Eén uur nummer één maakt al gelukkig iverpool polst keeper Westerveld, tletico Madrid aast op Machlas Cubaanse honkballers vragen in VS politiek asiel 'Moeizaam' naar 29 goals Een prachtig plaatje De voetbalkenners van de KNVB De mensenkenners bij De Sleutels Welkom in de wereld die hoofdklasse amateurvoetbal heet ISDAG 5 MEI 1999 981 23 DIJK. ^nADT CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 5356464. PLV -CHEF IANET VAN DIJK. 071 -535646 Kessel in Giro ivenb Miquel van Kessel neemt hoogstwaarschijnlijk deel aan 371 -53 ide van Italië, die volgende week zaterdag van start gaat. de eerste grote etappekoers, die de 23-jarige profwielren- t Ter Aar zal rijden. Van Kessel heeft sinds vorig jaar een 00 dek1 bij TVM. Dit jaar behaalde hij al twee derde plaatsen in n. Dit che wedstrijden, de Grand Prix Wanzele en de Grand Prix I-jarig Cerami. De Teraarder was superknecht van Peter van Pe- oppei in de wereldbekerwedstrijd Luik-Bastenaken-Luik, maar Ronde Ien va^ "i deze klassieker, waardoor hij de Amstel Gold teile h n>sle- Afgelopen weekeinde werd Van Kessel 20ste in de endhi Pró Sgippingen, ruim voor het peloton met onder ande de fiet imov, Tsjmill en wereldkampioen Camenzind. De Ter aar - t reed dt op dit moment de Ronde van Romandië in Zwitser- >erg n üe gisteren is begonnen. Mooist i r» ise rai ibert wint proloog Romandie )'en in - Laurent Jalabert heeft gisteren de proloog van de Ron- plaat;1 R°mandië gewonnen. De Fransman bleef in de tijdrit meen -9 kilometer de Italiaan Roberto Petito 2,66 seconden io op ltaüaan Gabriele Missaglia werd op 5,54 seconden der- ri der!1 itaüaan Nicola Minali heeft de eerste etappe van de Vier- Rijn) B van Duinkerken gewonnen. De renner van Cantina Tollo in de de voor de Hst Jan Kirsipuu en zijn landgenoot Silvio Mar- het I 'vijf!! ney gaf uitleg aan Salt Lake City n Frai ?kend ItlLi Het comité dat de Spelen naar Sydney wist te halen, /as zij >alt Lake City tips gegeven. Volgens de zender ABC kreeg Bere lerikaanse stad een 400-pagina dik dossier met alles wat en Fe mité 'egaa^ én illegaal heeft gedaan om het evenement Yvoi Australië te krijgen. Ze bevatten onder meer instructies en hotetIS van bet Australische IOC-lid Phil Coles. Hij heeft voor ation; 'n Let omkoopschandaal rond het IOC een ernstige t lid v chuwing gekregen. In één van de documenten wordt an esteld cadeaus te geven aan een IOC-lid, in dit geval prins nogel van Monaco. fu de papieren wordt melding gemaakt van Olym kingen en bijdragen aan landen of IOC-leden. h aguson langer bij Manchester anca IESTER Alex Ferguson heeft zijn contract als manager van yaren iester United met drie jaar verlengd. Dat heeft het be imini van de Engelse club, werkgever van onder anderen Jaap Mphe g>steren bekendgemaakt, fdkla ilgem NVB ser nog niet gestraft voor uitlatingen over Neumann e late Krajicek op jacht naar toppositie wereldranglijst Een week, een dag of zelfs een uur nummer één van de wereld zijn zou Richard Krajicek al gelukkig maken. De Muiderberger gaat vanaf vandaag bij hét toernooi in Hamburg op jacht naar de toppositie. Bij winst kan hij de Rus Jevgeni Kafelnikov, sinds maandag lijstaanvoer der, van de troon stoten. currentie krijgen van Carlos Moya. Pete Sampras, Patrick Rafter, Alex Corretja én Kafelni kov, die nu nog voor hem staan, ontbreken in Duitsland. Kraji cek: „Voor Kafelnikov is het wat ongelukkig