'Nieuwe regels bij overname' Duisenberg: werkloosheid blijft grootste probleem Economie Robothond haalt krant van de mat je energiemarkt dwingt fW tot schrappen banen Schaduw over succes van veiling Aalsmeer ïrsoneelstekort nekt joringsdienst KPN ISDAG 12 MEI 1999 IJGi ELDEI 5 1)00 test internettelefonie ioam -In navolging van KPN Telecom gaat ook het Am- UU1 mse kabelbedrijf A2000 proeven doen met intemettelefo- ngeveer honderd Nedpoint-abonnees (de telefoniepoot 1000) krijgen de mogelijkheid tegen een aanzienlijk lager via het net naar het buitenland te bellen. Waar KPN ge laakt van het gewone telefoonnetwerk, gebruikt A2000 iel. De test moet in de komende twee maanden in het he- ied van de kabelaar beginnen. A2000 wil hoofdzakelijk de eii van de gesprekken testen. tnery moet tarief herzien ag; Veilinggigant The Greenery moet alsnog met de han- n, verenigd in de VGT, om de tafel gaan zitten om nieuwe ?n vast te stellen. Het gerechtshof in Den Haag bepaalde en in hoger beroep dat The Greenery de per 1 februari in- rde tarieven voor bemiddeling en veiling heeft doorge- Het hof corrigeerde daarmee het vonnis in kort geding VGT eind januari tegen de veilingreus had aangespan- )e rechtbank oordeelde toen dat de nieuwe en hogere ta- I niet onredelijk waren. Ook zou The Greenery de nieuwe n niet te snel hebben doorgevoerd. De rechter stelt nu dat üng onzorgvuldig met de belangen van haar klanten is sprongen. Zo kunnen handelaren nauwelijks om The Gre- heen. lault begint keten autowinkels Het Franse autoconcern Renault en het Japanse bedrijf acs Seven zetten in Europa een winkelketen voor autoac res op. Over tien jaar moeten er 250 zaken zijn met een jaaromzet van 1,85 miljard gulden. Autobacs is in Japan lotste op het gebied van auto-accessoires met vijfhonderd ls en een marktaandeel van 10 procent. In het buitenland het bedrijf tot nu toe alleen enkele vestigingen in Taiwan gapore. Het assortiment zal onder meer bestaan uit elek- a, stuurwielen, banden, onderhoudsproducten en spor- iccessoires. De producten worden zo gekozen dat er geen i zijn voor de verkoop van onderdelen door de dt-dealers. lister tegen garantiefonds winkels iagMinister Jorritsma (economische zaken) vindt dat het laanbod in de binnensteden de consument nóg voldoen- visseling biedt. Zij voelt dan ook weinig voor het D66- tel om via een speciaal fonds de vestiging van zelfstandige liers te stimuleren. D66-Kamerlid Van Walsem lanceerde ruari zijn plan om via een winkelgarantiefonds de machts- e van winkelketens in de binnensteden te doorbreken, ns hem gaan stadskernen steeds meer op elkaar lijken. In ederlandse steden kom je wel V&D, Halfords, Douglas, Al- leijn en Hema op de zogeheten A-lokaties tegen. Jorritsma dat, zeker in de oude binnensteden, startende winkeliers ende kansen krijgen. De steeds kritischer wordende con- nt vraagt ook om zo'n gevarieerd winkelaanbod. Unie en VHP fuseren De vakbonden De Unie en VHP gaan fuseren. Op 1 ja- 2000 ontstaat er een nieuwe bond met 100.006 leden. De :n VHP hopen door de samenwerking meer tegenwicht te n tegen de grote FNV en CNV-bonden. De leden krijgen waar voor hun geld, zegt Unie-voorzitter J. Teuwen. Bij de de bond voor middelbaar en hoger personeel zijn nu ii mensen aangesloten. De Unie telt 80.000 leden die voor- Ie industrie en dienstverlening werken. Beide bonden zijn sloten bij de vakcentrale MHP (220.000 leden). VJGEN ld 6 Beurswaakhond STE pleit voor openbaar bod Elektriciteitswet stuit op kritiek Eerste Kamer wassenaar anp Er moeten nieuwe regels komen voor de overname van bedrijven. Een onderneming die via de beurs een 'sub stantieel' belang heeft verworven in een ander bedrijf moet worden verplicht ook een bod uit te brengen op de resterende aandelen. Dat vindt de beurswaakhond Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE). AMSTERDAM ANP Nederland is nu een uitzonde ring binnen Europa, meent STE-voorzitter F. Loudon. Hij heeft die opvatting inmiddels voorgelegd aan minister