estuur Plan Noord apt op na kritiek 'Alleen herdenken is een arm gebeuren' Koekjes versieren voor Vnnie M.G. Schmidt-dag jEIDen Regio Pannenkoeken met stroop Geen terras bij Pardoeza Collegevoorzitter ROC weg Examenstunt Vlietland-college Wijkfeest in Meerburg HG 14 ME11999 |M WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 andwerker verdronken in de Zijl i. Een 25-jarige grondwerker uit Rotterdam is vanochtend oaken in de Zijl langs het Nickeriepad. De man was daar ikabels aan het leggen, wilde alvorens te gaan koffiedrin- ijn handen wassen in de Zijl en heeft waarschijnlijk het nicht verloren. Hij kon niet zwemmen. Collega's gingen op aocht nadat hij zich niet in de schaftkeet meldde. Langs de kant werden handschoenen en een pet gevonden. Duikers e brandweer haalden het lichaam uit het water. In het C is nog geprobeerd het slachtoffer te reanimeren. ïnli in ken man uit trein gehaald Vlij Ladderzat en zwaaiend met een mes liep een 33-jarige naar in de vroege uren van Hemelvaartsdag door een trein ■iden Centraal. Hij werd vervolgens door de politie in de gepakt en bleek in het bezit te zijn van een broodmes. igen bedreigd met mes strichff :htstej ik hi testrei midi ei op Een jongen van negen uit de Merenwijk is woensdag- drond zes uur bij het basketbalveldje aan de Schouwen - n de Merenwijk bedreigd. Terwijl hij naar huis fietste, hij ingehaald door drie scooters waarvan de bestuurders tot stoppen dwongen. Eén van de drie zette de knaap een )p zijn keel. De andere twee doorzochten zijn jaszakken, de jongen niets van waarde bij zich bleek te hebben, it hij gaan. Mysterie aan Nieuwe Rijn leiden eric-jan berendsen Na een melding troffen agenten vanochtend rond 4.45 uur op de Nieuwe Rijn een grote plas bloed met daarin twee tanden aan. Naast de lugubere plek stond een auto met 'verse' krassen en bloedsporen. Even verderop werd een he renfiets gevonden met daar omheen bloedspetters. Navraag bij de drie zie kenhuizen leerde dat nie mand zich daar had laten behandelen voor letsel aan het gezicht. De politie heeft de fiets meegenomen en on derzoekt de zaak. Gehoopt wordt dat het onderzoek wordt vereenvoudigd als er zich iemand op het bureau meldt die twee tanden mist. ardij estuur van de wijkvereniging Plan Noord stapt op de algemene ledenvergadering woensdagavond .e. e kritiek op zijn functioneren heeft geuit. Het be- wordt onder meer verweten dat het niet democra- is gekozen. De stoelen van de zes bestuursleden, iief die van de voorzitter en de penningmeester, ko- beschikbaar. Er komt zo snel mogelijk een nieuwe dering waarin de leden een ander bestuur kiezen. suzanne barbier k doei l het moment dat voorzit- hveehuijsen de vergade- jende, barstte een storm otesten tegen het bestuur de hele avond zou aan- i. Het merendeel van de aanwezige leden maak- keiharde bewoordingen jk het zittende bestuur accepteren. Behalve het over de ondemocrati- irkiezing, was er ook kri- het feit dat de helft van stuur niet in Leiden- vvoont. ,,Het eerste b. ipunt moet de verkiezing nieuw bestuur zijn", zo hun eis. „Wij, de leden, in de vereniging uit wie :rtegenwoordigt. Het is logelijk dat jullie jdzelf ibaar stellen." bestuur wilde in eerste tie niet van wijken weten. nder Het hield vast aan de statuten waarin staat dat er van het kembestuur - voorzitter, pen ningmeester en secretaris - elk jaar maar één wordt gewisseld. Alleen de stoel van secretaris was volgens de bestuursleden vacant. De verkiezing van een geheel nieuw bestuur was 'niet aan de orde'. „De stichting heeft het vorig jaar unaniem besloten tot de overgang naar vereniging. Het stichtingsbe stuur is daardoor oprichtings bestuur van de nieuwe vereni ging geworden. Uit het oogpunt van de continuïteit is beloten om het kembestuur geleidelijk aan te vernieuwen. Geïnteres seerden hebben wel de kans om zich vandaag als gewoon bestuurslid kandidaat te stellen. Wijkbewoner B. Pater maakte harde verwijten aan het adres van het bestuur. Hij wilde we- Jekende ze het liefst bij de irants van Van der Valk te Pe Speelse geest Annie M.G. estfiidt hield van fantasieloos de Hollandse pot. Haar rboeken, zoals Jip en Jan- Otje en Pluk van de Pet- iZijn doorspekt met alle- di ie vaderlandse