1 'We moeten er iets over blijven zeggen' Wagners Ring in Oosterpark Cultuur Kunst 'Idee van conservatieveoude manneny poneert van de Eeuw Arena van de baan amsterdam jan vriend co Borsato in Arena: rERDAM anp Moet gesloopte Van Nelle-gebouw worden herbouwd in Leiden? AJs het aan ex-wethouder en columnist van deze krant Cees Waal ligt gaat het op de Aalmarkt in Leiden weer ruiken naar koffie en thee. Bij wijze van spreken dan. Waal wil dat het Van Nelle-gebouw, een creatie van de architecten Brinkman en Van der Vlugt, wordt herbouwd als onderdeel van het Aal marktproject. Eind 1976 werd onder ver antwoordelijkheid van dezelfde Waal de slopersbal in dit markante voorbeeld van het Nieuwe Bouwen gejaagd. Maar de voormalig wethouder heeft spijt van zijn 'jeugdzonde' en zet zich nu geestdriftig in voor herbouw. Wat vinden anderen van zijn plan? De Leidse wethouder Tjeerd van Rij ver wijst het plan van Cees Waal met een sne dig en nonchalant uitgesproken commen taar naar de vuilnisbak. „Nee, dat moeten we niet doen. Dat is een idee voor conser vatieve, oude mannen. Het duidt op een gebrek aan vertrouwen in de huidige gene ratie architecten en bouwers. Het is zonde dat dat Van Nelle-gebouw weg is. En ik be grijp ook wei-dat Waal zijn fout wil herstel len, maar dit is echt niks. Kom zeg, er zijn zoveel andere, nieuwe en goede ideeën. Het is net zoals met Van Doesburgs fontein 'Vierkant in vierkant', een oud en afgekeurd ontwerp. Die fontein gaan we hier ook niet neerzetten. De tijd gaat voort, hoor.'' Naturalis-architect Fons Verheijen krijgt ook geen jubeltenen van Waals idee. „Dit past totaal niet in het gedachtengoed van degenen die het gebouw destijds hebben neergezet", zegt hij gedecideerd. „Van de ontwerpers van het Van Nelle-gebouw, moest het vooral functioneel zijn. Als het niet meer nodig was of vervallen raakte, mocht het worden afgebroken. Ze bouw den niet voor de eeuwigheid. Dat zie je ook aan de bouwmaterialen waaruit het Van Nelle-gebouw destijds is opgetrokken. Die waren niet duurzaam. Dat het gebouw wel een grote schoonheid bezat, valt niet te loochenen. Ik wil daar ook niets aan af doen. Maar het was gebruiksarchitectuur en ik zou het daar dus niet opnieuw neer zetten. Dat heeft toch iets kitscherigs. In feite is het vergelijkbaar met Molen De Put, ook puur kitsch. Ik zou op die Aalmarkt een mooi eigentijds gebouw neerzetten." De mening van Doris Wintgens, conser vatrice van het Stedelijk Museum De La kenhal, staat haaks op die van Verheijen. „Er zijn legio voorbeelden van hoe dit eer der is gedaan. En ook zeer geslaagde. Kijk naar Café De Unie in Rotterdam, dat is her bouwd. Ik begrijp die verwijzing naar het functonalisme van Fons Verheijen wel, maar ik vind dat wel héél erg puur denken. Kitscherig vind ik een herbouw zeker niet. Het Van Nelle-gebouw is destijds met veel aandacht voor detail en lijnenstructuur ontworpen. En dat blijft. Ik vind Waals idee dus zo slecht nog niet. Ook al omdat het op dezelfde plek aan de Aalmarkt zou terugko men. Of het echt in de skyline van Leiden past? Ik denk het niet. Maar als je zo rede neert, ga je er vanuit dat een gebouw zich harmonieus moet voegen naar de omge ving. Het Van Nelle-gebouw wijkt duidelijk af van de trapgeveltjes aan de Aalmarkt. Het heeft een eigen, autonome schoonheid die eens te meer de nadruk op de omge ving daar vestigt. En dat is een goede zaak." Ben Walenkamp, kenner van het werk van De Stijl en het Nieuwe Bouwen, rea geert met een hoonlach op Waals voorzet. „Cees Waal wist op die manier zijn eigen schanddaad uit. Want onder zijn wethou derschap is dat gebouw gesloopt. Allemaal heel tricky. Een