Katwijk 'Idee GroenLinks frustreert de huizenmarkt' Gemeentelijke herindeling nee, samenwerkin De roddelbladen, de koningin en de krant Dank voor de aandacht krant aan 'mijn' Cliff; Parkeerterrein van RCh OASE ook geen visitek?^ Bespaarde geld 5 mei-\ moet naar slachtoffers ib5 Meningen WOENSDAG 12 MEI 1999 970 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Allen met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.h UITGELICHT Onder de kop 'Hare Hooghar tigheid: Beatrix onder vuur van de roddelpers' verscheen op Koninginnedag op de pagi na 'Het gesprek van de dag' een reportage over de veran derde houding van de roddel bladen tegenover leden van het koninklijk huis. Het was een opmerkelijk reportage die een beeld gaf van de beweeg redenen van de makers van roddelbladen om vooral ko ningin Beatrix veel harder aan te pakken dan voorheen. Zo verklaarde mevrouw Van der Tonnekreek, oud-hoofdre dacteur van Weekend, in het artikel: 'Op een gegeven mo ment kwamen we er achter dat de softe toon niet meer aansloeg. Vriendelijke verha len over een mooie hoed of een vakantie in Porto Ercole verkochten gewoon niet.' Me vrouw Nanninga, hoofdredac teur van Privé, liet weten: 'Ne derlanders zijn erg kritisch op Beatrix. Dat weten wij, omdat onze marketingafdeling dat regelmatig onderzoekt. De verhalen in Privé zijn niet on ze opinie, maar een weergave van wat onze lezers vinden'. Een lezeres uit Oegstgeest verwijt ons: 'De schrijver van uw roddelrubriek zal zeker op 30 april de vlag niet hebben uitgehangen. Onder het ex cuus 'het volk krijgt de roddel die het verlangt' wordt een massa zorgvuldig uitgezochte roddelverhalen opgeschreven. Inderdaad, degenen die zich ergeren aan dit soort nonsens zullen hun abonnement wel opzeggen, dan houdt u uw publiek dat die roddel ver langt over. Gelukkig bewezen de vele vlaggen op 30 april dat Nederland gehecht is aan zijn koningin. Is er bij de redactie dan niemand die het idee heeft dat zulke vuilspuiterij op Koninginnedag van een slech te smaak getuigt? Een goed krant heeft toch een soort be roepsethiek?!' Bovenstaande kritiek is, met alle respect voor de brief- Koningin Beatrix op Koningin nedag. foto cpd schrijfster, een duidelijk voor beeld van het verwarren van de boodschap en de bood schapper. Natuurlijk heeft ie dere krant zijn eigen normen en waarden. Weekend en Pri vé bijvoorbeeld, blijken de in houd van hun blad te laten bepalen door het succes in de verkoop. Dat is bij een serieus medium als het onze niet aan de orde. Aan roddel doet de krant niet mee, maar we vin den het wél onze taak een trend te beschrijven die er toe leidt dat wekelijks een kleine miljoen mensen in Nederland chagrijnige roddel over ons staatsthoofd onder ogen wenst te krijgen. Dat is wat we met deze re portage hebben beoogd en niet een kwaadaardige hou ding tegenover de koningin, zoals de briefschrijfster ons verwijt. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE De laatste veertig jaar is er heel wat gepraat en geschreven over ons bin nenlands bestuur en over de vraag of er wat moest veranderen. In het oog springende resultaten zijn niet ge boekt, kleine veran deringen zijn wel ■■hhhi aangebracht. HPINIF Dijkstal, de vorige ur minister van Bin nenlandse Zaken miste de creativiteit en het gezag en liet alles mislukken wat kon. Jammer genoeg behoorde daar ook toe de nieuwe provincie Rot terdam, toen daarin de dwaze ge dachte van opdeling van deze stad werd meegenomen. De problemen van de Rijnmond rechtvaardigden de komst van zo'n nieuwe provincie (als enig gebied in ons land!). De bevoegd- Boelhouwer van Wouwe is burgemeester van Katwijk en voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB). Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de onlangs door minister Peper aangezwengelde discussie over gemeentelijke herindeling in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. hedenverdeling tussen nieuwe pro vincie en gemeenten was knap uitge dacht, adequaat en in balans. Helaas, de politiek stak een stok in het wiel. Zo'n operatie slaagt op snelheid en krachtige aansturing. Aan beiden ontbrak het. Van de huidige mi nister mag meer wor den verwacht. Ten slotte stond hij aan de wieg van de mislukte provincie Rotterdam. Het re geerakkoord biedt hem niet zoveel houvast voor grootse daden. Oor spronkelijke ideeën zijn hem niet vreemd, maar gezag, vasthoudend heid en discipline zijn ook nodig. Een voorbeeld: het zou best eens kunnen dat de Rotterdamse constructie model gaat staan voor de Haaglanden, maar daar is de problematiek niet te verge lijken met de Rijnmond. Eigenlijk past dat deksel daar niet op het potje. Een ander voorbeeld: het richten van de politieke schijnwerper op de herindeling van gemeenten. Altijd weer als pogingen tot herinrichting van het openbaar bestuur strandden, neemt men het aloude handwerk van gemeentelijke herindeling ter hand. Het kan geen kwaad, het leidt de aan dacht af en het is ver van het centra listische bed ten departemente. De procedure, die minister Peper koos voor het gesprek over herinde ling van gemeenten in onze streek is hoogst ongelukkig. De stuurgroep heeft een merkwaardige samenstel ling. De naam 'krachtige gemeenten' kan van alles inhouden, ook niet veel goeds. De provincie wordt genegeerd en geschoffeerd. Ik heb niet de indruk dat er diep over is nagedacht. Het is hogere krijgskunde of een ministeriele opvlieger van een bedenkelijk be stuurlijk gehalte. De procedure start krakkemikkig, maar daar is overheen te komen. Nu de inhoud. Ik kom er rond voor uit, dat ik 'van huis uit' een fervente aan hanger ben van kleinere gemeenten. Vanuit de praktijk heb ik dat bijgesteld in 'zo klein mogelijke gemeenten'. Ik stel dat dan afhankelijk van hun func tie en wat van hen wordt verwacht; in het bijzonder door de bevolking. Mijn start in het gemeentelijk be stel, veertig jaar geleden, was die van leerlingambtenaar in een gemeente van 1.700 inwoners. Ik maakte een doorstart naar gemeenten van 7,000, 8.000 en 33.000. Als burgemeester werkte ik in gemeenten van 6.000, 17.000 en nu dan Katwijk van ruim 40.000. Ik heb toen geleerd dat ge meenten niet op de tekentafel zijn hu is haven voor iedereen 'De schaal van Katwijk biedt prima soelaas om als gemeente goed te functioneren naar binnen en naar buiten. Tot meenten niet groter te zijn dan hun functie vergt. En dat is voor iedere gemeente anders'. foto D/a ontworpen en 'menselijke maat' een gegeven is. Ik erken dat van al die gemeenten de schaal van Katwijk het beste soe laas biedt om als gemeente goed te functioneren naar binnen en naar buiten. Alle voorwaarden daarvoor zijn aanwezig, zoals een compacte be bouwing, een hechte gemeenschap, een goede organisatie, financieel ge zond en met een bestuur dat geen grote zakelijke splijtzwammen kent. Dat is heel wat anders dan een ge meente van dezelfde grootte, maar heringedeeld en 12 kemen tellende! Ondanks mijn positieve gevoelens over de Katwijkse schaal, ben ik van mening dat gemeenten niet groter hoeven te zijn dan hun functie vergt en dat is voor iedere gemeente an ders. Ik pleit er voor om die diversiteit in de beschouwing te betrekken. De ene gemeente heeft nu eenmaal een andere functie dan de andere en daar van wordt dan ook iets anders ge vergd. Een minimum-inwonertal zult u van mij