Europa blijft bij vleesboycot VS Getronics' gewaagde sprong naar wereldtop C touwers Schipholtunnel onthielden' NS drie ton Economie Topdrukte bij graszodenbedrijf Varkenshouders winnen opnieuw kort geding Onderzoek staatssteun voor Reebok Directeur Seagram best betaalde topman buiten VS Fins verpakkingsbedrijf wil Van Leer overnemen Brouwerijen Whitbread mogelijk in de verkoop OENSDAG 5 MEI 1999 inderzoek naar geboorde tunnels V kwuk-delft TNO en TU Delft gaan onderzoeken hoe bij de anleg van de Betuweroute en de HSL-Zuid gewerkt kan wor- en met geboorde tunnels. De studie speelt zich in eerste in- antie af in het Stevin-laboratorium van de TU Delft, dat on- erdak gaat bieden aan een grote proefopstelling. De eerste roeven zijn in september op segmenten van de Botlektunnel. NO en TU Delft willen vooral een goed beeld krijgen van de rachten die vrijkomen bij het boren van een tunnel. Verder chtenze zich op de enorme krachten en spanningen in de oegen tussen de tunnelsegmenten. Bij de aanleg van de Twee- e Heinenoordtunnel is al met de nieuwe techniek gewerkt. 'ontract Fokker-manager ontbonden .rlem* De rechter in Haarlem heeft gisteren het arbeidscon- act van Stork met directeur E. Wagner van Fokker Services sia per 1 juni ontbonden. De directeur krijgt een (bruto) ver- oeding van 85.000 gulden. Hij kreeg enige tijd geleden ontslag mdat hij niet goed zou functioneren. Wagner accepteerde zijn ntslag niet. Volgens zijn advocaat zijn er bij Fokker Services, et onderhoudsbedrijf dat Stork overnam uit de boedel van [iegtuigbouwer Fokker, de afgelopen tijd meer managers ver rolden. Stork heeft de kennis en de netwerken van de mana- ers overgenomen en nu moeten die mensen eruit", zo zei Mul- ers vorige maand. Fokker wil niet ingaan op het conflict. {ritten gekort op BSE-subsidie rRAATSBURC Groot-Brittannië krijgt een strafkorting van 72 mil ten gulden op de subsidies om de gekkekoeienziekte (BSE) uit bannen. De Britten hebben steken laten vallen bij de vernieti- ing van risicodieren, constateert de Europese Commissie. Lon en moest ervoor zorgen dat runderen ouder dan dertig maan- en niet in de voedselketen zouden komen. De EU betaalde ze- entig procent van de kosten voor ieder geslacht en afgevoerd ier. Maar de Britten hebben verzuimd nauwkeurig bij te hou- len hoeveel runderen zijn vernietigd. De commissie kan dus inmogelijk nagaan hoeveel Europese subsidie gerechtvaardigd Ook de controle op het vervoer en de opslag van de carcas- en was de eerste twee maanden gebrekkig. )SM ook actief als wijnboer ieerlen DSM neemt de Franse producent van wijningrediën- en Laboratoire Oenotechnique in Clermont l'Herault over. Het edrijf wordt samengevoegd met Littoral Oenologie, afkomstig ran het vorig jaar overgenomen Gist-brocades. Beide bedrijven ijn gevestigd in de buurt van Montpellier. Het Laboratoire Oe- ïotechnique maakt nu nog deel uit van het Italiaanse Delia Tof- bla. Dat maakt vooral machines voor onder meer de wijnindu- trie. DSM wil zijn positie als producent van hoogwaardige in grediënten voor de drank- en voedingsmiddelenindustrie juist ïitbreiden. Bij het Laboratoire Oenotechnique werken zestien nensen. Er worden gisten en enzymen gemaakt om wijn helder e maken en geur en kleur te verbeteren. Het laboratorium is ;oed voor een jaaromzet van 10 miljoen gulden. Epson concurrent van HP en Canon iMSTERDAMDe Japanse printerfabrikant Epson gaat in Neder- and de strijd aan met Hewlett Packard en Canon. Het bedrijf ipent daarvoor