Tuinbankjes voor een gerust geweten >k Rijp en Groen De buxus temmen Magie achter bloemen en planten P bloemendaal bv. Rubberboom als kamerplant VRIJDAG 14 MEI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOElINGA*' Tijd voor zomerbollen Voor het eerst is er dit jaar een redelijk ruim aanbod van hou ten tuinmeubelen die zijn ge maakt van hout uit beschermde bossen. Belangstellenden moe ten er nog wel moeite voor doen ze te vinden. Ze zijn her kenbaar aan het FSC-keurmerk. een label of een brandmerkje met een tekeningetje van een soort boom, die. als je hem op zijn kant houdt, ook wel iets van een hart weg heeft. Daar onder staan de letters FSC, een afkorting voor 'Forest Steward ship Council'. Dat is een orga nisatie die wereldwijd werkt; vandaar de Engelse naam. Vrij vertaald is het de Raad voor Goed Bosbeheer. Houten tuinmeubels zijn op het ogenblik zeer populair. Ze vari eren in prijs van heel goedkoop tot zeer duur. Voorheen waren het voornamelijk exclusieve, uit Engeland afkomstige meube len. Gemaakt van tropisch teak hout. Je kon ze voor de rest van je leven in de tuin laten staan zonder er iets aan te doen. Ze zouden dan net zo mooi grijs worden als de banken die in de tuinen van Engelse buitenplaat sen staan. Op het ogenblik zijn er heel veel goedkopere tuin meubelen die op dit imago voortborduren. Dat voor dit genoegen bos wordt gekapt en het ecosys teem op aarde wordt aangetast, drong maar langzaam door. Niemand kon zich voorstellen dat zijn ene eigen bankje zoveel ellende teweeg zou brengen. Maar het gaat natuurlijk niet om dat bankje. Het gaat ook om al dat andere hout, dat voor uit eenlopende doeleinden wordt gebruikt. Wereldwijd is actie op gang gekomen om de afbraak van het tropische regenwoud te stoppen. In Nederland doen de Vereniging Milieudefensie, de Novib en het Wereld Natuur Fonds mee. Het doel is 'duurzaam bosbe heer', maar de organisaties zelf spreken van 'goed bosbeheer'. Voorzichtigheidshalve. Na drie kapcycli moet het bos nog zijn oorspronkelijke biologische rijkdom hebben, maar of dat lukt, zal pas over drie eeuwen duidelijk zijn. Op dit moment is er vijftien miljoen hectare goed beheerd bos. Lijkt veel mis schien, maar er is op de wereld 3,4 miljard hectare bos. Ruw weg de helft daarvan wordt commercieel gebruikt. Milieudefensie is driftig bezig om de complete branche die Een tuinbankje van hout uit een duurzaam beheerd bos met ingebrand keurmerk van FSC. tuinmeubels verkoopt voor het FSC-hout te winnen. Dat gaat echter niet overal van een leien dakje. Er zijn te veel verschil lende verkooppunten die voor FSC moeten worden gewon nen. De belangrijkste verkopers zijn natuurlijk de tuincentra, maar er zijn ook de warenhui zen zoals Blokker, Hema, Bijen korf en V&D, die in het voorjaar de tuinstoelen in huis halen. Kwantum stelt als doel dat ze in 2002 een houtassortiment wil hebben dat volledig afkomstig is van gecertificeerd hout. Ook Intratuin heeft te kennen gege ven dat het streeft naar een col- FOTO ANP lectie met alles van hout uit duurzaam beheerd bos. Zover is het dus op dit moment nog niet. Veel duurder dan andere hou ten meubelen zijn de FSC-ban- ken, stoelen en tafels niet. De kosten van het certificeren zijn maar een piepklein onderdeel send. Eigenlijk doet hij het op alle soorten grond mits niet al te nat, want van natte voeten houdt hij niet. Buxus doet het ook heel goed in potten al zal meri deze midwin ter wel enigszins moeten be schermen, niet zozeer de groe ne delen als wel de aarde in de potOok ten aanzien van de standplaats is buxus makkelijk. Hij verdraagt zon, halfschaduw en zelfs schaduw. Wat dat be treft geen kwaad woord over ons palmboompje Alleen met snoeien moeten we opletten. Snoeien op een hete dag in de brandende zon geeft kans op verbranding en dat zou zonde zijn. De eerste vormsnoei valt in mei na de nachtvorsten. Zo lang het gaat om strakke omlijs tingen van perken blijkt snoei en niet zo moeilijk te zijn. Maar span wel draden want eenmaal verkeerd gesnoeid vergt maan den eer de fout weer is hersteld in verband met de trage groei. Nog moeilijker wordt het als we een wat grillige of juist kogel ronde vorm nastreven. In dat