aEen echte voetbalfanaat is scheidsrechter LJ IT 'De KNVB kan hier nog een hoop van leren' Sport SLOOS sport egen de lijj eersw ulconi ng deJ 2-12. NDAG 10 ME11999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 5356463 de Hoogmadeseweg in Leiderdorp, schuin tegen- rer het zwembad en een beetje verscholen achter inisbanen, staat een clubhuis. Aan één van de bui- [uren van het gebouwtje hangen vier witte letters, inin ademt alles de sfeer uit van een kantine van illekeurige kleine sportvereniging. Logisch, want: ieoefenen ook echt een sport", zal één van de be sleden later zeggen. Pas als de krantenknipsels aan irikbord naast de bar wat opzij worden geschoven, |t het duidelijk waarom de zin zo stellig werd uitge- ;en. Een tekst, voordien slechts half leesbaar, laat ,Een echte voetbalfanaat is scheidsrechter." ils Den i van vroeg! Ma: ag del ;rde ti collel ze aeir letters buiten, COVS, daag (tn de afkorting voor Cen- prganisatie van Voetbal rel kepsrechters, een landelijk ert (dmd dat in 1932 het levens- Martiag. De Leidse afdeling is :man har ouder en droeg, voor- >p 11 zich aansloot bij de CO- ?rzilve« naam 'Leidsche Scheids- in driefersvereniging'. „We be- t verv«n met zo'n zestig leden", ïtekenl voorzitter Cor Cozijn. strafmvas toendertijd ook onge- an bunet aantal actieve scheids- e drieèrs in deze regio. Op initi- ïidse Jan de secretaris van de leter Voetbalbond werden de bij elkaar gestoken met IOK- lel een vereniging van Ier Wmsrechters op te richten. ;epostédere plekken in het land it al nuttig gebleken." van Vli kan zich nog goed herin- dat het er in die begintijd vaal nfcders aan toeging dan p de Jij. Hf CLUB van de WEEK COVS vandaag de dag. De voorzitter: „Vroeger werden scheidsrech ters niet door de bond aange steld, maar door de thuisspe- lende clubs uitgenodigd. Door bijvoorbeeld een club als Quick Boys te worden uitgenodigd was dan ook een hele eer. Dat was toentertijd al een goede club en zij wilden alleen de bes te scheidsrechters hebben. Die kregen dan ook geen vijfender tig cent vergoeding, zoals ge bruikelijk, maar het voor die tijd zeer grote bedrag van vijf gulden. Daar kon je een week van eten!" Na de oorlog kwam er dankzij een herstructurering bij de voetbalbond een eind aan deze praktijk. In het vervolg ging de KNVB de scheidsrech ters aanstellen. In anderhalf uur een week eten verdienen, be hoorde vanaf dat moment tot het verleden. Overigens bestond er vóór de tijd van de COVS, namelijk sinds 1896, al een landelijke tuchtcommissie om scheids rechters tegen spelers te be schermen. „Dat was toen nog voornamelijk het beschermen tegen verbaal geweld", vertelt de preses. „Helaas komt tegen woordig fysiek geweld steeds vaker voor. Hoewel het ook weer niet helemaal iets van al leen deze tijd is: het is bekend dat al in de jaren twintig eens een scheidsrechter bij DOSR moest rennen voor zijn leven." Toch houdt Cozijn er niet van om over dit soort 'randver schijnselen' te praten: „Kijk, er worden elk weekeinde dertig duizend wedstrijden gespeeld. En als er bij een paar van die partijen dan wat gebeurt, wordt dat breed in de pers uitgeme ten. Over de goed verlopen wedstrijden hoor je meestal niks. Maar inderdaad: het is een feit dat bedreiging van of ge weld tegen een scheidsrechter steeds vaker voorkomt." Peter Kadiks, bestuurslid Tech nische Zaken, weet waar Cozijn het over heeft: „Eigenlijk zie je het in de hele samenleving. Overal neemt het zinloos ge weld toe. En dus ook op de voetbalvelden. Treurig, maar waar." De voorzitter vult aan: „Maar gelukkig is Leiden altijd een vrij cleane regio geweest. Er zijn eigenlijk nauwelijks tucht- en molestatiezaken. Zelf heb ik zes jaar bij de molestatiecom missie gezeten, maar we heb ben nooit bij elkaar hoeven ko men." In regio's als Den Haag en Rotterdam komen leidsman nen aanmerkelijker vaker in het nauw dan in de omgeving van Leiden. Dus vaker knikkende