ust is de kracht van Noordwijk Cricket - een manier van leven Sport Klassement topscorers '98-'99 WOUT BERGERS gpjont Ramses Bekkenk snel op 3000 meter Ajax (L) verliest weer UIT DE DEKKING wordt meest aut nceerde over de 'ne Freel< ry of de re Land ireahesk ^e'nders bezorgd om kaartenlast hoofdklasser CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 071 -5356463 Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Pntn. Geert van der Welden (WSB) 03 1) Alex Barendse (RCL) 00 27 27,00 2) Peter Zaalberg (VCL) 00 33 25,00 3) Barry Dubbeldeman (V'schoten) 00 24 24,00 4) Ben Kottenhagen (Meerburg) 00 27 20,25 5) Michel Turk (Meerburg) 00 27 20,25 6) Mark Ens (WSB) 02 20 20,00 7) Sander de Wolf (ASC) 02 26 19,50 8) Peter Zirkzee (RCL) 00 19 19,00 Dariel Dubos (Teylingen) 00 24 18,00 IQ) Marcel de Bruin (Leiden) 00 17 17,00 Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1998/'99 zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. De coör dinatie van het topscorers klassement is in handen van LEIDEN NOORDWIJK VOORSCHOTEN Wim van Duivenbode. Infor matie dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur, tel. 071-5356461. GOUDA/VUGHT WILMAR KORTLEEVER Ramses Bekkenk heeft enigs zins revanche genomen voor de twee nederlagen die hij eerder dit jaar met Leiden Atletiek leed tegen Prins Hendrik. In het hol van de leeuw won de steeple-chaseloper gister avond op het Vughtse sport park De Koepel een sterk bezet te 3000 meter (zonder obsta kels). Na een voorzichtige eerste ki lometer nam Remco Kortenoe- ven een voorsprong, maar Bek kenk liep het gat naar de kop man van Prins Hendrik voor zichtig dicht. In tegenstelling tot de slotetappe van het Ne derlands kampioenschap Ekiden estafettemarathon ont brak het Kortenoeven aan een extra versnelling. Met Kor tenoeven was Prins Hendrik de Leidenaars eerder ook al te snel af in het ploegenklassement van het Nederlands crosskam pioenschap. Onder uitstekende omstan digheden liet Bekkenk een tijd noteren van 8.05.21, een verbe tering van tien seconden van zijn persoonlijk record. Daar mee wordt een tijd van 8.35 op dc 3000 meter steeple-chase re- eel", zei de student lichamelijke opvoeding, die zich met die tijd wil kwalificeren voor de Univer- siade in juli op Mallorca. In Gouda waren twee pupil len van Martin Huizing de ster ke Leidse atleten hij de Ascen sion Games. Donna DeWitt opende sterk op de 800 meter, maar kon dat zonder tegen stand niet afmaken: 2.17,54. Martijn Scheffers eindigde met de discus als tweede, maar be naderde met 45,69 noch de nummer één Pieter van der Kruk (56,98), noch zijn per soonlijk record. De jonge Al- phenaar Mark van Kints had met 6,29 meter verspringen in Gouda en. 12,74 meter discus werpen in Vught ook een mati ge generale repetitie voor de nationale meerkampen, die vol gende week in F.mmeloord worden gehouden. CRICKET ANTON DIEDRICH De cricketers van Ajax kunnen de hooggespannen verwachtin gen nog niet waarmaken. Gok de tweede wedstrijd van het seizoen werd verloren. In Am stelveen bleek VW na een spannende partij te sterk. Eerst battend kwamen de Leidenaars tot 96 all out, VW passeerde het totaal voor het verlies van negen wickets. Was het afgelopen zondag het matige fielden dat Ajax de kop kostte, ditmaal liet het bat ten de Leidenaars in de steek. „Alles boven de 120 was win nend geweest", treurde captain Dirk Hensel. „Ook al was het een slechte pitch, ons totaal was veel te laag." Dat de eerste drie wickets vielen door twijfel achtige beslissingen van de umpire, vindt hij geen afdoend excuus. „De rest had meer met het koppie moeten batten. Te veel mensen gingen uit door een slecht schol, niet door een goede bal." De hoogste scores van Ajax kwamen van Anton Jacobs en