Nieuwe gesprekken over PLO-kantoor Jeruzalem ILV GOED KOOP 10! RïTTTFXTT ANin In het vizier Westen eist onderzoek naar dood Albanese leider Albanië bereid een miljoen vluchtelingen op te nemen Keuze voor doelwit nabij ambassade China was dom Noord-Korea erkent doden door honger JDAG 10 ME11999 155 5 AfP Agente France Presse Af JP Algemeen Nedcrljndv Persbureau AP Associated Mi OPA CVutsche PNM A^fntuf GPD Oasv e Per* Diensten RTR irleans Bij een ongeluk met een bus in de Amerikaanse tew Orleans zijn gisteren 23 mensen omgekomen. Vijftien enden raakten gewond, van wie er zeker negen in kritieke 4oo verkeren. De gehuurde bus zat vol met bejaarde leden en gokclub, die in verband met moederdag een bezoek n brengen aan een casino in de buurstaat Mississippi. FOTO AP BILL HABER itbewoners Bangladesh moeten weg d rr In Bangladesh moeten meer dan twee miljoen bewo- ran krottenwijken weg. Hun onderkomens worden vernie- «.Minister van binnenlandse zaken Nasim kondigde aan alle en in de hoofdstad Dhaka met de grond gelijk te zullen n Hij zei dat er voor de bewoners geen alternatieve huis- ig komt. Het besluit heeft grote onrust veroorzaakt. De j 2j rbuurten met hun honderdduizenden hutjes vormen vol- Nasim een poel van criminaliteit en geweld. De 'schoon- operatie' is onderdeel van een harde aanpak van de mis- in Bangladesh. De afgelopen twee weken zijn ook 15.000 ..y en gearresteerd. :f™ ikt overleven via internet Is het mogelijk zonder geld en kleren maar met credit- t/m ;n internetaansluiting vijf dagen eenzame opsluiting te fven? Dat gaan vier vrijwilligers in Groot-Brittannië aan N' jve ondervinden. De bizarre proef van de universiteit van ordshire, die vandaag begon, moet uitwijzen of het moge- in leven te blijven met uitsluitend de goederen en dien- lie via het wereldwijde web worden aangeboden. Geïnte- erden kunnen het wel en wee van het viertal via het inter- MSN.co.uk) volgen. ssagiers zwemmen voor hun leven Vijf passagiers van een vliegtuig dat in de Stille Oceaan ;estort, hebben zaterdagnacht zes uur gezwommen om nd te bereiken. De oceaan is ter plaatse vergeven van in. Het ongeluk met de Twin Otter gebeurde op een vlucht in twee eilanden van Vanuatu. Het toestel met twaalf men- n boord stortte in een zware regenbui neer, en liep snel iter. Dat kostte vier inzittenden het leven. De acht overle- n hadden slechts twee zwemvesten. Drie mensen ver- ;en later alsnog. De overblijvers konden het strand onge- bereiken nadat het tij was gekeerd. Het gaat om drie Au- •rs, een Zweed en een inwoner van Vanuatu. Jcer 100 doden bij veerbootramp Een ongeluk met een overvolle veerboot heeft gisteren ingladesh aan zeker honderd mensen het leven gekost. Ihonderd opvarenden worden vermist. De boot onderhield ||ns het japanse persbureau Kyodo een verbinding tussen al en Laxmipurin het zuiden van het Aziatische land. De kwam in éeri zware storm terecht, en sloeg örrl. -Bernard bijt jongetje dood Bi België is opnieuw opgeschrikt door het overlijden van and na een aanval door een hond. In februari beten drie veilers een zesjarig meisje dood. Vrijdag werd een driejarig !tje uit Beveren, vlakbij Antwerpen, het slachtoffer van een Bernard. Dat is een ras dat juist bekend staat als kalm en ldig. Het jongetje werd vrijdagavond plotseling aangevallen de hond des huizes, die in de halsslagader van het kind De ouders waren op dat moment niet thuis. de-Khmerbeul Duch gearresteerd 'e ih penh In Cambodja is gisteren Rode-Khmerbeul Kaing leu, beter bekend als Duch, gearresteerd. De 56-jarige bu i was tijdens het bewind van Rode Khmer in Cambodja de 'teur van de beruchte Tuol Sleng-gevangenis waar in zijn acht 14.000 mensen zijn vermoord. Premier Hun Sen gaf open woensdag opdracht Duch op te sporen en te arreste- mj De Rode-Khmerbeul dook kort daarvoor op in een dorp in iresten van het land, waar hij werd geïnterviewd door het :hrift Far Eastern Economie Review. Het is nog onduidelijk uch zal worden vervolgd. c|atis pil voor Britse meisjes In Groot-Brittannië kunnen meisjes in de toekomst op iol-gratis en zonder medeweten van hun ouders de anticon- lan ie- of moming-afterpil krijgen. Dit