Brusselmans begraaft strijdbijl TV WEER Klimaat rekeningrijden Eerste Nederlandse vrouw op Mount Everest 234 Prins wt p bescherm oude scli WOENSDAG 12 MEI 1999 COMMENTAAR Minister Netelenbos van verkeer is op zoek naar een stad in Nederland, die bij wijze van proef als eerste rekeningrijden wil invoeren. Dat is haar concessie aan de felle anti-lobby die opstond nadat ze met vergaande plannen voor tolhef fing tegen filevorming was gekomen. Het lijkt een mooi compromis. De anti's krijgen de kans om te laten zien of hun bewering dat rekeningrijden niets oplost waar is. De minister op haar beurt voorkomt een scherp conflict met coalitiepartner WD, zonder dat ze haar plan meteen hele maal hoeft te begraven. Netelenbos wil echter een experiment van hooguit enkele maanden, en daar schiet de discussie niets mee op. Het netto-effect van een maatregel als tolheffing is immers nooit na zo'n korte tijd te meten. De automobilist zal eerst de diverse mogelijkheden - op een andere tijd rijden, trein of bus nemen, wat meer thuis werken - uitproberen, om pas na wat langere tijd een beslissing te nemen. In veel ge vallen zal dat toch betekenen dat hij of zij uiteindelijk weer voor de - betaalde - snelweg kiest, omdat het toch de beste oplossing is. De kosten worden dan mokkend voor lief ge nomen. Bij een proef met rekeningrijden in het Engelse Birming ham bleek dat ook. De eerste maanden van het experiment deed zich een scherpe daling voor van het aantal auto's, maar na een jaar was alles weer bij het oude. Met andere woorden: mensen nemen hun tijd om hun definitieve hou ding te bepalen en de duur van een experiment moet aan dat gegeven recht doen, ongeacht de uitkomst. Het is wel duidelijk waarom Netelenbos het liefst een kort experiment wil. Probeer één stad er immers maar eens van te overtuigen dat het nodig is om zeker een jaar als testcase te dienen, terwijl die stad weet dat haar concurrentiepositie daar onder lijdt. De vier grote steden hebben dan ook al ge weigerd als proefkonijn op te treden. Bij een diep ingrij pend fenomeen als rekeningrijden is het echter absoluut noodzakelijk dat niemand de resultaten van het experiment onderuit kan halen met als argument dat het te kort heeft geduurd. Op de vele critici van rekeningrijden die de be windsvrouw met dit aangepaste voorstel tegemoet is getre den, rust nu ook de verantwoordelijkheid om een klimaat te helpen scheppen waarin een serieuze proef de ruimte krijgt. BvD: raar rommeltje Het heeft er zo langzamerhand veel van weg of iedereen die in een tv-praatprogramma verschijnt iets hoort te zeggen over de NAVO-bommen en Kosovo. Ja, natuurlijk, het mag, hoor; we leven in een vrij land waar iedereen, rijp en groen, zijn mening kan ventileren. Gisteravond bij Barend en Van Dorp kreeg zangeres Mathilde Santing de vraag voorgelegd wat ze van de bombardementen vond. Ze liet zich niet ver leiden om zo maar 'nee' te roepen tegen de bommenwerperij, zoals Jan Mulder voor haar had gedaan. Alle landen, zo zei ze ongeveer, zitten boordevol wapens en wat kun je dan an ders verwachten dan dat ze die op een kwade dag gaan ge bruiken? Belachelijk eigenlijk dat men nu nog steeds zoveel geld aan dat wapentuig besteedt, aldus M. Santing. Ja, ik vind het allemaal best, maar wat moeten we hier nu mee? Voor het eerst sinds tijden weer eens gekeken naar B. en Van D. En wat een rariteiten-programma was de aflevering van gisteren. Eerst werd gesproken met mode-ontwerper, pardon couturier Mart Visser. Kwam niet veel uit. Hij raakte wel eens opgewonden van zijn eigen creaties, zo bekende hij. Verder