Rondwandeling op vier wielen TV WEER Het Gesprek van de Dag Veeg teken voor Europa 240> DONDERDAG 6 ME11999 C 0 E N T A A R Een meerderheid van het Europees Parlement stemde gisteren te gen een voorstel om gelijke beloning te bewerkstelligen voor alle afgevaardigden. Het voorstel van de Raad van van Ministers be helsde voor veel europarlementariërs een versobering van het sa laris en van de soms buitensporige onkostenvergoedingen. Vooral de Nederlandse regering had zich hiervoor sterk gemaakt. Met het oog op de Europese verkiezingen in juni moest voor eens en altijd een eind worden gemaakt aan het corrupte imago van Europese politici. Het verzet tegen een door de Raad van Ministers opgelegde belo ningsstructuur was vooral afkomstig van grootverdieners als de Duitsers en de Italianen en liep dwars door alle fracties heen. De Nederlandse afgevaardigen gingen - op het CDA na - akkoord met het voorstel. Wat de 376 tegenstemmers vooral stak was het feit dat er geen overgangsregeling was opgenomen waardoor sommigen er in korte lijd twee maal modaal op achteruit zouden gaan, zonder overigens een beroep te hoeven doen op de bijstand. In Den Haag is bijna Kamerbreed verontwaardigd gereageerd op de uitslag van de stemming. Het CDA van Hanja Maij-Weggen ver schuilt zich achter het argument dat de nieuwe beloningsstructuur een 'tactisch psychologische fout' van de Raad van Ministers is. Omdat het Europees Parlement al eerder onderling overeenstem ming bereikte over versobering van de salarissen (met een over gangsregeling), voelt Maij zich nu overruled. Maij zegt zich niet de wet te willen laten voorschrijven door de Raad van Ministers en denkt deze opstelling tegenover de CDA-kiezers te kunnen verde digen. Van meer realiteitszin getuigde de opstelling van de PvdA die de opgelegde regeling op de koop toe nam. PvdA-leidster Hedy d'An- cona begreep dat afwijzing van het voorstel niet aan de kiezer uit te leggen zou zijn. Hel europarlement houdt zich al vijf jaar met deze kwestie bezig en heeft, zo merkte zij op, belangrijkere dingen aan het hoofd. Het ziet er dus niet naar uit dat er voor de Europese verkiezingen korte metten wordt gemaakt met het declaratieparadijs. De indruk dat de parlementariërs vooral met het eigen belang bezig zijn, is opnieuw versterkt. Na het eerdere echec van de Europese Com missie, moet de kiezer wel heel erg Europees denken wil hij of zij nog gaan stemmen. Auto weg: zinloos programma De categorie flodderige, snel in elkaar gedonderde flut-W kent een nieuw hoogtepunt: 'Auto weg'. Het programma wekt de indruk dat de bedenkers ervan, na een stroef verlopen brainstormsessie, per on geluk hun prullenbak naar Veronica hebben opgestuurd. En een programmadirecteur in een vlaag van onachtzaamheid het heeft vèrgeten af te keuren. O Are, de titel is aardig gevonden. 'Auto weg' gaat namelijk over au todiefstallen en andere criminaliteit met auto's. En ook de presenta trice, Pauline Dekker, is het aanzien nog wel waard. Maar daarmee zijn alle goede kanten van het programma opgesomd. Voor het ove rige bereikt de knulligheid angstaanjagende vormen. In 'Auto weg' is bijvoorbeeld ruime aandacht voor de controles van de douane en rivierpolitie in de Rotterdamse haven op gestolen au to's. Die dus eigenlijk niet blijken te bestaan. 