hetzelfde A Space Star en New Beetle in uniform Weekeinde vol motoren Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. irdview: Nissans eigen navigatiesysteem ijzen Honda HR-V bekend Alle straten in één boek Weg en wiel Niet alle 21 versnellingen nodig Nederland krijgt honderd 206 GT's van Peugeot Peugeot 206 GTi heeft veel reserve HUISMAN lO 14 MEI 1999 en zondag kunnen mo- ébbers hun lol op in het m te Rosmalen, dat twee ang is omgetoverd tot ton. Het jaarlijks terug espektakel voor mensen zonder rijbewijs A wordt derde keer gehouden t het themapark zelf be- K)k het magazine Motor et de organisatie, van alles worden beke- motorgebied, bijvoor- rrrftp de markt voor tweede- >.95( motorfietsen of bij de met accessoires en mo ling. Maar vooral kan er UZUK daan worden. Op een af- n terrein kan bijvoor- rorden proefgereden op llende types motorfiet- iar ook op karts en Speciaal voor kleinere """W en zijn er mini offroad Al in met een 50 cc motor /■j ize onder begeleiding rijden. am ISUBISHI k ak 10TORS >p uto' sion meer automerken bren- j eigen navigatiesysteem narkt. Het systeem van iheet Birdview en wijkt fvan andere systemen, eft namelijk een Breed- cherm en toont de omge- driedimensionale vorm, eet met duidelijke her- igspunten. Instructies n in gesproken woord geven. Het voordeel van het driedimensionale display is dat het dezelfde beelden weer geeft als het menselijk oog waarneemt. Dat maakt het vol gens Nissan overzichtelijk en rustig om naar te kijken. Het systeem kijkt een beetje 'vanuit de lucht', vandaar de naam. Birdview is leverbaar op de Pri- mera, Serena, Maxima QX, Ter- rano II en Patrol GR. Het kost 5.413 gulden. TEFLON® LAKPANTSER uw auto maximaal beschermd iwerkingen van zure regen, vuil en wasstraatsporen! Dichtsbijzijnde dealers bij u in de buurt: Autopoetscentrum Platina Zoetermeer 079 - 361 53 13 home support centre Zandloper 10, Winkel. 0224 - 54 19 23 Nederland heeft de prij- n de HR-V bekendge- ten die vallen wat lager n verwacht. De handge- EJ tóetweewielaangedre- roering van de HR-V, die )R5 l mikt op vrijetijds-ge- staat voor 40.990 gulden ASI ERE G 24 M de naam Travelmanager heeft Andes VSP een nieuw stra- ek uitgegeven. Het 1.600 bladzijden tellende boek is volledig ir uitgevoerd en geeft een overzicht van alle 226.000 straten gen in Nederland. ns Andes VSP, sinds kort onderdeel van de TNT Post Group, irt verdwalen met de nieuwe Travelmanager tot het verleden, ek bevat meer dan 3.000 plattegronden en een adres kan tot meter nauwkeurig worden gevonden. Travelmanager is bij- "kt tot augustus 1998. Het boek op A4-formaat kost 59,50 gul- nis te koop bij boekhandels, postkantoren en de ANWB. in de prijslijst. Vierwielaandrij- ving vergroot de mogelijkheden van de HR-V enigszins en kost 3.000 gulden extra, waarmee de auto dus 43.990 gulden gaat kosten. Wie ook nog een auto maat wenst kan een CVT-versie bestellen voor 46.990 gulden. REDACTIE PETER LODEWIJKS Het Motortron is op 15 en 16 mei geopend van 10 tot 17 uur, de toegangsprijs bedraagt 15 gulden voor volwassenen en 7,50 gulden voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Onder 4 jaar is de toegang gratis. Voor meer infor matie: tel. 073 5233 300. Soesterberg Een andere mogelijkheid is een bezoek aan het Militaire Lucht vaart Museum in Soesterberg. Daar laat zondag 16 mei een aantal clubs van bekende Itali aanse motormerken de mooiste modellen zien. Fraai gerestau reerde klassiekers van onder meer Agusta, Ducati en Moto Guzzi staan opgesteld te mid den van de historische vliegtui gen van Soesterberg, maar ook buiten op het museumterrein is het een en ander te bewonde ren. Liefhebbers kunnen hier terecht van 10 tot 17 uur en de toegang is gratis. Peugeot heeft zijn midden klasser 406 vernieuwd. Het Franse merk doet