Warmond ziet af van koop grond Hofpolder 'Hangbus' Zoeterwoude gaat pas in juni rijden Regio 'Hijis vies en je zit vol in de ïoete en voorwaardelijke elstraf voor Leiderdorper Doek valt voor Interliner 391 Kleine gemeenten niet bang voor herindeling OENSDAC 5 MEI 1999 Jasketbalclub Blitz naar Litouwen f ^"voorschoten Twee teams van de Voorschotense basketbalver- Bütz gaan op 27 mei naar Druskininkai in Litouwen om tijdens de opening van het zomerseizoen een aantal wed- frijden te spelen. Dat gebeun in het kader van de stedenband lasti je Voorschoten met deze Oost-Europese gemeente heeft. Blitz kerke#°rdt ver8eze'd door ^et gelegenheidsorkest De Bierschuivers velkoJ»eslaande ud 'eden van muz'ekvereniging Laurentius) en drie een sVptuursleden van de Stichting Voorschoten-Oost-Europa. Afsluiting oprit A4 in Zoeterwoude an hpipFTERwouDEDe oprit van de A4 in Zoeterwoude-Rijndijk comnfordt in de nacht van 26 op 27 mei tijdelijk afgesloten voor al Ie hervet verkeer richting Amsterdam. Tussen woensdagavond negen ;en puLr en donderdagmorgen vijf uur wordt het wegdek hersteld, luitenvljdens de werkzaamheden wordt het verkeer omgeleid via de Tl 1 en de Europaweg. ij.jAasteelronde op Endegeest ^gstgeest Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest en de Leiden ■m fóadrunners Club houden vrijdag 14 mei weer de traditionele 1 asteelronde op het Oegstgeestse landgoed Endegeest. De trim- iv jop, over afstanden van 2,5, 5, 7,5, 10 en 12,5 kilometer, begint j avonds om zeven uur Inschrijven kan een uur vantevoren in F1 bewegingscentrum van Endegeest aan de Endegeester- L X lpaatweg 5- Deelnemers krijgen een leuke herinnering en ma- pn kans op een prijs bij een loterij. Deelnemers betalen vier p/dpa plden inschrijfgeld. Voor kinderen bedraagt de prijs 1,50 gul- 'iibraak bij bedrijf in Sassenheim Issenheim Een bedrijf aan de Wasbeekerlaan in Sassenheim is Jsternacht door inbrekers bezocht. In de kantoorruimte werd en grote chaos aangericht en werd een kluis opengebroken. De Lit bestond uit twee laptops en wat geld. Vrachtwagen rijdt brommer aan Jlssenheim Een afslaande vrachtwagenchauffeur verleende gis- nchfrmorgen °P de Dijksstraatweg in Sassenheim geen voorrang commr twee ïon8ens °P een brommer op het fietspad. Daardoor nn dirtstond een aanr'jding, waarbij beide jongens gewond raak- zichfn bestuurder, een 19-jarige Sassenheimer, liep schaaf- tot |onden °P- Zün passagier, een 18-jarige Voorhouter, brak een uit wren' twee zi,n Per ambulance naar het LUMC gebracht, t hij dl CHEf ERNA STRAATSMA 071 S356437.PIV CHEF IUOY NIHOf 071 S3S4 IK Weinig verdriet over verdwijnen container uMU' I' - J Jzi Het adviesbureau roemt in zijn rapport de schoonheid van het landschap van de Hofpolder en van gebouwen als de Veermolen, die ook wel Hof- molen wordt genoemd. foto mark lamfrs Het plan van de gemeente Warmond om gronden in de Hofpolder te kopen voor het ontwikkelen van een na tuur- en recreatiegebied is van de baan. Burgemeester en wethouders willen de gronden, waarop ze al een op tie hadden, bij nader inzien toch niet hebben. warmond judy nihof i moet rechtbank in Amsterdam ychokfeft gisteren een 49-jarige Lei van dtdorper veroordeeld tot een brwaardelijke gevangenis- van %f van drie maanden en een in Ztjete Van 5000 gulden wegens irde tduistering. Van midden ja- >r toe4i tachtig tot begin jaren ne- de kantig was de man voorzitter en pningmeester van verschil- vvi' bde stichtingen voor sociaal ke cofltureeI werk in Zaandijk. Hij icale daarbij duizenden guldens en echfejgen zak wachthfficier Van justitie J. Plooy De Zijd een maand voorwaardelij- en oJ gevangenisstraf geëist, maar luid. r» rechtbank besloot een hoge- gevoejstraf op te leggen. De recht te vol ïdjke j Bezwaren :de WJ tegen De Zeeuw 'n vero c als voorzitter bank vindt dat de Leiderdorper het vertrouwen van de gemeen schap 'ernstig heeft geschaad' door als bestuurslid geld ach terover te drukken. Een 52-jarige man uit Zaan dijk, die net als de Leiderdorper bestuurslid was in enkele van de stichtingen, moest