Maij-Weggen door de bocht a Roof joods bezit verliep 'gruwelijk systematisch' 6: I1 Binnenland Jubilerende Vrouwen voor Vrede nog immer vastberaden Onervaren bestuurder 'op droogje' Hennepbranche langzamerhand ware industrie Diermeel aangetroffen in derde deel koeienvoer HG 10 MEI 1999 [met 'digitale nummerplaat' /Het ministerie van verkeer en waterstaat begint nog An proef met een elektronisch kenteken. Het experi- k E uitwijzen of digitale herkenning van auto's een W ir middel is in de strijd tegen fraude met kentekenbe- W 0 nummerplaten. Ook wordt onderzocht of het elektro- N Npteken bruikbaar is bij de registratie van rekeningrij- jdigitale nummerplaat is een uniek, onuitwisbaar elek- isignaal dat wordt uitgezonden vanuit een chip die er- OQ le auto verborgen zit. De registratie vindt plaats met scanner, zoals die wordt gebruikt in anti-diefstal- k Éin winkels. Het elektronisch kenteken zal de ouderwet- Eerplaat niet gaan vervangen. ger iarde man uren op Dom I Een 25-jarige Utrechter heeft zaterdagmiddag de bui- »n ei^an de Domtoren in Utrecht beklommen. De ernstig nnj man klom tot zeventig meter hoogte en posteerde ]de buitenkant van een reling. De politie vermoedde dat 00r teneden wilde springen, zette de omgeving af en gelij een springkussen. Drie uur later wisten hulpverleners n oppan de toren af te praten. De man was naar boven ge- injcl» via een bouwlift, die langs de 110 meter hoge Domto- opl aa'txamens vandaag begonnen 194beiden De eerste schoolexamens voor dit jaar zijn be- i 18¥>P de vbo-scholen. Daar zijn leerlingen op b-niveau be- Wt de beroepsgerichte vakken. In totaal doen dit jaar Scholieren mee aan het centraal eindexamen voor het 196SLt onderwijs. De vwo-leerlingen beginnen woensdag t S'tleerste examens en op maandag 17 mei beginnen alle en aan hun examens. De examenperiode loopt op 631 mei af. 10ltHavelaar komt ook met jus ikt N Na koffie, thee, chocolade, bananen, honing en cos- - rui n thee introduceert Max Havelaar in het voorjaar van lurd Jederland sinaasappelsap met eigen keurmerk. De in- egvt volgt op een geslaagde proef in Zwitserland met 'eer- imei d'orange. In het alpenland werd in de eerste twee 11420.000 liter van het product verkocht. De stichting agli imenteel ook met enkele fabrikanten over een uitbrei de c het assortiment broodbeleg met cacao. De Stichting ot e relaar ontstond eind jaren tachtig en betaalt kleine boe- li dt invikkelingslanden reële prijzen voor hun produkten. ?we| het bekendste Max Havelaar-product. houdt politie bezig 5nc^' ;n losgebroken stier heeft de politie van Goes zaterdag- vroeg op de snelweg Bergen op Zoom-Vlissingen bijna lang handenvol werk bezorgd. Een te hulp geroepen ja- het dier uiteindelijk neergeschoten. Een personenauto ihoorlijk beschadigd door een botsing met de stier. Een f?°' bleek het beest tegen het verkeer in op de rijksweg te s' De politie heeft de stier toen met voertuigen met zwaai- leeti ,ege[eid om het tegemoetkomend verkeer te waarschu- ij vluchtte de stier de berm in. Inmiddels was ook de J ter met enkele voertuigen gearriveerd, evenals'een die- oc' n de jager. Mensen van Rijkswaterstaat zetten het weg- sn e stier werd later weer gelokaliseerd op een ander deel ®n. 58, waar hij bijna een auto ramde. Daar moest het lI™1 n vrijheid bekopen met de dood. :aan >11 dt i al lam! ngenis voor jonge criminelen rjj Komend najaar zal in Amsterdam een speciale ge- iujl, voor jonge criminelen worden geopend. In deze in- *^3 (cunnen zij een vak leren en krijgen daarna hulp bij het Tan een huis en werk. ,,We hopen dat de jongeren met insieve begeleiding weer een eigen leven op kunnen zegt jusititie. Jongeren kunnen zelf kiezen of ze hun len uitzitten in een gewone gevangenis of in de speciale nis, waar ze in de werkplaats aan de slag moeten. Het tweehonderd zogeheten 'draaideurcriminelen', jonge gers die zich steeds opnieuw aan relatief lichte vergrij- ïldig maken. e Belastingdienst tijdelijk uiten dienst. Op donderdag 13 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 14 mei aanstaande zijn alle kantoren van de Belastingdienst gesloten, I met uitzondering van de 24-uursvestigingen van de Douane. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon voor ondernemers, de BelastingTelefoon voor particulieren en de BelastingTelefoon Douane. U kunt op deze dagen wel informatie aanvragen via Internet: www.belastingdienst.nl (rf Op maandag 17 mei is de Belastingdienst weer geopend. Belastingdienst MpRMI mdgttndl Pervburcju GPP Gr.tsv CDA wil ook beperking euro-inkomen van 6,5 ton Om te voorkomen dat de verkiezingen voor het Euro pees Parlement uitsluitend in het teken staan van het 'graaien in de pot' door de parlementariërs, wil het CDA zich toch aansluiten bij het initiatief van de PvdA en an dere partijen voor een financiële gedragscode voor Euro parlementariërs. Lijsttrekker Maij-Weggen, die vorige week nog tegen de beperking van het stelsel van salaris sen en vergoedingen stemde, is onder druk van de par tijtop overstag gegaan. 650.000 gulden per lid uitge trokken. Daarvan is ongeveer anderhalve ton 'gewoon sala ris', 2,5 ton secretariaatsvergoe ding, anderhalve ton voor reis- en verblijfskosten en een ton al gemene onkostenvergoeding. De ministers van de EU-lidsta- haarlem sjaak smakman Het Europees Parlement ver wierp vorige week een voorstel van de Raad van Ministers om de salarissen en vergoedingen van parlementsleden aan ban den te leggen. Voor, 1999 is nu ten wilden een paar duizend gulden per maand korten op het salaris en een aantal onkos- tenregelingen aanpakken. De Nederlandse europarlementari ërs stemden vóór het voorstel van de ministers, op de CDA- 'ers na. Lijsttrekker Maij-Weg gen zei dat ze die houding wel aan de kiezers zou kunnen uit- leggen. CDA-leider De Hoop Scheffer liet direct weten dat hij het daarin volstrekt oneens was met Maij-Weggen. Dit weekein de stelde ook partijvoorzitter Van Rij dat het CDA zich moet aansluiten bij de overige partij en, die een gedragscode opstel len voor hun eigen europarle mentariërs. Maij-Weggen is on der druk van de CDA-leiding door de bocht gegaan. Van Rij wil vooral voorkomen dat de salariskwestie de cam pagne voor de Europese verkie zingen op 10 juni volledig gaat beheersen. Daarnaast \Teest Van Rij dat het CDA op 10 juni een harde klap krijgt als Maij- Weggen haar uiterst impopulai re standpunt handhaaft. Als reactie op de stemming vorige week in het europarle ment hebben GroenLinks en de PvdA het intitiatief genomen om snel een algemene gedrags code voor Nederlandse euro parlementariërs op te stellen. D66 en de WD hebben al direct laten weten daaraan te willen meedoen. Nog deze week wil GroenLinks-lijsttrekker Lagen dijk een eerste overleg. Hij hoopt op afspraken over een reiskostenvergoeding op basis van werkelijk gemaakte kosten. Wat ze méér krijgen, moeten de europarlementariërs dan terug storten in de EU-kas. Daarnaast wil hij afspraken over de alge mene onkostenvergoeding 'die nu de indruk wekt van een aan vullend inkomen'. Ten slotte wil hij een einde aan de uiterst riante extra pensioenregeling, grotendeels op kosten van de EU-kas. Het bestaansrecht van Vrouwen gen de NAVO-bombardementer amsterdam monique brandt 'Ga toch naar het strand!', beet de toenmalige defensieminister De Geus een aantal vrouwen toe dat in 1979 in Den Haag een driedaagse Hiroshima-herden- king hield. Het groepje Wou wen vormde de onvermoeibare voorhoede van wat niet veel la ter Vrouwen voor Vrede zou he ten. Zaterdag vierden een paar honderd enthousiaste vriendin nen van de - naar eigen zeggen - 'vastberaden, veelzijdige en vooruitziende' vredesbeweging in het Amsterdamse Vrouwen huis de twintigste verjaardag van Vrouwen voor Vrede. En volgens Lineke Schakenbos, een van de vrouwen van het eerste uur, toont het incident met De Geus duidelijk aan hoe zeer de houding van politici is veranderd. „Tegenwoordig worden we serieus genomen in Den Haag. Men beseft dat we een brede beweging zijn en dat wordt gerespecteerd. Vrouwen voor Vrede streeft naar een geweldloze samenle ving en organiseert daartoe on der meer cursussen en aller hande- vredesprojecten. Ook onderhoudt zij contacten met andere vredesgroepen in bin nen- en buitenland. 