bandietendaad. Het enige voorbeeld van het Nieuwe Bouwen in Lei den heeft hij zomaar de nek omgedraaid. Maar, ik vind herbouw een uitstekend idee. Misschien dat Waal zelf een symbolische fi nanciële bijdrage moet leveren als het ge bouw daar weer wordt neergezet. Als dat echt gebeurt, moet er een expositieruimte voor moderne kunst in komen. Met die rechthoekige ruimten is het daar uitermate geschikt voor. De Waag zijn we straks de- finticf kwijt aan feesten en partijen. Heden daagse architecten willen natuurlijk nieuwe dingen neerzetten. Maar Verheijen heeft het mis dat Brinkman niet voor de eeuwig heid zou hebben gebouwd. Dat is echt on zin." Architect Jan van Iersel van het architec tenbureau Van den Broek en Bakema, dat door erfopvolging in het bezit is van hel ontwerp: „Een zeer goed idee dat deze schanddaad wordt rechtgezet. Het is eigen lijk hetzelfde als het herbouwen van een zeventiende-eeuws pandje, maar daarvan zijn er al zoveel in leiden. Terwijl dat Van Nelle-gebouw uniek is. Je moet natuurlijk wel zorgen dat je goede materialen ge bruikt, zodat het niet verpaupert. Als het goed herbouwd wordt, zou dat een sieraad voor de stad zijn. Dat Verheijen nieuwe ge bouwen wil maken, begrijp ik wel. Maar er zijn nog zat gaten in de stad. Leiden zou hier veel eer mee inleggen. Dat zou weer eens iets positiefs zijn. Als je ziet hoe dat stationsgebied wordt verziekt! Dat is echt droevig." Jiskefets Storm presenteert Pinkpop Michiel Romeyn, beter be kend als Storm van Jiskefet, gaat samen met twee andere beroepslolmakers de dertig ste editie van Pinkpop aan elkaar praten. Zijn collega presentatoren zijn stand-up- comedian Howard Komproe en cabaretier Najib Amnali. De laatste kreeg op het Leids Cabaretfestival zowel jury- als de publieksprijs. Voor de jubileumaflcvering van het festival zijn volgens de organisatie inmiddels 35.000 kaarten verkocht. Pinkpop, het belangrijkste Nederlandse openlucntpop festival, is altijd in het Pink sterweekeinde. Dit jaar zijn de vrouwelijke singer-song- witers sterk vertegenwoor digd. Zo staan onder meer Alanis Morissette, i leather Nova en Jewel op het pro gramma. Andere publiek trekkers zijn hiphopkoningin Lauryn Hill, Skunk Anansie, Robbie Williams, l aitless, de Manie Street Preachers en de Britse retropopgroep Kula Shaker. Ilse DeLange en De Heideroosjes zorgen op de slotdag voor de Nederlandse inbreng. JJSDAG 4 MEI 1999 WEflfackstreet Boys op één Productie Holland Festival voor breed publiek Tijdens het Holland Festival (HF) kunnen 3000 toeschou wers op 17, 18, 20 en 23 juni in de buitenlucht de vier uitvoe ringen van Richard Wagners cy clus 'Der Ring des Nibelungen' in het al lang uitverkochte Mu ziektheater volgen. In het Oos terpark in Amsterdam wordt daarvoor een levensgroot scherm neergezet. Festivallei der Ivo van Hove noemde deze aanpak gisteren tijdens de be kendmaking van het program ma een kenmerkend voorbeeld van het Holland Festival-beleid om producties van hoge kwali teit voor een breed publiek te brengen. Het Holland Festival duurt van 5 tot en met 26 juni en telt twaalf premières op een totaal van 25 producties. Het pro gramma van de tweede editie onder artistieke leiding van Ivo van Hove besteedt extra aan dacht aan 'cross over'- voorstel lingen waarin verschillende kunstdisciplines worden toege past. Behalve op theater ligt het accent ook op uiteenlopende vormen van muziektheater. De Brit Brin Eno, zowel com ponist, muziekproducent als vi deokunstenaar, in 1972 mede oprichter van Roxy Music, is eregast. In opdracht van het festival maakte hij een orkest bewerking van zijn elektroni sche compositie 'The