begin juni een speciale verkoopafdeling in feenendaal. Epson is na HP de tweede printerproducent ter vereld. Epson verwacht met de uitbreiding dit jaar ook in Ne- lerland de nummer twee te kunnen worden. Nu bekleedt het ïog de derde positie achter HP en Canon. In 1998 verkocht het jedrijf hier 132.000 printers; dat moeten er dit jaar minimaal 85.000 worden. Topman N. van Heuven denkt dat Epson Ne- lerland in 1999 een totale omzet van zo'n 100 miljoen zal gene reren, tegenover tachtig miljoen in 1998. Wereldwijd zette Ep- ;on in 1998 17,6 miljard om. De onderneming is niet beursge- ïoteerd. Fusie van Britse oliemaatschappijen ■ONPENDe onafhankelijke Britse oliemaatschappijen Lasmo en donument Oil Gas gaan fuseren. Lasmo neemt de kleinere jranchegenoot over via een aandelenruil ter waarde van twee niljard gulden. Monument liet een maand geleden al weten door enkele bedrijven te zijn benaderd over een overname. \nalisten noemden toen als potentiële kopers onder meer Las- no en Enterprise Oil. Deze twee voerden eerder dit jaar fusiebe- iprekingen zonder resultaat. Lasmo en Monument zijn beide ictief in de Britse sector van de Noordzee en Pakistan. De nieu- ve combinatie heeft verder belangen in de Kaspische Zee, het didden-Oosten en Noord-Afrika. [jjswuk-maarssen anp innemerscombinatie KSS eeft bij de bouw van de twee- Schipholtunnel de Neder- idse Spoorwegen mogelijk 10.000 gulden aan voordeel ïthouden. Dat concludeert ?t bureau KPMG na onder- Dek naar vermeende fraude bij aanleg van de tunnel. KSS, waarin de aannemers |BW en Strukton samenwerk en, begonnen in 1989 met de inleg van een tweede tunnel ider Schiphol. De aanneem- )m bedroeg 500 miljoen gul- ?n, gefinancierd door Verkeer i Waterstaat. Van frauduleuze benadeling volgens KPMG geen sprake, /el vindt het onderzoeksbu- fau dat de aannemers de NS in één geval meer hadden moeten laten profiteren van behaalde efficiëncyvoordelen en inkoop kortingen. NS zouden voor zo'n drie ton benadeeld zijn. De NS zoeken de kwestie ver- •der uit. KSS ontkent dat het de Spoorwegen heeft benadeeld. Wel geeft de aannemerscombi natie toe dat er tijdens de bouw onregelmatigheden zijn ge weest KSS gebruikte gefingeer de facturen waarmee winst werd verschoven naar HBW en Strukton. Verder namen mede werkers bouwmaterialen mee die vervolgens exclusief BTW werden terugbetaald. HBW en Strukton betreuren de gemaakte fouten. De bouw combinatie zegt de direct ver antwoordelijken te hebben aangesproken. westdorpe Bij de graszodenkwekerij Verhelst in het Zeeuwse Westdorpe heerst op dit ogenblik een topdrukte nu het tuinseizoen in volle gang is. De kwekerij wordt ge leid door Lianne Verhelst. Zes jaar geleden begon zij met het bedrijf nadat ze haar baan als verpleegkundige in een ziekenhuis had opgezegd. Lianne is geregeld op de snijma chine of heftruck te vinden. foto anp wim van vossen Amerikanen dreigen met tegenmaatregelen De handel in landbouwproducten tussen de Europese Unie en de VS zorgt opnieuw voor grote problemen. Een rapport over de mogelijke kankerverwekkende eigen schappen van groeihormonen is de bron van de ruzie. De groeihormonen worden gebruikt in de Amerikaanse veehouderij om de vleesgroei bij runderen te bevorde ren. De VS dreigen met tegenmaatregelen als de EU niet ophoudt de import van hormoonvlees tegen te werken. den haag gpd De EU heeft de import van hor moonvlees nooit willen toe staan omdat niet is aangetoond dat het vlees veilig is voor de consument. De VS redeneerden