Enzymen knappen vuile werk op Stekelseks, kuitschieten en homvocht In Natura WOENSDAG 5 MEI 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023 'Manipulatie DNA fluitje van een cent' Hersencel bij mensaap 'ED Alleen de mens en grote mensapen als chimpansee, gorilla en orang-oetan blijken in hun hersenen een speciale, spoeivormige zenuwcel te be zitten. Dat schrijven Ameri kaanse onderzoekers in de Proceedings of the National Academy of Sciences, dat de ze week is verschenen. De bijzondere, spoeivormige hersencel is te vinden in een gebied van de hersenschors, dat onder meer betrokken is bij de regulatie van de hart slag, de Bloeddruk, de spijs vertering en van bepaalde leer- en geheugenprocessen, waaronder die om via gelui den of spraak t£ communice ren. De conclusie is getrok ken nadat de hersenen van de mens, van een groot aan tal apensoorten en van een aantal andere zoogdieren wa ren bestudeerd. De dichtheid en de verdeling van deze spoelcellen bij de mens ko men nog het meest over een met die bij chimpansees. De ze bijzondere hersencellen Kippenhok Een groter hok draagt niet bij aan het welzijn van de kip pen. Dit blijkt uit een studie van het Praktijkonderzoek Pluimveehouderij. Het on derzoek betrof de huisvesting van hennen eh hanen die sa men zorgen voor de eieren waaruit mestkuikens komen. Dierenbescherming Neder land streeft naar een vloerop pervlak van 1400 vierkante centimeter per dier, terwijl de pluimveesector 1150 vierkan te centimeter voldoende vindt. In Horst zijn beide sys- Ook mensapen, deze gori dus, bezitten een spoelvo ge hersencel. foto joop blijken echter meer dan dere hersencellen gevoe zijn voor vernietiging bij ziekte van Alzheimer. D; mee zou deze hersenaai ning evolutionair gezien 'jonge' ziekte zijn. temen met elkaar vergel De verschillen bleken De koppels produceerdi even veel kuikens. De jo hanen op het kleinere o| vlak pikten wat vaker na een soortgenoot. Ma zelfde ruimte vertoonde dieren weer minder gest gedrag, zoals pikken nai drinkbak en lichtbalk. H pikken naar veren, dat ii natuur niet voorkomt, k in beide ruimten even Intercontinentale dino Ten minste één dinosaurus soort heeft op meer dan één continent geleefd. Dat meldt het Journal of the Geological Society. Het gaat om de Al- losaurus fragilis, een vlees etende dinosaurus die voor het eerst werd gevonden in Colorado en in 1877 werd be schreven door de Amerikaan Othniel C. Marsh. Andere exemplaren, die stammen uit het late Jura tijdperk, zijn la ter gevonden in het westen van de Verenigde Staten. Soortgelijke fossielen doken op in Afrika, Europa en Au stralië. Steeds werd vermoed dat het om dezelfde soort ging. Maar harde bewijzen ontbraken of nadere diagno sen weerlegden de hypothe se. Het jongste exemplaar is vo rig jaar opgegraven in Leiria in West Portugal, 135 kilome ter ten noordoosten van Lis sabon. De rotsen die de sielresten herbergden, b staat uit een formatie zaï stenen die zijn neergeleg door een slingerende rivi bedding dicht bij de zee. Hoewel het slechts om e fragment van een skelet kon de gevonden dinosa worden geïdentificeerd dezelfde soort die door Marsh was beschreven, vondst van de niet-vliegf dinosaurus in Europa ec is volgens de ondeizoeki nieuw bewijs voor het be staan van een landverbij tussen de Europese en Amerikaanse werelddele Paleografische reconstru gingen er tot nu toe vani dat er in het tijdperk Jun 70 miljoen jaar terug ein de, al een diepe trog liep sen beide continenten d niet te overbruggen was landdieren. Bedreigde slangen rj Wat hebben stone-washed spij kerbroeken, vaatwasmiddelen en varkensvoer met elkaar ge meen? Zonder enzymen zou den ze er vandaag de dag heel anders uitzien. Enzymen heb ben deze producten veranderd en de mens heeft, met geneti sche manipulatie, de enzymen aangepast. Enzymen zijn het product van levende organismen. Het zijn katalysatoren van de chemische reacties die zich in de levende organismen afspelen en maken reacties mogelijk daar waar de omstandigheden het anders niet toelaten. Alle levende orga nismen bevatten enzymen. De meeste enzymen zijn gemaakt van eiwitten en die bestaan weer uit aminozuren. In de sa menstelling van de aminozuren