■De blik van fotograaf Paul van Gaaien i-m 'eermannetje in notendop Met de mond gebouwd In Natura Twee steenmaitertjes van drie weken oud krijgen de fles. De dier tjes werden vorige week in een spouw van een muur gevonden in het Friese Eemewoude. Via de dierenarts kwamen ze terecht bij de vereniging Das en Boom. Over een paar maanden worden de dier tjes terug geplaatst in de natuur. foto anp De steenmarter wordt steeds vaker gesignaleerd in woon wijken. Dat meldt R. Potgieter van Opvang De Marter in Stadskanaal. Hij krijgt in zijn regio de laatste jaren een toe nemend aantal meldingen over steenmarterfamilies die tijdelijk in een normale ge zinswoning te gast zijn. „Ze nestelen in hel voorjaar graag in spouwmuren of kruip ruimtes," legt Potgieter uit. „Dat geeft wel eens lawaai overlast of schade aan vooral hout." Er valt weinig te be ginnen tegen de dieren: „Vangen is niet eenvoudig, het dier is erg slim." Het do den van de steenmarter is al helemaal uit den boze: sinds 1942 is de 'martes foina' yvet- telijk beschermd. „Verjagen met harde muziek in de vroe ge ochtenduren is de beste methode," weet Potgieter. „Vorig jaar is dat gelukt bij een afgelegen school. Ik zie deze methode echter nog niet zo snel toegepast worden in een woonwijk, de volume knop moet namelijk erg ver open." In tegenstelling tot de andere marterachtigen (on der meer boommarter, bun zing, hermelijn en wezel), doet de steenmarter het vol gens de Stadskanaalster bij zonder goed in Nederland: „Het lijkt er op dat de steenmarters die enkele jaren geleden in de natuur zijn uit gezet, zich beter ontwikkelen dan men had verwacht. Ik zie het nog gebeuren dat over een aantal jaren weer beperkt op de steenmarter mag wor den gejaagd." NSDAG 12 ME11999 CRYPTOGRAMHORIZONTAAL: 1. Buiten is het rijk aan kleding (8); 5. Voor het fijnmaken van letters? (8); 6. Waggelwagentje (4); 8. In de zomer heb je nietsaan deze auto (4); 10. Zanger die toeristen van iets berooft (5); 12. Die plant is keurig op maat (5).VERTICAAL:1. Haai kaart is verleidelijk (6): 2. Deel van een kous om haar te scheiden (6); 3. Wacht om te kloppen (5): 4. Belgische plaats waar Duitsers zich ook thuis voelen (5); 7. Heeft de naam niet vrolijk te zijn (5); 9. Voer langs de Engelse E-10 (4): 11. Groef van een bever (3).Oplossing van dinsdag: 1. tolk - loket - Lokzet 2. dons - sonde -Edison3. deeg - degen - Genade4. idee - di eet - Editie5. room - droom - Rondom6. rail - larie - Serail7. nest - steen - Tevens8. eend - reden - Eender9. dope - dopje - Dropje 10. rede - reder - EerderGevraagd woord: LEGERSTE DE J/J VOC&M£ 'Het juiste licht, het perfecte gevoel' Nieuwe antibiotica Onderzoekers van de Univer siteit van Californië in Santa Barbara hebben mogelijk een nieuwe aanpak van bacteriën gevonden. Dat zou de weg kunnen openen naar de ont wikkeling van effectieve vac cins en nieuwe antibiotica. Er bestaat al geruime tijd zorg over de toenemende resisten tie van bacteriën tegen anti biotica. De Amerikanen schrijven in een artikel in het gerenommeerde weten schapsblad Science dat ze in salmonellabacteriën (die voedselvergiftiging teweeg brengen) een 'meester-gen' hebben ontdekt, dat de wer king van zo'n 20 tot 40 andere genen regelt die op hun beurt de besmettelijkheid van de bacteriën bepalen. Uitscha keling van het 'meester-gen' in de salmonella-bacteriën had tot gevolg dat deze bacte riën in muizen niet meer in staat waren de maagwand te passeren en organen en weefsels binnen te dringen. De uitschakeling bleek daar entegen geen effect te heb ben op de natuurlijke afweer reactie tegen deze bacteriën. Een groep van 17 muizen, ge ïnjecteerd met de 'negatieve' salmonella-bacteriën bleek een dosis levende bacteriën