Zalm van financiën. De meeste ande re Europese landen kennen al zo'n bepaling. Met nieuwe, af te dwingen spelregels verwacht hij dat biedingen voortaan ordelijk verlopen. Bij welk percentage er een bod moet komen, laat Lou don open: „Dat kan 30, 40 of 49 procent zijn." Nu regelt de SER Fusiecode het nemen van belangen in be drijven, maar die regeling is vol gens Loudon na dertig jaar ver ouderd. Loudon, die binnenkort de bestuurdershamer over zal geven aan de voormalige 'super procureur-generaal' A. Docters van Leeuwen, vindt ook dat de nieuwe regeling moet worden opgenomen in de Wet Toezicht Effectenverkeer (WTE). „Het is hoogste tijd dat er iets geregeld wordt." Op een Europese rege ling wachten, heeft weinig zin. Met name het Verenigd Konink rijk ligt dwars. Dat land kent een andere constructie dan de meeste Europese lidstaten. Loudon meldde gisteren op nieuw een verdubbeling van het aantal onderzoeken naar misbruik van voorwetenschap. De STE startte in het afgelopen jaar 48 onderzoeken en deed 12 keer aangifte bij justitie. Of mis bruik van voorkennis toeneemt, kon Loudon niet zeggen. In zijn ogen is het aantal eigenlijk mi nimaal, gezien het feit dat er op de beurs soms 100.000 transac ties per dag worden gepleegd. De voorzitter maakte zich tij dens de toelichting van het jaarverslag opnieuw zorgen over het gebrek aan capaciteit bij justitie om voorkènniszaken in behandeling te nemen. De >am Noord West (ENW) de komende jaren zijn eelsbestand in met 900 en. De aanpassing van nonopolist naar een rganisatie verplicht het 10? ibedrijf tot de ingrijpen- atregel, aldus L. van der icretaris van de concem- in een toelichting op cijfers. ïenteel werken er nog ïensen bij ENW. De libe- 102 ng van de energiemarkt no het energiebedrijf tot reductie en efficiency- iring. Ook in 1998 vloei- 200 personen af. Voor de ^frknemers die de komen- tot drie jaar verdwijnen .iNW 185 miljoen gulden 102 okken. Gedwongen ont- 133 zijn niet aan de orde, :ht Van der Poel. na eorganisatie had weinig ïoo 1 op de resultaten van )ver 1998. Tegenover de ng ljoen reorganisatiekosten tagenoeg eenzelfde be an buitengewone baten, door de verkoop van be langen in Telecom Noord West en Enertél. Het Noord-Hollandse ener giebedrijf boekte vorig jaar dan ook een nettowinst van 105,3 miljoen gulden, tien procent -meer dan in 1997. Het bedrijfs resultaat steeg met twintig pro cent tot 123,6 miljoen gulden, op een omzet van 3 miljard (2,9 miljard in 1997). Door de zachte winter viel de verkoop van gas en warmte 0,5 procent lager uit. Economische groei, meer aansluitingen en het verder oprukken van elek tronische apparatuur in huis en tuin zorgden ervoor dat de afzet van elektriciteit met 3,3 procent toenam. Om een rol van betekenis te kunnen blijven spelen inves teert ENW in schaalvergroting. Het fusieproces met collega-be drijven NUON, EWR en Gamog loopt op zijn eind. Alleen Provi- ciale Staten van Noord-Holland moeten op 25 mei nog het groene licht geven. Het nieuwe bedrijf NUON ENW wordt dan per 1 juni het grootste energie distributiebedrijf van Neder land. Tokyo Elektronicagigant Sony brengt begin juni een robothond op de markt. Het 'diertje' heet Aibo ('vriendje' in het Japans) en is alleen via internet te koop. Sony maakt voorlopig 5.000 exemplaren, waarvan 3.000 voor de Ja panners. Aibo heeft achttien gewrichten en kan onder meer lopen, zitten, liggen en zich uitrekken. Sony claimt dat de hond kan voe len, luisteren en zelfs emoties kent. Wanneer het dier blij is, haalt het als het moet de krant van de deurmat. In een humeurige bui is de kans kleiner dat Aibo opdrachten uitvoert. Een aai over de kop kan dan al uitkomst bieden. De hond heeft sensoren waarmee hij kan voe len. Aibo uit zijn gevoelens door middel van licht, geluid en het kwispelen van zijn staart. Zo kan de hond zijn baasje duidelijk maken dat hij zich angstig, boos of blij voelt. Blaffen doet-ie ook, evenals muziek maken. De eige naar kan opdrachten geven met een