Gemengde gevoelens bij gemengde huwelijken -TVr- WEER Blauwe benzinebonnen Bek als speel plek Geen midden Maria Henneman vangt bot bij rechte Fans Star Wars bestormen speelgoedwinke ii ij DINSDAG 4 MEI 1999 COM E N T A A R De tijden dat topindustrieëlen en ministers elkaar onder het genot van een dikke sigaar en een goed glas gedistilleerd konden vinden in langdurige concessies ligt achter ons. Het kabinet-Kok maakt er serieus werk van om de concurrentie nieuw leven in te blazen. De KPN-top moet tandenknarsend ervaren dat de Opta de telefoon- poot van de voormalige PTT het vuur na de aan de schenen legt. De toezichthoudcr-op-alles-wat-belt dwingt tariefsverlagingen af en legt boetes op terwijl de opkomende concurrentie - Libertel, Ben, Dutchtone - in haar vuistje lacht. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (Nma) ziet als officieel aangestelde waakhond nadrukkelijk toe of er bij fusies en overna mes nog wel voldoende concurrentie blijft bestaan. Grensover schrijdend doet eurocommissaris Van Miert op gezette tijden ook eqn duit in het zakje. Het bedrijfsleven slaat de toenemende be moeizucht van de overheid met toenemende zorg gade. Decennia lang waren de grote oliemaatschappijen - beschermd door langlopende contracten - verzekerd van de beste verkoop plekjes langs de autowegen. De regering gooide de knuppel in het hoenderdok met de aankondiging dat er langs de snelweg meer concurrentie moet komen. Meer pompstations en bij voorkeur ge ëxploiteerd door tegenstrevers van grote jongens als Shell, Esso of BP/MobU. De reactie bleef niet uit. Er werd geschermd met astronomische schadeclaims. Doemscenario's werden geschilderd waarbij de consument de dupe zou worden van de maatregelen. De geprik kelde stemming tussen oliereuzen en overheid kreeg gisteren weer een impuls met de plannen van de benzinestations om de kassa bonnen die na het tanken worden verstrekt in de bekende belas- lingblauwe kleur uit te voeren. Om te bewijzen dat de overheid de enige is die dik aan de benzine verdient, wordt vermeld hoeveel van hel eindbedrag via accijns, BTW en andere heffingen in de staatskas verdwijnt. Belangrijkste vraag is echter wat er na aftrek van de 'rijksopslag' resteert voor de olieconcerns. Gezien de florissante winstcijfers van de afgelopen jaren - ook al was er recentelijk een dipje - staan de multinationals door overheidsplannen niet op hun grondvesten te schudden. Meer ketelmuziek dus dan een gemotiveerde noodkreet. Of de actie veel effect sorteert is ook de vraag. Het prijsbewustzijn van de doorsnee automobilist is niet groot. Het gros tankt bij de dichtstbijzijnde pomp, heeft een grote merkentrouw en een broer tje dood aan een paar kilometer extra achter het stuur voor een goedkoper tankje vol. En nu de tankpasjes - zeker in het zakelijk verkeer - gemeengoed zijn geworden is er voor het schriftelijke be taalbewijs nog slechts weinig belangstelling. De meeste blijven nu al achter bij de kassier of verdwijnen ongelezen in de afvalbak. De uitvoering in blauw zal daar niets aan veranderen. Heerlijke televisie Het interview speelt zich af in een huiskamer. De Engelse songwriter Hilly Bragg heeft een volwassen gitaar op schoot, zijn zoontje Jack heeft een klein gitaartje in zijn handen. De oudere Bragg probeert uil te leggen waarom hij liedjes schrijft. „Ik wil mijn opvattingen, die niet in de media naar voren komen..." Jack kijkt met een scheef hoofd de kamer