Internet ideale koppelaar Ml TV WEER Het Gesprek van de Dag Opheffing waterschappen A Toetjesposter te vroeg opgehangen Kardinaal Prinses Irene 'nou baas van Karoo-plaas' in Zuid-Afrika 241 SZt WOENSDAG 5 MEI 1999 COMMENTAAR Hef de waterschappen op. Met die oproep gooit de Socialistische Partij (SP) een steen in de vijver. De SP stelt voor de waterschap pen onder te brengen bij kleine provincies. Reden? De water schappen zijn niet meer van deze tijd. De van oudsher door mannen, en dan vooral boeren, gedomineer de hoogheemraadschappen worstelen al jaren met een autoritair en stoffig imago. En hoe ze ook hun best doen dichter bij de bevol king te komen, het wil maar niet lukken. Dat bleek weer eens bij de verkiezingen die gisteren werden afgesloten. Na een miljoenenver- slindende campagne haalde het hoogheemraadschap Rijnland een bedroevend laag opkomstpercentage van slechts 24 procent. On danks alle moeite en geld was het aantal stemmen niet hoger dan vier jaar geleden. Voor het eerst mochten dit jaar overigens alle volwassenen een di recte stem uitbrengen. Een poging tot democratisering die de be langstelling bij de belastingbetaler niet heeft kunnen wekken. Echt wonderlijk is dat gebrek aan interesse niet. Het is volstrekt ondui delijk waarom er een aparte bestuurslaag nodig is voor onze wa terhuishouding. Zou de rijksoverheid of de provincie die taak wel licht minder goed vervullen? Nee, maar waarschijnlijk wel voor minder geld. Nu is er een apart ambtelijk apparaat nodig. Boven dien liegen de beloningen die de dagelijks bestuurders opstrijken er niet om. De zes hoogheemraden doen hun werk, dat slechts een dag per week beslaat, voor de lieve somma van 4500 gulden per maand. En de fulltime werkende dijkgraaf ontvangt voor zijn ver richtingen het vorstelijke salaris van 15.000 gulden per maand. De waterschappen zijn dure, achterhaalde bestuursorganen die kritisch legen het licht moeten worden gehouden. Het voorstel van de SP verdient het dan ook serieus te worden bekeken. Onze waarheid De publieke omroep gaat in de zomer gewoon door met programma's maken. Geen zomerstop met herhalingen. Nee. want anders gaan de commerciëlen er met de kijkers vandoor. Dan krijgen ze een voorsprong en dat kunnen we niet hebben. Gisteren bekeek ik de programmering en inderdaad, er moet wat gebeuren. Het is dat elke omroep verplicht is de dodenherdenking uit te zenden en daarvoor de reguliere programmering te onderbreken dan wel licht te wijzigen. Anders had 99 procent van Nederland vrolijk doorgegaan met het bekijken van soaps, spelletjes, sitcoms en films. De nationale dodenherdenking was dit jaar nadrukkelijk gekoppeld aan de oorlog op de Balkan. Het 'Dit Nooit Meer' was nadrukkeljk aanwezig. Er werd een liedje gezongen over gekleurde treinen. Een zinnetje daaruit wil ik u niet onthouden. 'Dit is onze werkelijkheid', werd gesteld. Inder daad: ONZE. Misschien ligt het aan mij, maar het nationa le gevoel dat de bombardementen op Servië zondermeer goed zijn, werd er flink door versterkt. Professor Blom, directeur van het RIOD, verwoordde het in NOVA het best. Hij zette zijn vraagtekens bij de NAVO-ac- lies en duidde aan dat de verschillen tussen de jodenvervol ging en de etnische zuiveringen in Kosovo groter waren dan de overeenkomsten. Intussen waren de andere netten, uitgezonderd uiteraard Nederland2, vrolijk doorgegaan met hun programma's. Alsof ze blij tvaren dat die hinderlijke onderbreking einde lijk voorbij was. Geen oorlogdocumentaire, geen spoortje van bezinning. The show must go on; het volk wil brood en spelen en dat kan liet krijgen ook. Hier volgt een kort over zicht. Nederland 3: Dead hut