eiden Regio duinreJJ VVD hekelt de houding van Pechtold Hemelvaartsdag naar de WoonMall. Niet verketteren, maar koesteren die zon Kennis als wapen tegen oorlogsgeweld twintig maanden cel reeks van inbraken Bouwer vraagt om geduld pAG 12 ME11999 LEGMAN. 071-5356414, PLV-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 feker valt in slaap :en 37-jarige Leidenaar is gistermorgen in een vereni- »ouw aan de Breestraat overlopen door een schoonma- Ipian was in de nachtelijke uren binnengekomen op l. Toen hij niets vond, ontfermde hij zich over een tsen drank en viel vervolgens in slaap. Hij werd 'gewekt' schoonmaker. Inruzie JEen opgezette kaak en een pijnlijke schouder. Dat hield Jarige bewoonster van de Slaaghwijk in de Merenwijk ■rond over aan een ruzie met een buurvrouw die haar met ■netje zou hebben geslagen. De vrouw moest voor be- Tig naar het LUMC. en ingegooid in Sumatrastraat |Zes ruiten van het kerkgebouw van het Apostolisch Ge- liap aan de Sumatrastraat zijn naar nu blijkt het afgelo- lêkeinde ingegooid. Gisteren werd er pas aangifte ge len aanleiding voor het ingooien is niet bekend. Het fcedrag evenmin. u CERBERUS cvoorzitter mr. E. [ge kwam bij de opening Krafzitting tegen de 30- lidse inbreker meteen Km van de zaak: „Als ik L dan loopt er door uw lier een rode draad - ik lenlijk zeggen een witte Jiamelijk de coke." ■klopt," bevestigde de |te die dagelijks flinke n aan cocaïne snoof en i aan geld voor drugs n brak hij in. Eerst bleef ivinkeldiefstallen, maar latste maanden was hij [gaan op woonhuizen. Inde gisteren tijdens de ing ruim vijftien in- fcn pogingen daartoe in ■bijna allemaal afgelo- Jember en januari ge- |De Leidenaar hoorde een gevangenisstraf Itig maanden waarvan landen voorwaardelijk tegen zich eisen. Verspreid over heel Leiden brak hij 's nacht in bij wonin gen en stal alles wat van enige waarde leek: audio en video apparatuur, geld, cd's en siera den, maar ook etenswaren, een magnetron en twee schilderijen werden door de man ont vreemd. Dat hij werkelijk alles deed om aan geld te komen bleek uit zijn bekentenis dat hij naast de vele woningen ook in de kerk aan de Sumatrastraat was ingebroken. De man is inmiddels drie maanden 'clean' en wil nu voorgoed van de drugs af. Offi cier van justitie mr. R. Bos vond dat prima verder. „Maar me neer moet eerst gewoon zit ten," oordeelde Bos. Die eiste naast de celstraf dat een aantal schadevorderingen van slacht offers toegewezen zouden wor den met een totaalbedrag van tweeduizend gulden. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. DEN HAAG/LEIDEN ONNO HAVERMANS Buiten lopen twee Leidse stu denten met borden die de weg wijzen naar de discussiebijeen komsten in hotel Bel Air. Bin nen in het Haagse Congresge bouw krioelt het van de men sen; deelnemers aan The Hague Appeal for Peace komen uit alle hoeken van de wereld. Ze schrijven zich in, bekijken ex posities of geven zich spontaan over aan acties voor de wereld vrede. Vermaarde gasten als de Zuid-Afrikaanse bisschop Tutu geven hun opinie voor de snor rende camera's. Temidden van die drukte zwerven 750 studen ten van zaal naar zaal om te instaande donderdag inspiratie opdoen in WoonMall W o o n m all drium U bent van harte welkom tussen 10.00 en ALEXANDRIUM ur. Bij meer dan vijftig woonspccialisten onder één dak. rottirdam-pr. Alexander grootste woon belevenis van Nederland. n-Gouda. afslag 16 Opcnbaa ion Rotterdam Alex luisteren naar deskundigen en met hen en met elkaar in debat te gaan. „Je kunt wel gaan staan zin gen voor de vrede, maar daar bereik je weinig mee", zegt Anouk van Eekelen. „Wij gaan liever in discussie om onze ken nis te vergroten. Daar heb je echt iets aan. We weten ook wel dat er morgen niet meteen een oorlog stopt omdat wij vandaag een conferentie houden. Maar als studenten willen we juist vanuit de wetenschap iets doen aan het vredesvraagstuk. Emo tie heeft geen zin. Kennis ver groten, dat is het enige dat echt helpt." Anouk, studente politiek be stuurlijke studiën van Europa, is voorzitter van het zeskoppige bestuur dat de studentenconfe rentie op de eerste dag van de Haagse vredesconferentie