Arafat belooft volk op termijn onafhankelijkheid Ongekende vlaag van tientallen monstertornado's in VS >tf Buitenland NAVO-generaal: 'Milosevic kan slagen in zuivering' Amper aandacht voor Britse verkiezingen China ontmoedigt alle openbare herdenkingen [DAG 5 MEI 1999 Betogingen en schermutselingen in Palestijnse gebieden De dag waarop de Palestijnse leider Yasser Arafat had beloofd de onafhankelijkheid uit te roepen, 4 mei, is gis teren in de Palestijnse gebieden met onafhankelijkheids betogingen en schermutselingen met Israëlische militai ren gepaard gegaan. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dat zijn beleid de Palestijnen ervan had weerhouden eenzijdige stappen te nemen. Arafat beloof de zijn volk opnieuw onafhankelijkheid, maar op een la ter tijdstip. Honderden Palestijnen, onder wie tientallen gemaskerde mannen die met hun geweren in de lucht vuurden, betoogden op de Westelijke Jordaanoever voor een onafhankelijke Pales tijnse staat. In Hebron kwam het tot straatgevechten met Is raëlische militairen, waarbij drie Palestijnen en een Israëli sche cameraman gewond raak ten. In de stad Beitunia raakte bij een soortgelijke botsing een betoger gewond. Veel Palestijnen hadden ge hoopt dat de 4de mei, die het einde markeert van een vijfjari ge autonomieperiode, hun on afhankelijkheidsdag zou wor den. Op 4 mei 1994 werden im mers de Oslo-akkoorden geslo ten die de belofte in zich hiel den van onafhankelijkheid. Arafat en de Palestijnse Centra le Raad besloten echter te wachten met het uitroepen van de Palestijnse staat tot na de verkiezingen van 17 mei om Netanyahu niet in de kaart te spelen. Arafat, die terugkeerde van een buitenlandse reis, noemde de dag 'geen gewone dag' en benadrukte dat de Palestijnen te zijner tijd hun eigen staat zullen krijgen 'op het grondge bied van Palestina'. Netanyahu zei dat de Palestij nen waren teruggeschrokken voor zijn dreigement gedeelten van de Westoever te annexeren als de Palestijnen tot eenzijdige stappen zouden overgaan. Op positieleider Ehud Barak noem de echter het beleid van Neta nyahu contraproductief, omdat de premier de Amerikanen in de armen van Arafat zou heb ben gedreven. Barak verwees naar een brief van president Clinton waarin wordt geconsta teerd dat de Palestijnen het recht hebben een vrij volk op eigen grondgebied te zijn. brussel f aul koqf man correspondent De Joegoslavische leider Slobo dan Milosevic kan slagen in zijn opzet Kosovo geheel etnisch te zuiveren. Ook met dagelijks 'ge- intensiveerde' luchtacties is wellicht niet te voorkomen dat de resterende 650.000 Albanese Kosovaren over de grens ge jaagd worden. Dit sombere per- spectief schetst één van de hoogste NAVO-generaals, die middenin de operatie 'Allied Force" afzwaait. ..Als hij ze al lemaal buiten wil schoppen, zou hij de kans kunnen hebben om het ook te doen", zei giste ren de Duitse generaal Klaus Naumann, de scheidende voor zitter van het Militair Comité. Naumann moet zijn uniform uittrekken omdat hij zestig wordt, zijn driejarige termijn er op zit en de negentien Bondge noten het niet eens konden worden over een verlenging van zijn mandaat. Hij treedt tegen zijn zin terug. ..Ik voel me als de kapitein van een fregat die mid denin eèn storm door een heli kopter van boord wordt ge haald. Daar ben ik niet blij mee." Morgen neemt de Itali aanse admiraal Guido Venturo- ni de belangrijke baan van Nau mann over. De oorlog die de generaal al 41 dagen aanvoert, zou volgens hem een ander verloop kennen als zuiver militaire logica was gevolgd. „Dan kom je met een verrassingsaanval en een