NAVO ziet geen aftocht Joegoslaven Surinamers aan bedelstaf door financiële malaise Buitenland Jevgeni Primakov stak Boris Jeltsin langzaam naar de kroon Jakarta herdenkt studenten estijnen vieren verbod sluiting Orient House NAVO-landen: klacht Joegoslavië hypocriet DAG 12 MEI 1999 len zoekt baas voor Falklands De Britse regering werft kandidaten 'om leiding te ge- [een kleine, maar gecompliceerde regering'. De post is regeringsleider van de Falklands, de eilandengroep in jlijke Atlantische Oceaan waar Argentinië aanspraak op advertenties die deze week in de Britse pers zijn ver- i, prijzen de baan aan met een salaris van 240.000 gul- jaar, een ambtswoning met mooi uitzicht en het ge- in een officiële auto. De nieuwe chef krijgt een contract jaar, 640 mensen onder zich en een budget van bijna jen gulden. Hij dient de belangen van de 2.000 bewo- j de eilanden en hun 700.000 schapen. Het is een gevari- aan. De regeringschef kan te maken krijgen met conflic- afrasteringen voor schapen, maar vooral ook met de indse politiek van Argentinië. •en boekt overwinning op Mégret Een rechter in Parijs heeft gisteren in de strijd tussen arie Le Pen, de leider van het extreemrechtse Front Na- FN), en de splintergroep van Bruno Mégret ten gunste Pen beslist. De rechter verbiedt de groep-Mégret, die n het Front heeft afgescheiden, de naam en het logo van te gebruiken. Ook heeft de rechter besloten dat de splin- p moet afblijven van de partij-administratie en de finan- lekhouding. Mégret mag zich bovendien niet de vervan- Le Pen noemen. Le Pen is sinds januari verwikkeld in ot aantal processen over eigendomsrechten op de naam ational, het logo, de administratie, ledenlijsten en het intoor. De uitspraak van het hof is een grote overwin- or hem. ling legt steden Bangladesh lam Een door de oppositie uitgeroepen staking heeft giste- openbare en economische leven in de Bengalese hoofd- laka en zestig andere steden stilgelegd. De oproerpolitie, ian sterk, raakte in de hoofdstad slaags met demonstran- zelfgemaakte bommen lieten ontploffen. Bij schermut- i in het centrum vielen zeker 25 gewonden. De staking orde voornaamste oppositiepartij, de Nationalistische in haar drie bondgenoten uitgeroepen uit protest tegen irtdurende uitvallen van de stroom en het tekort aan nd water. Een van de leuzen van de demonstranten luid- ef ons elektriciteit en water, of geef ons de macht. De op- beschuldigt de regering van incompetentie en corruptie. ui: akers Lockerbie-verdachten weg jrie Schotse bewakers van de twee verdachten in het iie-proces zijn naar huis gestuurd. Een leidinggevende bewakers zijn op 6 mei door de Schotse politie opge- een gedeelte van Kamp Zeist waar ze niet mochten ko- Z e dag ema zijn de drie met het vliegtuig naar Schotland ituurd. Tegen hun uitdrukkelijke opdracht in waren zij htje gaan scheppen op een plaats waar dat niet is toege- :e hebben zich volgens justitie in Schotland verder niet gedragen. De drie hebben vermoedelijk gehandeld uit ig en nieuwsgierigheid naar de omgeving. In Kamp Zeist ren de twee Libische verdachten van de aanslag op een aanse PanAm-Boeing boven Lockerbie in 1988. Daar- elen 270 doden. De Iibiërs staan terecht voor een Schot ter op Nederlands grondgebied. doden bij aanvallen op Irak Bij geallieerde aanvallen op drie controleposten in het van Irak zijn drie doden gevallen. Dat heeft het officiële persbureau IRNA gisteren gemeld. Eerder op de dag i Amerikaanse vliegtuigen in de noordelijke 'no-fly zone' (radarposten bestookt met lasergeleide bommen. Het tweede keer deze week dat Iraakse luchtafweerinstalla- den aangevallen. Maandag zou bij een aanval een bur- ond zijn geraakt. De Amerikaanse en de Britse lucht- touden toezicht op de twee no-fly zones in Irak, die zijn ld om de Koerdische minderheid in het noorden van de sji'itische minderheid in het zuiden te beschermen. I erkent de zones niet en daagt de geallieerde jagers sinds jer dagelijks uir met luchtafweergeschut. dejgo bombardeert rebellen in Goma een bombardement op de stad Goma in de Demo- ïe Republiek Congo zijn volgens de rebellen die de plaats oVisioJden hebben, zeker 28 mensen om het leven gekomen. V8W istad Uvira, ten zuiden van Goma, is gebombardeerd. De op de twee steden werd volgens woordvoerders van de delingen, die de Congolese president Kabila willen ver- de Be: i, uitgevoerd met een Antonov-toestel. Het bombarde- ecordi luurde ongeveer vijf minuten. Vier of vijf bommen wer- [eworpen op wijken in de stad en de regio rond de berg deze aanval zouden vijftien mensen gewond zijn ge- feel huizen zouden zijn verwoest. Goma is een van de rijkste steden in handen van de rebellen. i Jaya 'militair operatiegebied' Li Het Indonesische leger zal het grensgebied tussen Iri- i - het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea - en Pa- lieuw-Guinea opnieuw tot 'militair operatiegebied' ver- vanwege de toenemende activiteiten van rebellen in het Vorige week woensdag viel een groep opstandelingen tiging van migranten uit Java aan en nam elf mensen in g. De gijzelaars zitten nog steeds vast. De status geldt al- >or het grensgebied. Een groot deel van Irian Jaya was tot militair operatiegebied. Die status werd vorig jaar, na moo van president Soeharto, opgeheven. In een militair ope- ')ied kan het leger iedereen die van verstoring van de re orde wordt verdacht oppakken en gevangen zetten. at 27 e5 9«C ad bloemendaal jdent iinverk en volksdansen Palestijnen in Oost-Je- gistermiddag een uit- t van het Israëlische «r' rechtshof, die de slui- n drie kantoren in het gjj louse voor de verkiezin- 5. n 17 mei onmogelijk 2; Het besluit betekent in het Hof het eens is met an premier Netanyahu, Sen dat de opdracht tot niet veel meer is dan iezingsstunt. gering en de Palestijnen tot 18 mei de tijd gekre- a reacties te geven op luit. Op die dag bepaalt wat er verder moet ge- In het geval er een -Verkiezingsronde komt "fr" - en daar ziet het naar •rdt de sluiting van de waarschijnlijk verder ld- In de praktijk bete dat het lot van het Ori- •se nu in handen ligt vinnaar van de verkie- Dat wil zeggen: Neta- h oppositieleider Ehud raëlische premier was Popen dagen de drijven- moskou anp-rtr-afp-dpa De vandaag ontslagen Russische premier Jevgeni Primakov stak president Jeltsin naar de kroon, sinds die hem vorig jaar augustus tot regerings leider benoemde. Die langzame opmars naar de top van de macht zou voor de zwakke Jeltsin de belangrijkste reden zijn geweest om de premier weg te sturen, ook al heeft die altijd gezegd geen presidentiële ambities te hebben. Jeltsin had de apparatsjik van de oude stempel vorig jaar na de val van de regering door de diepe financiële crisis nog hard nodig als compromisfi guur tegenover het oppositievoerende parle ment. Door de crisis kwam de roebel in een vrije -val. De 69-jarige Primakov slaagde er echter in enige stabiliteit in het Russische bestel terug te brengen. Hij stelde de machtige communisten in het par lement enigszins tevreden door veel rustiger om te gaan met hervormingen dan zijn voorgangers, en bouwde steun en macht op via een consen- susbeleid. Begrotingen werden ongewoon vlot aangenomen en de premier benoemde mede standers op sleutelposten, ook binnen de media. Dit gebeurde onopvallend, volgens de methodes die nog uit de oude communistische tijd stam men. Primakov werd in 1929 in Oekraïne geboren. Zijn jeugd bracht hij door in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië. Hij studeerde in 1957 af aan het Insti tuut voor Oosterse Wetenschappen in Moskou, waarvan hij later directeur werd. Primakov was lid van de Communistische Partij van de Sovjet unie van 1959 tot deze werd ontbonden. In de ja ren zestig was hij redacteur bij de Pravda, het dagblad van de partij, waarvoor hij van 1966 tot 1970 als correspondent in het Midden-Oosten werkte. Zijn kennis van het Arabisch kwam hem te pas toen president Gorbatsjov hem in 1990 als gezant naar Irak stuurde om te bemiddelen tussen Sad dam Hussein en de VS. In 1991 kreeg Primakov de leiding over de buitenlandse inlichtingen dienst SVR. Hij gaf onder Gorbatsjov vorm aan het nieuwe denken in de buitenlandse politiek. Hij verklaarde dat Moskou afscheid nam van de ideologie dat de socialistische revolutie naar de hele wereld moest worden geëxporteerd. In janu ari 1996 benoemde Jeltsin hem tot minister van buitenlandse zaken. raak Israëlisch Hooggerechtshof de kracht achter pogingen de drie kantoren te sluiten. Vol gens hem werden er activiteiten ontplooid voor het Palestijnse bestuur van Yasser Arafat, het geen volgens de Oslo-akkoor den verboden is. De Palestijnen houden vol dat alles wat in het Orient House gebeurt alleen verband houdt