Ajax kan kunstmatig feestje vieren Dankzij Barney is de dartsport de kroeg ontgroeid et einde van een tijdperk Sport EFA-Cupfinale is jzonder eenzijdig Roda lijkt niet in Europa te geloven maar wint wel: 1-0 Van der Kooij uitgenodigd voor wereldbekerwedstrijd ,AC 14 MEI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 rdenkingstoernooi Kleurrijk Elftal Ni BSCH-ï Ter nagedachtenis van het bij vliegveld Zanderij in ianie vrijwel voltallig omgekomen Kleurrijk Elftal spelen de Hg ge iQeurrijk Profs met Ajax en FC Den Bosch een minitoer- in het Ecco Stadion. Het evenement in Den Bosch heeft i. Zoeten sop dinsdag 25 mei. De vliegramp met het SLM-toestel ge- je in juni 1989. De organisatie kan rekenen op onder ande- jerald Vanenburg, Kenneth Monkou, Sonny Silooy, Rob en Fabian Wilnis. nchester speelt gelijk gjj Hoewel de 0-0 tegen degradant Blackbum Rovers niet f i goed was, kan het ene punt Manchester United wel de ti- 001 de Premier League opleveren. Manchester staat met nog luel te gaan een punt voor op Arsenal. Voor Blackbum was onfrontatie met Manchester de laatste kans op lijfsbehoud. Ieei |oeg had moeten winnen om nog uitzicht te houden op 3 eriengd verblijf in de Premier League. rving plaatst zich voor Sydney Robin Korving heeft gisteren tijdens de Grand Prix-wed- strekfn iên to Doha de 110 meter horden gewonnen. De aüeet uit hugowaard liep een tijd van 13,32 seconden. Daarmee vol- Korving aan de richtprestatie voor de Olympische Spelen >000 in Sydney. Die staat op 13,40 seconden. Korving, hou- an het nationale record met 13,20 seconden, was al zeker avalificatie voor de wereldtitelstrijd van augustus in Sevilla. ntree Bettine Vriesekoop waveen Bettine Vriesekoop maakt haar rentree bij onderbeek/DTK in de finale om het landskampioenschap, ifeltennisster is sinds het overlijden van haar partner Hans Vissen niet meer in actie geweest. Sinds vorige week echter esekoop, die al ruim drie maanden zwanger is, weer in ing. Inmiddels heeft ze te kennen gegeven beschikbaar te voor de finale tegen Den Helder, die op zondag 30 mei in van De Veluwe in Apeldoorn wordt afgewerkt. bobank-succes in Wallonië n. De Rabo-equipë heeft op Hemelvaartsdag een mooie jeslagen. Drie Nederlanders bezetten het erepodium van ieïfrand Prix van Wallonië. Patrick Jonker kwam in Namen al- aan de streep, op 37 seconden gevolgd door Leon van Bon. seconden later maakte Koos Moerenhout het succes com- lajicek uitgeschakeld in Rome irdt ont Richard Krajicek verloor woensdag in het toernooi in Ro ste c nde tweede ronde kansloos van de Duitser Nicolas Kiefer, r ail? i-2. Ook Jan Siemerink kwam niet in de derde ronde. De wl' iburger ging ten onder tegen de als zevende geplaatste Brit lbUf|7 Henman: 7-5 7-5. Net als voor Krajicek en Siemerink kwam Time woensdag al het einde voor Pete Sampras in de tweede e. De Amerikaan, die in Italië zijn rentree maakte na een lessure, was volstrekt hulpeloos tegen Fernando Meligeni, Fortuna na twee snelle treffers al vroeg verslagen Met een brok Deens dynamiet forceerde Ajax dan toch het slot van de poort naar Europees voetbal. Twee vroe ge treffers van Jesper Gronkjaer bliezen gisteravond het bouwwerk van Fortuna-trainer Bert van Marwijk op en ze beroofden de bekerfinale in de slechts half gevulde Kuip van elke vorm van spanning en attractiviteit (2-0). Tim de Cler heeft zijn eerste hoofdprijs als Ajacied binnen. Hij torst de Amstel Cup na de gewonnen finale tegen Fortuna Sittard. foto hans van weel ROTTERDAM HENK HOUTINK Na de twee competitiezeges van Fortuna Sittard op Ajax bleef een nieuwe verrassing uit. Sterker, een huzarenstukje zat er gisteravond geen moment in. Dat was vooral jammer voor de 11.000 geel-groen uitgedoste Limburgse fans. Ze lieten hun club echter niet in de steek. Ook in de tweede helft volhard den de fans in samenzang voor hun reeds verslagen favorieten. En na afloop bedankten ze de Fortuna-speiers zelfs met