'Een goede dood verkoopt niet' Gezondheid Veel mensen klagen over slaaptekort Ben Zylicz: „Artsen denken nog te veel in ANNE MARIE VAN DER KOLK Terminale patiënten de kans bieden om rustig en zo pijnloos mogelijk te sterven te midden van hun dierbaren. Een menswaardige dood. Dr. Ben Zylicz, medisch directeur van hospice Rozen heuvel in Rozendaal, bij Arnhem, heeft er zijn levenswerk van gemaakt. Zijn vi sie op stervensbegeleiding is door jour nalist Jasper Enklaar neergelegd in het onlangs verschenen boek 'Terminus, Dr. Ben Zylicz en de kunst van het sterven'. Artsen zijn van oudsher nog steeds ge neigd te denken in termen van genezen. Successtory^ over de mogelijkheden van de medische technologie hebben de mythe gevoed dat dood en sterven bijna tot in het oneindige uit ons gezichtsveld kunnen blijven. Maar is er op deze ma nier nog sprake van 'menswaardig ster ven'?, zoals Ben Zylicz het in zijn boek noemt. Het omschakelen van genezen naar het aanvaarden van de dood is vol gens hem voor veel artsen nog moeilijk. „Tot nu toe betekende dat tegelijk het aanvaarden van het eigen falen." Dus wordt er nog eens een foto gemaakt, an tibiotica voorgeschreven of een infuus aangebracht. „Maar op een bepaald mo ment is dat zinloos en veroorzaakt het alleen maar hoge kosten", oordeelt de van oorsprong Poolse internist en onco- loog. De geneeskunde moet leren zorgen voor terminale patiënten en daarvoor zijn 'creatieve oplossingen' denkbaar. Maar zolang de zorg voor stervenden (pallia- tieve zorg) nog in de kinderschoenen staat, zal de vraag om euthanasie vol gens Zylicz onnodig hoog blijven. Een terminale patiënt met longontste king is niet meer uitsluitend gebaat bij antibiotica die zijn leven verlengen. Een sputumkweek (speekselonderzoek) kan dus achterwege blijven. Zylicz: „Als arts kijk je meer naar de last die de ziekte met zich meebrengt, naar de sympto men." Een terminale patiënt is vaak be- van genezen." De uit Polen afkomstige Ben Zylicz (1955) geldt in Nederland als een van de voortrekkers van de zorg voor stervenden (palliatieve zorg). In een hospice in Engeland deed Zy licz z'n eerste ervaring met de kunst van het sterven op. Zylicz was be trokken bij de oprichting van hospi ce Rozenheuvel in Rozendaal bij Arnhem. Sinds '93 is hij er medisch directeur. Daarvoor werkte hij als internist en oncoloog in ziekenhui zen in Zwolle, Nijmegen en Gronin gen. Onlangs kwam een boek uit waarin hij zijn visie op stervensbe geleiding uiteenzet. nauwd, zodat een arts de benauwdheid moet behandelen en niet de longontste king. Misselijkheid en braken zijn vaak voor komende klachten bij terminale patiën ten. Het kan betekenen dat medicijnen niet goed worden opgenomen. „Dan ga je niet iets in de maag brengen om dat te verifiëren en te kijken of de tabletten nog onopgelost in de maag blijven zit ten", vindt Zylicz. Een andere combina tie en hoeveelheid medicijnen is een praktischer oplossing waar de patiënt meer baat bij heeft. Pijn kan volgens de medisch direGteur van hospice Rozenheuvel bij de meeste stervenden „beheersbaar en draaglijk" worden gemaakt, dankzij een uitgeleen de hoeveelheid en combinatie van me dicijnen die telkens opnieuw worden ge- evalueerd. De energie die vrijkomt als de pijn niet meer overheerst, gebruiken sommige patiënten voor een vertrouwelijk ge sprek met een verpleegkundige of arts. Ook komt het voor dat zij verbroken re laties met familie of kinderen willen