heeft georganiseerd. De Leidse stu denten werkten drie maanden aan de voorbereiding. „De stu die heeft de laatste rpaanden stil gelegen", erkent Anouk. „Maar dat was ingecalculeerd. Dit is erg leuk om te doen en we hebben van de universiteit volop medewerking gekregen. Het is belangrijk dat je een sta tement maakt als je die titel Praesidium Libertatis draagt." Bolwerk van Vrijheid is de lijf spreuk van de Universiteit Lei den. Tal van deskundigen lokten de studenten naar Den Haag. De hoogleraren Kalshoven en Voorhoeve spraken over het oorlogsrecht en de vredeshand having, Dick Leurdijk van Insti tuut Clingendael en Kamerlid Marijke Vos (GroenLinks) dis cussieerden over de toekomst van Irak, Europarlementariër Wim van Velzën (CDA) gaf zijn visie op de veiligheid in Mid den- en Oost-Europa, IKV- voorzitter Van der Meer ging met brigadegeneraal Bosch in debat over de NAVO-aanvallen op Joegoslavië en Eerste Ka mervoorzitter Korthals Altes hield een inspirerend slot woord. Ook het Internationale Rode Kruis, War Child en Vluchtelingenwerk gaven acte de presence. Onder de indruk is Anouk van de bijdragen van Cleverin- ga-hoogleraar Victor Sidel. De Amerikaan speelt een belangrij ke rol op de vredesconferentie zelf, maar hij liet 'zijn' studen ten niet in de steek. „Hij vertel de over de instelling van de Cle- veringaleerstoel in Leiden en hoe trots hij is dat hij die be- MET HEMELVAART NAAR ATTRACTIEPARK DUINRELL! Duinrell in Wassenaar biedt plezier voor het hele gezin Beleef de dag van je leven met de spetterende attracties. onbegri|peli|ke illusies.de nieuwe Music Laser Light Show en natuurlijk het over dekte tropische Tikibad Dus kom naar Duinrell in Wassenaar en Duinrell. Duinrell I 2242 JP Wassenaar Tel (070) 5155155 nebaden nu wel of niet Als we naar de stranden zuiden van Europa kij- rijgen we de indruk van londerdduizenden land en maken binnenkort gebruik van decosta's om aar schaars gekleed on- Jeerd te wentelen in het pn zich bruin te laten feren. Dichter bij huis zijn jtter mensen die een an- aening over dit onder hebben. Dermatoloog S. [van de afdeling Huidziek- i het LUMC en Henk van i eigenaar van zonne- Solarent aan de Lange- t bijvoorbeeld. Zij strijden fcn tegen onwetendheid als het om het bakken in de ko peren ploert gaat. Onverstan dig zongedrag dus. Want met zonnen is het net als met alco hol. Geniet ervan maar doe dat met mate. Van der Tuin zegt 'uit pure be zorgdheid' te handelen. „Het is een maatschappelijke verant woording. Ik heb absoluut geen commerciële belangen. In mijn bedrijf zie ik dagelijks veel mensen en krijg de meest uit eenlopende viagen over zon nen en bruinen." Meer en meer is Van der Tuin zich in de materie gaan verdiepen. En wat hij daarbij tegenkwam, stemde hem niet vrolijk. „Vooral kinderen worden als De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad zij de zon in gaan te veel bloot gesteld aan de gevarén van ul traviolette stralen. En vergeet niet dat zij tot een risicogeroep behoren. Als ik daar tegen waarschuw, wordt er door de ouders schouderophalend ge reageerd. Maar de risico's zijn groot. Het kan tot ernstige huidbeschadigingen leiden. Ja, zelfs kanker behoort tot de mo gelijkheden." De eigenaar van de zonnestu- dio krijgt bijval van Pavel. Vol gens deze hooggeleerde heer is de wetenschap rond de invloed van de zon op de huid nog steeds volop in beweging. Maar wat er al bekend is, liegt er niet om. Te veel zon is inderdaad heel slecht. Het kan tot oog ziektes en verbrandingen lei den en dat kan ook weer een aantal gevolgen hebben. Verrimpeling van de huid en inderdaad, huidkanker. Daarom is het Pavel een doorn in het oog dat hordes toeristen de komende vakantieperiode weer uitgebreid gaan zonnen. Hij realiseert'zich echter dat hij dat niet kan tegenhouden. „Maar neem dan in ieder geval de juiste voorzorgsmaatregelen want de huid is onvoorbereid. Begin met korte periodes in de zon, draag zonodig bescher mende kleding en zoek regel matig de schaduw op. Over schat bovendien de werking van zonnecreme niet. Het ge bruik van huidbeschermings middelen lijkt gerelateerd te zijn aan modetrends