een staande ovatie. Mooier was niettemin het moment waarop Jari Litmanen de beker in ontvangst nam. Het was voor de Finse modelvoet- baller een laatste glimp van glo rie in het roodwitte Ajax-shirt, waarin hij in zeven seizoenen alle mogelijke prijzen koh beju belen. Litmanen krijgt nu het af scheid bij Ajax dat hij vurig wenste. De club die hij in zijn hart heeft gesloten en die hij in zijn laatste jaar door talrijke da len diende te leiden, is door de bekerwinst verzekerd van UEFA Cupvoetbal voor volgend sei zoen. Het innigst voelde Edwin van der Sar zich gisteren verbonden met zijn Scandinavische aan voerder. De doelman, die Ajax mogelijk ook gaat verlaten, knuffelde Litmanen voor de af trap en zocht hem ook direct na het eindsignaal weer op. Samen wonnen ze alles bij Ajax. samen verwerkten ze dit laatste sei zoen ongetwijfeld ook vele ver zwegen ergernissen. De fraaie plaatjes pasten bij de ontknoping van een beker toernooi, hoe doods die ook was geweest. Maar ze gaven in het geval van de onttroonde kampioen uit Amsterdam te vens een vertekend beeld. Trai ner Jan Wouters verloor na af loop de realiteit niet uit het oog en sprak onverbloemd van een 'heel slechte wedstrijd'. Linkerspits Gronkjaer had uitzinnig gereageerd op zijn vroege treffers en ook de overi ge Ajacieden jubelden zoals ze dit seizoen nog niet eerder had den gedaan. Maar bij Wouters, later op de schouders genomen door zijn uitgelaten spelers, was de opluchting gisteren groter dan de blijdschap. In zijn eerste half jaar als hoofdcoach kon Wouters wei nig uitrichten met de erfenis van zijn al evenzeer onthande voorganger Olsen. Hij hoopt volgend seizoen een nieuwe start, volgens zijn eigen inzich ten te kunnen maken. Daarbij kan hij de lang benauwde (en beschimpte) beleidsbepalers van Ajax na gisteren in elk geval de zekerheid van Europees voetbal bieden. Niet langer hoeft Wouters te balanceren tussen hoop en vrees. De jonge trainer, wiens optreden in zijn eerste maan den niet altijd overtuigend was, kan zich er op laten voorstaan dat gisteren in Rotterdam de rust werd hervonden door een goede tactische zet van zijn hand. Wouters had Witschge opnieuw, evenals afgelopen zondag tegen De Graafschap, een centrale rol toe bedeeld. Met Litmanen kon Witschge op het middenveld de regie ter hand nemen. Van het strijdplan van Fortu na, dat druk wilde uitoefenen en wilde voorkomen dat de trapvaste spelers bij Ajax hun vleugelspitsen zouden berei ken, kwam mede daardoor niets terecht. Al na ruim een kwartier had Gronkjaer, losge laten door de dolende Lee, twee keer kunnen toeslaan. Opval lend genoeg beide malen na een pass van Witschge (2-0). ,,We waren onszelf in het eerste half uur niet", sprak Fortuna- trainer Van Marwijk bedrukt. Maar spanning speelde ook de winnende ploeg parten, had Wouters geconstateerd. „Het is ook niet gewoon", zei hij met een vleugje ironie, „dat Ajax in zo'n wedstrijd Europees voetbal moet veiligstellen." Ajax viel in de tweede helft ver terug en het verdedigde soms weer chao tisch. Maar in de voorste lijn van Fortuna leken Bouma en vooral Simons, vorige week met vier treffers nog uitblinker te gen PSV, bekneld in een korset van verkramping. Vandaag laat Ajax zich huldi gen in de Arena. Het belooft een gepast feestje te worden, in veel opzichten. Spelers zullen juichen na een seizoen waar voor de meesten zich dienen te schamen. Het publiek, waarvan een verwend deel zich alweer van het Amsterdamse 'partysta dion' had afgewend, zal klap- pen en zingen, nu er toch nog iets is gewonnen. Kunstmatig, dat zal het zijn. Typisch iets voor de Arena: typisch iets, be kerwinnaar of niet, voor het Ajax van het seizoen '98-'99. Ajax: Van der Sar Melchiot. Oliseh. Witschge en De Cler; Rudy. Litmanen en Hoekstra; Wamberto (25. Benni), Arveladze en Gronkjaer. Fortuna Sittard: Van Zwam; Lee, Hof land, Roest en Hermans; Gesthuizcn (62. Hamming). Paciorek. Kool en Bouma (76. (leering); Jeffrey en Si- as een finale, een nacht- s e, maar geen moment ledstrijd. De confrontatie wnsdag in Moskou tus- Vma en Olympique Mar- (3-0) was bijzonder een- De Italianen hadden ingespeelde ploeg, de een zwaar gehandi- fonnatie. ndanks duurde het nog tkelijk lang eer de eerste een feit was: 26 minu- kwam op naam Irespo, die een verkeerde 2,i speelbal van Blanc over nan Porato schepte. 