geval zal het verstandig zijn om de vorm zo goed als het gaat aan te geven met ijzerdraad. Doe dat wel zorgvuldig omdat fouten zo moeilijk te herstellen De meeste tuiniers zullen er niet bij stilstaan, maar achter nogal wat bloemen en planten schuilt een rijke wereld van le genden. Het zijn spannende verhalen uit vervlogen tijden over toverplanten, heilige strui ken en bloemen met magische krachten. De interesse in die verhalen is een beetje verdwe nen. Waarom steken er tijdens de lente zoveel madeliefjes de kop op? Dat komt, omdat de maagd Maria, na het horen van de blij de boodschap over haar aan staande zwangerschap, weende van vreugde. Alle tranen veran deren in madeliefjes. De duivel zag dit, werd woedend en pro beerde vervolgens met zijn klauwen de bloempjes te grij pen- Overal waar hij echter met zijn poten de grond raakte ont stond knoflook. De bloempjes konden niet tegen de stank van knoflook en om de nare geur te verdringen, schoten talrijke madeliefjes uit de grond. Te genwoordig wijst menigeen naar het voorhoofd bij die rede nering, maar tijdens de Middel eeuwen was de wetenschap nog niet zo ver gevorderd dat zij de ware oorzaak kon aanwij zen. Dat geldt ook voor dieren, want toen Christus aan het kruis hing kreeg een kruisbek, een vin- kensoort met een opvallende snavel, medelijden met Jezus. Met zijn snavel probeerde het vogeltje de spijkers uit de han den van Christus te trekken. Hierdoor werd zijn bek echter verbogen en sindsdien heeft ie dere kruisbek een gekruiste snavel. Dat het vogeltje daar mee makkelijk kegels van naaldbomen kan openbreken om er vervolgens zaden uit te pikken, werd pas veel later ont dekt. De alruin was een plantensoort waarmee de eigenaar geld en liefde kon verdienen. Deze plantensoort heeft een wortel die op een kabouter lijkt en middeleeuwers dachten daar om dat aan de alruin een le vend mensje zat. Zodra de al ruin uit de grond werd getrok- CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1. Explosieve vlo (8); 5. Aan het voedsel ontbreekt voor dit dier niets (8); 6. Bergplaats voor moeder in de dierentuin (4); 8. Onvriendelijk komt de aap bij de sopraan vandaan (4); 10. Geen harmonieuze dans (5); 12. Overblijvende groep mensen (5). VERTICAAL 1. Adembenemend gaar laten worden (6); 2. Hij loopt ook snel achteruit (6); 3. Het komt in banken voor als het lawaai terugkomt (5); 4. Door elkaar zijn zwarte paarden geweldig (5): 7. Verdacht om het niet te hebben (5); 9. Gespeeld exemplaar (4); 11. Gek op slaap (3). Oplossing van woensdag:Horizontaal: 1. Landgoed; 5. kaasrasp; 6. eend; 8. slee; 10. tenor; 12. netel.Verticaal: 1. Lokaas; 2. naadje; 3. garde; 4. Essen; 7. ernst; 9. eten; 11. ril. van de andere kosten, die in de bosbouw en bij de verdere ver werking en verhandeling moe ten worden gemaakt. Er is ove rigens ook Nederlands bos dat door de FSC erkend is. Staats bosbeheer heeft veel bos laten certificeren. Zodoende staat er nu bij de Gamma een tuinset van goedgekeurd lariks, afkom stig uit Nederlands bos. Met de duurzaamheid van de houten meubels zelf heeft Mi lieudefensie zich niet bezigge houden. Hoe lang zo'n tuinset buiten goed blijft, hangt na tuurlijk sterk af van de behan deling die het hout krijgt. Van bepaalde houtsoorten wordt geclaimd dat ze een natte win ter met gemak overleven, en ook nog wel twintig volgende winters. Maar al die bewerin gen zijn niet op waarheid on derzocht. Bij de FSC-meubelen gaat het uitsluitend om de ma nier waarop werd omgespron gen met het bos, dat het hout lev.erde, en waarvan ze zijn ge maakt. Lijsten met winkels waar FSC- meubels te koop zijn, zijn ver krijgbaar bij Milieudefensie, ser vicelijn: 020-6262620. zijn. Knip daarom steeds kleine takjes af dat werkt beter. Als eenmaal alles naar wens is kun nen we meestal volstaan met een tweede snoei in de loop van augustus al zullen fanatie kelingen zeker tussentijds af en toe een uitstekend takje verwij deren. Vormsnoei blijft een sport. ken, begon de kabouter te gillen en iedereen die het geschreeuw hoorde viel dood neer. Vandaar dat ze tegen het geluid was in de oren deden, een hond met een touw aan de plant vastbon den en het dier vervolgens het