j Alphen geeft voorrang aan emancipatie ^jouden bergen van het college zijn drijfzand'' Gedragsregels winkeliers bij diefstal Rijn Veenstreek Celstraf en vrijspraak voor overval op bank Eén millenniumfeest per kern in Jacobswoude matraiNSDAG 5 MEI 15 vuiling Meerewijck onderzocht [den Het bureau Touw gaat het derde onderzoek uitvoe- iaar de vervuiling in de Meerewijck. Jacobswoude verwacht iultaten van dit onderzoek nog deze maand binnen te heb- -let onderzoek moet uitsluitsel geven over de mate van bo- 'erontreiniging in de Leimuidense woonwijk. Aanvankelijk e provincie Zuid-Holland niets in een third opinion' en vast aan haar eigen onderzoek waaruit naar voren kwam en grootscheepse sanering van de grond noodzakelijk was. ewoners waren daar fel tegen gekant en lieten de grond zelf icteren. Daaruit bleek dat afgraving van de grond in de wijk ïodig was. Na overleg met de bewoners is besloten het bu- Touw een derde onderzoek te laten uitvoeren. ttelandsvrouwen op internet ifarendsveen De Veense plattelandsvrouwen zijn sinds PHL keer in de instructieruimte van de Rabobank een cursus BI n. De land- en tuinbouwvrouwen hebben vervolgens sa- met de bank een internetsite opgezet. Het adres hiervan is .boer-burger.nl.. Op deze site voeren de vrouwen discus- net elke keer een ander thema. Geïnteresseerden voor een Sjr 1S internet kunnen terecht R. Huigsloot, tel. 071-3312314. n Rijsewijk vertelt over Nepaltocht n aan den rijn Auteur Trees van Rijsewijk vertelt op dins- I Hei Ria ond 18 mei in het Parkfilmhuis in Alphen over haar fïets- door India. Nepal. Tibet en China. Tijdens die fietstocht loette zij in Nepal het toen vierjarig meisje Kumari. Over ervaringen tijdens die spannende fietstocht, de ontmoe- -riet Kumari en de beslissing om haar mee te nemen naar irland en de daarvoor gevolgde lange bureaucratische weg, »ef van Rijsewijk een boek 'Kumari - mijn dochter uit Ne- Na haar terugkeer in Nederland richtte Van Rijsewijk de tingTamsarya op, die in Nepal een school, een weeshuis •n tehuis voor ongehuwde moeders heeft (aten bouwen, ten voor deze avond a tien gulden zijn verkrijgbaar bij handel Haasbeek in de Van Mandersloostraat 19. koopjj tSen voor het Rode Kruis in aan den rijn Fietsen voor het Rode Kruis kan op donder- Woonboi 13 mei. Deelnemers kunnen hun tocht vanaf negen uur be- •n bij het clubgebouw van Avanti, Westkanaalweg Sport - Zegersloot-Zuid in Alphen. De keuze is uit de afstanden 35. 100 kilometer. Om vijf uur 's middags moet iedereen bin- I Grote fcijn. De kosten bedragen vijf gulden. Voor informatie: 0172 >039. tuurwandeling langs Wijde Aa brugge Het IVN Alphen aan den Rijn e.o. houdt op zater- !2 mei een natuurwandeling langs de Wijde Aa in Wou- ge/Hoogmade. De wandeling gaat langs het brede water watervogels en het rustige polderlandschap met bloeiende ;n. mooie knotbomen en elzebroekbossen. De tocht begint legen uur bij het witte bruggetje, nabij buurtschap Ofwe- tussen Woubrugge en Hoogmade. De deelname is gratis, informatie: 0172 - 437018. liliedag voetbalclub Koudekerk I)Ekerk aan den rijn Voetbalvereniging Koudekerk houdt op rdag 29 mei een familiedag op de voetbalvelden aan de tolaan. 's Ochtends tussen negen en twaalf uur is er vader- der/zoon-dochter-voetbal. Senioren kunnen tussen twaalf rie uur meedoen aan een petten-toernooi. De dertiende dekerkse eiergooikampioenschappen beginnen om half De familiedag wordt vanaf half zes traditioneel afgesloten een barbecue. Deelnemers aan de barbecue moeten zich 15 mei opgeven bij Aad Blom (Den Tollstraat 2) of Kees rlof (Burg. de Herderplantsoen 42). De kosten bedragen 20 en per persoon (kindëren tot en met twaalf jaar betalen 0). woners willen speelveld in plantsoen gmade Bewoners van Hoogmadewillen een speelveldje in H. Meijerplantsoen. Zij hebben daarvoor en verzoek inge- id bij de gemeente Jacobswoude. Wethouder M. Dambrink binnenkort praten met de initiatiefnemers. De wens gaat er niet snel in vervulling, waarschuwt de wethouder. Dit heeft de gemeente geemgeld voor een speelterreintje in het (leijerplantsoen. Dambrink wil het plan wel in overweging len voor het volgend jaar. Het speeltuinenbudget voor het 2000 is nog niet op. kenmeester' Van Arkel trekt andere conclusies uit Masterplan dan college chef tim brouwer de koning 071-5356417 piv -chef marieta kroft. 