/eiden Regio Geld voor uitbreiding jeugdwerk Poten naar achter en kop omhoog Zwaaien naar de bus, maar de chauffeur rijdt door Rustige wereldmarkt DAC 10 ME11999 b WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 veld op straat Een 26-jarige Leidenaar is zaterdagnacht op de Haar- Jêrstraat mishandeld. Hij werd zonder enige aanleiding e mannen aangevallen. In dezelfde nacht werden op jenstraat twee Leidenaars (23 en 25) het slachtoffer van weid. Een 32-jarige Leidenaar is in verband met de laat je opgepakt. nnen vernielen auto's aan Plantsoen Een getuige zag afgelopen nacht twee mannen aan het loen aan een auto 'sleutelen'. Toen de man het duo aan- T gingen de twee er als een haas vandoor. Politiemensen h 13 auto's met vernielde buitenspiegels. Twee verdachten I23) werden later elders in de stad aangehouden. |sterieuze buizen in grachten Bij de politie kwamen gisteren diverse meldingen bin- Jat zwarte buizen de doorgang blokkeerden van rondvaart- izierboten. De pijpen dreven in het water langs de Oude n Nieuwe Rijn. Uiteindelijk zijn de buizen door omstan- n politie aan de kant getrokken waardoor er weer vrije [aart mogelijk was. Er was regen voorspeld. Verschillende kraamhouders beslo- q|| arom op het laatste moment om toch maar niet naar de We- inkelmarkt te komen. Gevolg: minimaal acht kramen bleven de lag onbezet. En ook het publiek leek afgelopen zaterdag beter AH Ie weerberichten geluisterd te hebben dan naar buiten te heb- 89, ekeken. De eerste themamarkt op de Hooglandse Kerkgracht i on aardoor niet al te veel publiek. Ej'j fie 'waarvoor alleen de bonen en niet de boeren zijn geplukt', erijen uit verre vreemde oorden en kleding waarvoor de uit- se producenten een behoorlijk loon hebben ontvangen. De ty- e wereldwinkel-handel was zaterdag in ruime mate aanwezig I Wereldmarkt. De Invalshoek had een kraam vol folders, ipeace ronselde handtekeningen tegen de walvisvaart en de D6 dwinkel zelf deelde snoepjes uit 'met een bodschap'. boodschap was sowieso ruim vertegenwoordigd. De mode- met onder andere de mannequins Margje Vlasveld en Jac- le Coo, werd vooraf gegaan door een uitgebreide verhande- <er het overvloedig gebuik van pesticiden bij de teelt van ka- Een zanger verhaalt over de armoede van koffieboeren in Gua- waama vier Europarlementariërs hun licht laten schijnen Ie handelsbeperkingen waar Derde-Wereldlanden zo mee te hebben. De discussie trekt zo'n twee dozijn belangstellen- iisator C. Verplancke toont zich ondanks de tegenvallende telling een tevreden man. „Je trekt hiermee natuurlijk een publiek. Maar het is natuurlijk pure winst. Op een normale ag loopt hier niemand", aldus Verplancke. foto taco van der eb y/i Rijk verhoogt subsidie met 600.000 gulden Leiden breidt het jongerenwelzijnswerk fors uit. De ge meente krijgt ruim 600.000 gulden meer subsidie van het rijk voor onderwijs- en welzijnsprojecten voor de jeugd. De projecten, die vallen onder het Grote Stedenbeleid, richten zich vooral op het voorkomen van crimineel ge drag, schooluitval of een uitzichtloze positie op de ar beidsmarkt. LEIDEN ROBBERT MINKHORST In totaal heeft de gemeente twintig projecten aangemeld bij het rijk voor een bijdrage uit de Grote Steden-geldpot. Het mi nisterie van binnenlandse za ken keert voor alle projecten sa men bijna 1,7 miljoen gulden uit. De komende jaren wil de gemeente zich meer richten op veiligheid, het veiligheidsgevoel en op het voorkomen en tegen gaan van jeugdcriminaliteit. Aanvankelijk is een wat meer algemeen beleid gevoerd. Inzet van de jeugdwelzijnpro- jecten is om te voorkomen dat jongeren binding met de maat schappij verliezen, afwijkend gedrag gaan vertonen of in een 'maatschappelijk kwetsbare po sitie' terechtkomen. Doordat ze van school gaan of hun baan verliezen. Belangrijk vindt de gemeente de relaties tussen thuissituatie, opleiding, werk of het vinden van werk. Door jon geren meer kans te geven op een baan, of door het spijbelen tegen te gaan, of door meer be moeienis van maatschappelijke organisaties, denkt de gemeen te de cijfers van jeugdcriminali teit te drukken. Leiden wil daarom kinderen al vroeg (tussen de 9 en 12 jaar) meer sociale vaardigheden bij