Aat van de Polder, beiden haal den 18 runs. lacobs werd op een zeer optimistisch schot ge vangen, Van de Polder ging run-out tijdens een poging om een vierde run te lopen. In het veld vocht Ajax zich te rug. De ploeg liet geen bal pas seren, er werd geen kans ge mist. VW duikelde van 45 voor één tot 82 voor acht en met de scores gelijk viel het negende wicket. Daarna schoot een bal van de rand van het bat voor vier en moest Ajax met lege handen naar huis. Willem Molenaar: „Zolang mijn ogen en oren het doen, ga ik door." Naam: Joost deRoo. Bijnaam: De Boussel, naar een typetje van Jiskefet. Hoe het gekomen is, weet ik niet meer, maar inmiddels valt het me niet eens meer op. Geboren: 6 januari 1977 te: Leiderdorp. Woonplaats: Hazerswoude- Rijndijk. Clubs: Bernardus. Broers/zussen: Een broer, Bar ry. Die speelt in het tiende. Zij zijn onlangs kampioen gewor den. Beroep: Banketbakker. Opleiding: Nog twee examens en dan ben ik klaar met de banketbakkersopleiding op de streekschool. Lengte: 1.70, denk ik. Gewicht: 70 kg. Positie: Voorhoede, maar geen echte spits. Links/rechtsbenig: Rechtsbe- nig. Sterke punt: Mijn techniek is wel goed. Zwakke punt: Snelheid en koppen. Bernardus: Een heel mooie club, een echte dorpsclub. Ie dereen leeft mee, de burge meester wil altijd weten hoe het gaat, iedereen is ermee be zig. We hebben zelfs een sup portersclub, dat is toch zeld zaam in de lagere klassen. Vijf minuten voor de wedstrijd hoor je de deuren dichtslaan en als het eer ste fluitje klinkt, staat het vol langs de lijn. Prach tig- Trainers: Ben Möllers en nu Frans Sjardijn. Volgens mij is dat wel een goede trainer. Ik heb er nog niet veel meege maakt, maar als je ziet wat hij allemaal van de tegenstander weet en hoe hij de trainingen afstemt op de eerstvolgende wedstrijd, dan merk je dat hij echt weet wat hij doet. Hoogtepunt: Promotie naar de vierde klasse, vorig jaar. Dieptepunt: De degradatie naar de vijfde klasse het jaar daarvoor. Leukste tegenstanden MMO is altijd wel leuk, ik ken een paar van die koppen wel. Daar kom je er altijd wel een paar van tegen bij schuurfeesten. En het is een ploeg die ons wel ligt Vervelendste tegenstander: Groeneweg. Daarvan hebben we verloren en het was een ui termate onvriendelijke ploeg. Favoriete club: Ajax en Willem II. Ajax al van jongs af aan, en bij Willem II speelt mijn neef, Marcel Valk. Dus ik ben ook even aanhanger geweest van Volendam, Den Haag, Go Ahead en zo. Favoriete voetballer: Jari Litma- nen. En Mar cel. De derby's: Tegen MMO en Meerburg zet je altijd een stapje extra, dat zijn wedstrijden waar je in een seizoen naar uitkijkt. Dat der- bygevoel dat leeft wel, hier in de buurt. Hobby's: Muziek luisteren en maken. Een tijdje geleden speelde ik gitaar, ook samen met een paar vrienden. Dat is een beetje verwaterd, ik moest het misschien maar weer eens oppikken. Krant/tijdschrift: Het Leidsch Dagblad en de Donald Duck. Al zeventien jaar wacht ik iede re week met smart tot -ie in de bus valt, ook al is hij wat min der goed geworden. Eten: Een varkenshaas met roomsaus en champignonne tjes. Hmmm. Drinken: Een biertje. Man: Mijn vader. In de A-jeugd was hij mijn leider en nu is -ie voorzitter, hij is vanaf het be gin iedere week meegegaan. Vrouw: Nicole Kidman. Respect voor: Als mensen al tijd zichzelf kunnen blijven. Hekel aan: Ik maak me niet zo gauw druk. Maar in de file staan, daar kan ik niet goed te gen. Geloof: Katholiek. Maar niet actief. Mat Kerst en Pasen gaan we ook niet meer naar de kerk, dan is het te druk. Nicolaas Boys - Bernardus van aanstaande zondag: Dat wordt 2-0 voor ons. We heb ben daar nog niet gewonnen, maar eens moet de eerste keer zijn. Toekomst persoonlijk: Ik blijf nog wel wat jaartjes banket