liggen de specifieke eigen schappen van het enzym beslo ten. De verschillende enzymen kunnen elk een soort reactie versnellen. Enzymen kunnen los functio neren van het organisme dat ze heeft gemaakt- Het is mogelijk enzymen te isoleren in een rea geerbuis en te zuiveren. Deze eigenschap is aantrekkelijk voor biotechnologiebedrijven als Ge- nencor, Novo Nordisk, DSM en Quest. De bedrijven ontwikke len enzymen voor de industrie. Een geconcentreerde hoeveel heid enzymen van hetzelfde soort kan worden gebruikt om een industrieel proces te onder steunen. „Voor een chemische reactie is een hoeveelheid ener gie nodig. Met enzymen kan de reactie plaats hebben zonder die hoeveelheid. De drempel wordt verlaagd", legt Joop van der Laan, directeur van Genen- cor in Leiden, uit. Door de grote verscheidenheid aan enzymen zijn de industriële mogelijkhe den ontelbaar. Enzymen worden bijvoorbeeld gebruikt om spijkerbroeken het 'stonewashed' effect mee te ge ven. In voedingsmiddelen wor den ze onder meer toegepast in zoetstoffen voor frisdranken. Wasmiddelenproducenten zijn een grote afnemer van speciale enzymen. De schoonmaakindustrie vormt de belangrijkste afnemer van Genencor in Leiden, de Neder- kende deeltje van het enzym ei genlijk vervangen moeten wor den. Dat is mogelijk door de DNA van het enzym te wijzigen. De DNA-code van het enzym is identiek aan dat van de bacterie die het enzym heeft geprodu ceerd. Door het DNA van de bacterie te wijzigen veranderen alle enzymen die hij maakt mee. „De bacterie is eigenlijk de enzymfabriek. Je verandert de fabriek en daardoor indirect het produkt", beredeneert Van der Laan. Met de huidige stand van tech niek is het niet moeilijk om de structuur aan te passen. Het originele DNA wordt ontleed en in fragmentjes geknipt en met kunstmatig aangemaakt DNA weer aan elkaar geplakt. Het nieuwe DNA geeft de bacterie de gewenste eigenschappen. Met speciale apparatuur is de manipulatie een fluitje van een cent. Dat betekent niet dat Van der Laan maar wat aan rom melt. „De Nederlandse wetge ving heeft strikte wetgevingen. We gebruiken genetische mani pulatie alleen volgens de be kende en veilige toepassingen. We kunnen heel precies zien welk gen we veranderen. We zijn niet in het wilde weg met straling aan het schieten." Genencor richt zich niet alleen op genetische manipulatie. De onderneming doet ook onder zoek in de natuur om nieuwe mogelijkheden te ontdekken. In extreme klimaten leven enzy men met bijzondere eigen schappen. Die kenmerken kun nen nuttig zijn. De Leidse on derneming doet daarom veel onderzoek. „We beginnen met tienduizend verschillende bac teriën en schimmels die een be paald soort enzym maken.' Door testen uit te voeren, bren gen we dat aantal steeds verder terug. Uiteindelijk houden we dan een stuk of tien, twintig soorten over die we kunnen ge bruiken en verder aanpassen". De bacteriën die in de industrie worden gebruikt komen niet voor in de natuur. „De organis men die de enzymen produce ren overleven alleen binnen het bedrijf. Niemand kan er iets mee doen." Liefhebbers konden vorig jaar opvallend veel slangen zien. Maar wie daaruit concludeert dat het goed gaat met deze beesten, heeft het mis. In fei te worden zij ernstig in hun bestaan bedreigd. Het was te danken aan het natte en som bere weer dat adders, ring slangen en gladde slangen zich veel vaker dan andere ja ren vèrtoonden. Zij verzamel den zich massaal op plaatsen waai" zij de weinige zonne stralen die er waren konden opvangen, verklaart A. Zui- derwijk van de stichting RAVON (Reptielen, Amfibie- en en Vissen Onderzoek Ne derland). De zon is de ener gieleverancier van de reptie len. De waarnemers die de beesten zeven maal per jaar op vaste plaatsen tellen, haal den dus makkelijk een hoge score. Ringslangen men in Neder zo nu en dan tevoorschijn. martijn de h Hoeveel slangen er zijn Nederland, is volgens Zu wijk niet goed bekend. YY staat vast dat het er steed minder worden. Alle drie soorten die in Nederland voorkomen zijn beschen en staan op de Rode Lijst bedreigde reptielen. Er zr steeds minder gebiedenfuit zij zich kunnen handhav(l A Zo worden ringslangen e d - stig bedreigd door de aai