kleurstelling over omvang Hema Duinrell zet Piet Knijnenburg in het zonnetje manentjes leiden tot dichtgeplakt huis Regio woon denken dat et toch wel haalt' EXAMENS 112 MEI 1999 Itieavond over N44 be gemeente Wassenaar en vertegenwoordigers «staat geven volgende week woensdag in het Was- Ijtcentrum Kerkehout informatie over de aanleg legen aan weerszijden van de Rijksstraatweg (N44). bij om het stuk tussen Hotel-Restaurant De Bij- i'oormalig dierenpark Wassenaar. Aan de orde ko- ing van de uitvoering, afsluitingen en de startda- »ynod p. 20 uur. ilgehoudj drie kei i. Met iat eenf ;werfafval opruimen, onkruid verwijderen, park- te ver is pn en verkeersborden schoonmaken en repareren rde Bod De Wassenaarse wethouder Vriesendorp geeft Dor beht mej 0p het Bothaplein het officiële startschot voor 'synoda ,0onmaak- en opknapactie in alle straten en plant- :hten vi vVassenaarse wijken Oostdorp en Rijksdorp. Be- hun syn en je gemeente helpen door zwerfafval op te mi lten over scheefhangende borden, loszittende graffiti op muurtjes te melden. De actie duurt tot ^(naakactie in Wassenaar Met Pinksteren naar Parijs voor 'n heel lage prijs! hap m slijk lei Borrei erview het sa io hem irin bi hij de heeft ook de >che prT seksui De WASSENAAR ERNA STRAATSMA De gevierde motorrijder van weleer is in zijn sas. Mooie fiets jes zitten er tussen de tien mo toren die Piet Knijnenburg (80) escorteren naar Duinrell. Daar zou hij best een ritje mee willen maken. Maar helaas, hij moet het doen met een Bentley uit 1948. Die brengt hem vanuit Leiden naar het Wassenaarse pretpark. Daar krijgt hij deze maandagmiddag een feestje aangeboden door Duinrell- graaf Hugo van Zuylen van Nijevelt. Hij heeft in het pret park een 'Piet Knijnenbrug cor ner' ingericht. Duinrell is de plaats waar Knijnenburg zijn carrière als wedstrijdracer begon. De gebo ren en getogen Wassenaarder, die tegenwoordig in Leiden woont, deed er in 1936 voor het eerst mee aan een terreinrace. Philip van Zuylen van Nijevelt, de vader van de huidige Duin- rell-graaf, had het jaar daarvoor toestemming gegeven aan de Motorclub Zuid-Holland voor het houden van motor- en au toraces op zijn landgoed. „Die races hadden een voor beeldfunctie", zegt Knijnen burg. „Er kwamen gelijk 20.000 mensen op af. Concurrentie was er niet veel qua andere eve nementen. De entree bedroeg niet meer dan vijftien cent. Dus dat was met een heel gezin nog best te doen." Hij was 16 jaar toen hij voor het eerst op zijn Indian Scout klom. Het was in de tijd dat het meeste transport nog per paard en wagen ging. In het rijke Was senaar doken de eerste auto's op. De Knijnenburgs begonnen een handeltje in benzine. „We gingen langs de Rijksstraatweg benzine verkopen, in van die groene Texaco-blikken." Lang zamerhand groeide het bedrijf uit tot een garage en kwam Piet met motorfietsen in aanraking. „Ik dacht meteen: zo'n ding wil ik ook." Piet Knijnenburg kijkt bewonderend gehouden. Rijdend door de Wassenaarse lanen herinnert hij zich een on gelukkig voorval uit zijn tiener jaren. „Het was op een van die weggetjes hier in de buurt", zegt hij gnuivend. „Ik reed op m'n Indian en zag een leuk meisje met een hondje lopen aan de overkant van de weg. Ik naar de 'mooie fietsjes' die hem gistermiddag escorteerden naar Duinrell, wilde een goede indruk maken en ging staand op mijn zadel door de straat rijden. Totdat er een kuil in de weg kwam en ik voelde dat ik los kwam van het zadel. Ik viel, maar de motor reed door, recht op dat meisje af. Tja, die had toen een gat in haar dij. En daarna viel de mo tor om, op dat hondje. De cilin ders waren gloeiend heet, dus dat hondje is totaal verbrand." Als motorracer won Knijnen burg vele terreinwedstrijden. Ook als wegracer had hij inter nationaal succes. Al ging het niet altijd van een leien dakje. „Ik heb een paar ernstige onge lukken gehad. Een schedelba- sisfractuur heb ik gehad; de dokter gaf niets meer voor me. Maar ik wilde nog niet weg en ben beter geworden. Maar daarna durfde ik een hele tijd lang niet te racen. Elke keer als ik een bocht zag kneep ik mijn remmen dicht. Ik durfde niet