Shutov Assembly'. Deze wordt op 19 en 20 juni in Paradiso uitgevoerd door het Metropole Orkest on der leiding van Dick Bakker. De groep 'Bang on a Can All Stars' geeft op 8 juni op Schiphol Pla za een akoestische uitvoering van 'Music for Airports'. In het Stedelijk Museum is van 5 juni tot en met 6 juli bovendien een ruimtelijke muziekinstallatie van Eno te zien. De popband Zita Swoon pro duceerde op verzoek van het Holland Festival 'Plage Tattoo- /Circumstances', muziekthea ter waarin de band samenwerkt met danseres Tamayo Okano en choreograaf Koen Augustij nen van 'Les Ballets C. De la B.'. Deze voorstelling is van 23 tot en met 26 juni geprogram meerd in het Nieuwe de la Mar- theater. Choreografen Truus Bronkhorst en Marien Jonge- waard presenteren van 8 tot en met 11 juni in Theater Bellevue vier voorstellingen van '1. 2, 1, 2, 3, 4'. Deze wereldpremière maakten zij in opdracht van het Holland Festival. De Italiaanse theatergroep Societas Raffaello Sanzio was vorig jaar te gast met de spraak makende voorstelling 'Giulio Cesare', waarin regisseur Ro meo Castellucci onder meer anorexia-patiënten ten tonele voerde. Dit jaar brengt de groep van 5 tot en met 10 juni in het Transformatorhuis op het ter rein van de Westergasfabriek de nieuwe productie 'Genesi. From the museum of sleep'. Als 'internationaal kwaliteitsthea ter' haalt Van Hove uit Duits land onder meer de afscheids- voorstelling van Andrea Breth bij de Berlijnse Schabiihne am Lehniner Platz naar Amster dam. Het gezelschap speelt op 15, 16 en 17 juni in de Stads schouwburg 'Stella' van Goe the. Grafisch kunstenaar Jaap Drupsteen visualiseert voor de eerste keer live moderne mu ziek. In het Transformatorhuis begeleidt hij op 20 en 21 juni met ingenieuze videoprojecties en computeranimaties de uit voering door het Radio Kamer orkest onder leiding van Peter Eötvös van werken van Felder. Ives en Schönberg. Eötvös diri geert op 12 juni in het Concert gebouw ook het Radio Filhar monisch Orkest in de wereld première van de opera 'De Ex peditie' van KlasTorstensson. Het Amsterdam Roots Festi val wordt dit jaar voor de twee de keer gepresenteerd als on derdeel van het Holland Festi val. De manifestatie van we reldmuziek en cultuur heeft van 5 tot en met 13 juni plaats in het Concertgebouw, de Melk weg en het Tropeninstituut. De openlucht-evenementen in het Vondelpark op 5 juni en in het Oosterpark op 6 juni zijn gratis toegankelijk. Het festival begint op 5 juni onder meer met de première van Henry Purcells opera 'King Arthur' in de schouwburg. msterdam tegen utoshowroom' Stedelijk Amsterdamse stadsbestuur a pt moeite met plannen van Stedelijk Museum om in of )ij het museum een presen- eruimte van autofabrikant Ui onder te brengen. In Tuil jrvoor wil de fabrikant een Iteloze lening verschaffen 5lr sloop en nieuwbouw van 04 I v'euëe'van het museum. 74 ïfolgende week gaat de wet- 60 ader van cultuur, S. Bruines, de directies van het muse en de fabrikant rond de ta rtten om het contract te be ken. „Het woord show- f3 oo i e kiti 2>k. is o 9g Maar we hebben nog 15 1 een aantal vragen en op- 92 pingen te bespreken." oo o<rë'n vori8 )aar presenteerde 20 1 museum nieuwbouw- en os lovatieplannen voor een be- 60 jg van in totaal 60 miljoen Aantfen Ru>m de helft daarvan 35 al begroot, het overige deel nTenX1 via sponsoring gefinanci- worden. De bouw van de de Portugese architect A. a ontworpen vleugel begint te zomer. De autofabrikant is jeid een groot bedrag op tafel .Op zich juichen wij sponso- g toe," zegt raadslid G. Dales 8.670fD). „Maar het museum >et oppassen dat het niet ii5,ocPrs'aat." Ook de PvdA- heeft Het