tot 10.000 maal de dodelijke hoeveelheid te overleven. De in hun besmettelijkheid ver zwakte bacteriën lijken dan ook een goed uitgangsmateri aal te vormen voor het berei den van een vaccin. In princi pe zouden ook stoffen die het 'meester-gen' verhinderen zijn werk in de bacterie te doen als een nieuwe vorm van antibiotica kunnen wer ken. Het 'meester-gen' bleek niet alleen bij salmonellabac teriën voor te komen, maar ook bij onder meer de ver wekkers van cholera, pest, dysenterie en hersenvliesont steking. Mogelijk kan op deze manier op den duur de toe nemende resistentie van ziek makende bacteriën tegen de huidige antibiotica worden omzeild. Steenmarter in woonwijk Lachend Water mag blijven Ma Yay Yee werd op 2 mei om zes over zes in Emmen geboren. foto pr Het olifantje dat twee weken geleden in het Noorder Dieren park in Emmen is geboren, ontwikkelt zich voortvarend. Ze is al buiten geweest. Na enige dagen werd duidelijk dat het om een dame ging. Dat betekent dat ze altijd bij haar moeder en zus kan blijven wonen. Olifantenkuddes bestaan uit vrouwtjes met hun kinderen. Volwassen mannetjes leiden meestal een zwervend en eenzaam bestaan. Ze zoeken de kuddes vrouw tjes alleen op om te paren. Jonge mannetjesolifanten worden uit de kudde verstoten, zodra ze een jaar of tien zijn. De dame heet overigens Ma Ya Yee, Birmaans voor 'juffrouw Lachend Water. Ze is het derde jong van de achttienjarige Htoo Kin Aye. De kudde olifanten van het Noorder Dierenpark telt nu vijftien leden. Het is de grootste kudde Aziatische olifanten in Europa. ftii luipaard k een nieuwtje voor 'out- jporters'. Bergbeklimmers, filers, mountainbikers, sur- Jkiërs of parasailers - zij len er hun voordeel mee IDe Wind watch en zijn leavanceerder broertje dat maand op de markt wordt :ht, de AiBa Windwatch, h namelijk alles wat deze iriers dienen te weten. Iletterlijk een weermanne- jeen notendop, niet groter jen centimeter en niet (wegend dan een halve wacht heeft zich echter :n geheel andere doel- aangediend. Ook de ker, zo hebben de vak- jen tijdens de cao-onder- jlingen bedacht, kan er iordeel doen. Het kan ter je de gevoelstemperatuur i. In de winter is dat de id om wel of niet door te [met het werk. En als de ;ers er wat aan kun- lebben, dan ook de stra- ;ers, de glazenwassers en idere buitenwerkers, imeij hadden ze bij dat Ie nog niet echt stilgestaan. ;ij is al 39 jaar importeur Ivvaren en instrumen- :haren en messen waren te producten. Helemaal id is het dus niet dat de :mde 'Swiss Army Knives' irbeeld door dit Oister- bedrijf op de Nederland- irkt worden gebracht. Van weedse Silva hebben ze gekwalificeerde kompas- n huis. En van diezelfde len is ook de Windwatch mstig. Er zijn nog niet veel le in knalgeel en -blauw, em gestileerde apparaat- •e zijn opeens erg 'in' in pa, en Nederland heeft r een beperkt deel van de uctie ontvangen. „We zit- aet de Windwatch in de ihoek", legt Rachel Verheij- larketingmedewerker van 'rij, uit. „Het is in eerste in- ie een artikel voor klim- en allerlei andere deelne- aan buitensportactivitei- De windwatch meet de gevoelstemperatuur op elk moment op elke plek. foto anp ten. Dat je het voor arbeidsom standigheden kunt gebruiken is verrassend, maar eigenlijk ook heel logisch." De Windwatch, ogend als een handpalmgroot computerspelletje, meet de windkracht en de temperatuur, de AIBa Windwatch voegt daar nog een barometer en een hoogtemeter aan toe. Zo blijkt het op het Homeij-hoofdkan- toor 26 graden Celsius te zijn en blijkt Oisterwijk tien meter bo ven de zeespiegel te liggen. Nutteloze informatie? Niet voor iemand die aan een touw bun gelt ergens in de Alpen en op weg wil naar de top. De ge voelstemperatuur die de Wind watch