is een van de omstreden tregelen waarmee de regering de strijd aangaat met het bui- roportioneel grote aantal tienermoeders in het land. Groot- annië telt het hoogste aantal tienermoeders van Europa, keer zo veel als in Duitsland en zeven keer meer dan in erland. Voor het eerst zal in de strijd tegen ongewilde zwan- :hap speciaal aandacht aan jongens worden besteed. Als lan de Britse regering ligt, moeten zij net als volwassen va- 15 procent van hun inkomen - zakgeld of loon - afstaan de moeder van hun baby. limanjaro in trek voor millennium ha^ Degenen die zoeken naar een plaats om tijdens de mil- iumwisseling één te zijn met de natuur, kunnen de berg Ki- njaro wel vergeten. Zevenduizend mensen hebben een reis de hoogste berg van Afrika gereserveerd, meer dan de helft at het aantal mensen dat de berg in een normaal jaar bezoekt. Ie besneeuwde top, die 5.895 meter hoog is, zullen bij het ïreken van het nieuwe millennium vooral Amerikanen, Ja ilers en Europeanen te vinden zijn. 11 odi pleit voor één Europees leger df 1§n_; De nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, Ro- lo Prodi, heeft zich gisteren uitgesproken voor de vorming j|) een Europees leger. Dat zou moeten bestaan uit militairen le belangrijkste Europese landen. De Italiaan zei dat in een tv-ontbijtshow. Volgens Prodi kan er geen sprake zijn van tenschappelijke diplomatie, als daar niet een gemeen telijk defensie-apparaat achter staat. De EU-lidstaten en volgens hem hun militaire bijdrage op vrijwillige basis it verlenen Het opzetten van een gemeenschappelijk leger Sog jaren in beslag nemen, maar maakt onderdeel uit van proces van Europese integratie, aldus Prodi. Israël en Palestijnen zijn compromis nabij Israëlische en Palestijnse onderhandelaars hebben gisteravond steun gekregen van de Amerikanen bij hun poging bloedvergieten over de status van het Orient House in Oost-Jeruzalem te voorkomen. Premier Netanyahu van Israël kondigde gisteren aan dat drie Palestijnse kantoren in het omstreden gebouw met geweld zouden worden gesloten, als de PLO niet vóór zeven uur in de avond zou toegeven. Het ultimatum verstreek evenwel zonder dat de politie ingreep. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Hard optreden tegen het Orient House, het PLO-hoofdkwartier in Jeruzalem, is onderdeel van de verkiezingscampagne van Netanyahu's Likud. Maar de onderhandelingen met de Pa lestijnen worden gevoerd door minister Kahalani van openba re veiligheid, leider van de be trekkelijk gematigde partij De Derde Weg. In tegenstelling tot Netanya hu lijkt Kahalani wel te voelen Geld Milosevic ondergebracht in Zuid-Afrika JOHANNESBURG ANP-AFP Kort na de eerste luchtaanval len van de NAVO op Joegoslavië heeft president Milosevic in het geheim het grootste deel van zijn vermogen overgebracht naar Zuid-Afrika. In Belgrado en Londen wordt gefluisterd dat Milosevic daar na de oorlog - indien noodzakelijk - ook zelf een veilig heenkomen hoopt te vinden. President Mandela zei giste ren dat Milosevic niets in de weg zal worden gelegd als hij naar Zuid-Afrika besluit te ko men. ,,Wij wijzen niemand de deur, al veroordelen wij Milose vic' daden in Kosovo." De Zuid-Afrikaanse Sunday Times meldde gisteren dat Milosevic" zoon Marko enkele dagen voor het begin van de oorlog is gesignaleerd in de za kenwijk van Johannesburg. Daar zou hij het geld van zijn familie met behulp van Cyprio tische, Griekse en Israëlische tussenpersonen hebben ge stald. De krant schgt het ver mogen van Milosevic op bijna twee miljard gulden. Amerika gaat criminaliteit op internet te lijf NEW VORK ANP De Amerikaanse federale politie FBI en particuliere specialisten op het gebied van computer fraude gaan samenwerken om de criminaliteit via internet te bestrijden. Volgens USA Today wordt de oprichting van een speciale internet-frauderaad vandaag bekendgemaakt. Gelijktijdig met de installatie van de raad krijgen de VS een officieel klachtencentrum voor internetcriminaliteit. Behalve om credit-cardfraude kan het gaan om manipulatie van beurskoersen of om aanbiedin gen van dubieuze financiële in stellingen. Volgens USA Today is het niet