J10- van eilanden in het IJmei 001 Amsterdam; het gebied v zij het meest voorkomen )0 ders hebben te lijden on< verdroging en versnipper)/C van hun terreinen. VerdeL worden elk jaar tientalleiLp ringslangen en adders d(|tIT gereden. Gladde slangen! gen het moeilijker door <L tensieve beglazing van n/'C tuurgebieden. wat a^/y p/£77 Het bedrijf Genecor in Leiden houdt zich bezig met de specifieke eigenschappen van enzymen. Om spijkerbroeken het 'stonewashed' effect te ge ven worden enzymen gebruikt. foto dick hocewoninc Seks is een uiterst serieuze zaak. Het is om den drommel geen lolletje. Vraag het maar eens aan de olifant, die er tel kens bijna een hartstilstand van krijgt. En informeer maai" eens bij de spin, die, wanneer hij een mannetje is, nog tijdens de daad kan worden opgepeuzeld door zijn geliefde. Da's beslist niet niks! Seks is het gevolg van het verschil tussen mannetjes en vrouwtjes en de oorzaak van het voortbestaan van het leven - en als dit niet een ernstige aangelegenheid is, weet ik het niet meer. Maar ja, de mens maakt van alles een geintje, ook van seks. Dieren niet, die heb ben geen tijd voor grapjes, om dat ze de hele dag moeten be denken hoe ze een hapje te eten kunnen krijgen. Maar soms, soms denken ook zij al leen aan seks. Zoals nu, in de lente. In het water is het niet minder voorjaar dan op de wal. Ik mag dus in deze tijd graag zo nu en dan aan de waterkant zitten om de erotic-scene der vissen te bekijken. Een voyeur vind ik mezelf beslist niet, want ook in sloot en plas is seks geen lucht hartige stoeipartij, maar een zaak van groot belang en gepas te ernst. In het beekje, waarbij ik dan vertoef, krioelt het van de ste kelbaarsjes. U kent die visjes wel: kleine rakkers die zowel in zoet water voorkomen als in zee, maar zich helemaal geen zorgen maken over in wat voor water ze eigenlijk zwemmen. Al bestaat het bij wijze van spre ken uit louter salpeterzuur, dan nog voelen ze zich happy. Waar het water zó vervuild is, dat elke andere vis het ogenblikkelijk af legt, daar dartelen stekelbaars jes nog lustig rond. Het enige waarvan ze zich afvragen 'moet dat nou?' is snelstromend wa ter. Overeenkomstig hun zorge loze aard eten ze ook bijna al les. Het liefst echter dierlijk spul: larfjes, eitjes, weekdiertjes, kreeftjes en wat zich verder zo allemaal aandient. Er zijn twee soorten stekelbaar zen: een driedoornige en een tiendoornige. De driedoornige draagt op zijn rug drie harde stekels, die bijzonder gemeen kunnen prikken. Over hem zo meteen méér. De tiendoornige stekelbaars kan acht, maar ook wel twaalf stekels hebben, dus geeft zijn naam niet meer aan dan een grof gemiddelde. Ove rigens, meestal zijn het er ne gen. Maar goed, hij houdt van heel ondiep water. Bevat een slootje niet meer dan de inhoud van een bord soep, dan sparte len er in dat bodempje in nog wel vrolijke tiendoorntjes rond. Tiendoornige stekelbaarsjes zijn dus al net zo vrij van zor gen als hun driedoornige fami lieleden. De belangrijkste over eenkomst heb ik echter uitge steld tot nu: hun seksgedrag. Voor beide soorten betekent seks: werken, er stevig tegenaan gaan en de lol aan de kant zet ten. Het is het driedoornig stekel baarsje dat op seksgebied de grootste reputatie heeft verwor ven: geen Bioloog of hij weet er PUZZEL CRYPTOGRAM HORIZONTAAL; 1. Gaat door een schop helemaal waggelen (8): 5. Voor mij een bloemetje uit eigenliefde (8); 6. Vinger van een kalf (4); 8.Kijk, men ligt erop! (4): 10. longen en meisje in Italië (5); 12. Met vrucht wordt een kerel verzocht om te vertrekken (5). VERTICAAL 1. Handspijkertjè (6); 2. Hij hoeft niet meer aan te komen, hij is er al! (6); 3. Schijnt nogal flauw te zijn (5); 4. In naam zijn het geen Engelse mannen (5): 7. Europeanen van een verwarde godin (5): 9. Daardoor zie je het slechts terug (4): 11. Hoe men het ook bekijkt, het blijft een gravin! (3). Oplossing van dinsdag: 1. park - kaper - Karper2. ezel - lezen - Ezelin3. koel - loket - Lokzet4. orde - order - Dromer5. echt - recht - EchterG. moer - morel - Rommel7. geel - tegel - Teugel8. rond - ronde - Rondje9. arts - staar - Aastori 0. pion - spion - Pis ton Gevraagd woord: KELDERTRAP den opgelost met