'Kraam vrouw van de vrede', zo om schrijft Carolien Looman de ju bilaris. Looman, met haar 35 jaar een van de jongste leden van de ernstig vergrijzende be weging, is op vrijwilige basis fulltime in touw voor Vrouwen voor Vrede. Ze noemt zichzelf 'vredeswerkster'. Looman is lid van de werk groep Sociale Verdediging, die onder meer cursussen - aan vrouwen én mannen - geeft als Geweldloos Actievoeren en Ge weldloos Reageren: „We maken mensen ervan bewust dat je met een bepaalde houding agressie kunt oproepen of juist agressie kunt vermijden. Hoe kun je reageren op agressie zonder dat je zelf al te veel wordt gekwetst? In Geweldloos Actievoeren gaat het om vragen als: 'hoe ga je met de politie om?' of 'wat doe je als een van je mede-actievoerders door het lint gaat?' Die trainingen zijn erg nuttig. Mensen denkei meestal allereerst aan gewei Mensen denken eld als oplossing in conflicten, maar het kan echt anders." Looman en Schakenbos zijn ervan overtuigd dat de vredelie vende initiatieven van Vrouwen voor Vrede niet zinloos zijn, maar wel degelijk bijdragen tot een betere wereld. Looman: „Ik geloof beslist dat een geweldlo ze samenleving mogelijk is. Mensen willen eigenlijk alle maal hetzelfde: een prettig le ven leiden. Daar past geen oor log in. Dat geeft hoop." den haag gpd Koninklijk Horeca Nederland en Veilig Verkeer Nederland jui chen een strengere alcohol norm voor onervaren automo bilisten toe. Het kabinet heeft besloten dat autobestuurders de eerste vijf jaar na het beha len van hun rijexamen maxi maal 0.2 promille alcohol in het bloed mogen hebben als ze achter het stuur zitten. Daarbij wordt geen leeftijdsgrens ge steld. Een promillage van 0,2 wordt bij de meeste mensen ge meten na het drinken van één glas alcohol. In het algemeen zijn automobilisten pas straf baar als ze meer dan 0,5 pro mille alcohol in hun bloed heb ben. De nieuwe regeling wordt ge koppeld aan de invoering van een tijdelijk rijbewijs voor be ginnende automobilisten. Dat is ook vijf jaar geldig. „Uit we tenschappelijk onderzoek blijkt dat bestuurders de eerste vijf jaar veel vaker bij ongelukken zijn betrokken dan daarna. Het gaat dan vooral om jongeren. Het kabinet hoopt door een strenger alcoholbeleid het aan tal ongevallen te verminderen", zegt een woordvoerster van het ministerie van verkeer en wa terstaat. Het is nog niet bekend wanneer het tijdelijk rijbewijs wordt geïntroduceerd. De Tweede Kamer moet daar nog over spreken. „Een heel goede zaak", rea geert bestuurslid I. Lankreijer van de sector cafés en harbe- drijven van Koninklijk Horeca Nederland op het kabinetsbe sluit. Hij is eigenaar van het ho tel en café-restaurant De Waag in Hilversum. Uit ervaring weet Lankreijer dat veel jongeren voorafgaand aan een avondje uit afspraken maken over het autorijden. „Maar er is helaas ook nog veel jeugd die er te nonchalant mee omgaat. Dat leidt tot heel wat ongelukken, soms met dodelijke afloop. Ik vraag altijd aan een groepje: 'Wie is de chauffeur?' Die krijgt van mij een cola of een ander glas fris." Veilig Verkeer Nederland noemt het kabinetsbesluit „een stap in de goede richting" om het alcoholmisbruik in het vei keer verder tegen te gaan. „Wij verwachten dat dit een belang rijke positieve invloed zal hen ben op het verkeersgedrag van jongeren en andere onervaren automobilisten", stelt een woordvoerder. De beslissing van het kabinet is een compromis. De ministers van PvdA en D66 wilden aan vankelijk het maximale alcohol promillage voor alle bestuur ders