en sociale druk van ouderen. Ook bij mensen die zich insmeren, kunnen verbrandingen optre den." Mocht het fout gaan, dan heeft Pavel advies pasklaar. „Geef de huid kans op herstel en blijf één tot twee dagen uit de zon. Natuurlijk mogen men sen naar buiten maar blijf in de schaduw pn draag een hoofd deksel." Het tweetal benadrukt geen kruistocht te voeren tegen zon- aanbidders. „We moeten de zon op een verstandige manier koesteren en niet verketteren", aldus Van der Tuin die pleit voor een betere voorlichting. „Er is te weinig informatie op dit moment. We moeten dp blootstelling aan zonlicht redu ceren door veranderingen in gedrag en omgeving. In Austra lië bestaat een voorlichtingsac tie Me No Fry (Ik bak niet, red). Jongeren worden daar gewezen op de wenselijkheid van zon- bescherming en zonbescher- mingsgedrag. Daar zie je geen gebruinde mensen meer in re clames. En op het strand staan borden die waarschuwen tegen te veel zon en zijn er strand- wachten die de boodschap persoonlijk kunnen overbren gen." Pavel ziet voor de toekomst zonconsulenten hun intrede doen. Die een vakkundig en objectief advies geven over zongedrag in het algemeen en tijdens zonvakanties in het bij zonder. „Dat advies moet op maat gesneden zijn. Want mensen verschillen nu een maal onderling. Donkerharigen met bruine ogen hebben meer natuurlijke bescherming dan blonde of roodharige mensen met een bleke huid. Maar de basisregel blijft voor iedereen gelijk. Inderdaad, zonnen is net als alcohol. Geniet ervan maar met mate." Roefeldag Scholieren tot 14 jaar kunnen aan het eind van het schooljaar een blik werpen in de wereld van de grote mensen. Voor Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude betekent dit dat met name technische bedrijven en instel lingen zich aan de jeugd pre senteren. Die ondernemingen wordt gevraagd hun deuren te openen op vrijdag 18 juni en zo kinderen 'actief te interesse ren'. Het is de bedoeling dat leerlingen in kleine groepjes een tot twee uur komen roefe len; een kijkje komen nemen om te zien wat die bedrijven doen en wat ze aan technische vakken te bieden hebben. Zo hoopt de technische sector middels de Roefeldag haar imago te verbeteren en de in stroom van jeugd te bevorde- ERIC-JAN BERENDSEN PvdA en GroenLinks willen maatregelen De WD in Leiden vindt dat wethouder A. Pechtold (sportzaken) de bouwer van de sporthal bij De Zijl, aan nemer Gesman uit Alphen aan den Rijn, veel eerder de wind van voren had moeten geven. Raadslid A. Geertse- ma wrijft de bestuurder een slappe houding aan. De kri tiek gaat de WD'er bovendien niet ver genoeg. Hij wil maatregelen. Ook de PvdA en GroenLinks zinspelen daarop. Anouk van Eekelen poseert, terwijl op de achtergrond Cleveringa-hoogleraar Victor Sidel een van de werkgroepen op de studentenconferentie leidt. foto henk bouwman Leidse studenten zorgen voor discussie op Haagse vredesconferentie zet." Sidel doceert gewoonlijk in New York over zijn speciali teit, de gezondheidsrisico's bij de verspreiding van nucleaire, chemische en biologische wa pens. Hij had vijf Nevvyorkse studenten naar Den Haag ge haald om te vertellen over het preventieproject dat vijfjaar ge leden is opgezet in het stads deel The Bronx. Studenten be geleiden daar groepjes kinderen om te voorkomen dat ze afglij den naar het criminele (drugs circuit. „Sidel is daar echt een grootheid", aldus Anouk. Studenten uit Europa, de VS, Japan, zelfs Nieuw Zeeland en Bangladesh kwamen voor de Leidse conferentie naar Den Haag. Een vervolg is overigens niet gepland. „We doen ook niet aan verslaglegging. Het gaat er om dat de mensen zelf meedoen. De sprekers geven de aanzetten, meer niet. Wij wil den iedereen verenigen om met elkaar te discussiëren." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Pechtold gaf gisteren aan dat hij de fouten bij de bouw van de sporthal waarvan de ope ning door alle vertragingen is uitgesteld van januari naar sep tember beu was. ,,Ik heb geen zin meer om af te dekken dat de bouwer fouten heeft gemaakt", zei hij. Inspecties van de ge meente hebben duidelijk ge maakt dat er problemen zijn met de staalconstructie, de vloer, de buitentrap, de tegel vloer, de gevel, en het dak. Alle extra kosten komen voor reke ning van de bouwer, aldus Pechtold. „Ik vraag me zo langzamer hand af wat er nog wel deugt aan de sporthalmopperde Geertsema. „Ik begin me zor gen te maken over de opeensta peling van fouten. Wat komt straks, als de hal klaar is, nog aan het licht?" De liberaal ergert zich boven dien aan de nieuwe vertraging. Een half jaar inmiddels, en dat op een bouwtijd van anderhalf jaar. „Die overschrijding is enorm." De wethouder heeft Geertsema en andere politici dit voorjaar nog moeten belo ven dat de hal in april klaar zou zijn. Een belofte die hij dus niet heeft kunnen nakomen. Geert sema: „Er was geen enkele aan leiding toe om Gesman de hand boven het hoofd te houden. Ik mag kwaliteit verwachten. Daar betaal ik voor." PvdA'er E. van der Veen noemt de kritiek van Pechtold 'een flauw verhaal'. „Het is ge woon een slechte aannemer. Als we een volgende keer met hem te maken krijgen, moeten we met zware boetebedingen komen. De sporters zijn meer dan een half jaar de dupe. Dat is treurig." Van der Veen vraagt Pechtold op 18 mei, als in een commis sievergadering de toestand rond de Zijlhal aan de orde komt, om opheldering. „Waar om kan dit zo? Hoe wordt dat financieel opgelost? Ik wil het naadje van de kous weten." Geertsema is benieuwd welke maatregelen worden genomen die zorgen voor 'een spoedige en adequate oplossing'. E. Snelders (D66) betwijfelt of stappen van de gemeente zin hebben. „De aannemer houdt zich niet helemaal aan het con tract. Dat moet hij wel. Ik zie niet in wat je nog meer kan ei sen." M. de Jonge van het CDA stelt als voorwaarde dat de ge meente er geen financieel na deel van mag ondervinden. GroenLinks-raadslid A. de Hingh ziet weer wel graag dat de gemeente meer actie onder neemt. „Het lijkt me dat hier iets tegen ondernomen moet worden. Ik zou alleen niet di rect weten wat." De Hingh leeft met Pechtold mee, zegt ze. „Ik kan me goed voorstellen dat hij het zat is. Ik begrijp dat hij baalt. De Jonge schaart zich eveneens achter de wethouder. Wethouder Pechtold was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Projectleider W. van Leeu wen van het Alphense aan nemersbedrijf Gesman snapt de teleurstelling bij wethou der Pechtold en andere poli tici over de vertragingen en fouten bij de bouw van de sporthal bij De Zijl. Hij vraagt evenwel om geduld en begrip. „Het blijft men senwerk. Van Leeuwen keert zich af van de indrukken die Pecht old heeft over de betrokken heid van de aannemer bij het project. De wethouder heeft het gevoel dat Gesman te weinig liefde in zijn arbeid legt. „We leveren wél kwali teit. We hebben wel degelijk liefde voor dit project", zegt de projectleider. „En om kwaliteit te leveren, heb je tijd nodig. We hadden het met de vloer door kunnen drukkenverwijst hij naar de afgekeurde onderlaag daarvan. Maar Van Leeuwen wilde zelf ook een betere vloer. De projectleider rekent er zelf op dat de hal begin juni wordt opgeleverd. Alle fou ten zijn dan verholpen. Dat de hal pas in september open gaat, komt niet zozeer door Gesman. Pechtold wacht liever tot na de zo mervakantie, om vlak voor dat het sportseizoen begint een feest van de opening te kunnen maken. Van Leeuwen: „Dit is een project waar niet alles mee zit. Je hebt met derden te maken, met onderaanne mers en leveranciers. Daar mee wil ik overigens niet al les goedpraten" Dat Gesman het werk niet voor de aan- neemsom (vier vijf miljoen gulden) naar behoren kan doen, ontkent Van Leeuwen. Ook de mogelijkheid dat de aannemer door de enorme concurrentie in de bouw te laag is gaan zitten met ziin bod, is niet aan de orde. „Dat een werk met een scherpe prijs wordt binnen gehaald, wil niet zeggen dat de kwaliteit dan minder wordt. Dat is onzin." Henk van der Tuin: „Vooral kinderen worden in de zon te veel blootgesteld aan de gevaren van ultraviolette stralen." foto hielco kuipers ■V m A |;1 m Leidsch Dagblad brengt in z es specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special 'erschijnt op dinsdag 1 juni. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15