'Want', zo meldt een douaneman, 'een container in- en uitladen kost vier uur. Onze werkdag telt acht uur. Dus reken maar uit'. Geen woord van kritiek, niemand die erop reageert. Wat de programmamakers er niet van weerhoudt om het achterha len van een gestolen Mercedes - die dieven hadden hem per ongeluk voor een te laag bedrag in de vrachtbrieven gezet - ruim aandacht te geven. Maar net op het moment dat de technisch rechercheur inte ressante dingen met de auto gaat doen, wordt de cameraploeg weg gestuurd. 'Want we willen niet dat de dieven dit ook kunnen zien'. Alsof die niet al schaterlachend een andere zender hebben opge zocht. Samen met de andere kijkers trouwens. In 'Auto weg' doen de ac teurs namelijk pogingen om het record 'slecht toneelspelen' op een onnavolgbaar laag peil te zetten. In een reportage over belabberd parkeren - schijnt ook een vorm van autocriminaliteit te zijn - ge draagt de beroerde automobilist zich zo irritant dat je je afvraagt waarom de parkeerwachter niet ter plekke cle RIAGG inschakelt. Maar het allerdroevigst zijn ze in de nagespeelde stoere verhalen van autodief Bert. Een paar houten klazen die met veel kabaal, en in jachtig camerawerk, uitbeelden wat Bert met zijn rare vervormde stemmetje even daarvoor al heeft verteld. Zinloos spel en zinloze in formatie, want na afloop weet je nog steeds niets over autodiefstal len en hoe je dat kunt voorkomen. Maargoed, dat past verder mooi in een zinloos programma. wil buys- Wisselvalligheid blijft troef Het naar het noorden opdringen van warme, vochtige luchtmassa's heeft tijdens het afgelopen etmaal vrij veel regen tot gevolg gehad. Op sommige plaatsen viel meer dan 20 mm. Zo werden in Dordrecht 21 en in het Brabantse Boekei 20 mm opgevangen. De nattigheid bereik te onze regio halverwege de middag. Om 20.00 uur was er op Valken burg al 6 mm gevallen. Daar kwam nadien nog het een en ander bij. Vanochtend was er op het weerstation op het vliegveld 10, op Schiphol 11 mm gevallen. Voor de regens uit was het op bevrijdingsdag al tamelijk bewolkt ge weest maar werd het op Schiphol nog wel 16,2 graden. Opvallend was wederom de kurkdroge lucht boven het noordoosten van het land. De relatieve luchtvochtigheid in de van origine continentale luchtmas sa's daalde plaatselijk tot beneden de 20 procent en zelfs de afge lopen nacht werden nog laagste luchtvochtigheidspercentages tot rond 40 procent gemeten. Morgen bevindt heel Nederland zich in warme, vochtige lucht. In deze lucht kan in de nacht en ochtend mist ontstaan. Overdag komt de zon geregeld tevoorschijn en stijgt de temperatuur bij wei nig wind tot ongeveer 21 graden. Later op de dag kan er wel een bui tot ontwikkeling komen. Morgenavond en in de nacht van vrijdag op zaterdag veroorzaakt een afzwaaier van een depressie op het midden van de Oceaan opnieuw regen of buien: mogelijk vergezeld van onweer. Tij dens het weekeinde groeien een Scandinavisch hogedruk- gebied en een nieuw 'hoog' boven het zuidwesten van Europa naar elkaar toe. De zwakke schakel is en blijft evenwel het Noordzeegebied. Op zaterdag klaart het achter een storing weliswaar op en blijft het op een enkele bui na droog: zondag veroor zaakt een volgende depressie-uitloper weer meer bewol king en wellicht ook enige tijd regen. De temperaturen blijven aangenaam met waarden dichter bij de 20 dan 15 graden. Na het weekeinde houdt het wisselvallige weer aan. jan visser- Ook ouderen en gehandicapten kunnen nu mee met Gilde-gidsen in Amsterdam Een rondleiding per busje door het hart van de hoofdstad. En dan op een gracht achter een la dende en lossende vrachtwagen belanden. Wat zal dat een ergernis geven! Wout van Doornik reageert onmiddellijk. Het tegendeel is waar, vindt