scheidsrechtersknieën aan het TRAINERvan de WEEK Piet van der Meer Twee jaar geleden besloot Piet van der Meer, na 27 jaar scheidsrechter te zijn geweest, zich volledig te richten op het geven van trainingen aan de leden van de COVS-groep Leiden en omstreken. „De trainingsopleiding bij de KNVB stelde eigenlijk niet zo veel voor", vertelt de 52-jarige. Zes korte lessen en dat was het. Daarom ben ik daarna de cursus looptrainer gaan volgen bij de KNAU, omdat ik wilde weten wat er in het lichaam allemaal gebeurt tijdens het hardlopen. "En dat is kennis die Van der Meer momenteel goed kan gebruiken, want inmiddels is hij een fanatiek marathonloper die onlangs nog de marathon van Rotterdam uitliep. „Ik geef nu vijfjaar training, met de nadruk op het verbeteren van de conditie. Wenden, keren, sprinten, dat soort oefeningen. Ook het vergroten van het reactievermogen bij ver moeidheid krijgt veel aandacht. Uit eigen ervaring weet ik dat een goede conditie van de scheidsrechter heel belangrijk is. Zelf had ik niet het talent om een topscheids te worden, maar ik ben toch behoorlijk hoog gekomen vanwege mijn goede conditie." Twee keer per week, op dinsdag- en donderdagavond, volgt een vrij vaste groep van zo'n dertig scheidsrechters de trainingen. „Ik denk dat er geen voetbaltrainer is met zo'n ge motiveerde groep", zegt Van der Meer. De trainer kan overigens moeiteloos aangeven waaróm iemand scheidsrechter wil worden: „Het mooie van deze sport, want fluiten is een echte sport, is dat je je zowel lichamelijk als geestelijk moet inspannen. Daarnaast is het leuk dat je een goed contact krijgt met de bestuursleden van de verschillende clubs en natuurlijk dat je die jongens gewoon lekker kunt laten voetballen, vooral als je van tevo ren weet dat het wel eens een moeilijke wedstrijd zou kunnen worden. En dat je dan toch: 'het was leuk, bedankt scheids', aan het einde te horen krijgt. Het bestuur van de COVS groep Leiden e.o.: Karei Meeuwenberg, Cor Cozijn, Karei Kadiks, Ton van den Haak begin van een risico wedstrijd. „Maar bij zowel de KNVB als de COVS staat deze toch wel zor gelijke ontwikkeling hoog op de agenda." Het feit dat het in de Leidse re gio -gelukkig- nogal meevalt, kan de voorzitter met cijfers on derbouwen: „Veertien jaar gele den stonden er nog 14.000 scheidsrechters bij de COVS in geschreven. Dat aantal is in middels gehalveerd. Maar in diezelfde tijd is de Leidse groep van 250 naar 226 leden gegaan. Dat geeft toch ook wel aan dat het heel goed met onze vereni ging gaat." De clubavonden, el ke donderdag, worden dan ook door een vaste groep wekelijks bezocht. Gezelligheid door kla verjassen en spelregelvragen, zo zou je het kunnen samenvat ten. „Meerkeuzevragen waar uitgebreid over gediscusieerd wordt", verzekert de voorzitter. Aan het eind van het seizoen krijgt de 'scheids' met de beste regelkennis een beker mee. En ook dit jaar kan Peter Kadiks, die hem al vijf keer eerder won, de trofee niet ontgaan. „Vervol gens gaan we dan met een team van drie man naar de provinci ale wedstrijden en meestal dringen we dan zelfs door tot de landelijke finale. Maar op de één of andere manier gaat er dan toch altijd iets mis", lacht Kadiks. Ten slotte nog even terug naar waar het eigenlijk om gaat: de sport. De sport? Inderdaad, de sport. „En tevens de leukste hobby die er is", vindt Kadiks. .Als je echt van voetbal houdt, dan word je scheidsrechter. Omdat je dan pas echt met alle aspecten van het spel bezig bent. Niet met alleen de speler, niet met alleen de bal, maar met het totaal. En dat maakt Naam: C.O.V.S. groep Leiden e.o. Oprichtingsdatum: 29 april 1929 Ledenaantal: 226 Contributie: f. 65,- per jaar Ledenaanmelding: 071- 5616992 (H. Dijkers) Hoogtepunt: Na zeventig jaar nog steeds bloeiende vereniging te zijn Dieptepunt: De bestuurscrisis van veertien jaar geleden en Peter Kadiks fv.l.n.r.). het nou juist zo leuk." De liefde