eiden Regio 100 'Onderzoek naar malaise bij LWO' DE VRIES RECYCLING Bodem begijnhof verrast archeologen Voor Ruud Haamke is het het hele jaar door feest 1.9 *wee jaar geëist tegen ibreker studentenhuis duinrell Rustige drukte bij monument DE WERELD OM JE HEEN Leidsch $3; Dagblad INSDAG 5 MEI 1999 :derd ■liss f airst1 ."i«* WEGMAN. 071-5356414. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 BabyPravan brandt uit; bewoner dakloos deusek^ Een 50-jarige inwoner van Leiden is dakloos geworden it zijn caravan afgelopen nacht in vlammen is opgegaan. De i woonde op het terrein van de Groenoordhallen. Vannacht d half vier, viel een kaars om en vloog zijn huis in brand, daarde de bewoner later bij de politie. De caravan brandde ?maal uit. Hij was niet verzekerd. udent krijgt klappen van huisbaas Vanwege een huurgeschil heeft een 27-jarige student ieravond op zijn kamer aan het Levendaal in Leiden een paar btslagen in het gezicht gehad van zijn huisbaas. De kamer- jhuurder en de bewoner hadden onenigheid over het opzeg van de huur. Volgens de huisbaas moest hij per 1 mei zijn Irokken, de student bestrijdt dat. Volgens de bewoner kwam V erhuurder rond kwart over zeven de kamer in, gooide een tkenkast om en haalde uit. leelz 5 smal iltijd e jaar onvoorwaardelijke ngenisstraf. Dat eiste offi- van justitie, mr. C. de it, gisteren voor de Haagse tbank tegen een 31-jarige eker. De man had tijdens ifgelopen jaarwisseling elf aken gepleegd, waarvan ze- in een studentencomplex e Ketelboeterssteeg in Lei- ïe van de zeven gedupeer- itudenten luisterden bij de ■se politierechter vanaf de ieke tribune hoe de officier justitie het voor hen opn- tegen de inbreker. „In eigen studententijd in Lei- werd er ook wel eens in een entenhuis ingebroken, r zo stelselmatig van deur deur trekken is helemaal w voor mij.'' betoogde dat iedere stu- :enkamer gezien moet wor- als een zelfstandig huis. iedere inbraak wilde ze •om dat de rechtbank tien en celstraf oplegde, precies ens de richtlijnen. Met nog Leidse inbraken in dezelfde it van Oud en Nieuw, m officier de Groot daar- tot haar eis van twee jaar Dorwaardelijke gevangenis- iarbovenop eiste ze dat de itbank een door de studen- ingediende vordering van :end gulden toekende. Twee lentes mochten gisteren in rechtszaal hun vordering :iveren. „Het was een puin- p en je blijft naar verdwe- spullen zoeken. Ik heb het log steeds dat ik kleine din gen ineens mis," zei de een. De ander benadrukte het persoon lijk leed dat de inbraak tot ge volg heeft gehad. „Zelfs de tof fees uit een schaaltje op mijn kamer waren opgegeten." Bij haar was een trouwring van haar overleden opa gestolen. De dief was met twee mede daders makkelijk binnen kun nen komen door te 'flipperen' - met een plastic kaartje het slot van de deur openduwen. Ver volgens namen ze alles wat maar van enige waarde leek mee. Een computer, een sleu telbos, bankpasjes, portemon nees, een camera, een antieke zegelring, geld, een rugzak, en de trouwring, bedroeg de buit uit de Ketelboetersteeg. In de zelfde nacht maakten de drie inbrekers vergelijkbare spullen buit uit twee huizen in de Nieuwstraat, uit een huis in de Kabeljauwsteeg en een woning aan de Hogewoerd. Tijdens de rechtszitting be kende de verdachte dat hij de inbraken pleegde vanwege 'het poeder', cocaïne. Hij bezweer- de de rechters dat hij sindsdien geen drugs meer gebruikte en dat hij spijt had van zijn daden. „Ik wil mijn excuses aanbieden aan de benadeelden. Het waren de drugs die mij ertoe dreven." Zijn advocaat, mr. L. Tiele- nius-Kruythof, vroeg de recht bank om straf die de officier eiste drastisch te verlagen. Vol gens hem moeten de zeven in braken uit het studentenhuis als e'e'n braak gezien worden. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. De twee andere verdachten zullen in ju ni voor de rechter verschijnen. SPETTERENDE MEIVAKANTIE IN ATTRACTIEPARK DUINRELL! gezin Beleef de daj acties. onbegr,,pelijke iw en natuurlek het over Duinrell. Duinrell I 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55155 UINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP bot 1, 'Staat niet op de kaart leiden suzanne barbier Haast hebben ze, de archeolo gen van de afdeling monu mentenzorg van de dienst bouwen en wonen, grote haast. Van de universiteit kre gen ze drie weken tijd om in de tuin van de voormalige univer siteitsbibliotheek aan het Ra penburg, en het toekomstige bureau van de universiteit, bo demonderzoek te doen. Hoe wel dat erg krap bemeten is voor grondige wetenschap, wilde monumentenzorg daar toch heel graag aan het spitten slaan, voordat er binnenkort een keurige, nieuwe tuin wordt aangelegd. Achter de statige universiteitsgebouwen lag vToeger namelijk het Sint Ag- nieten- of Faliede Bagijnhof. Het begijnhof is in de eerste kwart van de vijftiende eeuw gesticht op het terrein dat be grensd werd door de tegen woordige Kloksteeg, het Ra penburg en de vroegere Leidse Vliet, de latere Donkere Gracht. In het hof. dat bestond uit verschillende kleine huisjes, woonden gelovige vrouwen uit de bemiddelde burgerij in een soort kloostergemeenschap. Na de beeldenstorm is het complex met de vijftiende- eeuwse kapel in handen over gegaan van de toen net opge richte universiteit. Nu, na twee weken graven, is een team van vier archeologen erin geslaagd om de restanten van het eeuwenoude begijnhof bloot te leggen. Voor heel even heeft het blauwe bordje Be gijnhof in het' steegje naast het Rijksherbarium een relevante betekenis. Wie achter de voor malige kapel op de hopen puin klimt, ziet verspreid over een oppenlakte van zo'n twintig bij vijftig meter, verschillende fundamenten liggen. Voor stadsarcheoloog Maarten Dol mans en veldwerker Dorothé Olthof leek het bodemonder zoek af en toe op een kansspel. 'Staat niet op de kaart', consta teerden ze meer dan eens wan neer de graafmachine iets vond waar de meest recente plattegrond uit 1974 niets over meldde. Dolmans is niet alleen tot de conclusie gekomen dat de be gijnhof beduidend veel groter is dan van tevoren werd ge dacht, hij moest ook vaststel len dat het hof ingrijpend is verbouwd. „Na de overname eind zestiende eeuw door de universiteit hebben er 'lidma ten' van de universiteit ge woond; mensen die op de een of andere manier met de aca demie te maken hadden. De nieuwe bewoners hebben flink gesleuteld aan het complex. In het meest noordelijke gedeelte van het complex liggen funda menten waarin vier bouwfasen te onderscheiden zijn. Boven op en naast de oorspronkelijke muren tref je metselwerk van jongere tijd aan. Tussen de ka mertjes is zoveel verval dat het wel lijkt alsof er een aardbe ving is geweest" In het noor den van de tuin krijgt de be zoeker inderdaad een voorstel ling van reeks mini-woninkjes met een keuken en kleine slaapkamer. Het onderzoek legde ook een voorraadkelder bloot en twee grote waterput ten. Gave voorwerpen zijn er niet gevonden, wel enkele lei stenen dakpannetjes. In deze laatste derde week is monumentenzorg druk met het meten, tekenen en fotogra feren van de vondsten. In hoog tempo, omdat de fundamen ten vrijdag weer begraven wor den onder een dikke laag aar de. Als het aan de universiteit ligt, wordt het ontwerp voor de nieuwe, openbare tuin niet meer aangepast aan wat de on derzoekers hebben gevonden. Dolmans zegt dit jammer te vinden. Op het moment is hij in overleg met de universiteit om een plaquette te maken die de bezoeker tekst en uitleg geeft over wat er hier onder het maaiveld ligt. kinderen hebben tijdens de )ening van zijn nieuwe be- 'ijfsruimte aan de Roosevelt- raat een schaal met pinda's ugegooid. Geen probleem, hij ikt /elf wel even de stofzuiger ti de vloerbedekking weer als leuw te laten lijken. Want je lag dan eigenaar zijn van Su- Sound Leiden, een zaak ge- iccialiseerd in de verkoop, irhuur en installatie van pro- ssionele geluidsapparatuur, groot voor het kleine werk voelt Ruud Haamke zich nooit. Geboren en getogen Leidenaar, al 36 jaar lang. En daar-is ie trots op. Rolde eigenlijk vanzelf in wat hij nu geworden is. Nog steeds niet te beroerd om zelf achter de disco te kruipen. Waar een feest is, is Ruud Haamke of in ieder geval zijn apparatuur. Naast zijn dagelijks werk, orga niseert Haamke één keer per jaar het Nederlandse Sterren- feest in