niet horen. Wel moet elk ge meentebestuur zichzelf in de spiegel beschouwen en analyseren of men voldoet aan de stelling 'zo klein moge lijk'. Dat verplicht de gemeenten, ook in onze streek, dat men niet zo eigenwijs moet zijn alles op eigen houtje te wil len doen. Veel zaken zijn gewoon te ingewikkeld en vaak is een gemeente te kwetsbaar door een te dunne bezet ting. De boodschap is duidelijk: zoek elkaar op, help elkaar en vooral, ga zorgvuldig ojn met de gezamenlijke aansturing, ook in politiek bestuurlij ke zin. Het resultaat is: voor 't zelfde geld een betere kwaliteit van dienst verlening. Als voorbeeld - nog lang niet voltooid - noem ik de gebuurlijke samenwerking van Rijnsburg, Valken burg en Katwijk. De keuze voor 'zo klein mogelijke' gemeenten betekent ook, dat in onze regio goed samengewerkt moet wor den, met begrip voor eikaars 'eigen aardigheden'. Als voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB) verzucht ik dat dit nog wel wat ruimhartiger kan. Hetzelfde pleidooi geldt ook voor de samenwerking tussen onze regio en de Leidse regio. Ook I meer aandacht en zal hel Concreet - om maar een keurig voorbeeld te noed beide regio's onderkend!* voor de Leidse regio wof caties moeten worden g teraard mits vaststaat i mogelijkheden zijn uitgj behoefte er ook feitelijk is Grondgebied behoeft dat den overgeheveld. Wel n wikkeling van bouwlocatil lijk gebeuren opdat zoif form de behoeften wof voor beide regio's waar d één moet niet be moet ruimhartig begrip tl' Lezing van het vorert duidelijk maken dat erf geen herindelingsoperatif komen. Wel een revivalr meentelijke samenwerkiij, gionaal, regionaal en in verband. Daarvoor is verf dig en geen zwaard van E B. VAN WOUWE De Nederlandse eigenaren van een woning hebben zich voor veie miljarden guldens in de schulden gestoken met het eigen huis als onderpand. Omdat de rente over die gigantische hypothecaire schulden volledig aftrekbaar is, loopt de staat een snel groeiend bedrag aan belastinginkomsten mis. Aldus Groen Links- parlementariër Kees Vendrik Behalve dat het huidige systeem te duur is, is het ook oneerlijk, vindt hij. Zijn partij bepleit in de nota 'Nederland hypotheekland' afschaffing van de aftrek en subsidiëring van dertig procent van de te betalen hypotheekrente. Vooral voor de lagere inkomensgroepen is dit gunstig. 'De rijken' betalen in het plan meer aan aan hun eigen huis. Het ei van Columbus of een onzalig idee? Zanger René Froger: ,,Een eigen huis, een plek onder de zon. En altijd ie mand in de buurt die van me houden kon..." Max Sedelaar van de gelijknamige makelaardij in Voorhout: ,,In Neder land kampen we met een kwalitatieve woningnood. Daarom is de doorstro ming naar grotere en mooiere huizen zo belangrijk. Want mensen die zo'n overstap maken, laten huizen achter waar degenen die aan het begin van de keten staan, in kunnen stappen. Ik ge loof stellig dat het zeer betuttelende plan van GroenLinks die doorstroming frustreert. Want zonder de hypotheek renteaftrek blijven middengroepen steken, waardoor de huizenmarkt ver stopt raakt. Daar heb je juist de onder kant van de markt mee en dat is pre cies de groep waar het GroenLinks om te doen is. Financieel zijn de lagere in komensgroepen door het plan welis waar in staat om een huis te kopen maar als er geen aanbod is. schieten ze daar niets mee op. Dan nog een op merking over die vermeende oneerlijk heid in het huidige systeem. Kan ie mand mij nu eens uitleggen wat er zo Huizen in aanbouw in Oegstgeest. Nederland heeft zich voor vele miljarden guldens in de schulden gestoken met het eigen huis als onderpand. Moet de hypotheekrente volledig van de belasting