WN steunt bezorgde bewoners Zomerse taferelen aan de Zegerplas in Stadswachten raken ingeburgerd in Alphen J Lagere eis tegen verdachte van kraak in Zwammerdam Rijn Veenstreek duister verkeer®*™ Mooi weer, maar minder fietsers Ouderen hebben vrfde over geld en vervoer MAANDAG 10 MEI 1999 -iDAG Voetballer mishandeld alphen aan den rijn Een 54-jarige Alphense voetballer is zater dagavond op het voetbalveld aan de Sportlaan in zijn woon plaats mishandeld door een teamgenoot. De twee hadden eer der die avond al onenigheid. Toen ze op het terras zaten bij de kantine, kreeg de Alphenaar een elleboogstoot in het gezicht in aanwezigheid van het hele team. De politie maakt proces-ver baal op tegen de Alphense verdachte. Ruzie loopt uit de hand alphen aan den run Een Alphenaar (18) is zaterdagavond tegen half zeven op de Kalkhovenweg mishandeld door een 52-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer reed met zijn auto over de Kalk- ovenweg in de richting van de Koperweg. Bij een wegversmal ling verleende de 52-jarige geen voorrang en moest de 18-jarige hard remmen om een botsing te voorkomen. Hij stuurde naar links om de man op zijn fout te wijzen. Die keerde vervolgens zijn auto en zette de achtervolging in. Beiden stopten en er ont stond een vechtpartij waarbij de 18-jarige klappen in het gezicht en schoppen tegen zijn been kreeg. Daarna stapte de verdachte in zijn auto en reed op het slachtoffer af. Hij moest een sprong maken om niet te worden geraakt. Aan de hand van het kente ken kon de politie de verdachte aanhouden. Volgens hem had het slachtoffer juist een agressieve houding aangenomen. Speedboot ontploft in Woubrugge woubrugge Een speedboot is gistermiddag op de Woudwete ring in Woubrugge ontploft. De 34-jarige Nieuwkoopse eigenaar had net getankt toen de motor bij het starten ontplofte. De man bleef ongedeerd, maar zijn boot vatte vlam. Met een blusappa- rataat van een nabijgelegen tankstation probeerde hij de brand te blussen. Uiteindelijk bedwong de brandweer het vuur. Bandendief slaat toe roelofarendsveen Een 67-jarige inwoner van Roelofarendsveen heeft zijn personenauto gisterochtend op een stapel tegels te ruggevonden. De vier banden en de sportieve vijf-spaaksvelgen ontbraken bij de auto die op het pastoor Onelplein stond. Bedrijf in De Hoeksteen niet gewenst runsaterwoude saskia buitelaar Van het weggetje maken 110 leerlingen van de basisschool, dertig kinderen van de peuter speelzaal en veertig van het kin derdagverblijf gebruik. „Rond de tijden dat zij naar school en naar huis gaan, of worden ge bracht, is het er een drukte van belang", schrijft de verkeers- consulent van Kinderen Voor rang. „Op deze momenten is op dit weggetje van 3, 75 meter breed dan ook geen plek voor andere gebruikers." Uit veiligheidsoverwegingen besloot de gemeente eerder al om een stoep van twee meter neer te leggen en die met een hek te scheiden van de weg. De verkeersconsulent verwacht dat de kinderen en hun ouders daar niet genoeg aan hebben en toch de weg gebruiken. „Daarbij zijn kinderen geen kleine volwassenen. Ze hebben een beperkt uitzicht en concen tratievermogen, kunnen moei lijk afstand en snelheid schat ten en geluid lokaliseren. Ie kunt hen daarom niet met een complexe verkeerssituatie op schepen. Bovendien spelen zij niet op afgebakende momenten of specifieke plaatsen, maar ook onderweg. Voor iets anders hebben zij dan geen aandacht." Kinderen Voorrang verwacht verder dat de groei van het be drijf in de toekomst een toena me van het verkeer betekent. Maar ook dat het bedrijf over enkele jaren wellicht uit