de 3 Octoberhal. „Om- De Blaüwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad dat de gewone mensen dat graag willen, maar ook voor de naamsbekendheid van mijn winkel. Want namens mijn be drijf nodig ik relaties uit om naar de licht- en geluidsappa ratuur te kijken en te luiste ren." Aanstaande zaterdag wordt het de derde keer dat de sporthal aan de Smaragdlaan volstroomt met publiek dat op grote namen afkomt. En dat wordt steeds moeilijker want de topartiesten van tegenwoor dig vragen tussen de 20.000 en 25.000 gulden voor een optre den van een half uur. En met 1000 betalende bezoekers a 45 gulden zou het 'gala voor het volk' al snel zijn afgelopen. „Geen haalbare kaart dus", concludeert Haamke. Toch is hij er ook dit jaar weer in geslaagd een lange lijst zan gers en zangeressen op het programma te zetten. Lee To wers trekt de kar, gevolgd door onder anderen Hanny, Imca Marina en Dennie Christian. De Leidse zangers Arthur van Steyn en Marco van Kints zijn ook van de partij. Het moet een Hollands feest voor de echte Leidenaar wor den, hoopt Haamke. „Het Ne derlandse lied leeft, óók in Lei den maar denk niet dat ik er rijk van wordt. Om uit de kos ten te komen heb ik gelukkig sponsors. Ik moet de zaal aan kleden en een podium neerzet- Ruud Haamke: „Alle grote feesten e gedaan." ten. Toiletcabines regelen, pos ters en toegangskaarten laten drukken en dan loopt er ook nog eens 20 man beveiliging rond. En alsof dat nog niet ge noeg is, komt ook de auteurs rechtenorganisatie van de ar tiesten om de hoek kijken om een graantje mee te pikken. „En dan hoor je nog dat een entreekaartje wel erg duur is", verbaast Haamke zich. „Geloof me, die 45 gulden kan écht niet anders." Al organiseert hij het Sterren gala naast zijn dagelijkse job, goed voor de naamsbekend heid is het wel. „Dit wereldje is Het managementsteam van de LeidsevWelzijnsorganisa- tie (LWO) wil dat het bestuur een onafhankelijk bureau inschakelt dat moet onderzoeken hoe de instelling zo in opspraak heeft kunnen raken. In het team zitten direc teur A. Flapper en de vier stadsdeelmanagers. Bij de LWO is grote beroering ontstaan door de uitspraak van de kantonrechter in een geschil met de vroegere coördinator van jongerencentrum 't Stat- huys aan de Breestraat. C. Ep- pink. Zij wilde van haar ar beidscontract af omdat zij al haar vertrouwen in de leiding was verloren. De leiding heeft, zo bepaalde de rechter onlangs, niet adequaat gereageerd op de aanwezigheid van asbest in het pand. Het arbeidscontract is ontbonden en Eppink heeft 50.000 gulden schadevergoe ding toegewezen gekregen. De rest van het personeel van 't Stathuys zit thuis en weet nog niet of het weer aan het werk wil gaan of net als Eppink naar de rechter zal stappen. In een brief aan de LWO-me- dewerkers schrijft het manage mentsteam dat de sfeer bij de instelling er een is van onrust en onzekerheid. Ook is er spra ke 'van een zekere mate van wantrouwen naar management en directie'. Een onderzoeksbureau moet op korte termijn nagaan hoe dit allemaal zo heeft kunnen ko men, meent het managements team. Behalve dat het bureau oorzaken aanwijst, moet het ook aanbevelingen doen om de situatie te verbeteren. „Deze actie zal primair vanuit het be stuur moeten komen." De brief besluit met: „Het manage mentsteam spreekt de hoop uit dat jullie je ondanks de verve lende situatie waarin we ons nu met zijn allen bevinden, niet la ten demotiveren en dezelfde in spanning en kwaliteit zullen blijven leveren." Het verzoek om het onder zoek volgt kort op een vergelijk bare oproep vanuit de Leidse gemeenteraad, die de LWO jaarlijks met zo'n negen miljoen gulden subsidieert. De WD en de PvdA maken zich grote zor gen om de LWO. Volgens WD- fractievoorzitter M. Schultz heeft de gemeenteraad niet de positie om zich met de interne gang van zaken bij de LWO te bemoeien, maar kan de wet houder welzijn. CDA'er H. kruijt. bij het bestuur van de LWO aandringen op een onder zoek. Kruijt vindt een recon structie van de gebeurtenissen rondom de Stathuys-coördina- tor niet afdoende: „Er is sprake van méér verstoorde verhou dingen en ook met de openheid van