dat hij nu juist als nummer één niet kan spelen. Na zijn laatste resultaten krijgt hij ook wat kritiek. Maar als je zijn prestaties van het afgelo pen jaar bekijkt, was hij de bes- HAMBURG» ANP/SIP Als huidige nummer vijf maakt Krajicek in Hamburg zijn ren tree na een korte pauze. Na een bye in de eerste ronde begint hij als eerste geplaatste speler tegen de Marokkaan Arazi. Kra jicek versloeg Arazi dit jaar eer der bij de Australian Open. De winnaar van Wimbledon in 1996 noemt het een uitdaging dat hij voor het eerst in zijn loopbaan serieus de beste spe ler van de wereld kan worden. „De strijd aan de top is zeker interessant. Het is goed voor de sport. Aan de andere kant is het nu ook allemaal wat ongrijp baar. De rivaliteit die er in het verleden bijvoorbeeld was tus sen Lendl en Connors is voor de tennisfans spannender en veel makkelijker te begrijpen. Maar ik zal al gelukkig zijn als ik alleen een week, een dag of een uur nummer één zal zijn." In de strijd om de toppositie zal Krajicek in Hamburg con- Moya is wel van de partij. In maart stond de winnaar van Roland Garros van vorig jaar al twee weken nummer één. „Ik zal zien hoever ik hier kan ko men". aldus de Spanjaard. „Als het lukt weer op eerste te wor den, zal ik heel blij zijn. De voorbereiding op Roland Gar ros is voor mij echter het be langrijkste. Ik heb daar een titel te verdedigen." Moya. nu zesde, kan in ieder geval goed uit de voeten op gra vel. De voorkeur van Krajicek gaat uit naar een harde onder grond of een binnenbaan. Hier op was hij dit jaar succesvol in Londen en Key Biscayne. „Op snelle banen komt mijn spel het beste tot zijn recht. Maar ik kan sommige mensen, en me zelf, verbazen op gravel. Hierop heb ik het spelletje geleerd, dus ik weet hoe het moet." Voor succes hoopt Krajicek op droog en zonnig weer, zoals het de afgelopen dagen in Hamburg is geweest. „Daar naast moet ik vooral proberen geduld op te brengen. Ik moet accepteren wat er op gravel kan gebeuren, verkeerde beslissin gen van de leiding en ballen die anders dan venvacht terechtko- men. Als het allemaal meezit, heb ik een kans om de nieuwe nummer één te worden." Kafelnikov heeft van presi dent Boris Jeltsin de felicitaties gekregen voor het bereiken van de eerste plaats op de wereld ranglijst. Jeltsin stuurde de ten nisser gisteren een telegram. „Voor de eerste keer in de ten- nishistorie heeft een Bus de nummer één positie behaald. Dit betekent heel veel voor de sport in Rusland. Als tennisspe ler weet ik hoe moeilijk het is een dergelijk resultaat te berei ken", schrijft Jeltsin. Paul Haarhuis is in de eerste ronde in Hamburg blijven ste ken. Hij had gistermiddag niet veel in te brengen tegen de Zwitser Mare Rosset: 6-3 6-4. Haarhuis komt in het dubbel spel nog in actie met zijn nieu we Amerikaanse partner Jared Palmer. Daarin is hij wel tot de tweede ronde doorgedrongen Sjeng Schalken bereikte de tweede ronde ten koste van de voormalige Amerikaanse top per Michael Chang. Zijn vol gende tegenstander is de Zuid Afrikaan Wayne Ferreira. Vijf geplaatste spelers werden op Rothenbaum uitgeschakeld. Bij de Kroaat Goran Ivanisevic, negende op de lijst, wilde tegen de Duitser Rainer Schüttler niets lukken: 1-6 3-6. De als tiende gerangschikte Zweed Thomas Johansson ging met 5 7 1-6 ten onder tegen de Brazi liaan Fernando Meligeni. In Frans onderonsje moest Pioline (14de) met 6-3 2-6 3-6 zwichten voor Santoro. In de tweede ron de ging de Spanjaard Felix Mantilla, zevende geplaatst, met 4-6 6-4 0-6 onderuit tegen de Franse qualifier Arnaud di Pasquale. De Brit Greg Rusedski, als vijfde ingeschaald, verloor met 4-6 5-7 van de Spanjaard Alberto Berasategui. 