zijn jasje is gegroeid en moet ver huizen. In dat geval heeft het Vink verwacht dat de ge meenteraad de bezwaren onge grond verklaart. „Het is jam mer, want zoiets roept irritatie en wrevel op en dat moet je niet hebben in zo'n dorp." De be zwaarmakers kunnen hun pro test volgende week in de com missie ruimtelijke ordening toelichten. Vink overweegt om voor die tijd alvast met hen te praten. den haag persbureau cerberus Een 25-jarige man uit Woerden die in hoger beroep was gegaan tegen een veroordeling voor diefstallen in Bodegraven en Zwammerdam, heeft zijn kans bij het Haagse gerechtshof la ten lopen door niet te verschij nen. Zijn advocate kwam wel opdagen, maar die kon weinig voor haar cliënt doen omdat hij haar niet had gemachtigd. De eis tegen de verdachte was vijf maanden cel waarvan één voorwaardelijk. Samen met een plaatsgenoot had de Woerdenaar op 10 april 1997 ingebroken in het pand van de Bond van Poeliers en Wildhandelaren aan de Steek- terweg in Zwammerdam, waar ze de kluis weghaalden. Die- chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv -chef marieta Teleskibaan in Amerikaanse sferen alphen aan den run saskia buitelaar Palmbomen en hangmatten be wegen in de wind op het zonni ge zandstrand. Vanaf het terras van het beach house komt de geur van gegrilde spareribs en het swingende geluid van een bongo-band. En op het water bedwingen snelle jongens en meiden op hun wake-boards de golven van de.... Zegerplas. Ja wel, wat tot voor kort een rus tiek Hollands plassenlandschap was, is met de komst van Wet 'n Wild in Amerikaanse sferen ge huld. Alles kan en alles mag, is het uitgangspunt van de water ski, foods en fun-formule. De feestelijke opening van de teleksibaan en van het beach house bood zaterdag een voor proefje op het feestgewoel dat hier de komende zomers dage lijks losbarst. Enige honderden Alphenaren kwamen een kijkje nemen bij de nieuwste uit gaansgelegenheid in hun woonplaats. Niet alleen de trendy (oudere) jongeren (zon nebril in het haar of nonchalant bungelend aan één pootje tus sen de gestifte lippen, mobieltje in de kontzak), maar ook ou ders met kinderen en stelletjes van alle leeftijden. Want iedereen voelt zich hier lekker, weet Martijn van Scher- penzeel, één van de twee ex ploitanten. „We hebben een unieke Amerikaanse menukaart en dito bartenders. Mensen kunnen barbecuen op het ter ras of met een gigantische cocktail in de jacuzzi duiken. Honden lopen door het restau rant, kinderen dansen op tafel en je kunt natuurlijk waterski en. Hier heb je een vakantiege voel, er hangt een bijzonder sfeertje. Ik zeg dit niet omdat wij de eigenaars zijn, maar zo iets heb ik nog nooit gezien." Scherpenzeel is niet de enige die zijn ogen uitkijkt. Het pu bliek heeft zich geïnstalleerd op - - - - V -11 As***#**6®» Homma uit Alphent spierballen ook. week geklust en stiï tennis", vertelt hij |jè poli tussen demonstratiLjSSonz wen opstropend, r met mijn partijtje d[ hij zijn moeder 1 Ook de wachtendeluqïs c steiger komen nief vragen uit. Op i woordgrapje reage^f-pr twijfeld. „Mogen alleen maar doordfewouDt den gebruikt?", i^gtwei stunts van de skiër^dden j en merkt te laat d^op de 1 schoenen vollopenlen sco Maar het kan hemjestolei want hij heeft wel rjn in L( hoe twee jongens legere kunnen skiën zondnomen lijnen verstrikt te fbleek spreken onderwent NS loinstje ze gaan dojüiguit op." 