61.000 toeschouwers be? i Parma nog voor rust in veiligheid, via een kopbal van Vanoli (2-0). Chiesa maakte na rust een heerlijk doelpunt. De Italiaan knalde een voorzet van de rechterflank hard in de rechterbovenhoek. Alle twijfel was verdwenen, Parma pakte de derde Europe se beker in haar bestaan. Het was de tweede UEFA-beker, na de zege op Juventus in de fina le van 1995. De andere Euro pese cup was de Europacup voor bekerwinnaars in 1993. Olympique Marseille: Porato; Blon- deau, Blanc, Domoraud en Edson (46. Camara); Issa, Brando, Bravo en Gour- vennec; Pires en Maurice. Parma: Buffon; Thuram, Sensini en Cannavaro; Vanoli, Baggio, Boghossi-. an, Fuser en Veron (77. Fiore); Crespo, (84. Asprilla) en Chiesa (67. Balbo). Raymond van Barneveld wint nationale darttitel in Noordwijkerhout De dartsport wint in Nederland nog steeds aan populariteit. Na de successen van Raymond van Barneveld, die de afgelo pen twee jaar tot wereldkampi oen gekroond werd, maakte de sport een enorme hausse door. Die is inmiddels voorbij, maar nog steeds stijgt het ledental van de Nederlandse Dartfede ratie (NDF) jaarlijks met tien procent. „Natuurlijk heeft dat voor een groot deel met Ray mond te maken", weet Hennie Nagtegaal, de voorzitter van de NDF. „De sport heeft aan hem een hoop positieve publiciteit te danken. Het publiek krijgt meer informatie over wat er in Nederland gebeurt op het ge bied van darts. In een paar jaar tijd is het aantal leden gestegen van dertienduizend tot boven de twintigduizend." Die positieve publiciteit heeft ook nog een andere uitwerking, zo bleek gisteren. Het Neder lands kampioenschap darts in De Schelft in Noordwijkerhout trok ruim achthonderd bezoe kers, opvallend was het grote aantal jonge kinderen in de zaal. De dartsport heeft het imago van 'kroegspelletje' van zich afgeworpen. „Had darts dan zo'n slecht imago?" vraagt NDF-secretaris Menno Snip zich af. „Natuurlijk wordt er ook in café's gedart, dat zal ook wel zo blijven. En er zijn dar ters, die het daar prettiger vin den. Maar het darten is de kroeg ontgroeid, dat is duide lijk. Ouders nerrien nu zonder problemen hun kinderen mee naar een toernooi." Voor de toeschouwer valt er bij een darttoernooi weinig te ge nieten. Alleen de finales wor den gespeeld op het podium, met een caller ernaast. Tot die tijd wandelt de belangstellende rond tussen de veertig borden, die staan opgesteld in de sport hal. De kenner ontwaart de ge zichten van Chris Mason en Les Wallace, Britse profs die dit weekeinde meedoen aan het Dutch Open in Eindhoven en alvast wat demonstraties in Ne derland hebben gegeven. Zij kijken even naar Stompé en 'Barney', grote concurrenten de komende dagen. En zij lo pen vlug langs de borden, waar mensen staan te spelen die het niveau van de gemiddelde ple- zierdarter niet ontstijgen. Toch is het niveau over het algemeen behoorlijk en wordt het steeds beter. Nederland kan nu al bo gen op de Europees kampioen bij zowel de meisjes als de jon gens en wandelend over de vloer vliegt de ene hoge score na de andere de toeschouwer om de oren. Voor het 21ste toernooi om de Nederlandse darttitel schreven zich 207 deelnemers in voor het mannentoernooi en 43 bij de vrouwen. Onder de deelne mers waren ook de 'grote drie', Co Stompé, Roland Scholten en Van Barneveld. Zij deden vooral mee om de nationale ploeg te bereiken, die in okto ber wordt afgevaardigd naar het WK in Zuid-Afrika. De eer ste vier van de Nederlandse rankings worden uitverkoren en voor grote namen wordt