Diabetesclub in voortbestaan bedreigd Regio vrt >er Biokweker zet deur open voor publiek oedhulp Rijnland is Ogende week beperkt I co cc Zoeterwoude past omstreden flat aan JIDAG 10 MEI 1999 chef erna straatsma 071-5356437.plv -chef 1udy nihof, 071-s356416 kers in nood in Klinkenbergerpias eest Twee ervaren sportduikers zijn zatermiddag in de pnbërgerplas ernstig in de problemen geraakt. De 30-jarige •naar en 33-jarige Leiderdorper maakten om ongeveer r voor vijf een duik van twintig meter diep. maar na een Alpherijer ging een van de zuurstofapparaten stuk. De tank was >ok. een minuut leeg. De duikers zijn vervolgens met zijn C ,en op één zuurstofapparaat naar boven gegaan. Dat is vol- e't hiï de politie vermoedelijk zo snel gebeurd, dat zij de zogehe- )nstratifjssonziekte (of duikersziekte) opliepen. Die ontstaat als ie- fl te maken krijgt met een te snelle wisseling van hoge naar %uk. De duikers zijn per ambulance naar het LUMC-zie- oeder tjS gebracht. Inmiddels zijn zij zonder ernstig letsel uit het ïtendeL^yis ontslagen, sn nief Op j 0™8%)terdieven aangehouden doordfcwouDE De politie betrapte in de nacht van zaterdag op :t?". ffeg twee Rotterdamse jongens die in Leiderdorp een scoo- e skiërïdden gestolen. De twee, 19 en 15 jaar, werden bij een con- laat daop de Europaweg in Zoeterwoude aangehouden. Ze liepen •llopenfeen scooter over de weg en vertelden dat dat hun voertuig hemiJestolen en dat ze hem hadden teruggevonden bij het NS- t wel njn in Leiden. Via het kenteken trad de politie in contact agensïe geregistreerde Leiderdorpse eigenaar. Die ontdekte op i zondfcoment dat zijn scooter niet meer voor de woning stond, ikt te [bleek dat een vriendin van de eigenaar met de scooter derwefliet NS-stationa was gereden, waar de twee jongens het lan doliig uit de stalling hadden gestolen. ree gewonden bij ongeval irp« Twee gewonden waren er zaterdagmorgen als ge- een aanrijding tussen een motor en een auto op de it Snoepweg in Leiderdorp. Een 29-jarige Leiderdorpse «rijder liep beenletsel op en een 60-jarige Leiderdorpse au- ïr l# jibst is met onbekende verwondingen naar het Leidse ï-ziekenhuis overgebracht. Het ongeval had plaats op de er®* met de provinciale weg nabij de A4. De auto, die linksaf l)ud Ade wilde rijden, gaf de motorrijder geen voorang. De |r kwam vanaf de A4. reker garagebedrijf opgepakt choten De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon- beztxen 19-jarige Hagenaar betrapt bij een inbraak in een gara- De ti lrijf aan de Voorschotense Rouboslaan. De politie kon de lar dif lanhouden nadat het inbraakalarm was afgegeaan. Drie gte va e mannen wisten te ontkomen. In het bedrijfsgebouw wa- erplai verse goederen al klaargezet om mee te nemen. >ij zi 'gevïi ihond aangezien voor drenkeling ILi De politie, de KNRM en de Katwijkse reddingsbrigade »n gistermiddag de zee voor de Katwijkse Boulevard uren- indeli rer8ee^s afgezocht naar een drenkeling. Vermoedelijk heb- dcenh UI^ers een zee^on(^ aangezien voor een mens. Zij meldden het middaguur dat zij een drenkeling hadden waargeno- ii zee, voor de post van de Katwijkse surfclub. Een Jange ictie leverde niets op. Ook een helicopter van de KLPD was kken bij de reddingsoperatie. Toen om half vijf de mede- kwam dat er zondagmorgen een zeehond was waargeno- jing men er vanuit dat de surfers dit dier voor een drenke- adden aangezien. De zoekactie werd om half zeven ge- echt. Rechter veroordeelt Leidse projecteleider De in Leiderdorp gevestigde Diabetes Jeugd Club wordt in zijn voortbestaan bedreigd door de recente voorwaar delijke veroordeling van een