vond hij dat de koningin consequent majesteitelijk gekleed gaat en ook premier Kok ziet er prima uit voor zijn vak. Nee, een trend in de komende mode kon hij niet ontwa- ren. Daarna kwam er een jongeman vertellen hoe je het beste kunt spieken (de eindexamens zijn immers weer begonnen): de benodigde gegevens opnemen op een bandje en dat dan later laten afspelen op een goed verborgen walkman. Vervol gens een flits van het wereldkampioenschap kloepen (zo hard mogelijk kruipen op handen en knieën) in een of ander oord. Daarop weer iemand over Kosovo: jurist en oud-offi cier Stelling, die aan de kroon het verzoek wil doen om de procureur bij de Hoge Raad ertoe te brengen de Nederlandse regering aan te klagen voor de ernstige schendingen van het volkenrecht die mede uit haar naam in Joegoslavië worden gepleegd. Meteen gevolgd door een modeshowtje waaruit couturier Visser het in zijn ogen aardigste pakje mocht kie zen. Het slot met de zwaar vloekende Van Dorp was zo banaal dat ik daar verder niet over wil hebben. WIL BUYS Wisselvallig Het weer rond Hemelvaartsdag is de afgelopen jaren niet altijd om door een ringetje te halen geweest. In 1996 kwam het 's ochtends tot zware nachtvorst (meer rijp dan dauwtrappen dus) en 's avonds en op vrijdag viel er volop regen. In 1995 was het weliswaar warm maar kwam het in sommige regio's tot hoos buien. In het begin van de jaren negentig was het wel steeds aangenaam weer met vaak veel zon en temperaturen die soms tot meer dan 25 graden stegen. Dit jaar moeten we het doen met wisselvalligheid maar op zaterdag en zondag stabiliseert de atmosfeer. Dat gebeurt on der regie van een langgerekte zone van hoge barometerstanden ten westen van en boven de Britse eilanden. De wind gaat dan uit richtingen tussen noord en noordoost waaien. Deze ontwik keling duidt niet op hoge temperaturen maar als het droog blijft en de zon wat vaker tevoorschijn komt is het alleszins re delijk weer te noemen. Morgen trekt een depressie, die zich de afgelopen dagen ten westen van de Britse eilanden heeft opgehouden, over de Noordzee naar het oosten. De passage van het systeem gaat gepaard met enkele buien maar vooral in de middag komt de zon geregeld tevoorschijn. De temperaturen lopen op tot maximaal 15 16 graden en er waait een matige, aan de kust soms vrij krachtige west tot zuidwestenwind. Op de na dering van een trogvormige storing krimpt de wind 's avonds weer iets. Op vrijdag is er opnieuw een bui enkans en de wind gaat dan geleidelijk om naar m-m richtingen tussen west en noordwest. Tijdens het afgelopen etmaal zijn er in het bin nenland talrijke buien gevallen, maar in onze re gio was het 's middags droog en zonnig weer. Wel stond er aan de kust een vrij krachtige zuidwes tenwind. De temperatuur steeg op Schiphol tot 17,6, op Valkenburg tot 17,0 graad. Intense hitte heeft zich meester gemaakt van het zuiden van Spanje. Daar werd het gistermiddag in Cordoba en Granada 36,4 graad. JAN VISSER Soms lijkt de Mount Everest wel een toe- ristische^attractie. Honderden klimmers trekken dan massaal naar de 8848 meter hoge top. Sommigen slagen, velen niet. De bergreus in Nepal is een 'killer', die elk jaar nieuwe slachtoffers eist. Tegelij kertijd geldt de piek als de ultieme uit daging. Wie hem bedwingt, staat op het dak van de wereld. De Alkmaarse Katja Staartjes (36) hoopt vandaag als eerste Nederlandse vrouw zover te komen. „In het begin dacht ik nog: waar begin je aan?" De angst haar dochter te verliezen op een besneeuwd, bijna ontoegankelijk stuk rotshelling ergens in Verweggistan is niet helemaal