Leidsch Dagblad 19 risisberaad v u over ferendum Man rijdt laboratorium ziekenhuis binnen EMELVAARTSDAG PRAXIS Blunders maken NAVO kwetsbaar LAMINAATPARKET Dag ouders! SP-afdeling Noord wijk kritiseert Van Vugt Buschauffeurs moeten lachend aan het werk Treinverkeer gestremd na dodelijk ongeval EMELVAARTSAANBIEDING: 'UBBELE AIRMILESï M TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. l )AG 11 MEI 1999 innenland Zwevende letters en knikkende knieën bij e-1 examens Economie Fokkerbedrijven slepen miljoenencontracten binnen OPGERICHT 1 MAART 1860 Kerk en Samenleving Soefi's zijn A a voortdurend J op zoek Cultuur en Kunst Directeur betreurt sluiting Alphens Parktheater Haarlemmer zorgt opnieuw voor onrust op EG-terrein NR. 41999 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gratis juridisch advies l ijdcns het inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdauuvond van IU.OO uur lol J0.30 uui aan de Rijnstraat 37 Ie Katwijk HET WOORD IS AAN Andersen Dankbaarheid is het geheu gen van het hart. olitieke spanning rondom het referendum neemt anc )e liberale fractie in de Eerste Kamer kwam gister- t'i l in crisisberaad bijeen. Een aantal WE)-senatoren t grote twijfels over het regeringsvoorstel om een indum mogelijk te maken, waarbij de bevolking :an uitspreken over bepaalde overheidsbesluiten. AGgpd-anp L2-l ijfelende liberalen kun- ilgende week met enkele temmen de invoering et referendum torpede- ,oalitiepartij D66 heeft gedreigd dan uit de coa- stappen. hebben een beetje het dat onze bezwaren door o li gering worden onder zei WD-Eerste Kamer- in Eekelen vanochtend iet voorstel van minister (binnenlandse zaken), lijdelijk is het tot nu toe maar slechter gewor- senator Hessing zegt er alle vertrouwen in te n dat de WD-fractie vol- week alsnog instemt met s" indwetswijziging, die het tief referendum mogelijk maken. Onder druk van de WD akkoord gegaan gei fspraken in het regeerak koord hierover. De fracties in de Eerste Kamer zijn daaraan formeel niet gebonden. Hessing herinnert aan het eerste debat over het referendum in de Eer ste Kamer. Ook toen liet de WD-fractie tot het laatste mo ment grote spanning bestaan. Vijf leden van de WD-fractie stemden in de zogeheten eerste lezing tegen de grondwetswijzi ging, maar de rest van de fractie was voor en daarmee een meer derheid in de senaat. Om tot een referendum te komen zijn 600.000 handteke ningen nodig. Om met behulp van een referendum een wet te verwerpen is een meerderheid nodig die minstens 30 procent van de kiesgerechtigden omvat. Daardoor zou men slechts bij hoge uitzondering overgaan tot een referendum. Dat zou het voor een meerderheid "binnen de WD aanvaardbaar kunnen maken. 2 mei is Kinderdag bij IKEA! 'Op 12 mei worden bij IKEA tussen 10.00 en 17.00* uur speciaal ïf voor kinderen tot 12 jaar de hele dag leuke activiteiten en spelletjes georganiseerd. 'Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uui IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) haarlem plof van joolen Een 31-jarige Haarlemmer is gistermiddag met zijn auto het Streeklaboratorium Volksge zondheid Kennemerland bin nengereden. De man vernielde de entree van het pand om de aandacht te trekken van zijn ex- vrouw, die op het lab werkt. Omdat de man beweerde dat er in zijn auto een bom lag, zette de politie de omgeving van het laboratorium af en kwam het Explosieven Opruimings Com mando in actie. De man reed rond half één het naast het Kennemer Gast huis gelegen gebouw binnen. Eerst wilde de Haarlemmer, die aan de klap geen verwondingen overhield, de auto niet uitko men. Na een waarschuwing van de politie kwam hij alsnog. De verdachte vertelde de agenten dat er in een koffertje in de auto explosieven zaten. Hierop zette de politie de par keerplaats af. Een kinderdag verblijf naast het laboratorium werd ook ontruimd. Omdat het Explosieven Opruimings Com mando (EOC) in Culemborg is gevestigd, duurde het een uur voordat er duidelijkheid kwam. Het EOC maakte een rönt- brazda Kosovaarse kinderen uit een Macedonisch vluchtelingenkamp spelen in de rivier, die door het kamp loopt. Gisteren eisten enkele honderden boze Kosovaren dat de NAVO het beheer over het vluch telingenkamp in het Macedonische Stenkovic overneemt. De onrust ontstond nadat een 44-jarige vluch teling was gearresteerd, omdat hij had geprobeerd het kamp te verlaten. De VN-vluchtelingenorganisa- tie UNHCR waarschuwde eerder voor de gespannen sfeer in de propvolle kampen in Macedonië. foto afp jack guez genfoto van de koffer. Hierop was niets te zien. Nadat ook een onderzoek in de auto zelf niets opleverde, kon de