lypasen. Ver schillende vlekken vragen om verschillende enzymen. Een vlek in textiel is een grote polymeer, een aaneengesloten keten van moleculen. Verwijde ren van de vlek staat gelijk aan het afbreken van de polymeer. Hoe dat wordt gedaan, hangt af van de soort verontreiniging. Van der Laan: „Het kan zijn dat je het hele skelet stuk voor stuk moet afbreken. Voor een ande re vlek hoef je maar een aantal knippen in het enzym aan te brengen. Daarna lost het op in het water." Lang niet alle enzy men zijn geschikt voor gebruik, meent Van der Laan. „Sommige aminozuren van het enzym zijn bijvoorbeeld gevoelig voor bleek in een wasmiddel. Het enzym is daardoor niet meer ef fectief." Om toch een bruikbaar enzym te produceren zou het niet-wer- nestje leiden. Daar geeft de showmaster haar met zijn snuit de ingang aan en ze moet wel uitzonderlijk stevig in de schoe nen staan, wil ze er niet naar binnen glippen. Als een auto- tje in de Car-Wash schuift ze er doorheen, terwijl ze door het mannetje onafgebroken op het achterlijf wordt getikt om dit aan te zetten tot kuitschieten. Geschoten wordt er uiteindelijk binnen een vloek en een zucht. Het duurt nog geen minuut. Hals over kop gaat ze er vervol gens vandoor, want met haar man z'n plezier is het meteen gedaan. Ze hoeft maar een ogenblik te dralen of hij valt haar woedend aan. Er is im mers werk aan de winkel! Op de stuk of tachtig eitjes moet na melijk homvocht worden aan gebracht teneinde bevruchting tot stand te brengen, en dat is nog een hele klus. Om het nestje tot de nok toe gevuld te krijgen bewerkt het stekeltje op deze manier twee a drie vrouwtjes. Vervelend is wel dat hij het nest telkens weer op orde moet brengen. Maar, zoals gezegd, seks brengt kommer en kwel met zich mee. Het lijkt wel een beetje op dat verhaal van die pater, die maar niet van de nonnen kon afblijven. Die moesten daar vaak erg om hui len. „Ja", zei de pater dan, „leuk is het niet, maar het leven is nou eenmaal een tranendal: lol hebben doen jullie maar in de hemel!" THEO SCHILDKAMP HEINZ landse vestiging van een Ameri kaans bedrijf. Van der Laan 0 merkt dat de biotechnologie aan populariteit wint. „Het is een trend om chemicaliën te vervangen door enzymen. Het voordeel is dat de enzymen tienduizenden keren een reac tie kan uitvoeren. Je hebt er dus niet veel van nodig om een groot effect te krijgen." Was middelen en vaatwasmiddelen zijn volgens Van der Laan een schoolvoorbeeld van diverse toepassingen van biotechnolo gie. Ze zijn er in vele soorten en maten en hebben allemaal een ander werkgebied. Lage of hoge temperatuur, hand of machine enzovoort. Vlekken zijn er in nog meer variaties, maar er zijn drie soorten die de overhand hebben. Eiwitvlekken zijn de meest voorkomende. Hieronder vallen huidsmeer-, bloed- en eivlekken. Ze worden te lijf ge- Wasmiddelen en vaatwasmiddelen zijn een schoolvoorbeeld van diver se toepassingen van biotechnologie. foto gpd gaan met enzymen uit de cate- meelvlekken. Deze worden gorie proteasen. Vrijwel alle aangepakt met de familie van voedingsmiddelen geven zet- de amylasen. Vetvlekken wor- wel alles van. Het is dan ook een heel spektakel. Eerst begint het mannelijke driedoornige stekeltje opvallend té verkleu ren. De buik wordt vuurrood, de rug groen en de ogen he melsblauw. Gevaarlijk, zo'n clownspak, maar met de stekels houdt hij zich het hongerige publiek wel van het lijf. Om vrouwtjes van de eigen soort bekommert hij zich aanvanke lijk evenmin. Dat komt later. Het bouwen van een liefdesnest heeft de prioriteit. Het wordt een soort tunneltje van plan- tenmateriaal, op de bodem van de sloot. Het is verbazingwekkend hoe fraai en zorgvuldig dat bouw werkje wordt gemaakt. Is het naar zijn zin, dan begint hij pas c/t/s M£'U/T,BB&S£P&J7/ oog te krijgen voor vrouwelijk schoon. Hoe zilverglanzender het vrouwenlijfje en hoe voller van kuit, des te enthousiaster de reactie. Heeft hij zo'n kanjer- tje ontdekt, dan gaat hij een Bliksemsnelle, zigzaggende dans uitvoeren. Het opgewon den kleurvertoon maakt het vrouwtje geheel en al dizzy, en verblind laat ze zich naar het NV. - .Jvu^tNv ----- G- :"r u.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10