brengen. Pesten en ook gepest worden kunnen leiden tot cri minaliteit. Kinderen die sociale vaardigheden missen dreigen steeds opnieuw in de proble men te komen, krijgen een ne gatief zelfbeeld en een groot ge brek aan zelfvertrouwen. Voor alsnog ziet de gemeente dit project als een pilot voor de duur van een jaar. Langer moet 'Op korte ter mijn' gaan lopen. Dit project richt zich op jongeren van 15 tot 24 jaar die niet meer op school zitten en die op eigen houtje geen werk kunnen vin den. Zodra duidelijk is hoe groot het probleem is en om hoeveel jongeren het gaat, moet het Bureau Jeugdzorg Rijnland deze groep mensen aan een baan helpen. Het kost 500.000 gulden per jaar. De gemeente wil ook tieners uit de Leidse regio die opgeslo ten hebben gezeten in de jeugdgevangenis Teylingereind en die 'een zeer ldeine kans hebben' om terug te gaan naar school, op het rechte pad hou den. Dat project kost 250.000 gulden per jaar. Verder krijgt de LWO subsidie om activiteiten voor jongeren in Leiden-Noord te kunnen organiseren. Hondenliefhebbers konden dit weekeinde in de Groenoordhallen op de zevende internationale kampioensschapstentoonstelling van de Kynolo- gen Vereniging Rijnland hun hart ophalen aan maar liefst tweeduizend honden, én aan hun begeleiders. foto taco van der eb LEIDEN SUZANNE BARBIER Black White 'gewoon' open van de zaak mogen de komen de weken echter geen 'live' mu sic verzorgen. Daarom doet de zaak de woensdagen 12 en 19 mei niet mee aan de voorron den van het Leids Festival van het Levenslied. Café Black White aan het Noordeinde is niet gesloten na klachtén over geluidsoverlast zoals zaterdag in deze krant stond vermeld. De eigenaresses Dat een hond en zijn baas vaak op elkaar lijken, is echt een fabeltje. Dat het baasje net zo loopt als zijn veelgeprezen vriend, klopt daarentegen als een bus. Zie: daar gaat de bezitter van de Deense dog: het ty pe van grote passen snel thuis. En kijk daar: het vrouwtje van de Yorkshire terriër, dat zich even lichtvoetig voortbeweegt als de trippelende viervoeter aan de lijn. Hondenliefhebbers konden dit weekein de in de Groenoordhallen hun hart opha len aan maar liefst tweeduizend honden van tientallen verschillende rassen én aan hun begeleiders. De pinchers, keeshonden, boxers, mastiffs en setters vulden de hal met hun hokken en hokjes, voerbakken en geblaf. Op de zevende internationale kam pioensschapstentoonstelling van de Kyno- logen Vereniging Rijnland werden alle ras soorten gekeurd naar geslacht en leeftijd. Voor de trotse hondenbezitter, amateur en beroepsfokker, draaide alles om het krijgen van het predikaat 'uitmuntend', want al leen dat levert hem de benodigde vier certi ficaten op voor de titel 'internationaal schoonheidskampioen'. Het hele Groenoordhallen-complex is voor de gelegenheid opgedeeld in eenen twintig zogeheten keurkringen waar de keurmeester zijn oordeel velt. De herders honden en de gezelschapshonden, de windhonden en de retrievers: in al hun va riëteiten trekken ze aan het oog van de keurder voorbij. Dat keuren is geen sinecu re. De keurmeester meet de kwaliteiten van elk type af aan een standaard blauwdruk. Hij let op de bouw van de hond, die niet te groot of te klein mag zijn en het 'gangwerk': loopt de hond goed? Verder moet het gebit in orde zijn, de vacht natuurlijk glanzen (geen haarlak dus) en moeten de ogen hel der staan. Voordat de keurder aan de slag gaat, zet de begeleider, de 'handier', de hond in de keurstand: poten iets schuin naar achteren, hoofd recht op de schouders en, het liefst spontaan, met een kwispelende staart. Na de keuring en profiel, maken handier en hond samen een rondje waarin de hond moet overtuigen van zijn schoonheid. De begeleider, kwijldoek en borstel nooit ver weg, doet zijn uiterste best om de hond op zijn mooist te presenteren. Daarvoor past hij graag zijn eigen tred aan aan die van de hoofdrolspeler. De hondenbezitters die hier het best in geslaagd zijn, mogen aan het eind van de middag de erering betreden voor de laatste prijzen: mooiste in de eigen categorie en 'best in show': de mooiste hond van de ge- hele tentoonstelling. Op klaMieke melodie en paraderen de stuk voor stuk prachtige exemplaren langs de keurmeester tot er ne gen overblijven voor de eretitel. Het is een onmogelijke opgave om de Newfoundlan der, Tibetaanse terriër, riezenschnautzer. Engelse cockerspaniël, whippet en bearded collie te vergelijken, maar ae collie wint. Hij springt tegen zijn baasje op en blaft uit bundig. Weer een wedstrijd voorbij en weer een zilveren penning rijker. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde van uit ChantUly. P.V. Het Oosten: W Kop 19; N de Groot en zn 2. 4. 7. 10; Bob van Putten 3. 5. 8; P. Mooten 6 P.V. Blauwkras: R. vd. Geer 1, 5, 6, Groenendijk/Pikaar 2. 4; P. Landesber- gen 3; P de Mooy 7. comb vd. Blom 8, 9; T Houweling 10. P.V. De Vriendenclub: A vd. Lee 1 F vd. Nieuwendijk en zn. 2. Straathof/v.d. Berg 3; R vd Nieuwendijk 4, 5; comb braken 10. P.V. Leiderdorp: J Koolmoes 1.2. 5; M Reijerse 3; B van Mil 4, W Tolboom 6; W van Oosten 7, 8; W de Roode 9. 10 P.V. De Rijnklievers: F Ladan 1, 2, 4,6. 8, 10, T. Kraan 3. 7, G v d Poel 5. M Hogenboom 9 15 mensen staken hun hand aar de bus reed gewoon „Het was hoogst onbe- ft. De chauffeur keek nota nog naar ons. We ston- echt perplex", vertelt me- L. de Bruijn-Smits uit - ijk- Cgs wachtte ze op lijn 14 halte voor lunchroom Jam aan de Steenstraat, de bus eraan kwam, stop- echter niet. Ondanks de of ige gebarentaal. Het was de eerste keer dat dit ge- de. Een paar maanden !r keek mevrouw De in ook al eens lelijk op haar Haar ouders, die met eni- gi gelmaat van dezelfde lijn "tik maken, hebben ook al jj rmalt len voor niets staan ten. De eerste keer dat Touw De Bruijn voor Jan met de korte achternaam stond te wachten, stuurde ze een klacht naar busmaatschappij ZWN. Omdat ze geen ant woord kreeg, schakelde zij ons in. Heel verstandig. Mevrouw De Bruijn vindt het zorgelijk dat bus 14 een aantal keren is doorgereden want het is een belangrijke lijn. „In ver zorgingsflat Schouwenhove, waar mijn ouders wonen, zijn veel mensen slecht ter been. Oude mensen die zich gelukkig prijzen met een bushalte voor de deur en een andere halte bij Van Dam. Zodat ze ondanks het feit dat ze nog maar weinig mobiel zijn, er toch op uit kun nen. Namelijk koffie drinken bij Van Dam. Dat wordt hen nu ook afgenomen omdat ze er niet op kunnen vertrouwen dat ze de bus even snel kunnen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. pakken. Integendeel, ze staan een half uur te wachten. Dat is sneu, want hun leefwereld wordt zo wel héél erg klein." G. van Laviere, rayonmanager Rijnstreek van de ZWN, is het er mee eens dat buslijn 14 een sociaal karakter heeft. „Het is de verbindingslijn tussen di verse verzorgingshuizen, zie kenhuizen en het centrum van Leiden." Van Laviere baalt er dan ook behoorlijk van dat juist deze bus af en toe door rijdt. Hij denkt dat de chauf feurs soms smokkelen op deze lijn, omdat ze een gekke lus moeten maken: station, lunch room Van Dam, station. „Het is een slecht rondje qua infra structuur. Ik kan mij voorstel len dat chauffeurs het niet ple zierig vinden om zo te rijden. Bij bus 13 hebben we het rond je eraf geknipt,omdat er onvre de bestond bij de chauffeurs. Maar zolang lijn 14 de lus blijft maken, moeten de chauffeurs toch echt bij alle haltes stop pen." Ook diverse wegwerkzaamhe den in en rond het centrum vindt Van Laviere geen argu ment om haltes over te slaan en zo tijd terug te winnen op gedaan bij eventuele vertragin gen. „Dat kan, maar dat is nog geen excuus", vindt Van Lavie re. „Als chauffeurs tijd te kort hebben, moeten ze dat melden aan de leiding, zodat wij even tueel de dienstregeling kunnen aanpassen. Ze kunnen niet zo maar klanten laten staan. Zo werkt het niet. Van Laviere vindt het ook pijn lijk dat dit voorval zich juist on langs heeft voorgedaan, omdat ZWN zich sinds februari bezig houdt met een kwaliteitspro gramma voor de stadsbussen. Een panel van chauffeurs en doorgewinterde reizigers, zat twee avonden tegenover el kaar. Daarbij werden zowel po sitieve als negatieve ervaringen uitgewisseld. Deze avonden zijn gefilmd. De video wordt aan de chauffeurs getoond, die daarna discussiëren wat er kan worden veranderd en wat hun rol daarin kan zijn. Van Lavie re: „Dat een bus doorrijdt, is ontoelaatbaar. Ik vind het extra spijtig dat het gebeurt, juist nu we ons van onze goede kant willen laten zien.' ZWN is ook voornemens om in de nieuwe dienstregeling, die binnenkort wordt ingevoerd, vaste chauffeurs op de stadslij- nen 13, 14. 