indertijd gesloopte Van Nelle-gebouw aan de Aalmarkt „Cees f rves. Waal wist op die manier zijn eigen schanddaad uit" foto archief (versum Zonder te kloppen hebben de Backstreet Boys zich »ze week aan de top van de Rabo Top 40 genesteld. Hun nieu- fe single 'I want it that way' kwam binnen op 1zonder in de jiparade te hebben gestaan. In de 35-jarige geschiedenis van IPTI £1? Top 40 kwam dat nog niet eerder voor. Op 1 de Top 40 bin- inkomen lukte tot nu toe alleen de Beatles ('We can work it it'/'Day tripper', 'Hey Jude'), Procul Harum ('A whiter shade 5 ipale'), Jantje Smit ('Ik zing dit lied voor jou alleen') en Elton o hn ('Candle in the Wind', een ode aan de verongelukte prin- k Diana). Tupac Shakur (2Pac) was al dood toen zijn single 3 manges' begin dit jaar eveneens op 1 binnenkwam. 'I want it d a fat way' is de eerste nummer-1 -hit van de Backstreet Boys in a as land. De single is een voorloper van het nieuwe album dat 3 3 p 17 mei uitkomt. 3 5 )ntruiming tribune bij concert Cliff 5 yrTERDAMUit voorzorg is gisteravond tijdens een concert van 5 Bfi' Richard in Ahoy' een deel van een tribune ontruimd. In het 5 afond boven de zitplaatsen bleken betonplaten verzakt. Enke- 5 ihonderden toeschouwers moesten het vak verlaten. Uitein- [lijk is niets naar beneden gekomen. De Britse pop-veteraan 3 »n zijn concert in Rotterdam gewoon afmaken. Hendrix overleed niet aan overdosis' Inden De legendarische rockgitarist Jimi Hendrix is niet over- Hen aan een overdosis drugs maar aan teveel slaappillen. Dit jgt vader James Alan Hendrix van de in 1970 overleden gitarist, blgens Hendrix senior ontstond er in het lichaam van Jimi een jemische reactie van de slaappillen in combinatie met de wijn je hij eerder op de avond had gedronken. „Het bruiste naar z'n hgen en in z'n keel waarna hij stikte in z'n eigen kots." Men- m maken ervan dat hij ver heen was, een losbandig type die Jortdurend drugs gebruikte, maar dat was niet zo. aldus vader endrix. „Hij zei altijd tegen drugs te zijn als ik hem daar naar joeg." Jimi vertelde zijn vader dat hij nooit harddrugs gebruik- l maar soms wel hasj rookte. Ook had hij wel eens geëxperi- jenteerd met LSD. Vader Hendrix noteert dit alles in het boek fy son Jimi' dat binnenkort in de winkels ligt. sw* fff* j Concert van de Eeuw van ico Borsato in de Arena fdt verplaatst naar een feest- jt op het veld van het hoofd- flelijke voetbalstadion en jagt vanaf nu de naam Feest de Eeuw. Volgens Kiki Sjerhoven, Borsato's mana- was de investering die de aia moest doen te hoog: „De ~ina heeft bijvoorbeeld geen .warming. Daarvoor moesten 'tijdelijk zorgen, maar dan fen ze wel een slordige der- i miljoen gulden kwijt ge est. Dat is echt te gek. Nu -Jben we enigszins normale jten, want zo'n tent is goed goedkoper te verwarmen." j)e gemeente Amsterdam had ^temming verleend aan het icert onder de voorwaarde ij alles in het stadion 'millen- iim-proof zou zijn. „Al die jra maatregelen zouden wij I hebben betaald, want de ijw is onze verantwoordelijk- !jd. Maar voor bijvoorbeeld jroltrappen en liften, die de nacht voor de minder vali- I bezoekers moesten blijven ïptioneren zou de Arena zor- 1 Ook dat was een té kostba re aangelegenheid", aldus Meij- erhoven. In plaats van het eerder ge plande aantal van 40.000 toe gangskaarten, zijn er nu 'slechts' tienduizend entreebe wijzen beschikbaar. Meijerho- ven wijt deze 'ommezwaai' niet aan de tegenvallende voorver koop van de toegangskaarten, waarvan de prijs varieerde van 470 tot 545 gulden. „We heb ben van tevoren geen prognose gemaakt. We zijn met opzet vroeg begonnen zodat mensen konden sparen, maar het pu bliek geeft