eveneens aanduidt, is bepalend voor de vraag of er dient te worden doorgezet. Ra chel Verheijen: „Dat is erg be langrijk. De gevoelstempera tuur bepaalt de reactie van je li chaam." Er is dus sprake van een soort 'arbeidsomstandigheden'. En daar komt het nut voor bijvoor beeld de bouw om de hoek kij ken, omdat aan arbo enorm zwaar wordt getild.. Vorstverlet gaat voor bouwvak kers in bij een gevoelstempera tuur van zes graden onder nul. Het KNMI in De Bilt, dat overi gens de Windwatch niet kent, maakt daar in zijn weerberich ten wel melding van onder de term 'windcHill', maar kan dat nooit exact voor elke bouw plaats in Nederland vaststellen. Gevoelstemperatuur is de laat ste jaren in. Guur weer maakt de winters nog kouder dan de normale thermometer aangeeft. Het is de resultante van de combinatie van luchttempera tuur met windsnelheid. Zo le vert een temperatuur van -4 graden bij een windsnelheid van 5m/sec. een gevoelstempe ratuur op van -7 graden, wat re den zou zijn om de werkzaam heden te beëindigen. „Paul van Gaaien ziet meer en hij kijkt anders dan de meeste van zijn medemensen." Dat compliment deelt prins Bern- hard uit in het voorwoord van het boek 'Onmisbare Wereld' aan de natuurfotograaf uit Zwartsluis. De prins zit er niet ver naast met zijn constatering over de kwaliteiten van Van Gaaien, die in opdracht van het Wereld Natuur Fonds (WNF) met foto's de schoonheid van een aantal natuurgebieden laat zien. Het is met Van Gaaien als met een spits in een voetbalteam, die een neusje heeft voor het maken van doelpunten: er zijn op de juiste plaats én op het juiste moment. De man uit Zwartsluis zelf relativeert dat overigens achter in het boek. Jaren geleden stond hij aan de rand van een rivier in Kenia da genlang te wachten op een gi gantische horde gnoes. „Ik zag ze, hoorde ze en rook ze. De kudde kwam dichterbij, aarzel de aan de rand, maar trok zich op het moment suprème te rug", een zwaar teleurgestelde fotograaf met zijn camera in de aanslag achterlatend. Maar het kan ook anders, ver telt Van Gaaien, en brengt zijn expeditie aan Chileens Patago- nië in herinnering. Daar trof hij onverwacht een tafereeltje aan met „het juiste licht, de juiste omstandigheden en het perfec te gevoel." Het ging daarbij om de rijk met baardmossen en mistletoe gedecoreerde lenga- bomen. „Op zo'n dag werk je alsof je leven ervan afhangt en ben je op niet meer dan hon derd vierkante meter heel in tensief bezig." De natuur op aarde raakt aan de grenzen van wat ze kan ver dragen. Voor het WNF aanlei ding om in 1996 een wereldwij- Verstrengelde giraffes. de campagne op te zetten voor de natuur. Er werd een lijst op gesteld van die gebieden in de wereld die absoluut niet kun nen worden gemist voor het overleven van de natuur als ge heel. Paul van Gaaien werd erop uit gestuurd om ze vakkundig vast te leggen. Daarvoor bezocht de fotograaf uit Zwartsluis onder meer tropische regenwouden in Indonesië, de Everglades in Flo rida, Chileens Patagonië, Alaska en gebieden in Midden-Europa. Het resultaat: een fraai docu- foto cpd/paul van gaalen ment met schitterende opna men uit woeste en onontgon nen delen van de wereld. Wie het boek doorbladert en de kleurrijke platen op zich in laat werken, zal de versregels van dichter Levi Weemoedt van harte kunnen onderschrijven: „Een bloempje open, een bloempje dicht: een dag zo vol indrukken vergeet men niet licht". Onmisbare Wereld is een uit gave van Malherbe Partner. Het boek kost 79 gulden. De vogels weten precies hoe ze het moeten doen en het resul taat is meteen goed. Met losse handen! Doe dat maar eens na. Instinct is natuurlijk het tover woord. Van nature weten vo gels simpelweg wat er allemaal moet gebeuren. En