[ulp voor probleembaby's Overal lerindeling staat in gesprekken niet voorop' Regio 4 Cobra in Poelgeest: een school als een slang Klimmen voor UDO Passage De Kempenaerstraat verleden tijd c kijk op internet als les achter de rug is' EXAMENS C14 MEI 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 locti jestichter krijgt rake klappen jjgjiÈU Een 34-jarige Voorschotense heeft gisteravond verban antine van de voetbalvereniging Voorschoten'97 in het kendd arkAdegeest enkele klappen opgelopen. Dat gebeurde j zich mengde in een vechtpartij tussen leden van twee ■an de vereniging. In een poging de gemoederen tot be te brengen, stortte zij zich in het strijdgewoel. Zij liep jeen snee in het gezicht, een blauw oog en een gezwollen hr. p Ook was zij even buiten bewustzijn. De vrouw heeft o^Ne; [e,gedaan bij de politie. jen doet aangifte van mishandeling ggp. Een 32-jarige Leiderdorper is woensdagavond aan- den op verdenking van mishandeling. Hij was op bezoek buurman, bij wie op dat moment ook twee jongens in fljen. De man kreeg met een van hen, een 15-jarige jon- izie en zou hem hebben geslagen. De jongen heeft aan- nd.Vs edaan bij de politie, hr Be aanhoudingen na vechtpartij lyoupEDe politie heeft woensdagavond in Zoeterwoude- vier mannen aangehouden en ingesloten: een 41-jarige 3qP,: [woudenaar, zijn 17-jarige zoon, een 27-jarige Leidschen- egsteieren een 27"iarige Leidenaar. Zij hadden om onduidelijk ad I in ruzie met elkaar gekregen waarna een vechtpartij was Bijl, 1 ian. jive voorzitter D66-Wassenaar ioldes AARi D66-Wassenaar heeft een nieuwe voorzitter: Anton isvie u (56). Hij was tot maart vorig jaar de leider van de fractie 5. De Vries volgt Jens van der Heijde op, die zijn afscheid p om vast te stellen dat de Wassenaarse afdeling van bergt laatste jaren klein is, maar wel stabiel. De ledenvergade- nd, ijn D66 koos behalve een nieuwe voorzitter ook een nieu- ngmeester en secretaris: respectievelijk Karin le Poole to Krol. met voor Zuid-Holland-noord in medisch kleuterdagverblijf Margriet in Leiderdorp oegstgeest Volgende maand begint de bouw van de door Herman Hertzberger ontwor pen openbare basisschool in de Oegstgeestse nieuw bouwwijk Poelgeest. De school verrijst aan de Jac. P. Thijsselaan en maakt onder deel uit van het bouwplan 'Cobra'. In dit plan worden onderwijs, sport en wonen gecombineerd. De naam Co bra duidt op de vorm van het geheel, die wel wat wegheeft van de gelijknamige slang. De school, hier te zien achter een rij van ruim dertig nieuwe woningen, bestaat uit acht lo kalen en een gymzaal. De school is verdeeld In verschil lende lagen. De gymzaal Is op de begane grond gepland. Daarboven komt de school ruimte, die zowel via een bre de trap met plateaus als via een lift bereikbaar is. Het uit stekende gedeelte boven de ze trap dient als dakterras. Daaronder bevindt zich het schoolplein met schooltui nen. Het is de bedoeling dat de school in het voorjaar van 2000 in gebruik wordt geno men. Tot die tijd krijgen leer lingen les in een noodge bouw. arofc s die een baby hebben met ernstige gedrags- en 52 ;kelingsproblemen kunnen vanaf 1 juni voor be- terecht bij medisch kleuterdagverblijf Mar- n Leiderdorp. Het gaat om een nieuw project in siAordelijk dee! van Zuid-Holland. Hieronder vallen Jj® dse regio, de Rijnstreek en de Duin- en Bollen- io Tot dusver konden ouders die d.e opvoeding van ®de,! aby zelf niet meer aankunnen, niet in dit gebied looi:; iject dat de naam BOBY deling voor Ouders en heen gekregen, is tot gekomen door samen- van MKD Margriet, de Si? De Mare' de RIAGG tichting Jeugdzorg Zuid- I Noord. „Van deze vier igen zijn wij de meest rezen plek voor BOBY. )dsi bben de ruimte en we >De. ivend aan jonge kinde- 'elK; zegt psycholoog Dick van MKD Margriet. Hij is als 'hoofd behandeling' nauw betrokken bij de opzet van het project. De behandeling is bedoeld voor ouders die het niet redden zonder intensieve hulp, bij voorbeeld omdat hun kind doorlopend huilt. „Dan praat je over baby's die niet