projectleider wegens onge wenste intimiteiten. De DJ-club is een landelijke organi satie met 2300 leden. De projectleider, een Leidse psy chotherapeut, was door een 18-jarig meisje aangeklaagd na een bio-energetische ademhalingsoefening. leiderdorp afke van der toolen dens een zogeheten kaderweek- Bij zo'n oefening legt de thera peut de' ene hand op de borst en de ander op de buik. De be doeling daarvan is een bewust wording van de ademhaling, waarmee stress kan worden be streden. Het incident dat leidde tot de voorwaardelijke veroor deling vond plaats in 1996, tij- einde in Limburg. Daarin leren oudere kinderen hoe ze 'de kleintjes' bij activiteiten van de club moeten begeleiden. Voor zitter J. Gosen van de DJ-club: „Dit meisje raakte in het groepsproces vanwege per soonlijke omstandigheden be hoorlijk overstuur. De project leider heeft toen, in het bijzijn van andere begeleiders en kin deren, deze ademhalingsoefe ning met haar gedaan.'" Aanklacht De patiënte diende vervolgens een aanklacht in, omdat ze de oefening als bedreigend onder ging. Het bestuur van de DJ- club heeft daarop de Leidse projectleider drie maanden ge schorst. Hij werkt nog steeds voor de organisatie, maar niet meer direct met jongeren. Ook zijn in 1996 de sponsors en me dewerkers ingelicht, maar 'om de privacy van het meisje en de leider te beschermen' niet alle ouders. De DJ-club heeft vol gens Gosen inmiddels het pro gramma zo aangepast, dat de bio-energetische oefening niet meer wordt toegepast en de kinderen grondiger worden voorbereid op wat ze te wach ten staat. Gosen: „De DJ-club organi seert activiteiten zoals een spooktocht op Pampus. Hart stikke spannend natuurlijk en die spanning is van invloed op de suikerziekte. De kaderleden - de oudere kinderen - worden getraind om de jongeren op te vangen. Maar dan moet je wel weten hoe je zelf in elkaar zit, ook als suikerpatiënt. Vandaar die weekeinden." De rechter oordeelde onlangs dat het feit dat het meisje de projectleider heeft aangeklaagd, erop wijst dat zij zijn handelin gen onvrijwillig heeft onder gaan. Ook stelde de rechter dat de DJ-club als professionele or ganisatie beter had moeten we ten. Met het eerste is voorzitter het 'eigenlijk niet' eens, hoewel hij het betreurt dat het meisje zich klaarblijkelijk onveilig heeft gevoeld. Maar over het tweede punt zegt hij: „Dat had den we misschien beter moeten inschatten. Toch denken we niet dat de veroordeling terecht is." Een tweede aanklacht, van een kind dat zich verbaal door dezelfde projectleider bedreigd voelde, is door de rechter afge wezen. Volgens Gosen ging het hierbij om vragen van persoon lijke aard. De DJ-club wankelt nu op zijn grondvesten, omdat de Leidse psychotherapeut een spilfiguur is en niet zomaar te vervangen. „Hij is vrijwel de enige die ervaren is met het werken met deze kinderen. Er zijn inmiddels wel twee kader leden die zijn doorgegroeid, maar dat is een te smalle ba sis." De DJ-club bestaat nu vijf jaar en heeft in die tijd meer dan de helft van de jeugdige suikerpatiënten aan zich ge bonden. De veroordeelde pro jectleider is sinds de oprichting aan de organisatie verbonden. 