hij. „Dat is dan een prachtige gelegen heid om een mooi verhaal over de Amsterdam se grachten te vertellen. Want niemand heeft haast. Dat is juist het aardige van deze toch ten." Van Doornik richtte in 1987 in de hoofdstad 't Gilde op, de or ganisatie die mensen van bo ven de vijftig en ouder stimu leert hun kennis en ervaring door te geven. Befaamd zijn in tussen de wandelingen door Mokuip: oudere Amsterdam mers nemen bezoekers mee naar de fraaie plekken van hun stad. Dat initiatief heeft navol ging gevonden in onder meer Den Haag, Delft, Alphen, Lei den en Dordrecht. De trips du ren gemiddeld tweeëneenhalf uur. Wie slecht ter been is, kan zo'n wandeling dus vergeten. Maar sinds enige maanden ont haalt 't Gilde ook ouderen en mensen met een handicap op een rondtocht door de hoofd stad. Particulieren of instellin gen die zelf voor een busje met chauffeur zorgen (maximaal negen personen) krijgen van de organisatie een rondleider mee. 'Mee in Mokum op vier wielen', is de onderneming genoemd, 't Gilde introduceerde die eigen lijk al twee jaar geleden. De or ganisatie bestond toen tien jaar. Onder het motto 'de jarige trac- teert', inviteerde 't Gilde een deel van de Amsterdamse ge meenschap voor een rondlei ding. De trips waren bestemd voor mensen die zelden of nooit de stad ingaan. Zij wer den in busjes van Stadsmobiel rondgereden. „Dat was een gi gantisch succes", vertelt Van Doornik. „Duizend mensen hebben de trips meegemaakt; sommigen waren al jaren niet meer in de binnenstad ge weest." Heel Nederland zou de ze kans moeten krijgen, vond hij achteraf en ontwierp een plan. Natuurlijk is de tocht, die vijf gulden per persoon kost, een beetje aangepast. Sommige punten, zoals de Kalverstraat, zijn verboden gebied voor au to's. Maar dan nog valt er ge noeg te zien, garandeert Wout van Doornik. „De rondleiders zijn geboren en getogen Am sterdammers; zij weten overal sluiproutes." Vertrekpunt van 'Mee in Mo kum op vier wielen' is steeds het Amsterdams Historisch Museum. De (vrijwillige) rond leiders stappen in en nemen hun gasten mee naar de oude binnenstad, de Jordaan of naar interessante maar minder be kende plekken in Amsterdam. Zieke dokters Waar de auto gemakkelijk een tijdje stil kan staan, is bij het West-Indische huis, aan het eind van de Herengracht en de Haarlemmerstraat, vertelt Van Doornik. „Dat is een eenvoudig wit gebouwtje, waar veel over te vertellen valt. Daar heeft bij voorbeeld de zilvervloot van Piet Hein in de kelder gelegen en daar is ooit besloten om Manhattan te kopen. Je kunt ter plekke een schitterend verhaal houden over dat huis." Maar de rondleiders bepalen waar de deelnemers naar toe gaan, voegt hij eraan toe. „Zij zijn gastvrouw of gastheer en nemen je mee zoals een fami lielid je de stad zou laten zien." 't Gilde beweegt zich op veel terreinen. Dankzij de honder den vrijwilligers van 50 jaar en ouder kan er geput worden uit een schat aan kennis en erva ring. Landen als Frankrijk, Bel gië en Engeland hebben het ini tiatief inmiddels overgenomen. Vonden de wandelingen voor namelijk navolging in eigen land, nu worden ze ook in Ber lijn en in Sint Petersburg ge houden. „Een groepje Berlijners en mensen uit Sint Petersburg zijn naar Amsterdam gekomen om te zien hoe wij dat aanpakken. Zij hebben bij rondleiders gelo geerd. Daar is eendeuk contact uit ontstaan. Er wordt nog steeds gecorrespondeerd", ver telt Van Doornik. Tijdens een vakantie in de Duitse hoofdstad miste hij zelf node een gids. „Je loopt dan toch een beetje