15, 16, 30 en 49 te zetten. Het is de bedoeling dat de chauffeurs op die manier herkenbaar worden voor de klant, de klanten zelf gaan ken nen en zich verantwoordelijk voelen voor deze lijnen. Vol gens Van Laviere is een chauf feur die altijd wisselende rou tes rijdt minder betrokken dan een chauffeur die altijd dezelf de route rijdt. De chauffeur die onlangs op de Steenstraat vier reizigers ver bouwereerd liet staan, heeft in middels een fikse uitbrander gehad. Lantaarnpaal (2) De Schutterstraat is niet de enige straat in Leiden waar een lantaarnpaal na veel vijven en zessen en nog véél meer tele foontjes uiteindelijk wordt ge repareerd. Traag reageren schijnt bij de EWR eerder regel dan uitzondering te zijn. Dat blijkt na ons stukje van dinsdag 27 april waarop diverse reacties kwamen. Een mevrouw uit de Elisabeth Brugsmastraat heeft op 15 april j.L, de EWR verwittigd van het feit dat in haar straat een licht mast niet functioneert. Deze maand probeerde ze nog twee keer het energiebedrijf ervan te overtuigen de lichtpaal te repa reren. Tot nu toe vergeefs. Wij hel n°g 'ceer: tempo alstublieft. Heren EWR- monteurs, de Elisabeth Brugs mastraat ligt in de Stevenshof op een steenworp afstand van de tennisbanen, in de hoek Dobbedreef/Rijndijk. Des noods kunt u bij ons nog even op de plattegrond komen kij ken. ESTHER BARFOOT ERIC-JAN BERENDSEN Vestiging voorkeursrecht Oostvlietpolder en Roomburg Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend dat de gemeenteraad op 27 april 1999 een besluit heeft genomen als bedoeld in artikel 2 van de Wet voorkeursrecht gemeenten en heeft besloten percelen binnen de bouwlocatie Oostvlietpolder en Roomburg aan te wijzen als percelen op grond waarvan de artikelen 10 t/m 24, 26 en 27 van de Wet voorkeursrecht gemeenten van toepassing zijn. De planologische grondslag van deze aanwijzing vormen de bestemmings plannen Oostvlietpolder en Roomburg die gelijktijdig zijn vastgesteld. Het besluit van de raad en verdere bijlagen, bevattende de kadastrale kaart en perceelslijst met daarop de aangewezen percelen en de namen van eigenaren en/of zakelijk gerechtigden alsmede de overige relevante gegevens, liggen met ingang van 29 april 1999 voor een ieder ter inzage in de bibliotheek in het Atrium van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, geopend maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 en 13.30-16.00 uur en bij de informatiebalie van het stadhuis, Stadhuisplein 1, geopend maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur en donderdagavond 17.30-20.00 uur. De eigenaren en/of zakelijk gerechtigden met betrekking tot de in de aanwijzing begrepen percelen ontvangen één dezer dagen afzonderlijk bericht. Het besluit van de raad treedt in werking één dag na bekendmaking in de Staatscourant. Binnen zes weken na de dag volgend op de bekendmaking in de Staatscourant kunt u tegen het besluit van de gemeenteraad een bezwaarschrift indienen bij de gemeenteraad, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. Indien u reeds tegen het besluit van het college van Burgemeester en Wethouders van 17 december 1998 een bezwaarschrift heeft ingediend geldt dit bezwaarschrift van rechtswege eveneens tegen het raadsbesluit. U hoeft dan niet nogmaals een bezwaarschrift in te dienen. Indien u tijdig een bezwaarschrift hebt ingediend, kunt u tevens op grond van artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht de President van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhagc (Paleis van Justitie, Postbus 20302, 2500 EH 's-Gravenhagc) verzoeken een voorlopige voorziening (schorsing) te treffen. Burgemeester en Wethouders van Leiden J.K.T. Postma, burgemeester K. de Vries, secretaris Leiden Deze buschauffeur laat aan de Breestraat een passagier keurig instappen. Aan de Steenstraat spelen zich nog wel eens andere taferelen af. archieffoto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9