in. „Pap, wat is dat? Daar kun je in kijken.Zijn vader houdt zijn hoofd net zo scheef als zijn zoon en kijkt mee. „Da's een camera.Hij probeert nog eens de vraag te beantwoorden. „En wat is dat?" Dat is de microfoon, zegt papa. „En waarom staat daar een lamp?" Nou, anders is het hier te donker om te filmen, legt Bragg uit. „Is wel fel", zegt zijn zoontje, waarom hangt dat papier daar.Om te zorgert dat je niet zo'n last hebt van dat felle licht, zegt Bragg zonder een spoortje irritatie. En dan maakt hij zijn verhaal af. I Iet uur van de wolf zond gisteravond een BBC-documentaire uit over Bragg, die op verzoek van de dochter van de Amerikaanse zan ger Woody Guthrie diens nog niet gepubliceerde teksten op muziek zet en daar een cd van maakt. Dochter Nora heeft alle reden om geïntrigeerd te zijn door wat haar vader voor moois heeft gemaakt. Woody Gilthrie overleed toen zij 17 jaar was. Vijftien van die zeventien jaar bracht hij door in een zie kenhuis. En verder kende zij hem alleen maar als een dronken zwerver die haar moeder ontrouw was. „Maar hij bleef wel altijd schrijven. Honderden opname-uren moeten ervoor gemaakt zijn, maar wat een heerlijke, simpele televisie levert dat op. Een paar verhalen door elkaar: het verhaal van Woody, die voor zijn gezin een regelrechte ramp moet zijn geweest, het verhaal van Nora en het verhaal van Bragg, die lopende het project een steeds grotere bewondering voor Guthrie opvat. En wat maakt dan die documentaire zo mooi? Eigenlijk gebeurt er niet veel bijzonders. Je ziet beelden uit de opnamestudio. Iemand speelt steelguitar, Bragg staat zijn nagels te knippen. Je ziet Bragg op de bank naast zijn moeder. „Wanneer wist je dat je de muziek in wilde", vraagt de interviewer. Bragg speelt de vraag door. „Wanneer merkte jij dat ik de muziek in zou gaan", vraagt hij aan zijn moe der. „Toen je met je vrienden herrie begon te maken in de achterka mer", zegt ze. Misschien is dat het wel: er kabbelt iets over je scherm, af en toe ge beurt er iets moois, en dan kabbelt het weer verder. Gewone mensen die op een gewone manier over bijzondere dingen praten. Alsof er geen camera in de buurt is. Nora vertelt over het laatste 'gedicht' dat haar vader schreef, op zijn sterfbed. Twee vellen vol met alleen maar 'Oh God. oh. God. oli God. oh my God'. Ondertekend met Woody Guthrie. Brooklyn State Hospital, 1965. wil buys Voorjaarswarmte houdt aan In grote delen van Europa is april een zachte maand geweest. In ons land was de grasmaand bijna twee graden te zacht. Het maandgemid- delde van De Bilt kwam uit op 9,8 graden tegen normaal 8,0. Nog veel opmerkelijker is het thermisch overschot in Rusland. In Moskou be droeg de gemiddelde temperatuur 9,7 graden, bijna 4 graden meer dan in een doorsnee april. De Russen zitten momenteel in de kou. In Moskou, een week geleden nog zomers warm, vielen gistermiddag sneeuwbuien en de afgelopen nacht vroor het licht. In het noorden van Rusland vriest het zelfs zeer strengen in het uiterste noordoosten ligt nog een meter sneeuw. De •koudegolf in het oosten hangt samen met de positie van het blokkeren de hogedrukgebied. Het zwaartepunt bevindt zich boven de Noorse Zee en aan de oostflank hebben arctische luchtmassa's vrij spel. Bij ons geen kou maar voorjaarswarmte. Gistermiddag werd het op Valkenburg 18,7 graden, in Bloemendaal aan Zee 18,4 en op Schiphol 18,0. De hoge temperaturen werden bereikt bij veel zon. Vanochtend was het niet