maar één keer per maand geld uit. De mensen spenderen hun geld nu eerder aan de actie voor Kosovo, dan aan het concert en natuurlijk staat de vakantie voor de deur, waarvoor mensen ook wat opzij leggen." Van de 10.000 beschikbare kaarten gaan er duizenden naar de Staatsloterij, die ze als prij zen weggeeft. Wat er gaat ge beuren met de reeds verkochte kaarten is nog niet bekend. Ook zijn Borsato's commercials over 'Het Concert van de Eeuw' voorlopig nog gewoon op tele visie te zien. Rudi van Dantzig houdt rede nationale dodenherdenking Rudi van Dantzig werkte als danser en als choreograaf. In zijn balletten zocht hij naar lijnen en bewegingen om goed en kwaad te onderstrepen. Tijdens de Tweede We reldoorlog moest hij als stadskind naar het Friese platte land, waar wél te eten was. Vanavond houdt Van Dantzig een rede bij de nationale dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. Dagen dat hij geen mens spreekt. In het souterrain zit hij dan, zijn gedachten delend met zijn beeldscherm. Schrijven. Natuurlijk zijn er ook de perio den dat Rudi van Dantzig voor gastchoreografieën de halve wereld afreist, maar daarna is er altijd weer de ondergrondse stilte van Amsterdam-Zuid. „Een plicht om te schrijven", noemt de balletgrootheid het zelf. In die stilte ontstond de tekst die hij vanavond, bij de dodenherdenking op de Dam zal voorlezen. De Dam, 1944. Daar staat het vrachtwagentje dat hem naar Friesland brengt. Als Amster dams jochie van elf jaar gaat hij de Afsluitdijk over. Weg bij zijn vader en moeder, weg bij zijn pas geboren broertje. In de hoofdstad is niks te eten, op het platteland zorgen gezinnen die nog wel wat extra monden kun nen voeden voor opvang. Rudi van Dantzig komt terecht bij een Friese familie, waarmee hij nog steeds contact heeft. Over zijn tijd daar schrijft hij in 1986 de autobiografische roman 'Voor een verloren soldaat'. Na de bevrijding komt Van Dantzig terug naar Amsterdam. Een internationale loopbaan in de dans geeft zijn naam wereld faam. Als artistiek leider van Het Nationale Ballet maakt hij tientallen jaren choreografieën die bewondering oogsten door herkenbare symboliek. Door zijn aanpak begrijpt ook de niet-kenner waar de voorstel ling over gaat. 'De dominee van de dans', noemen ze hem daar om. Vanwege die behoefte om uitleg uit te zoeken waarom we iets goed of fout vinden. En vanwege zijn sociale betrokken heid en idealen. Inmiddels is hij 65-plusser, maar hij oogt jaren jonger. Spij kerbroek, sweatshirt, berg schoenen. Het afscheid van het Nationale Ballet was in 1991, maar de band met de dans bleef. Zijn werk wordt nog over de hele wereld uitgevoerd en hij heeft de gastchoreografieën voor het kiezen: het afgelopen jaar begeleidde hij nog balletge zelschappen in de Verenigde Staten, Canada, China en Frankrijk. „Eigenlijk doe ik al leen nog maar dingen die mijn fantasie prikkelen." Terug, thuis, is daar weer de stilte. Net als vroeger, bij zijn ouderlijk huis, komt er nauwe lijks iemand over de vloer. Hooguit nog wat vrienden uit het vak. „Soms denk ik dat het komt doordat ik altijd al een buitenbeentje ben geweest. Of doordat ik tot mijn tiende enig kind was en er daardoor aan was gewend mezelf te verma ken. Of doordat ik als kind een dankbare prooi was voor pest koppen in de buurt en me daar om als vanzelf terugtrek. Maar ik denk ook dat het gewoon in mijn genen zit. Mijn vader en moeder leidden ook een vrij zwijgzaam bestaan. Niet roken, niet drinken, er alleen maar zijn voor elkaar." „Het zoeken naar stilte kan ook een reactie zijn op de druk te die ik achter de rug heb. Al die mensen, al die voorstellin gen. Met de jaren