bakken en voetballen bij Ber nardus. Ik zie mezelf hier niet gauw vertrekken, ik ben te klein en niet snel genoeg om bij een topclub terecht te ko men en dan is Bernardus echt mijn club. Tot ik oud en grijs ben hobbel ik hier over het veld. Toekomst club: De derde klas se moet wel een keer haalbaar zijn, we hebben nog een jonge groep en met een of twee ver sterkingen kan het lukken. Maar dat is denk ik voor Ber nardus het maximaal haalbare. Het is trouwens nog een lange weg, via de nacompetitie. En misschien is het wel beter om nog een jaartje in de vierde klasse te blijven, voordat we promoveren. Dan is het risico minder groot dat we onderin gaan bungelen. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO TACO VAN DER EB aren en r maar i "1^ en 'Isse'meervüSe's spelen al decennia lang ominente rol in de top van het amateurvoetbal. nzinn'8 dan ook niet vreemd dat Noordwijk-aanvoerder 4*4- Reinders meent dat de ploeg uit Spakenburg in en de 'te kloppen tegenstander' is in de strijd om idskampioenschap bij de zaterdagamateurs. „We natiek met die wedstrijden bezig. Want het mag ■stien jaar geleden zijn dat we kampioen in de lasse werden, het is al weer twintig jaar geleden ordwijk algeheel landskampioen werd." „Cricket is geen sport, maar een manier van leven." Dat is het credo van Willem Molenaar, levend bewijs van zijn eigen stelling. Zijn eerste levensjaren bracht de 53-jarige cricketscheidsrechter door in Engeland en het was daar dat kleine Willem aan het cricket verslin gerd raakte. Daar, waar je op school geen gymnastiek krijgt, maar sport. Toen-ie naar Nederland kwam, dacht hij zijn favoriete spel nooit meer te kunnen be oefenen. Cricket in Nederland? Nee, dat kon niet. Tot die ene dag, ergens in 1962, toen hij op de fiets langs het cricketveld van Ajax in Oegstgeest reed: „Ik dacht dat ik droomde." Molenaar wist niet hoe snel hij lid moest worden van de club aan de Hofbrouckerlaan. Al na een week speel de hij z'n eerste wedstrijd. „En ik speel nog steeds", vertelt hij. „Bij S.G.S., een afkorting van Still Going Strong. Dat is een cricketclub voor 40-plussers met zo'n zeshonderd leden die altijd uit speelt. S.G.S. heeft namelijk geen eigen veld, maar speelt op uitnodiging van andere verenigingen. Ze zijn altijd te gast, zeg maar. In Zuid-Afrika hebben ze een mooi woord voor zo'n club: een kuierspan. Omdat ze altijd aan het kuie ren zijn, altijd onderweg." Met S.G.S. speelt Molenaar zo'n tien keer per jaar. Hij zou misschien wel vaker kunnen, ware het niet dat hij het 'scheidsrechteren' inmiddels de voorrang heeft gegeven. Eigenlijk niet zo vreemd voor iemand die één van de vijf mensen is die in Engeland het officiële cric- ketscheidsrechterexamen aflegde. Waardoor hij in 1994 fill-member werd van de Association of Cricket Umpires and Scores. „Mijn eerste wedstrijd als scheidsrechter was in 1976. Toen was ik nog parttimer, omdat ik alleen floot als ik vrij was met het eerste team, waar ik toentertijd nog voor speelde." Op dit moment heeft Molenaar er zo'n vierhonderd competitiewedstrijden en vijfentwin tig interlands opzitten. In 1994 beleefde hij zijn inter nationale hoogtepunt. „Ik werd toen als enige Neder landse scheidsrechter uitgenodigd voor het wereld kampioenschap voor B-landen in Kenia. Dat was een fantastische ervaring. Ik kijk ook erg uit naar 26 mei, als in Amstelveen de WK-wedstrijd Zuid-Afrika tegen Kenia wordt gespeeld. Dat is de enige partij die buiten Engeland wordt gespeeld, bij wijze van promotie voor de sport in Nederland. Daar zal ik de buitenlandse scheidsrechters gaan begeleiden." Als je Molenaar zo hoort praten, wordt al snel duide lijk dat je hier te maken hebt met een echte cricket freak. Waar komt dat fanatisme toch