Van mij mogen de vlaggen gewoon uit' Bollen en milieu: geen reden voor tevredenheid Meningen Schrijfster van artikel over Bruikoor was vast chagrijnig Hoe het dan wél moet, stond ook niet in 'Schone Schijn' Nederland steeds meer Vmerikaanse vazalstaat LANKBORD lENSDAC 5 MEI 1999 REDACT!! PAUL PI VLIEGER. 071 1 pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Maandag 19 april stond er in het Leidsch Dagblad, op de pa gina Cultuur Kunst, een stuk over het Veens Bruikoor. Aan dit artikel viel mij op dat het in een zeer negatieve zin was ge schreven. En dat betreur ik zeer. Zelf was ik namelijk ook op het feest aanwezig en neemt u maar van mij aan: het was een fantastisch, goed georgani seerd feest. 'Brullers' én publiek hebben het prima naar hun zin gehad, waarbij het zeer opmer kclijk was dat alle leeftijdsgroe pen in de tent waren vertegen woordigd. De desinteresse van de schrijfster van het artikel irri teerde mij. Ik las bijvoorbeeld 'ene Egbert'. Mij verdient het best om voluit te worden ge noemd: Egbert Hogenboom. Vervolgens stond er; 'Er treden twee kinderkoren op'. In werkc- lijkeheid ging het om het brul koor van voetbalvereniging DOSR, waarvan meerdere brul Iers al aardig de baard in de keel hebben en om groep 8 "an basisschool De Roelvaer, die het eigen schoollied hrulde. Vervolgens werd in het artikel na de dames van 'Uit Volle Boi sten' dj Willem nog even ge noemd. Alleen hij had geen shirt aan waar 'Bruikoor Hard- koor' op stond, zoals werd ge meld. Die met dat shirt was Ge rard van der Meer, die de acts aan elkaar draaide. Willem draait normaal gesproken zijn plaatjes in discotheek De Arena in Amsterdam. Hij was de laat ste act van de avond en maakte ei een heus feest van, maai dit was het noemen kennelijk niet Overigens is het geen wonder dat het Bruikoor twee jaar lang zo'n succes had. Probeer maar eens zoiets ludieks te verzinnen en dan ook nog eens een groep van bijna dertig jonge mannen zo lang bij elkaar te houden. Daarbij: het Veens Brulkoor 'verkocht' zichzelf niet, het koor werd keer op keer gevraagd voor een optreden. Dat is toch heel iets anders. En dan nog wat: iemand die een beetje verstand heeft van cultuur kunst zou toch moe ten weten dat 'De kool en de geit' een nummer is van 'De Raggende Manne', maar ook die vermelding bleef achterwe K<' Al met al kreeg ik het idee dat Sabine van den Berg tijdens het schrijven van dit stuk over het afscheid van het Veens Brul koor erg chagrijnig was, Mis schien van de kaler van al het overvloedige bier dat deze avond werd geschonken? leidsch Dagblad, dit kon beter. De foto bij het artikel was overigens wel leuk. Jammer dat Wim Koevoet ons alleen kennis heeft laten maken met de inleiding van zijn ver handeling 'Hen verzoeknum mer van Milosevic" oftewel 'Kosovo volgens Koevoet'. Zijn bijdrage in 'Schone Schijn' van zaterdag 17 april schetst in duidelijke bewoor dingen de twijfels en onzeker heden van personen als Preek de Jonge, Youp van 't Hek en instellingen als het Noordwijkse Join en het Leidse LVC. 