Biologische boer verdient meer Tsjaad ligt Shell zwaar op de maag d-personeel Hoechst nt nu al asbestclaims in Economie Oefenen op de startbaan Amsterdam overweegt stappen tegen stakingen 'EU moet meer geld steken in technologie' Baggerschip over de weg ,AC10MEI 1999 ;wi ;ulatie over fusie Texaco-Chevron D rk^ De fusiegolf in de olie-industrie leidt mogelijk tot een J gaan van Texaco en Chevron. Speculaties daarover ver- Men op de beurs in New York flinke schommelingen in r-^vsen van de twee oliereuzen. Volgens het financiële pers- - Ur Bloomberg zijn Texaco en Chevron onderhandelingen ,en, maar verkeren die nog in een vroeg stadium. De be- ï's zelf wilden niet reageren. Texaco en Chevron staan op o güjst van Amerikaanse oliemaatschappijen op de derde 0 o ierde plaats. Hun omzetten bedroegen vorig jaar respec- o,j k 65,6 miljard en 63,3 miljard gulden. Maar Chevron 0en veel hogere beurswaarde. Analisten verwachten daar- 6 i een eventuele fusie tot stand komt via een bod van Che- 3.1 p Texaco. 8* oldel via internet stijgt fors li yM' Steeds meer Nederlanders bestellen goederen via ;t. Ruim 170.000 mensen kochten gedurende twee weken il jt voor 63 miljoen gulden producten als boeken, hard- cu n software. Dat blijkt uit de derde Nationale Internet Mo- 1 ;en steekproef onder internetgebruikers in maart. Bij de 2i steekproef in oktober 1998 werd voor 35 miljoen gulden 3'* nisch verhandeld. De monitor wordt uitgevoerd door jf'j mderzoeker Pro Active in samenwerking met het tijd- 6.3 Adformatie. Vooral zakelijke aankopen groeien snel. De 3.2 is toe te schrijven aan het toenemend aantal internet st iters. Bovendien besluiten steeds meer internetgebruikers s!s aankoop. De onderzoekers schatten dat met elektroni- 5 andel op jaarbasis twee miljard gulden is gemoeid. u de van CAO's biedt deeltijdwerk 0'j ie- In bijna negentien procent van de CAO's hebben o|< ivers en werknemers uitvoerige afspraken gemaakt over <iJ iwerk. Ruim de helft van de CAO's biedt de werknemer jgelijkheid om een verzoek tot minder werken in te die- ij it blijkt uit een rapport dat staatssecretaris Verstand (so- o.i iken) naar de Kamer heeft gestuurd. Nagegaan is of de !0*| relingen die de Stichting van de Arbeid in 1993 deed, zijn 2ilgd. Verstand schrijft de Kamer dat de afgelopen jaren de 8 cht van CAO-partijen voor deeltijdafspraken is toegeno- y. let onderzoek betrof 118 CAO's waaronder ongeveer 3,8 2.5 i mensen vallen. ibranche dreigt met kort geding 11 ?AM' De taxicentrales uit de vier grote steden dreigen i f rt geding aan te spannen tegen minister Netelenbos (ver- o'j te eisen een onderzoek naar de negatieve gevolgen van o.i iwe taxiwet. De centrales zeggen dat de deregulering de 3 ie handenvol geld kost. Het doorgaan van het geding 2*4 if van een gesprek morgen op het ministerie. Met de U 'taxiwet kan iedereen als taxichauffeur beginnen. Ook de itprijs wordt losgelaten. De taxiwereld stelt dat zij door de 2j regelgeving 700 miljoen gulden schade lijdt. De centra- 26 6 ivijzen naar de negatieve uitwerking van een vrije taxi- in het buitenland. Zo heeft deregulering in Zweden en lih ïarken juist tot hogere taxiprijzen geleid. 12 ilfusie Arbed en Salzgitter mislukt o!s lEi De maandenlange fusiebesprekingen tussen het 0.2 burgse staalconcern Arbed en de kleinere Duitse bran- 3jj loot Salzgitter zijn mislukt. Dat hebben de bedrijven gis- 24!a lekendgemaakt. De twee zouden samen de grootste staal- jj.