over weldigende overmacht. Maar dat is in een Alliantie van ne gentien bondgenoten niet mo gelijk." Naumann vindt dat zijn opvolger bij een eventueel vol gend conflict wel een van die twee 'wapens' (verrassing of overmacht) zou moeten kun nen inzetten. „Daar moet drill gend over worden nagedacht." )2i54.)a executeert op grote schaal 117.01 Ten minste tien Cubanen zijn de afgelopen maanden cuteerd. Tegen tientallen anderen is in die periode de itraf uitgesproken. Een officieuze organisatie voor de rech- ji de mens in Cuba heeft dit gisteren bekendgemaakt. Ze jch vooral te baseren op berichten in de door de overheid .troleerde regionale en nationale pers. De toename van intal keren dat de hoogste straf is voltrokken is opmerke- Tdus Gerardo Sanchez van de mensenrechtenbeweging, ps hem wijst dit op een verharding van het regime. F-lid Hofmann vrijgelaten Li De voormalige Duitse terroriste Sieglinde Hofmann (54) éren na negentien jaar celstraf vrijgelaten. Het oud-lid van te Armee Fraktion (RAF) was tot levenslang veroordeeld, reken geleden werd de rést van haar straf omgezet in een lardelijke. Volgens justitie voldeed Hofmann aan de oor noodzakelijke condities. Zo zou ze de RAF hebben af- )ren en hebben verklaard dat wat haar betreft de 'tijd van Jvapende strijd' voorbij is. Hofmann was onder meer ver bid voor vier moorden, poging tot ontvoering en gijzelne- Momenteel zitten nog zes vroegere RAF-leden een le- Inge gevangenisstraf uit. eden: geen stappen tegen Pinochet holm Het Zweedse openbaar ministerie ziet af van verde- te kin4>pen tegen de voormalige Chileense dictator Augusto het. In maart besloot het rechtscollege van het Britse Ho- lis dat Pinochet als staatshoofd recht heeft op beperkte on- O idbaarheid en alleen maar kan worden aangeklaagd voor anciëlf)ven die hij na 1988 zou hebben gepleegd. Aangezien de j^ iuldigingen die in Zweden tegen Pinochet zijn ingediend p^'etrekking hebben op de periode voor 1988, is er geen "akif meer het onderzoek voort te zetten, i/an Jni' Ti\ve 'grote' dinosauriër gevonden gelijk poEen internationaal team van paleontologen heeft in pnië (Argentinië) de skeletten gevonden van vijf exempla- an een tot dusver onbekende soort dinosauriër. Het gaat ingenin roofdier dat veel groter was dan de beruchte Tyranno- >531.1s ^ex- Het reptiel had een lengte van 13 meter, was 7 me- >og en woog ongeveer 8 ton. Zijn bek was zo groot dat het a keer een mens zou hebben kunnen doorslikken. Het leefde zo'n negentig miljoen jaar geleden in Patagonië, toen een subtropisch klimaat heerste. De vindplaats, het e Plaza Huincul, ligt op 1200 kilometer van Buenos Aires. idemie Congo niet door Ebola-virus &§a De recente dood van 63 mensen in de Democratische bliek Congo is zeer waarschijnlijk niet te wijten aan het be te Ebola-virus. Volgens Simon van Nieuwerihoven van de Idgezondheidsorganisatie WHO is de epidemie ook be- *r van omvang dan eerder werd gevreesd. Hulpverleners ?n vorige week dat de koorts waaraan de mensen doodgin- 4erk leek op de ziekte die het Ebola-virus in 1995 veroor- te. In dat jaar gingen in Kikwit in Congo 350 mensen dood. issale ontsnapping uit gevangenis s-stad Bij een gevangenisopstand in de Zuid-Mexicaanse Chiapas bij de plaats San Christobal zijn gisteravond zo'n gevangenen gevlucht. Een gevangene kwam tijdens de >rlaAl om het leven, vijf anderen raakten gewond. De gevange- lSterd£vmvegend indianen van de Maya-stam, overmeesterden £waarders en namen hen de wapens af. Daarna openden ze jvangenisdeuren en vluchtten de bergen in. Een Amerikaanse vrouw houdt een bloemenvaas vast