eerder voorgekomen dat de FBI zo nauw met de particulie re sector gaat samenwerken. Via de frauderaad zijn onder meer keurmerken te verkrijgen die internetgebruikers wijzen op de betrouwbaarheid van webpagina's. voor een Palestijns compromis voorstel. Hij toonde zich gister avond optimistisch over de kans op een oplossing. Volgens het Palestijnse voorstel zullen twee van de gewraakte kanto ren een deel van hun werk zaamheden verplaatsen naar gebieden onder Palestijns ge zag. Het derde, het bureau van directeur Faysal al-Husseini, zou dan gewoon open mogen blijven. Het argument dat de Israëli sche regering voor sluiting aan voert, is dat in het Orient House werkzaamheden worden ver richt voor het Palestijnse be stuur van Arafat. Volgens de Oslo-akkoorden zijn dergelijke activiteiten alleen toegestaan in de autonome Palestijnse gebie den, en uitdrukkelijk niet in Is raël en Oost-Jeruzalem. De Pa lestijnen voeren aan dat het Orient House al vóór het Oslo akkoord functioneerde, en daarom mag blijven bestaan. Kahalani kreeg gisteravond steun van de Amerikaanse spe ciale gezant voor het Midden- Oosten, Ross. Vorige week al had de Amerikaanse ambassa deur Walker een poging tot be middeling gedaan. Een Ameri kaanse woordvoerder noemde de meningsverschillen 'over brugbaar'. Gisteravond laat kwam het Israëlische kabinet bijeen, waarna werd bekendge maakt dat het overleg met de Palestijnen voortgaat. Al-Husseini is niet uit op een botsing met Israël. Hij had gis teren de hele dag contact met Kahalani. De Palestijnen zijn bang dat een gewelddadige confrontatie over Jeruzalem, vlak voor de Israëlische verkie zingen, Likud en Netanyahu in de kaart zal spelen. Aan de an dere kant willen ze niet worden gezien als dienaars van de Isra ëlische premier. Naar verluidt heeft Husseini van Arafat op dracht gekregen de zaak niet op de spits te drijven. puiEen lid van een pro-Indonesische milititie op Oost-Timor richt zijn zelfgemaakte drieloops-ge weer op de buitenwereld. Gisteren kwam het in Dili, de hoofdstad van de roerige Indonesische provincie, opnieuw tot ongeregeldheden tussen voor- en te genstanders van onafhankelijkheid. Het leger greep in. Daarbij kwam één student om, en raakten drie anderen zwaar gewond. Ook vanmorgen hebben honderden Oost-Timorese studenten bij de universi teit van Dili betoogd, om een delegatie van de Ver enigde Naties te laten zien hoe sterk de gevoelens van onafhankelijkheid leven. Toen de studenten echter hoorden dat de VN-politiemacht niet van daag, maar pas over enkele weken arriveert, bloedde de demonstratie dood. De VN'ers moeten toezicht houden op het referendum dat op 8 augustus over de afscheiding van Oost-Timor wordt gehouden. FOTO AP CHARLES DHARAPAK BONtj-TIRANA Rtr-AFP Westerse regeringen eisen een onafhankelijk en internatio naal onderzoek naar de moord op Fehmi Agani, een van de gematigde Albanese leiders in Kosovo. Agani (66) is zaterdag dood aangetroffen in de buurt van provinciehoofd stad Pristina. De NAVO zegt over informatie te beschikken die erop wijst dat de Servische politie betrokken is geweest bij de moord op de naaste medewerker van Rugova, de leider van de Kosovo-Albane- zen. De Servische politie liet za terdag echter weten dat Agani zou zijn vermoord door 'extre mistische elementen' van het U£K, het Kosovo Bevrijdings leger. Ze vermoedt dat die te gen Rugova's toenadering tot president Milosevic zijn. Het persbureau van het UC^K heeft gisteren de etnisch- Albanese leider Ibrahim Rugo va een 'speciale boodschap per van net misdadige' be wind in Belgrado genoemd die niet langer spreekt na mens het Kosovaarse volk. „Het gedrag van Rugova laat geen andere conclusie toe dan dat Rugova een speciale boodschapper is geworden van de misdadiger Milosevic in diens diplomatieke cam pagne tegen het Albanese volk. tegen het U(^K en de NAVO", zo liet het U£K we ten. Westerse regeringen rea geerden echter sceptisch op de beschuldigende vinger richting U(,X De Britse minis ter van buitenlandse zaken Cook omschreef de dood van de 66-jarige socioloog als 'het jongste voorbeeld van Servi sche wreedheid en barbarij'. Agani's zoon zei