vandaan? „Kijk, cricket is zo'n mooie sport omdat het een teamsport is, maar waarbij het team wel afhankelijk is van individu ele prestaties. Daarnaast weet je nooit van tevoren hoe lang een wedstrijd zal duren. Dat kan tot twee uur 's middags zijn, maar ook tot acht uur 's avonds. En het maakt niet uit hoe laat het afgelopen is, het is daarna altijd gezellig. Echt een manier van leven dus. Ik ben dan ook blij dat het seizoen vorige week weer van start is gegaan", lacht hij. Sinds een aantal jaar heeft een cricketscheidsrechter de mogelijkheid om spèlers via een boeking te waar schuwen. Want zelfs de uiterlijk keurige sport kan niet ontkomen aan een zekere mate van verruwing in het spel. „Cricket is natuurlijk geen contactsport", vertelt Molenaar. „Ze schoppen elkaar niet onderuit of zo. Maar toch maak je steeds vaker mee dat spelers duide lijk laten blijken het niet eens te zijn met een beslis sing. Voor mij geldt: een reactie geven vind ik niet erg. Je bent bezig met presteren en ik begrijp dat er emoties loskomen bij een nadelige beslissing. Maar je moet dan niet door blijven zeuren. Ik vind dat je dan verkeerd bezig bent. En dan moet je af en toe wel eens een spe ler boeken, hoe jammer ik dat zelf ook vind. Als ik dan 's avonds terug naar huis ga, beschouw ik zo'n boeking echt als een nederlaag." Het zal deze cricketscheids er niet van weerhouden om zo lang mogelijk leiding te geven aan zijn favoriete spelletje. Of zoals hij het zelf zegt: „Zolang mijn oren en ogen het nog goed doen, ga ik door." Maar als hij ooit stopt, staan er waarschijnlijk nog steeds geen rijen nieuwe topscheidsrechters te trappelen om hem op te volgen: „Helaas is er nogal een tekort aan scheidsrech ters in Nederland. Waarschijnlijk omdat je gewoon een hele dag kwijt bent. Maar met dat woord 'kwijt' heb ik persoonlijk een beetje moeite. Je krijgt er zo veel voor terug. Ik heb als speler altijd erg van deze sport geno ten, en ik wilde gewoon wat terug doen. Zodat anderen kunnen blijven spelen. Déarom doe ik het zo graag." DER HULST leid was afgelopen za- het afsluitende com- effen met Scheveningen ig te merken. „We wa- gemotiveerd voor dat laar we kwamen al vrij 2-0 achter. Het is niet ie daar een tikje aan tbben gehouden. Deze weten wat er tegen IJs- Dgels van hen wordt Zaterdag gaat de beuk Reinders over de ïende uitwedstrijd, ijk wilde de uiteinde- 5-0 verloren wedstrijd :heveningen zonder en kaarten doorko ken IJsselmeervogels de spelers weer tot het ;aan, al geldt dat maar beperkte groep. „Het is dat een aantal spe- :herp staat. Zowel Pa- Jong als Marco Kleijn lij een volgende kaart orsing van drie duels, de Jong kan twee wed- [krijgen. Patrick de Jong kaarten opgelo- hij geen enkele irtreding heeft begaan, op een en heb tot nu ad. Voor mijn it heel laag. In een sei- :n ik altijd minimaal wedstrijd geschorst", robuuste middenvel- Inaast IJsselmeervogels eclub wordt in de strijd kterdagtitel is nog niet f DOVO en Hoek zijn log in de race. De voor- j) Reinders gaat uit naar g uit Veenendaal. „Hoek n leuke ploeg om tegen jn, maar het is zo ver weg. De reis er naar toe is ge woon een probleem. En tegen DOVO heb ik nog nooit ge speeld." Dat geldt niet voor IJssel meervogels. In de voorberei ding op het seizoen speelde Noordwijk die opponent nog met 4-0 van de mat. „Ze zullen daarom in Spakenburg best wel revanchegevoelens koesteren. Ik ben in ieder geval geen fan van hun spel. Er staan spelers in, die eigenlijk helemaal geen voetballer zijn. Zo staat er ach terin een gozer van twee meter, maar hij is niet te passeren. Het spel oogt niet, het is een stugge karakterploeg." De middenvelder schat de Spakenburgers hoger in dan DOVO of Hoek, ook al doet IJs selmeervogels geen beroep