0rp rldorp clii t eling spoedeisende hulp Rijnland Ziekenhuis in is volgende week (19 mei) van 7.30-17 Alle huisartsen heb- verzoek gekregen om 'isende patiënten die dag sturen naar andere zie len. De hele week van 17 en met 21 mei is het behandel- en traumaka- voor de spoedeisende leperkt, wat kan leiden tot wachttijden. maatregelen zijn nodig afdeling vanwege de renovatie van het zie- de c Dde n kenhuis verhuist naar een tijde lijk gebouw. De afdeling spoed eisende hulp is de eerste die naar het wisselgebouw wordt verplaatst. De komende tijd volgen de poliklinieken ortho pedie (20 mei), chirurgie (25 mei), de afdeling fysiotherapie (26 mei). Op 27 mei verhuist de zogeheten wisselunit, die be staat uit de poliklinieken plasti sche chirurgie, revalidatie, neu rochirurgie en radiotherapie. De spreekuren voor deze af delingen en poliklinieken zijn* beperkter dan normaal, maar wel telefonisch bereikbaar voor spoedpatiënten. hillegom irene nieuwenhuüse Vijf jaar geleden dacht hij er nog aan om zich langzaam maar zeker terug te trekken uit z'n bedrijf, de firma J.G. Hooge- veen en Zonen. Maar toen hij werd gedwongen zijn kwekerij Lentevreugd in Wassenaar te beëindigen, verzette hij de ba kens radicaal. Hij begon twee jaar terug in het voormalige proefbedrijf 'De Zuid' in Hille- gom een biologisch bloembol- lenteeltbedrijf. Het is het enige bedrijf in de Duin- en Bollen streek waar de volledige pro ductie uit biologische teelt be staat. Jan Hoogeveen (52 jaar) heeft de dagelijkse leiding van het bedrijf. Zijn broer Leen heeft onder de naam Flower Farm nog steeds een deel van het Wassenaarse bedrijf onder zich, terwijl diens zoon Jan (28 jaar) en zijn vriendin Anette hem weer in Hillegom assisteren. Sinds kort zet hij gedurende vier middagen per week de deuren van zijn bedrijf open voor het publiek. Een kleine ex positie en een rondleiding ge ven belangstellenden een idee van wat een biologisch bedrijf nu eigenlijk is. Anette leidt de gasten rond. Op het Hillegomse bedrijf wordt op grote schaal de zoge heten 'biobol' geteeld. Chemi sche bestrijdingsmiddelen en kunstmest worden hier niet ge bruikt en de bollen krijgen daarom het EKO-keurmerk, net zoals bij biologische levensmid delen. In Nederland heeft deze teelt op 17 hectare grond plaats, waarvan Hoogeveen 5,5 hectare onder beheer heeft. „Toen ik hier in augustus 1997 begon wist ik dat dit een gat in de markt zou worden, maar ik denk dat de echte slag nog moet komen. Nu gaan al onze bollen nog naar het buitenland. De Nederlander heeft over het algemeen overal de mond van vol, maar is niet altijd bereid meer te betalen voor een biolo gisch geteeld product. Albert Heijn heeft onlangs wel belang stelling getoond, dus het gaat de goede kant op." ,Als je geen initiatieven neemt in het leven kom je er niet. Maar", vervolgt hij gedre ven, „als ecologisch en econo misch niet hand in hand gaan, kun je het wel schudden. Na tuurlijk moet de consument voor de biobol meer betalen. Er zit dertig procent meer arbeid in onze teeltmethode." Zijn neef Jan licht de verschillen tus sen de gangbare en de biologi sche teelt toe. De biobollen worden, als ze in oktober wor den gepoot, niet bemest met kunstmest. Stalmest en 'bloed- meelkorrels' (slachtafval) zijn dan de natuurlijke bemesting. De velden worden bij De Zuid in de wintermaanden ter bescherming tegen de vorst royaal afgedekt met stro. De an dere telers halen dit materiaal er in het voorjaar af, terwijl het op de velden van het biologi sche bedrijf blijft liggen als on kruidbestrijder. Om de bollen te beschermen tegen ziekten, de zogeheten gewasbescher ming, gebruikt De Zuid in te genstelling tot de traditionele bedrijven zeewierextracten. In het voorjaar moet een eco logische teler meer dan zijn col lega's de velden nalopen op zieke exemplaren, het zogehe ten ziekzoeken, en die verwij deren. „Je bent dus meer tijd kwijt", is de simpele constate ring. Hoe het experiment gaat uit pakken, merken de twee Hoo- geveens deze zomer als voor het eerst de bollen van het ge hele