juist omgekeerd: als de schade lijkheid niet kan worden aange toond moet het product wor den toegelaten. In 1994 werd onder toezicht van de wereldhandelsorganisa tie WTO afgesproken dat de EU haar gezondheidsargumenten wetenschappelijk moest onder bouwen. De EU gooide er toen een grote wetenschappelijke conferentie tegenaan, die de schadelijkheid van groeihormo nen op het menselijk lichaam moest aantonen. Dat bewijs konden de wetenschappers echter niet leveren. Dat leidde er toe dat de WTO de EU verplichtte de invoer van Amerikaans rundvlees per 13 mei 1999 toe te staan. De EU haalde vervolgens het etikette ren van Amerikaans rundvlees van stal. Als het vlees in Europa verkocht mocht worden, moest er wel duidelijk opstaan dat het was behandeld met groeihor monen. De VS waren hier op tegen. Een etiket zou toch de suggestie wekken dat er iets loos was met het vlees en dat zou de consu ment kopschuw kunnen ma ken. Het lijkt er nu op dat de EU haar laatste offensief heeft ingezet. Vorige week kwam er al een rapport uit dat in het nu geïmporteerde Amerikaanse rundvlees, de zogenoemde Hil ton beef, hormonen waren aan getroffen. Nu komt daar als een duveltje uit een doosje het we tenschappelijk rapport over de schadelijkheid van groeihormo nen overheen. De EU wil het rapport gebrui ken om het importverbod van Amerikaans rundvlees te hand haven. Daartoe moet de WTO besluiten. „Het rapport geeft het bewijs voor de argumenten die de EU al die tijd heeft gebruikt", aldus een woordvoerder van het Pro ductschap voor Vee en Vlees (PWE). „Wij exporteren nau welijks vlees naar de VS. De De nen exporteren veel varkens vlees. Als dat wordt getroffen door een heffing van de VS zal het wel op de Europese markt komen. Dat kan een prijsdruk- kend effect op de prijzen voor varkensvlees hebben", aldus de woordvoerder. De telers van trostomaten zijn wel de pineut. „We expor teren jaarlijks voor 140 miljoen gulden aan trostomaten naar de VS. Dat is twintig procent van de totale export van trosto maten. Als die export wegvalt is dat een gevoelige klap", aldus een woordvoerster van het Pro ductschap Tuinbouw. straatsburg anp De Europese Commissie heeft gisteren besloten een diepgaand onderzoek te openen naar Nederlandse steun aan de Amerikaanse Reebok-groep. Brussel ver moedt dat de overheid de sportschoenenfabrikant met ongeoorloofde subsidies naar Rotterdam heeft gelokt. De havenstad was met Zuid-Limburg en de Belgi sche steden, Luik, Tongeren en Genk in de slag om het Europees distributiecentrum van Reebok binnen te halen. In januari 1998 maakte het bedrijf bekend voor vestiging in het Distripark Maasvlakte te hebben gekozen. Volgens concurrenten, die een klacht hebben inge diend, is bij deze keuze de aanmoedigingspremie van 4,3 miljoen gulden en de la ge huurprijs doorslaggevend geweest. De commissie heeft deze steunmaatregelen be cijferd op een totaal van 11,2 miljoen gulden. Het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam wil een ge bied van 11,4 hectare verhu ren voor 8,50 gulden per vierkante meter per jaar en dat voor een periode van 25 jaar. Dat komt volgens de commissie neer op een kor ting van 30 procent ten op zichte van de normale prij zen. new york ap De directeur van het Canadese bedrijf Seagram, E. Bronfman Jr., is de best betaalde directeur buiten de VS. Hij verdiende in 1998 4.5 miljoen dollar (9,3 mil joen gulden) volgens het Rijd schrift Forbes Global. Dat is nog altijd minder dan een procent van wat de best