4 clul 3M vrijvi teven 13 ju itie: 0 n hee jarig hap ti ,0°' Leeft zich officieel bij Vitesse ge- ?wezevoor Gander Westerveld. De Engelse aterp 'L 24-jarige doelman komen- man mer Lilijven, maar moet daarvoor 3 doe ,tesse tot een akkoord komen over •erste kopen van Let tot medio 2003 door- de contract van Westerveld. Intussen tletico Mardid interesse hebben in ^ikos Machlas. weet dat zowel Sander als Liverpool p| resseerd is in een transfer", aldus Cl nelds manager Ton van Dalen. „Ik alleen niet of we er met Vitesse uit komen." ise-voorzitter Karei Aalbers heeft in •rieden regelmatig een gentlemens- lent gehanteerd. Dat houdt in dat 3 niet halsstarrig zal vasthouden aan de tijoorlopend contract, wanneer er ook eravo Vitesse tot bevredigende transfer einef de tli wordt gekomen. Aalbers wilde gisteren niet reageren op geruchten of conflicten Binnen de club. „Ik wil alleen over de ko mende drie wedstrijden praten", zo pro beert de preses rust te creëren in de slotfa se van de competitie, waarin Vitesse nog geenszins zeker is van het behalen van Eu ropees voetbal. Zodoende wenste Aalbers ook niet in te gaan op de vraag of Vitesse zijn speler Martijn Reuser gaat bestraffen voor uitla tingen over trainer Herbert Neumann. Reuser zei gisteren in deze krant dat hij zich 'onheus bejegend' voelt door Neu mann, met wie hij al geruime tijd van me ning verschilt over de rol van Reuser in het elftal. De van Ajax gehuurde voetballer verklaarde dat hij volgend seizoen niet meer onder Neumann wil spelen. „Wat ik daarmee doe", wees Aalbers op eventuele consequenties, „dat breng ik niet naar buiten. Ik breng ook niet naar buiten of ik er wat mee doe. Dat blijft allemaal intern." Reuser trainde gisteren gewoon mee met de selectie. Neumann kan de aanval ler ook niet missen, want een handvol spelers kampt met blessures. Bovendien zijn John van den Brom en Remco van der Schaaf geschorst voor de wedstrijd van ko mende zondag, uit tegen FC Utrecht. Atletico Madrid heeft volgens nog onbe vestigde berichten belangstelling voor Nikos Machlas. De Spaanse club zou twin tig miljoen dollar voor de spits van Vitesse over hebben. Voor Machlas, die bij de Arnhemse club een doorlopend contract heeft tot 2001, is ook Bayern Munchen in de markt. Het bod van tien miljoen D- Mark door de finalist van de Champions- League is echter door Vitesse als onbe spreekbaar van de hand gewezen. Naast Machlas zou Atletico Madrid ook geïnte resseerd zijn in Ajax-verdediger Sunday Oliseh. BALTIMORE AP Na hun overwinning op het Amerikaanse team de Baltimo re Orioles hebben zes leden van een Cubaanse honkbalploeg gisteren de terugvlucht naar Havana gemist. Zeker een van hen, werperscoach Rigoberto Herrera Betancourt (54), heeft politiek asiel aangevraagd. Een woordvoerder van de Cubaanse missie in Washington zei dat de zes ontbrekende Cubanen zich hadden verslapen en met een latere vlucht naar Havana terug zouden keren. De Cubanen hadden wat te vieren nadat hun ploeg maan dagavond de Orioles niet 12-6 had verslagen. De Cubaanse af vaardiging bij de wedstrijd was meer