onlangs eveneens voorkomen wegens verduistering van de stichtings gelden. Hij werd veroordeeld tot 140 uur dienstverlening, zes maanden gevangenisstraf en 5000 gulden boete, ook voor valsheid in geschrifte die hij als ambtenaar van de gemeente Amsterdam had gepleegd. Bei de mannen beweerden niet schuldig te zijn aan de hen ten laste gelegde feiten. De grond in de Hofpolder is duur, en Warmond kan er wei nig mee uitrichten. Voor de aanleg van een wandelpad langs de Kagerplassen is het niet nodig de grond te kopen. Tot die slotsom komt de ge meente na bestudering van een rappport van het Rotterdamse adviesbureau RBOI. RBOI heeft in opdracht van de gemeente gekeken wat de mogelijkheden zijn om de Hof polder, waar circa twintig agra riërs hun bedrijf hebben, aan trekkelijk te maken voor recre anten. Die mogelijkheden zijn er volgens het bureau wel dege lijk, al zijn er beperkingen. Het provinciale beleid biedt 'be perkt ruimte voor recreatieve ontwikkelingen', aldus RBOI. Daarnaast zijn er in de Hofpol der 'molenbeschermingszones', waarvoor strenge regels gelden. Het adviesbureau roemt in haar rapport de schoonheid van het landschap van de Hof polder en van de historische panden die er staan: de Veer molen uit 1859 en het buiten huis Zonnehoek, dat dateert uit de jaren twintig. Maar de Veer molen vormt, met de molen in de nabijgelegen Zwanburger- polder, ook een belemmering, in de wijde omtrek van de mo len mag niets staan. Deze 'be schermingszone' is ingesteld om vrije windvang te garande ren en het zicht op de molens veilig te stellen. Om de polder bereikbaar te maken denkt RBOI aan een voetpad langs de jachthaven en een pontje over de Hoflee. In de polder zelf kunnen volgens het bureau wandelpaden, rietkra gen, een heemtuin, een vogel plas, een klein kampeerterrein en een bescheiden horecavoor- ziening komen. Alles bij elkaar kost zon 'nieuwe' Hofpolder de gemeen te 1,2 miljoen gulden. Het ko pen van de benodigde grond kost negen ton. Dat is burge meester en wethouders te gor tig. Op de twee percelen waar op de gemeente een optie heeft kan slechts een beperkte wan delroute komen. Deze is 'te kort om te worden beschouwd als waardevolle recreatieve wan delroute", aldus B en W. Aankoop van gronden is vol gens het gemeentebestuur niet nodig voor de aanleg van een wandelroute langs de Kager plassen. De provincie speelt met de gedachte om de oevers van deze plassen op een na tuurlijke wijze in te richten, met bijvoorbeeld rietkragen. Een wandelroute door deze rietkra gen - waar nu nog water is - is dan een mogelijkheid. „Zodat geen beroep hoeft te worden gedaan op medewerking van de verschillende eigenaren van de agrarische grondenaldus B en W. Onder de agrariërs is veel weerstand tegen de aanleg van wandel- en fietspaden door de polder. Burgemeester en wet houders stellen de gemeente raad nu voor om in overleg met de provincie te kijken of er een wandelroute kan komen tussen de rietkragen door. Het initiatief om een optie te nemen op twee stukken grond in de Hofpolder kwam van de vroegere CDA-wethouder J. Wassenaar. Hij wilde de Hof polder een belangrijke rol ge ven bij de ontwikkeling van Warmond als recreatiegemeen te. De huidige coalitie van WD en Progressief Warmond zet vraagtekens bij dat plan, onder meer omdat Warmond krap bij kas zit. connie van uffelen „Nu al? Hij staat er net!" De 14- jarige Youri vindt het maar niks dat de hangcontainer na twee maanden alweer uit het Oegst geestse Irispark verdwijnt. Sa men met twee vriendinnen zit hij vanmiddag op het dak van de jongerenhangplek. Ze vin den het een mooi 'dakterrasje', zo in het zonnetje. „Ie kunt er lekker op zitten. Het is hier heel gezellig zegt zijn leeftijdge nootje Sharita. Vanaf de contai ner heeft ze een mooi uitzicht over de Lange Voort. Dat de container weggaat omdat er geen jongeren in zit ten en omdat er geluidsoverlast is, vinden ze niet leuk. „Waar om zou je hem weghalen", zegt Youri. „Dan maken ze weer la waai op een andere manier. Dan kun je alles wel weghalen!" Sharita zou in Oegstgeest