'eeg Ervaren wake-boarders demonstreerden zaterdag spectaculaire sprongen tijdens de feestelijke opening van Wet 'n Wild aan de Alphense Zeger plas. FOTO ENGEL LAMEIJER de drijvende pier langs de te leskibaan, op het strandje en op de twee terrassen van het res taurant. Het wachten is op wet houder Diederik van der Veen Meerstadt die rond vier uur in een rubberband een rondje over de teleskibaan maakt. Zonder jasje maar met pet en zwemvest stapt hij in het koude water van de Zegerplas en neemt plaats in de roze band. Die is met een lijn verbonden aan de kabel van de skibaan, die met gemiddeld dertig kilo meter per uur rondjes maakt over de plas. „Niet te veel gas geven, hè", roept de wethouder nog en dan is hij weg. Zijn pet is hij net zo snel kwijt als zijn broek nat. Maar hij maakt het rondje zonder omslaan vol en ziet zelfs kans om een hand vrij te maken en te zwaaien naar de toeschouwers op het droge. Onder luid applaus dobbert hij binnen. Dan is het de beurt voor de ervaren wake-boarders. Achter elkaar schieten ze het water op en demonstreren sprongen, sal to's én missers. Sommigen op twee waterski's, de meesten op een wake-board. Daarbij zetten ze, net als bij snow-boarden, twee voeten op een brede plank en laten ze zich schuin over het water voorttrekken. „Beginners kunnen het best op de gewone ski's oefenen", legt Janske van Kaathoven (23 jaar) uit Best uit. „Want het is fijn om te weten wat het water doet, voordat je sprongen kunt maken. Ik ben vorig jaar begonnen en sta twee avonden in de week op het wa ter. Nu kan ik een halve draai heen en terug maken, over twee golven achter de boot springen en mijn boardgrabben." De veelheid aan Amerikaanse termen geeft al aan waar de wa tersport vandaan komt. Van Kaathoven: „In Amerika is wa- ke-boarden al tien jaar een rage. In Nederland gaat het deze zo mer beginnen, denk ik. Er komt nu voor het eerst een wedstrijd van de watersportbond. Dan komen er misschien ook wat Nederlandse profs. Als je er ge voel voor hebt en lef kun je ver komen." Lef heeft de negenjarige Koen Sprong lJnlSnc trilde! ]C-ziek T)udA chote Een comité van omwonenden van De Hoeksteen in Rijn- saterwoude heeft Veilig Verkeer Nederland (WN) inge schakeld om te voorkomen dat op de plek van de oude school een bedrijventerrein komt. De stichting Kinderen Voorrang van WN onderzocht de plannen en de situatie ter plekke en concludeerde dat de komst van een bedrijf ongewenst is. WN verwacht dat er een onveilige situatie ontstaat door de vele gebruikers van het weggetje dat vanaf de Herenweg de dijk afloopt: zowel de kinderen en hun ouders als personeel en bezoekers van het geplande bedrijf United Footwear Agencies (UFA). een aantal jaren verkeerspro blemen veroorzaakt om vervol gens weer te vertrekken. Het ge wijzigde bestemmingsplan biedt dan echter mogelijkheden voor andere bedrijven om zich te vestigen in De Hoeksteen. „Kortom, UFA mag hier niet komen", concludeert de stich ting. Behalve het Comité van Be zorgde Burgers hebben ook de ouderraad van kinderdagver blijf Baloe, de ouderraad van basisschool De Kinderarcke, het bestuur van peuterspeelzaal Torentje bussekruit en twee be woners bezwaar gemaakt bij de gemeente tegen de voorgeno men wijziging van het bestem mingsplan. Wethouder C. Vink reageert verbaasd op de bezwaren en het rapport. „We hebben vorig jaar constructief overleg ge voerd met de ouderraden en samen oplossingen bedacht om de veiligheid te waarborgen. Die afspraken zijn vastgelegd en de raad is ermee akkoord ge gaan. Dan verbaas ik mij erover dat er nu allerlei bezwaren wor den geuit." weteringbrug Het was zaterdag fietsweer bij uitstek, maar toch trok de Landelijke Fietsdag min der deelnemers dan vorig jaar. Op de 230 beginpunten ver spreid over het hele land meld den zich zaterdag tussen de 210.000 