® :ent in Europa hebben gevormd. Salzgitter zegt het over- 11;8 lebben beëindigd omdat Arbed te veel zeggenschap wil- 7,a iel fusieconcept zouden de Luxemburgers alle belangrij- 'g'27j lidsbeslissingen nemen. Salzgitter blijft openstaan voor ï'oi ische partnerschappen. Arbed produceerde in 1997 ne- 1.90 miljoen ton staal en Salzgitter vijf miljoen ton. De 4$ ein Europa is het Franse Usinor met 23 miljoen ton. 3ie: vens zit rond de zeven miljoen ton. 0.K 9.6 '3 voor megafusie telecom VS 11 «jctON Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft toe- 4 <liing gegeven voor de fusie van de telecomconcerns GTE ation en Bell Atlantic. Voorwaarde is dat de twee zich r— m van overlappende netten in de mobiele telefonie. Als toezichthouder voor de telecomindustrie in de VS en de ilhouders van de twee bedrijven goedkeuring geven, ont- et op een na grootste*telecomconcern in de VS, na AT&T. Idel Centocor op Europese markt Centocor brengt het middel Reopro wel in Europa op de Het medicijn tegen de stolling van bloedplaatjes na een Dperatie is inmiddels in vijftig landen toegelaten. Per 12 o: neldde deze krant vorige week dat Reopro tot dusver al- o.ii de VS wordt verkocht, waar het van Centocor een.winst- I®'* le onderneming heeft gemaakt. Dankzij dat succes staat 3 s (technologische bedrijf in de belangstelling van Johnson 5.2 ison. a ^cpd vintig oud-werknemers 3'4f echst in Vlissingen stel- chemieconcern bij it aansprakelijk voor ge- 7;« idsklachten veroorzaakt 8,95|let kankerverwekkende Vakbondsman en oud- -medewerker Beijer zijn vroegere collega's claims gepleit. „Het is als een garantie, dat i de mensen ziek wor- werkgever aansprakelijk wisi :den gesteld. Zodat alles oil ivart op wit staat." iedereen zag volgens 35! 'middellijk de noodzaak in. Ook Beijer wachtte voordat hij de claim in diende. Enige weken geleden overleed echter een oud-mede- werker van Hoechst. Net voor zijn dood kreeg hij de schade vergoeding. Het onderstreept voor de in dieners van de claims de nood zaak van hun actie. Veel bedrij ven beroepen zich op verjaring van de asbestklachten. Boven dien is het moeilijk om aan te tonen dat de ziekte daadwerke lijk op het werk is opgelopen. Daarom vindt Beijer het een goede zaak dat de werkgever zich bij voorbaat aansprakelijk stelt. Dat Hoechst uit Zeeland verdwijnt, is een andere reden om er volgens hem niet langer mee te wachten. n jaar 35 miljoen nieuwe bankpassen istic geld groeit explosief 32; ;«CPD bruik van plastic geld i6 tplosief groeien in Ne en de rest van Europa. (EuroCard-Master- ïeft in 1998 een record- i'an 35 miljoen nieuwe uitgegeven. In Neder- n er inmiddels ruim 17,3 kaarten in omloop, 2,3 miljoen credit- cent tot boven de 213 miljoen. Daarvan is bijna driekwart of wel 160 miljoen een kaart van de bank of een europas. Het aantal transacties dat met plastic geld wordt verricht nam eveneens fiks toe, met ze ventien procent tot acht mil jard. Hel totaal aan verwerkte betalingen steeg veertien pro cent tot een bedrag van 1.462 miljard gulden. Verspreid over Europa en Israël zijn meer 213.000 geldautomaten (plus 22 procent) te vinden, waarvan bijna 6.600 in Nederland, die één of meer kaarten van Euro- pay accepteren. Er staan inmid dels 3,9 miljoen betaalautoma ten, waarvan 78.000 in Neder land. Containerschip Jowi wint prijs rotterdam cpd Het containerschip voor de binnenvaart Jowi uit Zwijn- drecht is zaterdag in Vlissingen door de Koninklijke Nederland se Vereniging van Technici op Scheepvaartgebied uitgeroepen tot schip van het jaar. De win naar ontving uit handen van minister Netelenbos de Zilve ren Fluit, een replica van het klassieke schip van de Neder landse koopvaardij in de Gou den Eeuw. De prijs is vorig jaar ingesteld en wordt toegekend aan een schip dat in het voorgaande ka lenderjaar is opgeleverd en dat in technisch opzicht het meest vernieuwend is. Het schip is in maart 1998 door de werf Breko in Papendrecht