kost, die r nooit saai wordt opge- ntegendeel, burgermans- hten krijgen zotte namen rmen aanleiding voor erbaarlijke gebeurtenis- ltjeï i voor de Amsterdamse nnen Louise Bos en Roos Jc sluis de gerechten uit deze ?n bij elkaar te zoeken en mepten te voorzien in het )oek Kaapse Raasdonders, dezer dagen uitkomt. Het boek, met de vertrouwde illustraties van Fiep Westen dorp, rolt juist nu van de per sen, want op 20 mei is het An nie M.G. Schmidt-dag. Om de ze dag op te dragen aan het nieuwe kookboek én de kleur rijke kost in Schmidts boeken, daagt boekhandel Kooyker-Ginsberg met vesti gingen aan de Breestraat en in het LUMC, kinderen uit koekjes te versieren. De koekjes wor den op zaterdag 22 mei tijdens een feestelijke gelegenheid door een jury beoordeeld. Op de combinatie slagroom en kinderhanden zit de boekhan del begrijpelijkerwijs niet te wachten. Daarom geen koek en taartenbakwedstrijd want het gaat puur om de versierin- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad fi Enc-Jan Berendsen •ties lopen hoog op in algemene ledenvergadering ten waarom de wijkvereniging de verkiezing niet op de agenda had gezet. Ze had daartoe na melijk in december al een brief met dat verzoek ontvangen, on dertekend door drieënvijftig wijkbewoners en aspirant-ver enigingsleden. Tweehuijsen gaf toe dat de behandeling van die brief 'eleganter' had gekund. Pater werd samen met de heren N. Vermeer, Boerakker en T. Steenbergen benoemd tot ge wone bestuursleden. Een ande re wijkbewoner, J. Rijsbergen, trok zich terug als kandidaat-bestuurslid voor de functie van secretaris. „Ik be schouw het bestuur nog steeds als ad interim. Ik wil zo niet binnen gehaald worden." Niet in staat de kritiek weg te nemen, besloot het bestuur na een schorsing tot het opgeven van de zetels en het uitschrijven van een nieuwe algemene le denvergadering. „We wilden gewoon een platform voor de buurt vormen", stelde Twee huijsen. „Daar kun je inder daad op afgeschoten worden. Het bestuur vindt zichzelf legi tiem, maar als de leden dat niet accepteren, houdt het op. Er komt nu zo. snel mogelijk een nieuwe vergadering waar de wijk goed over geïnformeerd zal worden." leiden Spelen is leuk, maar pannenkoeken bakken is nog veel leuker. het goed toeven bij de kraam waar de platte lekkernijen werden ge- In het Van der Werfpark stonden woensdag de hele dag kinderactivi- bakken. teiten op het programma. En na een paar uur ravotten in het gras was foto loek zuyderduif* leiden ruud sep Waarom mag Barrera aan de overkant van de straat aan het water wel een terras inrichten, en waarom mag Pardoeza dat niet? Wat is nou het verschil tussen een terras aan het Ra penburg en één aan de Boisot- kade? Met die vraag stond hore- ca-exploitant L. Kamphues woensdag voor de gemeentelij ke commissie bezwaar- en be roepschriften. Nadat zijn aan vraag voor een terras de afgelo pen paar jaar consequent werd afgewezen, probeerde hij het eens op een andere manier. Het antwoord op Kamphues' vraag was overigens duidelijk: voor een terras bij Pardoeza moeten in de zomer twee par keerplaatsen voor vergunning houders worden opgeofferd, en daar begint de gemeente niet aan. Dat er op vergelijkbare plekken in de stad wel terrasjes staan, komt doordat die er al stonden voordat het systeem van vergunninghouders werd ingevoerd. De schaarse par keerruimte voor binnenstads bewoners wordt door die ter rassen in ieder geval op papier niet aangetast. Dat hij via de commissie als nog zijn terras zal krijgen, leek Kamphues niet te verwachten. „Ik vind het zo jammer van de politiek. In andere steden kun je wel een terras aanleggen bij het water. Wat is er mooier dan een terras aan de Witte Singel, de mooiste singel van Leiden?" Maar dat was een betoog waar de commissie niet veel mee kon doen. Als Kamphues het niet eens is met hel gemeentelijk beleid, dan moet hij zich wen den tot de politiek, zo liet com missie-voorzitter J. Edinga de ondernemer weten. Herdenking van gevallenen Haagsche Schouw leiden* j anneke de jonge vervolg van voorpagina Het verkeer op de Haagsche Schouwweg ligt volledig stil. Alleen een stadsbus, die zich na een kwartier aandient, mag van de agenten de Haagsche Schouwbrug over en via de