afstands bediening. Wanneer hij die niet gebruikt, leidt Aibo een eigen leven. Tafels, kasten en andere obstakels zijn geen probleem. Verschillende sensoren wijzen hem de goede weg. Het dier weet zelfs wanneer het moet eten, met andere woorden de accu moet opladen. Met de com puter kan men de hond nieuwe trucjes leren. Aibo hoeft niet te worden uitgelaten en hoeft nooit zijn behoefte te doen. De eigenaar kan rustig een paar weken op vakantie zonder eerst langs het asiel te moeten. De prijs blijft met ruim vijf mille aan de pittige kant FOTO REUTERS TOSHIYUKIAIZAWA aangemelde zaken liggen te lang op de plank, waardoor de bestrijding van voorkennis niet erg lekker verloopt. Ook Loudons eigen organisa tie kampt met personeelspro blemen. De vacatures opvullen verloopt moeizaam, omdat de arbeidsmarkt krap is. Bij de STE werken 75 mensen, terwijl er plaats is voor 85 personen. De bestrijding van voorkennis komt door het tekort niet in ge vaar - „We kunnen alle signalen onmiddellijk aan" - maar de periodieke controle van de ef fectenbedrijven zelf loopt wel vertraging op. Jorritsma dreigt met boycot van Franse stroomreus brussel anp Minister Jorritsma (Economi sche Zaken) dreigt een stokje te steken voor contracten tus sen de Franse stroomprodu- cent EdF en Nederlandse be drijven als de liberalisering van de Europese stroommarkt in Frankrijk niet van de grond komt. Jorritsma viel gisteren tegen over haar EU-collega's in Brus sel uit naar belemmeringen die Nederlandse stroombedrijven zouden ondervinden in Frank rijk. De Fransen willen dat een contract minstens drie jaar moet gelden en een leverancier een productiebedrijf in Frank rijk heeft. Dat zou staan in een wetsvoorstel dat de Franse Se naat binnenkort behandelt. „Dat past absoluut niet in een vrije markt", aldus de mi nister. „Ik kan daardoor ge dwongen worden om Neder landse bedrijven die zaken wil len doen met Electricité de France (EdF), tegen te hou den." Jorritsma's Franse collega Pierret was in de vergadering niet toeschietelijk. Hij stelde op zijn beurt vast dat EdF in sommige lidstaten, zoals Ne derland en Duitsland, wordt dwarsgezeten en dat contract partijen in Frankrijk volledige vrijheid hebben. Volgens de Europese vakbond voor de stroomsector (EPSU) dreigt massaal banenverlies. De EPSU hield daarom gisteren een actiedag in de Europese wijk in Brussel tegen de libera lisering. Zo'n drieduizend de monstranten waren op de been. In de Eerste Kamer rijzen gro te bezwaren tegen de nieuwe Elektriciteitswet. De senatoren hebben moeite met een aantal zaken waar de Tweede Kamer wel al mee heeft ingestemd. De hoogste ambtenaar van Economische Zaken, S. van Wijnbergen, lijkt het verstan dig als de wet nog eens kri tisch wordt bekeken. Dit bleek tijdens een bijeen komst van de VEMW, de ver eniging van grootverbruikers van energie. WD-senator A. Loudon verwoordde daar de sfeer in de Eerste Kamer, waar een commissie zich voor het eerst over de wet had gebo gen. „Er is zware kritiek. Het gevoel leeft dat de wet mank gaat aan onvoldoende visie op de consequenties van de libe rale elektriciteitsmarkt. Er is gekozen voor ad hoc-oplos- singen die vaak weer veran derd moeten worden. Minis ter Jorritsma zal goed naar ons moeten luisteren. Zij zal een paar voorzieningen moeten treffen. Misschien moet zij wel met een wetswijziging ko men." Op 1 juni komt de Elek triciteitswet in de Eerste Ka mer. Loudon vreest dat de klan ten die pas in 2007 vrij zijn in de keus van energieleveran cier de kosten van de vrije markt betalen. Ook zien de Eerste-Kamerleden een ge brekkige rechtsbescherming voor de bedrijven als het gaat om het vaststellen van de ta rieven door de overheid. De discussie over overheidssteun bij het oplossen van onrenda bele investeringen uit het ver leden is volgens hem in een ander daglicht komen te staan, nu blijkt dat buiten landse bedrijven miljarden neertellen voor Nederlandse stroombedrijven. Van Wijnbergen reageerde dat achteraf makkelijk is vast