'Zorg ervoor datje geest zuiver blijft' Mens en Hef Michael Ball viert feest in Carré Torgen gratis koffie' in aags Volksbuurtmuseum Leiden Regio )AG 10 MEI 1999 972 Frits Treffers over de mystieke toevalligheden van het leven Frits Treffers is in 1932 geboren in Batavia. Hij is werkzaam in de bouwkundige advieswereld en is bestuurslid van de vereniging Oud Lisse. Woont al weer tientallen jaren in een Lissese villa, waar Indische herinneringen een vrolijke symbiose zijn aangegaan met de rijkdom van de Bollenstreek. Struikelt bijkans over z'n eigen verhalen. Over z'n 'wilde' moeder die op Java drie hoge KNIL- militairen heeft helpen ontsnappen. Over z'n vader die door de Japanners in 1942 op rituele wijze voor z'n troepen in het openbaar is terechtgesteld. En over zijn faillisement, enige jaren terug. „Het leven bestaat niet alleen uit zakken vullen." ven." In 1947 is het gezin, moeder, zijn zus en hij terugge keerd in Nederland. Ze werden - hij was toen vijf tien jaar - niet met open armen ontvangen. „Er was geen enkel begrip voor ons leed, iedereen was gefo cust op het verdriet van de Joden. Maar wij hadden ook veel meegemaakt, onze vader had zijn leven ge geven voor het vaderland. Hij had diep respect voor koningin Wilhelmina en hij was ervan overtuigd dat zijn missie, het verdedigen van Tarakan, bijdroeg aan het afwenden van de Japanse overheersing. Het leek wel of iedereen vergeten was dat de Japanners een bondgenootschap met de Duitsers hadden!" „We waren voor de oorlog heel rijk en zijn door de invasie van de Japanners tot diepe armoede verval len. We zijn ons huis uitgezet en hebben jaren in achterbuurten moeten leven. Mijn moeder die zelf afkomstig was uit een Duitse adellijke familie heeft het op de een of andere manier voor elkaar gekre gen dat we niet naar een Jappenkamp werden ge stuurd. Dat betekende wel dat ik tijdens de oorlogs jaren altijd binnen moest blijven want een blond jongetje in Batavia was natuurlijk wel verdacht." „Tegen het einde van de oorlog is ze toch verraden en moest ze zich iedere dag voor verhoor bij de Kempe Tai, zeg maar de Japanse Gestapo, melden. Ze was daar woedend over, want zij was in de oor logsjaren, toen mijn vader al was overleden, actief geweest in het verzet. Hiervoor heeft ze later in Ne derland het Zuid-Oost Aziëkruis gekregen. Ze had namelijk drie hoge KNIL-militairen helpen ontsnap pen." „Ze was een zeer gepassioneerde vrouw en na de oorlog heeft ze alles op alles gezet haar verraadster haar terechte straf te doen ondergaan. Het schijnt dat die twee vrouwen ooit nog eens zwijgend tegen over elkaar in de trein hebben gezeten. Tja, wat moet je dan nog zeggen. Het enige wat mijn moeder daarover vertelde, was dat ze had gezien dat haar verraadster was gestraft." Treffers maakt zich vandaag de dag nog - zichtbaar - boos over de negatieve houding van veel Nederlan ders. Ideeën over koloniale uitbuiting van het voor malige Indië vindt hij verwerpelijk en absoluut niet terecht. Hij noemt het 'walgelijk' als er wordt gesug gereerd dat Nederlanders daar alleen op eigen be lang uit waren. Nederlandse-Indiërs, zoals hij ze noemt, waren over het algemeen heel beschaafd. „Onze baboe huilde verschrikkelijk toen we voor een paar maanden naar Nederland vertrokken." Indonesië is ook zijn geboorteland en de verbon denheid met de Gordel van Smaragd zit hem in zijn bloed. De Lissenaar houdt daarom regelmatig lezin gen over het land, over de Indonesische architec tuur en is bijzonder verguld dat hij er ook enkele grote bouwprojecten heeft kunnen realiseren. Zijn paradepaardje is de Nederlandse ambassade in Dja karta. „Een prachtig gebouw." Het ligt voor de hand dat hij niet 'blij' is met de gang van zaken rond de onafhankelijkheid van Indonesië „De Nederlandse regering heeft Indië verkwanseld. We hadden er moeten blijven, zodat er een langza me overgang naar een zelfstandige staat had kun nen ontstaan. Zoals de Engelsen dat in Malakka hebben kunnen doen. Nu waren er alleen maar ver liezers. De Nederlandse socialistische regering had niet zo snel moeten wijken voor de Amerikaanse druk." Toen hij eenmaal in Nederland was aangekomen, ging hij naar de HBS in Bilthovcn, waarna hij