zonnig. Van het zuiden uit waren dikke partijen sluierbewolking tot ons land doorgedrongen. Ze hingen samen met een depressie boven het zuiden van Europa. Dit systeem heeft in het noordoosten van Spanje en zuidelijk Frankrijk zeer veel regen veroorzaakt. Er viel tot meer dan 60 mm Tussen het hogedrukgebied en dé depressie zijn de drukver schillen boven onze omgeving flink toegenomen, IJmuiden rapporteerde vanochtend een krachtige oos tenwind. Morgen, op bevrijdingsdag, is het weer overwegend zonnig en het blijft droog. Alleen in Zeeland is er een kleine kans op een regen of onweersbui. De temperaturen lo pen op tot 19-20 graden maar er staat aan de kust wel weer een vrij krachtige tot krachtige oostenwind. Na morgen neemt de buienkans toe. De temperaturen blijven vooralsnog tame lijk hoog met waarden omstreeks 20 graden. jan visser 'Gemengde huwelijken, gemengde gevoelens', is de titel van haar próefschrift. Met die vier woorden vat dr. Dienke Hondius haar onder zoek samen naar reacties op gemengde huwe lijken sinds 1945. Nederland mag zich graag presenteren als een tolerante samenleving, maar de keuze voor een partner met een ande re nationaliteit, levensovertuiging of huidskleur wordt in veel gevallen nog steeds met moeite geaccepteerd, is de conclusie van Hondius. De Amsterdamse zocht ant woord op de vraag of de Neder landse samenleving in de afge lopen vijftig jaar toleranter is geworden. Ze nam het gemeng de huwelijk als toetssteen. Hon dius deed historisch onderzoek en daarnaast werden 88 stellen geïnterviewd. Paren van wie de vrouw Nederlands is en de man Indisch/Moluks, Italiaans, Spaans, Antilliaans, Surinaams, Turks, Marokkaans of omge keerd. Hondius besteedt in haar boek aandacht aan zowel paren met een verschillende religieuze achtergrond als aan stellen van verschillende etnische her komst. Ze constateert dat ker kelijk gemengde huwelijken, zoals een katholiek met een protestant, in de jaren negentig nauwelijks meer stof doen op waaien. Anders is het met de etnisch ge mengde huwelijken. De ge mengde gevoelens hierover zijn wel veranderd, maar zeker niet verdwenen. Toch worden de meeste stellen door familie, vrienden en kennissen na enige strubbelingen uiteindelijk wel geaccepteerd. Kenmerkend voor Nederlanders is dat de verschillen zoveel mogelijk worden gemeden. Aanvaarden door ontwijking of passieve to lerantie, noemt Hondius dat. Om het contact met argwanen de familieleden niet te verbre ken, kiezen etnisch gemengde paren vaak bewust voor een strategie om conflicten te voor komen. Door zich in bepaalde situaties aan te passen, worden ze in de loop van de tijd steeds beter geaccepteerd. Gevoelige kwesties worden omzeild. Met als consequentie dat het con tact wel oppervlakkiger wordt. „Dat hebben zc er wel voor over en soms lijkt er ook geen andere keus te zijn", zegt Hon dius. In haar boek staat een aantal citaten dat deze houding treffend weergeeft. Zoals de uit spraken van een Nederlandse vrouw over haar allochtone man: „Als mijn familie op be zoek komt, kookt hij uitgebreid. Sinds hij een paar jaar hard werkt, is hij voor hen een toffe peer. Het lijkt wel of hij een rol speelt als mijn familie hier is. Dan is hij zichzelf niet. Hij praat met hen eigenlijk nooit over zijn denken en over hoe hij zich voelt. Het interesseert ze trouwens ook niet." Van de 88 paren waarmee ge sprekken zijn gevoerd, verldaar- den er 22 dat zij probleemloos zijn