her stellen, iets wat ze tot die tijd niet durf den. Voor anderen betekent het verblijf thuis of in het hospice eindelijk rust, in hoofd en lijf. Geen steriele ziekenhuiska mer met ingewikkelde medische appa ratuur en niet langer de onrust van wéér een therapie. Het grote belang van de palliatieve ge neeskunde vindt Zylicz dat mensen hun dood met zo min mogelijk pijn rustig kunnen afwachten te midden van fami lie en vrienden in een warme omgeving. Dat dit niet in alle gevallen lukt weet hij ook uit ervaring. Er zijn mensen voor wie het stervensproces een ware doods strijd betekent. Daarnaast zullen er altijd mensen zijn die overtuigd voor euthana sie kiezen, beseft hij. Dat de palliatieve zorg in ons land nog in de kinderschoenen staat, is volgens Zylicz aan een paar factoren te wijten. Bij de farmaceutische industrie bestaat volgens hem geringe belangstelling voor het ontwikkelen van nieuwe medicijnen voor het bestrijden van pijn. De markt van terminale patiënten is te klein want de stervensfase is relatief meestal kort. Zylicz: „Simpel gezegd: er valt weinig te verkopen, dus wordt er weinig geld in onderzoek gestoken. Ook schort het aan de wetenschappelij ke onderbouwing van de palliatieve ge neeskunde. Zylicz: „De moderne weten schap gaat uit van de meetbaarheid van de uitkomsten. De uitkomst van pallia tieve zorg is een goede dood. Maar het is heel moeilijk waar te nemen of pijn ver andert of vermindert. En een goede dood waarbij iemand rustig overlijdt, is al helemaal moeilijk te meten." Palliatie ve zorg, in een gerieflijk huis, met uit zicht op de natuur te midden van dier baren, dat alles maakt de pijn waar schijnlijk ook draaglijker maar bewijs het eens. Allemaal zaken die lastig in cij fers zijn uit te drukken. Artikelen over palliatieve geneeskunde worden daarom nauwelijks gepubliceerd in vooraan staande medische tijdschriften, merkt Zylicz spijtig op. Hoogstaande medische apparatuur en therapieën die volgens Zylicz weliswaar hoop bieden op genezing „maar nauwe- FOTO CPD HENK VAN HOLLAND lijks een reële kans op verbetering bie den" verslinden geld en maken de ge zondheidszorg onbetaalbaar. Zylicz toont zich geen voorstander van palliatieve zorgcentra die gekoppeld zijn aan ziekenhuizen, een plan van minister Borst. Ziekenhuizen zijn gericht op ge nezen en kortdurende lichamelijke zorg. Het contact met de patiënt en de zorg voor andere dan lichamelijke aspecten sneeuwen noodgedwongen onder. Ook verpleeghuizen vindt hij te grootschalig om palliatieve zorg in onder te brengen. Hij ziet meer in kleine centra met gespe cialiseerde artsen die zich uitsluitend met terminale patiënten bezighouden. Het geld van de overheid kan dan wor den besteed aan de opleiding van artsen in de zorg voor stervenden. Die kunnen hun kennis dan weer aan anderen over dragen. Zylicz verwacht dat op deze ma nier binnen tien jaar een netwerk van deskundigheid zal ontstaan. Bezorgd toont hij zich over de teneur van de euthanasiediscussie in ons land. „Tien jaar terug was euthanasie vooral bedoeld als een handeling in gevallen van echte nood. Nu bepaalt euthanasie ons leven en dreigt het een way of life te worden." Hij is bang voor gewenning bij artsen en in de samenleving en vreest dat euthanasie een steeds bredere toe passing zal krijgen. Wat betekent het voor onze cultuur wanneer artsen in de toekomst in complexe situaties vaker naar euthanasie grijpen, vraagt hij zich af. En hoe zit