civiele techniek - „ik had mijn hele leven al met bouwste nen geknutseld" - ging studeren. Werkte bij grote, ondermeer Amerikaanse bedrijven. Uiteindelijk was hij mede-eigenaar van een goedlopend ingenieurs- bedrijf. Maar vijf jaar terug kwam er totaal onverwachts weer een klap. „Ik ben opgelicht, op een verschrik kelijke manier bedonderd door een boef. Van het één op het andere moment zag ik de bodem van de put. De kans dat we dit huis uit moesten, was in eens aanwezig. Ik was totaal ontredderd en toen ik voor de rechtbank kwam. klapte ik volledig dicht. Ik kon niet meer uit m'n woorden komen. Ik heb toen weer ervaren hoe geweldig mijn vrouw en kinderen zijn. Mijn vrouw stond als een soldaat achter me. Ze liet me inzien hoe betrekkelijk alles is en hield me voor dat we ook in een flat gelukkig kunnen leven," „We zijn er doorheen gekomen, maar ik moest op m'n 62ste dus weer helemaal opnieuw beginnen. Zo'n ervaring heeft ook weer positieve elementen, heb ik geleerd. Ik ervaar dat niemand van mijn oude klanten me verlaten heeft! Ik ben nu nog trotser op dit huis dan vroeger, misschien wel omdat we er weer voor hebben moeten knokken. Je krijgt alle maal af en toe een pak slaag in je leven, maar het gaat er dan om op de een of andere manier over eind te blijven. Weten dat je niet op deze wereld bent om alleen je zakken te vullen. De verleidingen liggen in de bouwwereld nu eenmaal op de loer, want daar wordt veel gerommeld. Dat je er dus voor moet waken dat je geest zuiver blijft, zodat je ande ren en jezelf recht in de ogen kunt blijven zien." dwijnen van Haagse koffietenten is aan- voor een tentoonstelling over een „be stukje Haagse arbeidersgeschiedenis". >sitie 'Morgen gratis koffie' van het kun- id* »duo Jan en Frans de Leef in het Volks- useum wordt morgen geopend door Kees klere otcn' Tegelijkertijd verschijnt een foto- a„ aarin naast Van Kooten ook Harrie Jek- s asentator Cees Grimbergen en Sjaak Bral uiti* n over hun ervaringen met het koffiehuis, bevat het boek een beknopt historisch tee broers vinden het de hoogste tijd om orbd etent onder de aandacht te brengen. „Er en] ft oeg verhalen over bijvoorbeeld het Lange ■it of het Binnenhof in Den Haag. Maar koffietent was nergens iets terug te vin- I instateert Frans. #ns hem zijn de koffietenten opgezet door erlandse Christelijke Geheelonthouders Veel arbeiders werden vroeger uitbetaald afé. Maar het geld ging direct op aan de tiet de komst van de koffietent werd daar daan gemaakt." hun expositie hebben de gebroeders De afgelopen tien jaar zoveel mogelijk koffie- gefotografeerd, zoals Rooje Renee, Leny bw Moon. „Het gaat bij ons uitsluitend om de authentieke losstaande houten keten of kiosken", legt Frans uit. Hij benadrukt dat de tenten niets van doen hebben met koffieshops, waar joints te koop zijn. In de echte koffietent draait het vooral om een bakkie, een lunch en een praatje over voetbal, de camping of vrouwen, zo vertellen de kunste naars. De belangstelling voor de koffietent komt bij de broers niet uit de lucht vallen. Als loodgieters kwamen ze daar noodgedwongen mee in aanra king. „Denk maar niet dat de Haagse burger vroeger een werkman koffie of eten gaf. Het was echt kouwe kak, dus moest je ergens anders naar toe", aldus Frans. Inmiddels dreigen de vaak smoezelig uitziende kiosken uit het straatbeeld te verdwijnen. Als oorzaak noemt het duo onder meer de commer cie. „De meeste zijn omgebouwd tot snackbar, café of paviljoen met groot terras en dure koffie." Daarnaast deden bier en de gokkast hun intrede. „En dan krijg je toch het idee dat je in een café zit", zegt Jan. Enkele dagen voor de officiële opening van de expositie steken de kunstenaars in hun nage bouwde koffietent de ene na de andere sigaret op. Met reden, aldus de broers. „Bezoekers moe ten in deze tent tegen een walm van zware shag aanlopen, precies zoals het hoort." MUZIEK RECENSIE HANS VISSER Concert: Michael Ball met big band. Ce- zien: 7/5, Koninklijk Theater Carré, Am sterdam. Michael Ball is een begrip in Engeland, maar daarbuiten? Toch was het Koninklijk Thea ter Carré in Amsterdam, waar hij vrijdagvond zijn Europese debuut maakte, nagenoeg vol. Sterker nog: de Britse zanger die 