te troosten zijn, die weinig andere andere middelen van communicatie hebben dan te huilen", zegt Meijer. Maar BOBY is er niet al leen voor huilbaby's. „Ook kin deren die juist heel passief zijn, die juist veel te stil zijn en am per op de omgeving reageren, komen in aanmerking voor voor behandeling in de BOBY- groep." In de meeste gevallen is vol gens coördinator Ineke Lam- pert sprake van 'een heel com plexe problematiek', waarbij ook eet-, groei- en slaapstoor nissen een rol kunnen spelen. Ook bij ouders speelt meestal meer dan alleen de problemen met de baby. „Het kan zijn dat de ouders relatieproblemen hebben, of moeilijkheden op het gebied van werk of financi en, waardoor ze minder aan kunnen dan de gemiddelde ou der", aldus Lampert. Het zes medewerkers tellende BOBY-team heeft de afgelopen tijd flink geput uit de ervarin gen van baby- en oudergroepen elders in het land. Verder is er literatuur om op terug te vallen. Volgens psycholoog Meijer is 'heel veel geschreven' over ge drags- en ontwikkelingsstoor nissen bij baby's en over de 'verstoorde hechtingsrelatie' tussen ouders en kinderen. „Het is juist in het eerste le vensjaar dat het kind zich hecht aan de ouder", legt Meijer uit. „De gemoedstoestand van de ouder, het gedrag van de baby en de omstandigheden waarin beide zich bevinden, zijn van invloed op die hechting. Er kan een vicieuze cirkel ontstaan als het kind gaat huilen en de ou der zich geen raad weet, wat weer effect heeft op het gedrag van het kind. In de BOBY-groep gaat het erom de hechtingsrela tie tussen ouder en baby te her stellen of op te bouwen." De BOBY-groep krijgt in het medisch kleuterdagverblijf een eigen ruimte met een aparte in gang. Een deel van het pand aan de Simon Smitweg wordt daarvoor momenteel ver bouwd. De groep krijgt de be schikking over een woonkamer met keukenblok, twee slaapka mers en een badkamer. Het is de bedoeling dat ouders met hun kind een aantal dagen of dagdelen naar de groep komen. De eerste zes weken worden ze geobserveerd en worden ge sprekken gevoerd. Samen met de ouders wordt vervolgens een plan gemaakt, waaraan ze - ge holpen door een ouder/kindbe geleider - gaan werken. Daarbij kunnen ook andere hulpinstel lingen bijspringen. Ook is het mogelijk dat de begeleider thuis hulp geeft. Hulpverleners kunnen ou ders aanmelden voor BOBY, maar ouders kunnen dat ook zelf doen via het bureau Jeugd zorg Rijnland: 071 - 5241818 en op maandag en dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur bij coördi nator Ineke Lampert: 071 - 5899260. itter stuurgroep weerlegt bezwaren tegen 'rondetafelgesprekken Hoof IKEN/regio»jan preenen ndetafelgesprekken' die minister onder meer heeft aangekondigd e Leidse regio en de Duin- en Bol- ek gaan over mogelijke herinde- eRclnaar vooral over samenwerking. der i echt niet zo dat we na afloop al- ,dg laai mogen roepen: herindelen. Er ,tra; Seen getalscriterium genoemd. Ho: ken niet zozeer naar de grootte meenten, maar naar de kwaliteit 1 bestuur. We willen weten hoe nten functioneren, hoe de dienst- is, hoeveel steun van andere nten nodig is en of nauwer kan samengewerkt", aldus F. de voorzitter van de 'Stuurgroep ist* n krachtige gemeenten', die ook directeur nieuwe markten is van het Bouwfonds Woningbouw in Hoevelaken. Toen de stuurgroep door Peper in het leven werd geroepen, verzetten gemeen ten uit de regio zich daar krachtig tegen. Zij zeiden bang te zijn om hun zelfstan digheid te verhezen en vroegen zich af waarom zij opnieuw moesten worden doorgelicht. De Zeeuw weerlegt die be zwaren echter en wijst erop dat de ge sprekken op basis van 'vrijwilligheid' worden gevoerd. Aanvankelijk waren de bijeenkomsten in mei en juni gepland en zou nog vóór de zomer een rapport naar Peper wor den gestuurd. Omdat de 'Stuurgroep krachtige gemeenten' meer voorberei dingstijd nodig heeft, is besloten tot uit stel. Er wordt eerst een plan van aanpak opgesteld dat aan alle deelnemers aan de gesprekken wordt toegestuurd. Om herhaling van zetten