het dan met de rouwver werking van de nabestaanden? Welke invloed gaat uit van de grote nadruk die tegenwoordig wordt gelegd op de auto nomie van de patiënt tegenover de pro fessionele autonomie van de arts? Is eu thanasie een 'goede dood' wanneer geen behoorlijk ontwikkelde alternatie ven voorhanden zijn? (Terminus, dr. Ben Zylicz en de kunst van het sterven door Jasper Enklaar. Uit geverij Plataan, Apeldoorn, tel.: 055- 5791342. Prijs: 34,50 gulden) MAANDAG 10 MEI 1999 Toekomst na kanker? Hoe richt je je leven in als je hoort dat je kanker hebt? Dat is het centrale thema van een informatiedag op dinsdag 18 mei in het Nederlands Kanker Instituut/ Antoni van Leeu wenhoek Ziekenhuis in Am sterdam. De dag 'Toekomst na kanker' biedt op een veelzijdi ge manier informatie aan ie dereen die direct of indirect met kanker te maken heeft. De bezoekers kunnen bij stands van verschillende orga nisaties terecht voor informa tie en praktische tips. En voor vragen, met name vragen over de periode nè de behandeling. Want eenmaal uit het zieken huis komen thuis veel vragen op. Er is bijvoorbeeld infor matie over verzekeringen en over zaken die spelen bij het weer gaan werken. Maar ook vragen over een zinvolle in vulling van vrije tijd, over voe ding, over vakanties en ten. Schoonheidsspeci geven praktische tips terlijke en lichamelijke ging. Ook zijn er die da themabijeenkomsten, l IEDER NOS-Jou Get the I Kennist Paula L NI Net. over voeding enkanfa, jom nnritiirlp Inlchpirl hpeta-, onduidelijkheid bestaa van 11.00 uur tot 12.30 thema 'voeding en kan centraal. En van 13.30 15.00 uur 'Kanker geha weer aan het werk' voo enten die graag het wei len hervatten tie: Rot Alles kil Kinder) om 17. 17.261 life. The nar De informatiedag heet in de centrale hal op di i de etage van het Nederi Kanker Instituut/Anton Leeuwenhoek ziekenhi mndèk duurt van 10.00 tot 16.1 Voor de themabijeenko graag vooraf aanmekle het Voorlichtingscentn 020-5122991. belangi paaien voor he Aidsvaccin in ontwikkeling „Meet het nou niet te breed uit," waarschuwt prof. dr. A.D.M.E. Osterhaus, verbon den aan de Erasmus Universi teit Rotterdam. De viroloog werkt met zijn team aan een nieuw aidsvaccin, en een eer ste proef met vier apen heeft bemoedigende resultaten ge had. Maar om er definitieve conclusies aan te verbinden is het nog veel te vroeg. „Wij moeten altijd goed uitldjken dat we geen valse hoop wek ken. Binnen de kortste keren denkt men: oh, er komt nu toch een vaccin." Een groter experiment met twintig apen moet uitwijzen of de eerste re sultaten geen toevalstreffer zijn geweest. „Er gloort moge lijk een lichtpuntje," zegt Os terhaus bescheiden. Simpel :egd is het nieuwe vaccin erop gericht dat de zogeheten T-cellen, een onderdeel van het afweersysteem, worden 'geprogrammeerd' om smette T-cellen in in een heel vroeg stadii vernietigen. HlV-geïnfecteerden km grofweg worden verdet Ai twee groepen: de survivors, mensen HIV besmet zijn, lang geen aids mensen die al jaren na besmetting vallen aan aids. de zijnen hebben bij ven met de apen werkstelligen dat term-survivors werden misschien wel het besti we ooit met dit vaccini bereiken", zegt viroloog vreest dat een beschermend vaccin, voor pokken en mazele licht nooit zal den, mede omdat anderlijk is. gen wil ten.Afl hind th Hollyoz Engels Alle die Inform gramm renarts Zo vadi Spelpr ctual Kolff temg in Kampen De Nederlandse uitvinder van de kunstnier, professor