'thuis' naam maakte met tal van musicals en nu een klin kende solocarrière heeft, kon zich voor deze springplank naar de rest van Europa geen betere ambiance wensen. Zijn publiek maakte er een daverend feest van. Gesteund door een stevige big band en omgeven door een uitgekiende belichting zette hij een gelikt concert neer, dat toch een sterk aangenaam per soonlijk karakter droeg. Hij maakte zijn entree met 'Hot Stuff uit de film 'The Full Mon ty'. Ball had het niet beter kun nen verzinnen. De sfeer uit dit epos over een stel heren dat in een Engelse industriestad wat gaat bijklussen als Chippenda les voor een broeierige zaal vol uitgelaten huisvrouwen sierde ook een beetje dit concert. Al bij zijn eerste glimp schoot een deel van de zaal gillend omhoog, keurige meisjes van onder de twintig tot moeders van boven de vijftig. Geluklag voor hen die niet stonden, gin gen ze ook weer snel zitten. Al hoefde hij maar even zijn rug naar het publiek te draaien voor een alternatieve blik op zijn heupbewegingen of daar begon het gillen weer. Met dat alles zou een mens haast vergeten dat Michael Ball zo'n grote volle zaal met uitge laten mensen werkelijk ver dient. Hij beschikt over een mooie, rijke stem met een groot bereik, waarmee hij alle kanten op kan. En zijn vibrato blijft precies binnen de perken. Van huis uit is hij acteur en dat verloochent hij niet. Vooral in de stukken die iets vertellen geeft hij elk woord de juiste la ding. Nummers als 'The way we were', 'The Rose' en songs uit diverse musicals waaronder 'Evita' en 'Les Misérables', waarin hij ooit als musicalzan ger debuteerde, vormden dan ook de stralende hoogtepunten van dit concert. Ball is bovendien een enter tainer die weet wat hij doet. Hij beheerst de situatie, brengt zijn publiek beurtelings in extase om het vervolgens weer dood stil te zingen. De songs wisselt hij qua karakter goed af en hij gebruikt de adempauzes tussen de nummers voor opvallend persoonlijke en onderhouden de praatjes. Kort maar raak en op de een of andere manier zeer Brits. Tegen het eind ging de vlam in de pan met een selectie uit de film 'The Blues Brothers' van zijn jongste filmalbum. Ander maal kwam het publiek joelend en gillend overeind om dat nog minstens een kwartier vol te houden. Tot hij vertelde treurig te worden van de oorlog om Kosovo. De boodschap van zijn eerste hit 'Love changes everything' uit de musical "Aspects of love' noemde hij op zich weinig ori gineel, maar door het lied hier te zingen, in zo'n actueel kader, maakte hij er een oprechte op roep van tot wederzijds begrip en vrede. Zijn vertolking leek zelfs even te ontroeren. En dat aan het eind van een avond die toch al zo rijk was aan uiteenlo pende emoties. alle A ewees ir geleden kwam hij pas achter de waarheid kome f( overlijden van zijn vader. Een vriend van ien aa Ier vertelde het hem. Op de avond voor de :nis van zijn moeder. Hij had de preciese ge- ïissen jaren geheim gehouden om zijn moe- gissinj n onnodig verdriet te doen. Vader was tij- zijn st verdediging van het olie-eiland Tarakan bij niet in de strijd omgekomen of gefusilleerd, nas op rituele wijze voor zijn troepen terecht- ten. D ..Hij is in het openbaar gevild." ïkklesi rils rond die laatste dagen van zijn vader ieente n die avond verder naar voren. De compag- cardin vader, die toen kapitein was, moest op het met Tarakan de raffinaderijen van Shell vernieti- in dis ïrdat de Japanners het eiland zouden inne- ;en ze! 'adat duidelijk was dat de Japanse overmacht lie clu fas, werd aan deze opdracht voldaan. Maar jnandant van de legereenheid van het KNIL e na deze daad en Treffers werd aangesteld ing to is opvolger. De Japanners waren zo boos vernietiging van de olietanks dat ze Treffers it oog van de overige manschappen hebben meni gesteld. Er ligt eze mededeling vielen er allerlei puzzelstuk- feit Ikaar. Zoals de keer - Frits was toen tien jaar - en e Japanners vlak na vaders dood zijn moeder ortdui n bezoeken. Ze boden met veel omhaal zijn n wo r de epauletten van het uniform van zijn va- lacht :en zij is zagen de twee het portret van mijn vader, typis :n diep voor zijn beeltenis en zeiden veel res- hebben voor mijn vader. Voor Japanners