gevaarlijke trekwerk lieten op knappen. Eenmaal de alruin uit de grond, moest de wortel goed worden verzorgd. De reden waarom de wortel in een fluwe len kleedje werd gestoken. Christelijk of niet, magie en symboliek was voor de middel eeuwer dagelijkse kost. Een lelie naast Maria geschilderd onder streepte haar maagdelijkheid. „Na de zeventiende eeuw is de interesse in de christelijke sym bolische betekenis gedaald", zegt Rieneke Touber uit Rietho ven. Ze is een van de weinigen in Nederland die zich heeft ver diept in de symboliek van bloe men en planten. „De laatste ja ren neemt de belangstelling weer toe, maar niet het geloof in de legenden staat bij de lief hebbers centraal; het gaat om het boeiende verhaal achter bloemen en planten." Gevoelige chrysant te Chrysanten die ongevoelig zijn voor trips, zijn vatbaar der voor virussen. Tot die on verwachte conclusie komt Fennet van de Wetering die onlangs promoveerde aan de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. Tripsen zijn kleine maar vraatzuchtige insecten die misvormingen en zilver- vlekken op de bladeren ver oorzaken. De tripsen kunnen tevens allerlei virussen over brengen, waaronder het ge vreesde tomatenbronsvlek- kenvirus, dat grote cosmeti sche schade aan de plant ver oorzaakt. Goede bestrijding is er niet. Wel zijn er inmiddels typen chrysanten beschik baar die grotendeels onge voelig zijn voor tripsen. Het insect draagt het virus over aan de chrysant door plantencellen aan te prikken Variatie in vlonders Houten vlonders voor terras of balkon zijn gewild. Dof» spelend brengt tuinhoutfabrikant Hillhout een drie ni« rianten van de houten tegel op de markt: de 'vlonder reftur 'vlonder diagonaal' en 'vlonder mozaïek'. De tegels zijl ja, maakt van geïmpregneerd hout. waardoor ze zo'n tien gen houtrot zijn beschermd. Aanleg van een vierkante J"1 met 'vlonder recht' vergt 45 gulden, 'diagonaal' 54 gulfi t'a; een vierkante meter stervorm is te koop voor 59 Hillhout/Bergenco BV, Zwolle, 038 - 4215369. en leeg te zuigen. Alsd ;d( sant niet weerbaar is ti ske trips zal het insect ong iet stoord de cel helemaal ing eten. Het virus heeft h rla; geen kans meer, omdi tie pas optreedt bij lev cellen. Bij chrysanten deeltelijk resistent zijn trips prikken de insect ag/ cellen aan, maar die: ze maar voor een kleirfc leeg. De intact geblev; hte len verhogen de kansi na< rusinfectie. Verder on: m0 Van de Wetering datd ere besmetting vooral wot ;str oorzaakt door gulzige, tripsen. De enige remt rda> gen virusziekten is eet istii sant die niet gedeeltei hte maar volledig resistem gen trips, aldus de om zoekster. - V/, Een terras van diagonale houten tegels. O AT Buxus, ook wel palmboompje genoemd heeft zijn Nederland se naam te danken aan een oud katholiek gebruik. Bij gebrek aan echte palmtakken werden en worden hier en daar nog takjes buxus op palmzondag in de kerk gewijd. Volgeds oude gewoonte werden ze achter schilderijen, meestal met gods dienstige voorstellingen, gesto ken. Boeren hingen ook wel buxustakken in de stallen om zodoende bescherming voor hun vee af te smeken. Weinige jongeren zullen deze gebruiken nog kennen. Buxus is vandaag de dag een modeplant, passend in ons streven om de tuinen, die nog niet zo lang geleden zelfs 'wild' waren, een strak ui terlijk te geven. Buxus behoort tot de familie van de palmboomachtigen die wereldwijd wel veertig soorten telt zoals onder andere de be kende Pachysandra. Buxus zelf kent vele cultuurvariaties. Meestal afgeleid van de B. sem- pervirens of B arborescens. Hoewel buxus in ons klimaat volkomen winterhard is, blijkt het een plant te zijn die afkom stig is uit gebieden rond de Middellandse Zee. Van daaruit promoveerde hij dan ook tot tuinplant en wel ten tijde van de Renaissance toen strak geo metrische tuinen hoogtij vier den. Er is vrijwel geen plant te bedenken die zich zo gewillig in vorm laat snoeien als de traag groeiende buxus die per jaar tussen de tien en vijftien centi- POSTBUS 507^ meter groeit. Een dergelijke traag groeiende groenblijvende struik is gemakkelijk in toom te houden. Daar kan zelfs de taxus niet tegenop en dat verklaart de hernieuwde populariteit. Probeer vooral niet