betaalde Ame rikaanse directeur, M. Eisner van Disney, verdient. Eisner streek volgens het blad in 1998 1,22 miljard gulden op. Volgens hoofdredacteur Mi- nard zijn de Amerikaanse direc teurssalarissen zo hoog vanwe ge de stijging van de aandelen markten. „Neem directeur M. Moody-Stuart van het Brits-Ne derlandse Koninklijke Shell. We schatten zijn inkomen vorig jaar op 3,5 miljoen gulden, ter wijl Shell qua vermogen het grootste bedrijf is." Moody-Stu- art staat daarentegen 24ste op de lijst van best betaalde direc teuren. Buiten de VS verplichten al leen Groot-Brittannië, Canada en Australië bedrijven om hun topsalarissen bekend te maken. Daarom maakte Forbes Global voor het verkrijgen van de gege vens gebruik van het 20-F for mulier, dat bedrijven die han delen op de Amerikaanse aan delenmarkt moeten invullen. De lijst vermeldt verder de volgende namen: 2. Jan Feschly, Smith Kline Beecham, (geneesmiddelen), F.ngeland, 3,18 mil- joen dollar. 3. Matthew Barrett, Bank of Montreal, (financiële diensten), Canada, 3,12 dol lar. 4. lurgen Schrempp. DaimlerChrysler. (auto's), Duitsland. 2,96 dollar. 5. Donald Walker. Magna International, (auto-onderdelen). Canada. 2,77 dol- i Smurfit. (hout en papierproducten), Ierland, 7. Gregory Hutchings, Tomkins, (conglomeraat), F.ngeland, 2,7 dollar. 8. )ohn Sunderland. Cadburv Schweppes, (voedsel en dranken), Fngeland 2.59 dollar. 9. Dennis Eck. Coles Myer, (detailhandel). Australië. 2,58 dollar 22. Kees Storm. Aegon, (verzekeringen). Nederland. 1,72 dollar 24. Mark Moody Stuart, Koninklijke Shell, Nederland/Engeland. 1.7 dollar. 25. Cor Boonstra, Philips, Nederland, 1,63 dollar den haag anp Het ministerie van landbouw mag niet meer handelen vol gens de omstreden varkenswet, want die heeft de rechter eerder voorlopig buiten toepassing verklaard. Met die uitspraak tik te de Haagse rechtbank minis ter Apotheker gisteren weer op de vingers. Op 23 februari oordeelde de rechter dat de omstreden var kenswet voorlopig in de ijskast moet. tot de bodemprocedure is afgewikkeld. De wet regelt een gedwongen verkleining van de varkensstapel. De boeren verzetten zich daartegen. Land bouw bleek zich niet helemaal aan die uitspraak te houden zo dat de varkenshouders een kort geding aanspanden. De kwestie draait om de ver handeling van zogenoemde varkensrechten tussen boeren onderling en het opkopen er van door de overheid. Ook dat is geregeld via de varkenswet. Het bureau heffingen, dat de verkopen registreert, schreef varkenshouders medio maart dat ze zich voor 7 mei akkoord moesten verklaren met de han del en opkoop, en daarmee ini pliciet met het bestaan van de varkensrechten en dus met een deel van de wet. Wie zich niet akkoord verklaarde, liep het ri sico dat de overheid de op- koopaanvraag afwees. In de uitspraak zegt de rech ter dat die werkwijze niet door de beugel kan. De Staat moet zich onthouden van alle activi teiten die uitvoering geven aan de varkenswet, zolang die bui ten werking is gesteld. Ook mag het bureau geen actie onderne men tegen varkenshouders die weigeren zich akkoord te ver klaren. den haag gpd Het Finse verpakkingsbedrijf Huhtamaki Oyj wil het verpak kingsconcern Van Leer overne men. Huhtamaki is bereid 62 gulden te betalen voor een aan deel Van Leer dat gisteren ruim 37 gulden noteerde. Van Leer gaat praten met de Finnen, maar wil niet zeggen of het bod aanvaard wordt of niet. Als de overname slaagt ont staat een verpakkingsbedrijf met een omzet van zes miljard gulden