geaccepteerd. „Dat is toch geen gering aantal", tekent Hondius aan. Bij negen paren was de familie onverbiddelijk en kwam het tot een definitieve breuk. De overige 57 stellen werden met moeite aanvaard. Er zijn onderling wel verschil len, merkte de onderzoekster. Voor Indisch/Moluks-, Itali aans- en Spaans-Nederlandse huwelijken is de acceptatie in de loop van de jaren gemakke lijker worden. Bij Turks- en Ma rokkaans-Nederlandse stellen is dat niet zo. Hondius: „De men sen uit Nederlands-Indië, Italië en Spanje zijn al langer in Ne derland en de islam is voor Ne derlanders bij Turken en Ma rokkanen nog steeds een groot obstakel." De paren zelf spreken liever niet over de verschillen. Zij be nadrukken juist de overeen komsten. De onderzoekster, die onlangs is gepromoveerd, vindt dat jammer. „Ze hebben een dubbele deskundigheid opge bouwd, van twee culturen. Zij hebben ervaring met het om gaan met conflicten en het vin den van compromissen waar anderen veel van kunnen leren. Die expertise wordt nu niet be nut, terwijl het een bijdrage zou kunnen leveren aan een open Nog 242 dagen en het nieuwe millennium b aan. Reden voor deze om in een dagelijkseebbe terug te kijken op bel; ^afT rijke gebeurtenissen c 1L plaatsgrepen op corn Dorn ponderende data in d gelopen 100 jaar. 3 mi 1536: Delft door bram woest; 4 mei 1626: Pie Minuit op Manhattan Jfjy mei 1945: bevrijdingst do 6 mei 1937: Hindei burg ontploft; 7 mei 1 Dien-Bien-Phoe valt; 1902:30.000 doden dt Mont-Pelee; 10 mei 1 begin WO II; 11 mei 1 Desgrange rijdt eerste record; 12 mei 1969: taf! de Wipper zet S'wijk i vlam. op n acht stra niet hij een ioek 4 MEI 1626 Als ze bij het sigaretten m^i Peter Stuyvesant de naam ho Dienke Hondius: „De islam is voor Nederlanders nog steeds een groot obstakel." foto gpd phil nijhuis samenleving." Hoewel aanvaarding van ge mengde huwelijken de afgelo- pen vijftig jaar onmiskenbaar is toegenomen, blijft de vraag staan of passieve tolerantie door ontwijking van verschillen een begin is van tolerantie of juist van intolerantie? Dienke Hondius heeft daar geen duide lijk antwoord op gevonden. „Collectieve ontwijking van confrontaties hoeft in ieder ge val geen belemmering te zijn voor grote sociale veranderin gen". zegt ze. „De historische ontwikkeling van de publieke aanvaarding van kerkelijk ge mengde huwelijken laat dat zien. Het is bij etnisch gemeng de huwelijken misschien net als in het verkeer: afstand houden spaart levens. Je zou het wel an ders willen, maar zo blijkt het te werken." wim vonk 'Gemengde huwelijken, ge mengde gevoelens' is een uit gave van Sdu Uitgevers, Den Haag. Prijs 39,90, ISBN 9012086442. Jef Lambrecht horen valle wit schrikken ze niet meer. M halverwege de jaren tacht n dat wel anders. De journa t van de Belgische radio VR \r. sluit in die tijd dat het wel is geweest met de 'hislorii I onwaarheid die de tabak; renfabrikant de wereld in; gert. De woede van Lamb tzar is gewekt door het feit dat v pakjes sigaretten sinds jaa en u dag wordt verkondigd dat )ol Stuyvesant 'de man is die i 1653 New York stichtte'. V sch hem anno 1999 belt, krijgt lat altijd een boze radioman i de lijn. „Hier wordt straffe :tie. een historische onwaarhe see; ventileerd. Ik vind het een k cipiële kwestie ertegen te den." Tot een rechtszaak Ij het niet, maar eind jaren t tig krijgt Lambrecht met d ie tie - lichtvoetig en vriende n veel publiciteit. „Ik heb ge gen doening gehad. Al is het gt taai