wagen rond half vier uit de gevel worden ge trokken. Hoofd bedrijfsvoering E. Laarhooven van het streekla boratorium schat de schade op ettelijke tienduizenden guldens. De verdachte zit nog vast. Het is niet de eerste keer dat de Haarlemmer op het terrein van het EC voor problemen zorgt. Vorig jaar januari bedreigde hij twee personeelsleden van het lab met een vuurwapen. Na een grote klopjacht konden agenten hem aanhouden. De RIAGG is door de politie over opname van de man gepolst, maar heeft hierop negatief gereageerd. De werkgever van het slachtoffer praat met de politie over een eventueel straatverbod. leiden ruud sep Na uitspraken over asielzoekers uitspraken. „Het moet duidelijk zijn dat dit helemaal niet het standpunt van de SP is. We pro beren net een beetje af te ko men van het imago dat de SP tegen vluchtelingen is." Van Vugt kiest voor de tegen aanval. Zijn uitspraken in Vrij Nederland zijn volgens hem 'uit hun verband gerukt', en 'dat is een journalistieke doodzonde'. Ook voor de kritische afdeling- in-oprichting heeft hij geen goed woord over. „Dan hadden ze op de partijraad kritisch moeten zijn over mijn kandida tuur. Ik ben daar democratisch gekozen. Ze moeten nou niet achteraf gaan zitten zeuren dat ik niet geschikt zou zijn." Partijleider Jan Marijnissen twijfelt niet aan de integriteit van zijn pupil. Hij houdt het op onervarenheid: Van Vugt was vergeten te vragen of hij het in terview van tevoren mocht le- De Noordwijkse SP-afdeling vindt dat D. van Vugt zich moet terugtrekken als kandidaat voor de Eerste Kamer. Doet Van Vugt dat niet, dan moet het partijbe stuur zich beraden op de posi tie van de aanstaande senator. Aanleiding van de ongebruike lijke actie is een interview met Van Vugt in het jongste num mer van Vrij Nederland. In het gewraakte interview meldt de coming man van de SP onder andere dat 'het niet zo kan zijn dat hier straks honderd miljoen Somaliërs en vijftien miljoen Nederlanders wonen'. Asielzoekers zijn volgens hem welgestelde intellectuelen 'die hun eigen land in de steek laten om hier nog meer geld te kun nen verdienen'. D. de Liefde, secretaris van de SP-afdeling Noordwijk/Noord- wijkerhout, was geschokt bij het lezen van het interview. Hij vindt dat de partij zich in ieder geval moet distantiëren van de Pagina Leiden: Van Vugt pie kert niet over aftreden hilversum richard mooyman De chagrijnige buschauffeur is weldra verleden tijd. Althans, daarnaar streeft de top van de busbedrijven NZH en ZWN. Sa men met Midnet en Oostnet gaan de streekvervoerders van af deze week verder onder de naam Connexxion. „Buschauf feurs dienen enthousiasme en plezier uit te stralen", zo ver klaarde algemeen directeur C. Anker gisteren bij de feestelijke presentatie van de nieuwe naam. „We zitten in een fantas tische business. We hoeven ons niet te schamen om dat uit te stralen." Connexxion werkt aan een cultuuromslag. Chauffeurs moeten zich ontwikkelen tot eerst jegenr "716° ®715° «716' lï&Si 40% 60% 30% ÏSSES# 30% 20% 40% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .3,5 -6,7 19 -8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport21,23 T rends/Strips22 Uitgaan20 'experts in dienstverlening', die ook nog eens efficient werken. Dit is volgens Anker noodzake lijk om de concurrentieslag te winnen van andere bedrijven die ook het busvervoer willen gaan verzorgen. Bestuursvoorzitter F. Sevens- tern zei na afloop dat plezier een van dc fundamenten moet zijn van het busbedrijf. „Voor mensen die geen plezier heb ben, is bij ons geen plaats." Behalve de naam verdwijnt ook de vertrouwde gele kleur van NZH en ZWN. Alle nieuwe bussen krijgen de blauwgroene kleur van Connexxion. Pagina 9: Busbedrijf wil beste van Nederland worden Katwijk rekent op blauwe vlag katwijk eric de jager Katwijk krijgt dit jaar naar alle waarschijnlijkheid eindelijk de felbegeerde blauwe vlag voor haar stranden. Wethouder J. van Paridon weet officieel nog van niets, maar heeft aan wijzingen dat het dundoek - een keurmerk voor schone, goed verzorgde stranden - deze zomer boven het Katwijkse zand wappert. „Het is voor 99 procent zeker dat we in elk ge val één blauwe vlag krijgen zegt Van Paridon. Katwijk heeft zich aangemeld voor twee vlaggen, één voor het noordstrand en één voor het zuidstrand. De afgelopen jaren werd de hele Katwijkse kust strook - in tegenstelling tot die van Noordwijk - afgekeurd door de Europese commissie, omdat het Uitwateringskanaal tijdens de metingen vervuild polder- water spuide. Voor de zeker heid deelde Katwijk het strand daarom in twee stukken. „En als we maar één vlag krijgen, dan zetten we