aftrekbaar blijven? foto henk bouwman oneerlijk aan is dat iemand die 60 pro cent inkomstenbelasting betaalt in grotere mate profiteert van de hypo theekrenteaftrek dan iemand die maar 30 procent hoeft af te dragen?" De Leidse volkshuisvestingswethou der T. van Rij (PvdA): „Ik ben een voorstander van dit uitermate afgewo gen en zeer ingetogen voorstel omdat hiermee kan worden afgerekend met een systeem waarvan de rijker alleen maar rijker worden en de armen ar mer. De hypotheekrenteaftrek moet er in Europees verband toch al aan gelo ven. Nederland is het enige land in Eu ropa waar dit mogelijk is en de harmo nisatie is niet te stoppen, of er nu veel of weinig mensen straks gaan stem men bij de Europese verkiezingen. Dat banken moord en brand schreeuwen, is nogal wiedes. Zij lenen om te beleg gen en afschaffing van de aftrek gaat ten koste van werkgelegenheid. Ik treur daar niet om omdat er werkgele genheid denkbaar is die veel meer ren dement oplevert." M. Broekhuis, directeur van De Onaf hankelijke Hypotheekadviseurs in de Leidse Doezastraat: „Uitvoering van dit ondoordachte plan van GroenLinks heeft heel veel grote gevolgen. De par tij zal hier bepaald niet mee scoren. Half Nederland heeft een eigen huis en zo maar aan de portemonnee ko men van die groep, dat is electoraal onhaalbaar. Een ander obstakel is de lobby van verzekeraars en banken. Zou GroenLinks tóch zijn zin krijgen, dan gaan vele tienduizenden, of mis schien wel honderdduizenden men sen failliet. Ie krijgt nu 60 procent van de hypotheekrente terug, daar bouwen velen gewoon hun inkomen op. Dat moeten ze ook wel want de huizenprij zen rijzen de pan uit. Het plan destijds van de PvdA om de hypotheekrenteaf trek tot een bepaald inkomen te hand haven en daarboven te beperken, is reëler. GroenLinks wil echter een heel nieuw systeem: met subsidies en zon der renteaftrek. Dat kan je nooit van de ene op de andere dag invoeren." Emma Kraak uit Ter Aar, voormalig Statenlid namens GroenLinks, frac tievoorzitter van Progressief Akkoord (PAK): „Op zichzelf zijn het goede plannen, vooral het principe dat er achter steekt. Maar ik ben bang dat het effect zal zijn dat de gemiddelde bur ger die zich nu nog net - dankzij die hypotheekrenteaftrek - een koophuis kan veroorloven, tussen de wal en het schip belandt. Verder vrees ik dat de doorstroming stagneert. Hoe meer geld men heeft, hoe luxer men wil wo nen, maar de overstap naar een duur huis wordt door de plannen van GroenLinks een stuk lastiger. Hierdoor komen huizen die geschikt zijn voor mensen met wat minder inkomsten niet vrij. Dergelijke effecten moeten worden opgevangen." Fabian Schrijvers, sinds deze week eigenaar van een huis in het centrum van Leiden: „Het plan van GroenLinks is voor mij niet echt interessant. Ik denk dat het bedrag dat ik van de be lasting kan aftrekken hoger is dan de subsidie die GroenLinks voorstelt. Ik begrijp ook niet zo goed wat Groen Links wil met de mensen die al een huis hebben gekocht. Die baseren hun financiële beslissingen al een paar jaar op de hypotheekrenteaftrek. Dat kun je niet zo maar veranderen. Ik ben het wel met GroenLinks eens dat het hui dige systeem oneerlijk is. Ik zou het een overtuigender oplossing vinden als de aftrekmogelijkheden van de mensen met weinig geld groter zou den worden en vice versa. Rudolf Heikens, financieel manager bij het filiaal van de Rabobank in Noordwijk: „Daar kan ik op dit mo ment nog geen reactie op geven. Wij stemmen onze reacties af op die van de Rabobank Nederland. De nota van GroenLinks is daar op dit moment in onderzoek bij de staf van Juridische Zaken." Directeur A Al kern a van de Woning