van een scheids voor het voet balspelletje kan, naast een indi viduele mening, ook op een an dere manier worden bewezen: het overgrote deel van de huidi ge leidsmannen was vroeger zelf voetballer en in de besturen van veel voetbalclubs zitten weer aardig wat oud-scheids- rechters. Van kleedkamer via scheidsrechterskamer naar be stuurskamer: neem de afslag 'voetballiefde' en dit is de weg waar je op terecht komt. TEKST RAYMOND GRIMBERGEN PVALLEND ^NWEZIG mg Gert Aandewiel iplaats: Katwijk ld: 29 jaar emco|P: Profvoetballer prooi ijker Gert Aandewiel Ie zaterdag één van de ilpunten, waarmee :ht '90 won Eagles (4-0) en de pe- itel binnenhaalde. De {jejtige aanvaller kwam via lefen# Boys en Volendam bij terecht, dat hem uit- jpschfe aan Dordrecht. Hij Vt nu kans op promotie t wertfde eredivisie, terwijl zijn el vaifeever Sparta op het punt ijnstreP^gtaderen staat, doorl en Paf met Dordrecht la- let vol vanuit de eredivisie be- inst a n h°e Sparta een divisie •t kam hopt te voetballen? :urren ze^:er niet. Ik heb ander- eigen Mr bij Sparta gespeeld en Dian ^ieeft nog steeds een msen plekje in mijn hart. Het is ndiaa nnpathieke club, die ik ?dstrij tang zie degraderen. Vol- oeste: m'J geldt dat voor de mees- top nsen." joden ;rke d Dordrecht '90 kans in Dud-1 Kompetitie? der t bet wel We zijn als vanf vooruit gegaan en je ziet at de club meer is gaan le- hadden we in het begin, het nog slecht ging, 800 d inl houwers, zaterdag zaten er id D op de tribune. En door ge- inval) aankopen - Marco Boog- ?t vai Jicojalink - maakt Dor- Leid it duidelijk hogerop te wil loos i Ve hebben in de afgelopen 'oete wedstrijden al laten zien vijkse r heel wat mogelijk is met et en selectie." het s rd ac We je nog terug bij Quick KV 2 weet. Mijn contract bij ^5 to loopt af, maarzeker nu heids kompetitie gaan spelen ■rv 20 er altijd clubs op de tribu- /KV). scouten. En Dordrecht ziet eboot 00b b°e ib speel. Ik Cerkhf fustig op me afkomen. jom. ['"en weet ik morgen al Roo iet wordt, misschien duurt •reS 0g maanden. Ik zal zeker Bali loader meer ingaan op het ong 1 bet beste aanbod, ik moet e Mol een goed gevoel bij heb- *als dat niet zo is... Quick ER TUSSENIN DE CLUB DE WEEK krijgt sportmateriaal aangeboden Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 Prikkelgeneratoren, Slacht huis, Leidse Spurs, Valderra- ma en Da Vinei. Zomaar een paar namen van teams die in de voorbije jaren deelnamen aan de grootste wilde zaalvoet balcompetitie in de regio, die op donderdagavond in de Leidse Groenoordhal werd ge speeld. Zestien jaar lang al strijden studenten tegen buurt huizen, vriendenclubjes tegen allochtonen en bedrijfsteams tegen veteranenvijftallen. Een bonte stoet van namen, tenues en spelers kleurden de grauwe, grijze, koude vloer die oor spronkelijk voor niets anders bedoeld was dan er koeien op te verhandelen. Tot de bekend ste 'wilden' uit het verleden be horen de profs Alfons Groe nendijk en Hoessie Bezzai, voormalig zaalinternational Mario Faber, eredivisionisten Hans en Herman van Marijk maar ook oud-wethouder Dick Tesselaar. Afgelopen donder dag werd waarschijnlijk de laatste ronde afgewerkt. De deelnemers, dertig teams per seizoen, naar sterkte ver deeld over een A-, B-, en C- groep, namen het asfalt, de slechte belijning, de kapotte doelnetten en verstopte dou ches voor lief en verkozen de Groenoordhal boven de regu liere zaalcompetitie van de KNVB. Terwijl de bond haar zaaltak in de afgelopen jaren geweldig zag afkalven, werd er in de Groenoordhal soms met een wachtlijst gewerkt. Onder die dertig teams bevond zich altijd een groot contingent (ex-)studenten. Die werden na het bereiken van een bepaalde leeftijd de universitaire zaal voetbalcompetitie uitgeknik kerd en zagen in de Groen oordhal een welkom alternatief om met hun (voormalige) stu diegenoten nog een paar jaar door te 'ballen'. De 41-jarige Ronald Preuter behoort tot die