verdwenen. Maar Nan ny de Voogd begrijpt als moeder de drijfveren van Katja. ,,Ik heb er nu vrede mee. Ach, ze is altijd al een sportvrouw geweest. Net als ik. Ze wil graag iets be reiken." In 1994 bedwong Katja, gedi plomeerd trektochtleider van de Ko ninklijke Nederlandse Alpenvereniging, de zes kilometer hoge Damphus Peakin in Nepal. Vorig jaar stond ze op de Cho Oyu (ruim 8200 meter). En dan nu de Mount Everest. Gespan nen wacht Katja's moeder op het verlos sende telefoontje. „De bedoeling is dat Katja, als ze met de andere expeditiele den de top heeft bereikt, terugkeert naar kamp vier. het laatste vertrekpunt naar de top en van daaruit verbinding zoekt met het basiskamp." Veel hangt af van het weer. Kou, wind, wolken, sneeuw en ijs. Ze vormen een gevaarlijke combinatie. Daarom wacht elke expeditie het liefst op een zogehe ten window, een onbewolkte lucht. „Ik heb haar vrijdag voor het laatst gespro ken. Ze zei toen dat de weersomstandig heden niet geweldig waren. Als het de eerste keer niet lukt keren ze weer hele maal terug naar het basiskamp, om rond 19 mei een tweede poging te doen. Gaat daarna alles goed, dan hoopt ze 6 juni weer in Nederland te zijn." De afgelppen weken was Katja al een keer naar ruim zeven kilometer hoogte geklommen, om te wennen aan de ijle lucht. Daar ligt als eerste kamp drie. Vol gens ervaren klimmers is een verblijf hier niet zonder risico's, vanwege de ve le lawines. Bovendien is het stijgingsper centage op sommige plekken liefst 55 procent. Óm er vanuit het basiskamp te komen moet je langs plekken met aan sprekende namen als 'groeve des doods' en 'dal der stilte'. Voordat het computersysteem het begaf, hield Katja via e-mail op Internet een dagboek bij. Ze beschrijft onder meer het geïmproviseerde leven op een in ijs uitgehakt plateau op 7200 meter. „Wilde je naar buiten, dan moest je inklikken in het touw. Naar de wc gaan was dus een hele bedoening. Daarom bleven we voor het plassen maar gewoon in de tent. De plasfles (mannen) en mijn tupperware- doosje bewezen weer goede dienst!" Kamp vier ligt op ruim 7900 meter en staat bekend als de hoogste vuilnisbelt ter wereld. Veel klimmers laten hier uit rustingen achter om bij de afdaling zo min mogelijk bagage mee te nemen. Want ook de afdaling kan, door ver moeidheid en het weer, een marteling zijn. Zo slaagde de Duitse Hannelore Schmatz er in 1979 als vierde vrouw ter wereld in, de top van de Mount Everest te bereiken, maar kwam zij op de terug weg om het leven. RONALD DEN BOER Tien jaar lang heerste walging en paranoia. Zijn romans en es saybundels stonden bol van seks, drank, angst en wanhopi ge provocatie. Maar Brussel- mans hoeft niet meer zo nodig. „Al die tijd had ik de pretentie en verwaandheid om de wereld te verbeteren. Het is niet gelukt. Met engagement verander je niks." Volgens de in Gent woonachti ge auteur is een schrijver niet meer dan een clown. „Als ik met veel stilistisch geweld te keer ga, lachen ze alleen maar. Het respect voor de waarachti ge kunstenaars is momenteel nul. Maatschappelijk engage ment wordt zelden onder kend." Volgens Brusselmans spreidt iedere grote kunstenaar op een sublieme manier zijn persoonlijke onmacht ten toon om de wereld te verbeteren. „Alles wil je mooi en goed ma ken, maar je krijgt de kans niet. Hierdoor word je van godheid tot cynische duivel. Critici die dit niet begrijpen, veroordelen mij tot etaleur van geweld en pornografie, terwijl ik met mijn schrijfstijl deze shockerende dingen in de samenleving juist aan de kaak stel." Na een decennium 'oorlog voe ren', heeft de Vlaamse schrijver