071-5356411 In Alphen moeten meer allochtonen, gehandicapten en vrouwen een baan krijgen als ambtenaar en kunnen doorstromen naar betere, ook leidinggevende, functies. Daarnaast moeten ambtenaren en de Alphense bevol king beter bewust worden gemaakt van emancipatie vraagstukken. Die onderwerpen zijn door een werkgroep van raads- en commissieleden uitgekozen om met voor rang mee aan de slag te gaan. leid ook echt wordt uitgevoerd en of het resultaat heeft. Maar alleen door meer min- 'Protocolletje' biedt meer duidelijkheid alphen aan den run ivo pommerel Een 'protocolletje', zo noemde wijkagent Albert van den Bosch de lijst met aanbevelin gen die hij gisteren aan de Al phense winkeliers overhandig de. Een minidelegatie onder leiding van voorzitter Greet Brussen van ondernemersver eniging Winkelstad nam de korte lijst in winkelcentrum De Aarhof in ontvangst. 'Wat te doen als...' was het thema van de lijst waarop ook enkele tele- foonnumers staan. Sinds no vember vorig jaar werkten win keliers en politie samen aan de gedragsregels bij vernieling of diefstal. De aanleiding voor de inni gere samenwerking tussen po litie en winkeliers was ondui delijkheid van de ondernemers waarheen ze moesten bellen en wat ze kunnen doen tegen criminaliteit. De winkeliers klaagden dat het vaak lang duurde voordat de politie kwam opdagen na een mel ding. Wijkagent Van den Bosch erkende dat dit in het verleden voor problemen zorgde. „Vooral 's avonds en in het weekeinde werden winkeliers die met het Alphense bureau belden automatisch met ons districtskantoor in Leiderdorp verbonden. Die namen dan weer contact met ons op. Dat kon wel eens anderhalf tot twee uur duren", aldus de agent. Volgens hem is de respons tijd sinds de opening van het centrumbureau in de Wilhel- minalaan al korter. Aan pre ventie wordt ook meer gedaan. „Er komen steeds meer sur veillanten. maar ik moet toege ven dat we na jaren van leeg loop nog steeds niet op volle oorlogssterkte zijn. We weten waar zich problemen voor doen, bijvoorbeeld in de Van Boetzelaerstraat waar veel hangjongeren verblijven. Maar er is weinig aan te doen, want wegsturen verplaatst het pro bleem alleen maar. En betere verlichting, waar we als politie op aandringen, kost geld en dat is niet beschikbaar Overi gens is er geen sprake van een duidelijke stijging van crimina liteit de laatste jaren." Directe telefoonnummers naar het wijkbureau moeten nu oplossing bieden. In het protocol staat ook wat een winkelier met een dief moet doen. Zo wijst de politie erop dat alleen de politie een aange houden dief mag fouilleren en dat gestolen spullen niet zo maar mogen worden afgeno men. In de winkels zijn de menin gen over veiligheid verdeeld. Verkoopster Monique Dissel van juwelier Strego weet niets van het protocol dat zojuist is uitgereikt. „We hebben geluk kig weinig last van diefstal en vernieling. Ook over de politie zijn we tevreden, ze reageert snel. Hier in De Aarhof hebben we het geluk dat alles na zes uur afgesloten is waardoor nie mand kan rondhangen bin nen. En buiten? Nee. van rond hangende jongeren die vernie lingen aanrichten merk ik niets." Een collega-verkoopster bij fotozaak Combi is ook tevre den over de politie en begrijpt niet precies de noodzaak van het protocol. „Van diefstal hebben we geen last, maar wel van vernieling buiten onder het parkeerdak. De bedrijfsau to was bekrast en 'Combi' doorgestreept. Het is daar don ker en droog en er zitten altijd groepen jongeren. Na het werk rijden we allemaal tegelijk naar huis, alleen durf ik dat niet." Wijkagent Van den Bosch deelt zo snel mogelijk aangifte formulieren uit bij alle winke liers in Alphen. „Zo kan alles snel en efficiënt worden afge handeld, want, zo weet iedere ondernemer, tijd is geld." aan den rijn Iphense Masterplan trekt ucht uit de begroting van •meente. De reserves zijn in om eventuele tegenval- )p te vangen. En als het ic de komende jaren meer nieuw beleid wil uit- kan het de harde eis dat Isten voor de burgers niet n stijgen, niet waarmaken, vindt de RPF/GPV-fractie ten kritische bestudering de vorige week gepresen- e actualisering van het ihart en de begroting, adslid en belastingadviseur van Arkel (42 jaar) bracht coninginneweekeinde niet in zijn zonnige tuin aan de ?nse Paddestoelweg, maar* r