WJ. K voor het voormalig ziekenhuis in Kampen. FOTO ANP/KOEN Vt Vernielzucht In het computerblad PC Game- play van december 1998 wordt het spel 'Carmageddon 2' gere censeerd. Het blijkt een zeer ge welddadig spel, waarin voet gangers worden verpletterd en andere weggebruikers in de prak worden gereden. De recen sent kan zich er uren mee ver maken, schrijft hij, en schept er genoegen in alles naar de ver nieling te helpen. Hij voegt er wel aan toe, dat hij zonder pro blemen de overstap naar de ge wone wereld kan maken en zich als oplettend en gehoorzaam burger kan gedragen. 'Iedereen die niet in staat is om het onder scheid tussen een computerspel en de echte wereld te maken zou zijn hoofd eens moeten laten nakijken', is zijn stelling en ge lijk heeft hij. Was iedereen maar zo. Onlangs liep ik langs het Hilde- brandmonument van de beeld houwer Jan Bronner in de Haarlemmerhout. Een van de acht beelden, Buikje, was met zwarte verf besmeurd en inmid dels is het weggehaald. Een ou dere man stond er net als ik be teuterd naar te kijken en vroeg zich hardop af waar die verniel zucht goed voor was. Hij wist het niet, ik ook niet. Een antwoord op vraag waarom mensen vernielingen aanrichten zou fijn zijn, want steeds vaker is het openbaar (kunst)bezit het doelwit van vernielers en tref je op straat vernielingen aan. Ver nielde bushokjes en abri's kom je elke dag en overal tegen. Vernielzucht is niet alleen een verschijnsel van deze tijd. Al in 1973 werd het hoofd van Suzette Noiret, een van de andere acht beelden van het monument, af gehakt en in 1983 werd besloten de oorspronkelijke beelden te vervangen door kopieën, die he laas op hun beurt ook weer het object van vernieling zijn ge worden. Waarom vernielen mensen beel den, grafzerken en andere spul len? De man die het schilderij Cathedra van Barnett Newman in stukken sneed en onherstel baar beschadigde, leed aan een psychose en had de onbedwing bare behoefte het schilderij ka pot te maken, omdat hij er een representant van het kwaad in zag. In de meeste gevallen is de vernieler echter niet psychotisch en heeft hij andere beweegrede nen om tot zijn vernielingen over te gaan. Onlangs hoorde ik een pro bleemjongerezeggen dat hij het gewoon lekker vond om iets in elkaar te trappen, het gaf hem een kick en een gevoel van op luchting. Onzekerheid, afgunst en haat zijn belangrijke drijfve ren, denk ik. De verhalen over de recente gebeurtenissen in Amsterdam-Noord waar hang groepjongeren zonder reden bussen en auto's vernielen, be vestigen dat idee. Die jonge mensen komen op mij onzeker en ontevreden over, maken de indruk gevoelsmatig verwaarloosd te zijn en veel te kort te komen, en zij stralen haat uit tegen de samenleving, tegen hun ouders of iets of ie mand die zij niet kennen, maar wel verantwoordelijk houden voor hun slechte levensomstan digheden. Ik denk dat zij de an dere mensen hun geluk misgun nen en zelf ongelukkig zijn ook al voelen zij het niet zo. Maar misschien kunnen zij weinig anders en is het waar dat haat een goede vervanger is, als je niets hebt om te beminnen of door niemand bemind wordt. Een gemiddeld mens brengt 25 jaar in bed door. Vrou wen slapen langer dan mannen en vrouwen gaan ook meestal eerder naar bed. Maar het gros van de mensen voelt zich niet lekker uitgerust na een nachtje slapen. Bij vrouwen is dat erger dan bij mannen. Ruim zestig procent van de vrouwen klaagt tegen 55 procent van de mannen. Dat