groep. Hij maakte alle zestien seizoenen mee. „Voordelen aan deze competitie boven die van de KNVB zijn er zat. Je speelrtelkens op dezelfde Donderdagavond even na elven. De laatste zaalvoetbal Ier in de Groenoordhal verlaat het veld. avond, op dezelfde plek en om dat er acht teams tegelijk klaar zijn en de kantine induiken, is het vaak nog gezellig ook. Ver der heb je niet te maken met van die ongein als boetes en schorsingen. De KNVB zou hier nog een hoop kunnen leren." Deelname is vrijblijvend maar dat neemt niet weg dat het er in de Groenoordhal fanatiek aan toe kan gaan en de term 'wilde competitie' soms ook anders uitgelegd kan worden. Zeker in de periode dat diverse buurthuizen teams afvaardig den, girig het er op donderdag avond heet aan tpe. Een heuse tuchtcommissie werd inge steld. Volgens scheidsrechter Henk Philipse vergt het fluiten voor hem en zijn collega's wat aanpassingen. „Er is wel een verschil tussen fluiten in de A-, B- of C-groep. In de onderste klassen moet je niet te streng fluiten. Anders gaat het van 'hé scheids, 't is geen profvoet bal'." Het succes is vooral te danken aan de laagdrempeligheid van het tweewekelijkse evenement. Een uitkomst voor teams van allochtonen of asielzoekers die de haast ambtelijke aanmel ding bij de KNVB links kunnen laten liggen. Bob van Ooijen, meer dan tien jaar geleden uit de universitaire competitie overgestapt, heeft een uitge sproken mening: „Deze com petitie is al jaren onder meer een bindmiddel voor allochto ne jongeren. Een onderschatte kwaliteit. Ambtenaren die met dure jeugdnota's het wiel op nieuw proberen uit te vinden, zouden hier eens een kijkje moeten nemen." De aanwezigheid van Nenad Pilipovicdie speelt in een FOTO TACO VAN DER EB ploeg met landgenoten uit voormalig Joegoslavië, beves tigt dat beeld. Hij vindt het 'erg leuk' om mee te doen en zijn voetbalkwaliteiten bleven niet onopgemerkt. Inmiddels speelt hij op het veld bij Lugdunum. Sporten in de Groenoordhal behoort binnenkort zo goed als zeker tot het verleden. De laat ste twee reguliere gebruikers, de korfbalbond en de genoem de zaalvoetbalcompetitie wij ken uit naar de nieuwe hal naast zwembad De Zijl. De zaalvoetballers willen in meer derheid Itever blijven. Sjoerd Bronsgeest, voorzitter van de Vrienden van ASC, speelt al tien jaar samen in een team be staande uit docenten van het Da Vinei College. „De Groen oordhal is een prima locatie om te voetballen. Zo'n grote hal is toch uniek. Wij zijn dan al veertig-plussers, maar wat ons betreft mag het nog wel een paar jaar doorgaan. Dat vindt ook Gen de Bolster, een prominent LFC-lid. Hij speelt met zijn zoon in een team. dat met Robin en Mi chael Joordens nog twee gene raties van een familie herbergt. De Bolster: „I Iet is juist de ge moedelijkheid doe ons aan trekt. Iedereen kent de nadelen van de Groenoordhal, maar daar is men na al die jaren wel aan gewend." Het einde werd donderdag met bitterballen, bloemen, bier en kampioensbekers gevierd. De Groenoordhalcompetitie is niet meer. Of toch? Er zijn niet al leen problemen met de opleve ring van de 'Paramaribohal' die al in januari gereed had moe ten zijn, maar de gemeente lijkt zich ook te gaan vertellen in het aantal beschikbare uren als de nieuwe hal eenmaal in ge bruik is genomen. Een woord voerder van de directie van de Groenoordhal legt uit: „Op za terdagochtend zijn hier vijf uur lang, op zes velden tegelijk konballcrs bezig. Bij elkaar is dat dertig uur. Als zij overgaan, zit die nieuwe hal, met maar één speelveld, al aardig vol. En daar moet je de zaalvoetballers nog eens bij optellen. Het is aan de gemeente om daar een oplossing voor te zoeken, maar ik sluit niet uil dat ze weer bij ons terugkomen met de vraag of we niet wat uurtjes kunnen houden." Dat zou de zaalvoetballers niet slecht uitkomen. De Groen oordhal voldoet al jaren niet meer aan de sporteisen van de I moderne tijd maar