besloten de strijdbijl te begra ven. De drang naar het schrij ven van opnieuw een groot gif tig (levens)verhaal is verdwe nen. „Hiervoor zijn twee rede nen. Enerzijds wil ik geen auto biografische literatuur meer schrijven met deze doelstelling, ofwel dit soort inhoud. Ander zijds is er simpelweg een prakti sche reden, namelijk: de kabou tertjes doen het niet. Mijn in strument is de taal en die moet ik op zo'n manier gebruiken dat het nog leesbaar blijft. Na dertig boeken worden de problemen technisch gezien groter." Kortom, de put kwam droog te staan. „Dan kan een auteur wel wachten op nieuwe inspiratie, maar een andere techniek han teren is ook een oplossing." De Belg verkoos het laatste en brengt dit. naar eigen zeggen, in zijn meest recente boek 'Het einde van mensen in 1967', in praktijk. „De reacties van de Vlaamse recensenten op dit boek waren uitsluitend nega tief. Commentaren als 'alweer dezelfde lulkoek. Geen aan dacht aan besteden" maakten mij woedend. In mijn oeuvre zijn geen twee boeken hetzelf de." Vooral in Vlaanderen krijgt hij de laatste vijf jaar, zowel op zijn boeken als zijn optredens, veel slechte kritieken. „De literaire mafia heeft me al verschillende keren uitgekotst, opnieuw op gegeten, vermalen en weer uit gekotst." De charismatisch au teur erkent, dat het een beetje Krentenmik Herman Brusselmans: „Met engagement verander je niks." flauw zou zijn om te zeggen dat alje afkeuring hem volledig koud laat. „Het doet me wel de gelijk wat. Maar door vallen en opstaan kan ik straks terugblik ken op een waardige carrière." De (niet meer) zo 'Jonge Vlaam se Oppergod' heeft het leven van seks. drugs en rock 'n' roll achter zich gelaten. Gevolg was echter wel dat hij geen inspira tie meer opdeed voor zijn auto biografische romans. Maar dit ervoer Brusselmans absoluut niet als een probleem. „Ik heb rust gevonden door het belang rijkste element weg te nemen wat mij in staat stelde om een sociaal wezen te zijn: drank. Ik leef nu in een 'cocon' samen met mijn vrouw Tania en onze hond Woody. Maar het is niet alleen de drank", vervolgt hij kettingrokend, „ook de bijmeis jes zijn uit mijn leven verdwe nen. Tot mijn 35ste, bewoog ik FOTO O PD KLAAS KOPPE mij in kringen van jonge men sen: veel nachtcafés en geblon deerde grietjes. Maar dat wordt zo zielig als je boven de veertig bent. Dan moet je geen 18-jari- ge meisjes meer versieren. Hiervoor heb ik een rekenkun dig principe: pap nooit aan met een meisje dat je dochter had kunnen zijn." Brusselmans vind monogamie een absolute farce, maar hij doet er wel aan mee. „Ik heb al tijd een wondervrouw nodig ge had, die ik met onuitputtelijke inzet kan idealiseren. In mijn li teratuur laat ik nu alleen nog maar fictieve bijmeisjes opdra ven die literair interessant zijn. Dus geen kirrende types meer die behoefte hebben aan aan dacht en erotiek, maar eerder een grietje met één been. Dit spreekt veel meer tot de ver beelding." De omstreden schrijver heeft geen grote plan nen voor de volgende eeuw. „Het is gedaan. Het is opge leefd. Daarom voel ik me ook zo rustig. Ik heb beseft dat ik niets meer hoef te bewijzen." Brusselmans wil niet eindigen als een 'zjelige oude vent, die continu zijn leven nog wil vul len'. Simpelweg.de tijd door ploegen is het motto. „Ik sta op en ik ga slapen. En in de tus sentijd doe ik wel wat." Een van die dingen is middelbare scho lieren trachten te interesseren voor literatuur. „Ik heb veel contact met deze groep. Scho len kunnen de jeugd niet en thousiast maken voor boeken", zegt hij, zich zichtbaar kwaad makend. „De pest is, dat