op de pakjes nog steeds zo zo' worden gesjoemeld met d ten." Jef Lambrecht verwi d naar de Franstalige Pierre a nuit als de stichter van Ne Jve York. Op 4 mei 1626 komt li zoon van een boer uit Wa; Brabant aan op Manhattai jq] hij voor 26 dollar van de in nen koopt. „Volgens ons i; waa echt Peter Stuyvesant de s st z' ter geweest", houdt het sij kvv tenmerk vol. henk ruijl' 'mi jolit ™jf< ktei Geen beeld uit Jurassic Park, maar uit Tokyo Park. Daar, in de Japanse hoofd stad, staan stenen exemplaren van dinosaurussen die lang geleden op aarde rondlie pen. Zelfs hun bek blijkt een ide ale speelplaats voor de jeugd. fqto ap Kan een land wel een oosten en een wes ten hebben, maar géén midden? Je zou zeggen van niet. Toch heeft zo'n land be- staan. Denkt u er even rustig over na. Welk land was dat? Nee! te laat, daar is de zoemer al: hel goede antwoord is het land Pakistan, dat tot 1972 uit twee delen bestond. Namelijk, uit West-Pakistan, nu kort weg Pakistan, en Oost-Pakistan, inmiddels bekend als Bangla Desh. Het midden van toenmalig Pakis tan lag dus niet in Pakistan, maar in India, dat tot op de dag van vandaag klem zit tussen die twee islamitische oksels, maar gelukkig niet meer hoeft te lijden onder de gedachte dat het potenti eel Midden-Pakistan is. Geschiedenis, okay, maar geschie denis kan best ook leuk zijn. Want. stel nu eens dat wij het ah Neder landers eens wat beter aangepakt hadden met Suriname. En dat wij Suriname pakweg. West-Neder- JUSTUS VAN OEL he Maria Henneman heeft een rechtszaak tegen HP- De Tijd verloren. De Journaal-verslaggeefster was naar de rechter gestapt uit woede over een verhaal in het weekblad waarin werd gesugge reerd dat zij een amoureuze affaire heeft gehad met ex-premier Lubbers. De rechtbank vindt de publicatie echter niet onrechtmatig. De zaak draaide om het artikel 'De Haagse code' van be gin vorig jaar, over het al dan niet openbaar ma ken van de slippertjes van politici. HP/De Tijd- redacteur Ad Fransen tekende daarin uit de mond van collega-journalist John Jansen van Ga len op dat „dat Lubbers al jaren iets had me NOS-verslaggeefster Maria Henneman, dat toch iedereen." Maria Henneman reageerdt een ingezonden brief, die HP/De Tijd plaats eiste vervolgens rectificatie en een schadeve ding. Volgens de Amsterdamse rechtbank bi feu de uitlatingen van John Jansen van Gale „een gerucht dat destijds al in brede kring b kend was". Bovendien is „door het gebruik de woorden 'dat wist toch iedereen' voldoet duidelijk gemaakt dat het een gerucht betro geen feit waarvan hij het bewijs in handen h De Star Wars-koorts is in de VS definitief uitge broken. De winkels van Amerikaanse speelgoed reus Toys 'R Us openden gisteren om ldokslag middernacht de poorten om de fans de kans te geven zo snel mogelijk beslag te leggen op een nieuwe reeks figuurtjes en ander speelgoed uit de komende nieuwe serie. „We gooiden de deuren om twaalf uur open en iedereen bestormde het gangpad met Star wars-artikelen. Wij hadden nauwelijks tijd om de goederen op de planken te krijgen. Sommige mensen stonden al negen uur in de rij voor de deur in afwachting van de o )AA, ning", aldus een zegsman. Ook concurrenten K-mart en Walmart kond vraag nauwelijks aan. Over twee weken gaat eerste deel van de nieuwe Star Wars serie 'Tl Phantom Menace' in première. Schepper en gisseur George Lucas had een embargo op d en verkoop van de artikelen afgekondigd omda lt niet wiide dat de