en 220.000 deelnemers voor een tocht van 35 kilometer. Vorig jaar, bij de 25ste editie van de fietsdag, kwamen er 250.000 deelnemers op de fietsdag af. En in een grijs verleden reden er volgens woordvoerster Erika Warda van de landelijke organi satie zelfs 400.000 mee. Toch is zij tevreden met de op komst. Aan de formule wil zij niet tomen. „Wij blijven de lan delijke fietsdag organiseren op de tweede zaterdag van mei. Ook de combinatie met de lan delijke molendag bevalt ons goed. Want bij de fietsdag gaat het niet alleen om het fietsen, maar ook om allerlei zaken er omheen." Dat kan het bezoek aan een van de vele opengestelde molens zijn, maar dit jaar bestond op veel plaatsen tevens de moge lijkheid om boerderijen te bezoe ken. Op andere routes gaven deskundigen uitleg over wind molens. In Nieuwe Wetering wa ren om de combinatie van kunst en ontspanning te leggen voor de fietsers beelden langs de rou te gezet. De fietsers bij Wete ringbrug moeten het doen met een oer-Hollands plaatje van wa ter en een molen. FOTO ENGEL LAMEIJER alphen aan den ruu Een late gast he plezier beleefd fi nachtelijke bezofenD- teleskibaan. De ti kijf at ge Alphenaar di* aanfic in alle vroegte va [e ma] in de Zegerpla; iverse brak daarbij zi Vóór zijn misrek hij met enige vrii IllOI bruikgemaakt var n belbad Wet 'n Wi fortuinlijke :ngls kwam uiteindeli feJ8e( Rijnland ziekenhi P en derdorp terecht. 11 in zee ictie 1 kken tgkwa alphen aan den run zoekjes zinvol en pif-w zé vragen kunnenPOI hun verhaal kwijt li len hebben behoefjl aal contact en zoudltL haald bezoek op jj concludeert Wegwij tig van de bezochteiPRP aan zich eenzaam!- Wegwijs vermoedt (Meling deren daarvan lalt Rij: maar dat niet iederldorp makkelijk over praajdag Enige ouderen dffht. het bezoek een berfft ve in de huishoudingfeisen gersorganisaties. ff stu mensen die met herfcen. gaan naar een act®t en trum, samen willbeh; wandelen, winkelt' voor klusje willen doen. pper Veel kritiek was eff wai anderingen in he. maa vervoer. Dat is \f de wooncomplex pde r slecht geregeld en| van de bus is te hj de tarieftaxi niet al rijdt, hebben de oul te om hun afsprakej het ziekenhuis of e nis na te komen. Da Wegwijs opnieuw al maakt met het ta\ opmerkingen over naar de gemeente g< saskia buitelaar Veel Alphense ouderen zitten met vragen over de tarieftaxi, huursubsidie en andere moge lijkheden van financiële onder steuning. Dat blijkt uit de seni- orenbezoeken door stichting Wegwijs. Twaalf vrijwilligers gingen de afgelopen maanden op bezoek bij vierhonderd 75- plussers in Alphen West om te polsen wat zij weten over de fi nanciële extra's van de ge meente en hen daarover te in formeren. De ouderen hadden niet alleen vragen over geld, maar ook klachten over het openbaar vervoer. Het komende jaar wil Weg wijs alle 2700 ouderen in Al phen voor een huisbezoek be naderen. Directeur I. Veld van Wegwijs denkt dat de bezoekjes effect hebben op het gebruik van voorzieningen zoals kwijt schelding van gemeentelijke belastingen, hulpmiddelen, huursubsidie, het declaratie fonds en de bijzondere bij stand. De vrijwilligers helpen de ouderen bij het invullen van formulieren en alle opmerkin gen komen via Wegwijs terecht bij de betreffende instellingen. De ouderen vinden de be- Driejarige proef onbeperkt verlengd alphen aan den run zelfde dag stalen de twee een aanhangwagen in Bodegraven, waarvan ze met een boorma chine het slot van openden. De politierechter legde de twee daarom zes maanden celstraf waarvan één voorwaardelijk op. De tweede verdachte ging in eerste instantie ook in hoger beroep, maar