'Zij ne men geen stelling', is het ver wijt van Kosovo-kenner Koe voet. Artiesten en organisatoren beperken zich tot vrijblijvende praatjes en - weliswaar goedbe doelde - maar vooral gezellige benefietbijeenkomsten als een avondje Carré, draaien voor Kosovo en de 4 mei-avond 'Voor de overlevenden'. Het vervolg van de verhande ling 'Kosovo volgens Koevoet' had ons duidelijk kunnen ma ken hoe de oorlog in Kosovo wél moet worden aangepakt, hoe Milosovic wél de laan kan worden uitgestuurd, hoe eeu wenlang gegroeide etnische te genstellingen wél kunnen wor den beëindigd en hoe het vluchtelingenprobleem wél effi ciënt en snel kan worden opge lost Fons Delemarre, voorzitter LVC, Leiden. maar het is me alles d om ongelijk te krijgen', bot H. Peeters zijn ingezon- I stuk over islamitische ka- ertrekken in ons land, in de it van 21 april. Daar wil ik best een eind mee op weg ;n. jede dankzij eeuwenlange idstoffenroof en het creëren I etnische conflicten door Ierse mogendheden, ont- [den Derde Wereld-landen, ivam de emigratie op gang Jestigden zich gastarbeiders (uchtelingen in West-Euro pat er dan buitenlandse in- ;en merkbaar zijn in Ne- ind, is niet meer dan lo- it ten eerste. We hebben de •n opengezet voor bijvoor- moslims in de jaren zes- ll,lancli^|pm het vieze werk te laten lappen, waar Nederlanders te goed voor voelden. Van iensen wordt verwacht dat jun cultuur en geloof hele- U moeten vergeten. |n tweede: - dieper ingaand Je mening van Peeters over klam zelf - de grondbegin- n van de islam staan gelijk [andere godsdiensten, na- Ijk vrede op aarde, bidden bvoorts. Door onze objec- - media krijgen we het ver- ide beeld voorgeschoteld alle moslims fundamenta al zijn, zoals de Taliban in l/J lanistan. M/«|i vind ik dat je godsdienst loet zien van de slechte len van de mens of bepaal- Inderdrukkende stromingen len dat geloof. En trou- is, toen de Sovjet-Unie de I piking wilde bevrijden van JTaliban, werd dat opeens bezetting genoemd! Gelijk 1de Taliban staat overigens iJCK, maar nogmaals: daar ■■Hen mag je de islam niet ver- EfjJ^voordelijk voor houden. _uitengewoon hypocriet en pndien onmenselijk zijn dus hoogt#ombardementen op Joego- ïkkerië. Waarom zou deze souve- 60.20^ staat accepteren dat ter- «^^^tische mosiim-fundamen- jten van het UCK een deel ptten? Wat niet in de media ^™^ield staat, is dat het UCK, ,jp J geholpen wordt door de /IvwO, progressieve islamiti- Albanezen de grond in- 'De Europese cultuur wordt steeds meer verdrukt door de Amerikaanse 'cultuur' van Holly- woodfilms, McDonald's en bom men gooien'. foto ap boort. Over zeer geweldadige gewapende groepen gesproken. Tot slot, de titel van het inge zonden stuk van H. Peeters 'Ons land krijgt steeds meer is lamitische karaktertrekken' zou ik graag willen omzetten in 'Ons land krijgt steeds meer de status van een Amerikaanse va zalstaat'. Ergert Peeters zich aan islamitische invloeden in Nederland: ik word kotsmisse lijk van de verdrukking van de Europese cultuur door de Ame rikaanse 'cultuur', die Holly- woodfilms, McDonald's en bommen goöien inhoudt. Latep we er eerst maar voor zorgen dat de NAVO-oorlog stopt en dat progressieve mos- "lims, die nu de mond worden gesnoerd door het Westen (denk aan de Koerden) en door fundamentalisten (Grijze Wol ven), ook gelijke rechten en vrije meningsuiting krijgen. A Schouten, Alphen aan den Rijn. Een kleine tien jaar is er een discussie gaande over de sanering van de mi lieuvervuiling in regio's waar concen tratie van bollenbedrijven voorkomen. Met name gaat het dan ook om de ver- vuiling van het op pervlaktewater. Be gin 1990 kwam het Centrum voor Land bouw en Milieu (CLM) met het rap port 'Voorbeeldbedrijven bollenteelt- milieu' en in 1991 publiceerde het Landbouw Economisch