goede zaken met deze auto en verkocht er tot op heden driekwart miljoen. Iets meer dan de helft daarvan (54 procent) was uitgerust met een benzinemotor, de rest reed op diesel. In ons land verkocht Peugeot in de eerste drie maanden van dit jaar 2.871 auto's van dit type, maar in dezelfde periode vorig jaar waren dat er nog 3.771. Het werd dus tijd voor een facelift om de verkoop weer een posi tieve impuls te geven. Bij de facelift werd vooral de voorzijde van de auto onder handen genomen. Het licht van de koplampen straalt voortaan naar buiten via heldere kop lampglazen, die bovendien een stuk breder zijn geworden. De grille kreeg een andere vorm en werd groter en de motorkap kreeg een iets andere bolling. Ook de voorbumper is ver nieuwd. Met deze nieuwe vorm verlaat de fabrikant de vertrouwde Peugeot-snuit met de van breed naar smal toelopende lampen met daartussen een smalle gril le met brede ribbels. Het geheel doet nu een beetje vaag aan, maar gelukkig staat er een flink Peugeot-leeuwtje op de grille dat aan duidelijkheid niets te wensen over laat. Aan de ach terkant kreeg de rand van de achterklep een andere vorm en de achterlichten worden voort aan doorsneden door een smal reepje plaatwerk in de carrosse- riekleur. Aan het interieur van de 406 veranderde vrijwel niets en het motorenprogramma bleef met uitzondering van de nieuwe 2.0 liter benzinemotor ook onge wijzigd. Wel zijn er op details aanpassingen uitgevoerd. Zo Het nieuwe gezicht van de Peugeot 406. Mooi of niet mooi, over smaak valt zoals gebruikelijk niet te twisten. FOTO PEUGEOT werd van de HDi common rail dieselmotor ook een 90 pk ver sie in het leveringsprogramma opgenomen. Een nieuwe krachtbron is de 2.0 liter 16-kleps motor die dus niet alleen voorbehouden blijft aan de net voorgestelde 206 GTi. Deze motor is in de 406 een duidelijke verbetering. Hier komt de grotere trekkracht (138 pk) nog beter tot zijn recht. Vanaf iets minder dan 2.000 toeren al trekt deze motor krachtig, ook in de hogere ver snellingen. Het voortreffelijke weggedrag blijft het sterkste punt van de 406. En dit is zelfs nog beter ge worden, omdat alle modellen nu op 15 inch wielen met 195/65 banden rollen en stan daard zijn voorzien van gasge- vulde schokdempers. De auto's sturen nog neutraler en hebben minder last van overhellen in de bocht. De facelift heeft geen invloed gehad op de prijzen. Zodoende is er dus al een Peugeot 406 voor 39.950 gulden. Interessant is dat Peugeot de HDi-motoren nu ook levert in combinatie met het ST-uitrustingsniveau. Daardoor is de 110 pk versie van de 406 HDi er vanaf 55.700 gulden en de nieuwe 90 pk ver sie al vanaf 47.300 gulden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Peugeot bouwt er maar vier duizend en slechts honderd daarvan komen er naar Ne derland. Geen twijfel dus over de exclusiviteit van de Peu geot 206 Grand Tourisme. De GT is geïnspireerd op de spec taculaire 206 WRC waarmee Peugeot een gooi doet naar het Wereld Rallykampioen schap. Aan de buitenkant toont de GT duidelijk agres siever dan de GTi met forsere bumpers, een indrukwekken de luchtinlaat en GTi-mist- lampen. Met deze toevoegin gen is de GT net als de echte rally-auto vier meter lang (normaal 3,83 meter). Voor de aandrijving tekent net als in de GTi de nieuwe 2.0 liter 16- klepper. De 206 GT staat op speciale 16 inch lichtmetalen wielen met 'platte' brede ban den en heeft de uitrusting van de GTi maar dan aangevuld met climate control, een radi o/cassettespeler met CD-wis- selaar, zij-airbags, hoofdsteu nen op de achterbank en een instrumentarium met een speciale, lichtgrijze achter grond. Hiermee wordt de Peu geot 206 GT echt een auto voor de liefhebber, die er 46.400 gulden voor neer dient te tellen. Hij is er alleen in de kleur Gris Quartz. Van