en activiteiten in 55 lan den. De bedrijven zijn al enige tijd in gesprek met elkaar. „In de verpakkingsindustrie praat ie dereen met iedereen", aldus een woordvoerder van Van Leer. „Huhtamaki gaf aan ver der te willen met ons en een bod te overwegen. Dat moeten we kenbaar maken aan de aan deelhouders, vandaar deze me dedeling. De komende weken en maanden moet blijken of we het met elkaar eens kunnen worden." De meerderheid van de aan delen Van I.eer is in handen van de Stichting Van Leer Group Foundation. Deze stich ting gebruikt de dividenden voor goede doelen over de hele wereld. Huhtamaki heeft als grootste aandeelhouder de Fin nish Cultural Foundation, een stichting die zich ten doel stelt de Finse cultuur te ondersteu nen. „We hebben enige over eenkomsten wat onze aandeel houders betreft. Dat kan mis schien een voordeel zijn", aldus financieel directeur T. Salonen. Huhtamaki en Van Leer vul len elkaar goed aan. Beide be drijven zijn sterk in verpakkin gen voor consumentenproduc ten als ijsbakken en margarine kuipjes en wegwerpserviezen. Qua omzet is Van Leer met 4,4 miljard gulden een stuk groter dan Huhtamaki met 2,7 miljard gulden. Beide bedrijven maak ten een nettowinst van 130 mil joen gulden. De verpakkingsdi visie van Huhtamaki is goed voor een omzet van 1,62 mil jard gulden. Dat Huhtamaki Van Leer wil kopen en niet andersom is het gevolg van de sterke financiële positie van Huhtamaki. „We staan er financieel ijzersterk voor. We zijn compleet schul denvrij en hebben zelfs geld over", aldus financieel direr teur Salonen. Huhtamaki kwam vorige week ook al in het nieuws. Toen maakte voedingsmiddelencon cern GSM bekend de kauw gumfabrikant Leaf over te ne mén van de Finnen voor 860 miljoen gulden. londen krf-anp Allied Domecq wil 3.600pubs verkopen werijen ligt naar schatting rond de 2,5 miljard gulden. Komen ze in de verkoop, dan gelden Heinekcn en Interbrew als kan didaten. Analisten schatten de prijs van de pubs on 7,7 miljard gul den. Het overleg is nu nog ex clusicf, maar dat verandert als Whitbread een formeel bod uit brengt. Volgens de Britse peis zullen zich dan bij Allied mecq waarschijnlijk ook andere geïnteresseerden melden, waaronder Punch Taverns (1.500 put») Whitbread heeft naast bron werijen err pubs onder meer belangen in hotels en restau rants. Allied Domecq conceit treert zich steeds meer op ster ke drank. Het concern is op dat terrein de op één na grootste ter wereld, achter het Britse Diageo. Allied was vroeger eige naar van de Oranjeboom bron werij in Breda. Die werd begin 1995 verkocht aan Interbrew, De Britse bierproducent Whit bread onderhandelt over de overname van de 3.600 pubs van het drankenconcern Allied Domecq. Als het overleg slaagt, wordt Whitbread de grootste pubeigenaar in Groot-Brittan nië, maar zal het zijn drie brou werijen moeten verkopen. Daarmee zou een eind komen aan een 257-jarige geschiedenis als brouwer. Whitbread heeft al 3.400 dranklokalen. De Britse concur rentieregels verbieden een brouwer meer dan 5.000 pubs te bezitten. Daarom zal het concern zijn brouwerijen moe ten afstoten. Het marktaandeel van Whitbread in Groot-Brit tannië bedraagt ruim 15 pro cent. Het bedrijf heeft behalve de eigen merken ook licenties voor Heineken en het merk Stella Artois van het Belgische Interbrew. De waarde van de drie brou- Nu bijVSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast vanaf Kom langs of bel 0800-8182. Internet: hypothekeavsb.nl VSB BANK VSB. Daar kom je