Belgen geven scrabble-les TV WEER Het Gesprek van de Dag Chinese volkswoede Verplicht taartgooien voor personeel van supermarkt Emoties bij jubileum van Prins Rainier III MAANDAG 10 MEI 1999 COM Sterren vermaken elkaar Het geuit niet goed met Ron Brandsteder. Hij begint een beetje dik te worden. Of misschien gaat het financieel niet goed met Ron Bransteder. Hij moet nog steeds datzelfde streepjescolbert dragen als zes jaar gele den. Dat spant inmiddels iets te strak om zijn buik. Er kunnen nog maar twee knoopjes dicht, zodat de kijker naar Laat ze maar la chen een stukje van de bovenkant én van de onderkant van dat saaie streepjesoverhemd te zien krijgt. Het gaat niet best met Ron Bransteder. Maar Joop van de Ende laat zijn sterren van het eerste uur niet vallen. Niet helemaal althans. Maar hij heeft 'Honeymoon Ron wel afgescheept met een derde rangs prgromma naar een al tien keer eerder uitgevoerd idee. Brandsteder mag filmpjes laten zien van bloopers. Bloopers van zijn eigen collega's bij RTL4. Zondagavond had hij Minoes Jorissen, Peter-Jan Rens en Guusje Nederhorst op visite. 'Sterrenuit de stal van Joop die nog wel mo gen stralen. En dan laat 'ie filmpjes zien van een dronken kerstman die in een drukke winkelstraat op z'n gezicht valt. Da's lachen. Of van Katja Schuurman, die in een of ander toeristenprogramma in bikini over exotische stranden paradeert, maar daar ook nog din gen bij moet vertellen, terwijl ze die moeilijke zinnen helemaal niet kan onthouden. En dan zegt Ron als het filmpje afgelopen is: „Heel herkenbaar allemaal. De filmpjes in Laat ze maar lachen zijn zo lullig, dat alleen de 'ster ren' zelf erom moeten lachen. Die zie je dan in een klein televisie schermpje onder in beeld. Minoes die heel erg moet lachen als in Ei gen Huis Tuin iemand een bloempot uit zijn handen laat klette ren. Peter Jan die uit zijn dak gaat bij een filmpje waarin hij in de sneeuw op zijn gezicht gaat. Roti ziet nog weieens kans er een paar wijze woorden over te zeggen. 'Opa Brandsteder' geeft zijn jonge opvolgers raad. „Da s ook heel be langrijk. dat je om jezelf kan blijven lachen, dat zeg ik heel vaak", zegt 'ie dan. Of: „Het maakt niet uit. als je maar lekker aanwezig bent." Ron wéét dat het niet goed met hem gaat. da's het pijnlijke. Als Guusje (van GTST, voor wie het wil weten) opkomt zegt hij: „Meid, wat zie je er leuk uit. Je hebt een beetje Chinese dress aan. Op zon dagavond. als half Nederland naar de Chinees gaat. heb jij je een beetje aangepast. Ron weet dat er, behalve het klapvee dat door Van den Ende de stu dio is ingejaagd onder het mom van een gezellig avondje uit én een eenzame televisierecensent, waarschijnlijk niemand kijkt. Maar Ron, dat komt niet omdat wij allemaal bij de Chinees zitten hoor! Dat programma van jou is gewoon te dom is voor woorden. wil buys Wisselvallig Een jaar geleden vielen op 6 mei de verkiezingen voor het parlement grotendeels in het water. Daarna brak echter een onvervalste meizomer aan met tijdens de IJsheiligen tropische temperaturen. Nederland be leefde de heetste Pancratius, 12 mei, van de eeuw met in De Bilt een maximumtemperatuur van 32,0 graad. Dergelijke zomerse weersom standigheden zijn deze week niet aan de orde. Het weerbeeld wordt bepaald door een diepe oceaandepressie (kerndruk zondagmiddag 969 hPa) die zich vanuit het zeegebied ten westen van de Britse eilan den naar de Schotse regio verplaatst. Rond het lagedrukgebied circu leren (rand)storingen die het weerbeeld een wisselvallig karakter ge ven. Van tijd tot tijd komt het tot regen of buien en de temperaturen zakken geleidelijk naar een niveau van omstreeks 15 graden. Intense hitte overspoelt het centrale deel van de mediterrane regio. Halverwege de week