te stellen dat het beter had ge kund. Hij betoogde dat de ontwikkelingen op de markt zo snel gaan dat eerdere aan names nog maar eens kritisch moeten worden bekeken. „Ik zou het geleidelijk openen van de markt nog wel eens willen aankaarten. Als we niet op passen worden gebonden klanten het slachtoffer." Ook het geleidelijk afschaffen van de vrijstelling van vennoot schapsbelasting en de keus voor geleidelijke privatisering is wat hem betreft in een an der daglicht komen te staan. „Dat mag best wat sneller." Sollicitanten vinden halfzeven te vroeg en van telecomreus KPN i storingsmelding en rekening houden met 3j ttijden tot een uur. De 37jigsdienst kampt met onderbezetting. Ook van de klantenservice 2.7* en de drukte niet aan. In te gevallen duurt het een iur voor een KPN-mede- er zich meldt, erkent een dvoerder van het tele- i,3 :oncern. 0,(J5 ern hanteert KPN een 2 fjn van twintig seconden, 'edrijf heeft grote moeite vinden van personeel na c.vY organisatie 'Nieuw KPN', iberd naast verergeren de pro- 1,anM en d°or bellende klanten ragen over nieuwe dien- zoals nummerbehoud, merweergave, ISDN en mail. storingsdienst heeft vol- het telecombedrijf 35 tot instaande vacatures, op totaal bestand van 350 720 ftemers. Het ziektever bij de afdeling is door de werkdruk en de extra drukte om boze klanten te kalmeren, flink opgelopen. Bij de Idantenservice staan 200 vacatures open op een to taal van 2.000. In het rayon Midden, met als drukste pun ten Den Haag, Utrecht en Amersfoort, kan de wachttijd voor de klantenservice oplo pen tot een half uur. Op an dere plekken in het land moe ten KPN-klantep maximaal enkele minuten wachten. De reorganisatie 'Nieuw KPN' is een belangrijke oor zaak voor de personeelspro blemen. Vorig jaar werd het aantal rayons teruggebracht van dertien naar vijf. Een aan tal medewerkers is niet mee verhuisd of heeft intern ander werk gevonden. KPN hoopt dat de proble men tegen de zomer zijn op gelost. „Het is moeilijk om geschikte mensen te vinden. De werknemers die we aan trekken moeten eerst een op leiding van anderhalve maand volgen om al onze producten en diensten te le ren kennen", aldus een woordvoerder. AALSMEER THEO VAN DER KAAU Op de Bloemenveiling Aals meer (VBA) beginnen de klok ken 's morgens om half zeven te draaien. De meeste sollici tanten naar functies op de werkvloer vinden dat te vroeg en haken af. De succesvolle en steeds verder uitbreidende bloemenveiling heeft al jaren te kampen met personeelste kort. Daar komt nog bij dat ook in informatica geschoold per soneel vrijwel niet te vinden is, terwijl het bedrijf met het oog op de toekomst op dit moment kapitalen investeert in infor matie- en communicatietech nologie. Er werken nu 1.800 mensen bij VBA. „Er kunnen hier morgen zes tig mensen een contract krij gen voor een parttime baan. Het gaat niet om ingewikkeld werk, toch kunnen we die mensen niet krijgen," zegt di recteur D. 't Hooft, „We lossen de problemen op met uitzend krachten, maar we hebben lie ver mensen in vaste dienst. Het komt nu zelfs voor dat op drukke dagen het kantoorper soneel op de werkvloer moet helpen. We moeten continu zoeken naar werknemers. Daarom hebben we besloten grootschalige wervingscam pagnes in de regio te houden. Dat geldt ook voor verkopers en voor vakmensen in de infor matica." Het moeizaam verwerven van personeel overschaduwt het succesverhaal van Bloe menveiling Aalsmeer, zo blijkt uit de toelichting van de direc tie op het jaarverslag over 1998. Juist nu het bedrijf volop aan het automatiseren is, blij ven ook vacatures in deze sec tor onvervuld. Dat is overigens een algemene klacht van be drijven die op zoek zijn naar informatica-deskundigen. VBA heeft vorig jaar 12,5 miljoen gulden extra uitgegeven aan automatisering. Dat is nodig omdat volgens plan straks steeds meer bloemen.en plan ten buiten de veilingklok om worden gekocht via internet en andere elektronische kanalen. Ook de lastige bereikbaar heid over de weg is een steeds