terrein worden gerooid. „Als blijkt dat het over twee jaar niet haalbaar is, moeten we misschien de bakens weer ver zetten of hier en daar toch wat concessies doen", stelt Hooge veen. Neef Jan denkt echter dat het risicofactor vrij klein is. „Natuurlijk kan er iets misgaan, maar de andere telers lopen ook risico. Toen het verleden jaar zo lang nat was, hadden ze enorme schadeposten. Je moet Jan Hoogeveen bij een van de slootkanten rond de velden. Volgens het principe van het biologische bedrijf kunnen in deze stroken weer wilde planten groeien. foto dick hogewoning bij een experiment als dit er voor honderd procent in gelo ven en er vervolgens voor hon derd procent voor gaan." Het ligt voor de hand dat bei de Hoogeveens het zogeheten agrarisch natuurbeheer als een logisch onderdeel van hun werkwijze zien. Deze samen smelting van agrarische be drijfsvoering en natuurbeheer is voor beide telers een noodza kelijke ontwikkeling. Het houdt ondermeer in dat de kweker niet alleen bezig is met z'n ei gen 'straatje', maar zich ook in zet voor de natuur in en om zijn velden. Zodat slootkanten rond de bollenvelden weer hun oorspronkelijke planten krijgen en dat heggen en hagen (weer) een onderdeel van het land schap worden. Hoogeveen tot slot: ,,Als kweker sta je nu een maal dicht bij de natuur." De openingstijden van Hooge veen 'De Zuid' zijn op woens dag tot en met zaterdagmid dag tussen 14 en 17 uur. De rondleidingen zijn om 14 en 15.30 uur. Informatie via tele foonnummer 0252-523138. Warmond bang voor lelijk uitzicht op 'muur huizen' Poelgeest warmonp/oegstgeest connie van uffelen Warmond vreest voor een slecht uitzicht op Poelgeest. Ze wil dat er een bomenrij komt die de nieuwbouw in Poelgeest gaat afschermen. Wethouder J. van de Velde (Progressief War mond) wil voorkomen dat er vanaf de brug naar Warmond en vanuit de polder zelf tegen een 'muur van huizen' wordt aangekeken. „We willen dat de bebouwing op de een of andere manier wordt 'ingepakt'. Dat de nieuwbouw uit het zicht raakt door een bomenrij", zegt Van de Velde. Volgens Van de Velde is er nog niet over bomen gesproken en wacht Warmond op een be stemmingsplan waarin de groenstroken rondom de nieuwbouwwijk zijn opgeno men. „Het probleem is dat Oegstgeest zo lang over het be stemmingsplan doet." Volgens een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest hoeft Warmond niet te vrezen voor een slecht uitzicht omdat de gewenste bomenrij al is op genomen in een landschaps plan van de gemeente. Volgen de week voert Oegstgeest met Warmond overleg over dit plan. Dat het bestemmingsplan zo lang op zich laat wachten heeft volgens Oegstgeest te maken met onduidelijkheid over de si tuatie rondom de jachthavens Poelgeest en Welgelegen. Om dat er nog besprekingen met de betrokkenen van de jachtha vens plaatsvinden, verwacht zij voor de zomer voldoende dui delijkheid over het gebied te hebben. Oegstgeest nam eind juni vo rig jaar een voorbereidingsbe- sluit voor het gebied en had voorzien dat het bestemmingv plan eind '98 in procedure kon worden gebracht. Onlangs heeft zij het voorbereidingsbe sluit echter 'verlengd' vanwege beide jachthavens. X O LU Cl Ze willen niet bij Leiden, maar toch zijn de burgemeesters van Zoeterwoude en Warmond bereid om samen met Bram Peper te praten over gemeentelijke herindeling. En de hangjongeren in Zoeterwoude moeten over een groot uithoudingsvermogen beschikken. Want de 'mobiele hangplek' laat op zich wachten. De Hoeksche Waard. Dat klinkt naar hoekige mannen en vier kante vrouwen, onverzettelijk in hun rechten en onvoorwaardelijk in hun