om snel zelf een buxushaag te kweken want alleen al met het stekken is bij na een bijna een jaar gemoeid. Zet de stekken van reeds iets houtige takjes van rond acht centimeter, na de onderste blaadjes verwijderd te hebben in goede stekaarde. Ik heb ze in de koudste maanden in een bak vorstvrij weggezet. Als er groei zit in de topjes zijn er wortels en dat heeft dan bijna een jaar geduurd. Koop dus liever kant en klaar planten, dat gaat snel ler. Ten aanzien van de grond soort is de buxus niet veelei- De Ficus elastica, telg van de grote Ficus familie, is een veel geziene kamerplant. Hij wordt ook wel rubberboom genoemd, omdat er vroeger rubber van werd gewonnen in Indonesië, het land van oorsprong. In combinatie met natuurlijke kleuren en materialen in het in terieur wordt zijn tropische uit straling extra benadrukt. Mate rialen die goed in de tropische sfeer passen zijn aardewerk, riet en bamboe. Ficus elastica heeft een kaars rechte stam en stevige bladeren waarvan de nerven duidelijk zichtbaar zijn. De mogelijkheid bestaat dat de plant zich spon taan vertakt. De ovaalvormige bladeren zijn van nature glan zend, je zou bijna denken dat er een waxlaagje over ligt. De ste vige plant heeft veel ruimte no dig, is een snelle groeier en de mogelijkheid bestaat dat hij na een aantal jaren zelfs plafond hoogte bereikt. Hij staat bekend als een gemakkelijke kamer plant want hij voelt zich overal thuis, je hoeft geen plantenken- ner te zijn om hem in goede conditie te houden. De Ficus elastica houdt van ka mertemperatuur, en kan goed tegen droge lucht. Hij staat graag op een plek met half schaduw, direct zonlicht is niet goed. Geef regelmatig water, de potkluit moet vochtig zijn, maar vooral niet te nat laten worden. (FOTO PR) de wereld naar je hand zetten, dat valt niet mee, maar in de tuin kom je een heel eind met geduld en. rijksstraatweg wassenaar HFIN7 Ideeën voor de tuin In het Tuin Ideeën Boek zijn allerlei handige en leuken jjn nideeën in beeld gebracht. De amateurtuinier wordt ee 'er je op weg geholpen via praktische aanwijzingen in deu111 bladen. Met behulp van uitgewerkte tekeningen kunne: onc aan de slag met het zelf maken van bijvoorbeeld een tn m kast, een poort, een pergola, een inbouwbarbecue of eê nai pelbare compostbak. Ook staan er tekeningen in overt meer het leggen van paadjes en straatjes, het uitzetten cirkelterras, het vlechten van schermen van wilgentent het plaatsen van houten schuttingpalen. Het boek beu M! ideetjes voor hekjes en poortjes, tuinkasten, terrassent en jes, balkons en trappen. Door het boek heen is er veel a ,or dacht voor waterpartijen in alle soorten en vormen. De 8 beelden in het boek zijn verzameld door de makers van c'lt tijdschrift Mijn Tuin. Uitgeverij VNU Tijdschriften, ISBN 90 5428 813 2, 49,90 in: De bloembollenkwekers willen deze zomer de dahlia sukkeling halen. Rikte Het gaat al enige jaren niet zo goed met de verkoop van bloembollen, maar de don- kerbladige dahlia moet het dit seizoen helemaal gaan maken. Daarop hoopt al thans de promotieorganisatie van bloembollenkwekers. Vandaar zij deze dahlia tot 'Zomerbol van het Jaar' heeft uitgeroepen. De bol moet in mei de grond in. Enkele maanden later ontluikt hij tot een helderrode bloem met een donker hart en donkere bladen. Er zijn ook exempla ren in rustige kleuren zoals oranje, wit en terracotta. In tegenstelling tot veel andere bloembollen zoals hyacinten, tulpen en narcissen, die in het najaar worden geplant en tijdens het voorjaar bloeien, komen dahlia's in juli en au gustus tot volle wasdo: en nog een belangrijk ven de stengel van de dar. jtll tijdens het poten nog ven de grond uitsteke: wijl iedere andere soo: Ze maal met aarde bedel}n c te zijn. Dahlia's komen verdei vj. beste tot hun recht jfij )o11 jes van vijf tot tien kno i!® Kleinere soorten zoals genoemde dahlianova dahliètta zijn vooral bi §j voor potten en bakken een grote kuip is de lx LM! bloem goed te combin met lelies en in een kle 00[ schaal misstaat hij nie buurt van geluksklave Ie's Naast dahlia's, behore je r gladiolen en de crocos: C 'n tot de groep van zorai De len.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18