overgedragen aan rederij Wanders in Zwijn - drecht. Het ontwerp kan ook bij geringe waterdiepte twee keer zoveel containers vervoeren. Daarnaast is er in het ontwerp veel aandacht besteed aan het milieu en de veiligheid. Zo hoeft er tijdens het laden en lossen geen bemanning in de laad- en loszone te komen. Garnalenvangst naar dieptepunt De garnalenvangst in de Wes- terschelde is het afgelopen kwartaal dramatisch geweest. De vangst bereikte met vierdui zend kilo een historisch diepte punt. Vorig jaar brachten de vissers in deze periode bijna twintigduizend kilo aan wal. Ook in de Belgische havens werd in de eerste maanden van 1999 zevenduizend kilo minder aangevoerd dan het jaar daar voor. Toen bedroeg de vangst nog zeventienduizend kilo. De oorzaak van de slechte vangst wordt gezocht in de bagger werkzaamheden ter verdieping van de Westerschelde. Volgens mijnmeester Vader is het nog nooit zo slecht geweest in de garnalenvisserij, Hij noemt hel waarschijnlijk dal de baggerwerken in de zeearm al les te maken hebben met de be labberde vangst tot nu toe. De enorme teruggang in de vangst is volgens hem nog versterkt door het feit dat enkele regulie re garnalenvissers door de slechte omstandigheden op een andere vorm van visserij zijn overgestapt. Door het krappe aanbod is de prijs van de garnalen ongekend hoog. De gemiddelde kiloprijs steeg van 6,04 gulden naar 13,71 gulden. „Maar dan nog loont het nauwelijks. Daarvoor is het aanbod te schraal", zegt Vader. Alitalia in alliantie KLM-Northwest AIX-EN-PROVENCE Rtr-DPA-AFP Frankrijk en Duitsland willen dat de Europese Unie meer geld steekt in nieuwe technolo gieën om de economische ach terstand op de Verenigde Staten in te halen. Dat hebben de twee landen zaterdag laten weten na afloop van hun halfjaarlijkse fi- nancieel-economisch overleg. De Franse minister van finan ciën, Strauss-Kahn, en zijn Duitse ambtgenoot Eichel zul len hun EU-partners voorstel len de Europese Investerings bank meer leningen te laten verstrekken. En dat vooral aan vernieuwende bedrijven. Dat de VS al zo lang een flin ke economische groei en een geringe werkloosheid kennen, is mede te danken aan de lei dende rol van het land op het gebied van nieuwe technologie- en, aldus Strauss-Kahn. „Onze Amerikaanse partners vragen terecht dat ook wij onze bijdra ge leveren", verklaarde Strauss- Kahn. De twee ministers vertrou wen er overigens op dat de ver traging van de economische groei in hun landen snel voorbij is. De ministers zien tekenen dat het in de tweede helft van dit jaar beter gaat. Minder opti mistisch zijn ze over Italië. Vol gens de Franse minister is Italië relatief zwaar getroffen door de crisis in Azië. Ambtenaren in actie voor nieuw CAO amsterdam-dordrecht anp Amsterdam overweegt juridi sche stappen te nemen tegen de geplande CAO-acties deze week. Een groot aantal diensten en stadsdelen in de hoofdstad gaat morgen staken om hun ei sen voor een nieuwe gemeente- CAO kracht bij te zetten. In Dordrecht wordt vandaag al ge staakt door het openbaar ver voer. Het college van B en W in Amsterdam meent dat bewo ners en bezoekers van Amster dam te vëel hinder van de sta kingen ondervinden. Morgen wordt onder meer bij bijna alle stadsdeelkantoren het werk neergelegd, de brandweer draait zondagsdiensten en woensdag ligt het gemeentelijk vervoerbedrijf de hele dag stil. „Iedereen heeft natuurlijk het recht om te staken, maar vooral met de langere stakingen heeft het college problemenaldus een woordvoerder. De verschil lende diensten en stadsdelen zijn gevraagd salaris en verlof dagen van de stakers in te hou den. Werkwilligen moeten wor den geregistreerd. Vandaag wordt een beslissing verwacht