Instituut (LEI) 'Op weg naar een milieuvriende lijke bollenteelt'. In 1992 richtten de bollentelers het milieuplatform bollen op. Dat werd voor de overheid het aanspreekpunt van de bollensector als het om het milieubeleid ging. In 1995 werd tussen de bollensector en de overheden (rijk, provincies, ge meenten, waterschappen) een conve nant ondertekend: 'Overeenkomst Uitvoering Milieubeleid Bloembollen sector'. Het is nu 1999 en de tweede voortgangsrapportage van dit conve nant is uit. En het is de vraag of we na zo'n kleine tien jaar discussie over dat het schoner moet en na zo'n kleine Hans van de Vlist is dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen in Noord-Holland en voormalig gedeputeerde (PvdA) van de provincie Zuid-Holland. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over het milieubewustzijn in de bollenteelt. vijf jaar na ondertekening van het convenant tevreden mogen zijn met de resultaten. Het antwoord kan kort en duidelijk zijn: nee. Dat is niet een persoonlijke ge- kleurde waardering, niguc maar een constate- UrlNIt ring die klip en klaar uit de voortgangs rapportage kan wor den afgeleid. Natuurlijk is er veel gebeurd op be drijfsniveau. Veel telers zijn bewuster bezig met het milieu. Er zijn vergun ningen geschreven (die waren er in 1995 nog niet!). Er zijn teelt- en spuit- vrije zones, er zijn 'driftreductiepak- ketten', er is een registratie- en rap portageverplichting en er zijn afspra ken gemaakt over energiebesparing. Er wordt gestart met de invoering en verdere ontwikkeling van MPS- bloembollen. De milieuprestaties worden gemeten. Het gebruik van stikstof en fosfaat is gedaald, evenals dat van natte grondontsmettingsmid- delen. En toch... het antwoord op de vraag of we tevreden mogen zijn met de re sultaten, blijft kort en duidelijk: nee. Want: het gebruik van bestrijdings middelen is niet verminderd, en de kwaliteit van het oppervlaktewater is niet verbeterd. En om dat laatste ging het nu juist. We kunnen veel met el kaar praten, we kunnen veel afspra ken maken en daar mooie rapporten over schrijven, maar uiteindelijk wil len we resultaten zien. En nogmaals, dan stellen we vast dat de kwaliteit van het oppervlakte water niet is verbeterd. En dat is niet acceptabel want de gifstoffen die via de bollenteelt in het oppervlaktewater komen, tasten het water-ecosysteem aan en hebben een negatieve invloed S op de natuur. In sommige wateren kan het ook bijdragen tot de vorming van blauwalgen waardoor er zwem- 1 verboden moeten worden ingesteld. 7 We houden met z'n allen van bloe- 2 men. En we zijn best trots op onze bollen. We trekken er toeristen mee aan etcetera. Maar de kwaliteit van onze leefomgeving mag daar niet door worden aangetast. Dus we kunnen gewoon niet tevre den zijn. Nu sluit ik niet uit dat de af spraken die met de bollensector zijn gemaakt op termijn betere resultaten laten zien. Er zal zeker sprake zijn van enige naijling. Maar er zal zeker in de concentratiegebieden meer moeten gebeuren. Ik wil in dit artikel een aan tal verbeteringsrichtingen schetsen. In de eerste plaat zullen we van het 'Veel bollentelers zijn bewuster bezig met het milieu. Toch is het gebruik van bestrijdingsmiddelen niet verminderd en de kwali teit van het oppervlaktewater niet verbeterd. En om dat laatste ging het nu juist'. ari hifffoto dickhoccwonini huidige generieke beleid meer en meer moeten overgaan