er blijken nog zat nostalgische bespelers te zijn. 1 LOMAN LEEFMANS GESPROKEN Co Adriaanse in Het Parool: Mijn contract loopt het volgende seizoen af, maar in december, januari lig ik straks slechter in de markt dan nu. Dan krijg je weer van die domme uitspra ken: zie je wel, hij kan het niet op het hoogste niveau. Maar ik kan mijn spelers toch moeilijk opdragen de laatste drie wed strijden te verliezen. Idem: „Niemand heeft gezegd: laten we dat Willem II maar vier pun ten voor een overwinning geven, want het is zo'n klein clubje. We hebben het echt zelf gedaan. Harry van der Laan, spits van FC Den Bosch, In Voetbal To taal: „Natuurlijk ben ik de beste af maker van Nederland. Niet de beste spits. Dat is een verschil. Michael Mo Is is een betere spits dan ik. Ik ben weer een betere afmaker. En neem nou die Cruz van Feyenoord. Als we tien keer in dezelfde positie voor de kee per komen, dan maak ik er meer. Daar ben ik van over tuigd. Oog in oog met de keeper heb ik in Nederland geen gelij ke. Dat is geen verdienste, dat is aangeboren. Idem, over het feit dat hij van af februari geen interviews meer gaf: „Ik ben de man van de boude uitspraken. Zeg altijd wat ik denk. wacht nooit af en weeg geen woorden. En daar kwets ik mensen mee. Ook de spelers van FC Den Bosch. En dat was niet altijd de bedoeling. Tijdens de interviews denk ik daar niet over na. Ik kan dat helemaal uitschakelen. Daarom heb ik besloten om even geen inter views meer te geven. De titel was daar te belangrijk voor. Idem: „Want ik heb nog iets van: even die trainers laten zien dat ze er eigerdijk met z'n allen geen ver stand van hebben. Gooi ze alle maal maar op een hoop, met die eigenwijze praatjes van ze. Allemaal weten ze het zoge naamd heel goed, maar ze laten Harry van der Laan ondertussen wel zeven jaar in de eerste divi sie tikken. Ronald Spelbos in De Volks krant: „Het leven is zó mooi. Ik kan me uitstekend vermaken. Dat was na mijn vertrek bij FC Utrecht ook al zo. Toch heb ik me toen weer laten verleiden door NAC. Nu heb ik me voorgenomen dat ik alleen nog maar iets wil doen in het voetbal, dat ik leuk vind. DIOK-speler Yves Kummer, tevens voorzitter van de atle- tencommissie van het NOL *NSF, in Het Parool: „Ik heb een teringhekel aan het woord netwerken Ik hou van mensen, aan klootzakken heb ik niets. Kees de Haan, interim-voor zitter van zaterdaghoofdklas- ser Zwart Wit '28, in Voetbal Totaal: „Kijk, je hoort dikwijls dat in de Bollenstreek de leukste ploegen spelen. Maar naar men zegt, is het tegelijkertijd ook zo dat sommige budgetten er hoger zijn dan bij menige club uit de Toto-divisie. Ik ken een vereni ging uit de Bollenstreek die jaar lijks tussen de drie en vier ton aan sponsorgelden ontvangt. Idem: „Als je in Katwijk bij Quick Boys komt, zie je ze in de bestuurska mer rondlopen met zilveren plu teus vol paling. Bij ons krijg je een stukje kaas of, als je geluk hebt, een bitterbal. Hans van der Zee in Voetbal Totaal: Toen ik een paar jaar geleden bij Quick Boys werkte, had je te maken met een begroting van ruim een miljoen, die overigens niet alleen rum het eerste elftal maar aan de hele club ten goede kwam. Toch waren wij ook in staat spelers van buiten de ge meente aan te trekken. Wielrenner Lance Armstrong in De Volkskrant: „Vroeger was de Amstel Gold Race voor mij de allermooiste wedstrijd. Weet je waarom? De dag ertui zat ik in het vliegtuig ncuir Amerika. Idem, over doping: „Ik wil het niet bagatelliseren, nuuir voorlopig hebben we het nog steeds over één ploeg. Bo vendien is dit een probleem dat voor topsport in het algemeen geldt. Voor luirdlopen, voor voetbal, voor paardensport. Dat lijkt wel eens vergeten te worden en daar ben ik dus wel cynisch over, want neem maar van mij aan dat dit geen perfecte wereld is. Het is sex, drugs, rock and roll, gokken, cor- ~W run tie. IOC."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23