in de keuken van haar verwoeste huis in Oklahoma. Meerdere tornado's trokken maandag over de staten Kansas en Oklahoma. Zeker 45 mensen zijn omgekomen e duizenden huizen zijn verwoest. k)t<>» ap im >ti De vlaag van enkele tientallen mon stertornado's die maandag plots toe sloeg in de Amerikaanse staten Okla homa en Kansas is niet eerder ver toond. Ook dat zij na zonsondergang bleven voortrazen is nieuw. Normaal zwakken zij dan af. Dat zeiden weerkundigen gisteren toen de brede sporen van verwoesting zichtbaar werden. „Het was een mon ster, een enorm monster", zei de weerkundige. Dave Imy van het waar schuwingsstation voor tornado's bij de hoofdstad Oklahoma City, de zwaarst- getroffen plaats. Volgens Imy ontwikkelden zich in de tornado boven Oklahoma City wind snelheden van 418 kilometer per uur en kreeg de 'twister' daarmee de hoog ste aanduiding - F-5 - op de sterkte- schaal voor wervelstormen. Gouverneur Frank Keating van Okla homa zei aan het begin van een toer door het rampgebied in de stad: „Het is een complete puinhoop. Zo ver het oog reikt is alles verwoest. Zeker twee hele wijken zijn gewoon weggevaagd." De politie heeft in de stad een gebied van 65 vierkante kilometer afgezet waarin vrijwel niets meer heel is. President Clinton was 's nachts ge wekt om van de ramp op de hoogte te worden gebracht. Hij beloofde Keating onmiddellijk federale noodhulp. Die geldt voor mensen in elf districten, waaronder Oklahoma (dry, Cleveland en Tulsa. Kansas heeft Washington nog niet om hulp verzocht. Volgens het Witte Huis vielen in bei de staten volgens de eerste cijfers 45 doden en werden duizend tot 1.500 woningen en gebouwen verwoest. Honderden mensen worden vermist en vele honderden zijn gewond ge raakt. Het dodental kan nog hoger worden, omdat nog lang niet alle ver woeste huizen zijn doorzocht. londen harm harkema correspondent De Britse premier Tony Blair verscheen gisteravond nog even op de beeldbuis. In een verkiezingsspotje riep hij de kiezers op morgen toch vooral te gaan stemmen. Morgen stemmen Schotland en Wales over de leden van hun 'eigen' parlement, in Engeland moeten nieuwe gemeentera den worden gekozen. De oproep van Blair was geboren uit wanhoop, want in de kranten, noch op televisie of op straat is ook maar iets te merken van verkie zingskoorts. De opkomst dreigt drama tisch laag te worden. Alleen in Schotland zindert het een beetje. Het eigen parlement dat de Schotten gaan kiezen, is het eerste in bijna driehonderd jaar. Alle peilingen wijzen op een ruime overwinning voor New Labour onder aan voering van de huidige minister voor Schotland, Donald Dewar. Labour lijkt zo'n 45 procent van de Schotse stemmen in de wacht te slepen, zo'n vijftien procent meer dan de naaste rivaal, de naar een on afhankelijke staat Schotland strevende Schotse Nationale Partij (SNP). Haalde de SNP vorige week acteur Sean Connery van stal om stemmen te trekken. Labour weet zich deze week in het open baar gesteund door een minstens zo ge liefde Schot: voetbaltrainer Alex Ferguson van Manchester United. Conservatieven en Liberaal-Democraten (LDP) spelen in de Schotse verkiezingen een bijrol, met ie der ruwweg vijftien procent van de stem men. Omdat Labour in het nieuwe kiessysteem, dat uitgaat van deels evenredige vertegen woordiging. waarschijnlijk geen absolute meerderheid haalt, zal er in het nieuwe parlement moeten worden samengewerkt. De verwachting is dat New Labour een co alitie aangaat met de LDP. In het nieuwe parlement van Wales hoeft New Labour waarschijnlijk niet eens te gaan samenwerken. Alle peilingen voor spellen