niets op vijf. In het eerste kwartaal knalde de Peugeot 206 de Nederlandse top-10 van po pulairste automodellen binnen met een verkoopaantal van 5.737 exemplaren. Zonder al te veel moeite lijkt de 206 dus in de voetsporen van zijn uiterst succesvolle voorganger, de 205, te gaan treden. De confronte rende vormgeving en de uitste- kende rijeigcnschappen vallen kennelijk bij veel mensen in de smaak. Maar de 205 stond ook bekend om zijn sportieve uitvoeringen, die in gebruikte toestand nog altijd erg populair zijn. Daarom kon zo'n sportieveling in de 206-reeks ook niet uitblijven. Die 206 GTi maakt uiterlijk niet zoveel indruk als de 205 GTi destijds. Het zijn slechts details die hem herkenbaar maken. Wel is de uitrusting opgewaar deerd met wat extra instrumen ten en luxueuze extra's zoals een regensensor, centrale por tiervergrendeling met afstands bediening, elektrisch bedienba- re ramen, ABS en airbags. In de machinekamer huist een 2.0 liter 16-kleps motor van een nieuw ontwerp. Eén van de sterke punten van die kracht bron is het lage gewicht. Een andere deugd is de goede trek kracht bij lage toeren. Het ver mogen van de 2.0 liter bedraagt 138 pk. Dat is meer dan genoeg voor sportieve prestaties. Peu geot geeft voor de 206 GTi een topsnelheid op van 210 kilome ter per uur, terwijl de sprint van 0 tot 100 km/h in 8,4 seconden achter de rug zou moeten zijn. De GTi voelt daarbij echter niet zo heel spectaculair aan. Dat komt door de grote reserves van het onderstel. De GTi blijft onverstoorbaar stabiel, heeft zeer ruime veiligheidsmarges en verrast de bestuurder nooit. Opmerkelijk is dat Peugeot het voortreffelijke weggedrag van de GTi heeft weten te combine ren met een prima veercomfort. Hij is dus lekker sportief maar tegelijk ook absoluut niet plankhard. De Peugeot 206 GTi is vooralsnog alleen als 3-deurs model leverbaar voor een be drag van 37.900 gulden. nega Onyx iet leer komt binnenkort met een fle uitvoering van de !a op de markt, gebaseerd eerder gepresenteerde ïnnial-versie. Het nieuwe jlheet Onyx en zal stan- I worden uitgerust met le- 1 bekleding. Naar keuze zal worden uitgevoerd in an- Gazelle Yamaha-Das Batavus Batavus elektra Tomos In de praktijk gebruikt de fietser maar de helft van alle be schikbare versnellingen. 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwij Leiden Tel.: 071 -568 06 In de folder lijkt het heel wat, een fiets met 18, 21 of zelfs 24 versnellingen. Maar zijn ze allemaal wel no dig? En hoe hou je al die scha kelstanden uit elkaar? In de praktijk blijkt dat slechts de helft van de versnellingen ge bruikt wordt, omdat er flinke overlappingen zijn. Voorop staat dat bij het schake len de loop van de ketting tus sen de tandwielen voor en ach ter zo recht mogelijk moet zijn en niet al te scheef. De ketting wringt anders, draait niet soe pel en slijt te snel. Wanneer de FOTO BIKE WORLD ketting dus aan het achterwiel op het buitenste tandwiel ligt, moet hij aan de voorzijde niet op het binnenste tandwiel lig gen. Andersom eveneens: niet aan de achterzijde op het bin nenste tandwiel, wanneer hij aan de voorzijde op het buiten ste tandwiel ligt. Op die manier vallen er al gelijk een paar scha kelmogelijkheden af. Schakelen op een racefiets met twee tandwielen aan de trapas en zes, zeven of acht tandwie len aan het achterwiel is nog re delijk overzichtelijk. Lastiger wordt een mountainbike of hy bride met drie tandwielen aan de trapas. Wie de ideale ket tinglijn aanhoudt zal merken dat het allerkleinste tandwiel aan de voorzijde alleen gebruikt wordt bij uiterst steile hellin gen. Op vlak terrein zal vrijwel altijd het grootste tandwiel aan de voorzijde in gebruik zijn. Automaat De Franse firma EGS heeft een automatische schakelaar ont worpen die het beste uit een fiets