still breathing (film); RTL4: goede tijden, slechte tijden (soap) gevolgd door het zonnetje in huis (sitcom): RTL5: Murder on the Rio Grande (film); SBS6: Explosief (reportage); Veronica: Denktank (quiz). Net5 spande de kroon. Om 8 uur stond 'Just shoot me' op het programma. Dat is een Amerikaanse comedyserie. De publieke omroep last geen zomerstop meer in. Maar dat de Nederlandse televisie verziekt is, kan niet meer voorko men worden. En dat is echt ONZE waarheid. wil buys Kring om de zon, regen in de ton Het bazuingeschal is verstomd. De alerte waarnemer kon gistermiddag al zien dat het weer op Bevrijdingsdag niet zou worden, wat er van was verwacht. In de sluierwolken die over onze streken trokken waren opti sche verschijnselen te zien zoals de kring om de zon. In combinatie met een dalende barometer betekent dat in zeven van de tien gevallen een weersverslechtering. De volksweerkunde heeft er ook een toepas selijke spreuk voor: 'Kring om de zon, regen in de ton'. Verder werden later op de middag kanteelachtige wolken gezien (dikwijls voorboden van onweer) en vond er een sterke uitdroging van de lucht plaats. De' relatieve luchtvochtigheid daalde plaatselijk tot beneden de 30%. De voortekenen bedrogen niet want vanochtend regende het in Lim burg. Overigens was het gisteren, de vierde mei, bepaald geen onaardige dag. Regenen deed het niet, 's middags was er redelijk wat zon- l neschijn en werd het op Valkenburg nog 18,2 graden. Wel stond er veel wind. In de late middag rapporteerde IJmuiden zelfs een harde oostnoordoostenwind. De regen die vanmiddag en vanavond valt hoort bij een frontaal systeem boven Frankrijk. Dit front markeert de voorste begrenzing van vochtige, relatief warme lucht. Morgen komt het front boven onze omgeving min of meer tot stilstand. Daardoor blijft het bewolkt en houden de regepkansen aan. De temperaturen stij gen tot maximaal 14-15 graden maar de oostenwind wordt later op de dag minder sterk. Op vrijdag trekt de regenzone langzaam naar het noordoosten weg. Het klaart dan geleidelijk op en bij weinig wind stijgt de temperatuur naar 19-20 graden. In het weekeinde is er boven West Europa sprake van hogedrukontwikkeling maar tegelijker tijd komt ook een afzwaaier van een Atlantische storing knel te zitten boven Nederland. Daardoor kan er ook nog gedurende enige tijd regen gaan val len. -L -A- M I L L E N N I UN#VOO Die Hollandse mannen, onder wie nogal wat schonkige lieden uit de agrarische sector, deden noodgedwongen zaken met louche bureautjes. Die vroegen vooral veel geld, maar boden weinig service. In feite bestond hun bemiddeling uit het over leggen van een kapotgebladerd fotoboek, waaruit een keuze kon worden gemaakt, het orga niseren van een busreis naar Polen en het tezamen brengen van kiezers en gekozenen tij dens een feestavondje in een saaie feestzaal op de plaats van bestemming. Onder deze mannen bevond zich een persoon die zo spuug lelijk was, dat de gekozen jon gedame in kwestie door haar vriendinnen letterlijk naar hem toe geduwd moest worden. Na een kwartiertje op de dansvloer zwijgend rondgetobd te heb ben, besloot de man de koe bij de hoorns te vatten. 