fans uit de poppetjes zoudi kunnen afleiden wat er in de film gebeurt. :öei ger land luidden genoemd. En dat we onszelf dan Oost-Nederland hadden genoemd. En dat we de hele oceaan, van Zandvoort tot Paramaribo, ijskoud de Midden-Nederlandse Zee genoemd hadden. En dat wij dat serieus aan de Verenigde Naties hadden voorge legd. Gewoon om te kijken wat er zou gebeuren. Met als extra argument dat de Zee- Van-ledereen. Mare Librum. ook door een Nederlander is uitgevonden, te weten de rechtsgeleerde Hugo de Groot. Hij was het die namens ons, gulle Nederlanders, de wereldzeeen offici eel heeft weggegeven. Dus mogen we dan misschien ook weer een stukje terug? Je kan het altijd proberen, en zo onredelijk klinkt het niet. Ik geef toe: waarschijnlijk zou het ons niet gelukt zijn om de Atlantische Oceaan door de Verenigde Naties tor Midden-Nederland te laten verklaren. Maar, zo gaat dat in de politiek, aan zo 'n afgewezen eis hou je wel politiek wisselgeld over. Wie weet hadden we daardoor van diezelfde Verenigde Naties het eiland Nieuw Gui nea mogen houden. Zou kunnen. En, dit voorde jonge lezers, ooit was Nieuw Guinea inderdaad van ons, ook al hadden de meeste bewoners van dat land nog nooit in hun leven een Nederlander gezien, of een onder broek. Dus stél dat Nieuw Guinea anno 1999 van ons zou zijn. dan konden wij alsnog Nederland omdopen in West-Nederland, waarbij Nieuw Guinea het nieuwe Oost-Nederland zou worden en Suriname zou, helaas voor zichzelf, gewoon Suriname moeten blijven. Het Nieuwe Midden-Nederland, inmiddels, zou zich dan over een andere, en veel grotere, helft van de wereldbol uitstrekken. We zouden natuurlijk niet deplekken meerekenen waar al mensen wonen, een klein land moet altijd wat voorzichtiger opereren: het nieuwe Midden-Nederland zou uitsluitend bestaan uit alle on bewoonde stukken zout water tussen Zuid-Limburg en dan recht oversteken naar Nieuw-Guinea: ah we dat eens Midden-Nederland genoemd zouden hebben. En dat gewoon iedereen over die stukken water heen mocht varen, maar dat het wel op alle kaarten zou staan als Middle-Dutch Ocean. Het h eigenlijk raar dat niemand eerder op dat idee h gekomen. Engeland (West-Engeland) had het kunnen doen met alle zeeën (Midden-Engeland) tussen daar en Australië (Oost-Engeland), Spanje had het kunnen doen met alle zout water tussen Madrid en Zuid-Amerika. Of hadden ze dat idee allemaal wel en durfden ze niet omdat het niet mocht van Hugo de Groot? Bestaan er ergens kaarten, met English Oceans en Oceanos Castillanos? Of hebben alleen de Romeinen de onsterfelijke hoogmoed aangedurfd, met de Mare Nostrum, hun eigen Midden-In-Ons-Landse Zee? MENSELIJK'"11 ent ls ANTON GEESINK, REGÉdt TUUR, THEO VANGOGj de SUGAR LEE HOOPER zi (4 eerste vier bekende Ned )ar ders die de verkoop van i ici zenkranten gaan promot rel Ze gaan als gastverkoper ij) dakloze verkopers assist do: die in Utrecht, Rotterdai tie Limburg hun geld verdie met de verkoop van de si an kranten. De ervaringen d inj coryfeeën bij de verkoop doen zijn later te lezen ii rubriek in de verschillen edities van de straatkran De dakloze verkopers ku daar mogelijk hun voordi fc mee doen. Anton Geesm de eerste in de rij van ga kopers. Hij brengt morge Utrechtse daklozenkrant Straatnieuws aan de mal 8 promotieactie is een gez g manlijk project van Stra I nieuws, het Rotterdams! g Straatmagazine en Straa krant Limburg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2