Leidsch Dagblad 21 23 og geen diplomatieke oplossing Kosovo YD boeken Dodenherdenking in teken Kosovo Air Miles Jiklij n' voor vroegtijdige rkoop Hollandse Nieuwe Honderd banen weg bij Schiphol Ouders 'schamen zich dood' na grafschennis Voorpret? Reisboeken boek je bij Steeds meer mensen in financiële moeilijkheden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. MSDAG5MEI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 ESPREK VAN DE DAG Oost-Europese vrouwen zoeken man via internet Economie Cultuur en Kunst Europa en VS ruziën over hormoonvlees Rieu eert Strauss met cd, tv-special en tournee Sport Krajicek op jacht naar toppositie op wereldranglijst LeidscJcC^-Dagblad JwoAi bezoekt NAVO-hoofdkwartier in Brussel Tsjernomyrdin overlegt in Verenigde Staten nerikaanse president Clinton heeft vanochtend in el overleg gevoerd met de NAVO-leiding over de lanvallen op Joegoslavië. Na afloop werden geen delingen gedaan. Volgens de Russische afgezant 1 Kosovo, Tsjernomyrdin, is er nog geen zicht op een natieke doorbraak in het conflict tussen Joegosla- i de NAVO. ongeveer een uur met topfunc tionarissen van de Amerikaanse regering: vice-president Gore, minister Albright van buiten- CTON «JOHN WANDERS I omyrdin sprak gisteren I urkije saboteert unkaartenactie ar de Hennies' HEDE/BILECIK ANP steunkaartenactie voor zwakbegaafde stel Hen- ,an Doeselaar en Hen- Idzes, die in Turkije MAT! z'tten voor drugssmok- wordt door de Turkse heid gedwarsboomd, zegt de familie van 'de a h ofnies'' rtrT" ïgin maart zijn er door Nederland 24.000 ikaarten verspreid. duizenden kaarten daadwerkelijk naar K dje gestuurd, maar tot koe zijn er slechts tien ten aangekomen", ver- de familie. S;t Enschedese stel werd januari tot tien jaar cel ordeeld wegens drugs- kkel. Beiden hebben 1 gezegd van niets te jen geweten en ge kt te zijn door een rvrouw. Ook deze En- I I KI ;dese is op het vliegveld lull. itanbul met drugs opge- t en tot tien jaar gevan- isstraf veroordeeld. ennie Idzes is enkele en geleden overge- itst van Istanbul naar gevangenis in het 275 meter verderop gelegen )r. eik. Haar partner ver- t hier al vanaf begin* irt. Volgens de familie ben de twee elkaar voor Wh eerst sinds het proces yjdp i gezien. De Hennies en op korte termijn nven, orpdat zij dan of- hoeve ;el recht hebben elkaar ïlmatig te ontmoeten, is nog steeds niet be- d wanneer het hoger erlan< Dep dient dat zij tegen ms,crda vonnis hebben aange- knd. landse zaken en diens plaats vervanger Talbott. Het overleg werd na afloop 'constructief genoemd. Na het onderhoud sprak Tsjernomyrdin in New York nog met secretaris-gene raal Kofi Annan van de Verenig de Naties. Clinton vertrok vanochtend na zijn bezoek aan Brussel naar Duitsland, voor een bezoek aan de daar gelegerde Amerikaanse NAVO-troepen. De Amerikaan se president sprak in Brussel met secretaris-generaal Solana van de NAVO en een aantal mi litaire commandanten. Alles bij elkaar verbleef Clinton vier uur in Brussel. Zijn woordvoerder Joe Lockhart had op weg naar Brussel al gewaarschuwd dat er geen doorbraak is te verwach ten in het conflict over Kosovo, maar tegelijkertijd de mogelijk heid niet uitgesloten. De Amerikaanse president overweegt om twee Servische krijgsgevangenen vrij te laten als reactie op de vrijlating van de drie Amerikaanse krijgsge vangenen door Joegoslavië. Clinton heeft minister Cohen van defensie gevraagd om de kwestie te bekijken. Een van de Joegoslavische militairen, een officier, werd half april door leden van het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) in Albanië overgedragen aan Amerikaanse militairen. De an dere militair is volgens het Pen tagon vorige week in handen van de Amerikanen gekomen. Dominee Jesse Jackson, die heeft bemiddeld in de vrijlating van de Amerikaanse krijgsge vangenen, heeft er bij Clinton op aangedrongen de Serviërs vrij te laten. leiden Burgemeester Jan Postma gaat samen met zijn vrouw Roelie voorop in de stoet functie van eerste burger van Leiden. De herdenking stond dit jaar tevens in het teken die gisteren van de Marekerk naar het monument bij molen De Valk in Leiden trok. De van de oorlog in Kosovo en trok als gevolg daarvan veel meer bezoekers dan gebruike- laatste dodenherdenking van het millennium, was tevens de eerste van Postma in zijn lijk. foto mark lamers 2:10 V&D zijn bij aankoop van boeken uw Air Miles guldens waard. Air Miles 10.- 100 Air Miles 25.