dan 300 man sterk en om vatte behalve spelers ook jour nalisten, oud-spelers, gewone burgers, leden van jeugdorgani saties en studenten die in het een of ander uitblonken. Het was een tegenbezoek voor de wedstrijd die de Orioles in maart in Havana tegen een Cu baanse selectie speelden en met 3-2 wonnen. Dat was de eerste keer sinds 40 jaar dat een ploeg uit de Amerikaanse Major League in Cuba speelde. De wedstrijd in Baltimore was met controverse omgeven Honderden mensen verzamel den zich buiten het stadion om te protesteren tegen het bewind van Fidel Castro, terwijl een kleinere groep op enige afstand demonstreerde voor opheffing van de economische sancties tegen Cuba. Tijdens de wed strijd renden ook enkele beto gers het speelveld op. Een van de drie Cubaanse scheidsrech ters gaf een van de demon stranten een duw. „Voor alles ben ik een Cubaanverklaarde scheidsrechter Cesar Valdez na derhand. SI I TO - Met bijdragen van: Loman Leefmans, Gertjan van Geen en Gerard Baas jtukje uit het verslag van de vijfde klasse g in het Leidsch Dagblad. Het Haagse Icteerde het spel totdat in de slotfase Pe- ilberg drie keer doel trof waaronder twee jt een strafschop. Zaalberg is nu 'topsco- precies op de hoogte is van de Leidse 2. ciaihistorie zou bij het lezen van bovenstaan de wellicht denken dat hier een mega- ie is geleverd. Zoiets van: Zaalberg heeft 3l°TvJ? Lvintig seizoenen onafgebroken in het edskiffHtalte hebben gespeeld eindelijk het ma- Manjriubrecord van 197 doelpunten overtrof- s!{- eeJ nog dateert uit de jaren dertig toen de le- - *ische spits enzovoort, enzovoort. »BI°$n dat alles. Op de eerste plaats bestaat Sanctlb VCL (VNL VTL) pas negen jaar dus de u/i pii Pscorer ^er Ljden' klinkt veel histori- va (iJan het in werkelijkheid is. Verder scoorde Moranffg tot op de dag van vandaag 'slechts' 29 j26_3Ïen Lij doorbrak daarme het 'record' van 4 Twffganger Marvin James. Geen prestatie om GarcAar huis te schrijven, nietwaar Peter? 25 otfret aardige is misschien dat ik alle 29 doel- x (Fr» "j het huidige seizoen heb gemaakt, ter- NagyofcrW» over zijn aantal een paar jaar deed." \ndresl even, 29 goals in een seizoen dat nog niet afgelopen, daar kan je mee voor de dag Maar is Peter Zaalberg niet die jongen niet eens zo gek lang geleden in de lan- jeugd van UVS acteerde, kampioenschap- rde bij w Leiden en zelfs een blauwe ag in het eerste van hoofdklasser Rijns- Boys stond? En die klopt zich nu op zijn mdat hij op z'n 25ste in de Serie B van Jasse, lager kan niet, scoort aan de lopen- \0$ d? „Ik zal je zeggen, dat is nog lang niet zo eenvou dig als je denkt. Als spits kreeg je bij Rijnsburg of bij Leiden zeker zes van de tien ballen goed aan gespeeld. Daar kon je wat mee doen. Dat aantal ligt in de vijfde klasse natuurlijk veel lager. Ik vind het nu in ieder geval moeilijker om te scoren dan in de tijd dat ik bij Leiden speelde. In het topscorersklassement van het Leidsch Dagblad worden doelpunten uit de lagere klas sen niet volledig meegeteld. Drie punten krijg je voor elke vier treffers. Daar ben je het dan zeker niet mee eens? InderdaadNiet eens zozeer omdat het makkelij ker zou zijn om in de lagere klassen te scoren, maar omdat die berekening arbitrair is. Waarom nou drievierde?" Daar hoef je je volgend jaar in ieder geval niet meer druk over te maken want we nemen aan dat voor een veelscorende spits zoals