op Gérard van der Nooij en Pascal de Bruijn. Zij kregen hun 'ont slag', nadat bekend werd dat ze aan het einde van het seizoen vertrekken naar uitgerekend aartsrivaal en buurman Spa kenburg. „Ik ken trainer Erik Assink nog uit de tijd dat ik bij Groningen speelde. Hij gaf trai ning bij Drachtster Boys. Ik heb begrepen dat hij alle clubs in de regio heeft afgebeld om er ach ter te komen naar vvelke vereni ging de twee zouden gaan. Hij belde met Elinkwijk, Holland en uiteindelijk Spakenburg, waar ze het toegaven. Het ge rucht gaat. zelfs dat de twee zwijggeld kregen om tot 28 mei hun mond te houden. Aan de ene kant ben ik er wel blij om dat ze uit de selectie zijn gezet. Het waren toch de beste spelers van IJsselmeervogels, maar aan de andere kant willen de ande ren nu laten zien dat ze het ook zonder Van der Nooij en De Bruijn kunnen. Ze zullen hun ij zont Arnold Reinders (7) vindt dat Noordwijk te vreden mag zijn met een gelijk spel tegen IJs selmeervogels, morgen de eer ste tegenstan der in de kampi oenscompetitie. rug rechten." Reinders gaat ervan uit dat een gelijkspel in Spakenburg geen slecht resultaat is. „Je moet er gewoon voor zorgen dat je die eerste wedstrijd onge schonden doorkomt. Met een gelijkspel mogen we niet onte vreden zijn, al hebben wij cr niet de ploeg voor om voor één punt te spelen. Dat zullen we dan ook niet doen." „In zo'n kampioensrace moet je een beetje geluk hebben. Tot nu toe hebben wij vaak in de zelfde samenstelling kunnen spelen, maar als je snel een speler als Patrick de Jong kwijt raakt, dan wordt het er niet makkelijker op. En we zitten natuurlijk ook nog met een kee per die geblesseerd is. Ik heb er mijn twijfels over of Marco Korff in de nacompetitie nog speelt. Natuurlijk hebben we vertrouwen in Robert Spaan. Hij is een talent, maar nog geen Marco Korff. Robert heeft be wezen dat hij het niveau aan kan, maar hoe gaat hij in de na competitie met de druk om? Hij is net 18." De steun van het eigen pu bliek zal in de extra wedstrijden onontbeerlijk zijn. „Een tijdje terug was het net zo'n soort theaterpubliek. Dan wonnen we met 1-0 en kregen we toch te horen dat we slecht hadden gespeeld. Dat is wel veranderd. Wij hebben nu een goede sup- portersgroep. In de kampioens wedstrijd was er veel vuurwerk en tegen Scheveningen bleven ze ondanks de achterstand maar zingen." „Ruud Bröring is in ons suc ces ook enorm belangrijk ge weest. Mensen onderschatten dat wel eens. De trainer zorgt voor sfeer, eenheid, en kan goed inschatten wanneer een speler iets meer of minder moet doen. Hij verplaatst zich ook in de mens achter de speler. We hebben een paar spelers met vrouwen die in verwachting zijn. Hij zegt dan gerust: 'Ga met je meissie mee'. Ruud is heel sociaal." Reinders speelde zeven sei zoenen (inclusief de jeugd) bij Groningen voordat hij via be middeling van Theo van Leeu wen, coach van het Nederlands studententeam, bij Noordwijk terechtkwam. En de 28-jarige voetballer is voorlopig nog niet uitgekeken op de club uit de kustplaats. „Ik hoop nog een jaartje of vijf mee te kunnen. Dit is gewoon een hele fijne club. Je hoort ook nooit een on vertogen woord van spelers die bij Noordwijk weg gaan. Ik denk dat daarin ook de kern van onze kracht zit. Dit jaar moesten we verschillende nieu we spelers inpassen, maar ie dereen voelde zich al snel op zijn gemak. Noordwijk wil altijd om de titel spelen, maar omdat het er zo rustig aan toegaat voel je als speler die druk niet." 1 Scheids!! is een ek over arbiters. In estiende aflevering em Molenaar, een ^scheidsrechter uit dorp. Hij is een van lechts vijf Neder- ers die full member kn de Association of 000 tket Umpires and Scores.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25