over de eventueel te nemen ju ridische stappen. Het openbaar vervoer in Dor drecht rijdt vandaag niet. Het personeel staakt omdat er nog steeds geen akkoord is over een nieuwe CAO. De medewerkers van de Rotterdamse RET hou den ook acties. In Rotterdam gaat het om een werkonderbre king. Tussen 10.00 en 14.00 uur rijden de RET-bussen en trams niet. De metro onderhoudt in die tijd een zondagsdienst. Het overleg over de CAO voor de 180.000 gemeenteambtena ren zit al geruime tijd in het slop. De bonden eisen voor een eenjarige CAO een loonsverho ging van 3,5 procent en een blijvende verhoging van de ein dejaarsuitkering met een pro cent. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) deed de bonden vrijdag een nieuw bod, in een poging stakingen af te wenden. Maar de bonden verwierpen dat meteen. eelde^ Waar normaliter vliegtuigen opstijgen en landen is zaterdag in alle vroegte dit opmerkelijke tafereel te zien. Op de start- en landingsbaan van Airport Eelde bereiden zakenlie den uit Groningen en Drenthe zich op hun vrije dag voor op de komende marathon van Rotterdam. foto anp karel zwaneveld Onderzoek Landbouw Economisch Instituut: De verdiensten van biologische landbouwers liggen aan merkelijk hoger dan die van hun collega's. Dat blijkt uit onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) naar de verdiensten van akkerbouwers en melkvee bedrijven. In de periode 1995-1997 be droeg het gemiddelde gezinsin komen voor biologische akker bouwers 145.000 gulden per jaar. De gangbare akkerbou wers haalden gemiddeld 66.100 gulden aan inkomen. Bij de melkveehouders waren de verschillen iets kleiner, maar nog altijd beduidend. Daarbij werd als ijkmoment het afgelo pen boekjaar 1997/1998 geno men, waarin biologische melk veehouders een inkomen van gemiddeld 81.600 gulden. Dat was 20.000 gulden meer dan hun collega's. Biologische akkerbouwbe drijven doen het zoals gezegd structureel beter dan de gang bare bedrijven, zegt het LEI. Per hectare bedroeg de gemiddelde opbrengst bij biologische ak kerbouwers 14:650 gulden. Voor de gangbare akkerbou wers was dat 7.100 gulden. Aangezien onkruid en ziekte niet met bestrijdingsmiddelen worden aangepakt, is biologi sche akkerbouw veel arbeidsin tensiever. Het gezin op een bio logisch akkerbouwbedrijf werk te gemiddeld 3.550 uur op het bedrijf. In de gangbare akker bouw kon men het met 2.400 uur af. De hoge opbrengsten voor de biologische akkerbouwbedrij ven worden deels verklaard door het feit dat er vaak tuin- bouwachtige gewassen worden verbouwd, bijvoorbeeld winter peen en kool. Maar ook bij een standaardproduct als zaai-uien zijn de verschillen groot. Een hectare biologische zaai-uien leverde een positief saldo op van 23.400 gulden. Gangbaar geteelde zaai-uien leverden 8.650 gulden per hectare op. Bij consumptieaardappelen lever den de biologische aardappel een saldo van 9.800 gulden per hectare op, tegen 5.150 gulden voor de gangbaar geteelde con sumptiepieper. Biologische koeien geven ge middeld 6.563 kilo melk per jaar, tegen 7.400 kilo voor ge wone koeien. Omdat biologisch werken arbeidsintensiever is en per koe meer vierkante meter grond nodig is, ligt de kostprijs van biologische melk ook nog eens 4,5 cent per kilo hoger dan die van gangbare melk. Daar staat echter tegenover dat de opbrengst per kilo bij biologi sche melk bijna een dubbeltje hoger is, 85,9 cent per kilo, te gen 76,3 cent voor de gangbare melk. DEN HAAG ANP ACHTERGROND De eerste schep voor het Tsjaad-Ka- meroen-olieproject moet de grond nog in en milieugroeperingen reppen nu al over een dreigend tweede Nigeria. Daar wordt Shell constant in verband gebracht met mi lieuvervuiling en schending van