'Ik bien Harm', zei hij in een soort Duits. De Poolse dame knikte, terwijl haar suikerspin gevaar lijk meewiebelde. De camera kleefde de ganse avond aan het stel, en zo rond twaalven leek de Poolse door de zure appel te hebben heen gebeten. Ia, ze wilde wel met Harm trouwen. Graag zelfs. Het internet is bij uitstek ge schikt voor de activiteiten van zulke bureaus. Wie zestig is en na een doodlopende expeditie van jaren uiteindelijk zijn toe vlucht moet zoeken tot het bui tenland als het gaat om een vaste relatie, bladert toch het liefst in een virtueel fotoboek in plaats van naar een kantoor te gaan, waar er nog dertig wach tenden voor je zijn. Je kunt er thuis net zo lang over doen als je wilt. Je kunt de foto's opbla zen en full colour uitprinten, ophangen en bepalen wie de ziel nou werkelijk doet oprol len. Intussen kun je dan op je^ gemak de spelregels doorne men. Bijvoorbeeld die van AMOR, de site die sinds 1995 bemiddelt tussen dames uit Polen, Oekra- ine, Kirgizië, Moldavië en Rus land. AMOR heeft een curieuze kijk op de relatieproblemen van de Nederlandse man. 'Door over-emancipatie en op carriè re beluste vrouwen is er een te kort aan huwbare dames ont staan in het Westen', zo staat er letterlijk op de homepage. 'De dames hier in Nederland zijn vergeten wat het is om een nor maal gezinsleven op te bou- A1 weer een aardig tijdje geleden was er een reportage op de televisie over mannen die in Oost-Europese landen op zoek gingen naar een liefhebbende echtgenote. Volstrekt legitiem, maar toch was treurigheid troef in die uitzending. Potjes, waarop in eigen land geen dekseltjes passen, konden in Polen kiezen uit een enorm aanbod jonge, trouwlustige vrouwen. Deze vrouwen wilden eerst en vooral weg uit de armoede en lieten er geen twijfel over bestaan dat zij de nadelen van een oudere, niet erg aantrekkelijke en zelfs ziekelijke kandidaat voor lief namen. Zij vertelden voor de camera dat zij er van overtuigd waren dat die liefde met de tijd wel zou groeien. wen. Natuurlijk zijn er ook da mes die dat nog wel doen, maar een deel van de westerse vrou wen gaat haar eigen gang en denkt geen man nodig te heb ben. Door dit alles', zo meent AMOR, 'is de Nederlandse man naarstig op zoek naar de vrouw zoals zij vroeger was'. Lid worden van AMOR kost 500 gulden per jaar, maar wie le venslang wil bladeren in de boeken betaalt 675 gulden. AMOR heeft constant zo'n tweeduizend vrouwen op voor raad. In nogal onbeholpen taal wordt uitgelegd dat meteen hu wen niet erg verstandig is. Ge adviseerd wordt de dame eerst als toeriste in huis te nemen (maximum verblijf drie maan den) en na 'gebleken geschikt heid' een verblijfsvergunning aan te vragen om te kunnen sa menwonen. In de wervingstekst staat onder meer: 'U moet goed beseffen dat dames uit Oost- Europa hier in het Westen vaak erg tevreden zullen zijn en met een tevreden mens is de kans op duurzaam geluk erg groot'. Enfin, laat u maar eens het woord Dating los op een van internet's zoekmachines en gij zult gegarandeerd vinden. Je wordt dan niet alleen overdon derd door sites van bedrijven die het van verre halen, maar ook door talloze koppelaarsters die binnen onze grenzen blij ven. Zoals Marion van der Stad, eigenaresse van Aquarion, ge scheiden in 1988 en moeder van twee kinderen. Een dame van 52 jaar, die zichzelf als volgt aanprijst: 'Ik kan zeggen dat ik. met name dankzij de wijsheid van gnosis (kennis van het hart), sexual grounding (oedi pale situaties), essentiële eer lijkheid en relativerende hu mor, mijn hart als paradijselijk vrij en ruim en mijzelf als auto noom ervaar'. Snapt een uit de klei getrokken boer natuurlijk geen bal van. Maar ja, daar moet u wel voor dokken, voor zo'n hoogbegaaf de koppelaarster: 750 gulden inschrijfgeld en 300 gulden per bemiddelingsvoorstel. PETER VAN DER HOEST http://www.amor.nl http://www.aquarion.nl/page- s/marion. htm http://www.date-nl.com Al 8 jaar ervaring op hel gebied van internationale relatiebemiddeling Al meer dan tevreden relaties in Nederland en België MOR RELATIEBEMIDDELINGSBUREAU Postbus 95 4724 ZH Wouw Nederland Telefoon: 0164-25 26 23 Fax: 0164-23 97 44 Autotel.: 06 - 53 21 36 