in ons land aanscherpen tot 0.2. De WD-ministers heb ben zich daar echter steeds te gen verzet. Wie vijf jaar z'n rij bewijs heeft, valt dus automa tisch weer onder de algemene norm van 0,5 promille. Standhouders in Renkum tonen kleding, voeding en medicijnen renkum ad berends Hennep is handel die zich niet beperkt tot de verkoop aan ro kers van marihuana. De toepas sing van het product heeft zo n vlucht genomen dat langzamer hand van een ware industrie gesproken kan worden. Dat bleek het afgelopen weekeinde tijdens de tweede internationa le hennepbeurs in Renkum. Zo'n 65 standhouders lieten zien dat hennep meer is dan ro ken alleen. Van 'de moeder der planten' is van alles te maken: kleding, schoeisel, papier, touw, voe ding, verzorgingsmiddelen, me dicijnen om maar een greep te doen uit de vele mogelijkheden. Organisator Boy Ramsahai uit Veghel heeft de beurs opgezet om de verscheidenheid aan producten die de hennepbran che rijk is aan een breed pu bliek te presenteren. Dat moet uiteindelijk leiden tot accepta tie van de hennepcultuur, waar de samenleving in het alge meen toch nogal sceptisch te genaan kijkt. „Hennep heeft nog altijd een negatieve lading", zegt Ramsa hai, die een complete rondgang door het land moest maken om ergens een gemeente bereid te vinden om toestemming te ver lenen voor het evenement. Zo'n vierduizend bezoekers, onder wie opmerkelijk veel Duitsers, reisden het afgelopen weekend naar Renkum af om het nieuwste op het gebied van hennep en aanverwante artike len in de drieduizend vierkante meter tennishal te verkennen. De politie kwam regelmatig controleren of er op de beurs geen hasj en wiet werd ver kocht. Het aanbod van onderne mers uit binnen- en buitenland was zeer divers. 'Topper van de beurs' was volgens Ramsahai een machine, die uiterst precies het blad van de hennepplant hakt, zonder de cruciale top van het gewas te beschadigen. „Veel sneller dan het handma tig verwijderen van de blade ren", aldus de organisator. „Bo vendien kun je zo'n machine verhuren en dat betekent ook weer kassa", vult een coffee shophouder uit Limburg aan. Phons van Niel uit Ameide toont een apparaat dat bij de bewerking van hennep de pe netrante stank weghaalt. „In derdaad, handig voor plantage houders die de politie op een afstand willen houden." Ander paradepaardje van de beurs was een geldtelmachine die val se biljetten selecteert. „Ontwik keld door een internationaal bedrijf, dat zich niet te goed voelt om hier te verschijnen. Dat geeft toch aan dat de hen nepindustrie als volwaardig wordt beschouwd", zegt Ramsahai. den haag anp Er zit nog steeds diermeel in veevoer voor runderen. Bij con troles zijn in 19 van 62 mon sters sporen van diermeel ge vonden, hoewel dat is verbo den. Diermeel kan bij runderen de ziekte BSE veroorzaken. Staatssecretaris Faber van land bouw wil dat mengvoerbedrij ven meer doen om te voorko men dat diermeel in het voer terechtkomt. Diermeel kan in veevoer te rechtkomen als een mengvoer- bedrijf eerst varkensvoer maakt, en daarna op dezelfde produc tielijn veevoer. Er kunnen dan restjes diermeel zijn achterge bleven die in het veevoer belan den. Diermeel mag wel worden gebruikt voor varkensvoer. Sinds 1994 geldt een verbod op het gebruik van diermeel in voer voor herkauwers. Sinds 1 maart van dit jaar gelden stren gere voorschriften voor de ma nier waarop mengvoerbedrij ven het voer maken. Boercnorganisatie LTD-Ne derland reageert bijzonder ge schrokken. Volgens LTO moet de overheid met 'keiharde maatregelen' afdwingen dat transporteurs en fabrikanten vermenging van diermeel met rundveevoer voorkomen. Mcngvoerbedrijven moeten aparte productielijnen maken voor rundveevoer en ander voet*, vindt LTO. Volgens historicus moest elk bestaan van joden worden uitgewist ha ets van oor'°geP' van Als ik op tv beelden zie van gen uit Kosovo, dan probeer issen op één zo'n persoon. En ik me heel goed voorstellen