jij, grotere clubs in de rij staan. Wat wordt het komend sei zoen? Gewoon VCL. Ik ben uitgekeken op trainers bij 'hoge' clubs. Die zijn zelden eerlijk. Het is uiteraard zijn goed recht om te voetballen bij een club naar keuze. Maar als meer spitsen van het kaliber Zaalberg hun heil in de onderste regionen van het standaardvoetbal gaan zoeken, dan moet toch worden gevreesd dat zelfs het per centage van drievierde eraan gaat. Want een ding ziet de Leidenaar over het hoofd. Hij krijgt dan wel minder bruikbare ballen dan toen hij op een hoger niveau speelde, maar daar staat natuurlijk tegenover dat de verdediging van de tegenstan ders in de vijfde klasse ook een stuk zwakker is. Dat moet iemand met 29 treffers op zijn naam toch hebben ondervonden. lisse De polsstokhoogsprin ger, de atleet die het moet heb ben van snelheid, kracht, lenig heid, lef en concentratie, levert altijd een prachtig plaatje op. Zijn concentratie, zijn aanloop. Het oprichten, neerplanten en buigen van de polstok. En daarna de springer, die achter over hangt om het moment te kiezen waarop hij gebruik maakt van de veerkracht van zijn stok. De lat blijft liggen en de atleet belandt -met zijn blik gericht op de hemel- in de ge lukzalige vrije val. Keuze te over voor een fotograaf om een mooie foto te schieten. Soms gaat het anders. Zoals op deze foto, gemaakt tijdens de Ter Specke Bokaal van afgelopen weekeinde. En toch levert het een fraai plaatje op, want ook een teleurgestelde polsstok hoogspringer is fotogeniek. De lat bleef liggen, dat wel. foto taco van der eb Nu weten we het zeker. Op het bondsbureau zitten voetbalkenners. Vaak genoeg namelijk zetten we vraagtekens bij de planning van de KNVB. Wie herinnert zich niet de vol strekt ondoorzichtige regeling in de zondagse vijfde klasse, die in een serie A (1 en 2) en B (1 en 2 en 3 en 4) is ingedeeld. En wat te denken van het onre gelmatige verloop in de hoofd- klasses op zaterdag en zondag. Wekelijks was het voor (bijvoor beeld) Noordwijk en UVS een gepuzzel met aantallen verlies- punten ten opzichte van de di recte concurrenten voor de titel of tegen degradatie. Maar alle verwijten kunnen in een keer de kast in. Komende zondag is namelijk 'Super Sun day*. Veel beslissingen vallen in rechtstreekse duels. Wat te den ken van de 'degradatietoppers' in de derde klasse A tussen DOSR en FC Lisse en die in de vierde klasse A tussen SJZ en Alphen. De verliezers weten meteen waar ze aan toe zijn, zij spelen Volgend seizoen een klasse lager. Er hoeft niet heen en weer geheld te worden met andere clubs. In de vierde klasse B mag Roo- denburg in een rechtstreeks duel met ODB uitmaken wie de kampioen is. Dat vinden wij nu getuigen van voetbalkennis van de planners. Dat getuigt van inschattingsver mogen. En dat mag best eens gezegd worden. teen lUr van Orssagen blijft bij ARC', zo was landag te lezen in deze krant, s opmerkelijk nieuws, want de Leidenaar rder te kennen gegeven naar oude liefde pEitts ruf>te keren. Ue Leidse voetballer van het we! n vorig seizoen had het na twee jaar in Al- ;t Lo^rel gezien, zo leek het. n der Zwaan, komend seizoen trainer van Ise hoofdklasser, moest wel hogelijk ver fijn. ar, Paul? het net in de krant", [an der Zwaan afgelopen maandag. d er niets van. Hoe komen jullie aan dit Een woordvoerder van ARC heeft dit aan ons ver teld. Paul. Die zei ook dat hij op vrijdag