verlo ren en verlaten door zo'n stad. Berlijn is zo groot; je kent de plekken niet. Een rondleider weet precies waar hij jou bren gen moet." De nieuwste activiteit van de organisatie heet 'Gilde-Samen spraak': vrijwilligers stellen bui tenlanders in staat om te oefe nen in het Nederlands spreken. „Die conversatie kun je bij ie mand thuis houden, maar je kunt er bijvoorbeeld ook voor naar de markt of naar het mu seum gaan. Het gebeurt alle maal heel informeel." Over belangstelling heeft 't Gil de niet te klagen. „We weten niet wat ons overkomt. Op dit moment hebben we zo'n kleine tweehonderd mensen die dit voor ons doen; en van alle ran gen en standen." Om werk zit ten deze vrijwilligers niet verle- Rondleiding door Amsterdam met een Gildegids: ook in een busje is er veel te zien, dig genieten. FOTO PAUL VAN WEEL gen. 't Gilde wordt volgens Van Doornik overspoeld met aan vragen van allochtonen. Het is een breed publiek dat zich meldt: van de Marokkaanse vrouw die hier jaren woont tot de jonge buitenlander die vlak voor zijn artsen-examen zit en zijn accent nog verder wil weg poetsen. Ook dit'initiatief heeft al tot ver rassende contacten geleid, ver telt Wout van Doornik. „Een al leenstaande mevrouw vertelde ons dat zij net oma was gewor den. Van de familie met wie zij de Nederlandse taal oefent, wo nen de grootouders ver weg. Het gezin had haar gevraagd of zij oma wilde zijn." Een eervol le uitnodiging, vindt hij. „Op voorlichtingsavonden maak ik wel mee dat mensen weigeren om vrijwilligerswerk te doen: 'niets voor niets', zeggen ze. Terwijl je er juist heel veel voor terug krijgt; niet in je beurs maar op andere manieren. Dat geldt ook voor de rondleidingen per bus. De wereld is voor de meeste deelnemers zo klein ge worden. Je ziet mensen gewel- 'Mee in Mokum op vier wie len'. Vertrek dagelijks (behalve maandag) om 11.00 uur bij het Amsterdams Historisch Muse um. Aanmelden tot uiterlijk een dag van te voren (in het hoogseizoen zo vroeg moge lijk). Kosten: vijf gulden per persoon. De rondleidingen gaan zomer en winter door. Voor inlichtin gen en reserveren (020) 625. 13.90 op werkdagen tussen 13.00 en 16.00 uur. nog dagen r al Nog 240 dagen en hi nieuwe millennium aan. Reden voor de; om in een dagelijkse terug te kijken op bef rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op corrje ponderende data in j gelopen 100 jaar. 3 ml 1536: Delft door brarl woest; 4 mei 1626: Pi Minuit op Manhattan mei 1945: bevrijding^ do 6 mei 1937: Hindt burg ontploft; 7 mei Dien-Bien-Phoe valt;L 1902: 30.000 doden df Mont-Pelee; 10 mei 11 begin WO II; 11 mei Desgrange rijdt eerst record; 12 mei 1969: de Wipper zet S'wijkf1 vlam. 6 MEI 1937 Flink wat verslaggevers het in de loop van de d gezien. Als op 6 mei zeppelin De HindenbiL zich laat wachten, kei aantal reporters al snir( New York terug. Per slot kening: echt nieuws is lang niet meer, het lucht^' al tien keer eerder de overgestoken en bijzond tiviteiten aan boord ziji keer niet. Het handjev slaggevers dat temiddq: een menigte toeschouw blijft hangen, beleeft te avond een van de gedei digste momenten uit de ne geschiedenis. Onder dioverslaggever Herb M van het station WLS f Zodra De Hindenburg ding op Lakehurst (New inzet, steekt Morrison v< zijn live-verslag zal we roemd worden. Het luch 245 meter lang, met 97 aan boord is piotski; middelpunt van eeri his inferno. „Dit is verschri dit is een van de prgste r in de wereld", zegt M bijna huilend door zijn foon. „Eerlijk, ik kan nat ademen. Mensen, ik