hem gewoon in het midden", zegt de wethou der. De toegekende vlaggen, be langrijk voor de toeristische sector, worden op 4 juni in Naarden officieel overhandigd. hillegom/lisse eric de jager Bij een aanrijding tussen een auto en de Keukenhofexpress van Lovers Rail gistermiddag op de spoorwegovergang Frederik- slaan in Hillegom, is een 38-ja- rige Hillegommer om het leven gekomen. Het treinverkeer tus sen Haarlem en Leiden heeft door het ongeval tussen twee uur 's middags en negen uur 's avonds stilgelegen. De auto werd nog enkele honderden meters meege sleurd. De bergingswerkzaam heden werden bemoeilijkt, doordat trein en auto vastston den tussen water en bollenvel den en dus nauwelijks bereik baar waren. De trein met toeristen reed terug van de Keukenhof. De passagiers moesten aanvanke lijk in de trein blijven, maar toen de omvang van de schade bekend was, mochten zij hun weg deels lopend en deels per bus vervolgen. p Ar T Taberwaarde 4000 1 jaar 9jLrant'e ij )ERE KORTINGEN ZIJN HIEROP NIET VAN TOEPASSING.^* Zijlbaan - Leiderdorp "De Baanderij" Filiaal Leiden gesloten brussel paul koopman correspondent De NAVO-bommencampagne op Joegoslavië begint letterlijk te ontsporen. Het in de as leg gen van de Chinese ambassade in Belgrado is een pijnlijke blunder voor de alliantie, die zich dagelijks op de borst slaat voor zijn grote accuratesse en professionaliteit. Met elke mis ser of afzwaaier brokkelt de pu blieke steun in de NAVO-lidsta- ten voor de militaire actie on vermijdelijk af. Al enkele weken illustreren de Servische media het nieuws over de operatie 'Al- lied Force' met beelden van aan flarden gebombardeerde bur gerdoelen. Stuk voor stuk geval len van 'onbedoelde neven- schade', luidt steevast de ver ontschuldiging van de alliantie. Maar dat klinkt nogal kil en eu femistisch, vergeleken met de wanhoop en rouw van onschul dige burgers. Nu vallen er bij een oorlog al tijd burgerslachtoffers. Maar het westerse geweten wordt nu ernstig op de proef gesteld door het unieke karakter van dit con flict. De NAVO begon 24 maart aan zijn offensief, niet om ter rein te veroveren of een vijand te verslaan, maar als voortzet ting van diplomatie met andere middelen. Milosevic is één keer eerder naar de onderhande lingstafel van Dayton gebom bardeerd, dat succes moet her haald worden, was de gedachte. Om die reden vermijdt de NAVO zorgvuldig de term 'oor log'. Het afwerpen van inmid dels negenduizend bommen op Joegoslavië wordt nog steeds geafficheerd als een 'militair conflict'. Maar een oorlog die geen oorlog mag heten en die geen militair, maar een huma nitair doel dient - namelijk de terugkeer van uit hun huizen verjaagde Albanezen - is in de arena van de publieke opinie een breekbare onderneming. Elke misser of afzwaaier berok kent de alliantie onevenredig veel schade, omdat het doel van het 'conflict' juist het be schermen van de burgers is. De NAVO-reactie op deze tra gedie en het leed dat de allian tie zelf onvermijdelijk veroor zaakt, doet nogal verbeten en halsstarrig aan. De campagne werkt, de missers worden be treurd en de bombardementen worden verder opgevoerd, luidt het verhaal. Maar erg logisch lijkt dat niet. Want naarmate er meer bommen op Joegoslavië worden gegooid, neemt auto matisch de kans toe dat er weer ééntje verkeerd terecht komt. Het regime in Belgrado zou door de opeenstapeling van missers de indruk kunnen krij gen dat het militaire conflict met de NAVO misschien tóch te winnen valt. Want de winst- en verliesrekening van moderne oorlogvoering wordt niet zozeer in de war rooms van generaals opgemaakt, als wel in westerse televisiestudio's. Oorlogsmoe heid, gevoed door publieke ver ontwaardiging over onschuldi ge burgerslachtoffers, vormt de achilleshiel van de alliantie. Milosevic is zich daar waar schijnlijk zeer wel van bewust. Pagina 5: Gemopper in Euro pese NAVO-landen neemt toe Njjni 'Adres J l'oslrod'" Ja, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. - Plaal 'Tel:(I.v.m. controle he/urging' 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: tü Per maand O Per kwartaal Qautomatisch j gf| g i automatisch ff. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro BIJn - Handtekening: lui ging tut automatische betaling krijgt ii een 1/5 itaaUlot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. U'idsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden g -71 2 1 41 A 001 1 OF BEL 071 -51 28 030 maa„dvrij„.,K spanning neemt toe het Explosieven Opruimings Commando en politie-agenten de auto. foto united photos de boer poppe de boer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1