veel leraren nog altijd werken met zo'n boekenlijstje dat is opge steld in 1830. Ik beweer niet dat daar slechte boeken op staan maar het is niet de literatuur die uitnodigt tot lezen." Zelf moest hij in zijn jonge jaren 'Eline Vere' van Louis Couperus lezen. „Ik vond het verschrikke lijk, maar eenmaal ouder ge worden veranderde dat. Ik kon het werk situeren (Den Haag), wist wie Couperus was en wat de romantische stroming in hield." Brusselmans meent dat het niet goed is om pubers geschied kundige werken verplicht te la ten lezen. „Je moet ze verhalen laten lezen die in het nu spelen, zoals mijn boeken. Vlot lees baar met veel identificatie. Een goede eerste leeservaring is van groot belang. Dan ben je al een heel eind op weg." Hij is ervan overtuigd dat de band met het verleden later wel komt. „Hoe meer verleden je krijgt des te meer je ook het besef krijgt dat de aarde niet met draaien is be gonnen toen jij werd geboren. Dit idee leeft wel sterk bij pu bers." Het moge duidelijk zijn. De nu 41-jarige Brusselmans is milder geworden.Ach ja, je wordt ou der. Er is een periode geweest dat ik me 24 uur per dag druk maakte om alles wat er fout was in deze samenleving: commer ciële televisie, slechte literatuur, mijn relatie. Maar je kunt niet je hele leven cynisch en verbeten zijn en volmaaktheid nastre ven." JEROEN KOSTENSE epy Al weer een rijd geleden waren we eens diep in Twente bij het vogelschieten. Dat is daar een wijd gebruik op en rond Hemelvaartsdag. Hoog op een paal is een houten vogel aange bracht bestaande uit ietwat losse onderde len. Om de beurt richten de deelnemers zich met een krachtige boog op het doelwit. De pijlen suizen een mens om de oren. Het merendeel treft geen of in elk geval niet het gewenste doel. Er vallen geen doden, maar voor vogelschieten moet je wel de tijd ne men. Het landgoed lag in Buurse en de te levisiemagnaat die er de eigenaar van was en het met vaste hand bestierde, had de he le dag uitgetrokken. Toen uiteindelijk ook de houten romp sneuvelde, nadat halver wege de middag de kop ter aarde was ge stort waren we heel wat pijlen armer en heel wat alcoholisch promillage in de ade ren rijker. Zou dat vogelschieten niet een al ternatief zijn voor die vreselijke bombarde menten? We weten dat ze in Amerika graag en gretig HAN MULDER schieten. Liefst van de heup en deelnemen is belangrij ker dan raken. Met enige regelmaat verandert een scholengemeenschap in Colorado of een andere ach terlijkedeelstaat in een slagveld, want nooit geschoten altijd mis. Zoiets is tamelijk besmettelijk. Trigger-happy zijn ze namelijk bij de NAVO langza merhand ook. Je krijgt de indruk dat de scherpschut ters van het bondgenootschap van dat Joegoslavië één grote campus aan het maken zijn en maar raak schie ten. Raak? Jazeker, heel erg raak. Dat mag je toch wel stellen als er zegge acht Chinezen in dat hele grote Bel grado verblijven en je daarvan precies de helft er tus senuit pikt. Als dat geen precisie is en de triomf der wapen techniek dan weer ik het niet meer. Het heeft de superieure eigenwaarde van de Amerikaanse vrienden weer een flinke oppepper gegeven. Dat doen ze toch maar even. En in Colorado en andere Amerikaanse dwarsstraten bekijken de yankees met ergernis televi siebeelden van woedende Chinezen in Peking die de vlag met de sterren en de strepen verbranden. Vier Chinezen dood So what? Er zijn er toch nog meer dan een miljard over? Terug naar Twente. Het geruststellende van die folklo re daar is dat je in Buurse geen geweer bij de smid kunt kopen maar wel een krentenmik bij de bakker. De agressie