plichten. Geen wonder dat dit stuurse volkje de uitnodiging van minister Peper voor een 'ron detafelgesprek' over gemeentelij ke herindeling geen tweede blik waardig keurde. „Ronde tafels? Dat leidt maar tot klets", zeiden zij tot elkaar. En Peper kon in zijn eentje aanschuiven. Dat was wat eenzaam, vandaar dat de ministeriële secretaris zo'n zelfde uitnodiging deed uitgaan naar - ons. Naar de gemeenten in deze regio. Mooi. Een uitstekende gelegenheid om de wereld te to nen wat voor jongens en meiden van stavast we hier wel niet zijn. Mooi niet dus. Jammer maar waar: onze voor hoede geeft bepaald geen blijk van ook maar enige Hoeksche Waardse waarachtigheid. Neem nou Ineke van der Wel. De burge meester van Warmond (5.000 inw.), u weet wel, dat dorpje dat maar niet kan beslissen of er een supermarkt moet komen of niet. „Een rondetafelgesprek? Ach, als "■F? Graffiti vormt ook in Voorschoten een groot probleem. Als het om overheidsgebouwen gaat, worden de teksten in het kader van het ontmoedigingsbeleid zo snel mogelijk verwijderd. De gemeente wil dat bedrijven deze aanpak overnemen. Voorlopig is dat echter niet het geval. Aan de Wijngaardenlaan staat al wekenlang deze tekst. Onder een reclamebord van makelaarskantoor Clingendael, dat daarin zo snel mogelijk verandering wil zien. „Het heeft absoluut niets te maken met reclame voor ons. Het gaat om een zwart vlak dat zomaar is ingevuld. Het ziet er erg rommelig uit. Er zou gewoon reclame moeten komen, zodat er geen plaats meer is voor graffiti", aldus een woord voerder van de makelaardij. De tekst van de graffiti-spuiter suggereert gek genoeg bijna hetzelfde: 'anti stain' (tegen vlekken). foto loek zuyderduin Bram dat nou gezellig vindt. Wat zeg je? Bang om bij Oegstgeest te worden gevoegd? Welnee gekkie, dat hoeft toch helemaal niet. Dat gebeurt zomaar niet hoor." Eh... maar waarom dan aanschui ven, mevrouw de burgemeester? Dacht u dat het een gesprek wordt van het soort 'ontspannen kennismaken onder het genot van een goed glas wijn'? Nee, dan Amy Koopmanschap. De burgemeester van Zoeterwou de (8.500 inwoners), u weet wel, dat dorpje dat de ruimte heeft om wel 50.000 mensen te herbergen, maar per se niet groter wil groei en. „Een rondetafelgesprek? Tja, als ik word uitgenodigd, wil ik best gaan. Dan hoor ik daar wel wat de bedoeling is. Bang om bij Leiden te worden gevoegd? Joh, als de dood. Maar dat weten ze in Den Haag allang, hoor." Nogmaals: waarom dan toch aan schuiven, mevrouw de burge meester? De ronde tafel van Peper leidt nu al tot klets. In de remise Het openbaar vervoer kan gebrui kers maar zelden in vervoering brengen. Vertragingen zijn aan de orde van de dag en het gebeurt nogal eens dat bepaalde ritten ge woon vervallen. Is het de laatste van de dag dan is het jammer maar helaas, maar er is altijd wel een nianana, zoals de Spanjaar den zeggen. In Zoeterwoude ma ken ze het echter wel heel erg bont. De tot mobiele hangplek omgebouwde stadsbus uit Hee renveen, die half april zou gaan rijden, gaat in werkelijkheid pas in juni de straat op. Sta je daar als hangjongere te wachten om te worden opgepikt, is in geen velden of wegen een bus te bekennen. Van halte of container is geen sprake, dus sta je daar in weer en wind. Overgele verd aan de elementen en vooral aan de grillen van de gemeente en de door Zoeterwoude ingescha kelde stichting Bovos Welzijns- projecten in Zoetermeer. Zonder onderdak, zonder telefoon, zon der aandacht. Het is om gek van te worden. Heb je je daarvoor laten ombouwen tot hangjongere? Het is stank voor dank dat je een nieuw argument