verder amsterdam gpd frank hendrickx Het oude Getronics staat op het punt te verdwijnen. Met de geplan- dé megaovername van het Ameri kaanse Wang Global behoort de au tomatiseerder in één klap tot de wereldtop, maar tevens wordt af scheid genomen van de financiële degelijkheid die het geesteskind van oud-topman Ton Risseeuw zo kenmerkte. Getronics kan de koop van het tweemaal zo grote, maar al tijden verliesgevende, Wang niet zelf financieren en hoopt op de wel willendheid van de beleggers en een gunstig beursklimaat. Onder leiding van Risseeuw groeide het bedrijf, voornamelijk op eigen kracht, gestaag uit tot de nummer 1 van de Nederlandse automatise- ringsmarkt. Getronics deed welis' waar regelmatig overnames, maar al tijd van beperkte omvang. En de on derneming Financierde de acquisities zelf. Bij banken klopte Risseeuw nooit aan, want dankzij de gestage groei bulkte zijn automatiseerder van Getronics president-directeur Cees van Luijk. het geld. „We kregen op de aandeel houdersvergadering regelmatig te horen wat we toch met al dat geld moesten", merkte financieel topman Jan Docter gisteren op. Nu weten de beleggers het; Wang kost 3,7 miljard gulden. foto anp hans stiinmeier De timing is opmerkelijk, omdat Ris seeuw onlangs verrassend opstapte. De eerste publieke daad van zijn op volger Cees van Luijk is de aankondi ging van een overname die zijn gelij ke niet kent in de geschiedenis van het bedrijf. De van Price Waterhouse afkomstige Van Luijk: „Risseeuw heeft deze overname vorig jaar zelf in gang gezet en ik heb het de laatste twee maanden afgemaakt." Wang Global is met een omzet van 6,1 miljard gulden en 20.000 mede werkers aanmerkelijk groter dan de Nederlandse automatiseerder, die het moet doen met een omzet van 3,5 miljard gulden en 12.500 mede werkers. Door grote klanten wordt Getronics volgens Van Luijk nog steeds gezien als een kleine niche-speler. Dat is ze ker in Europa, waar het Amerikaanse Wang zeventig procent van zijn om zet behaalt, definitief van de baan. Getronics hoopt hierdoor de auto matisering van multinationals volle dig voor zijn rekening te kunnen ne men. Ook krijgt de Nederlandse au tomatiseerder nu voet aan de grond in Amerika. Het zal daar echter moeilijker zijn om potten te breken. Wang is juist naar Europa gegaan, omdat de concurrentie in de VS moordend is. Oneerbiedig zou Wang Global een brekebeen genoemd kunnen wor den. Begin jaren negentig was het Het hoofdkantoor van Wang - nu In Billerlca In de Amerikaanse staat Massachu setts - wordt verplaatst naar Amsterdam. De vestiging in Leiden blijft gehand haafd. foto» ap» julia malakii bedrijf op een haar na failliet en moest het langdurig op het straf- bankje van de Amerikaanse scher menbeurs Nasdaq plaatsnemen. Pas in 1993 werd de handel in Wang weer vrijgegeven, nadat er duidelijk heid was over een drastische reorga nisatie. Ondanks de volgens Getronics 'ge slaagde herstructurering' is Wang Global nog steeds verliesgevend en ook de beurskoers is ver achtergeble ven. De afgelopen vijf kwartalen kwam het bedrijf nooit uit de rode cijfers. Voor een gedeelte komt dat door een overname die de Ameri kaanse automatiseerder in maart 1998 deed. Voor 450 miljoen dollar kocht Wang toen het IT-bedrijf Olsy, het voormalige Olivetti Solution. De integratie van dat bedrijf verloopt moeizaam en kost meer dan begroot Getronics is er echter van overtuigd dat Wang op het juiste moment wordt gekocht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7