de Organisatie is wat mis. Ik wil vooral weten wat al deze problemen voor gevolgen heb ben voor de uitvoering van de LWO-activiteiten die de ge meente als het ware heeft inge kocht." Stadsdeelmanager P. de Vree- de weigert de brief toe te lich ten: „liet is een interne aange legenheid. De brief is niet voor de media bedoeld." trhugowaard nw Vennep containerservice (072) - 571 73 62 ^apierrecydin^jjjIasticrec^clin^jJrouUec^cli^^ een web", aldus Haamke. „Je draait ergens, geeft een kaartje en wordt opgebeld. Zo groei je er langzaam in en breid je de contacten uit." De peurbak- kentocht, drakenbootraces, Kaagweek, feestavonden van de Hutspotten, de aankleding van concerten in de Groen oordhallen of de inrichting van zaken tijdens de 3 oktoberfees ten, Super Sound zorgt voor het licht en geluid. En Haamke of een van zijn medewerkers zijn nooit te beroerd de boel en de muziek aan elkaar te praten. „Ie kunt het zo gek niet beden ken maar alle grote partijen en evenementen in de buurt heb ik gedaan, aldus I laamke. „Het leuke aan dit vak? Bij mij is het het hele jaar door feest." Wilde Westen Het country&westem-festijn op de Beestenmarkt gaat donder dag 13 mei niet door. Dat is het slechte nieuws.Tiet goede nieuws is dat het evenement is verplaatst naar zondag 30 mei, op dezelfde locatie. Bij naloop van de evenemen tenkalender op het stadhuis bleek organisator Peter Labru- jère abusievelijk twee data voor één evenement te hebben inge vuld. En twee keer cowboy-toe standen op de Beestenmarkt is toch echt iets te veel van het goede. Zondag 30 mei wordt de Beestenmarkt omgetoverd tot het Wilde Westen. Er wordt een saloon neergezet, er is hoef- ijzerwerpen, er speelt een band en er kan worden meegedaan .aan het polulaire line-dancing. leiden eric-jan berendsen leiden ruud sepder zijn ogen die nu even heli- maal niets zien. Oud-minister van justitie Winnie Sorgdrager had vanaf de in rood-wit-blauw gehulde kansel van de Marekerk even eerder nog een oproep gedaan tot respect voor elkaar. „Hét is zo zinloos om té haten", hield Sorgdrager de aanwezigen in de kerk voor voordat zij in optocht naar het monument liepen. Terwijl de laatste kransen nog worden gelegd, spoedt een man in een antiek uniform met op de heup een sabel zich langs de toeschouwers. Het blijkt de Lord Lieutenant van Oxfordshi re te zijn die nog een uur de tijd heeft voordat zijn vliegtuig ver trekt. Zijn sporen tikken hard op het asfalt van de Tweede Binnenvestgracht. En even lijkt het of we vandaag niet alleen de slachtoffers van de oorlogen vanaf 1940 herdenken, maar al le gevallenen van de laatste dui zend jaar. Na The Last Post en het Wil helmus zorgen de koperblazers voor een stijlvolle muzikale om lijsting van de stoet die lang zaam langs het monument trekt. Een meeuw geeft krijsend blijk van zijn aanwezigheid. Een meeuw, geen duif. Als de mensen even hun mond houden, krijgt de natuur vrij spel. Nog maar nauwelijks heeft de reveilleblazer de eerste no ten van The List Post ten geho re gebracht om aan te geven dat het tijd is voor stilte, of de wind laat de vlag die tot dan toe le venloos halverwege de mast hing. wapperen. Tiet is druk rond het monument bij molen De Valk, maar tegelijkertijd heel rustig. Okee, in de verte ronkt ergens een motor. Maar verder ontbreekt hier zelfs liet inge houden gekuch dat tijdens de herdenkingsdienst in de Mare kerk nog de stiltes probeerde te verhullen. Zij aan zij staan ze hier. I Ioogwaardigheidsbekleders uit Leiden en uit zusterstad Ox ford, overlevenden van de Tweede Wereldoorlog en een heleboel Leidenaars die de oor log alleen uit de geschiedenis boekjes kennen, of van de ver halen van vader en moeder, opa en oma. Een statige grijze man met gleufhoed draagt om zijn nek een mooi ingeraamde lijst van zijn gevallen kamera den, een militair met blauwe baret heeft donkere wallen on- Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 1 juni. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. De restanten van het eeuwenoude begijnhof, verspreid over een oppervlakte van zo'n twintig bij vijftig meter. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13