hebt aangedragen tegen herinde ling. Zoeterwoude heeft dankzij jou immers al de nodige overlast en hoeft die niet meer te importe ren, zodat Dorp en Rijndijk ook in dit opzicht kunnen zeggen een volwaardige gemeente te vormen. In plaats van eindelijk eens riant plaats te kunnen nemen in een luxe voertuig met tafels, stoelen, een computer, een keukentje en sport- en spelmateriaal moet je het doen met een jongerenwerker die op de step, op de fiets, op skates of in de auto naar je op zoek is. Inventariseren van de problemen en de plekken waar de jeugd zich ophoudt, zo heet dat dan. Alsof je al niet genoeg hebt staan schreeuwen en van je aan wezigheid hebt blijk gegeven, moet je ook nog eens wachten op wat een klankbordgroep ervan denkt. Op die manier wordt het nooit wat met het openbaar ver voer en blijft die hangbus in de re mise staan. In Zoeterwoude moet je dan ook over een ongelooflijk uithou dingsvermogen beschikken om als hangjongere nog toekomst te AFKE VAN DER TOOLEN JAN PREENEN ZOETERWOUDE JAN PREENEN Zoeterwoude heeft besloten het omstreden appartementen complex op de hoek van de Van Swietenstraat/Van Alkemade straat verder aan te passen. In een poging de omwonenden te gemoet te komen, is een extra kamer op de vierde bouwlaag vervallen. Deze kamer werd be schouwd als een soort marke ringspunt voor de wijk. Het complex blijft nu beperkt tot drie bouwlagen. Eerder besloot de gemeente om een onder grondse parkeergarage aan te leggen om zoveel mogelijk speelgelegenheid te sparen. Bewoners van de wijk West- wout in Zoeterwoude blijven echter van mening dat de ap partementen er helemaal niet moeten komen. Zij hebben be sloten om de politieke partijen te gaan bestoken Dat gebeurt op korte termijn, omdat op 3 juni in een commissievergade ring de vraag aan de orde komt of de procedure tot verlening van een bouwvergunning kan worden gestart. „Die dreiging hangt nu als het Zwaard van Damocles boven ons hoofd. Als de politiek daarmee instemt wordt het voor ons wel erg moeilijk", aldus D. Beekhuizen, woordvoerder van de tijdelijke bewonerscommissie Kamele on-locatie De gemeente wil op de plek waar nu nog het gebouw staat van de teken- en schildersgroep Kameleon woningen neerzetten voor een- en tweepersoons huishoudens en dan met name voor ouderen. Volgens het col lege wordt deze gestapelde bouw ongeveer negen meter hoog. Met de extra kamer op de vierde bouwlaag zou dat elfen eenhalve meter zijn geweest. „De omringende woningen hebben een nokhoogte van on geveer negen meter. Het ge bouw zal dus niet boven de omgeving uitsteken", aldus het college in een brief aan Beek huizen. Omwonenden zijn het daar niet mee eens. Tijdens een be wonersavond bleek dat zij zich nog altijd ergeren aan de 'over vaJtactiek' van de gemeente. „Men verbaast zich er over dat een bestemmingsplan zo ge makkelijk kan worden veran derd. Als je een dakkapel wilt aanbrengen, kan dat vaak niet. Dan wordt gesproken over het aantasten van het dorpse ka rakter. Dat is toch duidelijk me ten met twee maten. We heb ben al twee lelijke gebouwen in onze wijk. Aan zo'n derde, do minerend complex hebben we echt geen behoefte", zo ver woordt Beekhuizen de mening van de buurt. „De stemming is heel duidelijk: handen af van Kameleon en niet bouwen." Wethouder J. Stuijt (Frogres sief Zoeterwoude/volkshuisves ting) zegt op zijn beurt geen en kele mogelijkheid te hebben om buiten de bebouwde kom te bouwen. De bewoners komen vrijdag avond 28 mei opnieuw bijeen om over de acties tegen het ap partementencomplex te praten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13