93 Onze werkwijze Alle benodigde informatie trom een levenspartner uit Oost-Europa aagformulier voor het GRATIS fotoboek U de antwoorden op de meest gestelde vragen NETSCAPE NAVIGATOR, dan wordt u aangeraden om tenminste ie 3.01 (ook voor Windows 3.x) te gebruiken ï.v.m. frames. Lubov heet ze. Ze is 23 jaar en woont in de Oekraïne. Amor heeft haar in de aanbie ding. FOTO QPD MENSELIJK Toetjesfabrikant Mona heeft in allerijl vierhonderd posters ver wijderd bij bushokjes door heel Nederland. Op de posters, on derdeel van Mona's nieuwste reclamecampagne, stond bo ven een caramelpudding de slogan 'Dinsdag feestdag'. Een ongelukkige tekst, aangezien de nationale dodenherdenking van gisteren op een dinsdag viel. Volgens Ria Feldman, woord voerster van Mona, was het niet de bedoeling dat de posters er begin deze week al zouden hangen. „De campagne zou volgende week maandag begin nen. Wij kregen te horen dat de posters in de loop van deze week zouden worden opgehan gen en namen aan dat daarmee niet het begin van de week werd bedoeld." Een communi catiestoornis is volgens Feld man dus de oorzaak van de blunder. Ze zegt dat Mona er tevoren wel degelijk bij stil heeft gestaan dat het ophangen van de poster vóór de doden herdenking ongepast zou zijn. Afgelopen maandag, toen de eerste posters in de abri's hin gen, rinkelde meteen de tele foon op het Mona-kantoor. Vol gens de woordvoerster wezen 'trouwe klanten' Mona op de fout. Daarop werd direct beslo ten dat de posters moesten ver dwijnen. Volgens Feldman is er tot gisterochtend tien uur door gewerkt om ze te verwijderen. Geen eenvoudige klus, omdat de campagne uit zes verschil lende posters bestaat: voor ie dere dag, behalve zondag, een feestelijk toetje. In totaal zijn tienduizend posters gedrukt. „Zo'n posterplakker loopt met die rollen onder zijn arm en weet achteraf natuurlijk niet meer waar hij 'de dinsdagen' heeft opgehangen." aldus Feld man. Mona, onderdeel van de zuivel- coöperatie Campina Melkunie, zal de 'dinsdagen' volgende week niet opnieuw ophangen. „De posters worden helemaal uit de campagne gehaald," zegt Feldman, die de affaire 'uiter mate vervelend' noemt. Er zijn van die restjes tijd waar een mens niet goed raad mee weet. Je wacht bijvoorbeeld met je jas al aan op de ander. De vrouw maakt nog toilet en de kat verwacht nog brokjes van haar. Kortom, je drentelt wat rond in een kliekje tijd. Je kunt alvast bij de buitendeur gaan staan en geïrriteerd rammelen met de autosleutels. Maar dat is niet aardig en zinloos, want een goede make-up vergt nu eenmaal rijd. Veel beter is om die losse draadjes tijd te doden met wat te levisie. Snel zappen op de markt van beeld en geluid, waar je met je jas al aan dus, nog even langs de kramen gaat. En zodoende viel ik on langs in een paar minuten kardinaal. Ik had hem een lange tijd niet gezien en dat is wonderlijk, want dit land grossiert in praatprogramma's en voert daarbij een v miniem assortiment aan smaken. —S Het is meestal het geijkte blik spre- kers. zangers, voetballers en sterren \vgfj i dat open gaat. Met daar tussendoor Xmh I ee" heilsoldaat, een kruidendokter I of een dominee. De kardinaal is m, I slechts mondjesmaat beschikbaar. Hij doet het niet slecht op de buis. De bekentenis dat hij zich laat op de avond nog wal eens met Paul de Leeuw wil vermaken, geeft hem een menselijke dimensie extra. Akkoord, h ij vindt da t de mollige grappen ma - fker wel de perken oversclirijdt. maar de kardinaal moet toch ook lachen om die bengel. Enquêtevoorzitter Theo Meyer en zijn vrolijke reisclub zijn dus met de eminentie in goed ge zelschap. Maar dan ploft de dagelijkse realiteit tussen de tafels waaraan het met au tobussen aangevoerde levende decor HAN MULDER van de opname gezeten is. Kosovo. Massale ver krachting. Eminentie, bent u dankbaar voor de zegen van de abortuspil voorde vrouwen van goede wil? Neen. 