graag meer uitgaansmogelijk heden hebben. „Ze gaan de Klink toch ombouwen", zegt Youri. „O, ja? Ik woon vlakbij de Klinkenbergerpias! Yes!", zegt Sharita verrukt. „Rond de Klink heeft niemand last van lawaai. Daar kun ie ook 's avonds op het strand liggen. Maar dan moet er wel een beetje muziek zijn en drank", vindt Youri. De Klinkenbergerpias is 's zo mers ook de 'uitwijkplek' voor de iets oudere jongeren voor wie de container is bedoeld. Vanmiddag staat er een groepje 'oudere jongeren' met hun brommers bij de portieken aan de Lange Voort. „Gaat de hang container weg? Da's mooi zegt Evelien. „Het is toch maar zonde van het geld, want hij wordt niet gebruikt." Ze wil er zelf niet in staan. „Hij is vies en je zit er vol in de wind. Er zou een luifel komen, maar die is er niet. Het regent zo in." Voor Laurens, die op een aangepaste fiets rijdt, is het so wieso lastig om bij de container te komen. „Die hekjes naast de container zouden er niet ko men. Ik moet nu echt goed rij den om er langs te komen." Niet dat hij er dan in zou gaan zitten. De bankjes staan te ver van de tafel en zijn volgens hem gemaakt van 'afgekeurde shit'. „Ze moeten hem opnieuw ma ken. Hij moet groter worden en elke week worden schoonge maakt. Er moeten goede lichten en deurtjes in de zijkant ko men", zegt Tjalke. „Maar als er een jeugdcentrum komt met pooltafels en gokkasten, is het beter. Van mij mogen ze de container dan vanmiddag al weghalen." Van LWü-jongerenwerker Ruud Arnoldi had het experi ment met de container wel wat langer mogen duren. „Op ter mijn, in het najaar, had het wél kunnen werken", denkt hij. Hij heeft gemengde gevoelens bij het verdwijnen van de hang container uit het Irispark. „lammer, het was immers be doeld als oplossing voor het hangen in de portieken en de overlast. Dan waren de jonge ren zelf ook van de klachten af. Maar als er dan weer zoveel klachten van omwonenden ko men..." De LWO probeert ondertus sen zoveel mogelijk voor jonge ren te organiseren. Er draait al een cursus zelfverdediging, een keer in de maand zijn er dance parties. „Allemaal goede din gen." aldus Arnoldi, „maar daarmee hou je jongeren niet voortdurend van de straat." NOORDWUK PETER BLOK De Interliner tussen Haarlem en Noordwijk, NZH-lijn 391, wordt geschrapt. Vrijdag 28 mei rijdt de luxe lijnbus voor de laatste keer. Dat blijkt uit de nieuwe dienstregeling van de NZH, die zondag 30 mei ingaat. De interliner stond vanaf de allereerste dag ter discussie, omdat hij te weinig passagiers trekt. Het opheffen wordt ge compenseerd door het op nieuw instellen van de halfuur dienst Haarlem - Noordwijk (lijn 90). Het schrappen van Interliner 391 is niet de enige wijziging in de dienstregeling van de NZII. Een aantal bussen rijdt met in gang van 30 mei onder een an der nummer. De huidige lijn 60 van Leiden naar Noordwijker I hout krijgt nummer 57 op de steven en buslijn 92, van I Noordwijk naar Schiphol, gaat lijn 52 heten. s VIII stuurgroep' 'Je wordt heus niet zomaar ergens bij gevoegd' en mt ke Zm af en zijn loeterwoude zijn i "iij het CDA in Zoeterwoude onrust ontstaan over het et corfeit. dat de stuurgroep die 35 nièiet de gemeenten gaat pra- 'witsetn wordt geieid door F. de :aan feeuw, een van de directeu- n van het Bouwfonds.- Dat iekt naar belangenverstren- ling, meent het CDA. De rtij wijst erop dat het louwfonds, samen met Am- lest, financiële belangen in le Grote Polder heeft. De christen-democraten luiten niet uit dat het Bouw- inds in meer regiogemeen ten belangen heen. „Het Bouwfonds heeft er belang lij dat in elk geval een deel ran de Grote Polder in Zoe- erwoude wordt bebouwd, let lijkt ons onmogelijk om le schijn van belangenver- tot 17u trengeling te voorkomen." )e Zeeuw, oud-gedeputeer- le in Noord-Holland, is deze f/eek niet bereikbaar voor f ommentaar. zoeterwoude/warmond judy nihof/jan preenen De kleine gemeenten Warmond en Zoeterwoude zijn niet ge schrokken van de 'rondetafel gesprekken' over gemeentelijke herindeling, die minister Peper van binnenlandse zaken heeft aangekondigd