zijn op de Italiaanse eilanden en in het zuiden van Spanje temperaturen mogelijk tot boven de 35 graden. Morgen is het tijdens de ochtend op de meeste plaatsen nog droog. Daarna wordt de bewolking dikker en neemt de kans op regen of buien toe. De nattigheid hangt samen met een frontale storing die over Bel gië naar het oosten trekt. Na opnieuw een zachte nacht met geen lage re minimumtemperaturen dan rond 10 graden wordt het dinsdag over dag maximaal 19 graden. Verder waait er een zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuid en zuidwest. jan visser E N T A A R De vernietiging van de Chinese ambassade in Belgrado door de NAVO betekent een geweldige klap voor de diplomatieke inspan ningen om de oorlog rond Kosovo te beëindigen. Het moeizaam tot stand gekomen akkoord van de zeven rijke industrielanden met Rusland over de stationering van een internationale vredesmacht in Kosovo, had Milosevic internationaal in een volledig isolement kunnen brengen. Na de tragische vergissing dreigen de Chinezen de omzetting van dit akkoord in een resolutie van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties te torpederen. Opnieuw heeft de NAVO geblunderd. Deze keer niet met een af zwaaier maar met een gerichte bom. De NAVO heeft inmiddels toegegeven dat de informatie die de bom naar zijn doel stuurde foutief was. Het bondgenootschap dacht een Servisch overheids gebouw uit te schakelen. De verontwaardiging over deze 'misser' is groot. Vooral in China. Honderdduizenden Chinezen gingen afge lopen weekeinde de straat op om aan hun misnoegen uiting te ge- De NAVO en president Clinton putten zich sindsdien uit in excu ses richting China. De verontschuldigingen lijken aan dovemanso ren gericht. De Chinese regering jut via de staatsmedia de bevol king verder op. Van de westerse excuses wordt geen melding ge maakt. Sterker nog: volgens de Chinezen is er sprake van een doel bewuste aanval op de ambassade. Verschillende westerse ambas sades en consulaten hebben het reeds moeten ontgelden. Britten en Amerikanen wordt ontraden naar China te reizen. De felle Chinese reactie lijkt vooral bestemd voor binnenlandse consumptie. Over een maand is het tien jaar geleden dat de Chine se regering de democratische studentenbeweging op het Tianan men Plein bloedig in de kiem smoorde. Een massale uiting van pa triotisme komt de Chinese leiders rond deze tijd goed van pas. Bo vendien hebben de Chinezen nog altijd een appeltje met de Ame rikanen te schillen voor hun niet aflatende bemoeienis met de mensenrechten in China. De misser van de NAVO valt niet goed te praten. Maar men moet waken voor selectieve verontwaardiging. In elke oorlog vallen on bedoeld slachtoffers. Ook de high-tech chirugische bombarde menten blijken niet feilloos. Maar beelden van de Servische mis daden tegen de mensheid in Kosovo ontbreken, waardoor de pu blieke opinie in het westen het met de NAVO-blunders moet doen. Het zou daarom des te tragischer zijn als de Chinezen de bom op hun ambassade gebruiken om een vredesregeling voor Kosovo te saboteren. De oorlog rond Kosovo heeft lang genoeg geduurd en de enige uitweg is een diplomatieke. Het G8-akkoord was het eer ste goede nieuws. Deze kans mag niet om zeep worden geholpen door een geregiseerde Chinese volkswoede. Tesco, de grootste supermarkt keten van Groot-Brittannië, heeft zijn personeel opgedra gen elkaar met slagroomtaarten en vlaaien te bekogelen. Vol treffers in het gezicht ziet de grootgrossier het liefst. Die wil namelijk de veiligheid van zijn baksels testen en de klant - ais service - kunnen vertellen wel ke taarten het meest geschikt zijn als projectiel. Hoewel de supermarktketen het liefst ziet dat zijn lekkernij en worden opgegeten, behoort het tot