sto want ik ben m'n stem vt Dit is het ergste dat ik o - gezien." Uiteindelijk vin passagiers de dood en ramp - dappere woord Hitler ten spijt - het ei J van het tijdperk van de zilverkleurige sigaren. henk ruijl MENSELIJK Zoals de meeste artsen vond prof. dr. Bob Smalhout, anesthesioloog, operaties erg nuttig, maar uiteraard alleen voor patiën ten. Voor hem was de wereld zo ingedeeld dat er mensen zijn die behandeld en ge opereerd moeten worden en dat er mensen zijn die dat dan allemaal doen. De eerste groep ligt in bed of op de operatietafel. De tweede groep staat daarnaast. Het feit dat hij op een operatietajël moest gaan liggen en moest worden open gezaagd, was voor zijn gevoel een regiefout. 'De rollen waren zeker door een vergissing verwisseld of ik zat als acteur in het verkeerde toneelstuk', beschrijft hij zijn gevoelens in het boek 'Zieke dokters', dat deze week verschijnt. Achttien artsen vertellen daarin openhar tig over de rolwisseling waartoe een ingrij pende, slepende ziekte hen dwong. Stuk voorstuk hadden ze het gevoel in een ver keerde film te zitten. 'Ik ziek, dat kan niet', was hun reactie. Nuchter, soms met een lichte zelfspot, beschrijven ze hun vermijdgedtag, de dilem ma's en hun confrontatie met collega's en de gezondheidszorg. De meesten hebben zich aan vankelijk in allerlei bochten van ontkenning gewrongen om maar niet te hoeven inzien dat ze ziek waren. De irrationele hoop dat het vanzelf wel over zou gaan, overheerste. Smal hout beschrijft hoe de fiets paden steeds langer leken te worden, de heuvels steeds steiler, de trappen steeds ho ger en de tegenwind steeds sterker. Ten slotte kwam bij een fietstochtje in de buurt de kortademigheid al opzet- HELEEN CRUL ten aan het einde van de straat'. Dat zijn conditie duidelijk te wensen over liet was voor hem ten slotte een reden om in de vroege ochtendstond te gaan zwem men. Maar ook dat zwembad leek steeds groter te worden en na twee baantjes zat hij al hijgend op de kant 'als iemand die zojuist uit de zinkende Titanic ontsnapt is'. Echt fout ging het in een Chinees res taurant. Het laatste wat hij zag waren de bolletjes vanille-ijs met slagroom van zijn dessert. Ze kwamen met grote snelheid op hem aftoen hij er voorover in viel. Daarna werd alles zwart. 'Heb je wel eens naar je eigen hart geluis terd', vroeg een vriendelijke collega toen hij kort daarop zijn medische keuring voor het vliegbrevet moest ondergaan. Smal hout hoorde door de stethoscoop een af grijselijk geluid 'als een stofzuiger die 65 keer per minuut aan en uit wordt gezet. Een aortaklepvervanging was dringend noodzakelijk 'Zieke dokters' is, voor dokters en hun (po tentiële) patiënteneen boeiend, informa tief boek. Het maakt duidelijk hoe moeilijk de rolwisseling van arts tot patiënt is en hoe tegenstribbelend artsen dan omgaan met het verlies van autonomie. Allerlei ge varen bedreigen de zieke arts: ontkenning, zelfdokteren, achteloos tussendoor bij col lega's te rade gaan, eindeloos tweede me ningen vragen, en de zogeheten 'voor keursbehandeling'. waardoor de normale routine wordt overgeslagen, soms met de sastreuze gevolgen. Niettemin is de grens overschrijding van behandelaar naar pati ent voor de meeste artsen in dit boek heel leerzaam geweest. Het heeft hun kijk op ziekte en gezondheid veranderd, evenals hun omgang met patiënten. Artsen hebben doorgaans de neigitig om kritiek op hun eigen handelen en op de ondoorzichtige organisatie van de gezond heidszorg resoluut weg te wuiven als