stichting Noordwijk: „Het is niet erg om kopen duurder te maken, mits er compensatie is. En dan hangt het er van af wat er met het huurwaardefor fait gebeurt. Kijk, mensen moeten ge lukkig kunnen worden, in zowel een huur- als een koophuis. Het grote pro bleem zit 'm altijd in de koopwonin gen. Als al die koopwoningen goedko per worden, gebeurt hetzelfde met huurwoningen. Maar ach, wie het niet redt, kan altijd nog bij mij komen hu ren." Mr. F. van Loon, directeur Algemeen Ledenbelang van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort: „Het is een ver keerd plan. Vooral bewoners van de Randstad moeten veel meer gaan be talen. Een gemiddelde hypotheek voor een huis in dit deel van het land ligt aanmerkelijk hoger dan drie ton en dan komt GroenLinks met belasting voorstellen voor hypotheken, waarbij de grenzen zijn gelegd bij 280.000 gul den voor alleenstaanden en 400.000 gulden voor grotere huishoudens. Die partij zit gewoon in het tuintje te schoffelen van de gemiddelde huisei genaar. Nóg erger is het dit plan voor mensen die op het punt staan een huis te gaan kopen. Zij moeten toch al veel uitgeven en een hoge hypotheek ne men vanwege de hoge huizenprijzen." Wat ben ik blij dat er eindelijk eens een journalist Cliff Richard weet te waarderen op grond van zijn vakmanschap en zang kunst. ('Cliff levert volop vak werk, maar geen rock 'n roll' - Leidsch Dagblad 6 mei.) Meest al mag Cliff niets anders zingen dan Move It en Living Doll. Een stadium dat de échte Cliff fans al Icing achter zich hebben gela ten. Persoonlijk ben ik helemaal in de ban van zijn laatste cd Real As I Wanna Be met onder andere de gospelsong The Mi racle. Deze cd wordt door mij dagelijks gedraaid, zowel thuis als in de auto. Ik ben fan sinds 1959 en ga al jaren naar zijn corl derland en - zov« in Engeland, Bela Onlangs ben ik r Ahoy' geweest. op rij 2 en ik hebl teugen genoten. van mij (een laatste cd zei 'Thank you!'. Hel maal dat wij het lai het concert vooral dium meebelevel we met z'n allen uf Dank voor de 1' het Leidsch Dagbtfj Cliff heeft besteed! Rinal- Bij het lezen van de zin 'Het parkeertrein is immers het visi tekaartje van DOSR en moet er netjes uitzien' in het stuk onder de kop 'Wethouder stoort zich aan verloedering hangcontai- ner', in de krant van maandag 3 mei, rezen de haren mij te ber ge. Gaarne nodig ik wethouder D. Nagtegaal uit om eens te ko men kijken op het parkeerter rein van voetbalvereniging RO- AC 79 en handbalvereniging OASE op het Hertogspark in Rijpwetering. Na een jaar van klachten van ROAC, OASE en basisschool De Kinderbrug, ligt dit parkeerter rein er nog steeds niet om aan te zien bij. Bijna parkeerplaatsen men door een be dat op zaterdag bezoekers van ons park hun auto moeten parkeren, schone taak voor Ik heb regelmai dat er in de geme [n de met twee mat meten: Alkemade kemade west. On rein is ook geen maar dat wordt serieus genomen. Ansv De herdenkingsdagen 4 en 5 mei zijn weer voorbij. Dit keer is de viering van 5 mei sober gehouden. In algemeen lande lijk overleg is'besloten tot een aangepaste viering in verband met de oorlog in Kosovo. Door die versobering is er geld bespaard op een post, die bedoeld was voor de traditione le feestelijkheden op 5 mei. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het niet afsteken van vuurwerk op 5 mei. Wat is er logischer dan dit bespaarde geld te besteden aan Til de slachtoffers va Ik verzoek daaron meesters van Ne ook de bespaarde r de versoberde vi!n mei, over te make van de slachtoffers Ach, burgenie^er eens met uw weth|lar gemeenteraden, dit moment een b ming?

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18