zijn taken de klant te woord te staan en dan het liefst met kennis van zaken. En de klant vraagt volgens Tesco steeds vaker advies over taart- gooien, aangezien dit enorm in opkomst is. Een ware trend noemt een woordvoerder het in de Britse krant The Sunday Te legraph. Als verklaring voor de opleving van de traditioneel hilarische bezigheid noemt hij het vlaais- mijtende personage Krusty de Clown uit de populaire teken filmserie The Simpsons. Maar ook actiegroepen hebben de taart ontdekt als doeltref fend wapen tegen gezag en ka pitaal. Een foto met taartklod ders in het gezicht van een poli ticus - minister Zalm - of mil jardair - Bill Gates - haalt zo goed als zeker alle voorpagi na's. Naast slagroomtaarten zijn puddingvlaaien volgens Tesco het meest geschikt voor gooi en smijtwerk. „Goedkoop, vol vla en enorm groot, wat een maximale gezichtbedekking ga randeert", citeert de krant. De citroenschuimtaart is ook populair, omdat het buiten- laagje tijdens de vlucht in tact De taart als wapen tegen gezag en kapitaal: minister Zalm weet er van mee te praten na een incident op de beurs bij de introductie van de euro in januari. foto reuters blijft, maar de vulling na de im pact een gele, kleverige brij achterlaat. Voor worpen over een langere afstand, adviseert Tesco het gebruik van de klei nere vruchtentaartjes uit zijn assortiment. De supermarkt raadt de klant overigens met klem af taarten rechtstreeks uit de vriezer te ge bruiken, aangezien dit ernstige verwondingen in het gezicht kan veroorzaken. Ten slot heb ben de werptesten uitgewezen dat light-desserts minder vlek ken veroorzaken dan de volvet te varianten. Voor taartgooiers en -ontvan gers die geen genoegen nemen met low-fat producten, ver meldt de verpakking van Tes- co's taarten en vlaaien binnen kort naast het aantal calorieën ook de beste manieren om slag room en pudding uit kleren te verwijderen. 'Vlamingen zijn de behoeders van het goede Nederlands' Het Open Nederlands Kampi oenschap had plaats onder aus piciën van de Scrabble Bond Nederland en het Nederlands talig Scrabble Verbond uit Bel gië. Niet minder dan 64 Vla mingen reisden zaterdagmor gen af naar een sporthal in Am sterdam-Oost om samen met 35 Nederlanders te strijden om de hoogste eer. „Hoewel de Belg Jan de Ridder, de Johan Cruyff van het scrab ble, juryvoorzitter is en daarom niet meespeelt, maken we nog vrijwel geen kans op een plek bij de eerste drie", zegt mede organisator Bert van der Loo al tijdens de eerste pauze. Hij krijgt gelijk, want aan het eind van de middag blijkt dat de bes te Nederlander op de zesde plaats is geëindigd. Dat is Van der Loo zelf, voorzitter van de Amsterdamse scrabbleclub Arendsoog en een verwoed aanhanger van duplicate scrab ble. Zijn club speelt sinds twee jaar deze variant, die bij de zui derburen al twintig jaar ge- Ze hebben niet alleen een veel betere woordkennis, maar spelen ook al jaren de meest eerlijke variant van scrabble. Geen wonder dat de Belgen afgelopen zaterdag in Amsterdam domineerden tijdens het eerste open Nederlands Kampioenschap 'Duplicate Scrabble', een vorm van wedstrijdscrabble die in Frankrijk en België al jaren zeer populair is. De beste Nederlander eindigde op de zesde plaats. meengoed is. „De geluksfactor wordt volledig geëlimineerd vertelt Van der Loo, die ook bij het 'gewone' scrabble zijn man netje staat. In de Nederlandse competitie voert hij de ranglijst aan. Toch ligt zijn hart bij du plicate scrabble. „Iedereen heeft evenveel kans", legt de Nederlandse woordkunstenaar uit. „Iedere deelnemer zit met een scrabblebord voor zich. Vervolgens trekt een jury zeven letters. Ie krijgt dan drie minu ten bedenktijd en schrijft je vondst op een briefje. De jury maakt daarna het woord