ZUIL Veel moslims ruilen de koran voor de bij be Kok verbindt naam aan Bethlehems millenniumprojC Kerk Samenleving VANDAAG Over de heilige Isodorus, die op 6 mei door de rooms katholieke kerk vereerd wordt, is weinig spectaculairs te melden. Isodorus leefde van circa 1070 tot 1130 na Christus in Spanje. Hij was net als zijn vader landarbeider in dienst van een rijke hereboer. Hoewel hij en zijn vrouw arm waren, gaven ze alles wat ze over hadden aan de armen. Bovendien werkte hij hard en klaagde nooit. Zijn voorbeeldige leven leverde hem bijna vijf eeuwen na zijn dood (1622) een heiligver klaring op. En hij is de patroon van de boeren geworden. In weerspreuken komen we Isodorus nog tegen: 'Isodoor- ke thuis, uit het fornuis', of' Sint Isodoortje voorbij, noor denwind voorbij.' Badslipper trapt hindoes op de ziel utrecht Een filiaal van schoenenzaak Piet Kerkhof in Utrecht heeft een partij badslippers uit de handel genomen na een klacht van een hindoe. Op de hiel van de slippers stond het AUM-teken. Volgens R. Ramsahai is dat het meest heilige sym bool in het hindoeïsme. „We voelen ons op onze ziel getrapt", zegt Ramsahai, secretaris van Sanskriti Pathsala Utrecht (SPU). Nadat Ramsahai een klacht bij het filiaal van Piet Kerkhof in diende, heeft manager P. Holierhoek de plastic massagepantof fels meteen uit de schappen gehaald. „Als ik had geweten dat ik iemand op z'n ziel zou trappen had ik ze niet ingekocht", zegt hij. Ramsahai heeft overigens wel een paar massagepantoffels gekocht om te bewijzen dat het gewraakte teken er op staat. Aantal gereformeerden daalt leusden De Gereformeerde Kerken in Nederland hebben vorig jaar 12.994 leden verloren. Door het ledenverlies van ruim 1,8 procent daalde het totaal aantal gereformeerden tot 688.942. Dat blijkt uit het gisteren verschenen jaarboek 1999. De financi ële gegevens over 1998 zijn nog niet bekend. In 1997 namen de inkomsten van het kerkgenootschap ondanks het verlies van 13.000 leden toe met ruim 5,2 miljoen gulden. De gereformeer den gaven in dat jaar in totaal ruim 260 miljoen gulden voor het kerkelijk werk. De opbrengst per lid steeg met 14,10 gulden tot 374,22 gulden. Vegen voor pausbezoek Premier Kok betuigt als een van zeventien wereldleiders zijn steun aan Bethlehem als mid delpunt van de millenniumwe ringen. Op uitnodiging van de Palestijnse president Yasser Arafat heeft Kok zijn naam ver bonden aan het internationale comité Bethlehem 2000. Het comité moet de geboor teplaats van Jezus voorbereiden op de feestelijkheden van vol gend jaar. Tijdens zijn korte be zoek op 12 maart aan Neder land vroeg Arafat de Neder landse premier zitting te nemen in het comité. Kok komt daar mee in het gezelschap van on der anderen paus Johannes Paulus II, de Franse president Chirac, de Britse premier Blair en de Zuid-Afrikaanse presi dent Mandela. Deelname aan het pas opgerichte comité heeft vooral een symbolische functie. De leden erkennen het histori sche belang van Bethlehem en steunen de Palestijnse zaak. De verbondenheid van de hooggeplaatste personen met het Bethlehem 2000 project moet ook helpen de toeristen terug te lokken naar de stad. Verder bestaat het plan om de betrokkenheid van de leiders zichtbaarder te maken door het comité uit te nodigen voor een bezoek aan Bethlehem rond de millenniumwende. Bethlehem bevindt zich al meer dan tien jaar in een eco nomisch dal. Veel toeristen, de belangrijkste inkomstenbron, mijden de stad sinds de Pales tijnse opstand van eind 1987. Ook zou het Israëlische minis terie van toerisme Nazareth promoten als plaatsvervangen de pelgrimsplaats in 2000. Een ingrijpende en verbetering van riol infrastructuur moet Be opnieuw aantrekkelijk voor het grote publiek land heeft, in tegenste veel andere westerse nog geen bijdrage hem 2000 geleverd. DONDERDAG 6 MEI 1999 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Daarlerveen (toez.) (SoW), J R. Smit te Berkel en Rodenrijs Aangenomen: naar Cuyk (SoW, parttime), E.S. Burger te Doetinchem (just, pred.) en te Nijmegen (parttime). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Vinkeveen, F. A A. Baarslag te Vlaardingen VRIJE OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE Bedankt: voor Hendrik Ido Ambacht, C L. Onderdelinden te Oldebroek (Gld WEEROVERZICHT BUITENLAND adjudeni Roemeense kinderen vegen de kerk van de stad Adju- deni schoon voor het pausbezoek. Morgen zet Johannes Paulus II voet op Roemeense bodem. Het is zijn eerste bezoek aan een land waar de Orthodoxe Kerk het grootst is. De ongeveer één miljoen katholieke Roemenen wonen vooral op het platteland. De paus blijft echter tijdens zijn driedaagse bezoek in de hoofd stad Boekarest, waar hij twee missen in de open lucht opdraagt. FOTO REUTERS Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag Noorwegen: Zonnig.In het noorden vooral vandaag meer wolken en kans op wat regen of sneeuw.Maxima van 4 graden in het noorden tot 16 plaatselijk in het zuiden. Zweden: Droog en zonnige perioden.In het noorden vooral morgen meer bewolking en kans op wat regen of sneeuw.Maxima in het zuiden rond 14 graden,in het noorden vandaag dalend naar 5 graden. Denemarken: Zonnig, rijdag ook enkele wol kenvelden,maar droog.Maxima rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewolking en vooral morgen af en toe regen- Maxima in Noordwest-Schot land rond 11 graden,in het zui den maxima van 15 graden in Ierland tot 19 lokaal in Zuid-En- geland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Morgen eerst zon, later vanuit het zuiden toenemende kans op regen en onweer Middagtemperatuur op lopend naar 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en bewolking en af en toe regen,morgen ook on weer en in het westen mogelijk veel neerslag.Maxima ongeveer 20 graden,morgen in de oostelij ke departementen lokaal 25. Portugal: Vandaag veel bewolking en re gen.Morgen met name in de Al- garve soms wat zon.Maxima tus sen 19 en 24 graden.morgen iets lager. Madeira: Wolkenvelden en kleine kans op wat regen.Maxima rond 24 gra den,morgen aanmerkelijk frisser. Spanje: Wolkenvelden en perioden met regen,vooral langs de Costa's mogelijk ook onweer.Maximum temperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 28 in Anda- lusie,morgen iets lagere tempe raturen. Canarische Eilanden: Wolkenvelden,langs de zuidelij ke stranden ook zon.Overwegend droog.Maximum temperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust:Vooral in het noorden meer wolken en kleine kans op een bui.Maxima rond 23 graden. Tunesië: Overwegend veel zon en droog- Maximum temperatuur rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en vrijwel over al droog.Morgen vanuit het wes ten meer bewolking en zeker in de westelijke departementen veel regen en onweer. Maxima oplopend naar 25 graden,langs de westkust morgen afkoeling. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden,soms ook zon en overwegend droog.Maxima rond 25 graden. Italië: Perioden met zon en sporadisch een bui.Maxima rond 22 graden- morgen iets hoger. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxi mum temperatuur tussen 22 £n 25 graden. (Centrum voor Gesproken Lectuur.I Auteursrechten voorbehou Dagbladuitgeverij Damii Iran. In dit land woont nog een grote groep Ar meniërs, nazaten van Armeniërs die aan het be gin van deze eeuw hun land^moesten ontvluch ten toen Turkse moslimtroepen een bloedbad aanrichtten in het christelijke Armenië. Meer dan anderhalf miljoen mensen werden toen ver moord. Als je moslims in Nederland confronteert met een der gelijk islami tisch geweld (Algerije is een recent voor beeld), dan krijg je auto matisch het stereotiepe antwoord dat „moslims die moorden geen moslims zijn." Maar is dat geen dooddoener? Babakhani: „Moslims zijn ook mensen die foute en goede dingen doen. Maar hun godsdienst, de islam, is niet barmhartig. Ben je als moslim gebo ren dan zul je ook als moslim sterven. Een mos lim mag nooit overgaan naar een andere gods dienst. In feite staat daar de doodstraf op. Als je de geschiedenis bestudeert ontdek je dat door de eeuwen heen moslims veel oorlogen hebben ge voerd, met als enig doel mensen met geweld te onderwerpen aan de islam. Daardoor zijn heel veel mensen vermoord." Moslims wijzen dan op de christelijke kruistoch ten. „Dat had natuurlijk niets met het christen dom te maken. Maar afgezien daarvan, deze kruistochten zijn eenmalig geweest in een periode van twee eeu wen, terwijl in naam van de islam nog al tijd op een heleboel plaatsen in de wereld ge weld wordt gebruikt." Babakhani kwam zestien jaar geleden naar Neder land, omdat hij bedreigd werd met de dood. „Christenen in Iran worden nauwlettend in de gaten gehouden. Ik werkte on der moeilijke omstandigheden." Toen de eerste Iraanse vluchtelingen hier arriveerden, zocht Ba bakhani ze in de centra op. Hij nodigde ze uit voor samenkomsten bij iemand thuis. Volgens de predikant werden ook toen al veel moslims chris ten. Twee jaar geleden werd begonnen met de 5HIIE55E ISLAM IN NEDERLAND Nederland is een ander land geworden. De spreek woordelijke boerenkool met worst en de bruine bo terham met kaas hebben tegenhangers gekregen in couscous, muntthee en lamskebab. Het christendom, dat altijd al een haat - liefde, verhouding kende met het jodendom, heeft er in de afgelopen dertig jaar een concurrent bij gekregen in de vorm van de islam. Steeds meer islamieten maken overstap naar christendom Veel moslims in ons land worden chris ten. Het exacte aantal is niet bekend, maar vooral evangelische gemeenten tel len heel wat voormalige moslims, zo mel den christelijke organisaties die regelma tig met islamitische vluchtelingen in con tact komen. In Almere en Den Bosch be staan kerkelijke gemeenschappen van ex- moslims die zich de 'Iraanse kerk in Ne derland' noemen. Elke zondagmiddag wordt in de Goede Redekerk in Almere-Haven een dienst gehouden in het Farsi, de taal die in Iran gesproken wordt. Er is ook een Nederlandse vertaling. Tijdens de kerk dienst wordt volop getuigd van Jezus Christus. Er heerst een enthousiaste sfeer. De liederen, bege leid door piano, keyboard, tambourijn en hand geklap, worden afwisselend zittend en staande gezongen. Een van de kerkgangers is Farshid Seyed Mehdi. „In Iran was ik tot mijn achttiende een fanatieke moslim. Alle regels die de islam voorschrijft voer de ik uit. Maar achteraf moet ik zeggen, dat ik nooit een antwoord kreeg op mijn vragen. Ik voelde me gewoon leeg van binnen. In Hoorn kwam ik voor het eerst met het christendom in aanraking. In een christelijke gemeente waar ik veel warmte en liefde van de mensen heb erva ren." „De zoon van de predikant had twee cassettere corders. En een ervan gaf hij aan mij. Daar ver baasde ik mij over, want ik had