wordt de be hoefte om op mezelf te zijn al leen maar sterker." Omgeven door de rust, begint weer het diepere denkwerk. Het zoeken naar het waarom der dingen. En dat stuit bij hem, de zacht aardige die opeens kan ont vlammen, op onbegrip over oorlog en onrecht. Het roept woede en verzet bij hem op. „Ik denk dat ze me daarom hebben gevraagd voor die toespraak. Omdat ik getuige van die oorlog ben geweest. Omdat ik er nog steeds mee bezig ben. En om dat ik er daarom wel wat over te zeggen heb." In de videorecor der v£m Van Dantzig draait een documentaire over verzetsstrij der, schrijver en beeldend kun stenaar Willem Arondus, één Herdenking verwerkt Van Dant zig 'als monumentje' fragmen ten uit de dagboeken van Aron dus. Ook regels die verwijzen naar zijn homoseksualiteit. „Ik heb nog aan het comité ge vraagd of ze daar geen proble men mee hadden, met de ko ningin erbij en zo. Maar het was geen probleem. Juist niet, zeiden ze. Maar ik hoop niet dat ze me hebben gevraagd als boegbeeld van de homo-bewe- ging, want dat ben ik niet en dat wil ik ook niet zijn. I let gaat mij om het geheel." „Natuurlijk is het goed dat we niet alleen stilstaan bij de jo denvervolging. maar ook de vervolging van homoseksuelen en de zigeuners herdenken, /.o speelt er ook een zigeuneror kest bij de bijeenkomst. Maar ik sta daar liever als herdenker van de vrijheidsstrijd dan als uithangbord van de homocul tuur. En vrijheid tot op zekere hoogte, hoor. Niet ten koste van alles. Die Gay Games bijvoor beeld. Voor mij hoeft dat niet, dat bijna agressieve etaleren van dingen die toch in de eerste plaats privé zijn. De luxe van in vrijheid kunnen leven vraagt dat je jezelf grenzen stelt." „Met opzet heb ik voor mijn verhaal invalshoeken gezocht die een grotere groep kunnen herkennen. Er zitten daarom ook fragmenten uit Friesland in. Over de emoties uit die lijd De eerste confrontaties met de dood, uit die periode. Steeds de vraag: leven mijn ouders nog? Met die achtergrond wil ik ook het publick met alledaagse pro blemen aanspreken. Omdat de strijd van toen ook voor een groot deel is gevoerd door ge wone mensen." „Herdenken blijft nodig. Dat kun je niet afdoen met het ver haal dat het alweer zo lang ge leden is. Want nog steeds is de periode 40-45 van grote invloed op ons denken en ons doen. En het gaat mij ook niet per se om die Tweede Wereldoorlog. Ik wil erop wijzen dat het geweltl en het onrecht doorgaan. Nog altijd. Dal mag je niet afdoen met een houding van: liet helpt toch niks, allemaal. Wie de oor log had meegemaakt dacht ook: dit mag nooit meer gebeuren. En toch gaal het door. Daarom moeten we er iets over blijven zeggen." van de mannen die met Gerrit- Jan van der Veen in 1943 de aanslag pleegde op het Amster damse bevolkingsregister. Op de keukentafel liggen de dag boeken van Arondus. In gelijk matige letters doemt het beeld op van een man die worstelt met het leven, met zijn homo seksualiteit en met geldgebrek. „Had hij eenmaal een op dracht, dan werkte hij daar kei hard aan. Maar zodra het werk af was, viel hij in een zwart gat. Altijd: ik ben niks, ik kan niks en ik doe er niet toe. Een ge kwelde, vereenzaamde man. Het lijkt erop dat die verzets daad een rechtvaardiging moest zijn voor alles wat hij in het beeld van die tijd verkeerd deed. Eindelijk hoorde hij er gens bij, eindelijk had zijn leven zin. Dat maakt het heroïsch en diep tragisch tegelijk. In zijn dagboek noemt hij de verzets daad het mooiste moment van zijn leven. Een week later fusil leerden de Duitsers hem." In zijn rede bij de Nationale van Dantzig wijt enkele re-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9