het bureau in zijn werk er. Omgeven door rijen be- 13 n ïgboeken, vele jaargangen het Weekblad voor fiscaal en stapels raads- en com- iestukken worstelde de 're- ïeester' van de fractie zich de begroting van het Mas- 'n. Het nieuwe raadslid - Arkel nam onlangs de s in van Tom Viezee die meester van Zeewolde trok andere conclusies de jubelresultaten die het ge vorige week presenteer- ben ervan geschrokken", eerste reactie. „Het colle- eft uit alle hoeken en ga- 'ld bij elkaar gesprokkeld: e algemene begroting, uit rondbedrijf, uit het kabel- jf Zelfs de hogere ozb-op- gst die de gemeente ver- t omdat het centrum iri de stijgt, wordt al besteed. ziet wat een samenraap- an dekkingsposten het is, je hoe ze hebben moeten a om het plaatje rond te is op zich niet verwon- jk. geeft Van Arkel toe. .Als ;end Koos van Arkel, raadslid voor RPF/GPV, vond in het Alphense Masterplan niet de jubelresultaten van het college. je iets graag wilt. grijp je alle mogelijke middelen aan. Maar met het Masterplan is alle flexi biliteit uit de portemonnee van de gemeente getrokken. We moeten in de toekomst op onze tellen passen en geen tegenslag krijgen Want je kunt het geld maar één keer uitgeven." Er zitten veel goede, door dachte dingen in het Master plan, stelt Van Arkel voorop. Maar sommige belangrijke on derdelen kloppen niet. De post onvoorzien is het afgelopen jaar volgens B en W gestegen tot tien miljoen gulden. „Daarvan geven ze hoog op, maar in de actualisering is terug te vinden dat die zogenaamde onvoorzie ne post al voorzien is om de ve le miljoenen guldens aan onze kere inkomsten te dekken, zoals verhuurrisico's en schade claims door bewoners." De algemene reserves van de gemeentebegroting kunnen evenmin voor tegenslagen wor den gebruikt, wqnt die zijn veel te klein. Als alle gebruikelijke inkomsten en uitgaven van de gemeente worden opgeteld en afgetrokken, blijft er bijna 16 miljoen over. berekende het college. Maar Van Arkel ontdek te allerlei kostenposten in de bijlagen bij de begroting en in de actualisering die niet in het rekensommetje zijn meegeno men. Zoals de bijdrage van 1,2 mil joen gulden aan de bouwkosten FOTO LtlCEL LAMEIIER van het theater, een soortgelijk bedrag voor de flexibele inrich ting van het stadhuis en de di versen van 5 miljoen gulden die al bestemd zijn. Het raadslid houdt in zijn berekening slechts 5 of 6 miljoen over als reserve. „Terwijl dat voor een stad als Alphen. zeker met het Master plan, tussen de 15 en 20 mil joen zou moeten zijn.' Geld om de komende jaren uit te geven aan nieuw beleid is er naar zijn mening al helemaal ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Vorig jaar bleek al dat het aan tal allochtone werknemers bij de gemeente niet voldoet aan de streefcijfers die zijn om schreven in de wet die een evenredige deelname van al lochtone werknemers stimu leert. Bovendien werken vrou wen vooral in lager betaalde functies bij de gemeente. Nadat die resultaten bekend werden werd op aandringen van GroenLinks de raads werkgroep opgericht. Ook kwam in januari van dit jaar een speciale projectmede werker in dienst om een nieuw voorkeursbeleid op te stellen. Een voorstel daarvoor komt binnenkort in de gemeente raad. De werkgroep moet in de gaten houden of het nieuwe be- derheden aan te nemen, is de gemeente er nog niet, vindt de werkgroep. Ook aan de bewust wording van emancipatie moet nog het een en ander worden gedaan, bijvoorbeeld door vor mingsprogramma's. Want sek se. geaardheid, etnische achter grond of leeftijd hebben soms een negatieve invloed op hoe gaan. Ook gelijke kansen bij promotie, training en opleidin gen zijn volgens de werkgroep van belang. In het onderwijs moeten ambtenaren zich meer bewust worden van de stereoty pe beeldvorming over wat mannelijk en vrouwelijk is. Een voorstel om dat te bereiken moet nog worden gemaakt. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN PERSBUREAU CERBERUS Het gerechtshof in Den Haag heeft een 28-jarige Alphenaar in hoger beroep vrijgesproken van de overval 10 september op de VSB bank aan de Aert van Nesstraat in Alphen. Wel kreeg hij twee jaar cei voor de overval op het ING-bankfiliaal aan de Ouvertureweg op 8 juli vorig jaar in Alphen. Daar kwam om half twaalf 's middags een man met een vuurwapen binnen die de balie medewerkster bedreigde. De vrouw stond 11.000 gulden af. Dezelfde vrouw zou de Alphe naar toevallig later op straat herkennen. Ze zag hem een huis binnengaan. De politie spoorde hem op. In december stond de man voor de Haagse rechtbank te recht. Hij werd toen tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld voor deze overval en voor de overval op de VSB-bank aan de Aert van Nesstraat waar de buit 5500 gulden bedroeg. In beide gevallen had de verdach te, die ontkende, geen alibi. Ten tijde van de eerste over val op 8 juli had hij zich ziek ge meld op zijn werk. Ten tijde van de tweede overval was hij te laat op zijn werk. Anders dan bij de eerste overval had het slachtoffer van de tweede over val de Alphenaar echter niet voor 100 procent herkend. Voor aanklager mr. D. van den Broek was dat tijdens de behandeling van het beroep twee weken geleden reden om al vrijspraak te vorderen voor de tweede overval. Toch eiste hij voor die ene, wel bewezen overval, alsnog drie jaar cel straf. Het hof besloot echter dat de partiële vrijspraak wel conse quenties moest hebben voor de strafmaat. Verdachtes raadsman inr. M. Groen had om totale vrijspraak gevrugd. niet. De gemeente liet vorige week weten dat er eenmalig 1.250.000 gulden te besteden is en structureel 750.000 gulden. „Het college laat gouden ber gen zien, maar volgens mij is het drijfzand. Als Alphen dit al lemaal wil, moeten de tarieven voor burgers omhoog, want dat geld hebben we niet over. Ruim 1 miljoen gulden komt volgens het college structureel vrij om dat de rente is gedaald. Dat is nu misschien wel zo, maar als de rente over twee jaar met een half procent stijgt, ben je de helft van dat geld alweer kwijt. Het is gevaarlijk om daar voor een lange termijn van uit te gaan." Bovendien vindt hij de extra subsidie die nodig blijkt voor Zorgwijzer niet terug op de be groting, terwijl dat geld er de komende jaren wel moet ko men. De lasten voor de burger zijn, zoals beloofd, nog niet geste gen. „Maar er staat nergens op papier tot wanneer die harde randvoorwaarde geldt. Mis schien moeten ze na 2002 wel ineens omhoog om nieuw vei ligheidsbeleid te betalen." Ver der zitten de stijgende kosten van het nieuwe stadhuis het nieuwe raadslid dwars. „De raad heeft afgesproken dat 59 miljoen het maximum is. Nu is er nog 6,2 miljoen nodig voor de inrichting en 1,2 miljoen voor de speciale energievoor ziening. Komt dat daar boven op?" Hij hoopt dat het college een antwoord heeft op de vele on duidelijkheden. „Dit zijn onze conclusies. We horen het graag als ze niet juist zijn." Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat de brief met op merkingen van RPF/GPV giste ren is binnengekomen en bin nenkort in het college wordt behandeld. Voor die tijd doet het geen uitspraken. JACOBSWOUDE MARUN KRAMP Jacobswoude geeft per dorpskern maar één vergunning af voor een millenniumfeest. Daarbij moeten de feesten aan zo n dertig eisen voldoen. De gemeente heeft elke bekende organisator met een brief op de hoogte gesteld van de speciale voorwaarden die gelden tijdens de komende jaarwisseling. Burgemeester W. Van Beek verwacht niet dat dit beleid tot grote teleurstellingen leidt in de gemeente. Tijdens normale jaarwisselingen is in elke kern hooguit één feest. Een deel van de ongeveer dertig eisen zijn 'gewone' voor waarden, waaraan elk feest moet voldoen. Daar bovenop stelt de gemeente nog wat eisen vanwege de mogelijke problemen die tijdens de millenniumwisseling kunnen ontstaan. Zo moet de organisatie onder meer een noodstroomvoorziening regelen waarmee het feest bij het uitvallen van het reguliere net gedu rende de nacht vooruitkan. Tot nu toe heeft de gemeente nog geen vergunningaanvragen binnen. Volgens Van Beek komt dat nog wel. Hij hoopt op een goed georganiseerd millenniumfeest in elke dorpskern. Niet al leen omdat het een bijzondere jaarwisseling is en groots gevierd moet worden, maar ook voor de openbare orde waarvoor de burgemeester verantwoordelijk is. „Voor de veiligheid is het goed om de mensen van de straat te houden." zien zonder zorgen i i ll»l n hkilsiraat 171 ti l (071)51.' Wijkagent Albert van den Bosch neemt met de winkeliers uit de Aarhof door hoe zij moeten handelen bij criminaliteit en overlast. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17