nog nooit meege maakt dat iemand zo maar iets weggaf. Uit ge sprekken die ik met hem had, voelde ik dat hij echte belangstelling had voor de medemens. Hij had iets had wat ik miste: de liefde van Jezus Christus. Ik kwam er achter dat christenen niet 'wettisch' bezig zijn zoals in de islam, maar open staan voor andere mensen. Zij laten zien dat zij ook daadwerkelijk volgelingen zijn van Jezus, waardoor ze liefde kunnen geven aan andere mensen." Farshid zegt dat hij zich tijdens zijn moslimleven helemaal niet gelukkig voelde. „Het allerergste was dat ik geen vergeving kende. Dat is een groot gemis in je leven. Toen ik met christenen hier in contact kwam spraken zij over vergeving. Ik ben daarna naar mijn kamer gegaan om te bidden. Ik vroeg God of ik ook zo mocht zijn als de christe nen die ik in Hoorn had ontmoet. Ik ben daad werkelijk bekeerd. Want op dat moment kwam er een geweldig warm gevoel in mij. Dat was een heel bijzondere gebeurtenis. Ineens was ik be vrijd van alle slechte dingen." In de meeste islamitische landen, vervolgt Far shid, krijgen de mensen geen informatie over an dere religies. Ook in Iran wordt het christendom doodgezwegen. „Het enige wat de mensen wordt voorgehouden is dat de islam de enige en ware godsdienst is. De islam maakt op de mensen ook de indruk dat zij superieur is. Dat drukt een stempel op de mensen." Farshids moeder, die lerares was in Iran, sloeg eens een in haar eigen land de bijbel open bij een hoofdstuk in het Nieuwe Testament (om precies te zijn 1 Corinthiërs 13). „Ik las daar wat liefde in het hart eigenlijk is. Ik bezat dat absoluut niet. Ik voelde op dat moment ook Jezus' nabijheid. Het was alsof ik meer lucht kreeg. Ik had Jezus aan vaard, waardoor mijn leven totaal ten goede is veranderd." De Armeense dominee Babakhani, de voorgan ger van de Iraanse kerk in Almere, komt ook uit Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog Of 3.26 20.55 07.59 20.28 Laag 04.26 16.56 0*4.07 16.37 Weerrapporten 06 mei Of 3 uur: 1 temp neersl Amsterdam regen ozo I i 16 10 11.0 De Bilt regen ozo 3 16 10 13.0 Deelen regen ozo 9 6.0 Eelde regen o 6 19 8 2.0 Eindhoven zwaar bew. zo 3 15 11 6.0 Den Helder regen ozo: 1 16 10 3.0 Rotterdam zwaar bew. ozo 3 14 11 9.0 Twente regen ozo 18 8 8.0 Vlissingen zwaar bew. zzo( 13 12 1.0 Maastricht zwaar bew. zo 2 14 11 4.0' Aberdeen zwaar bew. ozo! 3 12 7 0.0 Athene licht bew. w3 27 18 0.0 Barcelona onbew. n 4 25 15 0.0 Berlijn licht bew. o 5 14 6 0.0 Boedapest onbew, no 4 14 5 1.0 Bordeaux licht bew. o3 20 13 0.0 Brussel half bew. zzw 3 14 13 0.1 Cyprus onbew nw 1 29 18 0.0 Dublin zwaar bew. ono- 13 9 0.0 Frankfurt regen ono 2 12 10- 0.4 Genève grondmist w.s. 0 21 13 5.0 Helsinki licht bew, nnw 5 6 0 0.5 Innsbruck regen w.s. 0 16 11 1.0 Malta: Droog en tamelijk veel zon .Maxi- ma rond 24 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden wolkenvelden en kans op een bui,in het zuiden en op Kreta meer zon en overwe gend droog.Maximum tempera tuur dalend naar ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: In het zuiden en op Cyprus veel Istanbul zwaar bew. Klagenlurt regen Kopenhagen licht bew. Las Palmas zwaar bew. Lissabon regenbui Locarno regen Londen regen Luxemburg mist Madrid zwaar bew. Malaga licht bew. Mallorca licht bew. Malta zwaar bew. Moskou licht bew. Nice zwaar bew. Oslo onbew. Parijs zwaar bew. Praag half bew. Rome onbew. Split nietontv. Stockholm onbew." Warschau onbew. Wenen zwaar bew. Zurich regenbui Bangkok half bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca half bew. Johannesburg zwaar bew. Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bew New York zwaar bew Tel Aviv onbew Tokyo onbew. Vancouver zwaar bew. zon en droog.Op de Dardellen meer wolken en kans op een re genbui.Maxima tussen 17 en 20 graden.op Cyprus tot 24 graden. Duitsland: Van het zuiden uit overal meer bewolking en kans op regen of onweer. Morgen op de meeste plaatsen droog en soms wat zon- Maxima rond 19 garden,morgen vooral in het zuiden iets hoger. Zwitserland: sïsa bewolkt onweer -w- warmtefront SSÜ regen sneeuw T~ koufront opklaringen hagel 'L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pascal Wolkenvelden en enkele buien- Morgen vooral in het zuiden meer zon en droger.Maximum temperatuur rond 19 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en vandaag al leen in Tirol kans op wat regen- Maxima tussen 16 en 22 gra den. Polen: Droog en vooral vandaag veel zon.Maxima van 13 graden in het oosten tot 17 in het westen- rmorgen overal enkele graden hoger. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog.Maximum tempe ratuur rond 17 graden,morgen iets hoger. Hongarije: Wolkenvelden,soms ook zon en overwegend droog.Maxima onge veer 18 graden. c o L O F O li Iraanse kerkdienst in Almere. Farnaz Razzaghipour, getrouwd met een lander, bezoekt ook trouw de dienst in d Redekerk. Farnaz kwam in het voorjaar voor drie weken vakantie naar ons land. deerde Engels en letterkunde aan de un van Teheran. Eigenlijk interesseerde mij islam niet. Ik deed maar alsof, want dat enige mogelijkheid om een universitaire doen. Toen ik in Nederland zowel Nederlandse als Iraanse vertelden mij over Jezus. Daar werd ik h standig van, want ik had er totaal geen b aan. Ik kwam niet naar Nederland om ov< te horen, want in mijn eigen land hoorde genoeg over. Toch werd ik na verloop vai S troffen door de band die deze mensen mfl hadden. Ik voelde de liefde die ze voor ell ook voor mij hadden. Farnaz kreeg tijdens haar vakantie een bij de Engelse taal. Ze las Psalm 27. „Het was God rechtstreeks tot mij sprak. Wat ik alti moslim had gelezen en gehoord was tota; ders. Ik was als moslim op zoek naar God 'J het bleef leeg in mijn leven. Tijdens haar vakantie in Nederland werd christen. „En ja, wat moest ik toen? Als ch L teruggaan naar Iran was heel gevaarlijk. D avond voor mijn vertrek bad ik tot de Hee mij wilde laten zien wat ik precies moest De volgende morgen werd mij verteld dal terug kon gaan naar Iran vanwege de oorl ts Irak. Dat was een duidelijk antwoord van op mijn gebed." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) w.k REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 j Familieberichten: 023- 5317 33i 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 L Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES I Maandag t/m vrijdag van 8.30 totP 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTII Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot( 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v« het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,-iL betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bir worden verzonden geldt een toeslag i^ aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET1J Voor mensen die moeilijk lezen, sleJ hebben of blind zijn (of een anderejil leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het le Dagblad op geluidscassette beschik! ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgpzonderdr feestdagen). Leids Universitair Medisch Gentrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis" tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16