met de hoogste score bekend en dat wordt door alle spelers op hun spelbord gelegd. Daarna trekt de jury opnieuw zeven letters en gaan de deelnemers voor de tweede maal aan de slag. Wie uiteindelijk de hoogste scores bij elkaar heeft gesprokkeld, is de winnaar. Het is superspan- nend. In die drie minuten be denktijd giert de adrenaline door je lichaam. Vooral als je het gevoel hebt dat er een woord met een hoge score in zit en je ziet het niet onmiddel lijk." Bij scrabbletoernooien in Ne derland wordt één tegen één gespeeld en pakt elke speler let ters uit een zakje. Van der Loo:. „Maar dat is eigenlijk een gok spel. Stel jij bent een hoogleraar Nederlands en ik een simpele boerenlul. Ik pak zeven mooie letters en jij niet, dan win ik, hoe goed jij ook bent." Waarom is de Scrabble Bond Nederland (SBN) dan niet al lang overgestapt op duplicate scrabble? Van der Loo, tot twee maanden terug bestuurslid van de SBN: „Dat gaat heel lang zaam, want we spelen al 26 jaar toernooien met het systeem van man tegen man. Tradities doorbreken is altijd moeilijk. Er zijn inmiddels al wel vier ver enigingen die alleen nog maar duplicate scrabble spelen." De Vlaming Roger Hemelaers denkt een verklaring te hebben voor het scrabblegedrag van 'de Ollanders'. „Zij houden niet ge noeg van hun taal. Wij verdedi gen onze taal tegenover de Wa len, maar de Nederlanders la ten zich verengelsen. Wij Vla mingen zijn de behoeders van het goede Nederlands. We zijn vandaag in Amsterdam om on ze Nederlandse vrienden aan te sporen dit vporbeeld te volgen. Het NK is een belangrijke eerste stap." De Belgische overmacht ten spijt kan Hemelaers niet ont kennen dat het mooiste woord is neergelegd door een Neder lander. Het woord 'gebelgd' - alle zeven letters in één keer op het bord - komt op naam van Mark van Wesseloo van de scrabblevereniging It uit Drie bergen. De Belgen lachen om de woordspeling en de Neder landers applaudisseren. Prins Rainier toont prinses Caroline en prins Albert een cadeau dat hij heeft gekregen van een inwoner van Monaco. foto ap De viering van het vijftigjarig regeerschap van Prins Rainier III is in Monaco met veel emo ties gepaard gegaan. Het amper twee vierkante kilometer grote land stond gisteren geheel in het teken van het jubileum van de bijna 76-jarige prins. Rainiers dochter prinses Caroli ne liet haar tranen de vrije loop toen hij in zijn toespraak zijn in 1982 verongelukte echtgenote, de voormalige filmster Grace Kelly, prees. Hij zei dat zij door haar uitzonderlijke kwaliteiten een bewonderenswaardige prinses en moeder is geweest die het prinsdom glans gaf en het voortbestaan van de dynas tie verzekerde. In de ochtend had de prins zelf moeite zijn emoties te verbergen tijdens de mis in de kathedraal. Rainier III gaf geen enkele aan wijzing wanneer hij afstand van de troon zal doen ten gunste van kroonprins Albert. „Deze kwestie is niet aan de orde" zei hij eerder tegen de krant Nice- Matin gezegd. „De opvolging gebeurt alleen bij overlijden van de prins of wanneer deze om fysieke of gezondheidsrede nen niet meer in staat is te re geren. Dat is nog niet het ge val." De Monegasken gaven Rainier als cadeau een hart van massief goud, omgeven door vijf kleine re harten die de hele familie symboliseerden, 's Avonds was er een groot vuurwerk in de ha ven. afp/dpa Ardenne Av enture s Het is toch altijd weer een mooie ervaring als je op vakantie in contact kan komen met de oorspronkelijke inwoners van een gebied. We zijn amper vierentwintig uur op onze plaats van bestemming als we na een mooie zondagochtendrit door een glooiend en dichtbebost landschap de hand mogen schudden van dokter Bernard Chausteur uit Man hay, in het hart van de Belgische Arden nen. Hij woont in het