dat de Ser vische politie zijn vader don derdag uit de trein heeft ge haald toen hij probeerde Kos ovo te ontvluchten. Een naar Skopje uitgeweken familielid, dat anoniem wil blijven, be vestigde dit verhaal. „Agani zat met vrouw en zoon op de trein die van de Servische au toriteiten van de grensplaats Blace weer naar Pristina moest terugkeren. Bij het dorp Lipljane stopten ze de trein en haalden hem van boord." TIRANA-SKOPJE ANP-DPA-AFP-Rtr De Albanese regering zegt des noods een miljoen vluchtelin gen uit Kosovo te willen opne men. Albanië heeft hiertoe be sloten nadat Macedonië vorige week de grens met Joegoslavië sloot. In het weekeinde kwa men weer zo'n 15.000 vluchte lingen in Noord-Albanië aan. In totaal telde Albanië volgens de UNHCR gisteren 413.000 vluch telingen. In Londen zei de Britse on derminister van defensie op zijn dagelijkse briefing gisteren over informatie te beschikken dat in Kosovo vijfhonderd dor pen zijn verwoest, ruim 100.000 mannen worden vermist en 4.500 zouden zijn geëxecuteerd. EU-commissaris Bonino be- Ongekend druk in Vredespaleis DEN HAAG ANP Ook journalisten die het Inter nationaal Gerechtshof al jaren volgen, kunnen zich niet herin neren dat er ooit eerder geen vrij stoeltje meer te vinden was in de perszaal. De ongekende drukte die vanmorgen in het Haagse hof heerste, is te wijten aan het kort geding dat Joego slavië heeft aangespannen te gen tien NAVO-landen om de bombardementen te stoppen. Joegoslavië beroept zich in een soort internationaal kort geding onder meer op het ver bod om zonder mandaat van de VN-Veiligheidsraad en zon der dat er sprake is van (collec tieve) zelfverdediging geweld tegen een ander land te gebrui ken. Joegoslavië mocht vandaag twee uur lang zijn klacht toe lichten. Daarna begonnen de tien NAVO-landen aan hun weerwoord. Nederland is naar verwachting morgenochtend aan de beurt. Volgens de voor lopige agenda zijn twee dagen uitgetrokken voor de hoorzit tingen. Overigens is het niet te ver wachten dat Joegoslavië iets met de aanklacht bereikt. Uit spraken van het hof zijn welis waar bindend, maar vooral de Verenigde Staten hebben ze in het verleden desondanks her haaldelijk naast zich neerge- legd. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESONDENT In een ongebruikelijke gezamenlijke ver klaring betuigden de Amerikaanse mi nister Cohen van defensie en directeur Tenet van de inlichtingendienst CIA dit weekeinde hun spijt over de luchtaanval op de Chinese ambassade in Belgrado. De NAVO-piloten die betrokken waren bij de aanval dachten dat ze hun bom men afvuurden op een Joegoslavische regeringsgebouw dat minder dan twee honderd meter verderop ligt aan dezelf de straat. De twee gebouwen stammen uit dezelfde tijd en zien er vanaf grote hoogte bi/na identiek uit. „In een campagne van duizenden bom bardementen zijn dit soort tragische fouten helaas onvermijdelijk", betoog den Amerikaanse regeringsfunctionaris sen en woordvoerders van de NAVO. Onduidelijk bleef waarom de Amerika nen een doelwit kozen op steenworp af stand van de Chinese ambassade. De keuze om te bombarderen in de onmid dellijke nabijheid van een ziekenhuis is spelen met vuur, de keuze voor een luchtaanval in de directe omgeving van de Chinese ambassade is meer dan dat Afgelopen week bereikten vier van de vijf permanente leden van de Veilig heidsraad op een bijeenkomst van de G- 8 in Duitsland een akkoord dat de op maat moet vormen tot een blijvende vredesregeling voor Kosovo. De over eenkomst dient nog te worden bekrach tigd door de Veiligheidsraad. Het staat vast dat de politieke druk op de Servi sche leider Milosevic aanzienlijk toe neemt als de Veiligheidsraad zich achter het plan schaart. China was niet betrokken bij het overleg in Duitsland, maar heeft als vijfde per manent lid van de Veiligheidsraad wel het vetorecht. Peking neemt daarmee in het conflict over Kosovo juist op dit mo ment een sleutelpositie in. Tot nog toe was China van de vijf permanente leden het felst gekant tegen de NAVO-acties boven Joegoslavië. Het Chinese verzet is vooral gebaseerd op de veronderstelling dat Kosovo een precedent kan vormen voor de