4 Pleidooi voor federatie Sam en-op- Weg kerkt Kerk Samenleving Kinderen van één Vader Homofiele pastoc kerkgezag in B at< m I WOENSDAG 12 MEI 1999 redactie aad rie VANDAAG Sint Pancratius is de tweede ijsheiiige. Hoewel hij 12 al rond zijn veertiende jaar het slachtoffer werd ME( van de christenvervolgingen onder de Romeinse keizer Diocletanus in de derde eeuw na Christus, wordt hij nog steeds op vele plaatsen vereerd. Onder meer in het Brabantse dorp Hoogeloon waar men tijdens het Pancra- tiusfeest op 12 mei, broodjes en water wijdt in zijn naam. Pancratius is tevens de heilige die boomgaarden tegen de nachtvorst beschermd. En als ijsheiiige schijnt hij een heilza me werking te hebben op mensen die last hebben van winter tenen. Andere kwalen zoals eczeem, krampen, kinderziekten en zelfs kindergehuil worden, naar verluidt, ook verholpen door het aanroepen van Sint Pancratius. MORGEN Veertig dagen na Pasen, Zijn opstanding vanuit ■i O het graf, waren de discipelen er getuige van hoe Jezus ten Hemel voer. Vandaar Hemelvaartsdag, die dit jaar op 13 mei valt, de dag van de ijsheiiige Servatius. In een ver verleden stonden veel men sen 's morgens om drie uur op en zongen en dansten op blote voeten door het gras. Een magisch ritueel dat geacht werd een genezende werking te hebben. Nog steeds zijn er mensen die 's morgens vroeg gaan dauwtrappen op Hemelvaartsdag. De vermoedelijk uit Armenië afkomstige Servatius, Servaas of Sarbatios, overleed vandaag in 384 na Christus. Zijn resten liggen in de Sint Servaaskerk in Maastricht, de stad waarvan hij de eerste bisschop was. In zijn leven was hij een bestrijder van het arianisme, een christendom waarin de goddelijkheid van Jezus in twijfel werd getrokken. Volgens hardnekkige ge ruchten zou Servaas zelf verwant zijn aan Jezus via de groot moeder van Maria. En hij zou de sleutel van de stad Rome hebben gekregen van de apostel Petrus. Kortom, allerlei won derverhalen doen over hem de ronde en mede daarom was hij in de Middeleeuwen één van de populairste heiligen. Op 13 mei heeft in Maastricht soms een heiligenprocessie plaats, maar in elk geval altijd een jaarmarkt en kermis, ter herinne ring aan Sint Servaas. Na Mamertus en Pancratius is hij de derde ijsheiiige. Morgen komt Sint Bonifatius, de laatste van de vier ijsheiligen. Wereldwijd gebed voor vrede geneve De oecumenische organen in Genève roepen alle ker ken en christenen in de wereld op om zondag mee te doen met een internationale gebedsdag voor vrede en verzoening op de Balkan. Wakes met kaarslicht op bruggen worden als symbool van verzoening speciaal aanbevolen. De oproep komt van de Wereldraad van Kerken, de Konferentie van Europese Kerken, de Lutherse Wereldfederatie en de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken. Zondag moet het begin zijn van een week van gebed voor vrede in de landen van het voormalige Joegoslavië en Albanië. Kosovo wordt in de oproep niet met na me genoemd. In Joegoslavië zelf hebben de kerken al gebedsini tiatieven ontplooid. De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft een spe ciale vredeslitanie (reeks van korte aanroepingen en antwoor den) in alle parochies geïntroduceerd. De protestantse kerken houden elke week in Novi Sad een gebedsdienst. Bijbelcursus voor 'gewone mensen' haarlem Door gewone mensen, voor gewone mensen. Dat is het idee achter een eenvoudige cursus over de bijbel, voor velen nog een gesloten boek. Als het aan de initiatiefnemers ligt, prijkt 'De bijbel in grote lijn' binnenkort op het programma van buurthuizen en volksuniversiteiten. „Waarom zou je via deze kanalen niet ook met de bijbel kennis kunnen maken, naast cursussen over aquarelleren, chakra-lezen en zenboeddhisme", schrijven de betrokken organisaties in een toelichting. Het Ne derlands Bijbelgenootschap, de Evangelische Alliantie en de Hervormde Bond voor Inwendige Zending denken met de laag drempelige cursus het buurthuispubliek te kunnen aanspreken. Met 'De bijbel in grote lijn' kunnen vrijwilligers die zelf goed in de bijbel thuis zijn, vijf bijeenkomsten aanbieden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Voorburg (bui- tengew. wijkgemeente): L. Groenenberg te Oud-Beijer- land. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Amersfoort-Oost: A.A. Kramer te Axel (missionair predikant te Gent); te Staphorst en te Ureterp: P.F. de Boer te Roodeschool. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Bennekom: C. Westerink te Baarn. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Oudemirdum: A.B. van der Heiden te Utrecht. EVANGELISCH-LUTHERSE KERK Beroepen: te Amsterdam (t.b.v. Brandpunt 'Amsterdam- Zuid-Oost'): mw. I. Fritzte Weesp. Beroepbaarstelling: drs. D. Bohlken, H. Cleyndertweg 47, 1025 DG Amsterdam. Tel. 020 6322859. 'Pragmatisch voorstel' hervormde classis Zeist itie cothen anp Om afscheiding van tegenstanders van de voorgenomen kerkfusie van her vormden, gereformeerden en luthera nen te voorkomen, moeten de drie kerken eerst tijdelijk een minder ver gaande federatie aangaan. Ze behou den dan voorlopig hun afzonderlijke classes (regionale kerkvergaderingen) en synodes. Reeds gefuseerde ge meenten krijgen htm eigen classes en synode. Met dat 'pragmatische voorstel' wil de hervormde classis Zeist de huidige impasse in het Samen-op-Wegproces doorbreken. „Een volledige kerkfusie zonder afscheiding is op dit moment niet bereikbaar", zo motiveert voorzit ter J. van Heijst het voorstel aan de hervormde synode. Tegelijkertijd vraagt de voortgang van het SoW-pro- ces onder plaatselijke kerken om goe de regelingen en organisatievormen. Daarom moeten SoW-gemeenten vol gens het plan eigen classes en een ei gen synode krijgen. Voorlopig zou de SoW-kerk in de vi sie van de classis Zeist moeten bestaan uit vier zuilen: hervormd, gerefor meerd, luthers en Samen-op-Weg. De afzonderlijke classes en synodes zou den zich vooral met leerstellige en ethische kwesties in eigen kring moe ten bezighouden. Een overkoepelende SoW-synode moet de organisatorische zaken behartigen. De kerken zouden de overgangspe riode moeten besteden aan 'intensieve geloofsgesprekken'. De duur van de tussenfase moet volgens Van Heijst af hangen van het vorderen van die sprekken en de groei van het vertrou wen tussen de fusiepartners. Een fusie van de drie kerken blijft voor de indie ners het einddoel. Het is volgens Van Heijst opmerke lijk dat de classis Zeist, die even divers van samenstelling is als de hervormde synode, het voorstel unaniem heeft aanvaard. Vooral in de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) is de verdeeld heid over het SoW-proces groot. Het uiterst behoudende Comité tot be houd van de NHK wil niet verder gaan dan een federatie en dreigt met af scheiding als het toch f, komt. Als hervormd synod Heijst steeds volgehoud deratie van de dxie kei seerd station is. Met stateert hij nu, dat een ment een brug te ver ii de Gereformeerde Bon pleitte eerder voor behc gen hervormd 'synoda lutheranen mochten bij o: ia: f Aver Het mooiste in de kerk vind ik het altaar. Dat is een mooie tafel met een wit kleed en kandelaars van goud met kaarsen. In het altaar zitten twee blauwe diamanten, met gouden dingetjes er omheen. Vooral dat goud en die diamanten vind ik mooi. Ik ga altijd naar de gezinsmis in de Willi- brordkerk, dat is elke vierde zondag van de maand. Eerst kom je de kerk binnen en ga je zitten. Dan moet je even wachten en dan komt de pastoor. We gaan eerst bidden en een kruisje maken en dan gaan we het ergens over hebben en worden er weer een paar liedjes gespeeld en dan komt de voor bede en weer een paar liedjes en dan de hand schudden. Dan wordt de altaartafel klaargemaakt, met een liedje ertussen, en dan wordt de communie uitgereikt en daarna komt een liedje en daarna het slotgebed en dan nog een liedje. En dan is de kerk af gelopen. Casper Nek (10), afkomstig uit Oegstgeest, vertelt over zijn geloof De pastoor vertelt verschillende verha len uit de Bijbel. Hij vraagt ook aan de kinderen of je daar iets vanaf weet. Hij heeft het ook weieens aan mij ge vraagd. Dat was met Kerstmis. Hij vroeg iets over Maria en Jozef en hoe dat allemaal ging. Nou, dat wist ik wel. Ik heb mijn vinger opgestoken en toen mocht ik het vertellen in de microfoon. Ik vond het niet eng. Maar ik doe de voorbede ook wel vaak, dus ik ben het gewend. Tijdens de gezinsmis zingen we altijd met het jeugdkoor. Daar speel ik zelf ook in. Ik doe het al twee jaar. Met Kerst zingen we kerstliedjes, met Pasen paasliedjes, in het voorjaar zingen we voorjaarsliedjes en zo gaat het door. Na elke gezins mis komt er een nieuw liedje bij om te oefenen. Onze dirigent, Leendert-Jan, speelt ook piano. Hij kan alles, want hij zit op het conservatorium. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Perioden met zon, maar in het zuiden bewolkt en regen of mot regen. Maxima tussen 5 en 10 graden. Zweden: Zonnige perioden en overwegend droog. Alleen in het zuiden meer bewolking en soms regen. Maxi ma van 6 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en enkele buien, soms met onweer. In de nachte lijke uren lokaal mist. Middag- temperatuur ongeveer 14 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon en enkele buien. Maxima rond 14 graden, in Zuid- Engeland plaatselijk 18. België en Luxemburg: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Vandaag ook wat zon. In de nacht kans op mist. Middagtem- peratuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Vandaagmiddag enkele opklaringen.In de nacht kans op mist. Maxima ongeveer 18 gra den, langs de westkust iets lager. Portugal: Veel zon, in het noordwesten wat meer bewolking en kans op een bui. Maxima van 20 graden bij Porto tot 30 in het binnenland. Madeira: Vrij -zonnig en droog. Maxima rond 23 graden. Spanje: Zonnig, in het noordwesten wol kenvelden en af en toe een bui. Maxima van 18 graden aan de kust van Galicie tot 36 in Anda- lusie. Canarische Eilanden: Zonnig. Maxima tussen 24 en 28 graden. Marokko: Westkust: droog en veel zon, maar ook kans op mist of laag hangende bewolking. Maxima tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Zonnig en zeer warm met maxi ma van 28 graden aan zee tot 40 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Zowel wolken als zon. Meeste zon in het zuidoosten. Vooral morgen in het westen en noor den af en toe regen. Maxima in de regen rond 21 graden, bij flink wat zon oplopend naar 25 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maxima ongeveer 30 graden. Italië: Zonnig, in het noorden vooral vandaag wat meer wolken en kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon. Maxima tus sen 24 en 28 graden. Malta: Zonnig. Maxima rond 27 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, met slechts enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur 25 tot 30 graden, op de ei landen iets lager. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Maxima tussen 24 en 28 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien, kleine kans op onweer. Tussendoor vooral in het noorden wat zon. In de nacht kans op mist. Maxima uiteenlopend van 16 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Zwitserland: Wolkenvelden en af en toe regen, vooral in het zuiden ook zon. Maxima 20 tot 25 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden met enkele buien, tussendoor ook zon. Maxima on geveer 23 graden. Polen: Wisselend bewolkt en van tijd tot DONDERDAG 13 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.50 Zon onder 21.22 Maan op 05.17 Maan onder 18.31 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.40» 14.59 02.13 14.32 Laag 10.34» 23.24 10.15 23.05 Weerrapporten 12 mei 0 tijd buien. Kleine kans op on weer. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Vooral vandaag wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met on weer. Morgen iets vaker zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Hongarije: Wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. In de nacht mogelijk mist. Morgen meeste kans op zon. Maxima 20 tot 25 graden. Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux 18 12 0.1 18 11 2.0 17 11 5.0 18 9 0 1 18' 12 3.0 16 10 0.1 18 12 0.1 17 10 3.0 17 11 0.3 17 12 9.0 15 8 0.3 25 16 0.0 24 16 0.Q 13 11 3 0 22 12 0.2 22 15 0.2 bewolkt 2E onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront m*. opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Spht Stockholm Warschau Wenen Bangkok Casablanca mist Johannesburg onbew. Los Angeles hall bew New Orleans onbew New York onbew. 