dat is een heleboel, want de nieuwe wo ning dient aan een menigte voorwaarden te voldoen. In de eerste plaats moet ze veiligheid bieden. Het nest wordt dus goed verborgen tussen takken en groen en uitstekend geca moufleerd door middel van mos, gras, schors en bladeren. Verder behoort het zo diep te zijn dat eieren of jongen er niet uit kunnen kukelen. Niet alleen hierom, maar ook om felle zon neschijn of inregenen te verhin deren is een bolvormig nest het meest ideale. Wonderlijk ge noeg zijn slechts weinig vogels op dit idee gekomen. Zo bril- U krijgt vast wel eens een wens kaart toegestuurd, waarvan het dessin 'met de voet' of 'met de mond' geschilderd is. Met de mond lijkt me het allerlastigst, omdat de bewegingsmogelijk heden van het hoofd beperlrter zijn dan die van het been en je bovendien ook nog behoorlijk kippig moet zijn om de voor stelling van zo dichtbij in het oog te kunnen houden. Kramp in nek en kaken slaan al ras toe. Maar wat stelt zo'n mondge- schilderd kunstwerk eigenlijk voor? Je kunt het immers zo ab stract maken als je maar wilt en dan heb je vaak al met een tien tal hoofdbewegingen een aller aardigst kunstzinnig ding in el kaar geflanst. Veel moeilijker is het om met je mond bijvoor beeld een fiets te repareren of onkruid te wieden. Het lastigst lijkt me om mondeling een huis te bouwen. Dat is onmogelijk. O, ja? En vogels dan? Die ma ken wel degelijk met behulp van alleen hun bek telkens ui terst ingewikkelde bouwwer ken! Ze hebben er niet eens een op leiding voor gehad. Vogels be ginnen zomaar ineens met bouwen en denk nu maar niet dat de eerste nesten mislukken. Nee, daar mankeert niets aan. jant steekt de natuur nu ook weer niet in elkaar. Maar bij voorbeeld het winterkoninkje en de ekster zijn wel zo slim om op de gedachte te komen van een overdekt nest. De meeste zangvogels maken een halve bol: het klassieke komvormige vogelnest. Dat is al moeilijk genoeg. Het probleem begint al met de materiaalkeu ze. De bouwelementen moeten licht zijn, droog en sterk. Kunst stoffen zouden geschikt zijn, maar zijn in de natuur natuur lijk niet voorhanden, hoewel in heel wat nesten zo langzamer hand plastic of piepschuim ver werkt wordt. Nee, een vogels nest behoort opgebouwd te worden uit sprieten, twijgjes, bladeren, veren, haarplukken en mos. Eerst wordt de bodem gemaakt. Het materiaal wordt kunstig in een gevlochten en met leem, klei of spinrag aan elkaar ge plakt. Daarna is de ronde op bouw aan de beurt. De vogel gaat hiervoor op de nestbodem zitten en bouwt om zich heen. Telkens drukt hij z'n borst te gen de opbouw en draait in het rond door met één poot trap pelbewegingen te maken. Zo geeft hij het nest vorm. Met keel en staart wordt de rand stevig aangedrukt. Al draaiend en du wend versterkt hij het bouwsel naar alle kanten, zodat een re gelmatig, rond geheel ontstaat, dat niet groter is dan het eigen lichaam Echt maatwerk dus. Het karwei wordt afgemaakt door de binnenkant van het nest met leem te bepleisteren en te stofferen met fijne veer tjes, haren en mossen. In onge veer een week heeft de gemid delde zangvogel de klus ge klaard. Wij nemen er eerbiedig ons petje voor af. Niet eens met beide handen zouden wij in staat zijn tot het bouwen van zo'n nest, terwijl toch onze handen de meest ingenieuze voorpoten van het hele dieren rijk zijn. Rembrandt kon ermee schilderen, Bill Gates kan er computersoftware mee maken, Tolstoj kon ermee schrijven, Edison knutselde er fantasti sche uitvingen mee in elkaar en Liszt kon er wonderbaarlijk mooi mee pianospelen, maar een nestje bouwen kon geen van allen. Laten we dat dus maar aan de vogels overlaten. THEO SCHILDKAMP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9