rotonde zijn weg vervol gen. Alles verloopt in grote rust en ver draagzaamheid. Geen automobilist die kwaad uit zijn voertuig stapt. En hoewel het fietspad nog begaanbaar is, blijven drie meisjes bijna eerbiedig wachten. Bij het Militair Oorlogsmonument aan de Haagsche Schouwweg werd gisteroch tend de 51 geneuvelde dienstplichtigen in de meidagen van 1940 herdacht. Met uiterste precisie wordt even voor half tien het oorlogsmonument volledig in het gerede gebracht. Een bloemblaad je dat naar beneden dwarrelt wordt snel verwijderd. De militairen nemen hun plaats, en een groepje vrouwen begeeft zich naar de voor hen klaargezette stoe len. Zes zijn het er, de laatste weduwen van de gevallenen. Het rood-wit-blauw hangt nog halfstok, maar wappert des ondanks. Het wachten is op de stille tocht, die start in de Smaragdlaan. Als in de verte het tromgeroffel nadert, lijkt het nog stiller te worden dan het al was. In de stoet loopt een groot aantal oud-strijders mee, de een met een nog indrukwekkender rij medailles dan de ander. Velen van hen zijn in mei 1940 betrokken geweest bij de 'Slag om de Residentie'. Als het aan Luitenant-generaal b.d. T. Meines ligt, blijft het niet bij herdenken. In zijn toespraak vraagt hij de aanwezi gen of ze nog steeds dankbaar zijn voor de vrijheid en de beschaafdheid, en of ze nog steeds bereid zijn dit te verdedigen met hun leven. „Er is een onlosmakelij ke relatie tussen het verleden, het heden en de toekomst. Het verleden moet een eendracht scheppen, die we nodig heb ben als we zien wat die paria's nu doen die overal huizen binnenvallen." Zijn stem trilt, als hij met overtuiging uit roept: ,,Als herdenken niet meer is dan het leggen van kransen en het luisteren naar koraalmuziek, dan is het een arm gebeuren. We moeten ons herbezinnen op wat u en mij te doen staat. Herden ken staat in directe relatie met de wereld waarin we leven." „Juist het zesde couplet van het Wil helmus wijst erop dat we niet alleen moeten herdenken, maar ook getuigen besluit Meines. Als kort daarna het Wil helmus uit de luidsprekers klinkt, is het zachte gezang van de weduwen te ho ren. Ze zingen steeds luider, en als bij het zesde couplet de oud-strijders ook inzetten, klinkt het als een getuigenis van deze ooggetuigen. Dan zet de stoet auto's zich weer in beweging. leiden ruud sep gen. Zo kunnen ook de aller kleinsten meedoen. Het kar tonnen bordje waarop de koek jes worden-gepresenteerd, mag ook worden gekleurd. De koek jes kunnen op donderdag 20 mei en vrijdag 21 mei bij Kooy ker-Ginsberg worden ingele verd. De inzendingen worden in de etalages tentoongesteld tot zaterdagmiddag 22 mei wanneer om 15.00 uur de jury haar 'vonnis' uitspreekt. De Annie M.G. Schmidt-dag werd in 1996 door de Amster damse Kinderboekwinkel in het leven geroepen om de ver jaardag te herdenken van de schrijfster, die een jaar eerder was overleden. Uitgever Queri- do heft gedurende die dag de rechten op van alle boeken van Annie M.G.Schmidt die zijn uitgebracht door deze uitgeve rij. Kinderkoren, voorlezers en theatergroepen mogen ook dit jaar dus weer één dag lang lie deren en teksten van Schmidt ten gehore brengen zonder te betalen. Aanvankelijk was de Annie M.G. Schmidt-dag nog een kleinschalige gebeurtenis. Maar steeds meer scholen, boekwin kels en andere bedrijven staan stil bij deze dag. Zo heeft bak- middelenfabrikant Baukje on langs de Hasselbramentaartmix op de markt gebracht. Maar pas op! Eén hap van deze taart verandert de stijfste volwassene in een uitzinnige koter. En dat is misschien wel de grootste eer die men kan bewijzen aan de koningin van het kinderboek. Op het versieren van koekjes na, natuurlijk. esther barfoot» eric-jan berendsen De voorzitter van het college van bestuur van hel Regionaal Opleidingscentrum (ROC) Lei den, M. Candido, is sinds 1 mei niet meer in functie. Candido is door het stichtingsbestuur van het ROC 'in goed overleg' aan de kant geschoven, vooruitlo pend op de voorgenomen fusie met het ROC Mid West Groep. In verband met de fusie wilde het stichtingsbestuur het colle ge van bestuur terugbrengen van drie naar twee leden. Can dido blijft tot 1 september nog aan het ROC verbonden als ad viseur. „Voorop stond