mensen rechten. Shell wil bewijzen dat het project economisch, sociaal en humanitair verant woord aanpakt. Milieudefensie, als woord voerder voor een wereldwijde club milieu groeperingen, twijfelt sterk of de uitvoering ter plekke wel overeenkomt met alle goede voornemens op papier. In 1996 kreeg een consortium van Exxon, Shell en Elf een dertigjarige productielicen tie om olievelden in het zuiden van Tsjaad te exploiteren. Daar hoort ook een 1.050 ki lometer lange pijplijn door Kameroen bij. Exxon brengt veertig procent in en doet het eigenlijke werk. Shell is met veertig procent grootaandeelhouder en Elf doet voor twin tig procent mee. De totale investering bedraagt 6,6 miljard gulden. Tsjaad verdient er uiteindelijk zo'n 18,6 miljard mee. Kameroen verdient ruim een miljard aan transportinkomsten. Op de aandeelhoudersvergadering van Shell uitte het Tsjaadse parlementslid Yor- ongar vrijdag zijn zorgen over de voort gang. Het zittende Tsjaadse regime schendt mensenrechten, de milieu-effecten zijn on danks stapels rapporten nog onvoldoende bekend, boeren die van hun land af moe ten, krijgen een te kleine compensatie en het project in de huidige vorm betekent veel steun voor het regime en de militairen die uit dezelfde clan komen. Shell zegt dat het consortium er alles aan doet het project goed uit te voeren. „Wij kennen Exxon als een verantwoorde opera tor die ook kijkt naar sociale en milieuas pecten. Er is veel overleg, ook met de plaat selijke gemeenschappen. Voor ons is dit niet een project van alleen maar econo misch gewin", aldus Shell-bestuurslid Van der Veer. I lij wijst er op dat de Wereldbank betrok ken is bij de financiering. „Zij zijn in staat met de regering te overleggen over pro gramma's waarmee grote delen van de be volking kunnen profiteren van de olie-in komsten." I. Bloemink van Milieudefensie blijft sceptisch. „De kwaliteit van de docu mentatie over dit project laat veel te wen sen over. De Wereldbank beslist binnen kort over de financiering. Als het op papier al slecht is, hehben wij er weinig vertrou wen in dat het in de praktijk goed zal gaan." Richard bays Twee bij IHC Hol land gefabriceerde baggervaar- tuigen worden in delen over de weg vervoerd van Richards Bay in Zuid-Afrika naar een mijn- bouwgebied in Zululand. Het 'abnormale' bij het transport is vooral het hoge gewicht: 140.000 kilo per vrachtje. De schepen worden ter plekke geas sembleerd en door het mijnbe drijf Richards Bay Minerals ge bruikt om zware mineralen als ti tanium uit zand te winnen. Daar na wordt het ontgonnen gebied weer in de natuurlijke staat te ruggebracht. foto anp aad v/$n leeuwen Alitalia sluit zich aan bij het sa menwerkingverband tussen KLM en zijn partner Northwest. De Italiaanse luchtvaartmaat schappij werkt al met KLM sa men en wordt nu een volwaar dige partner in de alliantie met de Amerikaanse maatschappij. De drie maatschappijen stemmen- hun transatlantische vluchten op elkaar af en gaan hun vluchten onder dezelfde nummers uitvoeren, het zoge noemde code sharing. Ook de len ze hun bonusprogramma's. Het Amerkaanse ministerie van verkeer krijgt het verzoek om de nieuwe samenwerkings vorm te ontheffen van de antit rustregels. KLM en Northwest kregen die voor hun onderlinge samenwerking al in 1993. De al liantie van de drie zou onder de naam Wings door het leven gaan. Wings moet een tegenwicht vormen voor drie andere grote allianties die al draaien. Dat zijn OneWorld, met onder meer British Airways en American Airlines, Star Alliance (onder meer Lufthansa en Cathay Paci fic) en Qualifier Group (onder meer Swissair en Delta Air). ïSMCÏBSsitiBre

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7