met zijn functie als PLO-hoofdkwartier in Jeru zalem. PLO-activiteiten zijn vol gens Oslo toegestaan. Het Hooggerechtshof heeft gisteren geen uitspraak gedaan over de rechtmatigheid van de activiteiten in de omstreden kantoren, maar het bleek ge voelig voor het argument van de indieners van een petitie. De ondertekenaars stellen vast dat de kantoren in het Orient House al jaren opereren. Ze schrijven dat het tijdstip waar op de sluitingsorder is uitge vaardigd daarom alleen ver band kan houden met de ver kiezingen. De petitie werd bij het Hof ingediend door een groep Isra ëlische burgers. De Palestijnen weigerden naar het Israëlische Hof te stappen, omdat ze me nen dat dit geen bevoegdheden heeft als het gaat om het Arabi sche Oost-Jeruzalem. 'Ser\'ische ??ulitairen intensiveren acties De NAVO heeft geen aanwijzingen dat Joegoslavië is be gonnen met terugtrekking van zijn troepen uit Kosovo, zoals Belgrado eerder meldde. De alliantie sprak gisteren ook de Servische bewering tegen dat het Kosovo Bevrij dingsleger (UQK) is verslagen en maakte melding van hevige gevechten tussen UQK-strijders en Servische een heden. brussel-tirana-geneve Volgens NAVO-woordvoerder Jamie Shea intensiveren Servi sche militairen hun operaties in Kosovo juist. Vooral in het wes telijke grensgebied met Albanië is een zware strijd uitgebroken. Ook tussen de Kosovaarse hoofdstad Pristina en het iets noordelijkere Podujevo zou he vig worden gevochten. Boven dien zou een door het UC^K be heerste regio in het zuiden van Kosovo onder vuur van Servi sche eenheden liggen. Ook andere bronnen meld den gevechten tussen Servische eenheden en het etnisch-Alba- nese bevrijdingsleger. Een woordvoerder van de Organisa tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) ver klaarde vanuit de Albanese hoofdstad Tirana dat in de buurt van de Albanese grens dertig UQK-strijders gewond zijn geraakt. De guerrilla's zou den bij het grensdorp Padesh door Joegoslavische MiG's zijn aangevallen. Het UQIK-persbureau Koso- vapress berichtte gisteren dat bij gevechten in Urosevac ook burgers door de Serviërs zijn aangevallen. Daarbij worden mortieren, tanks en zware artil lerie ingezet. Naar verluidt hou den zich sinds enkele weken ongeveer 70.000 etnisch-Alba- nese vluchtelingen op in bos sen en dalen in de omgeving van de nabijgelegen Topillapas. NAVO-vliegtuigefi kwamen gisteren weer volop in actie bo ven Joegoslavië. De relatieve te rughoudendheid in de aanval len na het onbedoelde bombar dement op de Chinese ambas sade in Belgrado kwam daar mee luidruchtig tot een einde. Er staat Joegoslavië nog veel meer te wachten. Volgens The New York Times wil de alliantie binnenkort ook voor het eerst vanuit Turkije en Hongarije Joegoslavische doelen aanval len. De VN-vluchtelingenorgani satie UNHCR verklaarde giste ren minder dan de helft te heb ben ontvangen van de 290 mil joen gulden waarom zij had verzocht. Als het resterende be drag niet snel wordt overge maakt, komt de hulpverlening aan de honderdduizenden vluchtelingen op de Balkan in ernstig gevaar. De Europese Commissie kwam dezelfde dag nog met 330 miljoen gulden over de brug. Het ging niet om vers geld maar om fondsen waarmee de EU-regeringen al begin april hadden ingestemd. Jakarta Vandaag een jaar geleden barstten in de Indonesische hoofdstad Jakarta studentenrellen los, die een kleine twee weken later uiteinde lijk leidden tot het aftreden van president Soeharto. Op die eerste dag van de rellen vielen vier doden. Vanmorgen herdachten familieleden en be kenden hen tijdens een bijeenkomst in Jakarta. foto reuters den haag cpd De NAVO beschuldigt Joegosla vië ervan het Internationaal Ge rechtshof te misbruiken om een vrijbrief te krijgen om door te gaan met de etnische zuivering van Kosovo. Het verbod van de NAVO-bombardementen, waar Joegoslavië het Hof om vraagt, zou het in staat stellen 'zijn cri minele opdracht in Kosovo on gehinderd uit te voeren'. Dat zei de Nederlandse delegatielei der Lammers gisteren voor het Hof in het Haagse Vredespaleis. De Amerikaanse afgevaardig de David Andrews zei dat de aanklacht van Joegoslavië 'de aandacht beoogt af te leiden van de wreedheden die het land zelf begaat'. Andrews noemde de klacht 'een teken van hypo crisie en cynisme van Orwelli aanse proporties'. De NAVO-landen betoogden ook gisteren dat het