dat één van de drie moest verdwijnen", licht secretaris van het stich tingsbestuur W. Sanders het vertrek toe. „Je gaat dan kijken wie het werk het beste aan kun nen en wie er het beste kunnen samenwerken. Het is een moei lijke beslissing, maar we heb ben het naar mijn idee in over leg goed geregeld." Ook Candido houdt het erop dat zijn vertrek in goed overleg tot stand is gekomen. „Ik heb geen reden om te gaan schop pen. Aan mijn vertrek liggen geen ruzies of grote problemen ten grondslag. Het loopt na tuurlijk al wat langer. Nee, het verrassingsaspect is voor mij klein." Candido was sinds de oprich ting van het ROC Leiden voor zitter van het college van be stuur. Daarvoor was hij direc teur van het Holtland college, één van de scholen die per 1 augustus 1996 fuseerden in het ROC. Het nu nog tweekoppige college van bestuur wordt sinds 1 mei voorgezeten door oud- MTSL-directeur A. Vogelaar. Het is aan hem om het ROC naar de volgende fusie te lei den. Het voornemen is om per 1 januari 2000 samen te gaan met Mid West Groep, het regio naal opleidingscentrum waar onder Alphen aan den Rijn, Gouda en Zoetermeer vallen. Na deze fusie zal het ROC zo'n 25.000 leerlingen en 1500 do centen tellen. Is een examenstunt leuk of niet leuk? Het is maar hoe je het bekijkt Nog één keer even die vervelende leraar of dat kreng van een lerares terugpakken. Of gewoon even op een grappige manier afscheid ne men van de school waar je toch een aantal belang rijke jaren van je leven hebt doorgebracht. Dat laatste deden de leerlingen van het Vlietland College aan de Apollolaan (mavo, havo, vwo) woensdag. De vijf ploegen van 4 docenten werden geschminkt, moesten zingen, dansen en een toneel stukje opvoeren en werden tenslotte onder de goedkeurende blikken van honderden leerlingen over een plastic stormbaan gejaagd. Het kostte de leerlingen de nodige moeite om de le raren en leraressen op tijd te verzamelen. Een aantal bleek spoorloos. Geen ongewoon fenomeen overi gens tegen de tijd dat de eindexamenstunt plaats heeft Dan schijnt het aantal ziekmeldingen van do centen aanmerkelijk hoger te liggen dan in de rest van het schooljaar, zo werd op het schoolplein ge fluisterd. Op datzelfde Vlietland wordt de eindexamenkandi daten een hart onder de riem gestoken. Aanstaande maandag begint de oudervereniging weer met het tussen de middag trakteren van de leerlingen die eindexamen doen. Om te beginnen staat er een broodje gezond op het menu. Maar verder zijn er dropjes, lollies alsmede schouderklopjes verkrijg baar. Het is dus meer dan eten, het is een uitlaat klep. Boos, kwaad, gefrustreerd? Ook even lekker uithuilen kan onderdeel uitmaken van de maaltijd. Speciaal voor de eindexamenkandidaten is er naast de sportzaal een 'uitblaaspijpje' ingericht. Een soort van kantine dus. Na het ochtend- en voor het mid dagexamen kan er daar dus worden gegeten, ge kletst gejankt en worden afgereageerd. De service van de oudervereniging duurt tot en met het einde van de examens op vrijdag 28 mei. Meerburg houdt zaterdag 15 mei het traditionele wijkfeest. In buurthuis Matillo, in de Zaanstraat en in de Spaarne- straat zijn die dag verschillende festiviteiten. Die beginnen 's ochtends om 10.00 uur met een wandeltocht van tien kilometer door polderpark Cronesteyn. Het programma gaat om 12.30 uur uur verder met het oplaten van ballonnen bij buurthuis Matillo. De jeugd kan zich ver volgens vermaken met schmink, een springkussen en ritjes door de wijk met paard en wagen. Verder treedt tussen 13.00 en 15.00 uur de Leidse folkgroep The Widdershins op. Daarnaast geeft de Leidse kynologenver- eniging demonstraties met hun honden, waaraan ook buurtbe woners met hun viervoeter kunnen deelnemen. Meerbur- gers kunnen ook in actie komen bij een line-danceoptrcden van de Key City Country Dancers. Om 15.00 uur treedt de band Sobri op. Het opvangcentrum asielzoekers geeft voorts een modeshow. Verder is er een kunstveiling, waarvan de op brengst is bestemd voor speel toestellen voor het asielzoekers centrum. Gedurende het hele wijkfeest is er een rommel markt. De festiviteiten worden vanaf 20.00 uur afgesloten door de band de Vivo s. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13