le- kenprietpraat. Wij, patiënten, hebben im mersgeen flauw benul welke zware ver antwoordelijkheden artsen moeten dra gen, hoe groot hun werkdruk is, hoe lastig patiëtUen soms kunnen zijn en hoe com plex een ziekenhuis in elkaar zit. Maarzij die hun witte jas hebben moeten ruilen voor een pyjama, zijn na hun ongewisse avontuur als patiënt ook niet mals met hun kritiek. Ze begrijpen, bijvoorbeeld, op eens veel beter wat een patiënt bedoelt als hij of zij aangeeft dat een arts niet alleen een goede, deskundige, maar ook een aar dige en inlevende dokter moet zijn. De contacten met collega's, hun werkwijze, de vele slordigheden, 'al die dingen die fout gaan', de kille, zakelijke benadering van de hightech geneeskunde, het gebrek aan persoonlijke aandacht en zorg in de ziekenhuizen is voorde meeste zieke art sen een confronterende ervaring. Ze con cluderen, terugblikkend, dat hun ziekte van hen een betere dokter heeft gemaakt. Het is nuttig om af en toe zelfëwarin gen op te doen als patient: 'liefst in een zo'n vroeg mogelijk stadium van je loopbaan als arts'. Want daardoor kun je je als arts beter verplaatsen in je patiënt. De meeste artsen bekennen dat zij na hun ziekte twee stelregels meer zijn gaan hanteren. Name lijk her 'in dubio abstine' (bij twijfel ont houding van ingrepen) en het 'wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet'. Zieke dokters, onder redactie van dr. P. Lens, uitgegeven door Van der Wees, Utrecht. MICHAEL JACKSON zoekt naar een manier om zijn echtgenote Debbie Rowe gelukkig te maken. Rowe, moeder van Jacksons twee kinderen, is nog steeds jaloers op Jacksons eerste echtgenote Lisa Marie Presley. En nu wil Rowe optreden in een videoclip van haar echtgenoot. Jackson over weegt nu of hij zijn partner op de ze manier tevreden kan stellen. De aanslagen van duiven op en rond de MICHAËISKERK en het oude stadhuis in Oudewater ver oorzaken veel overlast. Voorbij gangers en bezoekers, waaronder pas getrouwde bruidsparen, kla gen regelmatig over de torpede ringen met duivenpoep. De bei aardiers hebben zich nu bij hen aangesloten. De uitwerpselen tas ten de klokken, het mechanisme en de klank van het carillon aan. Zozeer zelfs dat ze het niet langer verantwoord vinden te spelen. De gemeente heeft toegezegd snel maatregelen te nemen. Die zullen drastischer zijn dan die van vorig jaar. Toen werd het carillon voor een bedrag van twee ton ver schoond en vernieuwd. De ge meente stelt nu voor netten om het klokkenspel te hangen en scherpe pennetjes op het bordes van het oude stadhuis aan te brengen. De originele CD-single van Ie in the Wind, het lied dat TON JOHN speelde op de fenis van de Britse prinses in 1997, wordt binnenkort1 vei ld. Het eerste exemplaa de single, gevat in een spe lijstje, is tentoongesteld bi beroemde veilinghuis Soth Het plaatje moet minimaal 120.000 gulden opbrengt opbrengst gaat naar een gi doel. De single is opgenon half uur na de plechtigheii Westminster Abbey. Niet alles dat ex-Spice Girl HALLIWELL aanraakt vera in goud. Haar poging om d van de slechte vrouw in de ste James Bond-film te ver ren, mislukte jammerlijk ti de auditie voor de rolprent loopbaan als filmactrice w liwells eerste uitdaging sin haar vertrek bij de meiden; Ze had haar zinnen gezet rol als vrouwelijke slechter nieuwe Bondfilm 'The worl not enough'. Maar helaas Geri; ze kwam niet verder auditie. „Niemand begree; iets van. Mijn moeder al he niet", zei Geri tegen het sl bizzpersbureau WENN.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2