zijn i die overlijden na een rituele terechtstelling In mijn ogen is hij dat ook, maar toen ik it graf van m'n vader stond en die letters ers, die ook mijn letters zijn, in de steen zag Éerd, besefte ik dat ik nooit een leuk gesprek Iman heb gehad." Ivan Treffers ruikt naar boenwas. „Mijn fis een paar dagen weg en komt vanavond HÉ moest echt even schrobben." Het bezoek jj^^Bn de gang al, overweldigd door de voorbije van een bollenboer. De villa is aan het be- tfi deze eeuw gebouwd door Leen Tol, een fa- Lissese bouwmeester. Tol heeft samen met itect van De Keukenhof van het huis en de Is moois' gemaakt, een rijke bollenboer Ronde glas-in-lood ramen, betimmerde t verwarmingen en gestucte plafonds zijn lelijke details. Treffers serveert thee in de ser- He lij is jn Indische jeugd is zijn gevoel voor 'mystie- alligheden' ontwikkeld. Want het kan toch eval zijn dat de begraafplaats van zijn vader, rerigens ook generaal Spoor zijn laatste rust- ïeeft, ontworpen is door de vader van zijn de Leidse architect Paul van Oerle. Met wie iet nieuwe kantoorgebouw van Research ileid bouwt, het toch te verklaren dat hij de geboorte iY drie kinderen en de miskraam die hij en uw 'ze is heel mooi'hebben meegemaakt, raren in zijn dromen heeft ervaren? Hij ook het huis waar hij nu woont er uitzag voor- ooit een voet over de drempel had gezet, leeft absoluut geen logische uitleg voor het tzijn oom Bob het krantenbericht over het en van zijn vader gedurende zijn gevangen- ij zich heeft kunnen houden. „Oom Bob an de Birmaspoorweg gewerkt, had amper leefde onder erbarmelijke omstandigheden, eeft dit knipsel al die jaren toch kunnen bé- Hij heeft het me vlak voor zijn dood gege- Kooten opent morgen de expositie 'Morgen gratis koffie' in het Haags Volksbuurtmuseum. FOTO CPD IIClJ u.t de Leidsch Dagblad hmühieven ANNO 1899 Dinsdag 9 Mei WASSENAAR - Het dobbelen schijnt een ondeugd te zijn, die onafscheidelijk is van de men schelijke natuur. Gemeentebesturen mogen verordeningen maken tegen het spelen om geld, de politie moge streng toezicht houden, wat baat dit alles, als ouders zelfs hun kinderen in dit kwaad stijven en toestaan, dat de kinderen met hun makkers op hun erven spelen om geld, zooals hier wel eens gebeurt. Te Voorschoten schijnt ook nogal streng toezicht te worden gehouden en daarom hadden eeni ge jongeluit uit die gemeente den straatweg van Wassenaar naar Den Haag uitgekozen om daar hun lust bot te vieren. Ze waren al meermalen opgemerkt door onze politie. Gisteren evenwel konden ze niet ontsnappen aan het waakzaam oog van onzen veldwachter De J. Of ze na deze be keuring weer een ander terrein zullen opzoeken? ANNO 1974 Vrijdag 10 mei MAASTRICHT - De bekende Limburgse kunstschilder Charles Eyck (76) zal geen overzichtsten toonstelling van zijn werk in het Bonnefanten-museum in Maastricht houden. Reden voor de wei gering van Charles Eyck vormt het werk van de graficus Anton Heyboer, dat deze maand in het Bonnefanten-museum te zien is. Charles Eyck zegt met afgrijzen naar de etsen van Heyboer te hebben gekeken. Hij bestempelt het als "kippepoep". KATWIJK - Ook Katwijk zal vertegenwoordigd zijn tijdens de zaterdag te houden Vlaggetjesdag in Scheveningen. Aan drie Katwijkse schippers A. Hazenoot (KW 125), L. Dubbelaar (KW 123) en J. van Duyn (KW 43) zullen de produktschapsprijzen 1973 worden uitgereikt, de leerlingen van de Katwijkse visserijschool zullen meedoen aan de jaarlijkse ontmoeting tussen de teams van de Middelbare visserijscholen en de Chr. Muziekvereniging UNI zal concerteren. LEIDEN - Er wordt momenteel weer gesleuteld aan de brug over de Rijnsburger-Maresingel, die Mare en Haarlemmerweg verbindt Weer gesleuteld, want er wordt vaak aan de brug gewerkt. Dat is wel nodig. Wethouder Kret heeft gezegd dat de belangrijkse verbinding op instorten staat, vooral doordat er zwaar verkeer over gaat. foto archief leidsch dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dage» na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijving* kaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bi) 18 In zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Roosevdtstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11