blijkt uit vraaggesprekken van bed denfabrikant Auping met ruim vijfhonderd Nederlan ders tussen 20 en 50 jaar oud. Per week slapen we ergens tussen 54 en 55 uur. Veel mensen vallen het liefst op de rechterzij in slaap. De meeste mannen slapen bij voorkeur liggend op de rug in. Bijna zeventig procent van de jongèren tussen twin tig en vijfentwintig jaar voelt zich niet uitgerust na het wakker worden. Naarmate mensen ouder worden, gaat het beter. De logische conclusie is dat mensen vinden dat ze slaap tekort komen. Dat geeft het onderzoek inderdaad aan: één op de drie ondervraagden vindt dat hij te wei nig slaapt. Ook dat gevoel leeft bij jongeren weer veel sterker dan bij ouderen. Ruim veertig procent van de jongeren komt in eigen beleving slaap tekort en bij de ouderen is het een kwart. Slapen mensen dan inderdaad te weinig? Acht uur sla pen haalt bijna niemand. Mannen slapen doordeweeks gemiddeld 6,9 uur en vrouwen 7,4 uur. De mannen gaan tussen elf uur 's avonds en twaalf uur 's nachts naar bed, de vrouwen tussen tien en elf uur. Jongeren, die het gevoel hebben dat ze slaap te kort komen, sla pen het langst, bijna zeven en een half uur. Een van de meest opvallende uitkomsten van het on derzoek is overigens dat veel mensen (bijna veertig procent) vertellen dat ze tegenwoordig korter slapen dan vijf jaar geleden. De oorzaak heeft niets met hun bed of hun matras te maken, maar met werk, studie, stress en het krijgen van kinderen. Als ze ander werk krijgen, een andere studie beginnen, minder spannin gen hebben of als de kinderen de deur uit zijn, dan ge niet men weer meer nachtrust. Hoe mensen de kwaliteit van hun slaap ervaren is een hoofdstuk apart. Soms lijken de feiten niet met elkaar te rijmen. Bijvoorbeeld: een ruime meerderheid voelt zich bij het opstaan niet uitgerust, maar een even grote groep is positief over zijn eigen slaap. Een kwart vindt zijn slaap redelijk, een klein groepje (zeven procent) vindt hem slecht. Weinig slechte slapers, zou je den ken. Maar nee. Want bijna de helft van de slapers meldt regelmatig wakker te liggen of slapeloze nachten te hebben. Vrouwen (ruim 47 procent) slapen vaker slecht dan mannen (ruim 37 procent). Vroeg naar bed gaan helpt duidelijk niet. Slecht slapen komt vooral voor bij ouderen en bij mensen die alleen wonen. Mensen met kinderen melden minder slaapproble men. Bij verreweg de meeste 'slachtoffers' komt wak ker liggen pakweg een keer per maand voor. Twintig procent slaapt twee keer per week heel slecht. Ook hier spelen stress en spanning een rol. Verder zijn er klach ten over geluidoverlast, een koude kamer of een snur kende partner. Verder levert het onderzoek nog een aantal wetens waardigheden. Bijvoorbeeld: mannen hebben vaker last van een ochtendhumeur dan vrouwen. Tweederde van de ondervraagden verslaapt zich nooit. Mannen verslapon zich vaker dan vrouwen, en jongeren versla pen zich veel vaker dan ouderen. Niet iedereen heeft een wekker nodig om wakker te worden. Veertig pro cent wordt wakker, dankzij zijn biologische klok. Die werkt beter naarmate mensen ouder worden. En wat doe je nou in een slapeloze nacht? Het gros van de mensen doet niets, blijft gewoon liggen en probeert in slaap te vallen. Eén op de vijf gaat lezen en 17 pro cent zegt tv te gaan kijken. De meeste ondervraagden doen niets om slapeloosheid te voorkomen. Sommigen drinken een glaasje melk. Mannen denken dat li chaamsbeweging helpt tegen slapeloosheid. Vrouwen nemen eerder een slaappil. KRU IS WOORD-M IN-EEN Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Om schrijving 'dierenverblijf'. Antwoord zou zijn 'stal', maar ingevuld moet worden 'sta' of 'tal'. Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Niemendal: 4. teelt; 7. springbron-, 9. plaaggeest; 11. schijf vis; 12. kookgerei; 13. wijsje; 15. plattelandsgemeente; 16. soort hert; 18. ver bouw; 19. ingewand; 20. trottoir; 22. bosgod; 25. rustig; 27. korrelig sneeuwijs; 28. mannetjeshond; 29. zuiver; 31. zefkant; 32. insect; 34. gewas; 35. monsterlapje. Verticaal: 1. Vloed van woorden; 2. ogenblik; 3. schrander-, 4. windrichting; 5. grondsoort; 6. delfstof; 8. sprakeloos; 10. betrekkelijk; 12 staatkunde; 14. drinkbakje; 15. naaldboom; 17. mooi; 18. rivier in Duitsland; 20. kleverige voeistof; 21. deel v. h. oor-, 23. graanafval-, 24. deugniet; 26. vogel; 29. suikerpalm; 30. oevergewas; 32. knaagdier; 33. jong schaap. HEINZ een patiënt te behande een door hemzelf ontu s var kunstmatige nier. Heti og e( allereerste stap in het g y n€ van kunstorganen, een ze te belangrijkste ontwikkei [et in de geneeskunde van jerer twintigste eeuw. jat q Het ziekenhuis waar K( wat uitvinding deed, werdi wet€ gesloten. Nu dreigt hei bouw gesloopt te word: en verpauperde, maar aut ke complex moet plaat a ken voor een verpleegt: jr met 140 bedden. Het w we pleegtehuis kost 30 mill j.se gulden. Inpassing vanl aar de pand in de nieuwbo 1 ^g plannen kan wel, volgt ma directie van initiatiefne jn zj: zorgcentrum IJsselheei j. maar dat kost 2,3 miljo den extra. En dat wil he centrum niet ophoeste het Kamper gemeentebè/Qf houdt vooralsnog de hi de knip, tot groot verdr g een groot deel van de li ,0 M bevolking. Co,, e lijr Kolff onderscheidingen Begin 1950 emigreerde Kolff naar de Verenigde Staten. H ving in totaal twaalf eredoctoraten aan universiteiten ove JQ hele wereld en kreeg meer dan honderd internationale o: scheidingen. In 1990 riep het Amerikaanse tijdschrift 'Lif J1"15 Nederlandse Amerikaan uit tot één van de honderd belai J ste personen van deze eeuw. Anno 1999 krijgen dagelijks de hele wereld honderdduizenden mensen een medischl handeling die zonder het werk van Kolff niet mogelijk zo geweest. Jaarlijks worden 2,5 miljoen hartoperaties uitge 10 waarbij ruim de helft van de mensen gebruik maakt vant hartlongmachine waarvan de eerste versie door Kolff is o1 pen. De Nederlandse uitvinder van de kunstnier, professor W.J. Kolff (88), wil het voormalige stadsziekenhuis in Kampen van de slopershamer redden. Het uit 1916 stammende ge bouw van architect Willem Kr omhout, waar Kolff in 1943 de eerste kunstmatige nier ter wereld ontwikkelde, moet blij ven staan als een monument voor de internationale medi sche wetenschap van de twin tigste eeuw. De hoogbejaarde professor, die in 1950 naar de Verenigde Staten emigreerde en wereldwijde erkenning ver wierf als pionier op het gebied van kunstmatige organen, zei dit in Kampen aan het begin van een rondreis door Neder land. Kolff is op verzoek van zijn Engelse biograaf P. Hei- ney op toernee langs belang rijke plaatsen uit zijn leven. Hij is deze week in Kampen, waar hij van 1941 tot 1950 werkte als internist. In 1943 lukte het Kolff in het Kamper stadsziekenhuis met succes AZOV A&Z PAAX SYAArt>£a-/C£A/£A/ Specialist Ben Zylicz over de noodzaak van stervensbegeleiding

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14