tot (aanvul lend) gebiedsgerichte aanpak. In de concentratiegebieden waar gespecia liseerde bedrijven het hele jaar rond bollen telen, ligt de problematiek ge heel anders dan bij de zogenaamde reizende bollenkraam in de kleigebie den zoals in Westfriesland en Flevo land. In die concentratiegebieden zal moeten worden nagedacht over wa- terhuishoudkundige isolaties. Ook zullen er afspraken moeten komen om vermindering van plaagdruk te bereiken (teeltwisseling, differentia ties in cultivars). Dat vraagt afstem ming tussen bedrijven! Ook zal het landbouwkundig onderzoek hier bij moeten ondersteunen (hoe komen we tot een regionaal teeltsysteem gericht op het voorkomen of verminderen van ziekten en plagen?). Een tweede belangrijke verbete ringsrichting is het tot stand brengen van verbeteringen op bedrijfsniveau. De bestrijdingsmiddelenkeuze moet worden gebaseerd op de milieubelas ting van die middelen (introduceren van een milieumeetlat). Alleen op die manier kan tussen sector en milieube weging gekomen worden tot een ef fectief middelenpakket. Verder zullen op de bedrijven nieuwe technieken sneller moeten worden ingezet. Daar bij gaat het om betere spuiten, het ontwikkelen van mechanische on- kruidbestrijding, het introduceren van moderne waarschuwings- en dose ringssystemen waardoor gebruik van middelen wordt teruggebracht tot wat echt nodig is. Ook zal op bedrijfsniveau flinke ver betering moeten komen in het mana gement. Daarbij denk ik aan de invoe ring van milieukeur en bedrijfscertifi- cering. Bedrijven moeten individueel verantwoording afleggen van hun mi lieuprestaties. Daar hoort milieuver slaglegging op bedrijfsniveau bij. En dan tenslotte - maar zeker niet onbelangrijk - een derde verbete- ringssrichting. Namelijk het verbetr ren van de handhaving en het daarbij betrekken van sociale controle. Die handhavingslijn moet goed aansluiten op de tweede verbeteringslijn (op be drijfsniveau). We zullen goede bedrij ven meer moeten gaan belonen en slechte straffen. Dat kan mogelijk door fiscale maatregelen (vervuiling belasten, heffing op bestrijdingsmid delen en dergelijke) of groenlabeling. De overheidscontrole/handharing moet goed aansluiten op de admim stratieve verantwoording van de indi viduele bedrijven. Maar daarenboven moet worden bedacht dat als het om vervuiling naar oppervlaktewater gaat, de vervuiling door het ene slechte be drijf ook het imago van zijn tien goede buren aantast. Het aantonen dat je zelf niet ver vuilt, is dan één. Maar het durven aanspreken van je collega/buurman dat hij de boel voor z'n collega's ver pest, is twee. Sociale controle dus. Dat is moeilijk maar er moet echt goed over worden nagedacht. En een goede sociale controle is stukken goedkoper dan een zeer sterk opgevoerde over heidscontrole die uiteindelijk toch door de bedrijven zal moeten worden betaald. Ook bij bollentelers gaat het om normen en waarden en het elkaar daarop durven aanspreken. IR J VAN DE VUST» weer, is op die dag het credo. En zie, we bombarderen in NAVO-verband Servië, waar ik, als een van de weini gen. fel op tegen ben. Dat zal de paci fist in mij wel zijn. Ik vind dat de di plomatieke weg moet worden bewan deld. Leden van de Nederlandse rege ring en het parlement die zich op 4 mei manifesteren, hebben gigantisch veel boter op hun hoofd. Ik schaam me dan ook voor de fractievoorzitter van mijn partij die heeft gepleit