Internatio nale Gerechtshof van de Ver enigde Naties niet bevoegd is om in deze zaak te oordelen. Volgens prof. Lammers is Joe goslavië geen lid van de VN, en heeft het dus niet het recht om zich tot het Hof te wenden. Bel grado ziet het huidige 'klein- Joegoslaviël echter als opvolger van de vroegere federale staat, in 1945 een .van de oprichters van de VN. De Amerikanen lieten overi gens blijken dat zij een uit spraak van het Hof toch zullen negeren. Volgens hen kan het Hof alleen een zaak behande len, als beide partijen op voor hand verklaren de bevoegdheid van het hof te accepteren. De VS, die al vaker uitspraken aan de laars hebben gelapt, hebben dat nooit gedaan. „En we zullen dat ook nu niet doen", zei jurist John Crook. Vandaag heeft de Joegoslavi sche delegatie op de kritiek van de NAVO-landen gereageerd, en hebben de NAVO-landen een tweede ronde gekregen. Het Hof zal naar verwachting over twee weken uitspraak doen. paramaribo armand snijders correspondent De Surinaamse gulden is de laatste maanden vol ledig op hol geslagen. Terwijl minister van finan ciën Tjan Gobardhan vrijwel wekelijks roept dat er nu écht maatregelen zijn genomen om de vrije val een halt toe te roepen, zijn de winkeliers elke dag druk doende hun prijzen aan te passen. Sim pele basisgoederen als brood, melk en rijst, be ginnen voor de doorsnee Surinamer onbetaal baar te worden. Een simpel voorbeeld van wat Surinamers door maken. Zes jaar geleden kostte een liter cola nog zeventien gulden, vorig jaar zomer was dat opge lopen tot driehonderd gulden. Vandaag de dag moet er zevenhonderd gulden voor worden neer geteld. Een exemplaar van het dagblad De Ware Tijd steeg in diezelfde periode in prijs van twee gulden naar tweehonderd gulden. Grote aankopen doen is niet mogelijk zonder dat je als consument met dikke pakken geld over straat loopt, want de grootste coupure van tien duizend gulden is slechts zeventien Nederlandse guldens waard. En wrang genoeg heeft de Cen trale Bank van Suriname geen geld voorhanden om grotere coupures te laten ontwerpen en drukken. De president van de Centrale Bank, Henk Goed schalk, heeft altijd tegengesproken dat er sprake is van monetaire financiering. Maar een topamb tenaar van het ministerie van financiën onthulde enkele dagen geleden dat er wel degelijk onge dekt geld in omloop wordt gebracht. Het zou gaan om een bedrag van vier miljard Surinaamse guldens per maand, omgerekend een kleine tien miljoen Nederlandse guldens. Het is één van de voornaamste oorzaken voor de enorme waarde daling van de Surinaamse gulden in de afgelopen maanden. Dollars en Nederlandse guldens zijn in Suriname nauwelijks te koop. Het lukt de overheid met moeite om elke maand miljoenen aan bouwgi gant Ballast Nedam over te maken voor de bouw van twee bruggen. De nood is inmiddels zó hoog, dat president Jules Wijdenbosch heeft aangekon digd drastisch te schrappen op de ambassades in het buitenland en de reislust van ministers, par lementariërs en ambtenaren fiks in te perken. Een voornemen dat vorig jaar ook al is geuit, maar waar niets van is terechtgekomen. Wijden bosch zelf bijvoorbeeld heeft sindsdien een re cordaantal buitenlandse reizen gemaakt. Het staatshoofd is afgelopen weekeinde rond de tafel gaan zitten met valutahandelaren, in een poging te vrije val van de gulden tot staan te brengen. De handelaren hebben toegezegd de komende dagen zo veel mogelijk vreemde valuta op de markt te brengen. Maar ze hebben tevens gesteld dat hun actie zinloos is als de overheid niet een steentje bijdraagt en de monetaire finan ciering niet beëindigt. Veel effect hebben de ge sprekken nog niet gehad, want maandag en gis teren moest de nationale munt opnieuw fiks in leveren ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De broer van het staatshoofd, John Wijdenbosch, zegt in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Associatie van Surinaamse Fabrikanten dat er ook weinig resultaten te verwachten vielen naar aanleiding van het overleg met de valutahandela ren. „Problemen los je niet op met talkshows, maar met het scheppen van vertrouwen", aldus Wijdenbosch, die daarmee de visie deelt van an dere belangenverenigingen uit het bedrijfsleven. Die hebben maanden geleden het vertrouwen in de huidige regering al opgezegd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5