niet bij Bax mag zaalvoetballen van jou. Klopt dat? Van der Zwaan: „Nee. Ik heb daarover afspraken gemaakt met hem. Als hij in het veld laat zien dat liet geen invloed heeft op zijn spel, hoeft hij op vrijdag niet te trainen en mag hij zaalvoetballen. Nogmaals, ik ben verbaasd. Ik had wel verwacht dat hij het fatsoen zou hebben mij eerst in te lich ten. Het enige wat ik op voorhand kan zeggen, is dat de rol die ARC zich meent aan te meten van een niveau van nul-komma-niks is. Als je kampi oen in de hoofdklasse bent geweest en met dit soort teksten komt, verlaagje je tot het niveau van een zesdeklasser. Welkom in de wereld die hoofdklasse amateur voetbal heet, Paul. We kunnen nog wel een paar soortgelijke voorvallen opnoemen. Eufemistisch gesteld gaat het er niet altijd helemaal eerlijk aan toe. Wij hadden Van Orssagen eerder aan de lijn dan Van der Zwaan. De ARC'er wilde niets kwijt over de affaire. „Ik doe nog geen enkele mededeling voor ik de juiste persoon heb gesproken aldus Van Orssagen gistermorgen. Een ietsiepiet- sie te laat, dunkt ons. Maar goed. Gisteravond lichtte Van Orssagen in een gesprek met Van der Zwaan zijn besluit toe. Van der Zwaan liet zijn woede niet blijken over de gang van zaken, maar maakte duidelijk dat voor hem het boek Van Orssagen wat hem betreft voor altijd ongelezen blijft. „Ik ga uit van afspraken, die met een handdruk worden bezegeld. Het feit is dat ARC er financieel wat bovenop heeft gedaan. Blijkbaar heeft Van Orssagen andere normen en waarden dan ik. Ach, ik ben blij dat ik er nu achter ben gekomen en niet op de helft van het seizoen. Dan was de schade groter geweest. Maarzo lang ik trainer van UVS ben, komt Van Orssagen er niet spelen. We hebben het nog even over de KNVB, u weet wel die or ganisatie die zo goed in staat is om een bloedstollend competi- teprogramma samen te stellen. Dezelfde organisatie heeft ook te kampen met een schrikba rend scheidsrechterstekort. En van onze kant alle hulde hoe ze daarmee omgaan. Hoewel. Neem nou de heer Holleheek. Op zijn 50ste gestopt met voet ballen, maar niet in staat om af scheid te nemen van zijn gelief de spelletje. Hollebeek besloot daarom negen jaar geleden te gaan scheidsrechteren. Hij be gon bij Valken'68 en nu fluit hij al een jaar of vijf voor de lagere teams van De Sleutels. En altijd ging het goed. Tot hij op een kwade dag Sleutels 6-ARC 17 moest leiden. Een dubieuze strafschop zorgde ervoor dat de Alphenaren niet meer verder wilden spelen en Hollebeek moest een rapportje opmaken. Een wakkere KNVB'er ontdekte dat Hollebeek geen lid van de bond was en stelde Hollebeek op non-actief en gaf De Sleutels een voorwaardelijke boete. Hollebeek is momenteel in alle staten: „Ik heb jaren gefloten, en altijd naar genoegen van de spelers. En nu dit, nou moet ik per jaar 200 gulden aan contri butie gaan betalen." De KNVB nam niet op. Sleutels-secretaris Dennis Blansjaar wel: „Ach, het is een voorwaardelijke boete met een looptijd van een jaar. Als me neer Hollebeek weer fluit zon der lid te zijn, dan moeten we vijftig gulden betalen, maar zo ver komt het niet. We maken hem lid, dat kost een tientje per maand en dat tientje betalen we voor hem." Dat gedrag van het De Sleutels- bestuur getuigt van mensen kennis en inschattingsvermo gen. En dat mag best eens ge zegd worden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23