voor de gemeen ten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. „Als we worden uitgenodigd voor zo'n gesprek zullen we daaraan deelnemen. We horen dan wel wat het doel van dat overleg is", zegt burgemeester A. Koop manschap van Zoeterwoude nuchter. De Warmondse burgemees ter I. van der Wel heeft een soortgelijke reactie. Het hoeft voor haar niet zo nodig, maar ze zal zonder bibbers in de be nen bij het gesprek aanschui ven. „Bij dit soort dingen moet je niet bang zijn. Je wordt heus niet zo maar ergens bij ge voegd." Van der Wel benadrukt dat de discussie over herindeling al lang niet meer is toegespitst op kleine gemeenten. „Het gaat er om of een gemeente, groot of klein, haar taken aan kan." Vol gens Van der Wel is herindeling voor Warmond dat ruim 5000 inwoners heeft) niet aan de or de, omdat het 'uitstekend lukt' om zelfstandig te functioneren. ,,Als een gemeente het niet waard is om als afzonderlijke gemeente te functioneren, ja, dan wordt het een ander ver haal. Dan moet je ermee op houden, vind ik. De burger heeft recht op een goed ge meentebestuur." Peper verraste de zestien ge meenten in de Duin- en Bollen streek, de Leidse regio en de provincie onlangs met een brief waarin hij de gesprekken aan kondigt. De brief is als een bom ingeslagen bij de Tweede Ka merfractie van het CDA, die in middels schriftelijke vragen heeft gesteld. Zoeterwoude, dat'8500 inwo ners telt. heeft eind maart al een brief naar Peper gestuurd. Op dat moment was nog niet bekend dat in deze regio ge sprekken zouden worden ge houden door een stuurgroep onder leiding van F. de Zeeuw, een van de directeuren van het Bouwfonds. Dit overleg vloeit voort uit de nota 'Krachtige gemeenten' die eind vorig jaar door Binnen landse Zaken in het kader van mogelijke herindeling is opge steld. Naar aanleiding daarvan drong Zoeterwoude er in een raadsbrede motie bij kabinet, parlement en provincie op aan de grenzen van de gemeente ten minste 25 jaar te respecte ren. Zoeterwoude wees erop dat het democratisch functioneren van grote gemeenten wordt ge kenmerkt door anonimiteit en bureaucratie. Bovendien werd erop gewezen, dat de gemeente essentiële functies vervult bij het handhaven en versterken van het Groene Hart. Koop manschap verwijst naar die re actie en maakt zich geen zorgen over de rondetafelgesprekken. „In het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (waartoe ook Al kemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten be horen, red.) hebben we vorig jaar afspraken gemaakt op ge bieden als ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer, onderwijs, welzijn en economische zaken. Op al die terreinen werken we samen. Dat is een extra argu ment om niet tot herindeling over te gaan. Zo werkt het toch goed? Bovendien is er geen re den tot samenvoeging als een gemeente, zoals Zoeterwoude, een gezond financieel beleid kan voeren en de burgers goed kan bedienen", aldus Koop manschap. Ook bij de grotere gemeenten is geen paniek uitgebroken. Burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten, dat 23.000 in woners telt. noemt het praten over herindeling een herhaling van zetten. „We willen wel pra ten, maar we zitten er niet op te wachten. In het verleden is al gekeken naar het functioneren van Leiden. Daaruit zijn grens overschrijdende activiteiten voortgevloeid. We willen graag voort op de weg die we met het samenwerkingsorgaan hebben ingeslagen." LM 4T-V cljL /tuX!y/l\jÓr Coberco Luchtig Toetje Keuze uit de smaken lente, aardbei, banaan of chocolade/hazelnoot. In het koelvak. Pak 1 liter van 2.S9 vo< cLl oUuj zoeterwoude jan preenen De tot mobiele hangplek omge bouwde stadsbus uit Heeren veen gaat pas volgende maand rijden in Zoeterwoude. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de 'hangbus' half april al zou worden ingezet. De door de ge meente ingeschakelde stichting BOVOS Welzijnsprojecten in Zoetermeer heeft echter beslo ten eerst na te gaan waar jonge ren rondhangen, om wat voor jeugd het gaat en wat de wen sen van deze groepjes zijn. Zoeterwoude heeft de bus mét jongerenwerker Rob Ver- bunt een half jaar op proef, voor twee keer vier uur per week. Voor 23.000 gulden gaat BOVOS de problemen inventa riseren van Zoeterwoudse jon geren. „Voorlopig gaan we nog niet met de bus de straat op. Het heeft geen zin om maar wat rond te rijden als je niet weet waar die jongeren zich ophou den. Daarover voeren we nu ge sprekken. Afhankelijk daarvan wordt bekeken welk traject de bus straks aflegt", aldus J. Mc- Crystal, coördinator jongeren werk van BOVOS. Over de werkwijze wordt eind deze maand overlegd met een klankbordgroep met vertegen woordigers van politie, ge meente, BOVOS, jongerenver eniging Utopia, ouders en jon geren. Een aantal ouders heeft zich spontaan gemeld. Er zitten leden in van de oudercommis sie van kinderdagverblijf 't Wa terhoentje aan de Westeindse- weg in Zoeterwoude-Dorp, waar jongeren vaak rondhin gen, en bewoners van de Moe- rascypreslaan in Rijndijk, die ook te maken hebben met een groep jongeren. Naar jongeren die niet zijn aangesloten bij Utopia wordt nog gezocht. McCrystal benadrukt, dat de bus slechts een hulpmiddel is om de problemen op te lossen. „Venvacht er geen wonderen van. Het is een manier om met de jongeren in contact te ko men, ze even op te vangen, te praten en ze in gesprek te laten komen met buurtbewoners." ANNO 1899 Vrijdag 5 Mei LEIDEN - De Leidsche Zwemclub heeft haar algemeene vergadering in 'De Harmonie' ge houden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. Draayer, bleek o.a., dat de leden lijst de namen bevat van 4 donateurs, 72 wer kende leden en 10 adspirant-leden. De reke ning van den penningmeester sloot zonder na- deeling saldo. Den 2den Juli a.s. hoopt de Ver eeniging een zwemfeest te geven op 'Rhyn zigt'. WASSENAAR Als een buitengewone zeld zaamheid wordt gemeld, dat alhier (in den tuin van den Zeereerw. heer pastoor) reeds Vrijdag een lijsternest is gevonden met 4 springleven de jongen. ANNO 1974 LEIDEN - Zowat duizend belangstellenden voor een beetje menselijk lichaam.Zoveel mensen waren zaterdagmiddag naar het Vijf Meiplein gekomen, om te kijken wie het durfde geheel ontkleed een winkel met huishoudelijke apparaten te betreden teneinde een grill In ontvangst te nemen. Gratis wel te ver staan. Streaken dus voor geroosterd vlees. Je moet er maar opkomen. FOTO FOTO ARCHIFF LIIDSCH DAGBLAD Maandag 6 mei DEN HAAG/RIJNSBURG - Ongeveer 50.000 wil de provincie, zo nodig, bijdragen als er een particuliere actie begonnen zou worden om de stoffelijke resten van een aantal leden van het grafelijke Hollandse Huis in Rijnsburg een passende herbegrafenis met gedenkteken te bezorgen. Dit werd duidelijk in een vergade ring van de provinciale adviescommissie voor culturele zaken, die het op prijs zou stellen in dien zo'n actie op gang zou komen, nu de mi nister van CRM heeft laten weten aan de Rijns- burgse plannen geen geldelijke steun te kun nen geven. De resten zijn gevonden bij opgra vingen op het terrein van de voormalige abdij van Rijnsburg; aan het opgravingswerk en het wetenschappelijk onderzoek van de vondsten betaalde de provincie tot nu toe al ongeveer 28.000. De stichting "Gedenkteken graven van het Hollandse Huis" heeft een plan voor het aanbrengen in de bodem van de voormali ge abdijkerk van een eenvoudig monumentje op de plaats waar de stoffelijke resten van de Hollandse graven komen te rusten. Voor uit voering van dit plan zal naar het zich laat aan zien. 1 1,5 ton nodig zijn. Zonder aanzienlij ke financiële steun van het rijk is uitvoering van de plannen niet mogelijk, tenzij het parti culiere initiatief er in mocht slagen het vereis te geld bijeen te brengen. KATWIJK - De pastoor van de katholieke kerk in Katwijk aan den Rijn belde zaterdagavond naar de Katwijkse politie, omdat een dronken man in zijn bedehuis lag te slapen. De politie heeft de man opgehaald, die op het bureau verklaarde dat hij na het nuttigen van alcoholi sche drank tijdens de preek in slaap is geval len.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15