de partij van Tony Blair een abso lute meerderheid die zou kunnen oplopen tot zestig procent van de stemmen. Ook in Wales spelen Conservatieven en LDP een bijrol, New Labours enige concurrentie komt van de nationalistische partij van Wales, Plaid Cymru. die vooral in het noorden van Wales veel aanhang heeft en goed lijkt voor zo'n dertig procent van de stemmen. Overigens is het nationalisme van Plaid Cymru veel minder heftig dan dat van haar Schotse collega's van de SNP. Plaid Cymru pleit sinds kort zelfs niet eens meer voor volledige zelfstandigheid van Wales. Een verdergaande overheveling van be voegdheden vanuit Londen naar Cardiff, meer macht althans dan het vrij magere pakketje dat Westminster nu bereid is af te geven, is voor de partij voldoende. Plaid Cymru weet dat een al te fanatiek nationalisme bij de kiezer niet aanslaat. De gemiddelde Welshman voelt niet de behoefte om de Unie met de Engelsen op te zeggen en als zelfstandige staat verder te gaan. Zo werd zelfs de vraag in het an derhalf jaar geleden gehouden referen dum of Wales een eigen regionaal parle ment moest hebben door maar net 50,2 procent van de kiezers met 'ja' beant woord. Bijna de helft van de kiezers had alle macht net zo lief in Londen gelaten. Van een nog grotere desinteresse is sprake in Engeland. Daar worden morgen ge meenteraadsverkiezingen gehouden, be- halve in Londen, waar volgend jaar een burgemeester wordt gekozen. Dertig mil joen kiesgerechtigden zijn uitgenodigd ter stembus te gaan, maar politici houden hun hart vast. Gevreesd wordt een op komstpercentage van minder dan dertig procent. Geen wonder dat Blair niet alleen als de mocraat, maar ook als partijman de kie zers opriep toch vooral een kruisje te gaan zetten. Een lage opkomst is traditioneel slecht voor New Labour. Bij dc vorige ge meenteraadsverkiezingen in 1995, toen de kiezers schoon genoeg hadden van de ar rogantie en het gestuntel van de toen nog machtige Conservatieven, deed een kleine vijftig procent van het electoraat zijn plicht. De Conservatieven werden in de pan ge hakt en verloren tweeduizend zetels van de 3400 die ze hadden. Ze hielden de macht in slechts twaalf van de honderden gemeenten waar morgen de stemlokalen open gaan. Zelfs een stuk of twintig rijke Tory-gemeenten in het Zuiden vielen uit protest voor het eerst in de geschiedenis toe aan New-Labour. Verwacht wordt dat na het ongekende succes van toen, New- Labour nu weer honderden zetels, zo niet duizend, gaat inleveren aan zowel de LDP als de Conservatieven. Dat klinkt dramatisch, maar is het niet: De overwinning van 1995 in de gemeentera den was gewoon een eenmalige uitschie ter. Wat betteft de populariteit van New Labour op landelijk niveau hoeft Blair zich in ieder geval geen zorgen te maken. Uit peilingen blijkt dat hij met zijn 'derde weg', die veel weg heeft van Wim Koks so ciaal-liberale beleid in Nederland, een ge voelige snaar heeft geraakt. peking jan van der made correspondent Precies een maand voor de tiende verjaardag van de stu dentenopstand en het bloed bad op het Plein van de Hemel se Vrede (Tiananmen Plein) is in Peking gisteren een andere demonstratie herdacht: die van de 'Vier Mei' beweging in 1919 Op die dag trokken zo'n 3000 studenten naar de ruimte voor de Verboden Stad (later het Tia nanmen Plein) om te demon streren tegen het verdrag van Versailles, waarin Japan in de ogen van het Chinese volk een onaanvaardbare beloning had gekregen voor haar rol in de Eerste Wereldoorlog. Tien jaar geleden werd de ze ventigste verjaardag van de be weging aangegrepen voor een massademonstratie