voor het lager vliegen van de gevechtsvlieg tuigen opdat ze hun doelen beter tref fen." W. Vink, secretaris van de Oranje Vereniging Voorhout: ,,Wij verzorgen in samenspraak met de gemeente de programma's voor Koninginnedag en 4 en 5 mei. Ik zie het verband met de oorlog op de Balkan niet. Nederland heeft niemand de oorlog verklaard maar komt slechts zijn NAVO-ver- plichtingen na. Ik ben juist blij dat we de activiteiten op 4 mei, die wat in het slop waren geraakt, weer hebben te ruggehaald. Uiteraard staan we ook stil bij de situatie in Kosovo, zoals tij dens de kerkdienst op 4 mei. Deze da gen gaan al lang niet meer over de be vrijding van Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog alléén." Dr. B. Schreuder, psychiater direc teur van Centrum '45 in Oegstgeest, centrum voor medisch-psychologi- sche begeleiding en behandeling van verzetddeelnemers en oorlogsslacht offers: ..De oorlog in Kosovo, de beel den van de vluchtelingen, dat alles brengt veel teweeg bij de mensen. We krijgen veel meer telefoontjes en aan meldingen. Ik vind het in deze tijden belangrijk en uitermate zinvol om de doden te blijven herdenken. Misschien heeft die dag nu nog wel meer beteke nis dan anders. Wij heten niet voor niets Centrum '45: dat jaartal staat voor onze bevrijding. Daarom is het zinnig om erbij stil te staan. 5 Mei moet worden gevierd, maar wel sober der en gepaster dan anders. Zelf hecht ik niet zoveel aan het feest op zich, maar ik vind dat er wel serieuze aan dacht moet zijn voor de betekenis van deze dag in zijn context. We hebben het over de vrijheid en over de rechten van de mens. Dat zouden de nieuws media op en rond 5 mei in program ma's ook méér aan de orde moeten stellen: de oorlog elders, in bredere zin. Niet alleen Kosovo." WIM KOEVOET CAROLINE VAN OVERBEEKE S Op 4 en 5 mei herdenkt iderland de gevallenen in de veede Wereldoorlog en viert et zijn bevrijdingsfeest. Dit I ci(iaar va^en de verschillende ^^ijeenkomsten en vieringen middenin de oorlog op de ^^Balkan waaraan Nederland SSSctief deelneemt. De beelden uit Kosovo roepen herin- ^leringen op aan de Tweede k I reldoorlog. Hoe gepast is het r mi nu de vlag uit te hangen, oek te happen en uitbundig feest te vieren? •idse burgemeester J. Postma: 4 op 4 en 5 mei van dit jaar, moe- we accentueren in wat voor be rechte positie wij leven. Die twee n - op de ene is er bezinning, op indere het feest vanwege de vrij- I die we hebben - zijn steeds meer [elkaar gekoppeld en actueler dan I tevoren. Niet dat er sinds het ein- van de Tweede Wereldoorlog overal Jle was. Ik noem Irak, een aantal (kaanse landen en Afghanistan, ar Joegoslavië is maar drie uur vlie- en ook in andere opzichten heel itbij. De dagelijkse beelden uit doen sterk denken aan die van odse oorlogsslachtoffers en die Nederlands-Indië en herinneren eraan dat vrijheid niet vanzelf- kend is, dat je vrijheid met elkaar Y j iet maken. Het is ook niet voor niets jj H een enclu^te een overgrote rderheid te kennen gaf aan de de ringen op 4 en 5 te willen vasthou- i. co«a. ook in het volgende millennium. tn b°1 geef( aan men jeze meidagen 9 Cbe* 'an8er aan louter een voorbije jljlog koppelt." e nJ>d< dekerker A. Ooms, organisator i een benefietwedstrijd op bevrij-4 igsdag voor de vluchtelingen uit sovo tussen een Rijnwouds gele- ^heidsteam en eredivisieclub De ifschap: „In oorlogstijd - en daar- ft Nederland - hoor