Tibe taanse onafhankelijkheidsbeweging. De Chinese ambassadeur bij de VN sprak vanaf de eerste dag van operatie Allied Force' van 'barbarisme' van de Kant van de NAVO. Het is niet aannemelijk dat de Chinezen na de gebeurtenissen van dit weekeinde hun opstelling zullen versoe pelen. Veel inwoners van China lijken ervan uit te gaan dat de beschieting van hun ambassade in Belgrado geen vergis sing was, maar een doelbewuste Ameri kaanse strategie. Dat lijkt misschien een vreemde gedachte, maar ze is minder bizar als je de verhouding tussen China en de VS in ogenschouw neemt. Toen Rusland nog deel uitmaakte van wat president Reagan 'Het Rijk van het Kwaad' noemde, leek China een logi sche bondgenoot van de Amerikanen. De relatie tussen Moskou en Peking was kil en voor zijn eigen relatie met Peking hanteerde Washington sinds 1972 het motto van de pragmaticus: „Mijn vriend is hij die de vijand is van mijn vijand." De laatste tien jaar is er veel veranderd in de wereld, zeker op het terrein van de Amerikaans-Russische betrekkingen. In de VS - en speciaal In het door de Repu blikeinen gedomineerde Congres - is mede als gevolg van de gewijzigde geo politieke verhoudingen ontegenzeglijk sprake van een groeiende anti-China stemming. Buitenlandspecialisten waarschuwen al enige jaren voor een militair conflict tus sen China en de VS - waarbij Taiwan en Korea de voor de hand liggende brand haarden zijn. Activisten voor de men senrechten wijzen op de vertrapte rech ten van de inwoners van Tibet. En de vakbeweging hamert op het economisch gegeven dat China 'dankzij oneerlijke concurrentie' veel meer goederen naar Amerika exporteert, dan net land impor teert vanuit de VS. De stemming in de VS verslechterde ver der door een reeks politieke schandalen. Zo hangt boven Washington nog immer de suggestie dat de Chinezen invloed trachtten te kopen in de regering Clin ton. Daarnaast werd dit jaar bekend dat Chinese spionnen atoomgeheimen wis ten te stelen uit het nationaal laboratori um voor kernwapens in Los Alamos (New Mexico). De regering van president Clinton ont dekte de diefstal na analyses van Chine se kernproeven. Die vertoonden opval lende gelijkenissen met de karakteristie ken van Amerika's meest geavanceerde atoomkop, de W-88. Gisteren gaf Clin tons minister voor energie, Richardson, in het tv-programma 'Meet the Press' schoorvoetend toe dat er ook onder het bewind van Clinton belangrijke vertrou welijke informatie naar China is gelekt. zocht de vluchtelingen in het kamp Cegrane in Macedonië, waar ruim 30.000 Kosovaren onderdak hebben gevonden. Bonino hekelde het gedrag van de Macedonische autoriteiten. Skopje beweert dat het land bomvol zit en wil alleen nieuwe Kosovaren opnemen als andere landen de in Macedonië opge vangen vluchtelingen overne men. Macedonië herbergt 7o'n 230.000 vluchtelingen. De UNHCR verklaarde giste ren geen geld meer te hebben voor de opvang van de Kosova ren. Volgens speciaal gezant McNamara hebben veel lege ringen onvoldoende bijge sprongen met giften. „We kun nen geen dekens, kleding en tenten kopen. Sinds donderdag is de kas leeg." Onder de wanbetalers zijn re geringen van Europese landen als Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië. Hun bijdragen blijven volgens de UNHCR ver onder de twee miljoen gulden. De VN organisatie prijst daarentegen Denemarken en Nederland die elk zeven miljoen gulden over maakten. KOMUSAN AP Noord-Korea heeft voor het eerst toegegeven dat het aantal slachtoffers van de hongers nood die het land sinds vier jaar teistert inmiddels in de honderdduizenden loopt. De regering maakte vandaag cijfers bekend, die erop duiden dat het aantal sterfgevallen tus sen 1995 en 1998 met 17 pro cent is toegenomen. Dat zou betekenen dat in die periode 220.000 mensen aan honger zijn bezweken. De bekendmaking valt samen met een bezoek van Ameri kaanse, Australische en Euro pese hulpverleners aan Noord Korea. Zij bekijken hoe de dis tributie van hulpgoederen ver loopt. WITTE REUS COMPACT WASMIDDEL pak 4 kilo van 2AA& SLAVINKEN fgYfUKS] 799 s *tuk* r w I?-f NU NU 00 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5