te voorkomen, zo als sommige gemeenten vrezen, zal de stuurgroep nagaan in hoeverre al over samenwerking is gesproken. De Zeeuw: „Omdat daar nogal wat tijd in gaat zit ten, hebben we tegen de minister ge zegd dat hij ons niet in een tijdsklem moet zetten." De provincie werd verrast door de ge sprekken in de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek, maar verzet zich er niet tegen. De Zeeuw: ,,Als herindeling maar niet voorop staat. Het moet echt als ui terste middel worden gebruikt." Toen bekend werd dat De Zeeuw als voorzitter van de stuurgroep was geko zen, uitte het CDA in Zoeterwoude daar meteen bezwaren tegen. Als een van de directeuren van het Bouwfonds Wo ningbouw in Hoevelaken werd hem be- langenstrengeling verweten. In een be drijf dat 6.300 woningen per jaar laat bouwen, zou hij juist gebaat zijn bij zo veel mogelijk bouwactiviteiten. Bijvoor beeld in de Grote Polder die Zoeterwou de juist groen wil houden. De Zeeuw: „Ik was zelf niet op het idee gekomen. Ik heb het in de stuurgroep ook aan de or de gesteld. Afgesproken is dat ik me eventueel terugtrek als voorzitter in een regio als daar op grote schaal bezwaren tegen mijn persoon blijken te bestaan." Nog drie weken en dan is de Passage tussen de Oegstgeestse De Kempenaerstraat en de Terwee- weg voorgoed verleden tijd. Boekhandel De Kier wordt tweemaal zo groot en neemt dan driekwart van de Passage in. De entree verschuift naar de kant van de De Kempenaerstraat. De overige ruimte, aan de kant van de Terweeweg, wordt een binnentuin. De Kler-eigenaar J. Los zegt al tien jaar te wachten op een verbouwing als deze. Volgens hem verloor de Passage de laatste tijd zijn func tie. „We kregen de winkel maar moeilijk 'naar buiten' omdat we in een rare pijpenla fcaten en de entree binnen in de Passage zat." Plaatsvervangend filiaalchef A. Roquas zegt 'niet rouwig' te zijn om het verdwijnen van de Passage. „Niemand liep er gezellig doorheen. Het was geen winkelpassage, het was een duister hol. Na de verbouwing wordt het weer heel mooi, met een schuifpui aan de voorkant." De winkel is van 24 mei tot en met 2 juni gesloten. De officiële opening is op 10 juni. Vak: tekenen, handenarbeid irstoorbaar waren ze, de rer wO-leerlingen van de lip scholengemeenschap "tj* rdwijk. Zij maakten don- [ochtend het eerste exa- 3 an het voorgezet onder- e; 'P het programma stond as imen s werk- iezi "ttheo- hege- jkwerk- waren ingeleverd - moesten gen vooral vragen beant- ige len aan de hand van Vragen over Landart Capitol en van gordijn- I de Eifeltoren. eorie-examen is voor narbeid en tekenleerlin- ecies gelijk. „Het viel wel yond het niet echt zegt Renske Ravens- over haar examen. Toch cte ze net ais de grote j,, 'erheid van haar klasge- de volle tweeënhalf uur tor het examen stond. „Het is wel slim om alle tijd te gebruiken. Bij sommige vragen moest je meerdere antwoorden geven. Het is wel handig om dat nog even te controleren." Van zenuwen zegt Renske niet veel last te hebben gehad. Mis schien dat de druppels die ze vlak voor het examen innam daar iets mee te maken had den. Paul Victor doet niet aan bijgeloof of kalmerende drup pels. Al heeft hij de laatste we ken wel iets meer moeite om in slaap te komen. Maar of dat echte zenuwen zijn. „Het is meer het gevoel dat je vroeger met je verjaardag had", legt hij uit. Hij was in elk geval ruim voor de tijd klaar met zijn exa men. „Maar ik zag dat er nog niemand weg was, dus ik heb maar even gewacht tot er één vertrok." Degene die het eerste de gym zaal verliet, was Olaf Weijers. „Het maakt me niet uit dat ik Renske Ravensbergen bijt zich vast in haar examenopgaven. foto dick hogewoning als eerste weg was", zegt hij nuchter. Misschien dat zijn er varing meespreekt, hij deed eerder al havo-eindexamen. „Ik zie het echt gewoon als een proefwerkweek of schoolonder zoeken. Of je verkloot het gi gantisch of je maakt het goed. Hoewel Olaf later de biochemie in wil, koos hij toch voor het vak tekenen. „Ik vind tekenen gewoon leuk en het is ook een afwisseling van natuur- en scheikunde." Paul Victor zag meer in han denarbeid. „Bij andere vakken gaat het toch vaak om reprodu ceren van kennis. Bij handenar beid kan je meer van jezelf la ten zien. Als je het werkstuk ook nog weet te verantwoorden dan heb je al snel een voldoende." Ook de sfeer in de lessen han denarbeid sprak hem aan. „We waren met een kleine groep, de radio aan en een bakkie koffie, dat beviel me wel." .