geen uitzondering gemaakt. Voor Scholten een teleurstel ling, hij verloor in de derde ronde en viel buiten de boot. Marco Tak, die hem versloeg, was vorig jaar kampioen bij de junioren en haalde gisteren bij de senioren meteen de finale. Behalve Scholten versloeg hij onderweg ook Stompé, de nummer één van Nederland. In de finale dolf hij het onderspit tegen de wereldkampioen. Van Barneveld won met 4-0. „Met de jeugd zit het wel goed", ver telt Snip. „Marco Tak deed het vandaag geweldig, maar de ko mende jaren zie ik nog meer talenten aankomen. Talenten, die het Raymond en de rest heel erg moeilijk kunnen ma ken." Bij de vrouwen won de ge doodverfde favoriet Francis Hoenselaar de titel. Zij versloeg Kitty van Vliet met 3-0. Jordy Hoeben (juniorenkampioen) en Marian Levai (winnares bij de junioren meisjes) zijn de na men, die in de toekomst mis schien wel net zo bekend wor den als Stompé, Scholten en Van Barneveld. Na afloop van het toernooi werden de teams voor het WK bekend gemaakt. Bij de man nen worden Co Stompé, Bert Vlaardingerbroek, Frans Har- men en Raymond van Barne veld afgevaardigd, de vrouwen- ploeg bestaat uit de beide fina- listes van gisteren: Francis Hoenselaar en Kitty van Vliet. NOORDWUKERHOUT ANTON DIEDRICH •byers DIOK staan landstitel af aan HRC (OMAN LEEFMANS iter&C maar een centi- of tien of DIOK had gis- l nog een beslissings- uit het vuur gesleept, óek van Ewoud Chaudron luttele seconden voor indsignaal rakelings langs 5l! den en dus bleef het 10-9 voordeel van de nieuwe ompioen HRC. Na tien )I0K' kan er dan eindelijk een andere naam in de ?ems( '0ensbeker worden 12. verlies werd in het Leidse opvallend gelaten u erd. Want als het huidige, team al zo dicht bij het emw* kerker geachte HRC kan dan is het slechts een van tijd voordat de vlag Smaragdlaan weer uit een periode van hoogtij, altijd verval, zeker in de filosofeerde voorzitter Veen. „Dat verval had moeten komen, want lonnen met tien, elf nieu- «lers. We moeten dus al jn dat we nog zo ver zijn nen. Op de slotdag van ar verliezen we met maar 'unt van een team dat al ar aan het bouwen is. Als ;e DIOK op elkaar trgespeeld en coach Ian tofiak - echt een topper - dan zitten we zo weer aan 'anfr" 'blad tfand van de huidige spe- "ïp die daaraan twijfelt °m was bij de meesten ud« are smaak van het bijna asche verlies na een bier twee alweer weggespoeld, aanvoerder Marcel van ïiden i Loon als routinier Yves Klim mer gaat ervan uit dat DIOK in de komende jaargang de twee strijd met HRC weer in Leids voordeel beslist. Van Loon: „Dit heette dan een opbouwend jaar te zijn, maar als we vandaag niet zoveel kicks hadden ge mist, hadden we ze zondag ge sloopt, want zij zaten er duide lijk doorheen. Misschien is het ook wel goed dat iemand an ders een keer kampioen wordt. Dat legt de volgende keer de druk op HRC." Van Loon hoopt een nieuwe, twaalfde landstitel nog als spe ler mee te maken, Kummer stopt. Het monument Van het Nederlandse rugby kan het niet meer opbrengen om van au gustus tot mei volop te trainen. „Ik ben moe. Vandaag hadden we de winst nog verdiend ook, maar onervarenheid brak ons op. HRC heeft gebouwd, wij moesten improviseren. Daarin zat het verschil. Als de club goed op poten blijft, komt het wel weer goed." HRC was over het gehele sei zoen genomen de beste rugby- ploeg van Nederland. In de re guliere competitie werd met 42- 15 en 44-14 van de scheidend landskampioen gewonnen. Naarmate het einde van het speeljaar naderde, werd het verschil kleiner. De laatste twee duels eindigden met 17-7 en 20-11 in Haags voordeel. Tel daar dë 10-9 van gisteren bij op en de stijgende lijn van de Lei- denaars is duidelijk. Het laatste duel had eigenlijk al in winst van DIOK kunnen eindigen. Chaudron miste in de gelijkop- gaande eerste helft twee kicks, waardoor HRC met een 5-3 voorsprong leek te gaan rusten. In de laatste minuut kon, door een grove fout in de Leidse de