zich voelt. Weten dat alles wat s afgepakt. Dat deden de Duit- - Zij roofden zelfs de kleinste iie voor hen niets waard wa- enfe 'aar '^8 deed historicus Ge- I Iders onderzoek naar de roof l 'te Duitsers tijdens de Tweede be ,or'og van de bezittingen van de joodse Nederlanders. Zij 3 niet alleen fysiek uitgeroeid, ters uilden ook elk joods bezit £l Bn krijgen. Uit hebzucht, maar elke herinnering aan I ..ton de joden uit te wissen ding van joods bezit tijdens de Tweede Wereldoorlog' geeft een onthutsend beeld van de nauwgezette manier waarop de Duitsers daarbij te werk gingen. „Dit was geen roof met het ge weer in de aanslag. Wat mij het meest getroffen heeft is juist de gruwelijke systematiek die de Duitsers bij hun be roving toepasten." Er waren verorde ningen, wetten en regels, waar bij de roof 'keurig' de hand aan gehouden werd. ..Als je vond dat jou ten onrech te iets was afgenomen, dan kon je be zwaar aantekenen. En als je gelijk had. kreeg je het afgepakte gewoon terug", stelt Aalders. die werkt voor het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie, het voormalige RIOD. Tot nu toe was er 'verbazingwek kend weinig' geschreven over de even perfecte als perverse organisatie achter de roof van joods bezit. Volgens Aal ders is er in ons land tussen 1940 en 1945 voor ongeveer 3.5 miljard (toen malig) gulden aan goederen, aandelen en andere eigendommen geroofd. Te gen de huidige koers komt dat neer op zo'n vijftien miljard. Bijna eenderde daarvan was joods bezit, terwijl er slechts zo'n 140.000 joden in Neder land waren. De gemiddelde Nederlan der had'een schadepost van 8.100 gul den. terwijl de joden gemiddeld 70.000 gulden kwijtraakten. De Duitsers roof den vooral aandelen, maar ook goud. sieraden en kunst. Huizen en grond werden onteigend. Aalders: „De joden werden volledig uitgekleed. Eerst het zakelijke bezit, en vanaf 1941 ook alle persoonlijke goe deren." Hoe grondig de Duitsers te werk gingen, blijkt uit het lot van een groep joodse diamantairs die naar Westerbork waren gebracht op weg naar de gaskamers. Maar omdat de Duitsers geloofden dat zij nog niet élle diamanten hadden, werden zij weer vrijgelaten zodat men alsnog aan hun resterende diamanten kon komen. Daarna werden de diamantairs op nieuw opgepakt en uiteindelijk ver gast. Een groot deel van het boek is ge wijd aan de rol van de Nederlandse banken. Aalders beschrijft hoe grote banken - zoals de Amsterdamsche Bank, de Twentsche Bank. de Neder- landsche Handel Mij en dé Rotterdam- sche Bank - gewillig meehielpen ge roofde joodse aandelen en effecten te verhandelen. „In het begin waren zij nog wel terughoudend, maar toen hen een armzalige provisie van één pro cent in het vooruitzicht werd gesteld, gingen zij allemaal voor de bijl." Vol gens Aalders wisten die banken heel goed waar de aandelen vandaan kwa men. „Zij wisten precies wat de Liro- bank was. Anders had de toenmalige voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel. Overhoff. ook geen ju ridisch advies gevraagd. Dezelfde Overhoff die eind 1944 nog gauw even lid werd van de Ondergrondse om zich na de oorlog te kunnen indekken." Aalders noemt het ook 'onthutsend' hoe justitie na de oorlog is omgegaan met Otto Rebholz, de tot Nederlander genaturaliseerde Duitser die het brein was achter de roofoperatie. Na de oor log werd hij zonder veroordeling over de grens gezet. Rebholz mocht zelfs zijn Nederlandse paspoort houden. Afgelopen weekend hebben de Ne derlandse banken aangekondigd de extra provisie van één procent te zul len terugbetalen. Het geld zal naar joodse organisaties gaan, die het even tueel verder zullen doorsluizen naar nabestaanden. Om hoeveel geld het daarbij gaat, is nog niet bekend. TWISTNIET DROË STEEN 'NUWE OES' FRISSE, FRUITIGE WITTE WIJN UIT ZUID-AFPIKA, GEMAAKT VAN DE EERSTGEPLUKTE DRUIVEN VAN 1999 7.95 nü 6.W 50

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3