trok dat later weer in. Dat de eis een maand lager uitviel dan de oude straf, was puur geluk voor de verdachte. De hofaanklager erkende uit zichzelf dat hij er lang over had gedaan om de zaak in hoger be roep te laten vóórkomen. Daar om haalde hij in zijn eis iets van de straf van de politierechter af. Over twee weken doet het hof uitspraak. annette lameuer Het stadswachtenproject is een groot succes in Alphen aan den Rijn. Het publiek is blij met de ordebewaarders. De gemeente heeft de driejarige proef, be gonnen in november 1995, on beperkt verlengd. We houden de stadswachten erin," zegt Christ Sins, projectleider. Graag zou ik ook op de drie uitgaans avonden stadswachten inzet ten, maar we hebben nog een gigantisch tekort aan nieuwe mensen. Het beste zou zijn dm ze te laten surveilleren tot mid dernacht." De vraag is vele malen groter dan het aanbod. Scholen en winkelcentra staan te springen om een beroep op de stads wachten te kunnen doen. „Het gemeentebestuur heeft over de uitbreiding nog geen besluit ge nomen", zegt H. Hoendervan ger, namens de gemeente. Uit de laatste stadspeiling is geble ken de meeste Alphenaren het 's avonds niet zo pluis vinden in hun stad. „De gemeente wil het gevoel van veiligheid bij de mensen juist bevorderen." Sins verwacht niet dat geld het obstakel vormt. De krapte op de arbeidsmarkt is het grootste probleem. In 1998 zijn er geen nieuwe stadswachten bijgekomen. „De ideale situatie is dat je tien mensen hebt lopen en dat je tegelijkertijd tien men sen opleidt", aldus Sins. De stichting Nederlandse Veilig heidsdienst heeft sinds het be gin van het project 45 sollici tanten opgeleid. Doorstromen Veel stadswachten stromen door naar een vaste baan in de beveiliging. In het noorden en oosten van het land liggen de zaken precies orpgekeerd. „Van de zeventig stadswachten die de stad Groningen heeft is er zegge en schrijve eentje door gestroomd naar een vaste baan." Mensen van daar naar hier halen zou een optie kunnen zijn, vindt Sins, maar, zo voegt hij eraan toe: „Vaak keren ze uiteindelijk toch terug, vanwege de goedkope huizen en de ruimte." Sins is niet van plan de eisen te verlagen. Beheersing van het Nederlands, geen straf blad en contactuele vaardighe den zijn enkele punten waar aan een toekomstige stads wacht moet voldoen. „Je moet ook in een uniform willen lo pen", lacht Sins. Uitbreiding van bevoegdhe den is niet aan de orde. „Dat zou ik ook niet willen, geeft J. van Straaten, sinds twee jaar or debewaarder, aan. „Het levert eerder agressie op. Vraag ik vriendelijk of iemand van zijn fiets wil stappen in de van Man- dersloostraat, dan wordt negen van de tien keer aan dat ver zoek gevolg gegeven. En die ene laat ik rustig gaan. Ik raak daar niet gefrustreerd door. Het pu bliek waardeert ons toch wel." De ordebewaarders lopen al tijd met zijn tweeën. In noodge- Stadswachten zijn niet meer weg te denken uit de Alphense winkelstraten. vallen waarschuwen ze met hun portofoon de politie. Het stadswachtproject wordt steeds volwassener van opzet. „Het zat in de werkverschaffingssfeer. Dat gaat veranderen. Er zijn plannen voor een landelijke CAO." Sins hoopt vurig op nieuwe aanmeldingen. „Zodat we ons surveillance-gebied kunnen uitbreiden naar de Rid derhof en andere plekken." Hij noemt het Bospark als voorbeeld. Ouderen durfden niet over de bruggetjes te lopen. Ze waren bang voor de jonge ren die daar stondei „Die jongens heb! in de gaten dat ze kunnen overkome: praten en af te spfl jeugd niet meer hangt, kunnen oud lemmerd door het p

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12