'dankbaar' is het woord niet voor de eminentie. Hij is veeleer 'totaal ver scheurd. Dan spreekt hij de woorden: 'hoe gru welijk leven ook tot stand gekomen is. het wordt gedragen door Gods barmhartigheid en ontferming'. Misschien bestaat God en misschien beslaat God ook niet. Het één is netzo min te bewijzen als het ander. Misschien heeft de angst tussen de oren van de mensheid een God voortge bracht. Misschien bestaat Hij werkelijk. In dit aardse tranendal zullen ti'e het nooit weten. Maar Gods ontfermingen barmhartigheid lij ken mij in een Kosovaars dorp met verkrachte meisjes even ver te zoeken ab in een ziekenzaal vol jonge patiëntjes met kanker. Aan kanker is nog weinig te doen. maar aan de gevolgen van verkrachting gelukkig wel. De morning-after- pil zal nooit zalig worden verklaard, maar heeft meer wonderen verricht dan die pater Pio uit donker Italië. Toen konden we eindelijk wegen de televisie uit. De kardinaal was nog bezig, maar we had den haast. Later lazen we in de krant dat de pil ook leidt tot sterke botten en daardoor tot min der breuk. Dat hadden ze in het verlichte maar tamelijk ketterse Zweden ontdekt. Het oestro- geen in de pil ab gave van God of de farmaceu tische industrie. Of van allebei tegelijk. Dat gaat in de toekomst veel versleten heupen schelen bij oude dames en dus veel robtoelen vol barmhartigheid en ontferming in het straatlyeeld. Nu maar hopen dat de kardinaal bij de aanblik van die oude maar sterke botten vol oestrogeen niet andermaal 'totaal ver scheurd' zal zijn. Drummer TOMMY LEE verlaat zijn hardrockband Motley Crue. De man van voormalige Bay- watch-ster Pamela Anderson, was de medeoprichter van de groep in 1981. Volgens CNN wil Lee zich meer tijd voor zijn gezin inrui men. De drummer verwierf eerder internationale bekendheid omdat zijn handjes nogal los zitten. Hij werd veroordeeld wegens mishan deling van zijn vrouw. Tommy en Pamela zouden overigens weer samenleven in Malibu. Eerder kondigde het blonde sekssymbool aan van Lee te zullen scheiden. Motley Crue hoopt Guns 'n Roses- drummer Matt Sorum nu aan te trekken voor hun komende tour. Koningin BEATRIX en prins CLAUS bezoeken op zaterdag 29 mei het Duitse Weimar, de Euro pese Culturele Hoofdstad van dit jaar. Gastheer is de minister-pre sident van de Vrijstaat Thüringen, dr. B. Vogel. Weimar, de stad van Goethe, is de eerste plaats in het voormalige Oostblok die Culturele Hoofdstad is geworden. De kleine stad (60.000 mensen) heeft bud gettaire beperkingen, maar kan bogen op een rijke culturele his torie. Rond 1800 was het zelfs één van de geestelijke en culture- lé centra van Europa. Er worden nu vier tot vijf miljoen bezoekers verwacht. Prins WILLEM-ALEXANDER woont op 3 juni in Egmond aan Zee de officiële viering bij van het eeuwfeest van de Vereniging voor Waterleidingbelangen in Neder land (VWN). De prins bekwaamt zich op het gebied van waterbe heer. In 1999 bestaat de VWN 100 jaar. Zij is de oudste lande lijke vereniging op watergebied in Nederland. De VWN heeft tot op heden vooral een netwerk ge vormd voor overdracht en uitwis seling van kennis tussen water specialisten uit het hoger- en middenkader van de waterlei dingbedrijven in Nederland. MILLENNIUM v Mig» (doei noq feievi en e< dagen rmei Nog 241 dagen en hetpnil nieuwe millennium biH0L, aan. Reden voor deze(ni h om in een dagelijkse suchtl terug te kijken op belaf bes rijke gebeurtenissen drj1"* plaatsgrepen op