24 17 0.0 TelAviv 25 9 0.0 Tokyo 17 14 0.0 Toronto 23 17 34.0 Tunis 16 12 0.0 Vancouvi eh r brussel gpd Mag een homofiele onderpas toor samenwonen met een man met wie hij niet vrijt, tiiaar wel een 'innige relatie heeft?'. Een vriend bovendien, die een broertje dood heeft aan de ka tholieke kerk? Deze kwestie zorgt niet alleen voor beroering in de Vlaamse parochie Tienen, maar heeft ook geleid tot een harde aanvaring met het hoog ste kerkgezag van België. Kardinaal Godfried Danneels besloot twee maanden geleden de Tiense onderpastoor Rudy Borremans voorlopig te schor sen, nadat hem ter ore was ge komen dat de geestelijke sa menwoonde met een andere man. Dat leek, gezien de open lijke homofiele geaardheid van de pastoor, op een overtreding van de celibaatsgelofte. Maar volgens de Borremans trok de kerk voorbarige conclusies. Bo vendien schaarde een flink deel van de kerkgemeente zich rond de predikant. Er volgden enkele vertrouwe lijke gesprekken tussen de pas toor en de kardinaal, waardoor de zaak in rustiger vaarwater leek te komen. Maar Borremans hees opnieuw het stormzeil na dat de kerk hem een baan als zielzorger in een Vlaamse ge vangenis aanbood. „Onaccep- n resü| - ;en(£o tabel", reageerd me niet opsluite misdaan." Hij ei benoeming, des andere parochie. Inmiddels hee zag een knoop d( slepende kwesti wordt uit zijn moet de pastoi terlijk 19 mei vriend ontrui ment luidt dat niet loyaal tegei meenschap heel 'een contact of vi leving onderholoA niet-katholiek of ge'. Maar volgen dat de grootst m „Vriendschap mi^ lovige is juist v het geestelijk lei Volgens Borren recent interview Guy met het sa blad Humo hem daan. Daarin bi alleen dat hij de de rug toe heeft hekelt hij ook de veel Belgische pi voor hun seksui uitkomen. De echter dat hij nil delijk is voor van zijn vriend. Synodebestuur wil duideli onwillige hervormde geiml leidschendam anp Het synodebestuur van de Ne derlandse Hervormde Kerk (NHK) wil duidelijkheid van de 47 hervormde gemeenten die weigeren om hun financieel be heer onder toezicht van de sy node te stellen. Ze moeten zich binnen drie maanden tot de kerkelijke of burgerlijke rechter wenden, stelde het synodebe stuur gisteren. De generale commissie be zwaren en geschillen, het hoog ste rechtscollege in de NHK, stelde 62 gemeenten vorig jaar in het ongelijk. Zij weigeren zich neer te leggen bij de kerk ordewijziging van 1991, die be paalt dat alle gemeenten uiter lijk in 1996 onder een vorm van beheer hadden moeten vallen waarbij de hoogste kerkverga dering (de synode) het laatste woord heeft. De opstandige ge meenten houdenpett zelfstandigheid vncj voogdijen, die vei zijn voor het finai Vijftien proce meenten zijn ini ii draaid. De overi nog uit welke wej wandelen om de de kerkelijke re KEV vechten. Zij kunj nerale commissi ning vragen of zii gerlijke rechter wi S) zij pas na de gef, van drie maand :L aanhangig, dan zi bestuur de on daarvan betwisten Het bestuur w; verdere juridische schorsende werl r De onwillige gem dus intussen gei bepalingen van moeten voldoen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) i. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas. chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAkn Advertenties: 071- 532^r Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 9^1 b Hoofdredactie: 071-5 ADVERTENI, 1 Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVE icll Maandag t/m vrijdag van 071-5143 545 ABONNEM bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een macht het automatisch afschrijven' abonnements- geld, ontvana betaling. VERZENDING P Voor abonnementen die per worden verzonden geldt aan portokosten per verschij LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk I ip hebben of blind zijn (of ee )ec leeshandicap hebben), is e van het regionale nieuws i Dagblad op geluidscassette L informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken; Z I K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezefc. J feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. n Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendien! f o 1 32 16 0.0 inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ne

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16