fensie, Hagenaar Sebastiaan ten Hagen uit een mol wegbreken, in zijn eentje naar de tryline lo pen en voor 10-3 zorgen. „Dat bedoel ik nou met onervaren heid. Dat mag natuurlijk nooit gebeuren", vond Kummer. De kemphanen waren ook na rust aan elkaar gewaagd. De ar biter weigerde een paar keer om voor offside van HRC te flui ten, maar desondanks brachten twee rake kicks van Chaudron DIOK tot op één punt. In de slotseconde mocht hij van on geveer dertig meter opnieuw aanleggen. De pakweg vierhon derd toeschouwers werden muisstil en sommige HRC-spe- lers wendden zich af van de pa len. Enkele centimeters bepaal den uiteindelijk het verschil tussen een hernieuwd treffen en de titel voor de Haagde Rug by Club. Het tijdperk DIOK is na tien jaar voorbij. Ook de 32- jarige Britse coach Ian Krysz- tofiak - die zichzelf opstelde en als voormalig speler uit de En gelse competitie het rugby be paald nog niet verleerd bleek te zijn - ziet het verlies niet meer dan een hickup. Een kortston dig foutje dat snel weer wordt gladgestreken. Als hij zijn be trekking bij de British School weet te verlengen, gaat het her stel onder zijn leiding gebeu ren. „Ik ben vooral enorm trots op de jonge spelers. We hadden halverwege het seizoen niet eens gedacht de play-offs te ha len. Nu komen we nog zo dicht bij HRC, de ware kampioen. Let op: volgend jaar staan we klaar." KERKRAPE ANP Roda JC kwam woensdag stuk ken dichter bij deelname aan de UEFA Cup. De trots van Kerkrade lonkt zelfs naar de Champions League. Vraag niet hoe. Roda won met 1-0 van kampioen Feyenoord en klom naar de vierde plaats. Op papier knap, qua uitvoering belab berd. Er was een rode kaart van Feyenoorder Kornejev voor no dig om de Limburgers in het zadel te helpen. Lawal profiteerde vrijwel meteen van de numerieke meerderheid. Nygaard mocht op rechts ongehinderd het strafschopgebied binnenlopen. I>awal was de enige die op zijn voorzet reageerde: 1 -0. Voor het slappe Feyenoord meteen de genadeklap. Roda had de Rot terdammers met veel grotere cijfers moeten verslaan, maar ontbeerde het heilige vuur. Roda IC: Kalac; Senden, Vrede, Luij pers en Van Haareri; Nygaard, Van der Luer, Doomernik en riiwal; Peetere en Van Houdt (73. Zafarin). Niet typerend voor de wedstrijd, wel voor het seizoen: HRC neemt DIOK in de mangel. Uitgebeeld door HR- Cer Arthur Calland die Barnard Ie Roux van DIOK keelt foto dick hogewoning nale juniorenselectie van Frans Maassen (Rabobank, red.) nog een Nederlandse ploeg van start mag gaan. Daarvoor ben ik gevraagd en dat stimuleert me enorm", aldus Van der Kooij. Nu ook de meerdaagse wed strijd in en om Frankfurt op het persoonlijke wielerprogramma van Van der Kooij is versche nen, is een opmerkelijke situa tie ontstaan. Van 28 tot en met 30 mei neemt de renner van de Zundertse wielervereniging Sauna Diana immers deel aan de 18de editie van de Interna tionale Junioren Driedaagse van Axel (Coupe du Monde Ju niors 1999). „Ik hoop dat ik dan ook in deze vorm steek, want mijn broer Vincent heeft die etappekoers in zijn juniorentijd gewonnen." De wedstrijd in Duitsland (22 tot en met 24 mei) bestaat uit drie zware rit ten en een tijdrit. Ewoud van der Kooij is door bondscoach Herman Snoeijink opgeroepen voor de Driedaagse van Frankfurt, een etappewed strijd die behoort tot de reeks wereldbekerwedstrijden voor junioren. De 17-jarige leider dorper kreeg de uitnodiging op basis van zijn goede prestaties in dit wielerjaar. Van der Kooij eindigde afge lopen weekeinde tijdens de Heuvelland Tweedaagse, een wereldbekerkoers (Super Ca lendar) in het Limburgse Klim men, als derde Nederlander. Eerder in het seizoen zegevier de hij in het zware Bergcriteri- um van Schweiberg en baarde de tweedejaars junior opzien met zijn zilveren plaats in de Omloop van Borsele. „Snoeij ink heeft me in een brief mede gedeeld, dat er naast de natio-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21