je dagelijks nenten van bezinning te hebben. - Jvoor ben je niet op bevrijdingsdag Jgewezen. lijkt me. Maar ik geef toe (het uiterst hypocriet is om aan de f kant voor miljarden guldens aan -fcimen te gooien en aan de andere geld in te zamelen voor de vluch- ingen. Daarvan ben ik me bewust. Hoe gepast is het om op bevrijdingsdag 1999, terwijl de oorlog in Kosovo in alle hevigheid woedt, de vlag uit te steken? archieffoto lock zuyderduin Maar ik zou toch een onderscheid wil len maken. Met een actie als die bene fietwedstrijd laat het gewone volk aan de politiek zien hoe hét ook kan, of be ter nog: hoe het zou moeten." Fragment uit 'De Grens' van Freek de Jonge, afgelopen zondag: ,.Het histo risch besef van jongeren is nihil. Met 4 en 5 mei in aantocht, vond ik het een goed idee om met de kinderen wat'fo to's van de bombardementen op Rot terdam te bekijken. Het eerste wat ze zeiden was: Goh, was Feyenoord toen ook al kampioen?" L. Righart van Gelder, secretaris van de afdeling Leiden van de Bond van Wapenbroeders, niet te verwarren met het Oud Strijders Legioen: ,,De toestand in Kosovo is gruwelijk. Helaas is met praten aan Milosevic niet dui delijk te maken dat hij zijn verderfelij ke ideeën moet loslaten. Helaas zijn de bombardementen noodzakelijk. En helaas vallen door afzwaaiers en ande re fouten ook slachtoffers onder bur gers. Ik hoop op een spoedige uitweg. Een en ander betekent niet dat bevrij dingsdag dit jaar maar eens moet wor den overgeslagen. Van mij mogen de vlaggen gewoon uit, maar wat minder uitbundigheid lijkt me wel op zijn plaats, ja." Mevrouw J. Dietz, secretaris van Oegstgeest Actief, vereniging van winkeliers van de De Kempenaer- straat, die op bevrijdingsdag een drukbezochte, feestelijke Jaarmarkt houden: ,,Ik vind het wel gepast, ja, om de Jaarmarkt door te laten gaan. Want... eh, ik moet even nadenken hoor... Nederland is eigenlijk maar half in oorlog. Ik bedoel: we merken er niet veel van, ze schieten niet echt terug.' Bovendien is 5 mei vooral bedoeld om de bevrijding te vieren van Nederland in een andere oorlog, de Tweede We reldoorlog. We hebben het er in het bestuur wel over gehad. ja. Misschien moet u de voorzitter maar even bellen, ik kom er niet helemaal uit." Mevrouw M. van Riel, voorzitter van Oegstgeest Actief: „Goeie God, wat een vraag. Verwees mevrouw Dietz naar mij door? Nou daar ben ik dan klaar mee. Ik begrijp best dat deze be vrijdingsdag anders is dan anders maar om de Jaarmarkt af te gelasten, daar voel ik niet veel voor. U moet be seffen dat de voorbereidingen toen de oorlog enkele weken geleden uitbrak, al zeer ver waren gevorderd. De Jaar markt is voor veel mensen niet alleen een feest maar ook gewoon broodwin ning. Verder denk ik dat door nu be vrijdingsdag te vieren je met je neus op de feiten wordt gedrukt. Nu wor den we er allen extra krachtig aan her innerd wat vrede allemaal kan kos ten." Ed van der Veen, PvdA-raadslid in Leiden, zat als kleine jongen in een Japans interneringskamp: ,,Ik vind dat bevrijdingsdag gewoon moet wor den gevierd. 5 Mei is een dag waarop wordt herdacht dat West-Europa, Ne derland en Indonesië zijn bevrijd en met uitbundigheid op zo n dag is niets mis. Het is juist op 4 mei dat ik stilsta bij de oorlog met Servië, want de do denherdenking heeft toch een wat meer algemene betekenis. Dit nooit

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19