„Meteen na het examen staan de antwoordmodellen al op in ternet," weet iemand te vertel len. Renske gaat in elk geval niet kijken. „Dat doe ik echt pas als ik alles heb gemaakt. Als ik erachter komt dat ik iets niet zo goed hebt gemaakt, raak ik he lemaal in de stress voor m'n an dere vakken." lesley grieten Wachtlijst voor Voorschotense geraniummarkt voorschoten De organisatoren van de gera niummarkt in Voorschoten ver wachten zaterdag zeker weer zo'n vijftienduizend bezoekers. Hoewel tal van dergelijke mark ten in de regio worden gehou den, springt die van Voorscho ten er elk jaar uit. „We verbaasden ons erover dat bijvoorbeeld in Leiderdorp een markt enkele weken gele den min of meer de mist is in gegaan door gebrek aan be langstelling van kwekers. Hier staan ze te dringen en moeten we zelfs werken met een wacht lijst. De Voorstraat is immers ook niet oneindig. We hebben meer dan dertig kramen. Meer kunnen we er niet kwijt", ver telt J. van Beek, een van de le den van de organisatiecommis sie Geraniummarkt Voorscho ten en verbonden aan de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde Groei en Bloei afdeling Leiden en omge ving. Waar de grote animo voor de markt aan is toe te schrijven, is volgens Van Beek niet helemaal duidelijk. „Het zal wel de gezel ligheid zijn, de Voorstaat met haar oude, sierlijke linden en het feit dat altijd het nodige is te doen." Als voorbeelden noemt hij demonstraties we ven, kantklossen, keramiek en houtwerk. Voor het eerst in de 25-jarige geschiedenis van de markt zul len dit jaar een tuinontwerpstcr en een bonsia-kweker aanwezig zijn. Verder zijn onder anderen leden van de Imkersvereniging Leiden en omgeving en de Leidse bond van amteurtuin- ders present. De markt begint zaterdag om negen uur en duurt tot vijf uur. oegstgeest Oudere junioren konden gisteren bij de Oegstgeestse voetbalvereniging UDO laten zien dat ze meer kunnen dan alleen voetballen. Een zeven meter hoge muur beklimmen bijvoorbeeld. De club bestaat zestig jaar en houdt zestig uur lang activiteiten om geld bijeen te sprokkelen voor de aanleg van een speeltuintje voor de kleintjes naast het clubgebouw. Sponsors kunnen voor minstens 25 gulden kwartieren van deze zestig uur 'kopen'. Gisteren deden zo'n honderd junioren (van 10 tot 18 jaar) mee aan een sponsorloop en een vijfkamp. Behalve klimmen bestond deze vijfkamp ook uit golfen met een frisbee, de bal hooghouden op een tennisveld, mini voetbal en een hindemisparcours. Vanavond om 21.00 uur begint een voetbalmarathon van 25 uur. foto dick hogewoning Ook al ziet 'ie er wel zo uit, de Canta is geen auto. Een rijbewijs heeft u dus niet nodig. En ook geen bromfietscertificaat. De Cpnta is namelijk geen brommobiel met zijn wettelijke beperkingen. Daardoor bent u overal welkom. Niet opgejaagd door het hedendaagse verkeer rijdt u zo vrij als een vogel over voet- en fietspaden, in winkelcentra of gewoon op het trottoir. Parkeren? Ga uw gang. De Canta mag namelijk staan waar u wilt De Canta is het handigste vervoermiddel voor mensen die minder goed ter been zijn of dit op termijn misschien worden. Uw Canta kan altijd, ook achteraf, worden voorzien van extra voorzieningen en hulpmiddelen. Waaijenberg informeert u graag over de Canta en alle mogelijkheden en uitvoeringen. >kV/WIJENBERG< HMUit Wiltonstraat 26, 3905 KW Veenendaal. tel.10318) 51 12 52 E-mail: waaijvee@euronet.nl Internet: www waaijenberg.c verstelbare spiegels parallel ruitenwisser bumpers in carroseriekleur schijfremmen -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17