meer naar Zandvoort. Ik zat te huilen op mijn motorfiets, het ging gewoon niet meer. Maar toen, ineens, was dat over." Het verongelukken van zijn vier jaar oudere broer had een grote invloed op zijn leven. Op de Vrouwen weg in Zoeterwou- de kon deze oudere broer een aanrijding met een plotseling overstekend kind niet vermij den. Beiden waren op slag dood. „Dat veranderde mijn hele leven. Het was de bedoe ling geweest dat ik in het circus mee zou gaan reizen als semi- professionele motorracer. En dat mijn broer op de zaak zou gaan passen. Maar na zijn over lijden moest ik zijn taak overne men." Straks mag hij een in 1953 ge maakte glasgravure van een motorrijder onthullen. Het is een glasgravure die hij zelfheeft geschonken aan Hugo van Zuy len van Nijevelt. „Een ouwe ruit waar ik vanaf moest. Hij hing altijd in mijn zaak. Maar die heb ik nu niet meer en hij is voor mijn huis te groot. Dan moet 'ie maar naar Duinrell, dacht ik. Maar nu heeft 'fe er een heel spektakel van ge maakt. Wat een drukte hè, voor zo'n ouwe man." Aangekomen op het Duinrell- terrein wijst hij op een smal bospad waar ijsjeslikkende kin deren met moeders rondstap pen op weg naar een van de pretpark-attracties. „Hier, op dit laantje, kwamen we tijdens die races toch aan de honderd kilometer per uur. Pal tussen al die stinkbomen door. Omhoog, de klip over en dan de Sahara in. Die lange duinenrij, ja." Een minuut later stapt hij de auto uit. Een grote groep gasten staat hem op te wachten. Maar hij heeft slechts oog voor één ding: zijn oude BMW, die glim mend tussen de receptiegan- gers taat. Vorig jaar reed hij er nog op tijdens de millennium- TT in Assen. „Daar staat hij, mfjn motor." De I deli rp heerst teleurstelling over de omvang van emflnkel die dit najaar in de Winkelhof opengaat. huis krijgt een oppervlakte van ongeveer 450 houder reter en moet daarmee tot de 'kleintjes' wor- v nd. ..Ik had gehoopt op een grotere Hema. lts", reageert de voorzitter E. Rob van de Lei- ce Ondernemersvereniging (LOV).. De winke- rijn iiu jng Winkelhof reageert bij monde van voor- overiLeeuwen iets voorzichtiger, maar: ,,Ik moet om*de '5eet)e met R0'3 eens zÜn- jke re,, ij kuni ;heid die vei et fin: proce lïmissiip WOrdt al jaren n of zi jjtgekeken naar de hterwien Hema, met na- de 8® winkeliers van de maand :en warenhuis als dan zjr mensen naar een lm. De uitbreiding van het Leiderdorpse winkel complex aan de Engelendaal bood een opening voor de komst van een nieuwe Hema- vestiging, maar het blijkt nu dat de langverwachte Hema slechts een beperkt assortiment brengt. LOV-voorman Rob is 'be paald niet van onder de indruk' van de beperkte omvang van de Hema-vestiging, vooral gezien het feit dat die deel uitmaakt van een uibreiding van de Win kelhof met in totaal 2.600 vier kante meter. Ook winkeliers voorzitter Van Leeuwen is te leurgesteld. "We hadden 'm lie ver groter gehad. Maar als de Hema zelf niet wil, dan zij het zo. Leiderdorp is natuurlijk niet zo'n heel grote plaats, met z'n 25.000 zielen. Maar ik ben blij dat er hoe dan ook een Hema komt. Ook in deze omvang kan die wel degelijk als publieks trekker functioneren. Van Leeuwen heeft hoogst persoonlijk geijverd voor een groter warenhuis. „Ik heb nog wel geprobeerd een franchise- houder te vinden voor een gro tere Hema. De Hema heeft veel eigen vestigingen, maar als je een mooie locatie hebt en je wilt er een Hema, dan kan je dat op franchisebasis doen. Maar het is me niet gelukt daar iemand voor te vinden." De uitbreiding van de Win kelhof is in november klaar, maar de herindeling gaat al met al nog een jaartje duren. De winkeliersvereniging had bij Winkelhof-eigenaar Wereldha- ve een aantal voor haar belang rijke punten neergelegd: er moest een publiekstrekker ko men, er moest voor gewaakt worden dat er niet meer van dezelfde winkels bijkomen en zittende winkeliers die wilden uitbreiden moesten voorrang krijgen. Aan die voorwaarden is voldaan, aldus Van Leeuwen. Winkelhof-zaken als 'De Kier, Swaak en Intersport hebben de kans gegrepen om hun zaak op grotere leest te schoeien. Naast de Hema zijn er drie nieuwe gegadigden voor een ruimte in het Leiderdorpse win kelcentrum, maar Van Leeuwen wil daar nog geen mededelin gen over doen. Wel voldoen ze aan de eis dat er niets dubbelop komt. Nu wordt nog gezocht naar twee winkeliers, 'liefst ook iets op het gebied van heren mode', zegt Van Leeuwen. „We zijn wel eens gepikeerd geweest omdat de communica tie met Wereldhave over de uit breiding niet altijd goed liep. Maar zoals het op dit moment gaat zijn wij zeer content." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1974 OEGSTGEEST - Zoals altijd was het bij het Kasteel Oud Poelgeest een drukte van belang. Voordat de padvindsters en padvinders gingen wandelen was er het vlaghijsen in de kasteeltuin. Aanvankelijk in de regen, maar later werd het fraai wandelweer. foto archief leidsch dagblad Maandag 13 mei DEN HAAG/LEIDEN - De reclame die Grolsch' bierbrouwerijen hebben gemaakt voor tentoon stellingen in het Haagse Mauritshuis en het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden kan best door de beugel. Minister Van Doorn (Cul tuur) deellt dit mee in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid J. J. Voogd (PvdA). Het kamerlid veronderstelde dat het in de eerste plaats ging om reclame voor Grolschbier. Van Doorn zegt, dat het juist andersom is. De des betreffende firma heeft zich ingezet voor de publiciteit van de beide musea - een extra dienstbetoon, waartoe de musea zelf nimmer in staat zouden zijn geweest. OEGSTGEEST - Scouting Oegstgeest was ook ditmaal de gastheer van de nationale St. Joris- marsen, die zaterdag voor de 28e maal werden gehouden. Voor de start van dit nationaal ge beuren had men wederom de beschikking ge- ANNO 1899 Vrijdag 12 Mei ALGEMEEN - De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij, is van oor deel, dat het vangen van te kleine visch, met name schol, schar, tarbot, tong, schelvisch en rog, een ramp is voor de visscherij, richte tot de Regeering het verzoek om het aanvoeren, ver- koopen, koopen, vervoeren, voorhanden heb ben of gebruiken van genoemde vischsoorten, kregen over het unieke terrein van Kasteel Oud Poelgeest. Nadat de gasten in het Koetshuis waren ontvangen, hadden duizenden padvind sters en padvinders (ca. 4400) zich opgesteld bij de startplaats waar iedereen, na de ope ningsceremonie met hijsen van de vlaggen, door drs. H. van Dijk namens Scouting Oegst geest werd verwelkomd. Daarna gaf de marslei der het startsein. Jammer dat juist op dat mo ment een flinke regenbui losbarstte. Na korte tijd scheen echter de zon weer, dus werd het fraai wandelweer en konden de bands de vele groepen op weg helpen. De jongste wandelaars die de 7,5 km liepen bleven binnen de ge meentegrenzen van Oegstgeest. De 10 km rou te leidde bij de Haarlemmerstraatweg via de Almondeweg naar Rijnsburg. Via de Rijnzicht- weg keerde men naar het uitgangspunt terug. De langste mars, 15 km, ging via Warmond richting Sassenheim. Via de Postbrug kwam men weer Oegstgeest binnen. die te klein zijn, te verbieden en strafbaar te stellen. LEIDEN - Donderdag speelt het eerste elftal van 'De Sportman' den returnmatch tegen 'Vic toria 1' uit Den Haag, op het terrein van eerst genoemde vereeniging, vlak tegenover het sta tion. Aangezien beide elftallen voor elkander niet behoeven onder te doen, belooft de match spannend te worden. uur w; idische werf je gem en gei - 5321 92 071-5 DVERTEN it meest: blonderen 'en van haar? Of is het ergste van al- soort overpeinzin- hter E. Dil braken n toe de spanning :ort geding, waarin aar H. Wiegmans buurman, kapsa- hngenent, zijn af- e uitzet. Wiegmans vv hebben last van iksadve chtjes die hun kant jdag variablazen en ook van het lawaai dat het apparaat maakt. Angenents kapperszaak is sinds vier jaar gevestigd aan het Wagenerf, in een woonwijk. Een jaar terug zag hij zich ge noodzaakt om wat extra's aan ventilatie te doen, wilde hij geen last krijgen met de Arbo- wet. Immers, zijn personeel staat de hele dag middenin de zelfde luchtjes die zijn buren als zo hinderlijk ervaren. Hij hakte daarom een gat in zijn zijmuur, plaatste een ventilatie- apparaat en dacht daarmee klaar