- 1154 ismaj Vakbonden tegen gedwongen ontslagen SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN Bij de luchthaven Schiphol ver dwijnen honderd arbeidsplaat sen. De directie sluit gedwon gen ontslagen niet uit. Dat blijkt uit de details van het reorgani satieplan dat president-direc teur G. Cerfontaine vorige week aankondigde. De vakbonden vinden gedwongen ontslagen onbespreekbaar. De luchthaven wil de dienst verlening verbeteren en de or ganisatie aanpassen met het oog op de gewenste privatise ring. Het aantal staffuncties moet flink omlaag. De dienst verlenende afdelingen worden juist versterkt. Het aantal for matieplaatsen op het gebied van inlichtingen, bagage-afhan deling en onderhoud gaat om hoog met 64. Maar per saldo zal de werkgelegenheid met hon derd arbeidsplaatsen afnemen tot circa 1800. De Schiphol-directie zegt zich tot het uiterste in te span nen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Er komt een in terne vacaturebank en zonodig wordt buiten Schiphol een nieuwe baan voor overtollige medewerkers gezocht. De vakbonden zijn er niet ge rust op. De Vereniging Perso neel Schiphol. Abvakabo/FNV en CFO/CNV zijn tegen de af slanking en noemen gedwon gen ontslagen onbespreekbaar. De vakbonden wijzen daarbij op de recordwinst van bijna 300 miljoen gulden over vorig jaar. „Schiphol maakt veel winst en pretendeert de banenmotor van Nederland te zijn", zegt S. Bekhof van de Vereniging Per soneel Schiphol. „Het is dan wel heel wrang dat men ge dwongen ontslagen niet wil uit sluiten." De vakbonden en de onder nemingsraad gaan volgende week met de directie praten. Hoewel de plannen flinke on rust hebben veroorzaakt, zijn acties volgens Bekhof niet aan de orde. Laatste ontsnapte herten afgeschoten De laatste twee van vijf herten die vorige week ontsnapten uit een hertenkamp in het Overijs selse Arriën, zijn gisteravond af geschoten door Wildbeheer eenheid tussen Vecht en De- demsvaart. Zaterdag werden al drie drachtige herten afgeschoten, tot onvrede van de Dierenbe scherming. Afschieten mag vol gens de Dierenbescherming al leen in uiterste noodzaak en dan alleen door politiemensen en niet door jagers. Vorige week ontsnapten de vijf herten uit het hertenkamp in Arriën, na dat onbekenden een gat in de omheining hadden geknipt. IKcovert wisse 'roduktschap Vis heeft een jn' geopend voor het 'aan- i van handelaren die voor al Hollandse Nieuwe ver- De visserijsector en het pnd Nederlandse Visdetail- (VNV) hoopt op die ma te voorkomen dat de nieu- taring al voor de officiële van het seizoen te koop t aangeboden. Er zijn geen ies mogelijk tegen hande die deze afspraak toch iun laars lappen, t is dit jaar voor het eerst Ie verkoop van Hollandse Ne is verschoven van eind laar begin juni. Dat is ge- om een betere kwaliteit Ie populaire vissoort te ga randeren. Het vetpercentage van nieuwe haring is eind mei nog niet op het gewenste ni veau. Vorig jaar werd nieuwe ha ring op tal van plekken in Ne derland voor de afgesproken datum verkocht. Om afspraken nu beter na te komen is op ver zoek van het VNV een telefoon nummer ingesteld, waarop mensen de namen van detaillis ten kunnen doorgeven die voor 2 juni toch Hollandse Nieuwe verkopen. Die vorm van sociale controle is in de volksmond al omge doopt in 'kliklijn'. Handelaren die zondigen tegen het 'gentle men's agreement' krijgen geen boete, maar worden wel op de vingers getikt. Vier scholieren leggen bekentenis af HEERLEN CPD „Ik schaam me dood voor de nabestaan den. Mijn vrouw durft niet meer de straat op." De vader van een 16-jarig meisje uit Hulsberg heeft geen oog dicht gedaan, nadat zijn dochter hem bekende dat zij had meegedaan aan de grafschennis afge lopen weekeinde, eerst in Heerlen en een nacht later in Sittard. Gistermorgen stond hij met zijn doch ter, gymnasiaste van het Sintermeerten- college in Heerlen, bij de politie op de stoep om aangifte te doen. Samen met drie andere jeugdige daders (twee jongens van 17 en 18 jaar en een meisje van 15). die inmiddels ook een bekentenis hebben afgelegd. Maandagmorgen had hij nog in de krant gelezen over de eerste grafschen nis. die in Heerlen. „In wat voor wereld leven we toch? Die moeten ze aanpak ken","had de vader gezegd. Een dag later denkt hij daar nog precies hetzelfde over, ook nu hij weet dat zijn dochter tot de daders hoort. „Ze heeft zonder meer straf verdiend", zegt hij. Net als de school heeft hij nooit een signaal gehad dat er iets bijzonders aan de hand zou zijn met zijn dochter. „Totaal niet Ze kleedde zich wel zoals ik dat niet zou wil len. Dingen om de nek. gekke posters op de kamer. Maar dat zie je zoveel bij kinde ren. Ik dacht: dat gaat wel weer over. Ja, dat hoop je dan," verzucht de vader. Op de scholengemeenschap in I leerlen is de grafschennis het gesprek van de dag. „We praten de hele dag nergens anders over", zegt een vriend van het gearres teerde meisje. De scholiere is een tamelijk opvallende verschijning op school. Ze liep vaak in zwarte kleren en stond bekend als 'doemdenkster'. „Ze vond het leven maar niks", zegt een klasgenoot. Hij zegt er niet raar van op te kijken dat ze zoiets heeft gedaan. Maar de jongen denkt niet dat ze een duivelaanbidster is. „Volgens mij ge looft ze niet echt in die onzin, maar heeft ze het gewoon voor de kick gedaan." Bemanning van Apache dood na crash BRUSSEL-BELGRADO DPA-Rtr Nog geen twee weken nadat de eerste VS-Apache-helikopters met veel tam-tam naar Albanië werden overgevlogen, is een tweede machine tijdens een oe- fenvlucht verongelukt. Vanmor gen stortte een Apache neer ten noorden van de hoofdstad Tira na. De twee bemanningsleden zijn bij het ongeluk om het le ven gekomen. Het zijn de eerste Ameritoianse militairen die sterven tijdens de oorlog rond Kosovo Vorige maand werd reikhal zend uitgekeken naar de komst van de peperdure helikopters - 16 miljoen gulden per stuk - omdat ze van grote waarde zouden zijn voor aanvallen op Servische tanks. De machines zijn echter nog steeds niet inge zet omdat Washington volgens waarnemers bang is dat de heli kopters makkelijk met kleine Servische raketten worden neergehaald. www.bruna.nl HET WOORD IS AAN Geert Grub Vrijheid dankt haar be staansrecht aan de onder werping er geen misbruik van te maken. wisselvalligr r/i7« «r/14® 6-/12° 30% 60% 40% 40% 20% 30% Uitgebreid weeioverzicht op pagina "J 4 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5,6 Cultuur21 Economie7,8 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips10 Kerk en Samenleving14 Meningen19 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport22,23 Uitgaan9 De kortingsbon betreft de voorstelling 'Simon in letter land' door Jeugdtheater De Wip in De Schelft te Noord- wijkerhout. 'Leningen te makkelijk gesloten LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Steeds meer Nederlandse ge zinnen komen in financiële problemen door het ongekende vertrouwen in de huidige eco nomische welvaart. Het aantal huishoudens dat door hoge le ningen en hypotheken ernstig in de financiële problemen komt, is volgens het IVA, insti tuut voor sociaal-wetenschap pelijk onderzoek in Tilburg, ge stegen tot 230.000. Van hen kloppen 30.000 gezinnen aan bij kredietsbanken. „Er is be hoorlijke kans op escalatie", waarschuwt J. Siebols, voorzit ter van de Nederlandse Vereni ging voor Volkskrediet en direc teur van de Leidse Stadsbank. In Leiden verkeren ongeveer 2300 gezinnen in financiële moeilijkheden: 300 mensen kloppen uiteindelijk aan bij de Stadsbank omdat ze er zelf niet meer uitkomen. „Ik constateer vooral een stijging van de groep inkomensdelers die in grote problemen komt als ze uit el kaar gaan", aldus Siebols. „Op basis van twee inkomens wordt steeds vaker een duur huis ge kocht met een torenhoge hypo theek of een hoge lening geslo ten, met alle gevolgen van dien als plotseling een inkomen wegvalt. Het huis moet snel worden verkocht, wat niet gun stig is, en de schulden gedeeld. Ook voor mensen die inkomen verliezen omdat ze hun baan kwijtraken of ziek worden, voorzie ik problemen." Volgens Siebols is het consu mentenvertrouwen te groot. „Ik zie dat de ogen vaak groter zijn dan de portemonnee. Het ken merk van een conjunctuur is dat die .golfbewegingen ver toont. Er wordt met al die le ningen een voorsprong geno men op toekomstige welvaart. Van consumentenkrediet wordt te veel een impulsartikel ge maakt. Kredietbedrijven ver strekken vaak onjuiste informa- tie. Een lening van 50.000 gul den terugbetalen in 60 maan delijkse termijnen van 79 gul den is pertinent onmogelijk. I-aat je daarom goed voorlich ten. Tegen jonge starters die een duur huis willen kopen in Leiden, zou ik willen zeggen: daar is niks op tegen, maar denk wel na over de conse quenties op de langere ter mijn." |a, Ik wil ven abonnement op het U-ldsch Dagblad. Tel: (I.v oh' bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iCJPer maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 9A.90) I 1 automatisch 11 13,70) pacceptgiro (f. 97.90) I Nr. hank/giro - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, /onder postzegel. I-i-kIm h Dagblad. Abonnee service. 8 "712141 4" OF BEL 071 -51 28 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1