die in alle mensen dus ook in de Twente naren zit, eindigt in een gul besmeerde plak van die lekkernij. Schieten mag er tussendoor, maar graag met mate en pas op de plaats. Die houten vogel gedul dig en onbeweeglijk hoog op de paal lijkt nog het meest op een kleiduif in ruste. De bloeddorst is ver te zoeken. orgen gaan we weer ter Hemelvaart. Je zou wensen dat alle mensen in en boven dat gedoemde Servië de daad bij het woord zouden voegen. Allemaal ins Blaue hinein. Laten we dus in NAVO-verband gaan vogel schieten. Dat zal veel bloed en verdriet schelen. Laat die vreselijke Milosevic zich beschikbaar stellen als de vogel boven op de paal. Daarmee kan hij voor de ge schiedenis iets van zijn bezoedelde naam reinigen. De wapenbaronnen uit Amerika leveren de pijlen en de boog. Clinton en Blair mogen loten, wie het eerst mag schieten. Voor Wim Kok reserveren we dan het kontje van de krentenmik. nog b laten ide dage Omstreden Vlaamse auteur is mild geworden Herman Brusselmans is op zijn 41ste mild geworden. Na een decennium 'oorlogvoeren' heeft de omstre den Vlaamse schrijver besloten de strijdbijl te begraven. 'Ach, ja, je wordt ouder. Je kunt niet je hele leven cynisch en verbeten zijn en volmaaktheid nastreven'. Nog 234 dagen en !ejs' nieuwe miilenniui aan. Reden voord jen om in een dagelijl thai terug te kijken op lev: rijke gebeurteniss plaatsgrepen op o doe ponderende datai tu gelopen 1000 jaar week: 10 mei 1940 df WO II; 11 mei 183. grange rijdt eerstf ier cord; 12 mei 1969;ir!u de Wipper zet Sm lts' vlam. E; 'es pri 12 MEI 1969 Het begint op 12 mei buurvrouwen die er ij kels schande van spi Avonds laat gaat hetj mis. Straatkeien vlit ruiten en de politie complete familie in ming nemen. De richten zich op het ge wie de vader al gauw naam Rinus de Wipj dat in een KRO-doci de wijk door het slijki ben gehaald. Cineast! koek probeerde in beeld te geven van die onder erbarmelijk!^ digheden leeft. Maarr is dat de hele Schildt Den Haag zich erdooil aangesproken. „Sollic voor Schilderswijken) een stuk moeilijker" toenmalig actievoert recteur Volksbuurtmi John Duivesteijn zichl het slechte imago ontijl bovendien velen dew een waterkanon moet| de duizenden nabij woning in de Jan de tot de orde roepen. Vil mensen raken gewoi wie hoofdagent Van die dan 29 jaar is. dood kunnen zijn", missaris Onderdelinc schokt. De gewondeI zoveel jaar later veel op terug. „Ik heb er nt ker van gelegen en bf gegaan met m'n werk] man die deze 12e meil ijzer in z'n gezicht krib HENK RUUL 1^ |AG Prins Willem-Alexanci* vaardt op 28 mei tij dei' bijeenkomst in de Grof Den Haag het bescheilw, schap van de VerenigilH World Colleges Nederl Prins van Oranje, zelf: ling van het United V lege of the Atlantic in! Wales, neemt het best heerschap over van zi; vader prins Bernhard De United World Colli i ven naar wederzijds bi1 de wereld door kinder verschillende national rassen, godsdiensten! ren samen te brengen f bare scholieren uit de reld in de leeftijd tusse S* 18 jaar leven, werken! ren samen twee jaarii j. geving die gericht is oj wikkelen en stimulere ternationale bewustw dienstbaarheid aan de n leving. sN De tweejarige opleidir N aan op de vierde klas* [l vwo en wordt afgesloti een Internationaal Bai V. aat. Naast het academ J gramma wordt ook gfl druk gelegd op sociale jEk le en sportieve activite p De United World Colli ganisatie bestaat uit 3j len en wordt bestuurd A International Board a 2 onder leiding van pre Nelson Mandela van/ ka en koningin Noorv nië. Noor woont de bi\£ komst bij.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2