grotere belemmering voor Bloemenveiling Aalsmeer. Het provinciebestuur werkt volop mee aan omlegging van de N201 (Uithoorn-Aalsmeer- Hoofddorp) voor een betere aansluiting op de A4 en de A9. Alleen duurt de realisatie nog minimaal vier jaar. Ook het on- Impressie van de geplande verbinding tussen het bestaande complex van Bloemenveiling Aalsmeer en het nieuwe over de Legmeerdijk. Het over dekte transport van bloemenkarren gaat volautomatisch. dergronds transportsysteem bied met het nieuwe te verbin- van bloemenveiling naar Schip- den, komt over de brede Leg- hol en station Hoofddorp laat meerdijk een overdekt viaduct nog zo'n vijf jaar op zich wach- met automatische transport ten. De financiering van dit banden voor de bloemenkar- tunnelnet is nog lang niet rond. ren. Om het bestaande veilingge- De bloemenveiling probeert het vervoer per vrachtwagen door Europa te verminderen, omdat het verkeer steeds vaker vastloopt. Met de NS is VBA in middels overeengekomen om elke dag een wagon bloemen achter een personentrein naar FOTO BLOEMENVEILING AALSMEER Milaan te laten rijden. Dit be sluit loopt vooruit op een mo gelijk netwerk van hogesnel- heids goederentreinen door Europa voor bloemen, planten en andere bederfelijke waar. Eerste jaarverslag Europese Centrale Bank den haag/frankfurt gpd De werkloosheid in de elf landen van de 'eurozone' blijft het belangrijkste economische probleem. Ondanks het dalende aantal werklozen in 1998, moeten de regeringen van de lidstaten er veel meer aan doen. Ook de sane ring van overheidsfinanciën in de meeste eurolanden schiet onvoldoen de op. Dit schrijft president Wim Duisen berg in het eerste jaarverslag van de Europese Centrale Bank (ECB), dat gisteren is gepubliceerd. Volgens hem is de daling van het aantal werklozen in Euroland in 1998, van 11,5 naar 10,7 procent van de beroepsbevolking onvoldoende. „Met bijna 14 miljoen is de werkloosheid onacceptabel hoog." Volgens de ECB liggen de belang rijkste oorzaken van de werkloosheid in de vele nationale regels die mensen met - te hoge en langdurige - uitkerin gen onvoldoende stimuleren om een baan te zoeken. Hoge belastingtarie ven ontmoedigen velen om te gaan werken, vooral in lager betaalde ba nen. Langdurige werkloosheid moet beter worden bestreden, ontslag is te duur en te kostbaar, terwijl bovendien de minimumlonen te hoog zijn, aldus de analyse van Duisenberg. De ECB merkt verder op dat veel CAO-loonstelsels tot gevolg hebben dat weinig productieve mensen nogal eens te hoog worden betaald, terwijl bijzondere talenten mede daardoor nauwelijks topinkomens kunnen van gen. Ook flexibeler arbeidscontracten en meer mogelijkheden voor deeltijd arbeid kunnen ervoor zorgen dat wer kenden en niet-werkenden beter aan de eisen van de moderne economie te gemoetkomen Voor de centrale bank in Frankfurt ligt hier verder geen taak, stelt Duisen berg nog maar eens heel duidelijk. „De beste bijdrage die wij kunnen leveren is aanhoudende en geloofwaardige prijsstabiliteit in het eurogebied. Dat levert een aantal belangrijke bijdragen aan het creëren van werkgelegenheid. Voor de rest zijn structurele ingrepen nodig." Verder hamert Duisenberg op het gebrek aan daadkracht bij een aantal regeringen in euroland om het huis houdboekje van de staat op orde te brengen. In de aanloop naar de euro hebben sommige landen eenmalige ingrepen gepleegd, die tijdelijk hiel pen, „maar die liepen in 1998 af. Het levert geen duurzame verbetering op." In het Verdrag van Maastricht hadden de eurostaten zich verplicht om over heidstekorten en staatsschulden flink terug te dringen. Wat het financieringstekort (inkom sten minus uitgaven) betreft, heeft de ECB lovende woorden voor België en Spanje, die het tekort in rap tempo omlaag brengen, en Ierland, Luxem burg en Finland, die een overschot hebben. Duitsland. Frankrijk, Neder land, Oostenrijk en Portugal moeten er, wat Duisenberg betreft, wat harder aan trekken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7