§§r pc lof®! -r Onenigheid over zetelverdeling plaagt jonge Hindoe R$a 'Mensen hoop geven met het Woord van E r Kerk Samenleving VANDAAG De dag van Bonifatius (672-755), de laatste van vier ijsheiligen en één van de bekendste marte laren van Nederland en Duitsland. Hij werd bij Dokkum vermoord door boze Friezen, die zijn bekeringsdrang en het vernielen van heidense heilige plaatsen niet konden waarderen. Net voor zijn dood had hij in Dokkum een heilige eik omgehakt. Bonifatius pro beerde de zwaarden van zijn woedende belagers te weren met de Bijbel. Vandaar dat hij in afbeeldingen vaak wordt weergeven met Bijbel en zwaard. Als Angelsaks van ge boorte meldde Bonifatius zich voor de campagne van de Paus tot kerstening van Noordwest-Europa. In 717 stak Bonifatius de Noordzee over en ging aan land bij Wijk bij Duurstede. De bekendste abdij die hij stichtte staat in het Duitse Fulda. Daar liggen tevens zijn beenderen. Alleen zijn schedel ligt in Dokkum, dat daarom nog steeds de be kendste bedevaartplaats is van het bisdom Groningen. Raad van Kerken roept op tot biddag Hilversum Zaterdag 22 mei zullen 's avonds om zeven uur over al in Nederland kerkklokken luiden om aandacht te vragen voor de situatie in Kosovo. Omstreeks dat tijdstip zullen zoveel mo gelijk kerken hun deuren wagenwijd openen voor gebedsdien sten en vredeswakes. De Raad van Kerken heeft woensdag be sloten de landelijk biddag te organiseren. Volgende week zater dagavond hoopt de Raad op zoveel mogelijk plaatsen mensen te laten stilstaan bij de situatie in Kosovo, en bij de vluchtelin gen in de regio. De Raad van Kerken geeft met de landelijke bid dag gehoor aan een mondiale oproep van de Wereldraad van Kerken. Die heeft de kerken verzocht om voorafgaand aan Pink steren een week van gebed voor de vrede te organiseren. Verkiezingsavond CIDI den haag Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) houdt maandag 17 mei een verkiezingsavond waarop Tweede-Kamerleden commentaar geven op de verkiezingsuit slagen in Israël. Tot die avond kunnen joden en niet-joden meedoen aan schaduwverkiezingen op de speciaal daartoe ge opende forumpagina van de CIDI-internetsite www.cidi.nl. De bijeenkomst in Felix Meritis in Amsterdam omvat onder meer een forum met joodse jongeren, interviews met een Palestijn en een Israëli die in Nederland wonen, en commentaar vanuit Is raël van correspondent Joop Meijers. Aan het eind van de avond reageren buitenland-specialisten uit de Tweede Kamer op de verlaezingsuitslagen. Koenders (PvdA), Weisglas (WD), Hoekema (D66), Verhagen (CDA), Vos (Groenlinks) en Rouvoet (RPF) worden ondervraagd door de journalisten Leonard Orn- stein en Max van Weezel. Kwart miljoen pelgrims naar Fatima VRIJDAG 14 MEI 1999 m H4' WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Mor gen vooral langs de westkust meer bewolking en kans op re gen. Maxima rond 8 graden, in de buurt van Oslo iets hoger. Zweden: Zonnige perioden en droog. Maxima tussen 8 en 13 graden. Denemarken: Bewolkt en enkele buien, later op de vandaag opklaringen en droger. Morgen afwisselend zon en een enkele bui. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag geregeld zon, maar vooral in Engeland ook enkele buien. Morgen mogelijk in Schotland een bui, verder meest droog en zonnige perioden. Maxima rond 14 graden. Belgïe en Luxemburg: Vandaag overwegend bewolkt en enkele buien. Morgen meestal droog en geregeld zon. Middag- temperatuur ongeveer 15 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Van tijd tot tijd zon, maar vooral vandaag ook enkele buien. Maxi ma uiteenlopend van 15 graden langs de kust tot 19 in het oos ten. Portugal: Vandaag in het midden en zui den waarschijnlijk nog zon. In het noorden reeds bewolkt en wat regen. Morgen ook elders en kele buien. Langs de westkust kans op mist. Maxima rond 20 graden, in de zon 26. Madeira: Zonnige perioden en vooral mor gen kans op een bui. Maxima 21 graden. Spanje: In grote delen van Spanje zonnig en warm. In het noorden meer bewolking en buien, soms met onweer. Morgen breiden de bui en zich naar Midden-Spanje uit. Maxima van 17 graden aan de kust van Galicie tot 34 in Anda- lusie. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vooral mor gen kans op een bui. Maxima tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: zowel zon als wolken velden. Vooral morgen kans op een bui. Maxima tussen 20 tot 25 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Maxima 27 graden langs de kust tot boven de 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden en af en toe regen. Morgen vooral in het noorden en westen meer zon en droger. Maxima tussen 21 en 26 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en vrijwel droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Italië: In het midden en zuiden zonnig. In het noorden meer bewolking en enkele buien. Maxima tegen de 30 graden, in het noorden of bij wind van zee minder warm. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon. Maxima rond 25 graden. Malta: Zonnig met maxima van 27 gra den. fatima Het Portugese Fatima was gisteren het reisdoel van 250.000 bedevaartgangers van over de hele wereld. De pelgrims dromden samen op het plein voor de katholieke kerk in Fatima, waar een altaar staat dat gewijd is aan de maagd Maria. Rooms- katholieken geloven, dat Maria op 13 mei 1917 in Fatima ver scheen aan drie kinderen. fotos ap en reuters foto lc^vej uyn. Auteursrechten voort] Dagbladuitgevenij :tva ruswuk anp De nog jonge Hindoe Raad Nederland heeft nu al te kampen met onenigheid over de verdeling van de bestuursze tels. Binnen de Sanatan Dharm, de or thodoxe meerderheidsstroming, strij den twee kampen om invloed. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken er kent de Hindoe Raad vooralsnog niet als officieel aanspreekpunt van de hin doegemeenschap. Tijdens een gesprek met het minis terie, vorige week, hebben de hindoe organisaties tot half juni de tijd gekre gen om de onderlinge problemen op te lossen. De overheid vraagt al jaren om de vorming van een representatie ve raad, die kan dienen als zendende instantie voor hindoeïstische geestelijk verzorgers in ziekenhuizen, gevange nissen en het leger. Eerdere pogingen strandden echter steeds op een machtsstrijd en geruzie over de om vang van eikaars achterban. In het bestuur van de eind vorig jaar opgerichte Hindoe Raad hebben vijf Sanatan-Dharmorganisaties samen acht zetels. De Federatie Arya Samaj Nederland, die de hervormingsgezinde stroming in het hindoeïsme vertegen woordigt, bezet de andere vier plaat sen. De Sanatan-Dharmorganisaties liggen echter overhoop over de onder linge verdeling. Een verschil in visie op het kasten stelsel ligt ten grondslag aan de on enigheid binnen de Sanatan Dharm. De zogeheten janmavadische stroming houdt vast aan het beginsel, dat pries ters (pandits) altijd uit de kaste van de brahmanen moeten komen. Voor de karmavadische stroming is niet de ge boorte maatgevend, maar de talenten en handelingen (karma). De karmavadische stroming, verte genwoordigd door de Shri Sanatan Dharm Sabha (SSDS), eist samen met de Sanatan Hindoe Parishad Neder land (SHPN) vier van de acht be stuurszetels op. De SHPN behoort tot de janmavadische stroming, maar werkt veel samen met organisaties. Volgens woo Ramdhani van de SSDS meerderheid van de 80.00 Nederland tot de karmav; ting. Voorzitter T. Bissessur1 werkt aan een oplossing, machtsstrijd een einde te hij voor de vijf Sanatan saties ieder een zetel te overige drie zetels bij de groeperingen te laten b -D len Bart van der I Maria ter Zee- V kerk, zegt geluk te hebben gehad dat 'de omwentelingsjaren' precies vie len in de tijd van zijn opleiding en be ginjaren als kapelaan. Hij bedoelt daar mee de jaren zestig, met z'n studenten revoltes en maatschappelijke en politie ke veranderingen, en het Tweede Vati caanse Concilie, waarin zoveel katholie ke conventies van vroeger werden afge schaft. In tegenstelling tot veel collega's keerde Van der Helm zich niet af van de kerk van zijn jeugd. Hij schetst zichzelf als iemand die niet bijzonder politiek geëngageerd is, maar die ook niet bereid is om de veranderingen die hij mee maakte, tegen te houden. „Ik ben geen