eerste huis na de hout zagerij, aan de rechterkant van de weg. pre cies zoals de campingbaas ons had uitge legd. Het ruim uitgevallen onderkomen met praktijkruimte ligt een beetje verscholen aan het eind van een oprijlaan, zodat we er toch nog een keer of vier i>oorbij rijden voordat we het hebben gevonden. We maken niet alleen kennis met meneer Chausteur. maar ook met zijn vrouw, die alles wat haar echtgenoot aan doktoraal Frans declameert in gebroken, maar in elk geval verstaanbaar Nederlands weet om.te zetten. Het kost de medecine ge nerale (de huisdokter, zou zijn eega zeggen) nog geen tien seconden om een diagnose te stellen, waarna wij in ruil voor een verwijskaart een bedrag van 1100 franc aan de aanlegkosten van de oprijlaan mogen bijdragen. Prettig met u kennis te hebben gemaakt dokter, au re- voir (zeg je er dan ook nog lafhartig ach teraan). Van Manhay is het dan weer een prachtige rit van zo'n drie kwartier naar het stadje DICK VAN DER PLAS Marche-en-Famenne. In elk gehucht dat we passeren hangen borden met aanmoedigin gen om je in te schepen in een kajak, een mountainbike te beklimmen of in een rub berboot te stappen om te raften. Maar wij hebben onze eigen ideeën van 'Ardenne Aventuresen volgen andere borden, die met 'Urgencevan het Hopital Princesse Paola. Daar kun je, volgens hun briefpapier al thans, terecht voor allerlei vormen van ser vice d'imagerie médicale, zoals radiologie, scanner, echographie. angiographic digita- lise, orthodontie, mammographie en mi- cro-biopsie sous strotaxie. We hadden van dokter Chausteur ook naar Luik of Maastricht gemogen, maar als je je hebt voorgenomen om de hele week forel en Ardenner ham te eten en grote glazen Chi- ney Blonde te nuttigen, wil je natuurlijk ook het ziekenhuis van destreek. Wel missen we de talenknobbel van mevrouw Chausteur als we ons voorstellen aan de twee co-assis- tenten van dr. Recht. Waalse kinderen van de taalstrijd die zich uiteindelijk beter in het Engels dan in het Nederlands weten uit te drukken. Daarna maken we kennis met de radiologe, wiens naam we niet kunnen verstaan, maar die na een kwartier wel bevestigt wat dokter Chausteur al in tien seconden liad vastge steld. Wie we daarna allemaal nog een hand geven weten we niet meer, maar het kun nen. afgaande op de envelop met medische gegevens en het protocole d'urgence dat we na afloop meekrijgen, dr. J. Dotreppe, dr. H. Dejardin, dr. R. Spitaels ofdr. M. Coulon zijn geweest. Of hun co-assistenten, want die zullen ze deze zondagochtenddienst wel in de maag hebben gesplitst. Allemaal aardige, bekwame mensen, waar van we er een aantal misschien helemaal nooit hadden ontmoet als er niet zoveel no dig waren om ons zoontje van tivee in be dwang te houden terwijl hij een schouder- corset krijgt aangemeten. Hoe dat allemaal zo gekomen is, willen ze in ruil voor dit partijtje vrij worstelen nog wel weten. Waarop mijn echtgenote niet te be roerd is om ze te vertellen hoe ik, door te kie zen voor een plekje pal voor de speeltuin van camping Petite Suisse in Dochamps. een week lang zo'n vader wilde worden die van uit zijn traploos verstelbare ligstoel zijn kroost in de gaten hield. En dat het allemaal precies zo zou zijn gegaan als ik me had voorgesteld als de kleinste op de ochtend van de tweede dag niet voor mijn ogen van de glijbaan was gevallen en zijn sleutelbeen had gebroken. Met dat verhaal legde zij de afgelopen week contact met nog wel dertig andere represen tanten van de autochtone bevolking die al lemaal van haar wilden weten waarom die grote kerel in zijn vakantie van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat achter dat eigenwijze jongetje in dat corset aanholde.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2