corre^se u ponderende data in dien ii gelopen 100 jaar. 3 m»sen 1536: Delft door brantr.n'1 woest; 4 mei 1626: Piel iezt Minuit op Manhattan! mei 1945: bevrijdings<pS' do 6 mei 1937: HindeiLDA burg ontploft; 7 mei UjTroÏ Dien-Bien-Phoe valt; (proe 1902: 30.000 doden dcfa11 Mont-Pelee; 10 mei 19irde begin WO II; 11 mei lljjer c Desgrange rijdt eersteïegel record; 12 mei 1969: RJde| de Wipper zet S'wijk ijP"n vlam. Let. 5 MEI 1945 L Het regent vaak op 5 mei D16 het weer is al een paai dat guur en buiig. Toch blijft fcrjr herinnering van bijna iedff e die deze zaterdag mccmai? een stralende oranjezon bf- Nederland schijnen, 's Mof schrijft een Delftse onder*.** in zijn dagboek: 'Nog slecn 01 enkele minuten scheiden van acht uur. Ik ben naar r 1 kamer gegaan om de laatsl ogenblikken nog even aaiujyj papier toe te vertrouwen, r ten op straat staan slechtst. nig mensen... Overal wordpgis vlaggen gereed gemaakt. s[ On gaan ze naar buiten... Daafele d slaat het acht uur. Nu is dfoe, log voorbij'. In hotel De zee in Wageningen biedt genefcere Blaskowitz 's middags de a te s gave van zijn troepen aanLga'; derland is bevrijd uit een Ift ge bezetting die vier jaar en 3kt. dagen heeft geduurd. Hetf is leeggeroofd en op tal vai plaatsen verwoest. OnhersJFk baar is het verlies aan men. levens, de meer dan hondfcMC duizend joden die zijn verf Jaai moord en de duizenden dfftwi het verzet vielen of slacht#'''51 werden van bombardemeiuur Er komen op de bevrijdin#ge'c 350.000 onderduikers te vïerzi schijn. Evacués bereiden aent' voor op terugkeer naar hei ten. In kampen wachten ki en politieke gevangenen o|CF patriatie. Van velen hunno^ thuis het lot nog onzeker; een wolk die de oranjezone 0n 5 mei af en toe verduistert^ j AAD WAGENAAR* P lt 'Spannend postzegelra1 tbl| PTT Post introduceert moi,orc een nieuwe postzegel met|acj, hologram. Op de zegel vanL p,( cent staan de teksten 'I lo\ft0( stamps' en 'Stamps love Als de postzegel wordt be\i,co gen komen meerdere hartjj gej, voorschijn. Het is de eersta dat PTT Post een hologran werkt in een postzegel. Vol PTT Post is een hologramp zegel erg in trek bij jongere De speciale postzegelboekf-U zijn vanaf morgen verkrijgt er Prinses Irene van Lippe- Biesterfeld is sinds kort een van de grootgrondbe- zitsters van Zuid-Afrika. De prinses kocht onlangs een stuk grond van ongeveer 4000 hectare dat luistert naar de naam 'Bergplaas' in de Zuid-Afrikaanse pro vincie Oostkaap. De Afrikaner weekendkrant Rapport besteedt onder de kop „Omstrede oorsese prinses nou baas van Ka roo-plaas" bijna een halve pagina met foto's aan de opmerkelijke aankoop. Vol gens het blad is het stuk grond twee weken geleden op naam van prinses Irene geregistreerd en zou er een bedrag van 1.860.000 rand (ruim 630.000 gulden) voor de grond en de gebouwen zijn betaald. Irene wordt aangeduid als een „eksentrieke Neder landse prinses". Volgens een betrouwbare bron zou ze bij haar eerste bezoek aan Bergplaas met de bo men en de rotsen hebben gepraat. Die gaven haar de boodschap om de grond te kopen. Bergplaas ligt in de Zuur- bergen tussen de plaatsen Graaff-Reinet en Middel burg, in wat wordt be schouwd als een van de mooiste delen van de on metelijke Zuid-Afrikaanse Karoo. Volgens de voorma lige eigenaren zullen prin ses Irene en haar vier kin deren in augustus tijdelijk hun intrek in Bergplaas ne men. De eerste bouwploegen zijn inmiddels gearriveerd om de gebouwen van Berg plaas om te toveren in een kliniek voor alternatieve ge neeswijzen. Of prinses Ire ne plannen heeft om zich permanent in Zuid-Afrika te vestigen, is niet bekend. VRIB b( td.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2