barricadebestormer, dat is mijn stijl niet." Van der Helm begon zijn loop baan in Gouda. In 1977 verhuisde hij naar Wateringen, in het Westland. Der tien jaar later vertrok hij voor zeven jaar naar Vlaardingen. En hij verwacht dat Noordwijk zijn laatste gemeente is. Politiek engagement is niet mijn sterkste kant, ik hou meer van het gewone werk met mensen, de li- turgie en het pastoraat. In de hele samenleving zie je dat de zinvra gen weer belangrijk worden. Priesters doen door de aard van hun werk, veel ervaring op in dit ter rein. Binnen de kerken zelf komt pastoraal werk ook weer steeds meer op de voorgrond. Tot voor enkele jaren heerste er meer een vergadercul tuur. Gelukkig is dat nu minder. De kerk heeft een tijdje in de verdrukking gezeten, maar tegen woordig zie je bijvoorbeeld RIAGG's vaker een beroep doen op ons. Bij een organisatie als de politie wordt een theoloog ingeschakeld om met agenten te praten die tijdens hun werk een trau matische ervaring hebben opgedaan. Het hoopvolle dat wij in onze kerk koesteren via de Bijbel, de blijde boodschap - ondanks al het negatieve zoals de crisis in de jaren zestig of zoals nu weer de oorlog in Kosovo - die hoop levend houden op een betere wereld, nu en na onze dood - daar houdt ik mij aan vast. Daar probeer ik van te getuigen en naar te leven. Als ik dat niet had, zou ik waarschijnlijk erg pessimistisch zijn. Ik werk nu anderhalf jaar in Noordwijk en heb al zo'n honderd mensen begraven. Als ik dat alleen als ambtenaar had moeten doen, had ik het bijl tje er allang bij neergelegd. Want het is natuurlijk ontzettend deprimerend om alsmaar mensen te moeten begraven en droevige nabestaanden op te vangen. Aan de andere kant kan ik in alle na righeid die ze meemaken ook iets voor die men sen betekenen, ze hoop meegeven, vanuit het evangelie, het woord van God. Dat is de religieu ze basis die maakt dat ik dit werk kan en wil doen. 'f ZATERDAG 15 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.47 Zon onder 21 25 Maan op 06 16 Maan onder21.19 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04 09 16.31 03.42 16.04 Laag 00.15 12.05 23.56 11.46 Eelde halfbew zzw3 16 8 0.4 Eindhoven licht bew wzw3 17 7 4.0 Den Helder halfbew. w5 15 11 0.1 Rotterdam halfbew. wzw4 17 11 0.1 Twente zwaar bew. zzw3 16 7 0.6 Vlissmgen zwaar bew. zw7 16 10 0.3 Maastncht zwaar bew. zzw2 17 9 0.1 Aberdeen motregen o2 11 7 0.6 Athene onbew. zzw3 26 18 0.0 Barcelona onbew. n 1 23 17 0.0 Berlijn halfbew. zw2 13 9 2.0 Boedapest halfbew. nol 21 11 3.0 Bordeaux regen n3 22 13 0.0 Brussel licht bew. wzw2 17 10 0.1 Cyprus onbew. w5 24 17 0.0 Dublin zwaar bew. nw3 15 7 7.0 Frankfurt halfbew zzw3 17. 12 0.2 Genève regenbui o 1 25 15 3.0 Helsinki onbew. ol 7-3 0.0 Innsbruck regenbui ver. 1 20 12 0.5 Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur van 24 graden aan zee tot 34 morgen m het binnenland. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Maxima tus sen 25 en 30 graden, morgen nog iets hoger. Duitsland: Wolkenvelden en enkele buien, Istanbul half bew Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen zwaar bew Las Palmas licht bew. Londen half bew. Luxemburg zwaar bew. Madrid onbew Malaga onbew Mallorca licht bew. Malta onbew. Moskou licht bew. München regen Oslo regen Parijs zwaar bew. Praag zwaar bew Rome licht bew. Split nietontv. Stockholm half bew. Warschau zwaar bew. Wenen regen Zurich regen Bangkok half bew. Buenos Aires onbew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans zwaar bew New York licht bew. Tel Aviv onbew Tokyo half bew. Toronto onbew. Tunis half bew Vancouver onbew in het zuiden ook geregeld zon. Morgen ook in het noorden meer zon, maar wel frisser. Maxima vandaag 15 tot 20 graden, mor gen 10 tot 16. Zwitserland: Wisselend bewolkt en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxima rond 21 graden, morgen in het noorden iets lager. bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront mÉk opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal Oostenrijk: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Maxima ongeveer 19 graden. Polen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen. In het zuiden de min ste neerslag. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe wat zon, ook nu en dan een bui. Maxima vandaag rond 20 graden, morgen dalend naar 16. Hongarije: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) r-llll i REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R. I M van der Veer. chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 53' ADVERTENTf Maandag t/m vrijdag van 81 071- 5356 230 Jtore RUBRIEKSADVERlj, Maandag t/m vrijdag vanJ 071- 5143 545 F ABONNEMENl'ei bij vooruitbetaling: I Ma per maand (acceptgiro) Iros per kwartaal (acceptgiro) I per half jaar (acceptgiro) ren per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machbjfc' jr het automatisch afschrijven mr,>. abonnements- geld, ontvanML betaling. VERZENDING PEIj Voor abonnementen die per| worden verzonden geldt aan portokosten per verschij LEIDSCH DAGBLAD OP Cf Voor mensen die moeilijk la hebben of blind zijn (of eerél leeshandicap hebben), is eer» van het regionale nieuws uiif Dagblad op geluidscassette*^ informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken ld |Wes ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u (uitgezcf feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienstj INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Zes van de acht mensen waarmee ik samen in 1965 werd gewijd, zijn tamelijk snel uit het ambt gestapt. Twee jaar later werd zelfs het hele semi narie opgeheven. Het werd samengevoegd met de theologie-opleiding in Amsterdam. Ik heb nog in Mariënhave gestudeerd, in Warmond. De laatste twee jaar op het seminarie vond ik het al een vrijgevochten bende. Dat was de tijd waarin het Tweede Vaticaanse Concilie plaatsvond (1962-1965). Latijnse missen werden afgeschaft en priesters mochten voortaan niet meer met hun rug naar de mensen staan, om maar eens twee belangrijke veranderingen te noemen. Later trachtte Rome het' één en ander terug te draaien door bisschoppen als Simones en Gijssen aan te stellen, mensen die recht in de leer waren. Ik hield mij niet zo intensief bezig met dit alles. Voor mij was, en is nog steeds, pastoraal werk het belangrijkst. Ik ben geen barricadebestormer, dat is mijn stijl niet.Mijn vader was koster in Delft. Ik was de jongste van het gezin met drie zussen boven mij. In mijn jeugd heb ik op een in ternaat gezeten in Eindhoven en later in Heem stede op het klein seminarie, ofte wel het gymna sium. De stap naar het groot seminarie lag voor de hand. Thuis kwamen er altijd al geestelijken over de vloer. Priesters kwamen en gingen, maar mijn vader was veertig jaar lang verbonden aan dezelfde kerk en wist dus alles van kerk en ge meente. In mijn tijd op het internaat kwam ik natuurlijk ook weer vaak in aanraking met de kerk. Door de regelmaat in het meemaken van de liturgie en het gemeenschappelijk gebedsleven, begon het geestelijk leven mij te boeien. Ik heb nooit een zakelijke of materialistische instelling gehad. De keuze voor het groot seminarie volgde bijna au tomatisch. Ik heb daaraan vroeger ook nooit ge twijfeld. Pas tijdens de theologie-opleiding be gonnen we driftig te discussiëren over geloofs kwesties. Eén van onze docenten nam deel aan het Tweede Vaticaanse Concilie. Wij kregen dus uit de eerste hand verhalen te horen over de ver anderingen op het gebied van de organisatie van de kerk, de houding van de priesters! ?r' logie. Grote gemene deler was dat we in pl< neer de priester vanuit de hoogte, m gen een kerkgemeenschap werden, geluk geweest dat ik opgroeide met deringen. Dat vormde een deel van n werd ook nooit kwaad als weer een helling kwam te staan. 'Geef het de|j^er ik altijd. Zolang het maar niet te gektf de tegenwoordige populariteit van i tici. Van mij mogen ze hun gang maar binnen de kerk blijven. Ik hou die als een grote paraplu fungeert progressieve en behoudende groepf |n vallen. In de rooms-katholieke ke eej werken zowel conservatieve bisschoj pen als een Acht Mei Beweging. D moet kunnen, vind ik. onno van 't klooster

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14