te zijn. Maar die zijmuur staat vijf meter van de voordeur van Wiegmans. Vooral diens vrouw is erg gevoelig voor luchtjes, met als gevolg dat zij en haar echtgenoot nu al een jaar ach ter dichtgeplakte ramen zitten - en daardoor hun eigen huis niet meer goed ventileren. „Me vrouw Wiegmans heeft last van allergische bronchitis", legde advocaat J. Hinnen gistermid dag uit. „De familie houdt de woning daarom absoluut rook vrij, elk luchtje wordt verme den, ook in haar eigen schil dersatelier, waar ze speciale verf gebruikt." Angepents advocaat, R. Thunnissen, stelde echter vast dat zijn cliënt al een jaar gele den bereid was om extra maat regelen te nemen. „Experts hebben een muurdemper gead viseerd als oplossing. Maar ver volgens heeft Wiegmans zijn verlangens opgevoerd, met als slot van het liedje een totale wijziging van de eis: nu moest Angenent maar een complete airconditioning installeren van zo'n 25.000 gulden." Wiegmans is met die eis ge komen, omdat hij geen garantie kon krijgen dat de muurdemper - een geluiddemper met specia le geurfilters erin - hem en zijn vrouw van de overlast zou ver lossen. Rechter Dil koos uiteindelijk voor een praktische midden weg. Angenent plaatst toch de muurdemper en Wiegmans wacht af of dat apparaat hem en zijn vrouw voldoende van de overlast verlost. Zo niet, dan mag hij tot augustus aanklop pen bij rechter Dil, om alsnog te proberen de kapper zover te krijgen dat hij ingrijpender maatregelen treft. ptgiro) ceptgiro! eptgiro) ichrijvem J, ontvart ENDING P n die pei geldt r verschi Iscassettf 1- Vak: Technologie niet zonder edjes, meditatie en en boek onder het De ander zweert rustig blijven, ver- rieën in te delen. >er past zeker in de 1 De leerling van College moet toch 1 zijn rooster kijken rd te geven op de al voor examens ..Ia, dat weet ik m'n hoofd hoor." verklaart Jonathan. „Dat moet je zo snel mogelijk vergeten." Gisteren had hij in elk geval een examen Technologie. „Over au tomatisering en mechanisering in bedrijven enzo." Echt moeilijk was het volgens Jo nathan niet. „Als je een beetje goed hebt opgelet in de Idas en een beetje leert, dan weet je al les wel." Dat is zijn geheim, beetje opletten in de klas, beet je leren en logisch nadenken Jonathan maakt zich ogen schijnlijk totaal geen zorgen over de goede afloop van zijn examens .Als ik me zenuwach tig maak dan zit ik maar te zwe- Jonathan Boer praat na met vriend Mustafa Kira$. foto mark lamers ten. Elke keer als ik denk dat ik een examen slecht heb ge maakt, dan valt het altijd best mee. Ik ben trouwens ook te vreden met een voldoende, ge woon een zes of een zeven is al goed genoeg." Hij zegt er ook geen minuut minder van te sla pen. „Ik heb aan een vriend die al examen heeft gedaan ge vraagd hoe het hem gelukt is. Hij zei dat je gewoon moet den ken dat je het toch wel haalt. Dat denk ik ook." Jonathan is geen fan van het echte leerwerk. „Ik lees moei lijk. als ik een tijdje met een boek voor me zit dan doe ik het snel weer weg", vertelt hij. Van wege zijn dyslexie (leesblind- heid) krijgt hij voor elk examen een half uur langer de tijd. Het maakt hem niet uit dat hij vaak als laatste van zijn klas over blijft. Al blijven de surveillanten vervelend. „Ik zat vanmiddag met tien leraren voor mè. Van daag stonden ze de hele tijd te fluisteren. Toen heb wel ge vraagd of ze niet ergens anders konden gaan praten. En er is er ook bij met van die krakende zolen. Die hoor je de hele tijd heen en weer lopen. Jonathan Boer gaat, als hij zijn examen haalt, naar het Grafisch Lyceum in Rotterdam. „Veel mensen moeten voor het Gra fisch Lyceum toelatingsexamen doen. Ik ben al aangenomen, omdat een docent van hier een goed woordje voor me heeft ge daan. Dat is hier op school wel goed geregeld." Morgen heeft Jonathan Neder lands. De opdracht luidt: schrijf een sollicitatiebrief. Daarvoor moet hij toch echt even met zijn neus in de boeken. „Voor zo'n brief moet je wel even le ren, want je moet precies weten waar het adres enzo moet staan. Dat is niet echt logisch nadenken." LESLEY GRIETEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17