van een miljoen man in Pekings cen trum. Maar nu is het Tianan- menplein volledig afgezet met blauwgroene schuttingen; alle tegels worden vernieuwd. Alle openbare herdenkingen wor den ontmoedigd. Zo vlak voor de gevoelige datum van 4 juni willen de Pekingsc autoriteiten geen onrust. De politiebewa king rond Zhongnanhai, het Chinese regeringscentrum, ver scherpt. Tegelijkertijd werden er afgelopen zondag zo'n twin tig dissidenten opgepakt, zo meldde het in Hong Kong ge vestigde Informatiecentrum voor Mensenrechten en Demo cratische Beweging in China, om mogelijke illegale berden kingsactiviteiten, zowel van 4 mei 1919 als van 4 juni 1989 in de kiem te smoren. doden bejaarden in safaripark amiln tlicitereU Een tijger geniet na van het onverwachte hapje dat hij l gepresenteerd kreeg. Samen met twee andere tijgers ij twee bejaarde Duitse bezoekers van een safaripark in e in het oosten van Spanje doodgebeten. Het paar had huwingsborden om in de auto te blijven genegeerd en gestapt. Ze hadden na het verlaten van de auto zelfs de ■■■fen op slot gedaan. De man en vrouw, die beiden achter "Ventig waren, woonden in Spanje. Het is het eerste geval in het dertig jaar oude park, dat jaarlijks zo'n J mensen trekt. foto ap jg.morell ■^-Mrtlvonnis voor ontvoerders in Jemen Een rechtbank in Jemen heeft drie mannen ter dood 182, Lefleeid voor de moord op vier westerse toeristen in de- lamiatet vo"8 jaar- De toeristen, drie Britten en een Australiër. -entie,- ;n deel uit van een groep van zestien buitenlandse reizi- 1 1 e door een radciale groepering in gijzeling waren geno- tb vier kwamen om toen militairen van het Jemenitische gijzelaars probeerden te bevrijden. Een vierde aange- tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tien an- vrijgesproken. schrift' ter wereld ontdekt Amerikaanse archeologen hebben in Pakistan het schrift' ter wereld ontdekt. De voorlopig nog onleesbare voor op kleischerven uit het jaar 3500 voor Christus, jaar eerder dan de vroegste tekens op Egyptische klei- De 'plant- en drietandvormige' inkrassingen werden aangebracht vóór en na het bakken daarvan. „Of het is, is de grote vraag", zegt hoofdonderzoeker Ri de Harvard Universiteit. „Maar wat wij ge- hebben zijn wel symbolen die overeenkomsten verto- wat later het Indus-schrift werd." Een probleem bij het van de tekens is dat niemand het Indus-schrift begrijpt. moeder beschuldigt kind Een Zweedse vrouw die wordt verdacht van moord twee jaar oude dochtertje, probeert de schuld bij haar kind - een meisje van vijf - te leggen. Het tweejarige 'as dood aangetroffen in de badkuip. De'moeder werd :t toen bleek dat de doodsoorzaak wurging was. De ntkende steeds weer, maar verklaarde uiteindelijk dat langer kon verzwijgen dat haar vijfjarige dochter de da- De officier van justitie gelooft niet dat iemand anders moeder de moord gepleegd kan hebben. Uit verhoor oudste kind bleek dat het meisje had gezien hoe haar jr haar zusje naar de badkamer had gesleept. fBURGEen delegatie van de Raad van Europa heeft de autoriteiten aangeraden de gevangen PKK-leider Abdul- u!alan onmiddellijk een radio en wat lectuur te geven en plegenheid te bieden familieleden te ontvangen. Volgens en van het Comité ter Voorkoming van Marteling lijdt a 'psychische schade' door hem in zijn gevangenschap rtefeui buitenwereld af te sluiten. Het comité toonde zich in zijn jmmejn gepubliceerde bevindingen wel tevreden over de licha- e e toestand van öcalan. Zij menen dat er geen gevaar is j gemarteld wordt. alan lijdt pyschisch'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5