met 21 versnellingen haalt door de meest optimale ket tingloop aan te houden. De au tomaat Synchro Shift schakelt al direct tien van de 21 versnel lingen uit, vanwege overlappin gen. Zo blijkt dat drie verschil lende schakelstanden vrijwel dezelfde versnelling opleveren. Bij het op- en afschakelen be paalt niet langer de fietser, maar de techniek de gunstigste versnelling. Het apparaat is weggewerkt in het rechter handvat. De Synchro Shift wordt gele verd in een uitvoering 'easy' voor toergebruik en 'pro' voor wedstrijdwerk op de mountain bike. Het apparaat is nog vrij nieuw en nog lang niet overal verkrijgbaar. Sparta en Union passen de 'easy' toe op sommi ge modellen. De meerprijs daarvan bedraagt 120 gulden. Voor meer informatie: Impor teur Codagex, tel. 049 3342 550. BLIK IN HET VERLEDEN De Bayerische Motoren Werke bouwde in het begin alleen mo torfietsen en motoren voor vlieg tuigen, boten en vrachtwagens. Later ook auto's maar die hele productie had een nogal grillig verloop. De eerste BMW ont stond in 1928 uit de Dixie, een Austin Seven die BMW toen in licentie produceerde. Vervolgens maakte de Tweede Wereldoor log in 1941 alweer een einde aan de autoproductie. Tien jaar later kwam die weer op gang maar pas in 1961 kreeg BMW echt de smaak te pakken. In de eerste twaalf jaar voor de oorlog produceerde het Beierse merk, ondanks het korte tijdsbestek, enkele aansprekende wagens. Bijvoorbeeld de 328, die kan worden gezien als de grondleg ger van de Beierse sportieve roadster-traditie. Maar ook maakte het merk naam met li mousines als de 335 (foto), waarmee het inmiddels ingebur gerde fenomeen 'grote luxueuze BMW' gestalte kreeg. Vaak probeert een importeur extra aandacht te vestigen op een nieuw model door een spe ciale politie-uitvoering van die betreffende auto te presente ren. Zo heeft de Nederlandse Mitsubishi-importeur in Hoofddorp sinds kort een poli tie-versie van de handige com pacte ruimte-auto Space Star in de gelederen. In deze Neder landse auto (het model wordt immers gebouwd bij NedCar in Born) is onder meer het aller nieuwste videoregistratiesys teem ingebouwd. Hiermee is direct te zien hoe snel de auto rijdt die gefilmd wordt. Verder heeft de surveillancewagen een plaatsbepalingssysteem, waar op de meldkamer altijd kan zien waar de auto zich bevindt. De politie-Mitsubishi is uiter aard voorzien van een mobilo foon en een dakset met zwaai- lichten en sirene. Verder heeft hij Koni schokdempers gekre gen om het weggedrag aan de eisen van de politie aan te pas sen. Als krachtbron heeft de Space Star een revolutionaire 1.8 liter direct ingespoten ben zinemotor aan boord met 122 pk. De komende maanden zal de zwaailicht-Space Star door verschillende politiekorpsen getest worden. Een auto die absoluut niet te klagen heeft over belangstel ling, de Volkswagen New Beetle, is nu ook in uniform te bewonderen. De Nederlandse VW-importeur Pon te Leusden heeft voor promotionele doel einden een 'nieuwe Kever' om gebouwd tot surveillanceauto voor de politie. Op deze manier kunnen diverse politieregio's kennismaken met dit nieuwe Volkswagen-product. Het korps Amsterdam-Amstelland krijgt als eerste de beschikking over de speciale politie-Beetle, om dat dit korps destijds als eerste (de oude) Kever ging rijden. De New politie-Beetle is uitge rust met alle functies die nood zakelijk zijn voor een surveil lanceauto. Zo beschikt hij over een mobilofoon voor het com plete Nederlandse politienet, een dakset voor optische signa lering, een sirene, zoeklichten, stopborden en de gebruikelijke politiestriping op de zijkant. In het interieur is verder een Carin-navigatiesysteem inge bouwd. De Beetle is uitgerust met een 1.9 liter turbodiesel krachtbron met 90 pk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27